.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+40
Claire Delacour
Isabelle Lightwood
The Sorting Hat
Dragon The Grey
geowizard
Cassiopeia Black
elliza
Morgan le Fay
Lisette de Lapin
Gellert
Catherine Tonks
Arcturus Regulus Black
Amycus
anthian9
Cassandra Black
Hermione Black
Μia Melanie Hawkins
Romilda Vane
Narcissa Black
Este
Hecate
Nathaniel
E-vampire
Tom Marvolo Riddle
EL.J girl
Albus_The_Wise
panospro
stela!!
Oceanborn
darkdemon
FayR0
Hemione94
Darkness
Madame Maxime
RemousLoupin
Ms Skellington
Roni
Rose Black
SiMoS
Narcissa
44 απαντήσεις

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29791
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Amycus Δευ Αυγ 26, 2013 11:25 pm

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:Το μία γυναίκα (και ένας άντρας, γιατί δε βλέπω να αναφέρεται), να μην γουστάρει κάποιον άντρα αν αυτός δεν είναι ο Άδωνις, δεν έχει να κάνει παρά μόνο με θέματα προτύπων. Τα δυτικά πρότυπα, μέσα στην παραφροσύνη τους γεννάνε και την υπερβολή του νους υγιής εν σώματι υγιεί, προωθώντας ως σέξυ τον άντρα που θα είναι ξυρισμένος, γυμνασμένος, ψηλός, με μπράτσα πλάτες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Οι υπερβολικά πολλές ώρες που θα αφιερωθούν στο γυμναστήριο προκειμένου να επιτευχθεί αυτός ο σκοπός θα στερήσουν από τον άνθρωπο τη δυνατότητα να συμμετέχει σε άλλου είδους κοινωνικές διαδικασίες που ενδέχεται να τον ξυπνήσουν και να τον κάνουν να διεκδικήσει μία ρήξη με το σύστημα. Και πέρα από αυτό, ενισχύεται και η πατριαρχία στις περιπτώσεις που σκοπός της άσκησης καθίσταται η επίτευξη του "ωραίου", αυτό που ο αιώνας μας, μαζί με τον προηγούμενο, ονόμασαν ωραίο δηλαδή, και μακροπρόθεσμα η προσέλκυση περισσότερων ερωτικών συντρόφων.
    Δεν διαφωνώ με την άποψη,αντίθετα την συμμερίζομαι.Σε κάποια χρονική στιγμή το καλούπι έγινε ένα με ό,τι συνεπάγεται αυτό.Αν διαφέρεις -όχι βέβαια ότι υποφέρεις- αλλά δεν αρκείς ίσως στο μοντέλο που πλασσάρεται ως ιδανικό.
    Πρέπει όμως να κάνω και μιά άδικη ερώτηση.
    Τι οδήγησε τον άνθρωπο να εξιδανικεύσει τον ανδρικό ή τον γυναικείο σωματότυπο; Γιατί απο την κλασική αρχαιότητα και μετά ο γλύπτης ή ο ζωγράφος άρχισε να σκαλίζει ή να ζωγραφίζει στον άνδρα καλοφτιαγμένους κοιλιακούς και μεγάλες πλάτες ή στην γυναίκα εξαιρετικό στήθος και τορνευτούς μηρούς και το παρουσίασε ως πρότυπο ομορφιάς και στις δύο περιπτώσεις;
    Με ξέρεις,δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι εξώφυλλο περιοδικού μόδας ή κούκλα βιτρίνας σε πολυκατάστημα για να καλουπώνεται τόσο βάναυσα αλλά το ερώτημα παραμένει.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Gg10
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τρι Αυγ 27, 2013 3:13 am

    Morgan le Fay έγραψε:
    Tom Marvolo Riddle έγραψε:
    Καλή συμβουλή! Σκέψου να την ακολουθήσεις γιατί δεν ξέρεις λίγο τι σου γίνεται και χρησιμοποιείς όρους που προφανώς δεν κατέχεις μόνο για να την πεις στον συνομιλητή σου λόγω προσωπικής εμπάθειας. Ας τα πάρουμε με τη σειρά λοιπόν:
    Δεν είμαι εγώ αυτή που σε κάθε τόπικ έρχεται και κάνει μάθημα περί καπιταλισμού/ρατσισμού και ό, τι άλλο όλος ο πληθυσμός του φόρουμ φαίνεται να αγνοεί ενώ εσύ να το έχεις κάνει κτήμα σου.
    Ναι ακριβώς επειδή δεν έχεις σχέση με το θέμα. Το ίδιο λέμε.
    Morgan le Fay έγραψε:
    Tom Marvolo Riddle έγραψε:
    Axe kai Str8 δεν έχω φορέσει ποτέ στη ζωή μου. Wash and Go χρησιμοποιώ όχι επειδή είδα ένα μήνυμα που με έκανε να πω "φίλε, τρελά κοινωνική επιχείρηση!!!" αλλά επειδή αφαιρεί τέλεια τα υπολείμματα του ζελέ. Και ξες τι σημαίνει αυτό; ότι κάνει καλά τη δουλειά του ως καπιταλιστικό προϊόν και ως καταναλωτής θα το χρησιμοποιήσω γιατί ένα βασικό χαρακτηριστικό του καπιταλισμού είναι ότι σου επιβάλλεται, μόνο αυτός μπορεί να καλύψει τις ανάγκες που δημιουργεί (γι' αυτό και πουθενά σε κανένα ποστ μου δεν ειπα "μην βάζετε αποσμητικό", καταπολεμώ τον καπιταλισμό σημαίνει προσπαθώ να εξαφανίσω την ανάγκη και όχι το προϊόν)
    Το schwarzkopf ζελέ δεν το σχολιάζω και την τελευταία φορά που τσέκαρα στην ντουλάπα μου δεν είχε τίποτα από pull and bear γιατί αποφάσισα να μην κρατήσω ό,τι είχα αγοράσει από εκεί, και όχι λόγω ιδεολογίας (καθώς ανέφερα ήδη τις ανάγκες, άσχετο αν δεν μπορείς να εμβαθύνεις στο οικονομικό σύστημα στο οποίο ζεις). Ναι όσο με αφορά κάνω ό,τι μπορώ για να μην βολεύω τις πολυεθνικές (οφ σορ; που το άκουσες αυτό, στο κεντρικό του μέγκα; έχεις καμία ιδέα για το τι σημαίνει αυτό ή ξαφνικά έγινες υπάλληλος του ΣΔΟΕ και ταυτίζεις τις οφ σορ με τον διάβολο; ), προτιμώ χειροποίητα ρούχα ή second hand, για εξαιρετικές, σέξι retro εμφανίσεις!!!!!!
    Άρα και συ τι μου λες; Πως έχεις γίνει έρμαιο του καπιταλισμού. Και στην τελική, καλά κάνεις και προσπαθείς να καταπολεμήσεις την ανάγκη και όχι το προϊόν, αλλά τουλάχιστον μην το παίζεις λες και όλοι οι υπόλοιποι είναι άβουλα ζώα και γουστάρουν να δημιουργούν ανάγκες στον εαυτό τους. Και στην τελική μη μου λες πως και συ δεν έχεις τις ίδιες ανάγκες που έχει δημιουργήσει σε όλους μας ο καπιταλισμός και η συνεχής ανάγκη αυτού να βγάζει χρήματα από εμάς και τους εργαζόμενους που παράγουν το προϊόν. Και το ζελέ σου το θέλεις, και το αποσμητικό σου το θέλεις. Άρα μην μου λες πως καταπολεμάς την όποια ανάγκη σου.
    Σχετικά με τον όρο οφ σορ, σε αντίθεση με τον δικό σου χυδαίο τρόπο, δεν αντιμετώπισα εγώ ΕΣΕΝΑ ως άβουλο και ανίδεο ζώο που δεν γνωρίζει τι πάει να πει καπιταλισμός και οφ σορ. Έκατσα κι έκανα μια εκτενή συζήτηση με τον πατέρα μου για το τι πάει να πει οφ σορ. Σου το ανέφερα ως παράδειγμα επειδή σχετίζεται άμεσα με τον καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής προϊόντων. Αν αυτό το μεταφράζεις ως "ταυτίζω τις οφ σορ με τον διάβολο"... Δεν ήρθα να σου κάνω μάθημα πάνω στο οφ σορ, που αν σε αφήσω κιόλας, θα το κάνεις, ακριβώς σαν υπάλληλος του ΣΔΟΕ.
    [/quote]...και το χειρότερο είναι ότι η ταυτότητα του συνομιλητή σου και η προσωπική εμπάθεια που τρέφεις, όχι απλά δε σε αφήνει να συζητήσεις, αλλά δεν σου επιτρέπει ούτε καν να μπεις στον κόπο να διαβάσεις τι γράφει αυτός. Φυσικά ούτε λόγος για κατανόηση εννοιων και τα λοιπά. Σου λέω πως έχω γίνει έρμαιο του καπιταλισμού όταν σου λέω πως συνειδητοποιώ ότι μου γεννάει ανάγκες και οτι αυτές παλεύω να ανατρέψω; Με ποιον τρόπο; Εύκολα. Προτιμώ να λούζομαι από το να χρησιμοποιώ αποσμητικό, για παράδειγμα. Ένα πολύ μικρό, αλλά απτό θέλω να πιστεύω δείγμα του τι σημαίνει δεν εξισώνω τη ζωή μου με τις ανάγκες μου. Να δημιουργούν ανάγκες για τον εαυτό τους όχι, κανένα δεν κατηγόρησα για κάτι τέτοιο (εμπάθεια, θα πω για άλλη μια φορά... τυφλωνει, δεν ξέρω που στο διάολο το διάβασες αυτό σε ποστ μου...), αλλά ότι κάποιος επιλέγει να είναι άβουλο ζώο, επειδή τον βολεύει η απάθεια, ή ακόμα χειρότερα μια μέρη ελπίζει, μέσα στην αδικία του καπιταλισμού, να βολευτεί κι αυτός κάπως, ναι, αυτό συμβαίνει. Και αν, όπως η "εξουσία" σου (sic!) επιβάλει, έβλεπες τα πράγματα αντικειμενικά θα έβλεπες αυτό το πράγμα και σε ορισμένους από τους συνομιλητές με τους οποίους έχουμε κάνει παρόμοιες συζητήσεις, στην ίδια ενότητα, από το να το παίζεις τρελίτσα.
    Αν θες να ονομάζεις τον εαυτό σου "άβουλο και ανίδεο ζώο", δεν ξέρω τι καταφέρνεις. Ίσως κάνεις την αυτοκριτική σου. Mhm. Προσωπικά σε αντιμετωπίζω ως ένα άτομο που μου πάει κόντρα απλά επειδή θέλει να μου πάει κόντρα, που λέει παλαβομάρες οι οποίες δεν ευσταθούν, και πάλι μόνο για να μου πάει κόντρα, και που τέλος διαστρεβλώνει τα λεγόμενά μου (αν και για το τελευταίο θα μπορούσα να πω πως ίσως συμβαίνει επειδή μέσα στη βιασύνη σου να μου απαντήσεις εξυπνάδες δεν προλαβαίνεις καν να διαβάσεις όσα γράφω)

    Morgan le Fay έγραψε:
    Tom Marvolo Riddle έγραψε:
    Έλα ρε, πες μου λίγο, μήπως βγάζω (κλέβω) πενήντα χιλιάρικα την ημέρα, ανεβοκατεβάζω κυβερνήσεις, υποκινώ πολέμους στη μέση ανατολή και καταδυναστεύω έθνη και λαούς στην αφρική για να λαδώσω το αντεράκι μου; Όχι γιατί την τελευταία φορά που τσέκαρα αυτό έκανε ο καπιταλιστής. Μπορεί βέβαια έτσι χαωμένη που σε βλέπω να μπερδεύεις τον καπιταλιστή (μεγαλοαστό) με τον μεσοαστο και τον μικροαστό, το τσιράκι του καπιταλισμού από το κουφάρι του οποίου τρέφεται ο πρώτος, είναι αυτός που θα δουλεύει σε διαφημιστικές, στο ΤΑΙΠΕΔ, ο γραβάτας, ο τύπος που θα ακουμπάει στον Ralph Lauren και στη Louis Vuitton το μισό του μηνιάτικο (σημαντικά μικρότερο από του αστού), και θα ζει όλη του τη ζωή εξυπηρετώντας τον. Και για άλλη μια φορά αυτό που ήθελες να περιγράψεις (μεσοαστός) το συγχέεις με τον μικροαστό (που του λείπει πλήρως οποιαδήποτε πολιτική παιδεία και μόνος σκοπος της ζωής του είναι να βρει μια θέση στο δημόσιο για τα παιδιά του και να νομιμοποιήσει το αυθαιρετάκι στον Υμηττό), και συγχέεις τον μικροαστό με τον καταναλωτή, που όπως είπα στην πρωτη παράγραφο αγοράζει για να καλύψει τις ανάγκες του. Οι προηγούμενοι έχουν ανάγκη το να αγοράσουν, γιατί αυτό τους διδάσκει ο καπιταλισμός, ενώ ο τελευταίος προσπαθεί να επιβιώσει.
    Όχι, αλλά εσύ είσαι αυτός που δίνεις τα λεφτά σου σε εταιρίες με καπιταλιστικό τρόπο παραγωγής. Αυτό τι σε κάνει εσένα; Πες μου λίγο γιατί είμαι χαωμένη σε αντίθεση με σένα που διάβασες ιστορία γ' λυκ. που σου δίδαξε εκτενώς τι πάει να πει μεγαλοαστός που το εξισώνεις κιόλας με τον καπιταλιστή στο απόλυτό του, τον μεσοαστό και τον μικροαστό.
    A, επειδή αφενός ξέρεις πως ξοδεύω τα λεφτά μου, και από που τα βγάζω, υποθέτω, και αφετέρου αυτό είναι που γράφω στο ποστ μου. Αν δε θες να συζητήσεις μην μπαινεις καν στον κόπο να γράψεις, γιατί όλοι πλέον εδώ μέσα σε έχουν μάθει. Ο μόνος λόγος που γράφεις σε αυτό το τόπικ είναι επειδή ήθελες να γράψεις την τελευταία σου πρόταση και να νομίζεις πως θα ασχοληθώ περαιτέρω. Κατά τα άλλα, η εξίσωση του μεγαλοαστού με τον καπιταλιστή δεν πηγάζει από ΕΜΕΝΑ αλλά από τις βασικές ΜΑΡΞΙΣΤΙΚΕΣ αρχές. Αν τώρα ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ άλλη μια φορά το προηγούμενο ποστ μου, θα δεις ότι αντιθέτως διαχωρίζω τον μεσοαστό και τον μικροαστό από τον μεγαλοαστό, αλλά ακόμα και μεταξύ τους, με κριτήριο το σκοπό που επιτελούν για αυτό το σύστημα.


