.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+57
Roxanne Derwent
Leanan Sidhe
Alviva Black
Lisette de Lapin
Romilda Vane
princessmaggie
Μia Melanie Hawkins
Catherine Tonks
Laura Mandley
Vindictus Viridian
Cassiopeia Black
Morgan le Fay
Rea
Beatrice Baudelaire
Angelika-Lavender Black
Arcturus Regulus Black
Mirabelle Salvatore
Eleanna Lovegood
Jace Wayland
Hermione Black
SiMoS
Isabelle Lightwood
Fleur Delacour
Tania_Re
Artemisia Lufkin
Alicia Spinnet
Gellert
Andromeda Black
Neville Longbottom
Cassandra Black
Tom Marvolo Riddle
Hecate
Sylvie Lovegood
elliza
Madame Maxime
Berenice
Natalie Black
Perenelle Flamel
Bella Black
Harry James Potter
Maria Lovegood
Phineas Nigellus Black
Mysterious Wizard
Imperio
Lily Luna Potter
Leonie Vernier
anthian9
Laverne de Montmorency
Sorazal the Erised
FoNikos21
Amycus
FLEUR258
Merlin the Great
Amelia Blackfoot
Minerva McGonagall
Roxy Black
Eloise Prewett
61 απαντήσεις

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Τρι Μάης 07, 2013 11:55 pm

    Η απόσταση καταλαβαίνω ότι δεν είναι μόνο ψυχική, αλλά υφίσταται και φυσικά και ο άνθρωπος χρειάζεται την επαφή σαν το οξυγόνο. Το καταλαβαίνω και ούτε κρίνω κανέναν, θα ήταν άδικο. Ο καθένας έχει τις δικές του αντοχές.
    Ωστόσο, έχω φίλους, πολλούς περισσότερους απ' ότι μπορώ να μετρήσω στα δυο μου χέρια, διασκορπισμένους σε όλα τα σημεία του ορίζοντα. Δεν μπορώ να τους μισήσω. Έχουν κομμάτια της καρδιάς μου, μικρα-μικρά κομμάτια που χωρίς αυτά δεν ξέρω ποια θα ήμουν. Όπως επίσης έχω καλύτερες φίλες. Πολλά χιλιόμετρα μακριά, σε πόλεις και σε νησιά. Φυσικα, we could have had it all, but...guess what: life is a coin: you never know which side you will get, until you finally get it. Δεν θα ζητούσα ποτέ να μην τους γνώριζα. Έτσι είναι η ζωή...
    Δεν είναι απαραίτητο να μου απαντήσετε κάτι ή να διαφωνήσουμε μέχρι τελικής πτώσεως. έχετε την άποψή σας και γω την δική μου, ποτέ δεν θα θελα να κρίνω για να μην με κρίνουν blowkiss

    ~~~~
    Η παρατήρηση της ημέρας: το ότι έχεις ανδρικό μόριο δεν σημαίνει ότι μπορείς να εξουσιάζεις τον κόσμο ή τις γυναίκες, πόσω μάλλον εμένα. One's hands couldn't be dirtier than yours, filthy little bastard. I'm not afraid of you. Not even a bit.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Τετ Μάης 08, 2013 5:14 pm

    Και είναι μέρες που παρότι ο καιρός είναι μουντός, κάτι θα σου φτιάχνει τη διάθεση, και ας πηγαίνουν όλα κατά δι@όλου.
    Ο πατέρας μου βρήκε τον δάσκαλο που μου έκανε ζωγραφική όταν πήγαινα 2 χρόνια στο εργαστήρι του σχεδίου.
    "Ναι, το Μαράκι μας. Εξαιρετικό ταλέντο. Σπάνιο θα έλεγα. Μεγάλη αγάπη για τα υλικά της και μεγάλη αγάπη για αυτό που κάνει, γενικά. Φαινόταν στο χέρι της πως αν της δώσεις χαρτί και μπογιές, μπορεί να χαθεί εκεί μέσα για ώρες. Και φαινόταν πως δεν έκανε απλά μία σύνθεση, αλλά ταξίδευε σε κόσμους δικούς της και τα χρώματα και τα μολύβια ήταν ο τρόπος να καταθέσει κάπου την φαντασία της και τις σκέψεις της. Να μην το αφήσει. Να της το πείτε. Να την ωθήσετε να το κυνηγήσει, γιατί μπορεί να φτάσει ψηλά. Ήταν από τους καλύτερους και πιο ταλαντούχους μαθητές μου, και αυτό όταν ήταν 9. Κρίμα που έκλεισα το εργαστήρι...θα μπορούσα να τη βοηθήσω να γίνει από τους καλύτερους. Πείτε της να μην αφήσει ποτέ το μολύβι από τα χέρια της. Από αυτή την κοπέλα περιμένω πολλά"
    Ο γλυκός μου, με συγκίνησε....Και με έκανε να λησμονήσω τις όμορφες στιγμές με τα κανσόν και τα παστέλ μου στο υπόγειο εργαστήρι. Μου λείπει το μάθημά μας, δάσκαλε :') Αλλά χαίρομαι που με θυμάστε ακόμη, μετά από 10 χρόνια :')



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    SiMoS
    SiMoS
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18162
    Ηλικία : 30
    Location : Εκεί που όλα ειν' ωραία...
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I thought that I heard you laughing, I thought that I heard you sing...

