.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+67
Elohim Meth
Beedle the Bard
Halfblood Prince
WhiteFlameLoCo
Andromeda Black
Sirius Black
Ernest Flitwick
Amelia Blackfoot
Hermione Black
Isabelle Lightwood
Sorazal the Erised
Jace Wayland
Maria Lovegood
Artemisia Lufkin
Clary Fray
Laverne de Montmorency
Sylvie Lovegood
elliza
Gellert
anthian9
Helga Hufflepuff
Hecate
FLEUR258
Minerva McGonagall
Leonie Vernier
Poisonous_touch
Morgan le Fay
FoNikos21
Rea
Leroy Jethro Gibbs
Anastasia Black
Χαριποτεριστής
EL.J girl
R3dil
Merlin the Great
E-vampire
AliceCullen
Fleur Delacour
Albus_The_Wise
Mary Jane
elena!
SOLID SNAKE
BaGGoS
Scorpion
Wanderer
@RtVaVa
<3EvELiNa<3
RemousLoupin
Ms Padfoot
s0fia
Novaenir
Pansy Parkinson
Nathaniel
Cassandra Black
Narcissa
Madame Maxime
SiMoS
Witch-King
Berenice
Darkness
Tom Marvolo Riddle
Rose Black
Ms Skellington
horklum
aiswp0s
Sev
Rowena Ravenclaw
71 απαντήσεις

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    FoNikos21
    FoNikos21
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 39937
    Ηλικία : 33
    Location : In the land of the morning star. Please, send me an angel...
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: If you like me, raise your hands. If you don't, raise your standards! B)

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FoNikos21 Σαβ Μάης 22, 2010 9:00 pm

    Το θέμα είνα να σ' αγαπάνε παρ' όλο που είσαι ο εαυτός σου...



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 29l0fma
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Σαβ Μάης 22, 2010 9:01 pm

    Dan_Liza έγραψε:Δεν είναι πολύ ουτοπική και χαρούμενη σκέψη αυτή; Razz:
    Γτ δεν τις θέλουμε για κάποιο λόγο τις χαρούμενες σκέψεις;unsure



    Mischief managed.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Σαβ Μάης 22, 2010 9:31 pm

    FoNikos21 έγραψε:Το θέμα είνα να σ' αγαπάνε παρ' όλο που είσαι ο εαυτός σου...

    Προσυπογράφω.-




    Statler
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Merlin the Great Κυρ Μάης 23, 2010 1:11 pm

    Λατρευω τις βροχερες Κυριακες.... Happy






    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    Sylvie Lovegood
    Sylvie Lovegood
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 15673
    Ηλικία : 27
    Location : Bon Temps
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μωρέ ποια ηθική και ποια αξιοπρεπεία....Τα μόνα χαρακτηριστικά που σε καθιστούν άνθρωπο, κατ εμέ, είναι η ειλικρίνεια κι η αυθεντικότητα.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Sylvie Lovegood Κυρ Μάης 23, 2010 6:21 pm

    me too!Και βρεχει σημερα καταρακτωδως εδω!



    Yes i Am a Shadowhunter
    Demons beware

    ΜΜΚΓΘ:

    We love Zeus
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Κυρ Μάης 23, 2010 8:39 pm

    Dan_Liza έγραψε:Μήπως όλοι είμαστε μετριότητες απλά μερικοί καταφέρνουν να φανούν πιο σημαντικοί από τους άλλους;

    Όχι, αυτό δεν υφίσταται. Υπάρχουν οι χαζοί και οι έξυπνοι, με διάφορες βαθμίδες. Από κει και πέρα, κάποιοι μπορούν να ανταπεξέλθουν με αυτά που έχουν, άλλοι όχι. Και αυτό έχει τις βαθμίδες του.







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Laverne de Montmorency
    Laverne de Montmorency
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 6050
    Ηλικία : 28
    Location : Probably in another world....
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: There was once a small dream. No one knew who had dreamt it. Such a tiny dream it was.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Laverne de Montmorency Παρ Μάης 28, 2010 5:24 pm

    Merlin the Great έγραψε:Λατρευω τις βροχερες Κυριακες.... Happy


    Εγώ δεν ξέρω...είναι ανάλογα τη διάθεσή μου. Κάποιες φορές αισθάνομαι υπέροχα. Άλλες πάλι είναι σαν να βρέχει και μέσα μου...