    Morgan le Fay έγραψε:
    Tom Marvolo Riddle έγραψε:
    Morgan le Fay έγραψε:Όλος ο υπόλοιπος πληθυσμός που ψωνίζει από σούπερ μάρκετ είναι καπιταλιστής μαύρος και ζώο που τρώει ό, τι του σερβίρουν και αγνοεί τα εγκλήματα που συμβαίνουν κάτω ακριβώς από τη μύτη του.
    Σύγχυση, σύγχυση, σύγχυση... Διάβασε την από πάνω παράγραφο μπας και βοηθηθείς καθόλου.
    Ώχου και συ καημένε, έστω, υποστηρικτής, έμμεσα ή άμεσα του καπιταλιστικού συστήματος. Έχει κάποιο επιχείρημα, ή απλά παίζεις με τον ατυχή τρόπο έκφρασής μου στην συγκεκριμένη;
    Η γλώσσα είναι το εργαλείο επικοινωνίας μας. Αν δεν την χρησιμοποιούμε σωστά, καλύτερα να την κόψουμε. Και υποστηρικτής του καπιταλιστικού συστήματος, για την γλώσσα που θα χρησιμοποιούσα για να συνεννοηθώ με έναν άνθρωπο συνεννοήσιμο, δε σημαίνει τίποτα. Γιατί; Γιατί υποστηρικτής μπορεί να είναι αυτός που εσύ θεωρείς, δηλαδή κάποιος που απλά θα ψωνίσει από ένα σούπερ μάρκετ, ενώ ακόμα μπορεί να είναι και κάποιος χαρτογιακάς στο χρηματιστήριο. Αν καταλάβεις ότι ο πρώτος ΔΕΝ είναι, επειδή δεν κάνει τίποτα άλλο πέρα από το να επιβιώνει φυτοζωόντας μέσα στο σύστημα που γεννάει αδικίες σε βάρος του, ίσως μπορώ να θεωρήσω ότι η κουβέντα κάνει κάποια πρόοδο. Και ρίξε μια ματιά, το μεγαλύτερο κομμάτι του πλανήτη ζει στον καπιταλισμό. Μάντεψε! δεν είναι όλοι υποστηρικτές του, παρ' όλο που όλοι αγοράζουν πράγματα! Το λένε ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ.
    Morgan le Fay έγραψε:
    Tom Marvolo Riddle έγραψε:Εναλλακτικά θα μπορούσες να πάψεις να το παίζεις έξυπνη και να ασχοληθείς με κάτι που θα μπορούσε αύριο μεθαύριο να κάνει τον καθένα από εμάς να έχει την δυνατότητα να ψωνίζει στο σούπερ μάρκετ έστω και τα αναγκαία. Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά όσο εσύ υπερασπιζόσουν με τον πιο χυδαίο τρόπο τον καπιταλισμό, υπήρχαν άνθρωποι που αυτοκτονούσαν επειδή είχαν χρέη, επειδή δεν ήταν πλέον περήφανοι, επειδή κάποιος στον οποίο τόσα χρόνια πουλούσαν την εργασία τους, τους έκλεψε με τον χειρότερο τρόπο.
    Κοίτα ΠΟΙΟΣ μιλάει! confused Ο άνθρωπος που ό, τι βρει στην σύνθετη αναζήτηση αποφασίζει να είναι ο Μεσσίας περί του θέματος και να ρίξει το έξυπνο φως του πάνω μας.
    Δεν ξέρω αν εσύ το πρόσεξες, αλλά κάποιοι δεν έχουν φράγκο πάνω τους και ούτε ποτέ είχαν, και δεν σπαταλούν με χυδαίο τρόπο τα χρήματα των γονέων τους, οι οποίοι βρίσκονται όντως σε απόγνωση και κινδυνεύουν να χάσουν δουλειές, αλλά φαντάζομαι εσένα αυτά δεν σε αγγίζουν για να μιλάς με τέτοια απάθεια και ειρωνία για το θέμα, χρησιμοποιώντας το και ως επιχείρημα. Βλέπεις; Αυτό πάει να πει χυδαίο.
    Δεν σε ειρωνεύομαι και για θεματα τα οποία δεν γνωρίζεις δεν σου δίνω κανένα δικαίωμα να μιλάς επί του προσωπικού. Ανάμεσα σε όλα τα άλλα φανερώνει και ένδεια επιχειρημάτων σε πολιτικό επίπεδο.

    Morgan le Fay έγραψε:
    Tom Marvolo Riddle έγραψε:Και νομίζεις μέσα στην αθωότητά σου ότι είναι καλό το να εκτιμήσεις το μήνυμα; Όταν δε συνειδητοποιείς ότι ως γυναίκα, πλάσμα το οποίο βιώνει υπερβολικά πολλές αδικίες, πως η επιχείρηση αυτή δεν σου συμπαραστέκεται αλλά είναι ενάντια στα συμφέροντά σου, όταν καταλάβεις ότι σε εκμεταλλεύεται μόνο και μόνο για να σου πουλήσει έστω και ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΓΑΛΑΚΤΩΜΑ, ενώ την ίδια απολύτως στιγμή για αυτούς δεν είσαι τίποτα παραπάνω από ένα κομμάτι κρέας που θα τρέξει πίσω από τον άντρα που θα φορέσει το άλλο της προϊόν, το αποσμητικό, ίσως ΤΟΤΕ να μην νιώσεις όμορφα ούτε για 30 δευτερόλεπτα. Ίσως να πεις "ναι οι γυναίκες είμαστε όμορφες και δεν χρειαζόμαστε την Νταβ να μας το πει, χρειαζόμαστε να το καταλάβουμε μόνες μας".
    Οι γυναίκες στην Ευρώπη μετα την Αναγέννηση και τον Διαφωτισμό ξεκίνησαν να υπάρχουν και έφτασαν στο σημείο να είναι (?) ισότιμες. Σε Αφρική Νότια Αμερική Μέση Ανατολή και σε ορισμένες περιοχές του πλανήτη ακόμα, φαντάζομαι, αυτό δε συμβαίνει. Οι γυναίκες για τις οποίες εσύ θα νιώσεις όμορφα βασανίζονται. Εκεί πρέπει να στραφείς και όχι στο να πουλάς εξυπνάδα επειδή κάποιος σου λέει κάτι αντίθετο με αυτό που θέλεις να ακούσεις.
    Είμαι αθώα, ή χυδαία; Αποφάσισε. unsure Γιατί συνήθως, για να είναι χυδαίος κάποιος (συνήθως πάντα, μην πιαστείς και από αυτήν την έκφρασή μου για να επιχειρηματολογήσεις πάλι, ε; mouble mouble )
    Όπως σου εξήγησα στο παραπάνω μου ποστ, το οποίο μάλλον δεν διάβασες ή ακόμα χειρότερα δεν ήθελες να ακούσεις, προτιμώ να διαχωρίζω και να απομονώνω τα πράγματα. Όχι, δεν πρόκειται να αγοράσω προϊόν της Dove επειδή έκανε καμπάνια "όλες οι γυναίκες είναι όμορφες". Θα απομονώσω το μήνυμα της καμπάνιας, το οποίο πιστεύω έτσι και αλλιώς. Αλλά όχι, δεν πρόκειται να πάω να αγοράσω προϊόν της Dove, ακριβώς επειδή εκμεταλλεύεται την συναισθηματική φύση των γυναικών για να μου πουλήσει. Για να αγοράσω κάτι, πρώτο και συνήθως μοναδικό μου κριτήριο είναι το να είναι αποτελεσματικό το προϊόν. Όχι, δεν θα αγοράσω την νταβ για να με κάνει να νιώσω όμορφα, δεν ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ την Νταβ για να νιώσω όμορφα. Ή το όποιο γαλάκτωμα/προϊόν αισθητικής. Θα αγοράσω ένα καλό αφρόλουτρο για να καθαριστώ, όχι για να μου ανεβάσει την συναισθηματική διάθεση. Για αυτό υπάρχουν άλλα πράγματα.
    Τέλος, δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που να θέλω να ακούσω. Γενικώς θέλω να ακούσω όλες τις απόψεις, πράγματα που μπορεί εγώ να μην πιστεύω ή να έχω σκεφτεί με τον τρόπο που έχει σκεφτεί κάποιος άλλος. Δεν υπάρχει μονάχα ο δικός μου τρόπος ή ο δικός σου. Απλώς δεν μπορώ να εκτιμήσω τον δικό σου καθώς δεν πιστεύω στην ύπαρξη καλόβουλης πρόθεσης από μεριάς σου.
    Η πρώτη σου πρόταση δεν βγάζει νόημα.
    Επίσης συγχαρητήρια αν πραγματικά δεν θα αγοράσεις ένα προϊόν της Νταβ και της κάθε νταβ μόνο για το διαφημιστικό του μήνυμα, αλλά ξεκόλλα επιτέλους και κατάλαβε πως δεν αναφέρομαι σε εσένα. Αναφέρομαι στην κάθε μία στην οποία ναι, θα το κάνει. Και ο καπιταλισμός ξέρει ότι αυτές οι γυναίκες είναι ΠΟΛΛΕΣ και γι' αυτό το λόγο επενδύει ΤΟΣΑ κεφάλαια στη διαφήμιση. Ένα προϊόν επιβιώνει στην ελεύθερη αγορά μόνο αν για τη διαφήμισή του σπαταληθεί τουλάχιστον το 1/3 του χρόνου και το 1/6 του κόστους παραγωγής του. Αν τώρα μία γυναίκα αγοράσει την αλοιφή της επειδή την χρειάζεται, ε όχι δεν θα την κατηγορήσω επειδή εδώ επανέρχονται οι ΑΝΑΓΚΕΣ. Όσο υπάρχουν, χρειάζομαι το προϊόν σου. Δεν σημαίνει αυτό το πράγμα ότι σε στηρίζω.
    Επίσης το κατά πόσο μπορείς να εκτιμήσεις τον δικό μου δεν με απασχολεί, αλλά αλήθεια αν θες να το παίξεις τόσο υπεράνω (όχι οτι θα πιστέψω ποτέ πως είσαι...), σταμάτα να απαντάς. Δεν έχω καμία καλόβουλη πρόθεση απέναντι σε έναν άνθρωπο που, ασχέτως αν έχει την ρητορεία για να το κάνει, μου επιτίθεται σε ένα θέμα, μόνο για να διαφωνήσει και να εκφράσει την προσωπική της στάση.
    Μόνη σου μπλέχτηκες σε αυτή τη συζήτηση όταν έγραψα εγώ σε απάντηση του Δημήτρη, δεν σε έμπασε κανείς.

