.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+57
Roxanne Derwent
Leanan Sidhe
Alviva Black
Lisette de Lapin
Romilda Vane
princessmaggie
Μia Melanie Hawkins
Catherine Tonks
Laura Mandley
Vindictus Viridian
Cassiopeia Black
Morgan le Fay
Rea
Beatrice Baudelaire
Angelika-Lavender Black
Arcturus Regulus Black
Mirabelle Salvatore
Eleanna Lovegood
Jace Wayland
Hermione Black
SiMoS
Isabelle Lightwood
Fleur Delacour
Tania_Re
Artemisia Lufkin
Alicia Spinnet
Gellert
Andromeda Black
Neville Longbottom
Cassandra Black
Tom Marvolo Riddle
Hecate
Sylvie Lovegood
elliza
Madame Maxime
Berenice
Natalie Black
Perenelle Flamel
Bella Black
Harry James Potter
Maria Lovegood
Phineas Nigellus Black
Mysterious Wizard
Imperio
Lily Luna Potter
Leonie Vernier
anthian9
Laverne de Montmorency
Sorazal the Erised
FoNikos21
Amycus
FLEUR258
Merlin the Great
Amelia Blackfoot
Minerva McGonagall
Roxy Black
Eloise Prewett
61 απαντήσεις

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Τρι Ιαν 31, 2012 2:26 am

    Ξέρετε τι?
    Πάντα πίστευα ότι κατά βάθος είμαι Χάφλπαφ και όχι Γκρίφιντορ.Γιατί έχω αυτό το υπερβολικά πιστό,υπερβολικά υπομονετικό και πάντα με πνίγει το άδικο. Razz

    Αλλά εχθές συνειδητοποίησα ότι είμαι πραγματικά Γκρίφιντορ.Γιατί μερικά πράγματα θέλουν ΜΕΓΑΛΑ κότσια.Και εγώ τα αντιμετωπίζω.Και το παλεύω.
    Και απορώ μερικές φορές με τον εαυτό μου που βρίσκω το τόσο θάρρος και την τόση δύναμη.Είναι στιγμές βέβαια που φοβάμαι,και εύχομαι να μην ήμουν τόσο ευαίσθητη.Ή έστω να ήταν τα πράγματα αλλιώς.Αλλά μετά ξανά πεισμώνω.Δεν θα κάτσω να σκάσω.
    Θέλει μεγάλα κότσια να ξανά διαβάζεις κάτω από αυτές τις συνθήκες.Και μπράβο μου! proud

    ~~~~
    Φεβρουάριος 2010
    "Εσείς το γράψατε αυτό κυρία Μ.?"
    "Αα,ναι διαβάστε το."

    Μα τι ρώταγα.Εδώ είχε υπέροχο προφορικό λόγο,δεν θα είχε γραπτό?
    "Ο καλλιτέχνης,οργανικά ενταγμένος στο κοινωνικό σύνολο αναμευγμύεται με τις πολιτικές και κοινωνικές ζυμώσεις,έχει άποψη που μεταφέρει στα έργα του και συνδέεται με ένα ομφάλιο λώρο με την εποχή του[...]

    [...]Η Τέχνη προσφέρει διέξοδο στο αδιέξοδο,ελευθερία στην ανελευθερία,δε δεσμεύει αλλά απελευθερώνει,δε χαλιναγωγεί,τιθασεύει,δεν αρνείται,λογικοποιεί.Η ψυχή έτσι του ανθρώπου ανανεώνεται,γιατί η Τέχνη δεν αναπαράγει αλλά αναπαριστά."

    Ιανουάριος 2011
    "Το βιβλίο είναι πολύ καλή συντροφιά.Σε ταξιδεύει σ'άλλους κόσμους.Ξεχνιέσαι.Δηλαδή σ'εσάς δεν νομίζω να έχουν έρθει πολύ δύσκολοι περίοδοι της ζωή σας ακόμα.Αλλά εγώ σε κάποιες πολύ δύσκολές στιγμές κλεινόμαι στο δωμάτιο μου και διαβάζω ένα βιβλίο."
    "Χμ...Μα βιβλίο?"
    "Χαχ,να η Μαρία με καταλαβαίνει.(:"
    "Ασφαλώς και σας καταλαβαίνω.Αφήστε εδώ οι άλλες δεν έχουν διαβάσει Χάρι Πότερ που να καταλάβουν.xD"
    "Χαχ έλα ντε.xD"


    Απρίλιος
    "Τι μου πήρες?"
    "Μαντέψτε!"
    "ΑΑα,βιβλίο?"
    "Φυσικά"

    "Εσύ φταις Μαράκι σήμερα που άργησα.Ξενύχτησα να το τελειώσω.Κλάαααααμα.Κλάααααμα.Πολύ κλάμα αυτό το βιβλίο.Κοίτα πως είμαι.Αλλά πολύ μου άρεσε."
    "Το ήξερα.(:"


    Ιανουάριος 2012.
    Έψαξα και βρήκα το φυλλάδιο.
    "Η Τέχνη ικανοποιεί τις εσώτερες ανάγκες μας,βοηθά τον άνθρωπο να ξεφύγει από την ρουτίνα και την ευτέλεια της καθημερινότητας,και να ταξιδέψει σε φανταστικούς ίσως ουτοπικούς κόσμους,προσφέροντάς του τη δυνατότητα να βιώσει ακόμη κι αυτό που δεν μπορεί.Σε στιγμές πόνου,οδύνης,πικρίας η τέχνη οδηγεί στο ωραίο,καθώς θεωρείται τροφός της αισιοδοξης θεώρησης της πραγματικότητας.Και πολλές φορές ο άνθρωπος κουρασμένος από τα βάσανα της ζωής,αποκαμωμένος και απελπισμένος καταφεύγει σ'αυτήν για να βρει παραμυθία,για να αναζητήσει την ψυχική γαλήνη και ηρεμία."

