.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+67
Elohim Meth
Beedle the Bard
Halfblood Prince
WhiteFlameLoCo
Andromeda Black
Sirius Black
Ernest Flitwick
Amelia Blackfoot
Hermione Black
Isabelle Lightwood
Sorazal the Erised
Jace Wayland
Maria Lovegood
Artemisia Lufkin
Clary Fray
Laverne de Montmorency
Sylvie Lovegood
elliza
Gellert
anthian9
Helga Hufflepuff
Hecate
FLEUR258
Minerva McGonagall
Leonie Vernier
Poisonous_touch
Morgan le Fay
FoNikos21
Rea
Leroy Jethro Gibbs
Anastasia Black
Χαριποτεριστής
EL.J girl
R3dil
Merlin the Great
E-vampire
AliceCullen
Fleur Delacour
Albus_The_Wise
Mary Jane
elena!
SOLID SNAKE
BaGGoS
Scorpion
Wanderer
@RtVaVa
<3EvELiNa<3
RemousLoupin
Ms Padfoot
s0fia
Novaenir
Pansy Parkinson
Nathaniel
Cassandra Black
Narcissa
Madame Maxime
SiMoS
Witch-King
Berenice
Darkness
Tom Marvolo Riddle
Rose Black
Ms Skellington
horklum
aiswp0s
Sev
Rowena Ravenclaw
71 απαντήσεις

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Sorazal the Erised
    Sorazal the Erised
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 29991
    Ηλικία : 233
    Location : Room of Requirement
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: How can I protect something so perfect without Evil?

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Sorazal the Erised Παρ Ιουλ 23, 2010 3:54 pm

    Η ζωη ειναι οτι πιο υπουλο και τρελο πραγμα εχω βιωσει μετα απο μενα...
    Τα παιχνιδια που παιζει θα μπορουσαν να απορριφθουν απο συγγραφεις σαπουνοπερας ως υπερβολικα..
    Κι ομως την αγαπαω κι ας ειναι παιχνιδιαρα και τρελη....
    Την αποδεχομαι και την ζω οπως μου ρχεται και ειμαι καλα...


    Με λενε Λαζαρο και ειμαι καλα.
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Παρ Ιουλ 23, 2010 5:18 pm

    Πόσο μου την δίνουν άτομα που επιμένουν στα παλιά, συνεχώς και δεν λένε να προχωρήσουν...
    Είτε είναι παλιές συνήθειες, είτε παλιά πρόσωπα, είτε παλιές δόξες και ημέρες... Οκ έγιναν, πέρασαν, πάνε! Καπούτ!

    Μάθε να προχωράς επιτέλους! Μάθε να δέχεσαι το καινούργιο και το καλύτερο, το διαφορετικό!
    Ξ-ε-κ-ο-λ-λ-α!



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 30
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Madame Maxime Παρ Ιουλ 23, 2010 6:05 pm

    Πρέπει να έχεις το απαραίτητο σθένος για αυτό Ανθή.





    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 2w13
    C. Addicts for the win.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Παρ Ιουλ 23, 2010 6:19 pm

    Ισχύει αυτό που λέει η Λίζα, αλλά απ' την άλλη πρέπει να καταλάβεις κι εσύ ότι υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν τα παλιά... unsure
    Είναι θέμα επιλογών... και σεβασμού προς αυτές φυσικά.




    Statler
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Παρ Ιουλ 23, 2010 9:47 pm

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:Ισχύει αυτό που λέει η Λίζα, αλλά απ' την άλλη πρέπει να καταλάβεις κι εσύ ότι υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν τα παλιά... unsure
    Είναι θέμα επιλογών... και σεβασμού προς αυτές φυσικά.
    Αυτοί που προτιμούν τα παλιά Tom μιλάνε εκ του ασφαλούς , όταν μιλάμε στον ιδεολογικό τομέα . Στον υλικό είναι άλλη υπόθεση.
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 30
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Madame Maxime Δευ Αυγ 02, 2010 5:29 pm

    Παράξενα πράγματα.
    Χθες μου είπαν πως πρέπει να μάθω να χαμογελάω. Το να ανασηκώνω τις άκρες του στόματός μου δε σημαίνει πως χαρίζω ένα χαμόγελο στον άλλο. Πως γίνεται όμως να μάθεις να χαμογελάς; Δεν είναι κάτι που διδάσκεται, είναι κάτι που βγαίνει από μέσα σου.
    Εμένα δε μου βγαίνει, πως το λέμε; Δε μ' αρέσει να είμαι όλο bubble και happy και skipping around like a little pig.
    Μια άλλη φορά μου είπαν πως είμαι πολύ σκληρή. Δίνω την εντύπωση πως δεν ενδιαφέρομαι για τους άλλους και είμαι εγωίστρια. Τα θέλω όλα δικά μου και δε λέω ευχαριστώ σε αυτούς που μου τα προσφέρουν. Um... thanks man, I already know it.
    Ένας άλλος πάλι μου είπε πως είμαι πολύ κλειστή, σχεδόν κενή. Στην καθημερινή μου ζωή, εκεί που δεν πρέπει να συνομιλώ με τους άλλους για να πετύχω αυτό που θέλω εκεί που απλά είμαι η Λίζα, δεν προδίδω κανένα συναίσθημα που τους οδηγεί στο συμπέρασμα πως δε με ενδιαφέρει τίποτα. "Πρέπει να αρχίσεις να αλλάζεις Λίζα, δεν είναι πράγματα αυτά"
    "Ξέρεις πόσο άστοχο, ανώριμο και επικριτικό είναι αυτό που λες;" Αυτό έπρεπε να του είχα πει.