    Amycus έγραψε:
    Tom Marvolo Riddle έγραψε:Το μία γυναίκα (και ένας άντρας, γιατί δε βλέπω να αναφέρεται), να μην γουστάρει κάποιον άντρα αν αυτός δεν είναι ο Άδωνις, δεν έχει να κάνει παρά μόνο με θέματα προτύπων. Τα δυτικά πρότυπα, μέσα στην παραφροσύνη τους γεννάνε και την υπερβολή του νους υγιής εν σώματι υγιεί, προωθώντας ως σέξυ τον άντρα που θα είναι ξυρισμένος, γυμνασμένος, ψηλός, με μπράτσα πλάτες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Οι υπερβολικά πολλές ώρες που θα αφιερωθούν στο γυμναστήριο προκειμένου να επιτευχθεί αυτός ο σκοπός θα στερήσουν από τον άνθρωπο τη δυνατότητα να συμμετέχει σε άλλου είδους κοινωνικές διαδικασίες που ενδέχεται να τον ξυπνήσουν και να τον κάνουν να διεκδικήσει μία ρήξη με το σύστημα. Και πέρα από αυτό, ενισχύεται και η πατριαρχία στις περιπτώσεις που σκοπός της άσκησης καθίσταται η επίτευξη του "ωραίου", αυτό που ο αιώνας μας, μαζί με τον προηγούμενο, ονόμασαν ωραίο δηλαδή, και μακροπρόθεσμα η προσέλκυση περισσότερων ερωτικών συντρόφων.
    Δεν διαφωνώ με την άποψη,αντίθετα την συμμερίζομαι.Σε κάποια χρονική στιγμή το καλούπι έγινε ένα με ό,τι συνεπάγεται αυτό.Αν διαφέρεις -όχι βέβαια ότι υποφέρεις- αλλά δεν αρκείς ίσως στο μοντέλο που πλασσάρεται ως ιδανικό.
    Πρέπει όμως να κάνω και μιά άδικη ερώτηση.
    Τι οδήγησε τον άνθρωπο να εξιδανικεύσει τον ανδρικό ή τον γυναικείο σωματότυπο; Γιατί απο την κλασική αρχαιότητα και μετά ο γλύπτης ή ο ζωγράφος άρχισε να σκαλίζει ή να ζωγραφίζει στον άνδρα καλοφτιαγμένους κοιλιακούς και μεγάλες πλάτες ή στην γυναίκα εξαιρετικό στήθος και τορνευτούς μηρούς και το παρουσίασε ως πρότυπο ομορφιάς και στις δύο περιπτώσεις;
    Με ξέρεις,δεν πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι εξώφυλλο περιοδικού μόδας ή κούκλα βιτρίνας σε πολυκατάστημα για να καλουπώνεται τόσο βάναυσα αλλά το ερώτημα παραμένει.
    Χμ ενδιαφέρον θέμα. Θεωρώ ότι η πηγή της ανάγκης να αποτυπώσουμε το ωραίο ίσως διαφέρει σε κάθε εποχή. Στον αιώνα μας ας πούμε, θεωρώ ότι το ωραίο το πλάθουμε μόνο για να καταφέρουμε να το πουλήσουμε στη συνέχεια, αυτό φυσικό μόνο όσο αφορά την "αποδεκτή" από το κοινό διάπλαση του σώματος. Θεωρώ ότι κατά την πρώτη αποτύπωση γυμνού γυναικείου σώματος, στην Αναγέννηση, ο καλλιτέχνης φιλοδοξούσε να απεικονήσει απλά τη μαγεία της ανθρώπινης φύσης, ίσως στη συνέχεια οι αναλογές του τυχαίου(τυχαίου; όχι φυσικά...) μοντέλου να οδήγησαν στα νέα πρότυπα αισθητικής καλλιγραμμίας για την εποχή.
    Τώρα σε ακόμα βαθύτερο επίπεδο, χωρίς γνώσεις επί του θέματος αλλά με πολλές εικασίες να περνάνε από το μυαλο μου,μπορώ να φανταστώ και τους αρχαίους έλληνες με την επιστημονική τους παρατήρηση, να έχουν συνδέσει το γυμνασμένο σώμα του αθλητή με την καλή και υγιή ζωή, αλλά και την πνευματική ευεξία, η οποία για την εποχή ήταν κάτι απαραίτητο. Στην προσπάθεια να προωθηθεί αυτός ο τρόπος ζωής, δηλαδή του "νους υγιής...", μπορεί να ξεκίνησε ο γλύπτης να διδάσκει στους νέους Αθηναίους το πρότυπο του όμορφου άντρα, παρουσιάζοντας αυτόν που θα κατείχε τα παραπάνω προσόντα.
    Μπορεί ακόμα οι γραμμωμένοι, ή έστω οι γυμνασμένοι άντρες να είχαν διακριθεί στο κυνήγι, στο ψάρεμα, στο χτίσιμο κάποιου έργου, και η απαθανάτιση τους, αλλά πολλών τέτοιων ανδρών καθώς σίγουρα το γυμνασμένο σώμα καθιστά κάποιον πιο κατάλληλο για χειρωνακτική εργασία, να οδήγησε στη γέννηση του ανδρικού προτύπου του ήρωα. Συνήθως οι αναλογίες του ήρωα, από αυτές της αισθητικής και καλλιτεχνικής ομορφιάς, δεν διαφέρουν πολύ.
    Αλλά και πάλι, δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Υποθέσεις κάνω, και θα κάνω και ακόμα περισσότερες γιατί μου κέντρισε το ενδιαφέρον ο προβληματισμός σου.




    Statler
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από elliza Τρι Αυγ 27, 2013 7:16 am

    Morgan le Fay έγραψε:
    .
    Όταν δω το μήνυμα All women are beautiful δεν θα κάνω pause την ζωή μου για να τρέξω καρφούρ να αγοράσω όλο το στοκ της dove. Θα εκτιμήσω το μήνυμα και θα νιώσω όμορφα για 30'' για όλες τις γυναίκες πάνω στον πλανήτη, και θα πω ωραία διαφήμιση. Μετά, θα πάω να κάνω ένα ντουζάκι και θα βάλω για αποσμητικό φυσικό κρύσταλλο γιατί δε γουστάρω χημεία. Διαχώρισέ τα.
    Δυστυχώς στην κατάσταση που βρισκόμαστε θα αγόραζα το προιόν της dove και της κάθε dove αν για παράδειγμα ήταν σε προσφορά προκειμένου να διαθέσω ακόμα κι αυτό το 1 ευρώ που θα εξοικονομούσα σε κάτι απαραίτητο όπως το ψωμί. Για τον ίδιο ακριβώς λόγο όταν χρειάζομαι ποσότητα σχολικών ειδών και δεν έχω εναλλακτική θα πάω σε μια από τις μεγαλύτερες αλυσίδες καταστημάτων εκμετάλλευσης aka jumbo. Όχι επειδή με συγκίνησε/άγγιξε/ διασκέδασε κάποια διαφήμιση αλλά επειδή πρέπει να καλύψω μια ΑΝΑΓΚΗ ΜΟΥ σε μια κοινωνία που απέχει έτη φωτός από αυτήν που εγώ ονειρεύομαι.
    Για μένα λοιπόν το να λες πως δεν θα αγόραζες το προιόν επηρεασμένη από την διαφήμιση είναι ήσσονος σημασίας μπροστά στο ότι «θα εκτιμήσεις το μήνυμα κλπ» και «σε κέρδισε η καμπάνια» όπως είπε ο Δημήτρης. Από το να κρίνεις λοιπόν, με χυδαίο τρόπο, έναν άνθρωπο που σε έχει βάλει στο σπίτι του( ώστε τώρα εσύ να μπορείς να μας αραδιάζεις τα προιόντα περιποίησης που χρησιμοποιεί ) θα σου πρότεινα να σκεφτείς το εξής: H εταιρεία η οποία σε κάνει να αισθανθείς όμορφα για 30ʼʼ είναι η ίδια η οποία σε έκανε να μισείς το σώμα σου με άλλες διαφημιστικές της καμπάνιες και έρχεται τώρα να σου συμπαρασταθεί και να σε «αποδεχτεί» μέχρι να σε απομυζήσει και αργότερα, όταν πλέον θα βρει άλλο τάργκετ γκρουπ θα σου δείξει πάλι το πιο απάνθρωπο πρόσωπό της.



    Σπόιλερ:



    AΡΝΟΥΜΑΙ
    ΝΑ ΓΙΝΩ
    ΑΥΤΟ
    ΠΟΥ
    ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
    head of derp:
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Τρι Αυγ 27, 2013 11:50 am

    Υπάρχουν,όντως,κορίτσια που θέλουν να μοιάσουν στην Μπελούτσι αλλά υπάρχουν και κορίτσια που τους αρέσουν το σώμα και γενικότερα η εξωτερική εμφάνιση(ανεξαρτήτως το σωματότυπο κάθε γυναίκας)!

    Δυστυχώς οι έφηβες έχουν αλλάξει,δηλαδή πλέον οι έφηβες βάφονται από μικρή ηλικία (13+(κάτι που συναντάμε καθημερινά)).. γιατί τα αγόρια συνήθως ζητούν από τα κορίτσια να είναι πιο ελκυστικές συγκρίνοντας μοντέλα,ηθοποιούς κλ.

    Συμφωνώ ότι υπάρχουν 20χρονες γυναίκες που έχουν κυτταρίτιδα αλλά αυτό μπορούν να το διορθώσουν με κάποιους τρόπους όπως γυμναστική και σωστή διατροφή... Υπάρχουν και γυναίκες που έχουν κυτταρίτιδα και λένε ''αυτή είμαι και σε όποιον αρέσω'',θέλω να πω πως κάθε γυναίκα προσέχει τον εαυτό της με τον τρόπο τον οποίο επιλέγει η ίδια..

    Για κανένα λόγο δεν πρέπει να προσβάλουμε το γυναικείο και ανδρικό φύλο για να μοιάσει σε αυτό που θέλουμε ... Ο καθένας πρέπει να κρίνει το δικό του σώμα .Ότι κάνει το κάνει για τον εαυτό του είτε για λόγους υγείας και είτε για λόγους εμφάνισης!!

    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Τρι Αυγ 27, 2013 12:06 pm

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:Μόνη σου μπλέχτηκες σε αυτή τη συζήτηση όταν έγραψα εγώ σε απάντηση του Δημήτρη, δεν σε έμπασε κανείς.
    Στέκομαι σε αυτό, γιατί όλο το υπόλοιπο είναι απλά προσβλητικό.
    Είχα την εντύπωση πως για αυτό ανοίγει κάποιος τόπικ. Θεώρησα πως ήταν υπερβολική η απάντησή σου (και κακόβουλη, όπως σου είπα και πριν) και απάντησα.

    Ελισάβετ δεν θα μπορούσε να με ενδιαφέρει λιγότερο η άποψή σου. Ωστόσο, φεύγοντας και γω από το θέμα, θα σου πω πως πρώτα πρέπει να κοιτάξεις τα δικά σου προβλήματα και την δική σου μικροπρέπεια. Ως εκεί θα φτάσω και δεν θα συνεχίσω γιατί εδώ μέσα θα γίνει (πάλι) ξέφραγο αμπέλι.







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Gellert Τρι Αυγ 27, 2013 12:19 pm

    Πω ρε φιλε. Σοβαρα δηλαδη πριν γραψετε διαβαζετε τις λεξεις, η απλα βλεπετε το ονομα που εκανε το ποστ και παιρνετε την αντιθετη αποψη;

    Ειπα εγω οτι η Dove δεν ανηκει σε πολυεθνικη; Δεν με κερδισε το προιον, ο γ@μ@τος διαφημιστης που σκεφτηκε κατι τετοιο με κερδισε. Λες και η dove δεν εχει σειρα περιποιησης για κοτες οπως οι αλλες εταιριες καλλυντικων. Ο διαφημιστης ομως ειναι μορφη κι ας κερδισε επταψηφιο αριθμο δολλαριων για την ιδεα του.

    Σορρυ που σας το χαλαω, αλλα δεν ειναι ολα τα πραγματα επανασταση.



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Shma
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τρι Αυγ 27, 2013 1:09 pm

    Gellert έγραψε:Σορρυ που σας το χαλαω, αλλα δεν ειναι ολα τα πραγματα επανασταση.
    Όχι φυσικά, κάποια είναι βόλεμα.

    Gellert έγραψε:Πω ρε φιλε. Σοβαρα δηλαδη πριν γραψετε διαβαζετε τις λεξεις, η απλα βλεπετε το ονομα που εκανε το ποστ και παιρνετε την αντιθετη αποψη;
    Ε ψήνεσαι να τσεκάρεις λίγο τα τελευταία ποστ της συντονίστριάς σου; Ή βρισκόσαστε σε φάση αλληλοεκτίμησης και ο κοινός σας εχθρός ειναι η ελισάβετ και ο λευτέρης;





    Statler
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 31
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Τρι Αυγ 27, 2013 4:40 pm

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:
    Gellert έγραψε:Σορρυ που σας το χαλαω, αλλα δεν ειναι ολα τα πραγματα επανασταση.
    Όχι φυσικά, κάποια είναι βόλεμα.
    Και κάποια δονκιχωτισμός!



    *
    *
    *
    *
    *
    *

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Image
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τρι Αυγ 27, 2013 5:42 pm

    Arcturus Regulus Black έγραψε:
    Tom Marvolo Riddle έγραψε:
    Gellert έγραψε:Σορρυ που σας το χαλαω, αλλα δεν ειναι ολα τα πραγματα επανασταση.
    Όχι φυσικά, κάποια είναι βόλεμα.
    Και κάποια δονκιχωτισμός!
    Όχι αν αντιλαμβάνεσαι πως ό,τι κάνεις, ό,τι βλέπεις, ό,τι πιστεύεις, έχει πολιτικό αντίκτυπο.




    Statler
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 31
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Τρι Αυγ 27, 2013 6:42 pm

    Σύμφωνοι, αρκεί και να αντιλαμβάνεσαι ότι το πολιτικό αντίκτυπο που έχει αυτό που πιστεύεις, έχει σχέση και με την πραγματικότητα και την ανθρώπινη φύση και δεν είναι μια ουτοπική στάση βγαλμένη από τη φράση: "από τον καθένα σύμφωνα με τις ικανότητές του, στον καθένα σύμφωνα με τις ανάγκες του".