    Something hidden...:
    Leonie Vernier
    Leonie Vernier
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 70128
    Ηλικία : 28
    Location : Rennes les Bains, Domaine de la Cade.
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I have to fest it up!

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Leonie Vernier Παρ Μάης 28, 2010 7:30 pm

    Τελικά οι άνθρωποι είναι μια συνήθεια. Συνηθίζεις να μιλάς μαζί τους, να ακούς τη φωνή τους, να μυρίζεις το άρωμά τους, να βγαίνεις μαζί τους.. Τους συνηθίζεις.
    Κάποιες φορές όμως είναι εύκολο να κόψεις μια συνήθεια. Κυρίως αν δεν είναι κι η καλύτερη. Θα περάσεις μια μέρα, δύο, τρεις, τέσσερεις, έστω κ κάνας μήνας αλλά στο τέλος θα ξεχάσεις πόσο απαραίτητοι ήταν κάποτε.
    Γιατί; Ο χρόνος δε γιατρεύει. Κουκουλώνει. Άσε το κουκούλωμα λοιπόν να κάνει τη δουλειά του.







    A psychopath,

    by definition,

    is incapable of remorse.
    Sylvie Lovegood
    Sylvie Lovegood
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 15673
    Ηλικία : 27
    Location : Bon Temps
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μωρέ ποια ηθική και ποια αξιοπρεπεία....Τα μόνα χαρακτηριστικά που σε καθιστούν άνθρωπο, κατ εμέ, είναι η ειλικρίνεια κι η αυθεντικότητα.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Sylvie Lovegood Παρ Μάης 28, 2010 9:06 pm

    "Θα φτασει η ωρα που οσοι αγαπας θα φυγουν,θα προχωρησουν χωρις εσενα, οι παρεες σου,οι φιλοι σου,οι εραστες σου.Αφησε τους να φυγουν.Μην ψαχνεις τον λογο.Πρεπει να καταλαβεις πως η αγαπη εχει αρχη,μεση και τελος.Επειδη επαψε να υπαρχει δεν σημαινει οτι η αγαπη που σου εδωσαν τοτε ηταν ψευτικη."

    Αυτη τη στιγμη κανενας δεν την περιμενει.Ολοι την μισουν.Και ομως την ζουν.Με τον ενα ή τον αλλο τροπο την ζουν.Δε θα κατσω να κλαψω επειδη καποιος δεν με αγαπαει πια.Λογικο.Δεν υπαρχει αγαπη που να ζει στην αιωνιοτητα.Υπαρχει μονο αγαπη που σβηνει με τον χρονο.Δεν θα στεναχωρηθω πια για καποιον που εφυγε.Δεν θα στεναχωρηθω ποτε πια για καποιον που σταματησε να με αγαπαει.Θα προχωρησω....Θα γνωρισω και αλλους ανθρωπους....Θα αγαπηθω και θα αγαπησω.Θα μισησω και θα με μισησουν.Θα φτασει στο τελος της η αγαπη και θα προχωρησω παρακατω.Δεν χαλασε και ο κοσμος!Η ζωη ειναι ενας κυκλος.Ενας κυκλος αγαπης και μισους...............



    Yes i Am a Shadowhunter
    Demons beware

    ΜΜΚΓΘ:

    We love Zeus
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Παρ Μάης 28, 2010 9:19 pm