    Χμ... και ποιο είναι τελικά το αποτέλεσμα; Nobody knows.
    Παράξενα πράγματα.





    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 2w13
    C. Addicts for the win.
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Δευ Αυγ 02, 2010 10:11 pm

    ^
    Αν ακούγαμε τι λένε όλοι θα είχαμε χαζέψει τελείως
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Τετ Αυγ 11, 2010 7:42 pm

    Βαριέμαι φρικτά πολύ τα παιχνίδια με τις λέξεις. Αν θες να πεις κάτι, πες το και τελείωνε. Μην κρύβεσαι πίσω απ' το δάχτυλό σου. Μια ζωή με γρίφους θα μιλάς;
    Είναι τόσο κουραστικό να προσπαθείς να καταλάβεις κάθε φορά.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Σαβ Αυγ 14, 2010 2:35 am

    Ομορφες μερες...γλυκες...ιδιες σαν ονειρα.
    Ναι ηταν ωραιες μερες.Αλλα οπως λενε ολα τα ωραια καποτε τελειωνουν.Το θεμα ειναι : Τελειωνουν οριστικα? Ή υπαρχει καμια ελπιδα να ξαναγεννηθουν?
    Ειναι δυσκολο να καταλαβεις μερικους ανθρωπους.Ή μαλλον οχι αυτους,αλλα την συμπεριφορα τους.
    Λενε πως οι ανθρωποι δυσκολα αλλαζουν.Και ομως η συμπεριφορα τους απεναντι σου αλλαζει πανευκολα.
    Υπηρχει εκεινος ο καιρος που γελαγατε μαζι,που κλαιγατε μαζι,που κανατε ο ενας πλακα στο αλλον,που μιλαγατε γλυκα.

    Μου εχει λειψει αυτο...Παρα πολυ ομως.Εκεινον τον καιρο συννενοουμασταν απλα χωρις καν να μηλισουμε.Αν υπηρχε πονος τον καληβε η συμπαρασταση.Τα ομορφα λογια.Ακομα και η πλακα ηταν πιο ωραια.Γελαγαμε ολοι.Τωρα δεν γελαει ενας...εγω.

    Γιατι?
    Τωρα τι υπαρχει?
    Τι?

    Υπαρχει μια ψυχροτητα.Δεν μαρτυριεται.Αλλα υπαρχει.Ποτε ξανα οι πλακες δεν ειναι οι ιδιες.Τωρα μοιαζουν περισσοτερο με μικρες προσβολες ή αδιαφορες λεξεις.Λεξεις που απλα λεγονται χωρις ιδιαιτερο νοημα.Ετσι απλα για να περναει η ωρα.Θα μπορουσε να πεις κανεις οτι αυτα ειναι μονο μεσα στο μυαλο μου αλλα τοτε γιατι επαψαν τα τηλεφωνηματα? Οι βολτες? Τα μυνηματα?.Φιλοι που αναρωτιεσαι αν πραγματι ειναι φιλοι.
    Που ειναι εκεινες οι γλυκες λεξεις?
    Γιατι αλλαξε η συμπεριφορα τους?
    Τι εκανες τελωσπαντων?
    Ακομα και η ωρα του τελευταιου αντιου ή της τελευταιας καληνυχτας δεν ειναι πια ιδια.
    Ειναι ψυχρη.Ιδια σαν παγος.Δεν ηταν ετσι καποτε.

    Και ολα αυτα αλλαξαν απο ενα συγκεκριμενο γεγονος.Που κανεις δεν μαρτυραει τι εφταιξε,τι πηγε στραβα.Γιατι αραγε? Μαλλον γιατι καταβαθος και οι αλλοι ενδιαφερονται λιγο για εσενα.Δεν το λενε.Ουτε το δειχνουν.Αλλα φαινεται πως προσπαθουν και εκεινοι λιγο.

    Μονο που υπαρχει μια βασικη διαφορα.Δεν προσπαθουν αρκετα ωστε να λαβω εγω το μυνημα "Εμεις ειμαστε εδω".

    Το μυνημα μενει μετεωρο.

    Οπως και οι λεξεις.

    Δεν λεγονται ποτε.Απλα αιορουνται.

    Ωστοσο εσυ συνεχιζεις να προσπαθεις.Λες τα ιδια με παλια.Η συμπεριφορα σου ειναι ιδια με παλια.Θελεις ξανα πισω αυτη την ωραια εποχη.Ή τουλαχιστον προσπαθεις να την επαναφερεις.

    Γυρνα σε παρακαλω.Πνιγομαι...Δεν μπορω ν'ανασανω.Θελω εσας...και εσενα για ν'ανασανω.
    Οι φιλοι αραγε σε κανουν να νιωθεις πως πνιγεσαι?
    Οχι...
    Τοτε?
    Πφφφ- Ελπιδα σε κατι που δεν προκειτε να γινει ποτε.
    Μαλλον γι'αυτο σε τρωει τοσο πολυ το θεμα.