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από SiMoS Τετ Μάης 08, 2013 7:04 pm




    Όταν η απουσία γίνει τρόπος ζωής,
    όταν ο πόνος γίνει δρόμος διαφυγής,
    όταν στα πρόσωπα του κόσμου βλέπω το προσωπό σου,
    όταν το δάκρυ μου στο χάρισα και έγινε δικό σου,
    όταν το εγώ μου είναι μισό και το αστέρι μου θολό,
    όταν ξέρω πως υπάρχω μα δεν γίνεται να ζω,
    όταν μέσα μου κοιτώ βλέπω ένα απύθμενο κενό...




    The Composer
    C.Addicts United
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Τετ Μάης 08, 2013 9:50 pm

    Δοκίμαζα σήμερα καλοκαιρινά.Δεν μου κάνει σχεδόν τίποτα.Δηλαδή τιποτα στενό.Δεν πιστεύω πως είμαι χοντρή,απλά δεν είμαι όπως ήμουν κάποτε.Και αυτό το κάποτε δεν είναι απλά περσυ.Δεν μόνο φετος που πάχυνα.Είναι ολο το λύκειο.Ημουν 1,60 και 40 κιλά στο γυμνάσιο.Τώρα είμαι 2-3 εκατοστά πιο ψιλή και 12 κιλά παραπάνω.Και δεν ήμουν ανορεξική.Ημουν απόλυτα φυσιολογική έτρωγα γλυκά,δεν είχα σκεφτεί ουτε μια φορά τη διαιτα τότε.Επίσης τότε είχα και κάτι άλλο που ονομαζεται αυτοπεποιθηση.Ισως να είμαι κομπλεξική όμως δεν το αντέχω αυτό.Δεν θα ησυχάσω μέχρι να φτάσω στο ΧS.Είναι λες και φέρνουν τα γλυκά επίτηδες.Αλλα ας φέρουν οτι θελουν.Δεν τρωω τίποτα.Μεχρι και η μαμά μου μου είπε οτι πρεπει να χασω 3 κιλά.



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Untitl10
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Τετ Μάης 08, 2013 10:15 pm

    Aurora Sinistra έγραψε:Δοκίμαζα σήμερα καλοκαιρινά.Δεν μου κάνει σχεδόν τίποτα.Δηλαδή τιποτα στενό.Δεν πιστεύω πως είμαι χοντρή,απλά δεν είμαι όπως ήμουν κάποτε.Και αυτό το κάποτε δεν είναι απλά περσυ.Δεν μόνο φετος που πάχυνα.Είναι ολο το λύκειο.Ημουν 1,60 και 40 κιλά στο γυμνάσιο.Τώρα είμαι 2-3 εκατοστά πιο ψιλή και 12 κιλά παραπάνω.Και δεν ήμουν ανορεξική.Ημουν απόλυτα φυσιολογική έτρωγα γλυκά,δεν είχα σκεφτεί ουτε μια φορά τη διαιτα τότε.Επίσης τότε είχα και κάτι άλλο που ονομαζεται αυτοπεποιθηση.Ισως να είμαι κομπλεξική όμως δεν το αντέχω αυτό.Δεν θα ησυχάσω μέχρι να φτάσω στο ΧS.Είναι λες και φέρνουν τα γλυκά επίτηδες.Αλλα ας φέρουν οτι θελουν.Δεν τρωω τίποτα.Μεχρι και η μαμά μου μου είπε οτι πρεπει να χασω 3 κιλά.

    Eίσαι μόνο 52 κιλά. Έλεος. S φοράς. Ξεκολλά από τη ζωή σου. Θες να γίνεις ανορεξική; erimi

    Και οι μαμάδες δεν ξέρουν τι λένε, στους άντρες αρέσουν οι καμπύλες. Laughing



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Imperio
    Imperio
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 33327
    Ηλικία : 31
    Location : Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'm the one I should love

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Imperio Τετ Μάης 08, 2013 10:35 pm

    Βίκυ το "ιδανικό" βάρος είναι 10 κιλά κάτω από το ύψος σου. Αυτή τη στιγμή είσαι μια χαρά! (Επιπλέον όταν ήσουν 1.60 και 40 κιλά ήσουν λιποβαρής, το λιγότερο φυσιολογικό είναι 47,4 που δίνει BMI 18.5 ακριβώς που είναι το κατώτερο φυσιολογικό)




    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 4thvideo5
    _
    _

    Sometimes I'm afraid of myself, thanks to my self-hatred
    And the depression that came to play again
    Min Yoongi is already dead (I killed him)
    It's been a long time since my everyday life became killing my passions and comparing myself with others


    Stuff:
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 31
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Πεμ Μάης 09, 2013 1:36 am

    Δεν υπάρχει ιδανικό βάρος!Ιδανικό για το τι; Για το πως νιώθεις με αυτό , για το αν θεωρείσαι μοντέλο , για το αν είσαι μαραθωνοδρόμος; Υπάρχει απλώς ένα ανώτερο και κατώτερο όριο του "φυσιολογικού" χωρίς να σημαίνει ότι όποιος είναι λίγο πάνω ή κάτω είναι χοντρός ή ανορεξικός αντίστοιχα. Και 1,60 και 50 κιλά φυσιολογικό είναι, και 1,60 και 60 κιλά φυσιολογικό είναι και 1,60 και 65 κιλά φυσιολογικό είναι.

    Αυτά τα 5-10 κιλά πάνω κάτω είναι γιαγιαδίστικες βλακείες Razz



    *
    *
    *
    *
    *
    *

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Image
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Πεμ Μάης 09, 2013 2:02 am

    Wtf Βασιλική τι διαβάζω. Razz
    Πρώτα απ'ολα είσαι μια χαρά κούκλα,ξεκόλλα,αλλά οκ, θα πεις στο λέω έτσι.