    Είμαι από αυτούς που κάθονται και φωνάζουν:<<Ζήσε τη στιγμή!>>. Τι ειρωνία, αλήθεια. Μόλις ανακάλυψα πως δεν έχω παρόν, δεν έχω ζωή. Το μόνο που κάνω με τη ζωή μου είναι να την ανέχομαι. Να προσπαθώ να την κάνω να περάσει γρηγορότερα μέχρι να φτάσει στο σημείο που τη θέλω. Σκοτώνω εβδομάδες, μήνες, ώρες, λεπτά... Και ξαφνικά συνηδειτοποίησα κάτι φρικτό: Ποιός μου εγγυάται πως το αύριο θα έρθει; Αν δεν έρθει εγώ δε θα 'χω ζήσει; Το σήμερα το δικό μου είναι απλά ένα πλάνο για το αύριο που περιμένω. Γι'αυτό που εγώ ονομάζω ζωή. Αυτή τη ζωή που τώρα αφήνω σκόπιμα να γλιστράει μέσα από τα χέρια μου δεν την υπολογίζω καν. Ακόμα και τώρα που κατάλαβα πόσο απελπιστικά εύκολα όλο το σχέδιο που έχω στο μυαλό μου μπορεί να γκρεμιστεί...Κι αν γκρεμιστεί τι θα μου μείνει να έχω; Η ζωή που σκότωσα;



    Mischief managed.
    Sylvie Lovegood
    Sylvie Lovegood
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 15673
    Ηλικία : 27
    Location : Bon Temps
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μωρέ ποια ηθική και ποια αξιοπρεπεία....Τα μόνα χαρακτηριστικά που σε καθιστούν άνθρωπο, κατ εμέ, είναι η ειλικρίνεια κι η αυθεντικότητα.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Sylvie Lovegood Παρ Μάης 28, 2010 9:36 pm

    Minerva McGonagall έγραψε:Είμαι από αυτούς που κάθονται και φωνάζουν:<<Ζήσε τη στιγμή!>>. Τι ειρωνία, αλήθεια. Μόλις ανακάλυψα πως δεν έχω παρόν, δεν έχω ζωή. Το μόνο που κάνω με τη ζωή μου είναι να την ανέχομαι. Να προσπαθώ να την κάνω να περάσει γρηγορότερα μέχρι να φτάσει στο σημείο που τη θέλω. Σκοτώνω εβδομάδες, μήνες, ώρες, λεπτά... Και ξαφνικά συνηδειτοποίησα κάτι φρικτό: Ποιός μου εγγυάται πως το αύριο θα έρθει; Αν δεν έρθει εγώ δε θα 'χω ζήσει; Το σήμερα το δικό μου είναι απλά ένα πλάνο για το αύριο που περιμένω. Γι'αυτό που εγώ ονομάζω ζωή. Αυτή τη ζωή που τώρα αφήνω σκόπιμα να γλιστράει μέσα από τα χέρια μου δεν την υπολογίζω καν. Ακόμα και τώρα που κατάλαβα πόσο απελπιστικά εύκολα όλο το σχέδιο που έχω στο μυαλό μου μπορεί να γκρεμιστεί...Κι αν γκρεμιστεί τι θα μου μείνει να έχω; Η ζωή που σκότωσα;

    Ακριβως Μινερβα...Αυτο ειναι η ζωη...Ενα χελι που μπορει να ξεγλιστρησει ευκολα απο τα χερια σου....Η ζωη ειναι η στιγμη και οχι το μελλον.Ολοι θελουμε να φτασουμε σε ενα σημειο στο οποιο θα νιωσουμε πραγματικα ζωντανοι ,ομως μεχρι τοτε πρεπει να ζησουμε την καθε στιγμη ωστε να εχουμε ωραιες στιγμες απο τοτε που νιωθαμε πως δεν ζουσαμε πραγματικα.Και αν πραγματικα δεν ερθει αυτο που περιμενουμε τουλαχιστον θα εχουμε ζησει και θα εχουμε χαρει ολη την προηγουμενη ζωη μας.Η ζωη ειναι ονειρο για το αυριο ,οπως λεω και στην υπογραφη μου,και χαρα για το τωρα.Προσπαθησε το αυριο να το χτισεις σε στερεες βασεις χαρας,γνωσης,αγαπης και οχι προσμονης.