    Remember how close we you used to be?....I miss that.


    Μπερδεμα .- Razz





    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Σαβ Αυγ 21, 2010 12:47 pm

    Μερικές φορές νομίζουμε πως είμαστε τα μοναδικά άτομα που πονάμε πάνω σε όλο τον κόσμο... Τι ανόητες σκέψεις! Πόσο λανθασμένες...
    Αν το σκεφτείς καλύτερα, θα δεις πόσοι ακόμα πονάνε για διαφορετικούς λόγους ο καθένας... Πόσοι διαλύονται σε χίλια μικρά κομμάτια κάθε λεπτό. Μπορεί και για τον ίδιο ασήμαντο ή σημαντικό δικό σου λόγο.
    Ποτέ δεν είσαι μόνος πραγματικά...
    Everybody hurts sometimes. hoho



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Τετ Σεπ 01, 2010 9:14 pm

    ωρες ωρες μερικοι εχουν την εντυπωση οτι μονο αυτοι εχουν αισθηματα...μονο αυτοι χρειαζονται συμπαρασταση και εσυ πρεπει ολημερις να ασχολεισαι μαζι τους λες και δν εχεις δικα σου προβληματα...οκ το δεχομαι οτι πρεπει να στηριζεις και να παρηγορεις τους φιλους αλλα..... ε ως εκει... εχουμε και δικα μας προβληματα you know! δν εισαι το κεντρο του κοσμου hippie



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Ypo
    Sylvie Lovegood
    Sylvie Lovegood
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 15673
    Ηλικία : 27
    Location : Bon Temps
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μωρέ ποια ηθική και ποια αξιοπρεπεία....Τα μόνα χαρακτηριστικά που σε καθιστούν άνθρωπο, κατ εμέ, είναι η ειλικρίνεια κι η αυθεντικότητα.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Sylvie Lovegood Τετ Σεπ 01, 2010 9:20 pm

    Κάποιο το 'χουν βάλει σκοπό της ζωής τους να με καταστρέψουν! Να σκορπίσουν τα όνειρα μου στον άνεμο και να με κάνουν σαν κι αυτούς! Να νομίζω πως ο σκοπός του ανθρώπου είναι η αναπαραγωγή και τα μόνα όνειρα που πρέπει να έχει είναι τα σχετικά με την οικογένεια! Ε λοιπόν εγώ δεν θα γίνω σαν αυτούς! Δεν θα καταστρέψω τον κόσμο μου για τα πιστεύω τους! hippie



    Yes i Am a Shadowhunter
    Demons beware

    ΜΜΚΓΘ:

    We love Zeus
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 30
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Madame Maxime Πεμ Σεπ 02, 2010 11:51 pm

    "...Από την άλλη μεριά φαίνεται ότι εσύ καθόλου μόνη δεν είσαι( σε επίπεδο κοινωνικών επαφών) αν κρίνω από όσα βλέπω εδώ και όσα ξέρω για σένα..."


    Τώρα εγώ πρέπει να χαρώ με αυτό ή όχι;





    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 2w13
    C. Addicts for the win.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Σαβ Σεπ 04, 2010 2:22 pm

    I don΄t care if you donʼt want me
    Iʼm yours – Iʼm yours right now...♫




    Statler
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Merlin the Great Δευ Σεπ 13, 2010 9:30 pm

    Μια φορά κι ένα καιρό ήταν ένα μικρό, μικούλικο ποντίκι....χμμμμ οχι δεν θα το ξεκινησω έτσι...δεν θα πω παραμύθι...

    Λοιπόν.... ξανά από την αρχή...!
    Οι περισσότεροι έχουμε μια φωνή... από την παιδική μας ηλικία...
    Μια φωνή που όσο κι περάσουν τα χρόνια δεν παύει να υπάρχει...
    Μειώνεται η παρουσία της ... ωστόσο είναι στα χέρια μας αν θα την κρατήσουμε ζωντανή η θα την φιμώσουμε στο πέρασμα των ετών...

    Είναι η φωνή που σου λέει πως ακόμα μπορείς να απολαύσεις χωρις ενοχες ενα μαλλί της γριάς μπροστά σε κόσμο...


    Είναι η φωνή που σου λέει πως είναι φυσιολογικό να τρως την ζύμη του κέικ και να πασαλείβεις τα δάχτυλά σου καθώς τα περνάς από τις πλευρές του μπολ...

    Είναι η φωνή που σου λέει πως είναι φυσιολογικό να ακούς την βροχή και να γεμίζουν τα μάτια σου από τις ίδιες σταγόνες που ακούγονται στο τζάμι του παραθύρου σου.

    Είναι η φωνή που ικανοποιείται όταν τις παραμονές των Χριστουγέννων αντί να χαθείς στον κόσμο...κάθεσαι με το κόκκινο αγιοβασιλιάτικο σκουφί σου και φτιάχνεις σοκολατάκια με καβουρδισμένα αμύγδαλα και καραμέλα.