    Εγω πιστεύω πως υπάρχει ιδανικό βάρος. Το βάρος που θα σε κάνει και εσένα να νιώθεις καλα,και να αρέσει και στους άλλους και να είσαι και υγιής.
    Οκ, ας σου πω για μένα. τον τελευταίο χρόνο έχω πάρει και χάσει παρα πολλα κιλα, εχω υψος 1,75 και εχω φτασει απο 70 εως και 52 κιλα. 52,εμένα μου ακουγόταν πολυ καλο και ένιωθα ικανοποιημένη όταν μου έλεγαν "αδυνάτισες" και "αδυνάτισες" όμως κανεις δεν μου έλεγε "ομόρφυνες". Τώρα έχω πάρει 10 κιλά και νιώθω οκ. Δεν φοράω xs , όμως νιώθω και ειμαι καλα. Δεν είπα πως έχω ΤΟ σώμα αλλά δεν είμαστε όλες για να έχουμε ΤΑ σώματα. Και στη τελική το βάρος είναι απλά ένα νούμερο. Είσαι υγιής εσυ; Έχεις ένα σώμα που σε κάνει να νιώθεις καλα; Οχι σε σύγκριση με παλιά ή τις φίλες σου ή πως θα μπορούσες να είσαι. Και αμάν δηλαδή , νέα κοπέλα είσαι.φαε. Razz



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Ypo
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Πεμ Μάης 09, 2013 11:17 am

    Immortality Dumbledore
    Immortality Dumbledore
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 22636
    Ηλικία : 30
    Location : Hogwarts (Dumbledore's office)
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Oh, I'm very good. But sometimes I'm bad. But only as bad as I wanna be. Freedom is power. To live a life untamed and unafraid is a gift.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Immortality Dumbledore Πεμ Μάης 09, 2013 1:11 pm

    Aurora Sinistra έγραψε:Δοκίμαζα σήμερα καλοκαιρινά.Δεν μου κάνει σχεδόν τίποτα.Δηλαδή τιποτα στενό.Δεν πιστεύω πως είμαι χοντρή,απλά δεν είμαι όπως ήμουν κάποτε.Και αυτό το κάποτε δεν είναι απλά περσυ.Δεν μόνο φετος που πάχυνα.Είναι ολο το λύκειο.Ημουν 1,60 και 40 κιλά στο γυμνάσιο.Τώρα είμαι 2-3 εκατοστά πιο ψιλή και 12 κιλά παραπάνω.Και δεν ήμουν ανορεξική.Ημουν απόλυτα φυσιολογική έτρωγα γλυκά,δεν είχα σκεφτεί ουτε μια φορά τη διαιτα τότε.Επίσης τότε είχα και κάτι άλλο που ονομαζεται αυτοπεποιθηση.Ισως να είμαι κομπλεξική όμως δεν το αντέχω αυτό.Δεν θα ησυχάσω μέχρι να φτάσω στο ΧS.Είναι λες και φέρνουν τα γλυκά επίτηδες.Αλλα ας φέρουν οτι θελουν.Δεν τρωω τίποτα.Μεχρι και η μαμά μου μου είπε οτι πρεπει να χασω 3 κιλά.


    Ρε Βικυ ελεος πια με αυτο το θεμα με τα κιλα. Razz Καταρχας συμφωνω απολυτα με Μαρια, Αρκ και Ιζ! Δλδ μιλησε ο Δρ. Χρη, λιγο σεβασμος παρακαλω. giveup tongue
    Παντως επειδη εγω σε εχω δει κι απο κοντα, δεν εισαι απλα κανονικη, εισαι αδυνατη! Και το φορεματακι το κολλητο και η φουστιτσα μια χαρα τελεια σου πηγαιναν. facepalm Για αυτο λοιπον ασε τις αηδιες (δε μπορω να εκφραστω κιολας, θα σε βρισω απο κοντα.-), κι αμα θες ντε και καλα να χασεις λογο ψυχολογικου αντε χασε ενα-δυο αλλα οχι παραπανω. Τα πληθη μιλησαν, the case is closed. :blasé:



    _

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Zvbsm1

    *:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 9bitj5
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Πεμ Μάης 09, 2013 4:38 pm

    Isabelle Lightwood έγραψε:Εγω πιστεύω πως υπάρχει ιδανικό βάρος. Το βάρος που θα σε κάνει και εσένα να νιώθεις καλα,και να αρέσει και στους άλλους και να είσαι και υγιής.

    Συμφωνώ απόλυταααα.Αυτό ήθελα να πω και εγώ. Razz

    ~~~~
    Πως τα φέρνει έτσι η ζωή.Κάθε φορά που πιάνουμε συζήτηση γι'αυτό εδώ το σπίτι,με ποιάνουν τα νεύρα μου.Παλιό μ@λ@κες όλοι οι τραπεζίτες.Και οι μεσίτες.Και όλοι τους.Και εσύ θείε από κάτω και εσύ το ίδιο είσαι.Λες και σου λείπουν χρήματα από την ζωή σου.Χτύπα το κεφάλι σου δυο φορές στον τοίχο και συνειδητοποίησε τι είπες στην ίδια σου την αδερφή.Ηλίθ** όλοι πια.