    Πόσο δίκιο. hoho
    Ευχαριστώ.

    Πάω να ξανά διαβάσω Χάρι Πότερ.Και να κάνω κανένα καινούργιο σχέδιο. Very Happy Wizard



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Τρι Ιαν 31, 2012 3:59 pm

    Ποιες νομίζετε πως είστε, λοιπόν; Με τα ψεύτικα χαμόγελά σας, τα πλαστικά πρόσωπά σας γεμάτα λευκή πούδρα και τις γεμισμένες βλεφαρίδες σας; Ποιες νομίζετε πως είστε εσείς, για να ελέγχετε τις ζωές μας; Τι; Ο σαρκασμός είναι ο καλύτερος φίλος σας; Χαίρεστε όταν μας την λέτε; Μεγάλο επίτευγμα, πραγματικά. Χαρείτε που κάνετε έναν άνθρωπο να νιώσει χειρότερα. Χαρείτε που πηδάτε κάθε του προσπάθεια γιατί απλά "δεν είναι σημαντική"! Για σας, γαμώτο! Χαρείτε που μπορείτε να αποστομώσετε τον καθένα. Ο καθένας, έχει αισθήματα, ευχαριστώ πολύ! Ένα τίποτα είσαι, άμα σε δω από ένα αεροπλάνο, πολλά μέτρα πάνω από τη γη. Το μεγάλο εγώ σου, φαντάζει μικρό-ένα ΤΙΠΟΤΑ- μέσα στην μεγαλοσύνη του κόσμου μας. Ποια είσαι ρε φίλε, εσύ, που μπορείς να μου την πεις κ χαίρεσαι;
    Χαμογέλα λοιπόν. Μείνε εγωίστρια, αδικαιολόγητα κυνική και δήθεν αστεία. Μείνε δήθεν σαρκαστική. Μείνε μια υποκρίτρια, να δούμε που θα σε βοηθήσει.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Alicia Spinnet
    Alicia Spinnet
    Οδηγός στο Λεωφορείο των Ιπποτών
    Οδηγός στο Λεωφορείο των Ιπποτών


    Αριθμός μηνυμάτων : 17870
    Location : no money no family 18 in the middle of miami
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: It's not very punk rock of you to meet society's expectations

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Alicia Spinnet Τρι Ιαν 31, 2012 11:15 pm

    Συνέχεια προσθέτω, νέους στόχους, νέα όνειρα σε μια λίστα που δεν έχει αρχή και τέλος. Και κάθε φορά που την βλέπω, καταλαβαίνω ότι δεν έχω καταφέρει τίποτα. Απλά ονειρεύομαι, αλλά τίποτα δεν γίνεται. Πολλά όνειρα, πολλές επιθυμίες, πολλές ευχές και το απόλυτο τίποτα. Μήπως ήρθε η ώρα να ξυπνήσω και να καταλάβω ότι τίποτα δεν θα γίνει πραγματικότητα;;



    ::
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35471
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Merlin the Great Τετ Φεβ 01, 2012 11:25 am

    Για ποια πατρίδα μου μιλάς; erimi






    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    Hermione Black
    Hermione Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 11974
    Ηλικία : 26
    Location : στο άγνωστο με βάρκα την ελπήδα :P
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Αν ελπίζεις σε κάτι, κανείς δεν μπορεί να σου διώξει την ελπίδα

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Hermione Black Τετ Φεβ 01, 2012 10:35 pm

    Βλέπω το ένα πέμπτο απ' όσα βλέπεις εσύ κι αυτά με δυσκολεία! Παρ' όλα αυτά ποτέ δε θα δεις καθαρά το τι είναι δίκαιο!

    Με ποιο δικαίωμα, όχι απλά δε διευκολύνεις αλλά, δυσκολεύεις ακόμα περισσότερο ένα παιδί που έχασε πρόσφατα ένα πολύ μεγάλο μέρος της ορασής του?

    Εγώ τώρα χρόνια δεν είπα τίποτα! Εγώ όμως δεν έμαθα ποτέ πως είναι να βλέπεις κανονικά αυτός ήξερε! Δεν έχει το δικαίωμα να χειροτερεύεις τα πράγματα! Και μετά σε λένε καθιγητή...



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Kaiksis_OLD_SCORE124
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Πεμ Φεβ 02, 2012 5:12 pm

    Με απογοητεύω συνεχώς. Συνεχώς. Και νιώθω άσχημα. Άσχημα που δέθηκα. Γιατί το έκανα; Ξέρω πως καταλήγει. Πάντα θα μένω μόνη. Πάντα θα με αφήνουν. Η Ε. δεν κάθεται μαζί μου γιατί λέει πως έχω γίνει ʽσπαστικιάʼ. Γιατί την ειρωνευόμουν λέει στο τηλέφωνο, ενώ δεν το έκανα. Γιατί είχε δίκιο ο κύριος που μου φώναξε για τη συμπεριφορά μου.
    Και πού είναι οι υποσχέσεις σου; Το μήνυμα που μου έστειλες την Πρωτοχρονιά;
    ''Μη μου στενοχωριέσαι για τίποτα γιατί πακέτο με το Νέο Χρόνο θα είμαι και εγώ στα καλά και στα άσχημα. ''
    Όμως δεν είσαι. Και γιατί να είσαι; Καλύτερα περνάς με τη Μ., τη Μ. που σε πρόδωσε και σε έγραφε για τον πρώην της, τη Μ. που εσύ η ίδια λες ανώριμη. Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Δεν ξέρω πια τι φταίει με εμένα. Τι πάει στραβά, τι έχει χαλάσει και κανείς δε μένει πια μαζί μου. Δεν ξέρω τι φταίει και όλοι με αφήνουν.
    Απλά με απογοητεύω.