    Yes i Am a Shadowhunter
    Demons beware

    ΜΜΚΓΘ:

    We love Zeus
    Clary Fray
    Clary Fray
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 14284
    Ηλικία : 27
    Location : City of Glass
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: What doesn't kill you makes you stronger.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Clary Fray Σαβ Μάης 29, 2010 7:05 pm

    Minerva McGonagall έγραψε:Είμαι από αυτούς που κάθονται και φωνάζουν:<<Ζήσε τη στιγμή!>>. Τι ειρωνία, αλήθεια. Μόλις ανακάλυψα πως δεν έχω παρόν, δεν έχω ζωή. Το μόνο που κάνω με τη ζωή μου είναι να την ανέχομαι. Να προσπαθώ να την κάνω να περάσει γρηγορότερα μέχρι να φτάσει στο σημείο που τη θέλω. Σκοτώνω εβδομάδες, μήνες, ώρες, λεπτά... Και ξαφνικά συνηδειτοποίησα κάτι φρικτό: Ποιός μου εγγυάται πως το αύριο θα έρθει; Αν δεν έρθει εγώ δε θα 'χω ζήσει; Το σήμερα το δικό μου είναι απλά ένα πλάνο για το αύριο που περιμένω. Γι'αυτό που εγώ ονομάζω ζωή. Αυτή τη ζωή που τώρα αφήνω σκόπιμα να γλιστράει μέσα από τα χέρια μου δεν την υπολογίζω καν. Ακόμα και τώρα που κατάλαβα πόσο απελπιστικά εύκολα όλο το σχέδιο που έχω στο μυαλό μου μπορεί να γκρεμιστεί...Κι αν γκρεμιστεί τι θα μου μείνει να έχω; Η ζωή που σκότωσα;

    Απλα Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 663161
    ---------

    Οι μεγαλυτερες αξιες της ζωης κρυβονται στα μικρα καθημερινα πραγματα. Ενα γελιο, μια αγκαλια ειναι σημαδια οτι δεν εισαι μονος... Μια πιτσα που εφαγες παρεα μ'ενα φιλο, η ομπρελα που μοιραστηκατε γιατι ο ενας απο τους δυο δεν ειχε δικη του, τα δακρυα που εριξε ο ενας στον ωμο του αλλου... Αυτη ειναι η φιλια, η ζωη. Απλα και μικρα καθημερινα πραγματα που μας δινουν χαρα, που μας κανουν να μη νιωθουμε μοναξια.



        Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Rainbow-rain-catcher-sharon-johnstone_zpsqfzivzy4  
    Stop looking out your window
    and get out of your front door!


    hidden secrets:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Δευ Μάης 31, 2010 12:26 am

    Lily_Evans έγραψε:Οι μεγαλυτερες αξιες της ζωης κρυβονται στα μικρα καθημερινα πραγματα. Ενα γελιο, μια αγκαλια ειναι σημαδια οτι δεν εισαι μονος... Μια πιτσα που εφαγες παρεα μ'ενα φιλο, η ομπρελα που μοιραστηκατε γιατι ο ενας απο τους δυο δεν ειχε δικη του, τα δακρυα που εριξε ο ενας στον ωμο του αλλου... Αυτη ειναι η φιλια, η ζωη. Απλα και μικρα καθημερινα πραγματα που μας δινουν χαρα, που μας κανουν να μη νιωθουμε μοναξια.

    Θα συμφωνήσω, η ζωή μας μπορεί να μην είναι όλη την ώρα μες την τρελή ευτυχία, αλλά περισσότερο μετράνε αυτές οι μικρές, οι μικροσκοπικές στιγμές που προσπερνάμε τόσο εύκολα. Τις θεωρούμε δεδομένες και τόσο απλές. Όμως η απλότητα και η αμεσότητά τους αυτή τις κάνει τόσο ξεχωριστές. Ναι, τότε πράγματι θα πρεπε να 'σαι ευτυχισμένος. Αν και δεν το αναγνωρίζουμε συνήθως. Και είναι κρίμα.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Δευ Μάης 31, 2010 1:11 am

    Θα συμφωνησω και εγω!Αν δεν χαρουμε απο μικρες καθημερινες στιγμες απο τι θα χαρουμε?
    Πρεπει να εκτιμαμε οτι ομορφο μας δινεται και οχι να το περιφρονουμε.
    Ισως μερικες φορες,σε μερικες στιγμες πραγματι να ανεχομαστε την ζωη μας.Το θεμα ειναι να την ανεχομαστε οσο γινεται λιγοτερο κανοντας την καθε στιγμη να αποκτησει νοημα. Wink



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    SiMoS
    SiMoS
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18162
    Ηλικία : 30
    Location : Εκεί που όλα ειν' ωραία...
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I thought that I heard you laughing, I thought that I heard you sing...