    *
    *
    *
    *
    *
    *

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Image
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29791
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Amycus Τρι Αυγ 27, 2013 7:37 pm

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:
    Σπόιλερ:
    Ότι διαφέρει ανάλογα την εποχή είναι δεκτό και λογικό καθώς άλλαζε ο τρόπος ζωής και μοιραία άλλαζαν και οι άνθρωποι που δημιουργούσαν τον πολιτισμό τους.Αυτό έπρεπε κάπως να αποτυπωθεί.Σε μια Γαλλία επί οποιοδήποτε Λουδοβίκου που πεινούσε,ήταν λογικό ο ζωγράφος να απεικονίσει μία γυναίκα με κάποια κιλά παραπάνω ως απόδειξη οικονομικής ευμάρειας,κοινώς είχε να φάει και έπρεπε να φανεί.
    Και πάλι θα συμφωνήσουμε,η κλασική αρχαιότητα είχε μια μανία με τους ήρωες.Παντός είδους.Απο μυθικούς πολεμιστές μέχρι Ολυμπιονίκες οι οποίοι τιμούνταν σαν ημίθεοι στον τόπο καταγωγής τους.Εχουμε λοιπόν ένα μοντέλο,ένα modus vivendi,ένα πρότυπο.Ο γενναίος ηρωϊκός αρτιμελής νικητής που δοξάζει το όνομά του,τον πατέρα του (για την μανούλα που τον γέννησε ούτε λόγος βέβαια),τον τόπο του.Όλο αυτό το πλασσάρουμε ως ιδανικό και παράδειγμα προς μίμηση.Ανταποκρίνεται στα στάνταρ της εποχής.
    Μα δεν ήταν μόνο αυτοί οι μεγάλοι άντρες.Είχαμε σπουδαίους διανοητές,συγγραφείς,μαθηματικούς,γλύπτες,αρχιτέκτονες,ποιητές,τραγωδούς και ούτω καθεξής.Φυσικά δεν είχαν όλοι την κορμοστασιά του Ολυμπιονίκη,όταν όμως απαθανατίστηκαν στο μάρμαρο,τους αλλάξαμε λίγο.Τους κάναμε Ολυμπιονίκες και αυτούς.
    Κάποτε είχα δει ένα αφιέρωμα στο γιατί οι αρχαίοι είχαν τέτοια εμμονή με την τελειότητα.Μετά απο σειρά αναλύσεων,κατέληξαν στις τέλειες αναλογίες που προέκυπταν απο την εφαρμογή μαθηματικών αναλογιών.Βλέπεις ότι το διπλοπεριφρουρούσαν το όλο ζήτημα.Δεν άφηναν και περιθώρια αμφισβήτησης.Και αυτό συνεχίστηκε στην Ρωμαϊκή εποχή,την Αναγέννηση με το σκηνικό να αλλάζει στους κοντινούς μας αιώνες και να επιστρέφει στην εποχή μας για τους γνωστούς διαφημιστικούς λόγους.Πάλι το πρότυπο του Ολυμπιονίκη και της Αφροδίτης ώστε να ταυτιστούμε και να πουλήσουμε.
    Που θέλω να καταλήξω και το γυροφέρνω τόση ώρα; Ίσως τελικά να υπάρχει το αντικειμενικά ωραίο,το καλαίσθητο,το τέλειο,το ιδανικό και πως το στερεότυπο χαραχτηκε βαθιά μέσα μας με τους αιώνες ή αν θες,μας το χάραξαν.Ακόμα και στα μωρά που δεν υπάρχει πιο όμορφο και αγνό θέαμα,βάζουμε ρήτρες ομορφιάς.Μπορώ λοιπόν να το δεχτώ ή καλύτερα να το αποδεχτώ αν μπορώ να δω τελειότητα στην φύση και στον κόσμο.
    Στην διαχείριση του όλου ζητήματος θα διαφωνήσω.Στο πως απο ωραίο έγινε πρότυπο και καλούπι,στο πως χειραγωγηθήκαμε να εκτιμούμε μόνο αυτό,να το αποδεχόμαστε εύκολα και χωρίς διαφωνίες.Στο πως το ωραίο έγινε στερεότυπο,στο πως το στερεότυπο έγινε πωλήσεις και οι πωλήσεις κριτήριο και όλο μαζί τυραννία και φασισμός της εικόνας.Στο πως ένας κοιλιακός ή ένα στητό στήθος έγινε στόχος και σκοπός.Αν τελικά η τέχνη διαδάσκει,εμείς τι καταλάβαμε λάθος; Πόσο μπορεί να έχουμε διαστρέψει το νόημα και να υψώσαμε την εικόνα καπελώνοντας την ουσία;
    Τελικά βρε Λευτέρη,μήπως μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά;



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Gg10
    Cassiopeia Black
    Cassiopeia Black
    Μαγικός Προσωπογράφος
    Μαγικός Προσωπογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 23167
    Ηλικία : 29
    Location : In the world of dreams
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Does this darkness have a name? Is it your name?

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Σεξισμός και Στερεότυπα

    Δημοσίευση από Cassiopeia Black Κυρ Ιουν 14, 2015 4:57 pm

    Πιστεύετε πως υπάρχει ακόμα και στις μέρες μας σεξισμός; Αν ναι, σε τι βαθμό;
    Πιστεύετε μπορεί να αντιμετωπιστεί;
    Ποιά η γνώμη σας για τα στερεότυπα που κυριαρχούν ανάμεσα στα δύο φύλα;
    Πρέπει το κάθε φύλο να ακολουθεί συγκεκριμένα πρότυπα συμπεριφοράς που θεωρούνται "πρέποντα" από την κοινωνία;




    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 De491c4ec901d8ca0e5114fe83cfcb2c
    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Aaaa10



    ^^:
    geowizard
    geowizard
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 3125
    Ηλικία : 27
    Location : Milky Way
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από geowizard Κυρ Ιουν 14, 2015 5:30 pm

    Cassiopeia Black έγραψε:
    1) Πιστεύετε πως υπάρχει ακόμα και στις μέρες μας σεξισμός; Αν ναι, σε τι βαθμό;
    2) Πιστεύετε μπορεί να αντιμετωπιστεί;
    3) Ποιά η γνώμη σας για τα στερεότυπα που κυριαρχούν ανάμεσα στα δύο φύλα;
    4) Πρέπει το κάθε φύλο να ακολουθεί συγκεκριμένα πρότυπα συμπεριφοράς που θεωρούνται "πρέποντα" από την κοινωνία;

    1) Ναι, υπάρχει ακόμα (δυστυχώς). Σε σημαντικό βαθμό θα έλεγα, αν και αυτό εξαρτάται από την εκάστοτε κοινωνία και τα άτομα που την αποτελούν.
    2) Κοίτα, να αλλάξουμε τα μυαλά κάποιων ανθρώπων δεν γίνεται, αλλά με την πάροδο του χρόνου (θέλω να) πιστεύω πως θα αρχίζουν να εξαφανίζονται τέτοια φαινόμενα.
    3) Και οι μεν και οι δε χαρακτηρίζονται από προκαταλήψεις και στερεότυπα προς τους άλλους. Σίγουρα κάτι τέτοιο αποτελεί αρνητικό φαινόμενο και είναι κατακριτέο.
    4) Όπως; Θα απαντήσω γενικά και θα πω πως ο κάθε άνθρωπος μπορεί να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο πλαίσιο των νόμων. Από εκεί και πέρα, το πως αντιλαμβάνονται κάποιοι άλλοι τρίτοι τις πράξεις και τη συμπεριφορά του δεν θα πρέπει να τον απασχολεί.



    Geowizard
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29791
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Amycus Σαβ Ιουν 20, 2015 11:28 am

    Υπάρχει παγκόσμια, η Ελλάδα δεν φαίνεται να αποτελεί ποτέ εξαίρεση σε τέτοια, το αντίθετο. Και υπάρχει σεξισμός απέναντι στην γυναίκα κυρίως, οι άνδρες περνάνε ελαφρύτερα το πρόβλημα. Αλλά αυτά είναι γνωστά.

    Μαθαίνουμε το στερεότυπο απο την κούνια μας, το διδασκόμαστε καθημερινά. Μαθαίνουμε τον ρόλο του φύλου μας και την πορεία που πρέπει να διαδραματίσει για να μην προσβάλει τα ήθη, τις συνήθειες, την παράδοση, το ίδιο το φύλο. Και όσο ο άνδρας ή η γυναίκα μεγαλώνει στα στενά όρια του επιτρέπεται-απαγορεύεται, όσο είναι εγκλωβισμένος σε αυτό το δίπολο, τόσο θα αναπτύσσει συμπεριφορές που διαιωνίζουν τα στερεότυπα και εφράζονται με σεξισμό, ομοφοβία, βια, φανατισμό και πόσα άλλα.

    Αν δεν τολμάς να βάλεις ροζ σε ένα μωρό αν είναι αγόρι, το οποίο κακά τα ψέματα, θα αποκτήσει συνείδηση του φύλου του μετά απο 8 με 10 χρόνια, τότε το πρόβλημα είναι εκεί και το συντηρείς. Τα αγόρια συνθλίβονται απο το στερεότυπο μέχρι την εφηβεία, μέχρι τουλάχιστον να γίνει λεβέντης ο άρρεν απόγονος και οι γυναίκες για όλη την υπόλοιπη ζωή τους αντιμετωπίζοντας φαινόμενα σεξισμού.

    Το χειρότερο είναι ότι στην περίπτωση των γυναικών είναι τέτοια η ένταση που καταλήγουν σε έναν τελείως εσωτερικό σεξισμό ή και μισογυνισμό μετά απο το καπέλωμα που έχουν φάει απο τα μικρά τους χρόνια. Και πάλι ο ρόλος.

    Το στερεότυπο θα δώσει πεδίο ανάπτυξης στον σεξισμό. Θα είναι πάντα το σταθερό θεμέλιο πάνω στο οποίο θα αναπτυχθεί κάθε είδους -ισμός και -ία. Το χειρότερο που παρατηρώ είναι ότι όσο η κρίση (οικονομική ή κοινωνική, φαύλος κύκλος) επιτείνεται, τόσο γυρνάμε σε συντηρητικότερες δομές και συμπεριφορές και τόσο αυτά τα φαινόμενα θα είναι σε έξαρση.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Gg10
    Dragon The Grey
    Dragon The Grey
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ηλικία : 25
    Location : Dragonstone
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Ours is the Fury

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Είναι ο φεμινισμός σεξισμός;

    Δημοσίευση από Dragon The Grey Πεμ Σεπ 03, 2015 12:09 pm

    Ξέρω πως με το επικαλούμαι πως ο φεμινισμός είναι σεξισμός, μία ολόκληρη κοσμοθεωρία καταρρέει και είμαι πρόθυμος να ακούσω κάθε άποψη και να συζητήσουμε, χωρίς φυσικά σεξιστικούς υποβιβασμούς από καθεμία μεριά, για το εν λόγω θέμα.

    Πολλά είχαν ειπωθεί στα social media κατά καιρούς για σεξισμό και τα λοιπά, ήξερα μεν τι σημαίνει ο όρος, αλλά επειδή δεν θέλω να πιάνομαι αδιάβαστος, όπως πάντα πληκτρολόγησα τον όρο στο wikipedia, για να μάθω ακριβώς τον όρο, μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια. Παρακάτω παραθέτω το απόσπασμα που με έκανε να προβληματιστώ και να δημιουργήσω το προαναφερθέν ερώτημα:

    Ο σεξισμός θεωρείται κοινώς η διάκριση εναντίον ανθρώπων βασισμένη στο φύλο τους ή τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό παρά στα ατομικά τους λάθη, αλλά μπορεί επίσης να αναφέρεται οποιαδήποτε ή σε όλες τις διαφοροποιήσεις που βασίζονται στο φύλο ή τον σεξουαλικό προσανατολισμό.Ο όρος προέρχεται από τη λατινική λέξη sexus=φύλο και -ισμός.

    Ο σεξισμός εναντίον των γυναικών αποκαλείται συχνά σωβινισμός, αν και ο σωβινισμός είναι στην πραγματικότητα ένας ευρύτερος όρος για κάθε ακραία και άλογη τυφλή αφοσίωση εκ μέρους μιας ομάδας στην οποία κάποιος ανήκει, ιδιαίτερα όταν η τυφλή αυτή αφοσίωση εμπεριέχει μοχθηρία και μίσος έναντι μιας αντίπαλης ομάδας.

    Αν και η θεωρία πως οι γυναίκες είναι ανώτερες των αντρών είναι επίσης σεξισμός, μόνο στα πρόσφατα χρόνια άρχισε να αναπτύσσεται ενημερότητα αυτού του «αντίστροφου σεξισμού» στον δημόσιο διάλογο.

    Πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82


    Αυτό το κομμάτι, με έκανε να σκεφτώ αν ο φεμινισμός πρόκειται για μια μορφή σεξισμού, την οποία θα εξηγήσω με ακρίβεια από κάτω.

    Μέχρι και την δεκαετία του 50, ή του 60, ή το πολύ του 70, ο φεμινισμός είχε ένα βάσιμο λόγο ύπαρξης, τότε που όχι μόνο επικρατούσαν απαρχαιωμένες αντιλήψεις κατά μήκος της κοινωνίας για την αντιμετώπιση των γυναικών, αλλά και νομικά και συνταγματικά, οι γυναίκες ήταν υποβαθμισμένες. Να υπογραμμίσουμε πως μόλις το '50 μπόρεσαν οι γυναίκες να ψηφίσουν, η πρώτη γυναίκα υπουργός ήταν πρωτοσέλιδο αλλά και η βασιλική θάνου σήμερα ως η πρώτη γυναίκα πρωθυπουργός, ήταν θέμα συζήτησης.

    Το θέμα όμως είναι, πως μετά το πέρας του 20ου αιώνα, ο φεμινισμός έχασε λόγο ύπαρξης. Ήδη από πιο πριν (αλλά ας πάρουμε όριο το 2000), οι γυναίκες έγιναν ίσες με τους άντρες, νομικά και συνταγματικά, ηθικά και κοινωνικά άρχισαν να αποκτούν μια πρωτοφανή επιτυχία που δεσμευόταν από τις αντρικές αντιλήψεις τα παλαιότερα με αποτέλεσμα την σήμερον ημέρα, πρακτικά οι γυναίκες είναι το ίδιο με τους άντρες και δεν χωράει συζήτηση πάνω στο θέμα.

    Φυσικά υπάρχει ακόμα μια καλή ποσοτικά μερίδα πληθυσμού, η οποία συνεχίζει σεξιστικές τακτικές και επικρατούν οι ίδιες απόψεις. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Σαν φεμινίστρια, μπορείς να παλέψεις για την θέση της γυναίκας στην κοινωνία, εντάξει, το πετύχανε αυτό, αλλά δεν μπορείς να παλέψεις για την θέση της στο μυαλό του καθενός. Πάντα θα υπάρχει μια τέτοια άποψη, η οποία πηγάζει και από την ανατροφή, αλλά και από την πολιτική παιδεία του εκάστοτε ατόμου.

    Κι εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι πως όντως στον 20ο αιώνα ο φεμινισμός ήταν ένα κίνημα που αποσκοπούσε στην ισότητα των γυναικών με τους άντρες, στον 21ο αιώνα όμως, που υπάρχει αυτή η ισότητα και είναι δεδομένη, μου φαίνεται πως ο φεμινισμός έχει αλλάξει τουλάχιστον πρακτικά πολιτική, και οι φεμινίστριες πια δεν αποσκοπούν στην ισότητα των γυναικών, αφού αυτή υπάρχει, αλλά στο αντίθετο ακριβώς αποτέλεσμα, μια μητριαρχική κοινωνία, το αντίθετο αυτής που υπήρχε πριν τον φεμινισμό. Όπως είδατε και στο wiki, τα τελευταία χρόνια μόνο, τότε που εδραιώθηκε η ισότητα των φύλων, άρχισε να υποστηρίζεται σθεναρά η ανωτερότητα των γυναικών υπέρ των αντρών, και η υποστήριξη επαγωγικά γίνεται από τις "φεμινίστριες" όπως μπορούμε να καταλάβουμε.