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Fleur Delacour
    Fleur Delacour
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 21971
    Ηλικία : 231
    Location : Όπου νά'ναι, αρκεί να είναι στην Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Go sell crazy someplace else, we're all stocked up here

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Fleur Delacour Πεμ Φεβ 02, 2012 11:42 pm

    Έρχονται στιγμές στη ζωή που πρέπει να διαλέξεις τι κρατάς και τι αφήνεις πίσω. Δεν είναι πάντα εύκολο να αφήσεις κάτι πίσω, ειδικά αν δεν θες ούτε να σκέφτεσαι ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Τι κάνεις όμως όταν ξέρεις πως αν δεν το αφήσεις δεν θα μπορέσεις να προχωρήσεις και πιθανόν θα μείνεις εγκλωβισμένος σε ένα ατέρμονο τίποτα;
    Η εύκολη απάντηση είναι πως ακολουθείς τη λογική, το συμφέρον. Από ιδιοσυγκρασία, ποτέ δεν επέλεξα με βάση το συμφέρον. Έχω δει ανθρώπους που έχουν επιλέξει να ζουν με βάση το προσωπικό τους συμφέρον, το βόλεμά τους, και μόνο, και τα έχει φέρει έτσι η ζωή ώστε να ξεβολευτούν εντελώς και όλα αυτά που υπολόγιζαν, τελικά να έρθουν αντίθετα. Για αυτό πιστεύω πως δεν αξίζει να επιλέγεις με γνώμονα το συμφέρον αλλά με γνώμονα το τι θες πραγματικά. Αυτό δεν σημαίνει πως μια τέτοια επιλογή είναι η πιο σωστή, είναι όμως η πιο έντιμη, η πιο κοντινή στην αλήθεια που κουβαλάει μέσα του κάθε άνθρωπος.
    Αυτά όμως όταν υπάρχουν περιθώρια. Όταν όμως έχεις φτάσει σε αδιέξοδο που είναι τόσο υπαρκτό, που ώρες-ώρες νομίζεις πως μπορείς να το αγγίξεις, τι κάνεις; Παραμένεις πιστός σε κάτι που σίγουρα θες αλλά δεν ξέρεις αν υπάρχει προοπτική, κάποιες στιγμές μάλιστα είσαι απόλυτα σίγουρος πως δεν υπάρχει, υπερασπιζόμενος τα θέλω σου και τις αρχές σου (με όποιο προσωπικό κόστος); Ή διαλέγεις μια λύση που σε άλλη χρονική στιγμή θα την απέρριπτες χωρίς δεύτερη κουβέντα και που τώρα την χαρακτηρίζεις απλώς συμπαθητική, αλλά που σου δίνει κάτι που η άλλη επιλογή μάλλον σου στερεί, σου δίνει προοπτική. Ρισκάρεις τον κίνδυνο να ζήσεις με κάτι που ίσως τελικά αποδειχθεί απάτη και χάσιμο χρόνου ή από την άλλη να ζήσεις μια ζωή, για πολλούς αξιοζήλευτη, που όμως είναι πολύ πιθανό να έχεις πάντα την αίσθηση ότι δεν ανήκεις εκεί; Και αν αυτό συμβεί πόσο εύκολο είναι να ζεις καθημερινά μαζί του και να προσποιείσαι πως δεν υφίσταται;
    Δεν ξέρω αν υπάρχει μία απάντηση για όλους σε τέτοια διλήμματα, νομίζω ο καθένας ρισκάρει ανάλογα με το τι μπορεί να αντέξει και τι όχι. Το θέμα όμως είναι πως δεν είναι θεωρητικές επιλογές και αναζητήσεις αλλά επιτακτικά ερωτήματα που θέλουν άμεσες και ξεκάθαρες απαντήσεις. Απαντήσεις που ίσως να μην είσαι ποτέ έτοιμος να δώσεις.




    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 1p55
    Hermione Black
    Hermione Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 11974
    Ηλικία : 26
    Location : στο άγνωστο με βάρκα την ελπήδα :P
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Αν ελπίζεις σε κάτι, κανείς δεν μπορεί να σου διώξει την ελπίδα

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Hermione Black Παρ Φεβ 03, 2012 2:13 pm

    Πως μπορείς ρε φίλε να έχεις άποψη για κάτι για το οποίο δεν έχεις γνώση? Πως βρίζεις ανεξέλεγκτα έναν ολόκληρο πολυτισμό χωρίς να το γνωρίσεις?