    Είναι η φωνή που δεν θα σε παρεξηγήσει αν συνειδητοποιήσεις μετά από 20 χρόνια πως η λέξη κουρκουμπινια είναι τελικα γελοία!

    Ειναι η φωνή που σε συμβουλεύει να κρατάς ζωντανά τα όνειρα που έκανες μικρός τα καλοκαίρια κοιτάζοντας τον ουράνιο θόλο και τις διαμαντένιες τελείες του...

    Είναι η φωνή που δεν θα της φανεί περίεργο όταν δει πως πιστεύεις ακόμα στη μαγεία των παραμυθιών, τους φαύνους όπως ο Mr Tumnus, σε ποντίκια που μιλάνε, σε νάνους που κάνουν τον γύρω του κόσμου...

    Είναι η φωνή που σου λέει πολλά...και ακόμη περισσότερα...αν την αφήσεις να στα λέει. Γιατί η φωνή που έρχεται από το μέρος της ψυχής μας που φοβόμαστε περισσότερο. Εκείνο του αιώνιου παιδιού.
    Ξέρεις δεν είναι εύκολο να το ακούς. Δεν είναι εύκολο να ξέρεις πως υπάρχει μονίμως κάτι που σου θυμίζει πως η καθημερινότητα που ζεις μπορεί να αναιρεθεί. Φοβόμαστε το όνειρο. Φοβόμαστε τη χαρά. Φοβόμαστε την ευτυχία. Λέμε πως την αποζητούμε αλλά στην ουσία την φοβόμαστε.

    Οι περισσότεροι άνθρωποι φοβούνται να κρατήσουν το παιδί μέσα τους γιατί τους θυμίζει πως τα πιο σημαντικά συναισθήματα τα συναντάς μόνο μέσα στις απλές στιγμές. Θα μου πείτε τώρα... Καλά...κι εσύ έχεις την εντύπωση πως θέλω να είμαι δυστυχισμένος...? Και απαντάω κι εγώ...όχι αλλά δεν θέλεις περισσότερο να είσαι ευτυχισμένος...! Και συνεχίζει

    Και που λες...η δική μου η φωνή...είναι ηχηρή! Είναι μελωδία...χριστουγεννιάτικη...Και εκτός απο φωνή πήρε και μορφή...Σαν τον Μορμόλη του Ράινερ Χάχφελντ.. η τον Pantoufle από το Chocolat...
    Έτσι και ο δικός μου φίλος είναι ένα ποντίκι...με ενα μεγάλο γαλάζιο φιόγκο! Το όνομα του...
    Cap Cap...όπως ο ήχος της βροχής που πέφτει στις σκεπές. Ο Cap Cap τότε εμφανίζεται...στις νεροποντές, όταν πίνω τις αχνιστές κούπες με το αγαπημένο μου τσάι κανέλα ,όταν σκέφτομαι οτιδήποτε χριστουγεννιάτικο.... τότε ακούω τα ροζ πατουσάκια του να κατευθύνονται προς εμένα...spin spot...spin..spot...

    και αμέσως στο πλευρό μου...Χρόνια τώρα...κι έτσι δεν είμαι ποτέ μόνος...

    Ο Cap Cap μου δείχνει πάντα ποιος είμαι, πως είμαι και γιατί είμαι αυτό που είμαι...
    Μου θυμίζει τι πρέπει να προσέχω και τι όχι! Μου βάζει τις φωνές όταν πρέπει και με κοιμίζει τις νύχτες που πλαγιάζω μόνος. Μου χορεύει αστεία και κουνάει τον γαλάζιο του φιογκο όταν θέλει να με κάνει να γελάσω...αλλά το σημαντικότερο που κάνει είναι να με κρατάει συνδεδεμένο στον άυλο κόσμο της φαντασίας των παιδικών μου ονείρων. Αυτό ακριβώς που χρειάζομαι όταν με προδίδει ένας φίλος, όταν τρώω μια μαχαιριά στην δουλειά μου, όταν νιώθω ότι δεν με καταλαβαίνεις η κάνει πως δεν με καταλαβαίνει ο συνομιλητής μου, όταν απογοητεύομαι που δεν έφερα τα αποτελέσματα που πίστευα πως αξίζω...Εκεί έρχεται και μου θυμίζει που πρέπει να σπαταλάω τα δάκρυα μου...

    Ο καθένας μας έχει έναν Cap Cap...αρκεί να τον αφήσει να μεγαλώσει, αρκεί να τον σεβαστεί, να τον ακούσει, να μην αφήσει τα υποτιθέμενα χρόνια της ωριμότητας να τον σκοτώσουν...Μην πιστέψεις πως το άσπρο και το μαύρο είναι τα μοναδικά χρώματα που μπορείς να βάψεις την ζωή σου. Πάρε το πινέλο και ζωγράφισε με τα χρώματα που έχεις φανταστεί...ακόμα κι αν δεν υπάρχουν!!!

    Η φωνή που χρειαζόμαστε..υπάρχει...

    Είναι εκεί που φοβόμαστε να ψάξουμε...

    Υπάρχει...και όσο κι αν αργήσεις να την ανακαλύψεις...

    Δεν θα παραπονεθεί ποτέ γιατί ξέρει ότι πάντα μας συναντά..