    ~~~~~
    Και πάλι πως τα φέρνει έτσι η ζωή ε?
    Να έχεις γενέλθια 3 μέρες πριν από εμάς.Ένα μικρό ταυράκι και εσύ.
    Εσύ όχι.Δεν μου φταις σε τίποτα.Οι άλλοι μου φταίνε,που δεν σε σκέφτηκαν.Μακάρι να γνώριζες τον παππού σου.Να έβλεπες τι υπέροχος που ήτανε.Μα τι κάθομαι και λέω...Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως....

    Καλώς όρισες μικρέ σ'αυτό το περίεργο κόσμο,που ονομάζεται ζωή.
    shooting star



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Πεμ Μάης 09, 2013 4:54 pm

    συμφωνώ κι εγώ με Ιζ.

    Αθανασία σκάω αλλα το φορεμα και η φουστα ηταν αερινα οχι στενα.



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Untitl10
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 31
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Πεμ Μάης 09, 2013 5:58 pm

    Isabelle Lightwood έγραψε:Εγω πιστεύω πως υπάρχει ιδανικό βάρος. Το βάρος που θα σε κάνει και εσένα να νιώθεις καλα,και να αρέσει και στους άλλους και να είσαι και υγιής.

    Καταρχάς δεν μπορείς να αρέσεις σε όλους(και ούτε καν στους περισσότερους) με ένα συγκεκριμένο βάρος.Μια κοπέλα μπορεί να είναι 60 κιλά αλλά εμένα να μ άρεσε πιο πολύ όταν ήταν 50 ή 70.
    Επίσης το υγιής έχει τεράστια κλίμακα. Αν είσαι 1,60m τότε είτε 50 είτε 60 είτε 70 κιλά να είσαι υγιής θεωρείσαι. Και μιλάμε για απόκλιση 20 κιλων όχι για 3-4.


    Άρα καταλήγουμε ότι ιδανικό βάρος είναι αυτό με το οποίο αισθάνεσαι καλά; :P
    Ρωτάω γιατί κάτι μου λέει ότι και αυτό θα έχει διακυμάνσεις όπως όταν ήσουν 52 και μετά έγινες 62 και ένιωθες οκ και στις 2 περιπτώσεις. :P



    *
    *
    *
    *
    *
    *

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Image
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Πεμ Μάης 09, 2013 6:52 pm

    Συγγνώμη αλλά δεν συμφωνώ. Razz

    Στους περισσότερους μπορείς να αρέσεις, έχοντας ένα σώμα χωρίς περιττά κιλά, άλλά και με τις καμπύλες του, που σε κάνουν, εχμ, γυναίκα. Razz
    Σε μερικούς προφανώς δεν θα αρέσεις αλλά θα αρέσεις στη πλειοψηφία και αυτό θα σε κάνει να νιώθεις καλά.

    Συμφωνώ ότι το υγιής έχει τεράστια κλίμακα, ας πούμε 50-70 όπως λες κι εσύ, όμως κι εδώ έρχονται κι άλλοι παράγοντες, και κυρίως εξαρτάται από το πως μπορεί το κάθε σώμα ξεχωριστά να ανταπεξέλθει σε ένα βάρος. και στη τελική δεν είναι όλα τα κιλά ίδια, για ένα κιλό μιλάμε όμως τι κιλό; Λίπους ή μυικής μάζας;
    και εδώ έρχεται και το πως αισθάνεσαι εσύ, άλλα προφανώς υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, όπως ας πούμε εάν σε κάποια έχει γίνει έμμονη ιδέα και έχει τελείως λανθασμένη εικόνα για την ίδια και φυσικά για το πως θα έπρεπε να είναι. Δεν θα φτάσω στην ανορεξία, εκεί μιλάμε πλέον για ασθένεια, αλλά εάν κάποια είναι του σκεπτικού "θα φάω ενάμισι σπόρια καλαμπόκι, γιατί ο διατροφολόγος είπε δύο, άρα με συμφέρει" δε μπορείς να της πεις "ναι, μείνε στα 30 κιλά επειδή έτσι γουστάρεις εσύ οπότε όλα οκ".
    προφανώς παντού υπάρχουν εξαιρέσεις, υπάρχουν κοπέλες που από τη φύση τους είναι πιο κάτω στα κιλά από αυτό που ορίζουμε εμείς "νορμάλ" ή αποδεκτό και vice versa.
    Δεν λέει τίποτα ο κάθε παράγοντας μόνος του και φυσικά δεν ορίζουμε γενικούς κανόνες ΄στους οποίους πρέπει να ταιριάξουν όλοι. Razz



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Ypo
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 31
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Πεμ Μάης 09, 2013 7:23 pm

    Όχι δεν νομίζω να μπορείς να αρέσεις στους περισσότερους. Εδώ υπάρχουν κοπέλες και κοπέλες που θεωρούνται πανέμορφες αλλά σε κάποιους δεν κάνουν καν αίσθηση. Και αγόρια αντίστοιχα.Αλλά αυτό πάει αλλού.

    Όσο για τα κιλά , τι σημασία έχει αν είναι μυική μάζα ή λίπος όταν αφορά την υγεία; Αν αφορά την ομορφιά έχει διαφορά αλλά εδώ για την υγεία μιλάμε αποκλειστικά για αυτό έχει σημασία ο παράγοντας αυτούσιος. Όταν είσαι 100 κιλά και 1,50 είτε τα 50 κιλά επιπλέον είναι μυική μάζα είτε λίπος είναι επιβαρυντικός παράγοντας για την υγεία ακόμα και αν είσαι body builder. Η καρδιά είναι μυς και αδιαφορεί για το που στέλνει το αίμα.Το μόνο που ξέρει είναι ότι πρέπει να το στείλει σε μεγαλύτερη έκταση.