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Kaiksis_OLD_SCORE124
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11334
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Hecate Παρ Φεβ 03, 2012 8:51 pm

    Σκέψεις που περνούν από το μυαλό μου όταν είμαι απαισιόδοξη:
    "Ναι, έτσι θα πας μπροστά, όλος ο κόσμος έχει ελπίδες και εσύ κάθεσαι και τα βλέπεις όλα μαύρα".
    Σκέψεις που περνούν από το μυαλό μου όταν είμαι αισιόδοξη:
    "Σιγά μωρή πριγκίπισσα του Ντίσνεϊ, καίγεται ο κόσμος και εσύ κάθεσαι στο ροζ συννεφάκι σου".
    confused



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Ws1999D
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Σαβ Φεβ 04, 2012 12:58 pm

    *Unpopular opinion*

    Φίλε αναγνώστη του ποστ, μακριά από γυναικοπαρέες. giveup

    Το να ψάχνεις να βρεις έναν άνθρωπο εντάξει ανάμεσα σε γυναίκες είναι κανονικά βελόνα στ άχυρα. Να μην υποτιμάς το φύλο σου και λαλακίες, μόνες τους υποτίμησαν την αξία του να είσαι γυναίκα, και όλο το βρισίδι που τρώνε κάθε άλλο παρά αβάσιμο είναι. Κουτοπόνηρες, δειλές, κατίνες, μαμόθρεφτες και άζωες. Δε λέω, μάθατε να είστε έτσι αλλά δεν αναιρεί το ότι δεν αξίζετε μία. Λυπάμαι που το κρας τεστ απέδειξε πως όντως οι άντρες είναι το δυνατό φύλο, και λυπάμαι που αφήσατε την κοινωνία να σας κάνει έτσι. Πόσο μας λυπάμαι. giveup

    *Θα σκαγα αν δε τα λεγα κάπου. Ποστ τύπου "δεν είναι όλες έτσι" δεν έχουν αξία, το ξέρω πως δεν είναι όλες έτσι αλλά παραδεχτείτε, είναι πλειοψηφία. Είναι παντού. scared tongue



    Mischief managed.
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από elliza Σαβ Φεβ 04, 2012 8:23 pm

    Xθες το βράδυ ήμουν σ'ένα μαγαζί στο κέντρο και ήμουν μεσα στην τρελή χαρά.

    Κάποια στιγμή πλησίασαν δύο παιδάκια στο τραπέζι μας το πολύ 7-8 χρονών που κρατούσαν πακέτα με χαρτομάντηλα.Τους είπαμε όχι ευχαριστούμε.

    Το αγοράκι με κοίταξε και μου είπε αν μπορεί να πάρει μερικούς ξηρούς καρπούς από το μπολάκι για να φάει,προς στιγμήν πάγωσα και έπειτα του είπα πως μπορεί.Πήρε μια χούφτα και έδωσε τους μισούς στο κοριτσάκι που ήταν μαζί του.

    Δεν μπορώ να καταλάβω πως έχουμε φτάσει στο σημείο να αισθανόμαστε ενοχές επειδή έχουμε ένα σπίτι να μείνουμε και φαγητό στο ψυγείο.
    Πλέον οι άνθρωποι που βλέπουμε στο δρόμο να υποφέρουν έχουν γίνει κομμάτι της καθημερινότητας μας και τους προσπερνάμε λες και είναι φυσιολογικό λες και δεν υπάρχουν.


    Γ@μώ τον Θεό τους και την Ευρώπη τους.Να πάνε να ψοφήσουν όλοι.
    Κι εμείς αν συνεχίσουμε έτσι να πάμε να βρούμε καμια πέτρα να την δέσουμε στο λαιμό και να φουντάρουμε.



    AΡΝΟΥΜΑΙ
    ΝΑ ΓΙΝΩ
    ΑΥΤΟ
    ΠΟΥ
    ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
    head of derp:
    Alicia Spinnet
    Alicia Spinnet
    Οδηγός στο Λεωφορείο των Ιπποτών
    Οδηγός στο Λεωφορείο των Ιπποτών


    Αριθμός μηνυμάτων : 17870
    Location : no money no family 18 in the middle of miami
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: It's not very punk rock of you to meet society's expectations

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Alicia Spinnet Τρι Φεβ 07, 2012 7:30 pm

    Ξέρεις κάτι;; Όχι δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Με τα σχόλια σου το μόνο που καταφέρνεις είναι να με κάνεις να σε αντιπαθώ περισσότερο και να καταλαβαίνω πόσο κακιασμένη είσαι. Νομίζεις ότι με πληγώνεις;; Κάνεις λάθος. Τα σχόλια σου είναι λάθος και δεν ισχύουν, ούτε ίσχυαν ποτέ. Ποτέ δεν το έπαθα, και δεν έχω τίποτα ούτε τώρα. Επειδή απλά με βλέπεις να μην τρώω πολύ στο σχολείο, και επειδή κατά την γνώμη σου είμαι "πετσί και κόκαλο" δεν σημαίνει ότι έχω και νευρική ανορεξία. Προσπαθώντας να κάνεις τους πάντες να μου λένε πόσο αδύνατο φαίνεται τόσο σώμα, και να μου δίνουν συμβουλές για το πως να γίνω καλά, απλά καταφέρνεις να με βοηθάς να καταλάβω πόσο τέρας είσαι. Και όπως βλέπεις όλοι σε κοροϊδεύουν και σου λένε ότι είμαι μια χαρά, αντί να παίρνουν το μέρος σου.
    Είσαι απλά μια κομπλεξική, μου θέλει να δημιουργεί προβλήματα και κακή διάθεση στους άλλους. Δεν καταφέρνεις όμως τίποτα. Άδικος κόπος.