    Τι στιγμή που είμαστε έτοιμοι να την ακούσουμε...

    Αναζητήστε την....






    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Τρι Σεπ 14, 2010 10:29 pm

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:I don΄t care if you donʼt want me
    Iʼm yours – Iʼm yours right now...♫

    Somebody 's havin a moment... 8-)

    Πολύ όμορφο κομμάτι.

    Μου επιτρέπεις;

    And I don't want the world to see me,
    cause I don't think that they'll understand...♫







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Rea
    Rea
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 2731
    Ηλικία : 36
    Location : Σε μια πολιτεια διχως σπιτια
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Rea Τρι Σεπ 14, 2010 10:37 pm

    εχω αρχισει κ χανω την πιστη μου στα παντα. ισως φοβαμαι, ισως γιατι μερικες φορες πιστευω κ το οτι απλα δεν εχει νοημα.



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Tumblr_ly0sncPuhy1qzod0qo1_500
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Παρ Σεπ 17, 2010 9:12 pm

    «Στο μάθημα της αγάπης, ένα κορίτσι είπε: ‘‘Ξέρω γιατί απελπίζομαι συχνά. Είναι γιατί θέλω όλοι να με αγαπούν και αυτό είναι ανθρωπίνως αδύνατον. Θα μπορούσα να είμαι το πιο ζουμερό, το πιο γευστικό, το πιο συναρπαστικό ροδάκινο του κόσμου και να προσφέρομαι σε όλους. Υπάρχουν όμως άνθρωποι που είναι αλλεργικοί στα ροδάκινα, αυτοί ίσως θελήσουν να γίνω μπανάνα.’’. Πόσο συχνά δε γινόμαστε μπανάνες για τους άλλους, που θέλουν ροδάκινα! Τι θλιβερή φρουτοσαλάτα! Είναι προτιμότερο να πεις στον άλλο: ‘‘Λυπάμαι πολύ που δε μπορώ να είμαι μπανάνα, θα το ‘θελα πολύ να ήμουνα μπανάνα για εσένα. Βλέπεις, όμως, είμαι ΡΟΔΑΚΙΝΟ!’’. Και ξέρετε τι θα συμβεί; Αν περιμένετε αρκετά, θα βρείτε κάποιον που του αρέσουν τα ροδάκινα. Και μετά θα μπορείτε να ζήσετε σα ροδάκινο και όχι σα μπανάνα. Σκεφτείτε χάσιμο ενέργειας που έχεις κανείς προσπαθώντας να γίνει μπανάνα όταν είναι ροδάκινο!
    ‘‘Όταν αγαπάς, κινδυνεύεις να μην έχει ανταπόκριση η αγάπη σου’’. Δεν είναι κακό αυτό. Αγαπάς για να αγαπάς, όχι για να πάρεις ανταπόκριση. Αυτό δεν είναι αγάπη. ‘‘Όταν ελπίζεις, κινδυνεύεις να πονέσεις’’ και ‘‘Όταν δοκιμάζεις, κινδυνεύεις να αποτύχεις.’’. Κι όμως, πρέπει να ρισκάρεις, γιατί η μεγαλύτερη ατυχία στη ζωή είναι να μη ρισκάρεις τίποτε. Όποιος δε ρισκάρει τίποτε, δεν κάνει τίποτα και δεν είναι τίποτε. Μπορεί να αποφεύγει τον πόνο και τη λύπη, αλλά δε μαθαίνει, δε νιώθει, δεν αλλάζει, δεν αναπτύσσεται, δε ζει και δεν αγαπά. Είναι δούλος αλυσοδεμένος με τις βεβαιότητες και τους εθισμούς του. έχει ξεπουλήσει το μεγαλύτερο αγαθό του, την ατομική του ελευθερία. Μόνο ο άνθρωπος που ρισκάρει, είναι ελεύθερος.»
    Λεό Μπουσκάλια, ‘‘Να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις’’

    Και όμως. Όλοι μας αυτό κάνουμε. Αυτό ζούμε. Μία ζωή χωρίς ρίσκο. Μελετούμε προσεχτικά την κάθε κίνηση. Σα να παίζουμε σκάκι. Και εγώ το κάνω αυτό. Πολύ συχνά. Κάθε φορά, μελετώ τι θα κάνω, τι θα γίνει αν το κάνω αυτό και συνήθως καταπιέζω τον εαυτό μου, διότι αυτό που θέλω δεν είναι πρέπον, δεν είναι σωστό. Και ποιος λέει τι είναι σωστό και τι όχι; Ποιος; Η ζωή δεν είναι για πάντα. Δεν είναι ούτε ταινία, ούτε βιβλίο με ρομάντζο ούτε παραμύθι. Δεν υπάρχουν εδώ happily ever afters. Η ζωή είναι μία σκύλα, η οποία σε παρασέρνει από εδώ και από εκεί με φουρτούνες και ατυχίες και αναποδογυρίσματα. Και σαν έρμαιο της τύχης, δεκτικός, κάθεσαι και δέχεσαι τα πάντα.
    Συγνώμη, αλλά αυτή δεν είναι ζωή. Εγώ προσωπικά, πιστεύω πως στα λίγα χρόνια που αναπνέω και ζω, δεν έχω ζήσει ουσιαστικά τίποτε. Γιατί δεν τόλμησα. Γιατί δεν άδραξα τις ευκαιρίες μου. δεν πήρα μία απόφαση έτσι ώστε να κερδίσω εμπειρίες, να νιώσω έστω πόνο και λύπη. Πάντα καθόμουν σαν στρατιωτάκι πειθαρχειμένο, έτοιμο να ακούσει τη νέα εντολή. Ε, λοιπόν, τέρμα πια!
    Θέλω να κάνω κάτι, να αλλάξω, να μη νιώθω πλέον κενή, να νιώθω γεμάτη από τη ζωή.