    Το point μου είναι οτι δεν υπάρχει απόλυτος ορισμός του ιδανικού βάρους(ακόμη και εσύ αναφέρεις πόσους παράγοντους και θα βρεις και άλλους σε λίγο :P ) , συνεπώς το ιδανικό βάρος είναι μόνο θέμα οπτικής που εξαρτάται από το τι δουλειά κάνεις μέχρι και το αν έχεις πρόβλημα με τον θυρεοειδή Razz



    *
    *
    *
    *
    *
    *

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Image
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Πεμ Μάης 09, 2013 8:20 pm

    Arcturus Regulus Black έγραψε:

    Όσο για τα κιλά , τι σημασία έχει αν είναι μυική μάζα ή λίπος όταν αφορά την υγεία; Αν αφορά την ομορφιά έχει διαφορά αλλά εδώ για την υγεία μιλάμε αποκλειστικά για αυτό έχει σημασία ο παράγοντας αυτούσιος. Όταν είσαι 100 κιλά και 1,50 είτε τα 50 κιλά επιπλέον είναι μυική μάζα είτε λίπος είναι επιβαρυντικός παράγοντας για την υγεία ακόμα και αν είσαι body builder. Η καρδιά είναι μυς και αδιαφορεί για το που στέλνει το αίμα.Το μόνο που ξέρει είναι ότι πρέπει να το στείλει σε μεγαλύτερη έκταση.

    Thank you, Doc Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Success-kid


    Το ιδανικό βάρος πράγματι δεν υπάρχει! Το θέμα είναι να μην επιβαρύνεις την υγεία σου, είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλο. Και με βρίσκετε κάθετα αντίθετη στο "να βρεις ένα βάρος που να αρέσει στους γύρω σου"-παράγοντας τελείως υποκειμενικός και ανούσιος μιας και α.καθορίζεται από τα πρότυπα κάθε εποχής ή να πω καλύτερα τα στερεότυπα; Wink β.δεν υπάρχει ούτε ένα αυστηρό κριτήριο για το πως θα αρέσεις και σε ποιους και γ.το θέμα είναι να αισθάνεσαι εντάξει εσύ με την εικόνα σου, με βάση τα δικά σου κριτήρια plus τα κριτήρια που αφορούν την υγεία σου.
    Ειλικρινά, φτάνει πια αυτή η στερεοτυπική αντίληψη για την γυναίκα->κορμάρα->θεά του σεξ->επιτυχία σε όλους τους τομείς. Μαντέψτε κάτι: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. Μια ισορροπημένη διατροφή αρκεί. και επειδή ο όρος "ισορροπημένη" πολύ συχνά μεταφράζεται ως "περιορισμένη", όχι δεν εννοώ αυτό.: φυσιολογικές ποσότητες από όλες τις τροφές ανά τακτά χρονικά διάστηαματα. Και το σουβλάκι σου θα το φας και την σοκολάτα σου και όλα.
    Αρκεί να μην οδηγούμαστε στην υπερβολή σε καμία περίπτωση: είτε στον υποσιτισμό είτε στην υπερπρόσληψη βάρους.




    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29791
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Amycus Πεμ Μάης 09, 2013 10:04 pm

    Εγώ -και ας μπαίνω σφήνα- ένα πράγμα έμαθα απο την ζωή μου έχοντας υπάρξει είτε υπέρβαρος είτε σχεδόν ανορεξικός:ότι ποτέ δεν περίμενα απο την ζυγαριά μου να μου ορίσει το τι θα κάνω και το αν θα είμαι χαρούμενος,ευτυχισμένος,αποδεκτός,αν θα έχω σχέση,αν θα μπορώ να αγοράσω φιρμάτα ρούχα,αν θα έπρεπε να κάνω το ο,τιδήποτε.Η ζυγαριά μπορεί να μετράει κιλά αλλά δεν είναι μέτρο ευτυχίας.Γιατί και αυτό που θες να δείξει η ζυγαριά σου ακόμα και να το δείξει,κάτι άλλο θα σου χαλάει την εικόνα.

    ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! Είστε άνθρωποι,δεν είστε βιτρίνες,δεν είστε εξώφυλλα,δεν είστε πλαστικές κούκλες! Πετάξ΄τε στα σκουπίδια μόδιστρους,εταιρείες ρούχων,εκδότες,κάθε λογής πασαρελαντζούδες και λοιπά ξόανα που μοστράροντε ως πρότυπα γιατί πολύ απλά,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Gg10
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Πεμ Μάης 09, 2013 11:16 pm

    Amycus έγραψε:

    ΞΕΚΟΛΛΑΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!! Είστε άνθρωποι,δεν είστε βιτρίνες,δεν είστε εξώφυλλα,δεν είστε πλαστικές κούκλες! Πετάξ΄τε στα σκουπίδια μόδιστρους,εταιρείες ρούχων,εκδότες,κάθε λογής πασαρελαντζούδες και λοιπά ξόανα που μοστράροντε ως πρότυπα γιατί πολύ απλά,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!