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από SiMoS Δευ Μάης 31, 2010 11:26 pm

    Τι είναι η αγάπη; Απλώς χημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο ή κάτι παραπάνω; roll




    The Composer
    C.Addicts United
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Τρι Ιουν 01, 2010 11:18 am

    SiMoS έγραψε:Τι είναι η αγάπη; Απλώς χημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο ή κάτι παραπάνω; roll

    Σίγουρα κάτι παραπάνω. Wink
    Πέρα απο το Σώμα, συμμετέχει και η Ψυχή μας...

    Σώμα και Ψυχή... έπιασα άλλο φιλοσοφικό τώρα. :P
    Τόσο διαφορετικά, μα τόσο άρρηκτα δεμένα.
    Αν το Σώμα πεθάνει, πεθαίνει και η Ψυχή μας μαζί;



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Τρι Ιουν 01, 2010 11:34 am

    Κάτι παραπάνω. Wink







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Τρι Ιουν 01, 2010 12:51 pm

    anthian9 έγραψε:
    SiMoS έγραψε:Τι είναι η αγάπη; Απλώς χημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο ή κάτι παραπάνω; roll

    Σίγουρα κάτι παραπάνω. Wink
    Πέρα απο το Σώμα, συμμετέχει και η Ψυχή μας...

    Σώμα και Ψυχή... έπιασα άλλο φιλοσοφικό τώρα. :P
    Τόσο διαφορετικά, μα τόσο άρρηκτα δεμένα.
    Αν το Σώμα πεθάνει, πεθαίνει και η Ψυχή μας μαζί;

    Δεν νομιζω οτι πεθαινει μαζι και η ψυχη μας...Η ψυχη νομιζω ειναι κατι παντοτινο unsure



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Clary Fray
    Clary Fray
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 14284
    Ηλικία : 27
    Location : City of Glass
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: What doesn't kill you makes you stronger.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Clary Fray Τρι Ιουν 01, 2010 4:45 pm

    Κατα τη γνωμη μου ειναι δυσκολο να χωριστει το σωμα απο την ψυχη αλλα η ψυχη δεν πεθαινει. Ειναι αυθαρτη σε αντιθεση με το σωμα.



        Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Rainbow-rain-catcher-sharon-johnstone_zpsqfzivzy4  
    Stop looking out your window
    and get out of your front door!


    hidden secrets:
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 29
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Madame Maxime Τρι Ιουν 01, 2010 6:10 pm

    SiMoS έγραψε:Τι είναι η αγάπη; Απλώς χημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο ή κάτι παραπάνω; roll
    Εξαρτάται ποιον ρωτάς.
    Εάν ρωτούσες ένα μαθηματικό που είναι δοσμένος στη δουλειά του, την έρευνα και τη λογική τότε θα σου έλεγε πως η αγάπη είναι μια δευτεροβάθμια εξίσωση που γραφικά δεν παριστάνεται με μια ευθεία. Στην αρχή πράττει επιταχυνόμενη κίνηση καθώς οι αντιδράσεις στον εγκέφαλο είναι έντονες και στη συνέχεια επιβραδυνόμενη. Βασικά αυτό μπορεί να στο έλεγε και ένας φυσικός.





    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 2w13
    C. Addicts for the win.
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Τρι Ιουν 01, 2010 10:17 pm

    Lily_Evans έγραψε:Κατα τη γνωμη μου ειναι δυσκολο να χωριστει το σωμα απο την ψυχη αλλα η ψυχη δεν πεθαινει. Ειναι αυθαρτη σε αντιθεση με το σωμα.