    «Γιατί κάτι στιγμές, αρχίζει σιγά-σιγά να μου δίνεται η εντύπωση ότι ποτέ δε θα είμαι ικανός ν’ αρχίσω μία πραγματική ζωή, γιατί νομίζω ότι έχω χάσει πια κάθε ρυθμό, κάθε αίσθηση του παρόντος, της πραγματικότητας, γιατί, τελικά, καταριόμουν ο ίδιος τον εαυτό μου και γιατί, μετά τις νύχτες της φαντασίας μου, έρχονται στιγμές νηφαλιότητας, οι οποίες είναι φοβερές! Στο μεταξύ, ακούς πως γύρω σου βροντοφωνάζει και στριφογυρίζει στον ανεμοστρόβιλο της ζωής το ανθρώπινο πλήθος, ακούς, βλέπεις πως ζουν οι άνθρωποι. Ζουν ξύπνιοι, βλέπεις ότι η ζωή για αυτούς δεν ήρθε κατά παραγγελία, δε θα εξανεμιστεί σαν όνειρο, σαν οπτασία, συνεχώς ανανεώνεται, μένει πάντα νεανική κι ούτε μία ώρα της δε μοιάζει με την άλλη, ενώ η λιγόψυχη φαντασία είναι τόσο καταθλιπτική, ποταπή και μονότονη, σκλάβα μιας σκιάς, μιας ιδέας, σκλάβα του πρώτου σύννεφου που θα κρύψει ξαφνικά τον ήλιο.[…] Στο μεταξύ, η ψυχή ζητάει και θέλει κάτι άλλο! Ο ονειροπόλος μάταια σκαλίζει τα παλιά του όνειρα, όπως τη στάχτη, γυρεύοντας έστω κάποια μικρή σπίθα, να τη φυσήξει, να ζεστάνει την κρύα του καρδιά με φλόγα ανανέωσης και ν’ αναστήσει μέσα της απ’ την αρχή όλα αυτά που πρώτα ήταν τόσο αγαπητά, που συγκινούσαν την ψυχή, που έκαναν το αίμα να βράζει, τα μάτια να δακρύζουν, κι εξαπατούσαν με τόση μεγαλοπρέπεια! Οι ανόητοι και άυλοι ρεμβασμοί δεν υπάρχουν, επειδή δεν υπάρχει κάτι που να τους κάνει να διατηρούνται. Ακόμα και τα όνειρα, σβήνουν, τελειώνουν! Τα χρόνια θα διαβαίνουν, θα έρθει η σκληρή μοναξιά, θα έρθουν, τρέμοντας και με μπαστούνι, τα γηρατειά, κι ύστερα με τη σειρά τους η ανία και η κατάθλιψη. Ο φανταστικός σου κόσμος θα χλομιάσει, τα όνειρά σου θα σβήσουν, θα μαραζώσουν, και, σαν τα κίτρινα φύλλα, θα πέσουν κάτω από τα δέντρα. Είναι θλιβερό να μένεις μόνος, τελείως μόνος, και να μην έχεις ακόμα και τι να λυπηθείς- τίποτε, απολύτως τίποτε… Γιατί όλα αυτά που έχασες, ήταν όλα ένα τίποτε, ήταν ένα ανόητο, στρογγυλό μηδενικό, ένα όνειρο και τίποτε άλλο!»
    Φίοντορ Ντοστογέφσκι ‘‘Λευκές Νύχτες’’