    Δεν θέλω να κολλήσω πάνω μου ταμπέλα, ούτε και ήμουν ποτέ ακραίος σεξιστής, αν και δεν έχω λόγο να δώσω μια τέτοια πληροφορία. Αυτό που θέλω μέσα από το εν λόγω κείμενο, είναι ο προβληματισμός. Λίγοι άντρες σήμερα πιστεύω θα σου πουν ότι η ισότητα των φύλων είναι μια λάθος τακτική, και έτσι είναι. Εδώ ψηφίστηκε από ελληνικό κοινοβούλιο και 300 κωλόγερους, όταν ρωτάς 20χρονους 30 χρόνια μετά, τα ποσοστά είναι πιο ψηλά. Δεν θα κολλήσω στην επιθυμία μερικών φανατισμένων γυναικών να επιβληθούν στο αντρικό φύλο, κάποιος μπορεί να το δει σαν αντίδραση ή εκδίκηση για τις πατριαρχικές κοινωνίες 2000 χρόνων και βάλε, αλλά θα μείνω μονάχα στο γεγονός αυτό καθ' αυτό, το οποίο αξίζει να μας κάνει όλους να σκεφτούμε καλά. Είναι άλλο να επιχειρείς ισότητα, κι άλλο επιβολή, αφού ο λόγος δημιουργίας του εν λόγω κινήματος ήταν ακριβώς αυτή η επιβολή των αντρών.

    Στο παρελθόν, είχα στο μυαλό μου τις φεμινίστριες σαν απλές θαρραλέες γυναίκες, τις οποίες μικρός θαύμαζα που μπορούσαν να υψώσουν το ανάστημά τους σε μια κοινωνία γεμάτη από ξεροκέφαλους μπυροκοιλαράδες και να διεκδικήσουν κάτι το τότε αδιανόητο. Δυστυχώς σήμερα όποτε ακούω φεμινισμός, ή όταν δω φεμινίστρια σε τηλεόραση ή εφημερίδα, συχνά πρόκειται για μια 30άρα μπίζνεσγούμαν, η οποία θίγεται από το οτιδήποτε και θεωρεί τα πάντα σεξισμό, κι έχει μία αλλοπαρμένη επιθυμία για μια μελλοντική μητριαρχική κοινωνία.

    Τέλος πάντων, δεν αξίζει να κατεβάσουμε το επίπεδο της συζήτησης. Το αν είναι σωστή η μητριαρχική ή η πατριαρχική κοινωνία ή το κατά πόσο θίγω τις φεμινίστριες θα μας κάνει να ανάψουμε αίματα και δεν θέλω.

    Αξίζει να προβληματιστούμε όμως στο κατά πόσο ο φεμινισμός του 21ου αιώνα είναι μια επιβολή προς το αντίθετο φύλο, δηλαδή σεξισμός, ή αν ακόμα πρόκειται για ένα κίνημα που πολεμάει για την ισότητα των γυναικών, η οποία σήμερα τουλάχιστον στις δυτικές κοινωνίες που υπάρχει οργανωμένο κίνημα, είναι δεδομένη.
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Πεμ Σεπ 03, 2015 12:30 pm

    Τα θέματα "Σεξισμός και Στερεότυπα" και "Είναι ο φεμινισμός σεξισμός;" συγχωνεύτηκαν σε αυτό το τόπικ καθώς το πεδίο συζήτησης τους έχει παρεμφερή βάση.



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Screen24
    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Tumblr11
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Πεμ Σεπ 03, 2015 1:01 pm

    smaug έγραψε:Το θέμα όμως είναι, πως μετά το πέρας του 20ου αιώνα, ο φεμινισμός έχασε λόγο ύπαρξης. Ήδη από πιο πριν (αλλά ας πάρουμε όριο το 2000), οι γυναίκες έγιναν ίσες με τους άντρες, νομικά και συνταγματικά, ηθικά και κοινωνικά άρχισαν να αποκτούν μια πρωτοφανή επιτυχία που δεσμευόταν από τις αντρικές αντιλήψεις τα παλαιότερα με αποτέλεσμα την σήμερον ημέρα, πρακτικά οι γυναίκες είναι το ίδιο με τους άντρες και δεν χωράει συζήτηση πάνω στο θέμα.
    Χαχαχαχαχαχαχα.
    Συζήτηση πάνω στο θέμα χωράει και παραχωράει.
    Καταρχάς θα υποθέσω πως οι απόψεις σου αναφέρονται στον ανεπτυγμένο κόσμο, οπότε εκεί θα αναφερθώ κι εγώ, γιατί αν ισχύει το αντίθετο να βάλω την Αμπντούλ να γελάσει κι αυτή.
    Το ότι έχει υπάρξει σημαντική βελτίωση προς την ισότητα των δύο φύλων (ναι πλέον οι γυναίκες έχουν αποκτήσει το εξωφρενικά πρωτοποριακό δικαίωμα να ψηφίζουν και η ιδέα να σπουδάσουν δεν είναι για γέλια -μα πόσο ανοιχτόμυαλη είναι η κοινωνία στην οποία ζούμε τέλος πάντων και πού οδεύουμε; ) δε πάει να πει πως αυτή έχει επιτευχθεί- ούτε κατά διάνοια. Και ακριβώς αυτό είναι ο στόχος του φεμινισμού: η ισότητα και ΟΧΙ ο υποβιβασμός του ανδρικού φύλου σε βάρος του γυναικείου. Τώρα θα μου πεις, αν αυτός είναι ο σκοπός, γιατί γίνεται λόγος για feminism και όχι για humanism γενικώς. Χμ, νομίζω πως το φύλο που χρειάζεται υποστήριξη από την αρχή της ανθρωπότητας (mankind btw, που είναι όντως σεξιστική λέξη) είναι το γυναικείο.
    Και αφού τέλος πάντων ξεκαθαρίσαμε το σκοπό του φεμινισμού, επίτρεψέ μου να σου εξηγήσω γιατί ακόμη δεν έχει εκπληρωθεί, ούτε κοινωνικά ούτε ηθικά όπως αναφέρεις.
    Δεν έχει εκπληρωθεί επειδή ακόμη και σήμερα σε πάρα πολλές εταιρείες, η αμοιβή μιας γυναίκας είναι σημαντικά μικρότερη από αυτή του άντρα για την ίδια ακριβώς θέση εργασίας.
    Επειδή εάν μία γυναίκα ανέλθει επαγγελματικά, πολλοί καλοί άνθρωποι (μεταξύ αυτών και γυναίκες) θα θεωρήσουν πως τα προσόντα που χρησιμοποίησε δεν ήταν αυστηρά επαγγελματικά (κάτι που δε θα γινόταν στη περίπτωση ενός άντρα).
    Επειδή ακόμη η έκφραση "σαν κορίτσι" χρησιμοποιείται για να υποδείξει αδυναμία, κατωτερότητα ή τέλος πάντων τη μη άρτια εκτέλεση μιας εργασίας.
    Επειδή μία γυναίκα δε μπορεί να έχει όποιου είδους σεξουαλική ζωή επιθυμεί χωρίς να της ασκείται κριτική γι' αυτό (αν υπάρχουν διαφωνίες γι' αυτό σας παραπέμπω να διαβάσετε 1-2 ποστ του φιλοσοφικού απορρήτου).
    Επειδή πάρα πολλοί άνθρωποι θεωρούν το δικαίωμα μιας γυναίκας να αποφασίζει για τη ζωή και το σώμα της κάνοντας έκτρωση έγκλημα και δη δολοφονία.
    Επειδή σε περίπτωση βιασμού μίας γυναίκας υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που κατηγορούν την ίδια τη γυναίκα για τα ρούχα που φορούσε και τη γενικότερη συμπεριφορά της (slut-shaming παρεπιπτόντως).

    Επειδή, επειδή, επειδή..... Υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα που αποδεικνύουν το σεξισμό έναντι των γυναικών, τον οποίο μπορείς να εντοπίσεις περνώντας το κατώφλι του σπιτιού σου (η ακόμη και μέσα στο σπίτι σου) τα οποία θα σου αναφέρω ένα προς ένα εάν επιθυμείς ή ξανακούσω τη γελοία άποψη πως οι γυναίκες και οι άνδρες είναι πλέον ίσοι.

    Επίσης, αν θες να πάρουμε τις απόψεις σου σοβαρά καλό θα ήταν να μη παραθέτεις αποσπάσματα από την βικιπαίδεια και δη την ελληνική λελ.



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Ypo
    Claire Delacour
    Claire Delacour
    Administrator
    Head of D.I.M.C.
    AdministratorHead of D.I.M.C.


    Αριθμός μηνυμάτων : 10301
    Ηλικία : 31
    Location : στο κρεβατι μου
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: give more, expect less

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Claire Delacour Πεμ Σεπ 03, 2015 1:06 pm

    ^ μαρακι καλυψες ακριβως αυτα που ηθελα να πω και ειχα σκοπο να ποσταρω πιο μετα!!!!αν και  ειλικρινα ειναι τοσα κομματια στο κειμενο του παιδιου που θεωρω λαθος που δεν ξερω απο που να αρχισω και που να τελειωσω....



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Stormy10
    my stuff... :
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 36
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Cassandra Black Πεμ Σεπ 03, 2015 1:20 pm

    Ό,τι είπε η Μαρία. Πολιτικά μπορεί να είμαστε ίσες με το άλλο φύλο, αλλά κοινωνικά δεν είμαστε. Όπως δεν είναι κοινωνικά ίσες οι LGBT+ ομάδες.
    Όταν ακούς πράγματα όπως "γυναίκες, τι περιμένεις" ή "κάτσε σαν κυρία" (λες κι αν κάτσω σαν άντρας κάτι θα γίνει) ή "πάλι περίοδο έχεις?", όλα αυτά είναι σεξιστικά κατάλοιπα. Μπορεί αυτός που τα λέει να μην το συνειδητοποιεί καν, αλλά δεν παύουν να είναι.
    Ο σημερινός φεμινισμός μπορεί να μην έχει να παλέψει για το δικαίωμα ψήφου, αλλά παλεύει για το δικαίωμα γάμου ανεξαρτήτως φύλου και σεξουαλικής προτίμησης, για αυτές τις σεξιστικές παρατηρήσεις που ανέφερα παραπάνω, αλλά ακόμα και για την κατάρριψη των στερεοτύπων που δέχονται άντρες και γυναίκες και στα οποία πρέπει να προσαρμοστούν για να είναι αποδεκτοί από την κοινωνία (οι άντρες πρέπει να είναι γυμνασμένοι, λεφτάδες και macho, οι γυναίκες αδύνατες, όμορφες, σεμνές και για-το-σπίτι. Ε ΟΧΙ).



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Dragon The Grey
    Dragon The Grey
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ηλικία : 25
    Location : Dragonstone
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Ours is the Fury

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Dragon The Grey Πεμ Σεπ 03, 2015 3:21 pm

    Isabelle Lightwood έγραψε:
    smaug έγραψε:Το θέμα όμως είναι, πως μετά το πέρας του 20ου αιώνα, ο φεμινισμός έχασε λόγο ύπαρξης. Ήδη από πιο πριν (αλλά ας πάρουμε όριο το 2000), οι γυναίκες έγιναν ίσες με τους άντρες, νομικά και συνταγματικά, ηθικά και κοινωνικά άρχισαν να αποκτούν μια πρωτοφανή επιτυχία που δεσμευόταν από τις αντρικές αντιλήψεις τα παλαιότερα με αποτέλεσμα την σήμερον ημέρα, πρακτικά οι γυναίκες είναι το ίδιο με τους άντρες και δεν χωράει συζήτηση πάνω στο θέμα.
    Χαχαχαχαχαχαχα.
    Συζήτηση πάνω στο θέμα χωράει και παραχωράει.
    Καταρχάς θα υποθέσω πως οι απόψεις σου αναφέρονται στον ανεπτυγμένο κόσμο, οπότε εκεί θα αναφερθώ κι εγώ, γιατί αν ισχύει το αντίθετο να βάλω την Αμπντούλ να γελάσει κι αυτή.
    Το ότι έχει υπάρξει σημαντική βελτίωση προς την ισότητα των δύο φύλων (ναι πλέον οι γυναίκες έχουν αποκτήσει το εξωφρενικά πρωτοποριακό δικαίωμα να ψηφίζουν και η ιδέα να σπουδάσουν δεν είναι για γέλια -μα πόσο ανοιχτόμυαλη είναι η κοινωνία στην οποία ζούμε τέλος πάντων και πού οδεύουμε; ) δε πάει να πει πως αυτή έχει επιτευχθεί- ούτε κατά διάνοια. Και ακριβώς αυτό είναι ο στόχος του φεμινισμού: η ισότητα και ΟΧΙ ο υποβιβασμός του ανδρικού φύλου σε βάρος του γυναικείου. Τώρα θα μου πεις, αν αυτός είναι ο σκοπός, γιατί γίνεται λόγος για feminism και όχι για humanism γενικώς. Χμ, νομίζω πως το φύλο που χρειάζεται υποστήριξη από την αρχή της ανθρωπότητας (mankind btw, που είναι όντως σεξιστική λέξη) είναι το γυναικείο.
    Και αφού τέλος πάντων ξεκαθαρίσαμε το σκοπό του φεμινισμού, επίτρεψέ μου να σου εξηγήσω γιατί ακόμη δεν έχει εκπληρωθεί, ούτε κοινωνικά ούτε ηθικά όπως αναφέρεις.
    Δεν έχει εκπληρωθεί επειδή ακόμη και σήμερα σε πάρα πολλές εταιρείες, η αμοιβή μιας γυναίκας είναι σημαντικά μικρότερη από αυτή του άντρα για την ίδια ακριβώς θέση εργασίας.
    Επειδή εάν μία γυναίκα ανέλθει επαγγελματικά, πολλοί καλοί άνθρωποι (μεταξύ αυτών και γυναίκες) θα θεωρήσουν πως τα προσόντα που χρησιμοποίησε δεν ήταν αυστηρά επαγγελματικά (κάτι που δε θα γινόταν στη περίπτωση ενός άντρα).
    Επειδή ακόμη η έκφραση "σαν κορίτσι" χρησιμοποιείται για να υποδείξει αδυναμία, κατωτερότητα ή τέλος πάντων τη μη άρτια εκτέλεση μιας εργασίας.
    Επειδή μία γυναίκα δε μπορεί να έχει όποιου είδους σεξουαλική ζωή επιθυμεί χωρίς να της ασκείται κριτική γι' αυτό (αν υπάρχουν διαφωνίες γι' αυτό σας παραπέμπω να διαβάσετε 1-2 ποστ του φιλοσοφικού απορρήτου).
    Επειδή πάρα πολλοί άνθρωποι θεωρούν το δικαίωμα μιας γυναίκας να αποφασίζει για τη ζωή και το σώμα της κάνοντας έκτρωση έγκλημα και δη δολοφονία.
    Επειδή σε περίπτωση βιασμού μίας γυναίκας υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που κατηγορούν την ίδια τη γυναίκα για τα ρούχα που φορούσε και τη γενικότερη συμπεριφορά της (slut-shaming παρεπιπτόντως).