    This is so Glee season 01. cry giveup Laughing







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Σαβ Μάης 11, 2013 2:08 pm

    Αχ ας μπορέσω σιγά σιγά να τα κάνω όλα λίγο πιο απλά. Όπως παλιά που μια αγκαλιά ήταν αρκετή για να νιώσω ασφάλεια και λίγη αγάπη ικανή να με κάνει να θέλω να δώσω αγάπη σε όλον τον κόσμο. Χάλασα, σκούριασα, έγινα ψεύτικη και άπληστη και υπερβολική. Ελπίζω ένα φτιάξιμο να είναι αρκετό και να μη θέλω πέταμα Wink





    Mischief managed.
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Σαβ Μάης 11, 2013 5:32 pm

    I remember you telling me how no one is beyond saving, I recall laughing with your optimism, your idealism, the better life, the goodness in me. I was a cynic back then, hardly able to value the beauty of a simple, small act of goodwill to its full extent. Things were so easy back then. Three years later I am double than what I was and I apreciate far too many things to their full extent for my sake. And now I recall myself saying that no one is beyond salvation, or unworthy, or evil, but then I find myself so wanton... and vain. And in those moments, I keep telling myself that we must not choose self-absorption over solidarity and fellowship, that even if we are born and die alone, life is what matters, the inbetween, the action, the moments that infinity alone characterises them and infinity will be their fate.

    But in the end, after every self-forced act of mutuality and goodwill (so that no one ever even glimpse upon the wretchedness of what is "I"), or the failed attempts we make to communicate, it is oneself that makes all the important decisions in one's life. It is alone that an individual must carry out the most difficult of challenges in one's life, and alone to live with the consequences of one's choices and actions. And that we must bear that is extremely difficult and heavy, heavier than our ego, our wantoness or our vanity. And in the end, it makes no matter. It is a circle, and you are forced by circumstance to experience it. You might as well apreciate it, to its full extent.







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Κυρ Μάης 12, 2013 12:59 pm

    Φόβος-μην αφήσεις τον φόβο να ρίξει τα δίχτυα του πάνω σου, γιατί, εντελώς ξαφνικά, θα αρχίσεις να φοβάσαι τα πάντα. Θα φοβάσαι μήπως δεν ξυπνήσεις το πρωί και ακόμα χειρότερα, μήπως κάποιος που αγαπάς δεν ξυπνήσει. Θα φοβάσαι να περπατάς μόνος στον δρόμο τις νύχτες, θα φοβάσαι μήπως έγινες σχιζοφρενής, θα φοβάσαι να περπατούν όσοι αγαπάς μόνοι στο δρόμο τις νύχτες. Ο φόβος σου θα υπερνικήσει ό,τι καλό έχεις μέσα σου, θα σπείρει την αμφιβολία, την μόνιμη ανησυχία, μια πρωτόγνωρη δειλία. Θα αρχίσεις άθελά σου να σκέφτεσαι το μέλλον κ απ' την άλλη το παρόν, πόσες φορές αγκάλιασες εκείνους που μετράνε γιατί αύριο-φοβάσαι-μπορεί να μην είσαι εδώ πια. Δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να ζεις την στιγμή-το ξέρεις, άλλωστε, η ζωή είναι απρόβλεπτη- αλλά ο φόβος θα σε κάνει να σκέφτεσαι το μέλλον, να βρωμίζεις την στιγμή. Το μέλλον θα γίνει ο εχθρός του παρόντος σου και των όμορφων στιγμών του. Καμία δουλειά, καμία ασχολία δεν θα μπορέσει να σε ξεκολλήσει από τον επίμονο φόβο σου, την ματαιότητα-τι αξίζει να κάνεις, εφόσον δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί, τι μπορεί να χάσεις από λεπτό σε λεπτό; Φυσικά ξέρεις πως η ανθρωπότητα τη μια στιγμή είναι εδώ και την επόμενη στο χώμα, αλλά ο φόβος που καλλιέργησες μόνος σου έτσι αναίτια, σε κάνει να αναρωτιέσαι, να φοβάσαι, τι ήταν αρκετό, τι άξιζε πραγματικά να κάνεις--άξιζε τίποτα; Θα αρχίσεις να φοβάσαι τον θάνατο: είναι φυσικό. Ο φόβος νικάει. Όταν κάποιος πεθάνει, κάποιος που αγαπούσες, εσύ θα σκέφτεσαι μόνο τις πικρές λέξεις που ξεστόμισες σ' εκείνον, γιατί ήσουν πάντα τόσο κακός και αγενής σ' αυτό το άτομο. Ο φόβος σε βύθισε στην λησμονιά: δεν θυμάσαι πια τις όμορφες λέξεις που κάποτε του είπες. Ο φόβος είναι μωβ, μια μωβ ομίχλη και έχει μαύρη μπέρτα και πολλούς φίλους. Η καλύτερή του φίλη όμως είναι η ανησυχία. Η ανησυχία θα σε επισκέπτεται κάθε βράδυ, θα σου φέρνει δάκρυα στα μάτια, άναρθρες κραυγές που δεν μπορείς ποτέ να ξεστομίσεις, γιατί αυτός που θα σε ακούσει θα αρχίσε να φοβάται κι αυτός(για σένα) και ο φόβος θα κερδίσει άλλον έναν γύρο. Θα σου μοιάζει πιο εύκολο να προσωποποιήσεις τον Φόβο, να γράφεις γι αυτόν σαν να είναι ένα υπαρκτό πρόσωπο και πολύ μισητό. Επίσης, θα 'ναι πολύ ευκολότερο να γράφεις σε τρίτο πρόσωπο, σαν να μη συμβαίνει τίποτα σε 'σένα, γιατί πολύ απλά δεν θέλεις να νικήσει ο φόβος, να εξαπλωθεί σε 'κεινους που ενδιαφέρονται για 'σένα. Κανείς δεν είναι άτρωτος μπροστά στον χειρότερο φόβο του, κανείς δεν είναι τόσο δυνατός. There is a light, however,-deep inside, red and so dangerous you would blind your own eyes. Red. bloody red and it hurts touching it and you wouldn't even dare look at it. You just have to cuddle it. Think of yourself as a deep blue lake of emotions, drown in fear. You must bring the light into the lake, bury it, so that you have that light whenever you fear again. You think you can't do such thing. The light is bloody and blinding. But remember-you are The Source, you are The Lake, you Control the Light and Fear has bigger eyes than you know, weaker than yours. BLIND HIM OUT OF YOUR KINGDOM