    ::
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Τρι Φεβ 07, 2012 8:37 pm

    Δεν το πιστεύω ότι ερωτεύτηκες, ακόμη κι εσύ.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από elliza Τρι Φεβ 07, 2012 9:38 pm

    Ήρθα να πω ότι είμαι χαρούμενη, έτσι γι'αλλαγή, γιατί όλο κλαιγόμαστε σε αυτό το τόπικ. :P


    Όλοι μου σχεδόν οι φίλοι γύρισαν Αθήνα μετά τις εξεταστικές τους και θα μείνουν τοοοοοοοοοοοοοοσο πολύ καιρό. oh!
    Και τους αγαπώ και χαίρομαι τόοοοοοοοσο πολύ που δεν χάσαμε επαφή. I love you


    Και είμαι και πολύ κουλ τύπισσα. Cool Άσχετο αλλά σχετικό. tongue

    Αυτές είναι λίγο πολύ οι σκέψεις μου. hehe



    AΡΝΟΥΜΑΙ
    ΝΑ ΓΙΝΩ
    ΑΥΤΟ
    ΠΟΥ
    ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
    head of derp:
    Eloise Prewett
    Eloise Prewett
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18127
    Ηλικία : 28
    Location : Alicante
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: “Don't take me home until I'm drunk. Very drunk indeed!”♥

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Eloise Prewett Τρι Φεβ 07, 2012 11:58 pm

    Μετά απο εκείνη την στιγμή ολα άλλαξαν...

    Πραγματικά, αν ξαναπαραπονεθώ ή κλάψω για μοναξιες-φιλιες-αγορια-βαθμούς-ζηλιες και γενικότερα βλακείες, ας με βρίσει κάποιος.

    Δεν φτάνει που έχω την υγεία μου,μια οικογένεια που με αγαπά, και μια κάποια οικονιμική άνεση παραπονιέμαι για κάθε βλάκεια!Αλλά αγνοούσα τοσο καιρό τι θα πει πραγματική δυστυχία. Δεν μπορώ, παρα να σκεφτομαι ποσο διαφορετική θα ήταν η ζωή μου χωρις καποιο απο τα 3.

    Και ναι, πια ειμαι καλύτερα. Γιατί ξέρω και την άλλη πλευρά.



    Soooooo happy.
    :.:
    FoNikos21
    FoNikos21
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 39937
    Ηλικία : 33
    Location : In the land of the morning star. Please, send me an angel...
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: If you like me, raise your hands. If you don't, raise your standards! B)

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FoNikos21 Τετ Φεβ 08, 2012 12:04 am

    Σήμερα πήρα ένα πολύ καλό μάθημα. Καιρός ήταν. Καιρός να αφοσιωθώ σε αυτά που πραγματικά αξίζουν.



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 29l0fma
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 30
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Madame Maxime Τετ Φεβ 08, 2012 7:30 pm

    elliza έγραψε:Ήρθα να πω ότι είμαι χαρούμενη, έτσι γι'αλλαγή, γιατί όλο κλαιγόμαστε σε αυτό το τόπικ. :P


    Όλοι μου σχεδόν οι φίλοι γύρισαν Αθήνα μετά τις εξεταστικές τους και θα μείνουν τοοοοοοοοοοοοοοσο πολύ καιρό. oh!
    Και τους αγαπώ και χαίρομαι τόοοοοοοοσο πολύ που δεν χάσαμε επαφή. I love you


    Και είμαι και πολύ κουλ τύπισσα. Cool Άσχετο αλλά σχετικό. tongue

    Αυτές είναι λίγο πολύ οι σκέψεις μου. hehe
    Λίγη αισιοδοξία! Hallelujah! :P





    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 2w13
    C. Addicts for the win.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Πεμ Φεβ 09, 2012 1:09 pm

    αυτοί που πέρασαν
    με ολόισια μάτια, στου θανάτου το άλλο βασίλειο
    μας θυμούνται -αν καθόλου μας θυμούνται-
    σαν κούφιους ανθρώπους
    σα βαλσαμωμένους





    Statler
    Jace Wayland
    Jace Wayland
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 11954
    Ηλικία : 27
    Location : City Of Glass
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Friends share secrets. That's what keeps us close.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Jace Wayland Παρ Φεβ 10, 2012 3:01 pm