    Αυτό δεν είναι απόλυτο. Δεν είναι λογικό όταν το σώμα που κουβαλάει την ψυχή πεθαίνει, να φεύγει και αυτή μαζί;

    Ίσως αν υπήρχε τρόπος να διαχωρίσουμε μια ψυχή από ένα σώμα και την "μεταφέραμε" αλλού, πρακτικά θα ζούσαμε για πάντα, σε άλλα σώματα....

    Πράγμα ανέφικτο μέχρι στιγμής Razz:



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Τρι Ιουν 01, 2010 10:59 pm

    Dan_Liza έγραψε:
    SiMoS έγραψε:Τι είναι η αγάπη; Απλώς χημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο ή κάτι παραπάνω; roll
    Εξαρτάται ποιον ρωτάς.
    Εάν ρωτούσες ένα μαθηματικό που είναι δοσμένος στη δουλειά του, την έρευνα και τη λογική τότε θα σου έλεγε πως η αγάπη είναι μια δευτεροβάθμια εξίσωση που γραφικά δεν παριστάνεται με μια ευθεία. Στην αρχή πράττει επιταχυνόμενη κίνηση καθώς οι αντιδράσεις στον εγκέφαλο είναι έντονες και στη συνέχεια επιβραδυνόμενη. Βασικά αυτό μπορεί να στο έλεγε και ένας φυσικός.


    Δεν νομιζω pensive ...και ο φυσικος ή ο χημικος ανθρωπος ειναι :P
    Κατι παραπανω θα απανταγαν Razz:



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Clary Fray
    Clary Fray
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 14284
    Ηλικία : 27
    Location : City of Glass
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: What doesn't kill you makes you stronger.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Clary Fray Τρι Ιουν 01, 2010 11:37 pm

    anthian9 έγραψε:
    Lily_Evans έγραψε:Κατα τη γνωμη μου ειναι δυσκολο να χωριστει το σωμα απο την ψυχη αλλα η ψυχη δεν πεθαινει. Ειναι αυθαρτη σε αντιθεση με το σωμα.

    Αυτό δεν είναι απόλυτο. Δεν είναι λογικό όταν το σώμα που κουβαλάει την ψυχή πεθαίνει, να φεύγει και αυτή μαζί;

    Ίσως αν υπήρχε τρόπος να διαχωρίσουμε μια ψυχή από ένα σώμα και την "μεταφέραμε" αλλού, πρακτικά θα ζούσαμε για πάντα, σε άλλα σώματα....

    Πράγμα ανέφικτο μέχρι στιγμής Razz:

    Υπαρχουν θεωριες που υποστηριζουν οτι η ψυχη ζει σε πολλα σωματα κατα τη διαρκεια της ζωης της. Καθε φορα που πεθαινει το σωμα, αλλαζει σωμα και παει σ'ενα αλλο.



        Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Rainbow-rain-catcher-sharon-johnstone_zpsqfzivzy4  
    Stop looking out your window
    and get out of your front door!


    hidden secrets:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Τρι Ιουν 01, 2010 11:41 pm

    Φυσικά και υπάρχουν. Και ο καθένας μπορεί να πιστέψει αυτό που θέλει.

    Απλά εγώ είμαι της άποψης ότι η ψυχή φεύγει μαζί με το σώμα. Αν ήταν δυνατόν να την αφαιρέσουμε από το σώμα και να την διατηρήσουμε κάπως ώστε να μεταφερθεί σε κάποιον ξενιστή, ναι θα ζούσε και πάλι.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Clary Fray
    Clary Fray
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 14284
    Ηλικία : 27
    Location : City of Glass
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: What doesn't kill you makes you stronger.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Clary Fray Τρι Ιουν 01, 2010 11:47 pm

    Γενικα, ειναι ενα θεμα για το οποιο υπαρχουν απειρες αποψεις...και καμια δεν ειναι ολοκληρωτικα σωστη γιατι απλα δε ξερουμε την αληθεια...



        Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 26 Rainbow-rain-catcher-sharon-johnstone_zpsqfzivzy4  
    Stop looking out your window
    and get out of your front door!


    hidden secrets:

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τρι Σεπ 17, 2024 7:20 pm