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Τετ Μάης 15, 2013 12:51 am

    Minerva McGonagall έγραψε:
    FLEUR258 έγραψε:Αύριο είναι μια πάρα πολύ σημαντική μέρα,σταυρώστε όλοι τα δάχτυλά σας και στείλτε θετική ενέργεια να πάνε όλα καλά.

    crossfingers

    Θα πάνε Wink

    ΠΗΓΑΝΕ ΠΗΓΑΝΕ ΠΗΓΑΝΕ!!!!!!
    dance! dance! dance!
    hurrah hurrah hurrah
    wiii wiii wiii
    shooting star



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Τετ Μάης 15, 2013 7:39 pm

    Προσπαθησα να βοηθήσω τον αδερφό μου με μία έκθεσή του.Αλήθεια προσπάθησα.Αλήθεια ήθελα να βοηθήσω.Όμως δεν μπορώ.Δεν μπορώ να του υπαγορεύω και να γράφει.Δεν μπορώ να του πω τι να γράψει.Μπορώ να του πω στο περίπου.να ξεκινήσει με προσφώνηση.Να βάλει αφόρμηση μιας και είναι γράμμα.Να πει γιατι το γράφει.Είναι τόσο τραγικό?και με έδιωξε.Δεν φράσαμε καν στο κυρίο μέρος.Ουτε στον πρόλογο και με εδιωξε.Δεν με άφησε να βοηθήσω.Δεν τον βοηθούσα αρκετά φαίνεται.Ξαναπήγα,τον ρώτησα πως ,τι να κάνω για να τον βοηθήσω.Η ψυχολογία μου είναι σκατά αλλα ασχολούμαι.Αλλα φυσικά ζητησε τη βοήθειαα της μαμάς στην οποία δεν ξέρω τι είπε αλλα μολις πάω να της μιλήσω μου λέει μεσα στα νεύρα να φύγω και "την ξέρει τη βοήθειά μου".Μα φυσικά είμαι αχρηστη και δεν θέλω καν να βοηθήσω.Είμαι επίσης εγωίστρια και ειρωνική που οποτε πάω να βοηθησω το βγάζω στον άλλο ξινό.Α και αν πάω να ζητήσω να δω την έκθεση να διορθώσω τυχόν λάθη, θα μου πει να κοιτάω τη δουλειά μου.



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Untitl10
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Τετ Μάης 15, 2013 9:29 pm

    Και άρχισαν κιόλας οι ανησυχίες για την μετέπειτα εκπαίδευσή μου, λες και δεν είχαμε άλλες έγνοιες.
    Πέρασα στη σχολή που ήθελα, από τα πρώτα άτομα και είμαι κάτι παραπάνω από ικανοποιημένη με τον εαυτό μου, είμαι περήφανη. Βγάζω καλούς βαθμούς στη σχολή, με ένα μέσο όρο το 7.5 και όλοι μου οι καθηγητές λένε πως έχω μέλλον και απίστευτα πολλές προοπτικές γιατί είμαι ιδιαίτερη και δυναμική και δημιουργική σε αυτά που κάνω και κοιτάω τα πράγματα σφαιρικά.
    Ωστόσο, εγώ αναρωτιέμαι ΤΙ στο καλό θα κάνω στο μέλλον; Κάναμε Πεζό Λόγο και Ποίηση στο προηγούμενο εξάμηνο, από τους τομείς του Αμερικανικού και Αγγλικού πολιτισμού, αντιστοίχως. Τα λάτρεψα, και τα δύο. Κάναμε Εισαγωγή στη Γλωσσολογία και εκεί που δεν με ελκύουν τα θεωρητικά, αυτό το αγάπησα. Τώρα κάνουμε Δράμα, και πέρα από το γεγονός πως η καθηγήτρια είναι εκπληκτική και μας ενημερώνει για τα κινήματα της τέχνης γενικά στην εποχή που μελετάμε, δεν παύω να το αγαπώ και αυτό και να εκπλήσσομαι ευχάριστα από το πόσο διαφορετικά έργα μπορούν να γραφούν σε μία ίδια εποχή και από την περίεργη οπτική που έχει κάθε θεατρικός συγγραφέας. Κάνουμε μετάφραση και είναι θεωρία, ξανά, αλλά λατρεύω να μαθαίνω πώς θα κάνουμε τη μετάφραση που θα κάνουμε στο μέλλον στα εργαστήρια, ακόμη και αν μαθαίνω αχρείαστες θεωρίες. Και λιώνω για τα Ιταλικά και για τις ξένες γλώσσες και θέλω να ασχοληθώ με Ρώσικα και με Αραβικά.
    Και αναρωτιέμαι, εγώ σε τι τομέα θα επεκταθώ; Και όχι μόνο σε 3-4 χρόνια που (λογικά) θα πάρω το πτυχίο μου, αλλά και από του χρόνου ακόμα, που θα πρέπει να επιλέξω σχολή και τομέα μαθημάτων για το Erasmus. Έχω τόσες πολλές προοπτικές από αυτή τη σχολή, που δεν ξέρω τι να διαλέξω.
    Και αν διαλέξω κάτι; Ποιος μου εγγυάται ότι θα είμαι καλή σε αυτό; Ποιος μου λέει πως θα βρω δουλειά και πως δε θα συνεχίζω να είμαι ένα βάρος στη μητέρα μου; Λες και δεν ξέρω πως υπάρχουν άτομα καλύτερα εκεί έξω, πιο έτοιμα για μία δουλειά, πιο έξυπνα και δημιουργικά, άτομα που έχουν γεννηθεί να λάμπουν.
    Κάπου-κάπου συνειδητοποιώ πόσο ανώριμη ήμουν/είμαι. Όλο το άγχος και οι περιπέτειες υγείας και οι κατάρες στην Ιστορία, για να περάσω στη σχολή, και νόμιζα πως μετά από αυτό όλα θα ήταν ΟΚ. Πόσο λάθος έκανα…ήταν το πρώτο βήμα στο πρώτο σκαλί μίας τεράστιας σκάλας… το μόνο που μένει υποθέτω είναι να στρωθώ κάτω και να προσπαθήσω με μικρά ή μεγάλα βήματα να ανέβω παραπάνω… Και βλέπουμε πού θα μας πάει μετά hoho