    Θέλω να κοιμάμαι.
    Θέλω να μην σπαταλήσω ξανά λεπτό στον ύπνο. Θέλω να μάθω τα πάντα γιατί η γνώση είναι δύναμη και θέλω να μην ξέρω τίποτα γιατί η γνώση είναι βάρος. Θέλω να γνωρίσω νέο κόσμο και θέλω να μην ξέρω κανέναν. Θέλω να βγω έξω να δω και θέλω να μείνω μέσα να μη δω το φως του ηλίου. Θέλω να με μάθεις από την καλή και από την ανάποδη και τρέμω στην σκέψη να σου δείξω κάτι, γιατί πως θα μπορούσα να επιτρέψω κάτι τέτοιο.
    Θέλω να με μάθεις. Θέλω να μην σου δείξω.
    Θέλω να αγαπήσω και να αγαπηθώ. Θέλω να μην τολμήσει κανείς να με αγγίξει γιατί δεν αξίζω σε κανέναν, και γιατί αξίζω και δεν κάνει, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να σε μυρίσω, θέλω να σε καταλάβω αλλά αν το κάνω θα καταστραφείς, και θέλω να σε καταλάβω για να σε καταστρέψω γιατί μπορώ και θέλω εξουσία γιατί νιώθω μεθυσμένη, και δεν θέλω εξουσία γιατί σε λάθος χέρια δεν πρέπει να είναι και δεν θέλω εξουσία γιατί θέλω να είμαι συνηθισμένη και δεν θέλω να είμαι συνηθισμένη γιατί θέλω να είμαι ξεχωριστή και θέλω να είμαι ξεχωριστή και μοναδική και τέλεια αλλά αυτό είναι μεγάλο φορτίο και βαρέθηκα να προσδοκείς από μένα και βαρέθηκα να προσδοκώ από μένα.
    Θέλω να μυρίσω τον κόσμο και δεν θέλω να ξαναβγώ από το σπίτι μου και θέλω να είμαι εξωστρεφής και να είμαι εσωστρεφής αλλά να μην μπορώ να διαλέξω γιατί έτσι είμαι και θέλω να αλλάξω αλλά να μην μπορώ γιατί δεν μπορώ να αλλάξω και μετά από χρόνια αυτοτιμωρίας να συνειδητοποιώ πως αλλάζω αλλά όχι όπως περίμενα και να νιώθω καλά με αυτό και να νιώθω άσχημα και να νιώθω τα πάντα και να νιώθω μηδέν και να νομίζω πως έχω το σύμπαν στις άκρες των δαχτύλων μου και να μην έχω τίποτα στην πραγματικότητα, πως θα μπορούσα ποτέ να έχω και στο τέλος να καταλαβαίνω πως μπορώ να κάνω τα πάντα γιατί μπορώ και να μην μπορώ γιατί αν επιτύχω δεν θα έχω στόχο, ποτέ δεν είχα, πάντα είχα, ήσουν εσύ, ήταν τα πάντα και να νομίζω πως είμαι κάποια ενώ δεν είμαι τίποτα.
    Και να θέλω να μάθω 10 διαφορετικές γλώσσες που δεν θα μιλήσω ποτέ αλλά να με φαντάζομαι να τις μιλώ, και να πάω στο Λονδίνο και στο Παρίσι και στη Φλωρεντία και στη Βαρκελώνη και στο Βερολίνο και στη Νέα Υόρκη και στο Λος Άντζελες και να λέω πως το Λονδίνο είναι το σπίτι μου και να λέω πως η Φλωρεντία είναι το σπίτι μου και να είμαι πάντα ανήσυχη και να λέω πως επιτέλους ριζώνω και να μην μπορώ να ριζώσω ποτέ γιατί πως θα ριζώσω, ποτέ μου δεν ρίζωσα και να νομίζω πως είμαι καλά ενώ είμαι χάλια, και ποτέ να μην φτάνω αρκετά βαθιά για να πιάσω άμμο στα μικρά χεράκια μου και να μην αντέχω τον κόσμο αλλά να μην μπορώ πια μόνη και να μάθω κάθε άθλημα και να μάθω κάθε τέχνη και να γίνω ένα με αυτήν και να φτάσω την θέωση και να γίνω μάγισσα και να γίνω κάποια και να γίνω τα πάντα και να μην γίνω τίποτα γιατί έτσι πρέπει για μένα και να με αγαπώ εγωιστικά και να με μισώ και να με απογειώνω και να μην με αντέχω και να γυρνάω γύρω από τον εαυτό μου μέχρι να ξεράσω και να παρομοιάζω προβλήματα μαθηματικών και χημικές εξισώσεις και νόμους φυσικής με τα προβλήματά μου για να κάνω τα πράγματα καλύτερα γιατί ποιος δεν χρειάζεται λίγη σοκολάτα και να προσπαθώ να με καταλάβω και να με καταλαβαίνω και να νομίζω ότι με ξέρω και να είμαι τόσο αστοιχείωτη που αν με ήξερα θα γελούσα μαζί μου και να νομίζω πως δεν μπορώ να αγαπήσω γιατί άτομα σαν εμένα ποτέ δεν θα μπορούσαν γιατί είμαι καταραμένη και γιατί είμαι τέλεια και γιατί είμαι ένα σκουπίδι και γιατί μπορώ αλλά δεν μπορώ και να φάσκω και να αντιφάσκω και να ζωγραφίσω και να σπουδάσω και να μην σπουδάσω και να κάνω φίλους γιατί δεν πάει άλλο και να νιώθω πάλι μόνη, και να μην κάνω τίποτα και να νιώθω ένοχη και να πανικοβάλλομαι για το μέλλον και να νιώθω αβοήθητη, και να μην διαβάζω αυτά που πρέπει αλλά αυτά που θέλω και να βαριέμαι αυτά που θέλω και να με πιάνει εμμονή και να ενθουσιάζομαι και να νομίζω πως βρήκα αυτό που έψαχνα και να νιώθω πλήρης και να απογοητεύομαι και να με πειράζω ειρωνικά γιατί ποτέ δεν θα βρω τίποτα, πως θα μπορούσα ποτέ να βρω. Και να ικανοποιούμαι με όσα έχω και να τα πετάω όλα και να θέλω άλλα και να θέλω τα πάντα γιατί μπορώ να τα ζητήσω, μπορώ να τα έχω, μπορώ να τα απαιτήσω και να θέλω να σε σκοτώσω και να μην αντέχω που υπάρχεις και να θέλω να σε σπάσω στο ξύλο και να σε αγαπώ καταβάθος γιατί ποτέ δεν σε χρειάστηκα περισσότερο αλλά ποτέ δεν ήρθες και να έρθεις κάποια στιγμή αλλά τότε να είναι αργά και να μπλέκω σε μοτίβα συμπεριφορών και σε κυκλοθυμίες και ποτέ τίποτα να μην είναι αρκετό και να θέλω κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο και να θέλω να ζήσω πολύ και να θέλω να ζήσω λίγο και να θέλω να μη ζήσω καθόλου γιατί δεν αντέχω, δεν μου αξίζει, είναι βάρος απίστευτο έστω και μία ανάσα και να θέλω να είσαι πάντα εκεί και να θέλω να μην σε ξαναδώ γιατί δεν σε αντέχω γαμώ την Παναγία μου, ποτέ δεν σε άντεξα, ποτέ δεν άντεξα κανέναν και ποτέ δεν πρόκειται, και να αντέχω τους πάντες και να τους καταλαβαίνω και να τους πονώ και να τους δικαιολογώ και να μην έχω κανένα ηθικό φράγμα απέναντί τους και να θέλω να είμαστε όσο κοντά γίνεται να είναι δύο άνθρωποι και ακόμα παραπάνω και να μην μπορώ γιατί ζητάω πολλά, γιατί είμαι άπληστη αλλά μπορώ και θέλω κιάλλοκιάλλοκιάλλοκιάλλοκιάλλο και δεν ντρέπομαι που θέλω το αίμα σου και την ουσία σου και να νιώθω ανασφαλής να στο ζητήσω γιατί δεν προσδοκώ να καταλάβεις την δίψα μου. Και να θέλω να κάνω σεξ για το υπόλοιπο της ζωής μου και να μην θελήσω να ξανακούσω αυτή την λέξη γιατί είναι καταδικαστέα και να είμαι ελεύθερη και να είμαι άνετη και να είμαι πουριτανή και να είμαι ανοιχτόμυαλη και να φοράω παρωπίδες και να μου επιτρέπω πράγματα και να μην μου επιτρέπω και να νομίζω πως μπορώ να πετάξω και να το προσπαθώ αλλά ξέρω πως τα πουλιά δεν θα μπορούσαν ποτέ να πετάξουν αν είχαν το βάρος των λέξεων και να νομίζω πως μπορώ να αψηφήσω την βαρύτητα και να σπάω το σώμα μου και οι απολήξεις των νεύρων μου να μου υπενθυμίζουν την ηλιθιότητά μου για το υπόλοιπο της ζωής μου και να θέλω εκδίκηση και να μην μπορώ να την πάρω γιατί "είμαι καλύτερη από αυτό" και να σε θέλω και να μην σε αντέχω και να θέλω να κοιμηθείς μέσα μου γιατί είμαστε τόσο κοντά και να φοβάμαι και να νιώθω αήττητη γιατί είμαι, γιατί πάντα ήμουν και να είμαι χάλια και να είμαι καλά και να είμαι ολόμαυρη και επικίνδυνη και να λάμπω σαν το πρωινό άστρο και να είμαι μικρή, μεγάλη, καλή, κακιά, άσπρο, μαύρο, με χρώμα ή χωρίς, άσχημη, όμορφη, έξυπνη, χαζή, υπέροχη, τέλεια και να είσαι εκεί και να μην είσαι γιατί ό, τι γίνεται στην ζωή μου είναι επιλογή μου και δεν μπορείς να περάσεις τα διόδια χωρίς να το δω γιατί μπορώ και είσαι ένα τίποτα εκτός αν επιτρέψω να είσαι. Και να νομίζω πως έχω φτάσει την σπουδαιότητά μου και να νομίζω ότι γράφω τέλεια και να νομίζω πως γράφω μαλακίες και να νομίζω πως είμαι κάτι και να είμαι υπέροχη και να νομίζω πως είμαι τρελή αλλά να είμαι πιο λογική από όλους και στην τελική να συνειδητοποιώ πως δεν υπήρξε ποτέ πιο τρελός άνθρωπος από μένα και να αγαπώ και να μισώ και να νιώθω και να αγνοώ και να ζήσω τα πάντα.