    Ο Ντοστογέφσκι είναι πιθανότατα ειδήμονας. Αυτό, δεν είναι ένα μονοκόμματο απόσπασμα φυσικά, αλλά μερικά κομμάτια. Αλλά αυτά με χαρακτηρίζουν. Ίσως χαρακτηρίζουν και άλλους. Πόσοι είναι άραγε οι άνθρωποι που καθημερινά ονειρεύονται με τα μάτια ανοιχτά για το καλύτερο, το τέλειο, το άφταστο, την όμορφη, πλούσια ζωή που δεν μπορούν να ζήσουν, ή για το επάγγελμα που θα ήθελαν να εξασκήσουν; Χιλιάδες! Εκατοντάδες χιλιάδες! Μπορεί και όλος ο πλανήτης με το όνομα Γη.
    Έχει όμως καμία σημασία αυτή η ονειροπόληση στη μέση της ημέρας. Σαφώς, είναι άσκοπη. Δεν προσφέρει τίποτε. Χαίρεσαι λίγο, αλλά μετά συνειδητοποιείς πως όλα είναι μία πλάνη, ένα ψέμα, πως τίποτα από όλα αυτά δεν είναι αληθινό. Τόσο καιρό ζούσες σε ένα κόσμο γυάλινο, τόσο εύθραυστο που με το πρώτο φύσημα του ανέμου γκρεμίστηκε.
    Και πόσες στιγμές έχασες; Πόσες ευκαιρίες να γνωρίσεις νέα άτομα; Πόσα γέλια; Πόσες χαρούμενες αναμνήσεις που τελικά δεν θα αποτυπωθούν ποτέ στον εγκέφαλό σου; Τελικά, ήταν όλο μία δελεαστική παγίδα. Ο φανταστικός τέλειος, μαγικός κόσμος του μυαλού σε αντάλλαγμα με την πραγματικότητα. Τι θα διάλεγες; Το πρώτο, την fictional life! Και όμως, τα πράγματα που χάνεις είναι υψίστης σημασίας. Ίσως, όπως λέει και ο αγαπητός Φίοντορ, χαραμίσεις έτσι όλη σου τη ζωή. Και δε θα έχεις κάνει τίποτε. Όχι μόνο θα έχεις αποφύγει κάθε πόνο, αλλά και κάθε χαρά και ευτυχία. Και αυτό δεν είναι η ζωή. Η ζωή πρέπει να είναι γεμάτη χρώματα και συναισθήματα, μελωδίες και εικόνες. Πρέπει να σε εξιτάρει, να σε συναρπάζει. Εγώ θέλω η ζωή μου να είναι μία περιπέτεια. Να μην ξέρω τι θα βρω στο επόμενο βήμα, αλλά να ξέρω πως ότι και αν βρω, θα είμαι αρκετά δυνατή για να το αντιμετωπίσω.
    Ελπίζω δηλαδή. Αυτά.



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Παρ Σεπ 17, 2010 11:19 pm

    Μαρια πολυ ομορφα αυτα που εγραψες. hoho
    Και ειλικρικα ευχαριστω. ti? Το πρωτο κομματι το ειχα γραψει καποτε σ'ενα τετραδιο και δεν το εβρισκα με τιποτα.Ευχαριστωωω. blowkiss



    Αποφασισεις.
    Ποσσες φορες επιλεγουμε εμεις για εμας και οχι οι αλλοι για εμας?
    Πολυ λιγες.Σχεδον ελαχιστες.
    Παντα καποιος αλλο αποφασιζει.Και πρεπει εμεις να ακολουθησουμε της αποφαση του.
    Τοσο αδυναμοι να αντισταθουμε...τοσο απροστατευτοι μπροστα στο καινουργιο.
    Μιλανε για ελευθερια?
    Ποια ελευθερια οταν η ζωη σου καθοδηγητε απο αλλους οι οποιοι δεν δεχονται την αρνηση σου.Αυτος ειναι ο δρομος που σου δινουμε και πρεπει να τον ακολουθησεις.
    Αν τον ακολουθησω ομως μην ρωτησετε μετα γιατι χαθηκα.


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την FLEUR258 στις Παρ Σεπ 17, 2010 11:51 pm, 2 φορές συνολικά



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Παρ Σεπ 17, 2010 11:24 pm

    FLEUR258 έγραψε:
    Αν τον ακολουθησω ομως μην ρωτησετε μετα γιατι χαθηκα.

    Πόσο δίκιο έχεις Μαράκι...Είναι θέμα ηλικίας όμως.

    Τώρα αποφασίζουν οι άλλοι για μας, και το εξοργιστικότερο όλων είναι πως παίρνουν τις σημαντικότερες αποφάσεις.

    Ένα έχω να σου πω, μια μικρή συμβουλή. Μη χάσεις το στόχο σου ότι κι αν γίνει.

    Όσες δυσκολίες και αν εμφανιστούν μπροστά σου (γιατί πάντα υπάρχουν εμπόδια) , να κοιτάς εκεί που θες να πας και μόνο.

    Και μια μέρα ξέρεις πως θα σαι ελεύθερη να κάνεις όοοο,τι θέλεις.



    Mischief managed.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Παρ Σεπ 17, 2010 11:51 pm

    Ευχαριστω πολυ Μαρσυ μου για τις συμβουλες σου. hoho

    Θα προσπαθησω να σκεφτω τον στοχο..και να τον πετυχω ακομα και αν αποφασιζουν αλλοι για εμενα.



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 30
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Madame Maxime Παρ Σεπ 24, 2010 5:09 pm

    Έχουμε υποχρεώσεις. Υποχρεώσεις που δεν επηρεάζουν μόνο εμάς αλλά και τους γύρω μας.
    Δεν μπορούμε να τους απογοητεύσουμε. Δε γίνεται να τους απογοητεύσουμε. Τότε προκαλούμε πόνο. Γιατί εκείνοι προσφέρουν τα πάντα για εσένα ενώ εσύ δεν μπορείς να τους ευχαριστήσεις.
    Ό,τι και να κάνεις, όσο κι αν προσπαθήσεις, δεν μπορείς.
    Πιστεύουν πως είσαι αλάνθαστη, πως είσαι δυνατή για να αντιμετωπίσεις τα πάντα.
    Μερικές φορές θέλω να τους αποδείξω πως κάνουν λάθος, πως δεν είμαι ικανή για αυτά που ονειρεύονται και πως δεν είμαι τόσο καλή όσο πιστεύουν. Άλλες φορές εκνευρίζομαι. Δεν έχω αυτό το δικαίωμα.