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΑΛΙ

    Eις τον Θεόκριτο παραπονιούνταν
    μιά μέρα ο νέος ποιητής Ευμένης
    «Τώρα δυό χρόνια πέρασαν που γράφω
    κʼ ένα ειδύλλιο έκαμα μονάχα.
    Το μόνον άρτιον μου έργον είναι.
    Αλλοίμονον, εινʼ υψηλή το βλέπω,
    πολύ υψηλή της Ποιήσεως η σκάλα
    κι απʼ το σκαλί το πρώτο εδώ που είμαι
    ποτέ δεν θʼ ανεβώ ο δυστυχισμένος
    ».
    Ειπʼ ο Θεόκριτος «Αυτά τα λόγια
    ανάρμοστα και βλασφημίες είναι.
    Κι αν είσαι στο σκαλί το πρώτο, πρέπει
    νάσαι υπερήφανος κʼ ευτυχισμένος.
    Εδώ που έφθασες, λίγο δεν είναι
    τόσο που έκαμες, μεγάλη δόξα.
    Κι αυτό ακόμη το σκαλί το πρώτο
    πολύ από τον κοινό τον κόσμο απέχει.

    Εις το σκαλί για να πατήσεις τούτο
    πρέπει με το δικαίωμά σου νάσαι
    πολίτης εις των ιδεών την πόλι.
    Και δύσκολο στην πόλι εκείνην είναι
    και σπάνιο να σε πολιτογραφήσουν.
    Στην αγορά της βρίσκεις Νομοθέτας
    που δεν γελά κανένας τυχοδιώκτης.
    Εδώ που έφθασες, λίγο δεν είναι
    τόσο που έκαμες, μεγάλη δόξα
    -Κ.Π.Καβάφης, από τα Ποιήματα 18977-1933



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Πεμ Μάης 16, 2013 1:34 am

    ωωω όχι έλα τώρα ρε Μαρία.
    Πριν είχεις το αν θα καταφέρεις να περάσεις(που ήτανε αυτονόητο πως ναι Razz ),και τώρα θα έχεις αυτό?

    Είναι σαν να ζητάς να μάθεις το μέλλον.Κανείς δεν ξέρει το μέλλον.Κανείς δεν μας εγγυάται ότι θα πετύχουμε.Ότι θα βγάλουμε λεφτά.Ότι θα είμαστε ικανοποιημένη με την δουλειά μας.Είναι παράλογο. :P
    Πότε δεν ξέρεις πως στα φέρνει η ζωή.Η ζωή σε πάει,λένε,δεν την πάς.
    Οπότε χαλάρωσε,και συνειδδητοποίησε πως αυτό το άγχος σου είναι τόσο ανούσιο. hoho

    Ξέρεις τι έκανα εγώ? Έλεγα πέρσι"όταν θα περάσω στην Αθήνα,στον τόπο που μένω..."Το ήξερα? Σαφώς και όχι.Απλά είμαι από τους ανθρώπους που πιστεύουν πως όταν πιστεύεις κάτι πολύ και με πάθος,και το σχεδιάζεις σαν ήδη να έχει συμβεί,το πετυχαίνεις. :P
    Οπότε τώρα λέω"όταν θα διοριστώ κάποτε σ'ενα όμορφο νησί" Και εδώ γελάμε.Δεν ξέρω αν θα διοριστώ ποτέ μου. mouble mouble Αλλά εδώ είμαι και εδώ είσαι.Μπορεί και να πετύχει η ευχή. :P
    Εκεί που θέλω να καταλήξω,είναι να σου πω,πως να πιστεύεις παραπάνω στον εαυτό σου και στις δυνατοτητές σου.Αλλιώς θα καταλήγεις να ζήσεις μια ζωή με άγχος για το αν θα είσαι ποτέ αρκετά καλή. Wizard



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 36 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Οκτ 06, 2024 7:23 am