    Επειδή, επειδή, επειδή..... Υπάρχουν χιλιάδες παραδείγματα που αποδεικνύουν το σεξισμό έναντι των γυναικών, τον οποίο μπορείς να εντοπίσεις περνώντας το κατώφλι του σπιτιού σου (η ακόμη και μέσα στο σπίτι σου) τα οποία θα σου αναφέρω ένα προς ένα εάν επιθυμείς ή ξανακούσω τη γελοία άποψη πως οι γυναίκες και οι άνδρες είναι πλέον ίσοι.

    Επίσης, αν θες να πάρουμε τις απόψεις σου σοβαρά καλό θα ήταν να μη παραθέτεις αποσπάσματα από την βικιπαίδεια και δη την ελληνική λελ.

    Στον ανεπτυγμένο κόσμο αναφέρομαι κι εγώ. Λυπάμαι αν φάνηκε πουθενά από το πρωταρχικό κείμενο πως θεωρώ εξωφρενικό το δικαίωμα να ψηφίζουν οι γυναίκες ή ότι το θέμα σπουδών είναι για γέλια... Πιστεύω ότι νομικά και συνταγματικά μια ισότητα είναι εδραιωμένη, και ό, τι ηθικά και κοινωνικά
    smaug έγραψε:Φυσικά υπάρχει ακόμα μια καλή ποσοτικά μερίδα πληθυσμού, η οποία συνεχίζει σεξιστικές τακτικές και επικρατούν οι ίδιες απόψεις. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Σαν φεμινίστρια, μπορείς να παλέψεις για την θέση της γυναίκας στην κοινωνία, εντάξει, το πετύχανε αυτό, αλλά δεν μπορείς να παλέψεις για την θέση της στο μυαλό του καθενός. Πάντα θα υπάρχει μια τέτοια άποψη, η οποία πηγάζει και από την ανατροφή, αλλά και από την πολιτική παιδεία του εκάστοτε ατόμου.
    Το είπα αυτό, αν δεν το είχα πει θα ένιωθα μια χαρά με αυτήν την κριτική. Δεν ξέρω τι κατάλαβες, αν είπα πως έχει επιτευχθεί και κοινωνικά και ηθικά, είπα το προαναφερθέν κείμενο. Κι όσο και να περάσουν τα χρόνια, δυστυχώς αυτό θα τείνει προς την ισότητα, αλλά ποτέ δεν θα φτάσει την ισότητα, λόγω του προαναφερθέντος πάλι κειμένου.

    Και ξαναλέω, διάβασα τα επιχειρήματα σου ότι μία ηθική και κοινωνική ισότητα δεν υφίσταται, και θα το δεχτώ, αλλά όπως λες κι εσύ, ακόμα και οι ίδιες οι γυναίκες κατηγορούν το ίδιο φύλο για "αθέμιτα μέσα επαγγελματικής ανόδου". Το θέμα είναι πως δυστυχώς πάντα θα υπάρχουν αυτά. Πάντα θα υπάρχουν τέτοιες απόψεις, κι αν μου βρεις ότι στο κείμενο δεν το ανέφερα, τι να πω θα απογοητευτώ από τον εαυτό μου. Μίλησα ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά σε σχέση με το 1980. Παρακολουθώ απόψεις γονιών μου και ανθρώπων τέτοιας γενιάς και παρακολουθώ νέους. Οι γονείς μου ακόμα όταν βλέπουν μια μακιγιαρισμένη κοπέλα κάτω στην πόλη με φούστα πάνω από το γόνατο την λένε πουτάνα, ακόμα και οι γυναίκες, όλοι οι άνθρωποι αυτής της γενιάς. Πάρε τώρα κι ένα δείγμα νέων. Δεν λέω, πάλι θα βρεις, και αρκετούς, αλλά είναι τα ίδια ποσοστά; Πιστεύω ότι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα σήμερα. Οφείλω να παραδεχτώ ότι έκανα βλακεία αν κάπου εσφαλμένα ανέφερα κοινωνική/ηθική ισότητα που συμφωνώ μαζί σου ότι καθόλου δεν υφίσταται, αλλά σου ξεκαθαρίζω ξανά Μαρία και συγνώμη που σε αφινίασα ότι αυτό δυστυχώς ακόμα και σε πολύ μικρό ποσοστό, θα υπάρχει πάντα. Γι' αυτό και θεώρησα πως ο ρόλος του φεμινισμού ήταν η κατοχύρωση μια συνταγματικής και νομικής ισότητας, γιατί κάτι τέτοιο μπορείς να το πετύχεις, σε αντίθεση με το κοινωνικό ή ηθικό ζήτημα που πιστεύω ότι έχει δει μεγάλη βελτίωση αλλά δεν θα πάψει ποτέ να υφίσταται.

    Παρατηρώ παντού τον σεξισμό, όπως είπες και περνώντας το κατώφλι του σπιτιού μου, και μέσα στο ίδιο μου το σπίτι. Και παρατηρώ πως αντιμετωπίζει ο ώριμος έφηβος την γυναίκα, και πως ο πατέρας μου και κάθε συνομίληκός του. Κι αυτό εμένα με ικανοποιεί, γιατί μου δείχνει μια βελτίωση μεγάλη, και σε τέτοιους συνειδητοποιημένους νέους που έχω δει αρκετούς στα λύκεια της πόλης, υπάρχει στο μυαλό τους μια βάσιμη ισότητα φύλων ηθική.

    Το ότι υπάρχουν εκεί έξω σεξιστές ναι, το δέχομαι, και καταλαβαίνω την δίκαιη αγανάκτησή σου, αλλά όταν υπάρχει εκεί έξω ένα μεγάλο ποσοστό ώριμων νέων αντρών που σέβεται το γυναικείο φύλο και πιστοποιεί πνευματικά μια ισότητα, εγώ είμαι ικανοποιημένος, γιατί με ενδιαφέρει αυτή η ομάδα αντρών να θεωρεί την ισότητα εδραιωμένη. Δεν μπορώ να σου μιλώ για άτομα που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν την προηγούμενη γενιά. Ξέρουμε σε τι κλίμα μεγάλωσαν και αν είναι το ίδιο. Η ίδια η μάνα μου και ο πατέρας μου κρύβονταν στα χωράφια για να μην τους βρουν οι γονείς τους και τους αναγκάσουν να παντρευτούν από τα 20.

    Κι αφού μιλάς για επαγγελματική ανισότητα, να σου θυμίσω με ανεργία νέων 65-70%, ποιοι είναι οι εργοδότες που ρίχνουν τον γυναικείο μισθό.

    Όσο για την βικιπαίδεια τι να πω, πες μου που μπορώ να μπαίνω να λύνω τις απορίες μου. Razz

    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 36
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Cassandra Black Πεμ Σεπ 03, 2015 4:40 pm

    smaug ⑧ έγραψε:ακόμα και οι ίδιες οι γυναίκες κατηγορούν το ίδιο φύλο για "αθέμιτα μέσα επαγγελματικής ανόδου".
    Αυτό λέγεται internalized misogyny.
    Με άλλα λόγια, μας έχουν κάνει τόσο πολύ να πιστέψουμε πως όλες οι γυναίκες είναι πουτάνες, άχρηστες, χαζογκόμενες, βάλε όποια λέξη θες, που αν κάποια από μας δεν θεωρεί τον εαυτό της τέτοια, αυτόματα προσπαθεί να μειώσει όποια ξεφεύγει από το "θετικό" της στάνταρ. Πράγμα που ο σύγχρονος φεμινισμός δεν ανέχεται.



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Πεμ Σεπ 03, 2015 5:00 pm

    Συγνώμη αλλά άλλα είπες πριν (ανέφερες επανειλημμένως στο κείμενό σου πως υπάρχει πλέον ισότητα και παρεπιπτόντως να σου πω πως όταν μιλάμε για ισότητα δεν χωράνε συγκεκριμένες προϋποθέσεις του τύπου "στους νέους" η πως "υπάρχει μέχρι εκεί που δύναται να φτάσει" - που και πάλι δεν ισχύει) άλλα λες τώρα, αν και ακόμη σε βρίσκω λάθος.
    Το να μου δικαιολογείς τον σεξισμό υποστηρίζοντας πως ό, τι και να κάνουμε θα συνεχίσει να υφίσταται για πάντα δε μου λέει τίποτα. Ότι επειδή κάτι τέτοιο φαίνεται να ισχύει με τα σημερινά δεδομένα, πρέπει παθητικά και όμορφα να το δεχτούμε και να το υπομείνουμε; Τι να σου πω, μπορεί εσένα να σου φαίνεται καλή προοπτική μιας και μιλάς από τη πλευρά του ισχυρού φύλου (αυτή η γελοία φράση πότε θα σταματήσει να χρησιμοποιείται; ). Κάποτε φάνταζε πολύ μακρινή η ιδέα των έστω και μικρών αλλά σημαντικών βημάτων που έχουν γίνει σήμερα όσον αφορά στην ενδυνάμωση των γυναικών (πχ. πολιτικά δικαιώματα). Ελπίζω και θέλω να πιστεύω πως κάποια στιγμή αυτό που τώρα οραματίζομαι μα θεωρώ και θεωρείςανέφικτο - μια κοινωνία με ίσους πολίτες ασχέτως φύλου, φυλής και σεξουαλικού προσανατολισμού- θα είναι εφικτό και θα κάνω ό, τι μπορώ για να το δω να πραγματοποιείται.
    Το ότι ακόμη και οι γυναίκες κατηγορούν τις υπόλοιπες γυναίκες είναι μια θλιβερή αλήθεια που όμως επίσης δεν είναι κάτι που δικαιολογεί το φαινόμενο του μισογυνισμού και ΜΠΟΡΕΙ να αλλάξει. Αυτές οι γυναίκες λοιπόν μεγάλωσαν και ανατράφηκαν σε μία πατριαρχική κοινωνία, στα πλαίσια της οποίας από τη πρώτη τους στιγμή στο κόσμο βομβαρδίζονταν με συγκεκριμένα πρότυπα και κλήθηκαν να αφομοιώσουν ορισμένες αντιλήψεις. Πώς -και ρωτάω εσένα προσωπικά που βρίσκεις πως είναι καιρός να σταματήσουμε να μιλάμε για φεμινισμό- πώς περιμένεις να συνειδητοποιήσουν τη στάση τους αυτή όταν δεν υπάρχει κάποιος να τους εξηγήσει τι συμβαίνει, τι ιδέες προασπίζονται τα λεγόμενά τους και γενικώς να τους πει πως ξέρεις τι, κάνεις λάθος; Η επιφοίτηση δεν θα τους έρθει ουρανοκατέβατη, δε θα ξυπνήσουν μια μέρα και θα αναρωτηθούν γιατί κατηγόρησαν τη προϊσταμένη τους για χρήση αθέμιτων μέσων ώστε να ανέβει επαγγελματικά και δεν κατηγόρησαν τον προϊστάμενο της προϊσταμένης απλά επειδή εκείνος δε φοράει ντεκολτέ.
    Αντίστοιχα, και η γενιά των γονιών σου και η γενιά πριν αυτή είναι όπως είναι ακριβώς επειδή έτσι μεγάλωσαν. Δεν είναι καμένες γενιές ούτε ηλίθιες (καλά, υπάρχουν μεμονωμένες περιπτώσεις ηλίθιων ανθρώπων, τρου στόρυ) να μη καταλάβουν τι παίζει αν κάποιος κάτσει και τους εξηγήσει ξανά και ξανά μέχρι να χωρέσει το μυαλό τους πως η αλήθεια δεν είναι αυτή που νόμιζαν.
    Επίσης, εσύ που μου λες πόσο απαλλαγμένος από τέτοια στερεότυπα και μικροπρέπειες είσαι, μου περιλαμβάνεις στο κείμενό σου και αναφέρω αυτολεξεί πως "Οι γονείς μου ακόμα όταν βλέπουν μια μακιγιαρισμένη κοπέλα κάτω στην πόλη με φούστα πάνω από το γόνατο την λένε πουτάνα" και σημείωσε παρακαλώ πόση αρνητική σημασία δίνεις στη λέξη "πουτάνα". Ε, λοιπόν, αυτό λέγεται slut-shaming και αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις περαιτέρω πες μου να σου δώσω κάνα δυο σάιτ εκτός της βικιπαίδειας που τα λένε πολύ ωραία. Ξεφεύγω όμως από το θέμα μας.
    Θεωρείς πως η γενιά μας έχει ως επί το πλείστον ξεπεράσει τη πατριαρχική της φύση και πως τα φαινόμενα του σεξισμού έχουν μειωθεί στο ελάχιστον. Πέρα από το γεγονός πως οτιδήποτε πέραν της ολοκληρωτικής απαλοιφής του φαινομένου εγώ και γενικότερα το συνειδητοποιημένο κομμάτι του φύλου μου δεν μας ικανοποιεί, θα εκπλαγείς πραγματικά εάν ασχοληθείς με το θέμα λίγο παραπάνω και δεις πόσο πολλά άτομα αναπαράγουν μισογυνιστικές απόψεις ακόμη και χωρίς να το συνειδητοποιούν. Οπότε, ναι, έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, όχι, δεν είναι αρκετό, απέχει εφιαλτικά πολύ από το αρκετό, το οποίο αρκετό τυχαίνει να είναι και το απόλυτο.
    Εσύ μπορεί να είσαι ικανοποιημένος με (και παραθέτω αυτολεξεί) "ένα μεγάλο ποσοστό ώριμων νέων αντρών που σέβεται το γυναικείο φύλο και πιστοποιεί πνευματικά μια ισότητα", εγώ όμως δεν είμαι. Γιατί ναι, αυτοί οι άνδρες είναι που θα επιδιώξω να γνωρίσω και να κρατήσω στη ζωή μου, πού ξέρω όμως ότι ο χ ή ο ψ εργοδότης που θα μου πάρει συνέντευξη αύριο δεν ανήκει στην άλλη μερίδα αντρών ή πως θα πάω σε ένα δείπνο με την οικογένεια της κολλητής μου και ο αδερφός της δε θα αναφέρει ένα ηλίθιο σεξιστικό αστειάκι; Γιατί να είμαι ικανοποιημένη που η παρέα μου θα είναι σύμφωνη με την εμφάνισή μου αν φορέσω το πιο κοντό μου φόρεμα και τα πιο ψηλά μου τακούνια όταν θα υπάρχει τουλάχιστον ένα άντρας που θα με δει στη διαδρομή και θα σκεφτεί -ή θα μου πει και κατάμουτρα ή στη παρέα του- πως είμαι τσουλάκι;
    Δεν μου αρκεί.