    Εγώ θα συνεχίσω να προσπαθώ και απλά θα κρατώ το στόμα μου κλειστό.
    Ομοιοκαταληξία, ε;
    Τουλάχιστον με εκφράζει.





    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 2w13
    C. Addicts for the win.
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Σαβ Σεπ 25, 2010 12:11 pm

    Μερικές φορές τρομάζω από το πόσο γρήγορα περνάει ο χρόνος... Τώρα δεν το καταλαβαίνεις. Το επόμενο καλοκαίρι σου φαίνεται κουραστικά μακριά σου. Κι όμως αυτό θα 'ρθει και πάλι δεν θα καταλάβεις για πότε θα είσαι σε μια παραλία, ένα χρόνο μεγαλύτερος, πότε θα γίνεις 18, πότε θα αρχίσεις να δουλεύεις κανονικά... jeez.

    Το θέμα όμως είναι να μην γίνεις ο "μεγάλος" που κάποτε κορόιδευες. Wink



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Σαβ Σεπ 25, 2010 11:17 pm

    Προς Μαρία Λάβγκουντ:

    Είναι θλιβερό να μένεις μόνος, τελείως μόνος, και να μην έχεις ακόμα και τι να λυπηθείς- τίποτε, απολύτως τίποτε… Γιατί όλα αυτά που έχασες, ήταν όλα ένα τίποτε, ήταν ένα ανόητο, στρογγυλό μηδενικό, ένα όνειρο και τίποτε άλλο!

    Ο Ντοστογιέφσκι παίζει να είναι ο καλύτερος, ο πιο φωτισμένος συγγραφέας όλων. Και τι έκανε; Μήπως έγραψε κόσμους φαντασίας με τόση λεπτότητα και τρελή αφήγηση;
    Την αλήθεια έκατσε και είπε.

    Ιδιαίτερα από το υπόγειο, μου έχουν μείνει μερικά κομμάτια όσον αφορά τον χαρακτήρα του.

    Δεν θα επεκταθώ γιατί θα γράψω ποστ μεγαλύτερο από τη βίβλο. Razz

    ______________


    Λοιπόν.

    Σήμερα μου λείπεις. (Να σημειώσω πως δεν πρόκειται για ερωτική κλάψα, μου λείπει ένας φίλος μου.)

    Ναι, σήμερα μου λείπεις. Νομίζω δεν μου χεις λείψει περισσότερο, στις φορές που έχουμε μαλώσει. Κάτι μου λέει πως ίσως αυτή να είναι τελεσίδικη, αλλά μου λείπεις περισσότερο από άτομα που βλέπω καθημερινά. Όχι, εδώ δεν ισχύει το ρητό "όταν χάνεις κάτι καταλαβαίνεις την αξία του"
    Άλλωστε αυτό το ρητό είναι μία μικροπρεπής δικαιολογία για τον εγωισμό μας νομίζω.

    Σήμερα μου λείπεις. Να συζητάω μαζί σου, όχι εκείνες τις συζητήσεις που ταπωνώμαστε, εδώ και πολλές μέρες μου λείπουν εκείνες οι σοβαρές μας συζητήσεις, που μιλούσαμε για φιλοσοφία, πολιτική, ηθική, αισθηματικά, τέχνη.

    Ιδιαίτερα τώρα έχω μία τρελή όρεξη να σε πιάσω και να μιλήσουμε για ώρες. Όσο πάει εντείνεται τις τελευταίες μέρες, το νιώθω, θα με φάει και θα απελπιστώ.







    Σήμερα μου λείπεις και δεν ντρέπομαι που στο λέω. Και δεν παίζω, ούτε κάνω την λυπημένη, ή την θιγμένη ή την υπεράνω. Για άτοπο λόγο μαλώσαμε.



    Σήμερα μου λείπεις και δεν ντρέπομαι που στο λέω.







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Sylvie Lovegood
    Sylvie Lovegood
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 15673
    Ηλικία : 27
    Location : Bon Temps
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μωρέ ποια ηθική και ποια αξιοπρεπεία....Τα μόνα χαρακτηριστικά που σε καθιστούν άνθρωπο, κατ εμέ, είναι η ειλικρίνεια κι η αυθεντικότητα.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 28 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Sylvie Lovegood Κυρ Σεπ 26, 2010 10:30 pm

    -Θέλω να είσαι ευχαριστημένη με τον εαυτό σου.
    Εκείνη την στιγμή ήθελα να του απαντήσω πως ναι! Είμαι πολύ ευχαριστημένη με τον εαυτό μου! Αλλά δεν μπορούσα...Ανακάλυψα ξαφνικά πως δεν έχω κάποιον λόγο να είμαι ευχαριστημένη με τον εαυτό μου. Κανέναν. erimi
    Μα τόσο άχρηστη είμαι πια? erimi



    Yes i Am a Shadowhunter
    Demons beware

    ΜΜΚΓΘ:

    We love Zeus

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Σεπ 19, 2024 9:52 am