    Διαβασα το θεατρικο μονοπρακτο της Κονης στο βυθο και επειδη μου αρεσε ειπα να το ποσταρω εδω!





    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Jace-sig

    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Σαβ Φεβ 11, 2012 11:38 pm

    Ξέρω ότι δεν ξέρω τι θέλω και τι δεν θέλω!
    Και δεν είμαι οκ με αυτό...




    Statler
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Δευ Φεβ 13, 2012 12:09 am

    Προσπάθησα να πολεμήσω ότι με πονάει αλλά δεν πέτυχε.
    Αδιαφορώ.
    Αυτή είναι η αμυνά μου πια.
    Αδιαφορώ σ'ότι με πονάει. Wink

    Δεν έχω βέβαια ιδέα αν αυτό θα με οδηγήσει κάπου.

    Θα ήθελα να γύριζα στο πέρσι τέτοια μέρα.
    Ένιωθα ασφάλεια.



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Δευ Φεβ 13, 2012 4:21 pm

    Είναι όμορφες οι μέρες με λιακάδα! Σήμερα μετά από πολύ καιρό, βγήκε ο ήλιος και έλιωσε τους πάγους, στέγνωσε τα λασπόνερα, έλιωσε τα χιόνια! Άρχισα να 'χορεύω' το δικό μου τανγκο με την Βάσω. Πόση χαρά για μερικές αχτίδες ήλιου! I love you



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Eleanna Lovegood
    Eleanna Lovegood
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 25823
    Ηλικία : 25
    Location : London's Shadowhunter Institute
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από Eleanna Lovegood Πεμ Φεβ 16, 2012 8:18 pm

    Δεν εχω ξαναγραψει εδω. Δεν ξερω αν θα το ξανακανω ποτε. Αλλα μιας και δεν εχω πια μπλογκ θα βγαλω εδω τον πονο μου. Αν και λογικα κανενας δεν θα καταλαβει για ποιο πραγμα μιλαω. οποιος σκοπευει να κατεβασει την σειρα, ας μην διαβασει παρακατω.