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Ypo
    Dragon The Grey
    Dragon The Grey
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ηλικία : 25
    Location : Dragonstone
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Ours is the Fury

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Dragon The Grey Παρ Σεπ 04, 2015 11:30 pm

    Isabelle Lightwood έγραψε:
    Το να μου δικαιολογείς τον σεξισμό υποστηρίζοντας πως ό, τι και να κάνουμε θα συνεχίσει να υφίσταται για πάντα δε μου λέει τίποτα. Ότι επειδή κάτι τέτοιο φαίνεται να ισχύει με τα σημερινά δεδομένα, πρέπει παθητικά και όμορφα να το δεχτούμε και να το υπομείνουμε; Τι να σου πω, μπορεί εσένα να σου φαίνεται καλή προοπτική μιας και μιλάς από τη πλευρά του ισχυρού φύλου (αυτή η γελοία φράση πότε θα σταματήσει να χρησιμοποιείται; ).
    Δυστυχώς αυτή η γελοία φράση δεν θα σταματήσει όταν την χρησιμοποιούν ακόμα και εκείνοι που την μισούν, πόσο μάλλον εκείνοι που την βρίσκουν τόσο βολική.

    Isabelle Lightwood έγραψε:
    Κάποτε φάνταζε πολύ μακρινή η ιδέα των έστω και μικρών αλλά σημαντικών βημάτων που έχουν γίνει σήμερα όσον αφορά στην ενδυνάμωση των γυναικών (πχ. πολιτικά δικαιώματα). Ελπίζω και θέλω να πιστεύω πως κάποια στιγμή αυτό που τώρα οραματίζομαι μα θεωρώ και θεωρείςανέφικτο -  μια κοινωνία με ίσους πολίτες ασχέτως φύλου, φυλής και σεξουαλικού προσανατολισμού- θα είναι εφικτό και θα κάνω ό, τι μπορώ για να το δω να πραγματοποιείται.
    Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί. Μακάρι να συμβεί, αλλά δεν πρόκειται να συμβεί. Είναι μια θλιβερή αλήθεια, που θα σου δικαιολογήσω, γιατί σε μια μικρή πόλη, οποιαδήποτε παραμικρή διαφοροποίηση έχεις βρίσκεσαι δακτυλοδεικτούμενος. Επειδή λοιπόν λόγω προβλήματος που έχω ξαναναφέρει φορούσα σαμάρι/κηδεμόνα σκολίωσης, πολλές φορές έβλεπα γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες. Γενικά ο "νορμάλ" άνθρωπος έχει μια τάση να ικανοποιείται από την "μη κανονικότητα" του άλλου. Κάτι τέτοιο είναι βολικό και ωραίο. Να σου παραθέσω χαρακτηριστικό το γνωστό πως πολλοί άντρες αισθάνονται πιο "άντρες" πιο "αρρενωποί" με την ύπαρξη των gay. Η οποιαδήποτε διαφορετικότητα ενός ατόμου, κάνει τους υπόλοιπους που δεν την έχουν να αισθάνονται πιο όμορφα. Χαρακτηριστικό επίσης όταν έβλεπα στο Παίδων άλλα παιδάκια με πολύ πιο σοβαρά προβλήματα, και η μάνα μου μου έλεγε : να δες αυτό το παιδί, είσαι πολύ καλύτερα. Δυστυχώς, η διαφορετικότητα είναι ένα μέσο τόνωσης της αυτοπεποίθησης της "μάζας". Γι' αυτό και πιστεύω πως οι "νορμάλ", δεν θα αφήσουν ποτέ ένα τέτοιο "προνόμιο" να χαθεί. Και δυστυχώς ή ευτυχώς είναι περισσότεροι. Και αν όχι φυλετικά ή σεξουαλικά, τα έζησα αυτό για ανατομικούς λόγους γι' αυτό και σου λέω ότι δεν πιστεύω σε κάτι τέτοιο.

    Isabelle Lightwood έγραψε:Πώς -και ρωτάω εσένα προσωπικά που βρίσκεις πως είναι καιρός να σταματήσουμε να μιλάμε για φεμινισμό- πώς περιμένεις να συνειδητοποιήσουν τη στάση τους αυτή όταν δεν υπάρχει κάποιος να τους εξηγήσει τι συμβαίνει, τι ιδέες προασπίζονται τα λεγόμενά τους και γενικώς να τους πει πως ξέρεις τι, κάνεις λάθος; Η επιφοίτηση δεν θα τους έρθει ουρανοκατέβατη, δε θα ξυπνήσουν μια μέρα και θα αναρωτηθούν γιατί κατηγόρησαν τη προϊσταμένη τους για χρήση αθέμιτων μέσων ώστε να ανέβει επαγγελματικά και δεν κατηγόρησαν τον προϊστάμενο της προϊσταμένης απλά επειδή εκείνος δε φοράει ντεκολτέ.
    Θα μπορούσα να μην το αναφέρω, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν έχω επιχείρημα για να το αντικρούσω. Δεν μπορώ να βρω κάτι που με την γραμμή του πρωταρχικού κειμένου θα μπορούσα να απαντήσω σε αυτό.

    Isabelle Lightwood έγραψε:Επίσης, εσύ που μου λες πόσο απαλλαγμένος από τέτοια στερεότυπα και μικροπρέπειες είσαι, μου περιλαμβάνεις στο κείμενό σου και αναφέρω αυτολεξεί πως "Οι γονείς μου ακόμα όταν βλέπουν μια μακιγιαρισμένη κοπέλα κάτω στην πόλη με φούστα πάνω από το γόνατο την λένε πουτάνα" και σημείωσε παρακαλώ πόση αρνητική σημασία δίνεις στη λέξη "πουτάνα". Ε, λοιπόν, αυτό λέγεται slut-shaming και αν σε ενδιαφέρει να το ψάξεις περαιτέρω πες μου να σου δώσω κάνα δυο σάιτ εκτός της βικιπαίδειας που τα λένε πολύ ωραία. Ξεφεύγω όμως από το θέμα μας.
    Αν δεν ήμουν απαλλαγμένος από τέτοια στερεότυπα, δεν θα το ανέφερα και καθόλου. Ήθελα να δείξω την σημασία στην λέξη πουτάνα που δίνει η συγκεκριμένη γενιά, αλλά ή εγώ δεν το εκφράζω σωστά ή εσύ δεν το καταλαβαίνεις καλά, δεν ξέρω. Όσο για το slut-shaming, φυσικά και ενδιαφέρομαι, θέλω να ξέρω ειλικρινά αν μπορεί ο συνομιλητής μου να με καταλάβει καλύτερα από μένα.

    Isabelle Lightwood έγραψε:Θεωρείς πως η γενιά μας έχει ως επί το πλείστον ξεπεράσει τη πατριαρχική της φύση και πως τα φαινόμενα του σεξισμού έχουν μειωθεί στο ελάχιστον. Πέρα από το γεγονός πως οτιδήποτε πέραν της ολοκληρωτικής απαλοιφής του φαινομένου εγώ και γενικότερα το συνειδητοποιημένο κομμάτι του φύλου μου δεν μας ικανοποιεί, θα εκπλαγείς πραγματικά εάν ασχοληθείς με το θέμα λίγο παραπάνω και δεις πόσο πολλά άτομα αναπαράγουν μισογυνιστικές απόψεις ακόμη και χωρίς να το συνειδητοποιούν. Οπότε, ναι, έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, όχι, δεν είναι αρκετό, απέχει εφιαλτικά πολύ από το αρκετό, το οποίο αρκετό τυχαίνει να είναι και το απόλυτο.
    Εσύ μπορεί να είσαι ικανοποιημένος με (και παραθέτω αυτολεξεί) "ένα μεγάλο ποσοστό ώριμων νέων αντρών που σέβεται το γυναικείο φύλο και πιστοποιεί πνευματικά μια ισότητα", εγώ όμως δεν είμαι. Γιατί ναι, αυτοί οι άνδρες είναι που θα επιδιώξω να γνωρίσω και να κρατήσω στη ζωή μου, πού ξέρω όμως ότι ο χ ή ο ψ εργοδότης που θα μου πάρει συνέντευξη αύριο δεν ανήκει στην άλλη μερίδα αντρών ή πως θα πάω σε ένα δείπνο με την οικογένεια της κολλητής μου και ο αδερφός της δε θα αναφέρει ένα ηλίθιο σεξιστικό αστειάκι; Γιατί να είμαι ικανοποιημένη που η παρέα μου θα είναι σύμφωνη με την εμφάνισή μου αν φορέσω το πιο κοντό μου φόρεμα και τα πιο ψηλά μου τακούνια όταν θα υπάρχει τουλάχιστον ένα άντρας που θα με δει στη διαδρομή και θα σκεφτεί -ή θα μου πει και κατάμουτρα ή στη παρέα του- πως είμαι τσουλάκι;
    Δεν μου αρκεί.

    Δεν ξέρω βρε Μαρία. Προσπάθησα να το καλύψω από την μεριά τουλάχιστον του άντρα, ή έστω ενός μεγάλου ποσοστού αυτών. Ξέρεις κάτι; Έχεις δίκιο που δεν σου αρκεί. Και έχεις δίκιο, πως όταν δεν το έχω ζήσει, δεν θα μπορούσα να το ξέρω τόσο καλά. Εγώ ναι είμαι ικανοποιημένος, γιατί είμαι άντρας και ξέρω πως σκεφτόμαστε, και ξέρω πως πάντα θα υπάρχει ένα καλό ποσοστό που θα υποβιβάζει τις γυναίκες, και όταν βλέπω ότι εκεί έξω υπάρχει ένα επίσης καλό ποσοστό ώριμων αντρών, ναι με ικανοποιεί. Αλλά ναι ρε γαμώτο, σόρρυ αλλά τώρα το καταλαβαίνω, εσένα έχεις δίκιο που δεν σου αρκεί. Εγώ δεν θα παλέψω γι' αυτό, γιατί σου είπα τι θεωρώ, αλλά ξέρεις κάτι; Σε κατανοώ όταν λες πως δεν σου αρκεί, γιατί καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, ειλικρινά καταλαβαίνω μην με νομίζεις ένα "σαδιστικό γουρούνι σεξιστή" (something like "σαδιστικό γουρούνι βιαστής" the girl with the dragon tatto).

    Πάλεψέ το. Αλλά μόνο κάτι ακόμα θα πω, και μόνο αυτό δεν θα πάρω πίσω. Σε αυτό που θες και ζητάς σαν γυναίκα, σαν άνθρωπος γενικότερα, το κεφάλι ψηλά, και την μύτη χαμηλά. Γιατί όταν αναφερόμουν στο πως βλέπω την φανατισμένη φεμινίστρια σήμερα, ακριβώς αυτό είχα στο νου μου. Και ειλικρινά λυπάμαι αν γενίκευσα την κατάσταση. Με ξέρεις. Ξέρεις ότι εμμένω πολύ, αλλά ξέρεις πως όταν δω κάποιο σφάλμα, πέφτω πολύ για να το παραδεχτώ και για να το πω, γιατί αν κάτι αποσκοπώ από κάθε συζήτηση, δεν είναι να τσακωθώ, αλλά να ξέρω ότι στο τέλος θα φεύγω με την ποιοτικότερη άποψη πάνω στο θέμα. Είναι απόλυτα σωστό και επιβάλλεται να το παλέψεις γιατί όντως δεν σου αρκεί και δεν πρέπει να σου αρκεί, αλλά κράτα μονάχα αυτήν την φράση. Και ο "αγώνας" που ξέρεις, με επιμονή κι υπομονή κάποια μέρα θα χαρώ σαν άνθρωπος να το δω (όχι σαν Γιάννης, γιατί μάλλον και τα εγγόνια μου μέχρι τότε θα έχουν πεθάνει).
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Σαβ Σεπ 05, 2015 3:15 pm

    Smaug έγραψε:
    Isabelle Lightwood έγραψε:
    Το να μου δικαιολογείς τον σεξισμό υποστηρίζοντας πως ό, τι και να κάνουμε θα συνεχίσει να υφίσταται για πάντα δε μου λέει τίποτα. Ότι επειδή κάτι τέτοιο φαίνεται να ισχύει με τα σημερινά δεδομένα, πρέπει παθητικά και όμορφα να το δεχτούμε και να το υπομείνουμε; Τι να σου πω, μπορεί εσένα να σου φαίνεται καλή προοπτική μιας και μιλάς από τη πλευρά του ισχυρού φύλου (αυτή η γελοία φράση πότε θα σταματήσει να χρησιμοποιείται; ).
    Δυστυχώς αυτή η γελοία φράση δεν θα σταματήσει όταν την χρησιμοποιούν ακόμα και εκείνοι που την μισούν, πόσο μάλλον εκείνοι που την βρίσκουν τόσο βολική.
    Xμ, σχετικά με τη χρήση της φράσης από εμένα:
    Σπόιλερ:

    Smaug έγραψε:
    Isabelle Lightwood έγραψε:
    Κάποτε φάνταζε πολύ μακρινή η ιδέα των έστω και μικρών αλλά σημαντικών βημάτων που έχουν γίνει σήμερα όσον αφορά στην ενδυνάμωση των γυναικών (πχ. πολιτικά δικαιώματα). Ελπίζω και θέλω να πιστεύω πως κάποια στιγμή αυτό που τώρα οραματίζομαι μα θεωρώ και θεωρείςανέφικτο -  μια κοινωνία με ίσους πολίτες ασχέτως φύλου, φυλής και σεξουαλικού προσανατολισμού- θα είναι εφικτό και θα κάνω ό, τι μπορώ για να το δω να πραγματοποιείται.
    Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να συμβεί. Μακάρι να συμβεί, αλλά δεν πρόκειται να συμβεί. Είναι μια θλιβερή αλήθεια, που θα σου δικαιολογήσω, γιατί σε μια μικρή πόλη, οποιαδήποτε παραμικρή διαφοροποίηση έχεις βρίσκεσαι δακτυλοδεικτούμενος. Επειδή λοιπόν λόγω προβλήματος που έχω ξαναναφέρει φορούσα σαμάρι/κηδεμόνα σκολίωσης, πολλές φορές έβλεπα γιατί δεν μπορεί να γίνει αυτό που λες. Γενικά ο "νορμάλ" άνθρωπος έχει μια τάση να ικανοποιείται από την "μη κανονικότητα" του άλλου. Κάτι τέτοιο είναι βολικό και ωραίο. Να σου παραθέσω χαρακτηριστικό το γνωστό πως πολλοί άντρες αισθάνονται πιο "άντρες" πιο "αρρενωποί" με την ύπαρξη των gay. Η οποιαδήποτε διαφορετικότητα ενός ατόμου, κάνει τους υπόλοιπους που δεν την έχουν να αισθάνονται πιο όμορφα. Χαρακτηριστικό επίσης όταν έβλεπα στο Παίδων άλλα παιδάκια με πολύ πιο σοβαρά προβλήματα, και η μάνα μου μου έλεγε : να δες αυτό το παιδί, είσαι πολύ καλύτερα. Δυστυχώς, η διαφορετικότητα είναι ένα μέσο τόνωσης της αυτοπεποίθησης της "μάζας". Γι' αυτό και πιστεύω πως οι "νορμάλ", δεν θα αφήσουν ποτέ ένα τέτοιο "προνόμιο" να χαθεί. Και δυστυχώς ή ευτυχώς είναι περισσότεροι. Και αν όχι φυλετικά ή σεξουαλικά, τα έζησα αυτό για ανατομικούς λόγους γι' αυτό και σου λέω ότι δεν πιστεύω σε κάτι τέτοιο.
    Το να είσαι γυναίκα είναι μια παραμικρή διαφοροποίηση; Ένα γενετικό λάθος στο κώδικα του άντρα; Ο "νορμάλ" άνθρωπος που αναφέρεις είναι ο άντρας και ο "μη κανονικός" η γυναίκα;
    Προφανώς καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις αλλά η σύγκρισή σου ήταν πολύ άτοπη. Τόσο που δελεάστηκα να μην απαντήσω καν αλλά λέω πάει στο καλό.
    Συγκρίνεις το να είσαι γυναίκα με το να φοράς κηδεμόνα σκολίωσης. Συγκρίνεις το φύλο μου με μία μειοψηφική κατάσταση η οποία με τη σωστή διαχείριση ξεπερνιέται και ο σκοπός βέβαια είναι να ξεπεραστεί. Είναι σαν να υπονοείς πως το να είναι κανείς γυναίκα είναι μια αναποδιά που του έτυχε και αν μπορεί καλό θα ήταν να κάνει κάτι για να τη ξεπεράσει. Χριστέ μου τι να κάνω, να πανικοβληθώ;
    Ξέρω, όχι από προσωπική εμπειρία αλλά φαντάζομαι, πως λόγω της κατάστασής σου αυτής βρέθηκες αντιμέτωπος με ρατσιστικές συμπεριφορές και προφανώς it sucked και ήταν λάθος, αλλά θεωρώ πως κάθε άτομο με λίγο μυαλό θα μπορούσε να καταλάβει πως δεν σε έκανε κατώτερο κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα, τα βλέμματα των περισσότερων δε θα ήταν προς αντίδραση στο νάρθηκα αλλά στο "διαφορετικό". Από περιέργεια που λέμε. Δεν είμαστε μια κοινωνία ενάντια στα άτομα με σκολίωση, είμαστε όμως μία κοινωνία πατριαρχική.
    Τώρα, όσον αφορά τον ισχυρισμό πως πλήρη ισότητα δε θα επιτευχθεί ποτέ βαριέμαι να επαναλαμβάνω τα ίδια και νομίζω πως αν τα απαγγείλω στο γάτο μου θα έχουν περισσότερη απήχηση. Περιληπτικά όμως επαναλαμβάνω πως με αυτό το σκεπτικό, πως "τίποτα δε μπορεί να αλλάξει" δεν είδαμε προκοπή ποτέ και δεν γίνεται να δούμε προκοπή. Με την αντίθετη στάση όμως είδαμε να συμβαίνουν άλλα κι άλλα που φαίνονταν πολύ πιο ανέφικτα από το εξωφρενικό αίτημα των γυναικών για ισότητα.

    Smaug έγραψε:Αν δεν ήμουν απαλλαγμένος από τέτοια στερεότυπα, δεν θα το ανέφερα και καθόλου. Ήθελα να δείξω την σημασία στην λέξη πουτάνα που δίνει η συγκεκριμένη γενιά, αλλά ή εγώ δεν το εκφράζω σωστά ή εσύ δεν το καταλαβαίνεις καλά, δεν ξέρω. Όσο για το slut-shaming, φυσικά και ενδιαφέρομαι, θέλω να ξέρω ειλικρινά αν μπορεί ο συνομιλητής μου να με καταλάβει καλύτερα από μένα.
    Όταν μιλάς για σεξισμό προφανώς και μπορώ, ως γυναίκα, να έχω μία πιο βάσιμη άποψη σχετικά με το τι συμβαίνει και ειδικά όταν θεωρείς πως το φαινόμενο αυτό δεν υφίσταται, ναι, καταλαβαίνω μια χαρά ότι δεν το καταλαβαίνεις μια χαρά.

    Smaug έγραψε:
    Isabelle Lightwood έγραψε:Θεωρείς πως η γενιά μας έχει ως επί το πλείστον ξεπεράσει τη πατριαρχική της φύση και πως τα φαινόμενα του σεξισμού έχουν μειωθεί στο ελάχιστον. Πέρα από το γεγονός πως οτιδήποτε πέραν της ολοκληρωτικής απαλοιφής του φαινομένου εγώ και γενικότερα το συνειδητοποιημένο κομμάτι του φύλου μου δεν μας ικανοποιεί, θα εκπλαγείς πραγματικά εάν ασχοληθείς με το θέμα λίγο παραπάνω και δεις πόσο πολλά άτομα αναπαράγουν μισογυνιστικές απόψεις ακόμη και χωρίς να το συνειδητοποιούν. Οπότε, ναι, έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, όχι, δεν είναι αρκετό, απέχει εφιαλτικά πολύ από το αρκετό, το οποίο αρκετό τυχαίνει να είναι και το απόλυτο.
    Εσύ μπορεί να είσαι ικανοποιημένος με (και παραθέτω αυτολεξεί) "ένα μεγάλο ποσοστό ώριμων νέων αντρών που σέβεται το γυναικείο φύλο και πιστοποιεί πνευματικά μια ισότητα", εγώ όμως δεν είμαι. Γιατί ναι, αυτοί οι άνδρες είναι που θα επιδιώξω να γνωρίσω και να κρατήσω στη ζωή μου, πού ξέρω όμως ότι ο χ ή ο ψ εργοδότης που θα μου πάρει συνέντευξη αύριο δεν ανήκει στην άλλη μερίδα αντρών ή πως θα πάω σε ένα δείπνο με την οικογένεια της κολλητής μου και ο αδερφός της δε θα αναφέρει ένα ηλίθιο σεξιστικό αστειάκι; Γιατί να είμαι ικανοποιημένη που η παρέα μου θα είναι σύμφωνη με την εμφάνισή μου αν φορέσω το πιο κοντό μου φόρεμα και τα πιο ψηλά μου τακούνια όταν θα υπάρχει τουλάχιστον ένα άντρας που θα με δει στη διαδρομή και θα σκεφτεί -ή θα μου πει και κατάμουτρα ή στη παρέα του- πως είμαι τσουλάκι;
    Δεν μου αρκεί.
    Δεν ξέρω βρε Μαρία. Προσπάθησα να το καλύψω από την μεριά τουλάχιστον του άντρα, ή έστω ενός μεγάλου ποσοστού αυτών. Ξέρεις κάτι; Έχεις δίκιο που δεν σου αρκεί. Και έχεις δίκιο, πως όταν δεν το έχω ζήσει, δεν θα μπορούσα να το ξέρω τόσο καλά. Εγώ ναι είμαι ικανοποιημένος, γιατί είμαι άντρας και ξέρω πως σκεφτόμαστε, και ξέρω πως πάντα θα υπάρχει ένα καλό ποσοστό που θα υποβιβάζει τις γυναίκες, και όταν βλέπω ότι εκεί έξω υπάρχει ένα επίσης καλό ποσοστό ώριμων αντρών, ναι με ικανοποιεί. Αλλά ναι ρε γαμώτο, σόρρυ αλλά τώρα το καταλαβαίνω, εσένα έχεις δίκιο που δεν σου αρκεί. Εγώ δεν θα παλέψω γι' αυτό, γιατί σου είπα τι θεωρώ, αλλά ξέρεις κάτι; Σε κατανοώ όταν λες πως δεν σου αρκεί, γιατί καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου, ειλικρινά καταλαβαίνω μην με νομίζεις ένα "σαδιστικό γουρούνι σεξιστή" (something like "σαδιστικό γουρούνι βιαστής" the girl with the dragon tatto).
    Ξανά μανά τα ίδια. Εσένα σου φτάνει, εμένα όχι. Δε μου φτάνει το να σου φτάνει.

    Smaug έγραψε:Πάλεψέ το. Αλλά μόνο κάτι ακόμα θα πω, και μόνο αυτό δεν θα πάρω πίσω. Σε αυτό που θες και ζητάς σαν γυναίκα, σαν άνθρωπος γενικότερα,  το κεφάλι ψηλά, και την μύτη χαμηλά. Γιατί όταν αναφερόμουν στο πως βλέπω την φανατισμένη φεμινίστρια σήμερα, ακριβώς αυτό είχα στο νου μου. Και ειλικρινά λυπάμαι αν γενίκευσα την κατάσταση. Με ξέρεις. Ξέρεις ότι εμμένω πολύ, αλλά ξέρεις πως όταν δω κάποιο σφάλμα, πέφτω πολύ για να το παραδεχτώ και για να το πω, γιατί αν κάτι αποσκοπώ από κάθε συζήτηση, δεν είναι να τσακωθώ, αλλά να ξέρω ότι στο τέλος θα φεύγω με την ποιοτικότερη άποψη πάνω στο θέμα. Είναι απόλυτα σωστό και επιβάλλεται να το παλέψεις γιατί όντως δεν σου αρκεί και δεν πρέπει να σου αρκεί, αλλά κράτα μονάχα αυτήν την φράση. Και ο "αγώνας" που ξέρεις, με επιμονή κι υπομονή κάποια μέρα θα χαρώ σαν άνθρωπος να το δω (όχι σαν Γιάννης, γιατί μάλλον και τα εγγόνια μου μέχρι τότε θα έχουν πεθάνει).
    Ξέρω ποια είναι η εικόνα της φανατισμένης φεμινίστριας που έχεις στο μυαλό σου. Να σου στείλω μια φωτογραφία μου να την έχεις λίγο πιο άκιουρειτ;



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Ypo
    Imperio
    Imperio
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 33327
    Ηλικία : 31
    Location : Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'm the one I should love

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Imperio Σαβ Σεπ 05, 2015 4:09 pm

    Σμάουγκ αγόρι μου ναι, είσαι λίγο μισογύνης




    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις - Σελίδα 6 4thvideo5
    _
    _

    Sometimes I'm afraid of myself, thanks to my self-hatred
    And the depression that came to play again
    Min Yoongi is already dead (I killed him)
    It's been a long time since my everyday life became killing my passions and comparing myself with others


    Stuff:

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Σεπ 19, 2024 9:28 pm