    Σπόιλερ:
    edit by Phineas Nigellus Black: έβαλα το σπόιλερ σε σπόιλερ Wink



    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 10dwccy
    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Wguogg
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από elliza Παρ Φεβ 17, 2012 1:35 am

    Well well well ξέρετε αυτήν την μακακία που λέμε ή σκεφτόμαστε καμιά φορά Έχω ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον. ΣΚ@Τ@. Δεν έχεις ανάγκη να μιλήσεις σε κάποιον,ξέρεις σε ποιον θες να μιλήσεις και ξέρεις ότι δεν μπορείς να πεις αυτά που θες.

    Και ξέρεις ότι όταν μπορούσες δεν τα είπες. facepalm



    AΡΝΟΥΜΑΙ
    ΝΑ ΓΙΝΩ
    ΑΥΤΟ
    ΠΟΥ
    ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
    head of derp:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις - Σελίδα 8 Empty Απ: Φιλοσοφικές αναζητήσεις και προσωπικές σκέψεις

    Δημοσίευση από anthian9 Παρ Φεβ 17, 2012 5:29 pm

    Πω είναι άθλιο αυτό που συμβαίνει στους δυο αυτούς ανθρώπους. Θεέ, γιατί (δεν) υπάρχεις; Με παρένθεση ή χωρίς, δεν βοηθάς καθόλου... Πέρασε τόσος καιρός κι όμως δεν σου είναι αρκετό το μαρτύριό τους, ε; Όχι, δεν σε κατηγορώ, απλά σου λέω πως είσαι άδικος. Τα δυο παιδιά τους αυτοκτόνησαν Θεέ. Μόλις τώρα ήρθε η κυρία Χ. να μου φέρει μερικά γλυκά απ' το μνημόσυνο. Ξέρεις πως πικράθηκε η καρδιά μου μόλις την είδα; Την αγαπώ την κυρία Χ., μεγάλωσα μαζί της και με τον άντρα της και με τον γιο και την εγγονή της. ΄Ένας όροφος μας χωρίζει, λίγο τσιμέντο και σοφάς. Τα μάτια αυτής της γυναίκας είναι πλέον κενά ΚΕΝΑ Κ Ε Ν Α. Φροντίζει τον κήπο της κάθε μέρα, μα πλέον δεν με μαλώνει όταν πατάω ένα λουλουδάκι, ένα χορταράκι. Δεν το προσέχει καν Θεέ μου. Φροντίζει τον κήπο της που κάποτε ήταν το πάθος της, τώρα τον φροντίζει σαν 'να 'ναι ο τάφος του γιού της: σιωπηλά, απαλά, πιο σιωπηλά, με το δέος και την αιώνια λύπη που τρέφουμε για τους νεκρούς αγαπημένους μας... Δεν μπορώ να την βλέπω έτσι άλλο, Θεέ μου. Δεν ήταν έτσι. Ήταν ζωντανή, παρόλο που το ένα της παιδί ήταν πνιγμένο εκουσίως στην θάλασσα. Είχε τον Σάκη, Θεέ μου. Κι ο Σάκης, τόσο καλό παιδί! Με την πειθαρχία της μητέρας του και την γλυκύτητα του πατέρα του! Με μια εξυπνάδα! Με μια επιχείρηση ακμαία, να ρέει το χρήμα κ το χαμόγελο! Και ξαφνικά, εκείνο το μεσημέρι-καταραμένο μεσημέρι που ήρθες-, εκείνο το καταραμένο σεντόνι έγινε ο φονιάς του και το δοκάρι της ταράτσας το τελευταίο του σπίτι. Τον κύριο Γ. δεν τον βλέπουμε πολύ. Κρατάει τον εαυτό του απασχολημένο μέσα στο σπίτι ή στο χωριό. Πάντα όταν έρχεται να μας ειδοποιήσει για το πετρέλαιο είναι τα μάτια του κλαμένα, κόκκινα, κενά σαν της κυρίας Χ. Η κυρία Χ. κλαίει συνέχεια, κάθε μέρα, κάθε ώρα που περνά μέσα στο σπίτι της. Αναρωτιέμαι αν κάθεται καμιά φορά μόνη στον 2ο όροφο και ψάχνει απελπισμένα τον χαμένο γιο της στο δοκάρι, στον καναπέ, στην μαξιλαροθήκη του. Μπορεί να μην την άλλαξε την τελευταία εκείνη μαξιλαροθήκη και να την κρατά στην αγκαλιά της σαν νεογέννητο μωρό, σαν μια τελευταία ελπίδα πως το παιδί της υπάρχει ακόμη(έστω σαν άφτερσε'ι'β και σαμπουάν).

    Σάκη, θέλω να ξέρεις: έκανες λάθος που τους άφησες μόνους ρε φίλε. Όμως το σέβομαι αυτό που έκανες, αφού έτσι γούσταρες να φύγεις από αυτή τη γλυκόπικρη ζωή. Το σέβομαι γιατί νόμιζες πως είναι αρκετά δυνατοί για το αντέξουν και το σέβομαι γιατί σέβομαι εσένα ρε παιδί. Να ξέρεις ακόμη πως την αγκάλιασα και την φίλησα την μάνα σου και είμαι σίγουρη πως εσύ μπήκες μέσα στην καρδιά μου εκείνη τη στιγμή της αγκαλιάς, γι αυτό μου χαμογέλασε όπως παλιά. Ναι φίλε, χαμογέλασε στ' αλήθεια, δεν έσπασε λεπτό η φωνή της. Να 'σαι καλά όπου και να 'σαι ρε μαν. Να ξέρεις, σ'αγαπάμε.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Οκτ 06, 2024 1:26 pm