.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+40
Claire Delacour
Isabelle Lightwood
The Sorting Hat
Dragon The Grey
geowizard
Cassiopeia Black
elliza
Morgan le Fay
Lisette de Lapin
Gellert
Catherine Tonks
Arcturus Regulus Black
Amycus
anthian9
Cassandra Black
Hermione Black
Μia Melanie Hawkins
Romilda Vane
Narcissa Black
Este
Hecate
Nathaniel
E-vampire
Tom Marvolo Riddle
EL.J girl
Albus_The_Wise
panospro
stela!!
Oceanborn
darkdemon
FayR0
Hemione94
Darkness
Madame Maxime
RemousLoupin
Ms Skellington
Roni
Rose Black
SiMoS
Narcissa
44 απαντήσεις

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Narcissa
    Narcissa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11154
    Ηλικία : 34
    Location : Salem
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought: Tίποτα δεν έχει αλλάξει και τίποτα δεν είναι όπως παλιά...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Narcissa Πεμ Ιουν 19, 2008 9:54 am

    Ο τίτλος τα λέει ολα νομίζω.Ρατσιστικές ιδεολογίες πάντοτε υπήρχαν και πάντοτε θα υπάρχουν.Οι συνέπειες τους τρομακτικές η μια εκ των οποίων ο Β' Παγκόσμος πόλεμος.ΟΛΟΙ νομίζω είμαστε ρατσιστές.αλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο και σ αυτο φυσικα φταίει η κοινωνία που καλλιεργεί τέτοια ιδεολογήματα περι ανωτερότητας.Και ο σεξισμός όμως υφίσταται.Τη διάκριση δηλαδή των ατόμων ανάλογα με το αν είναι άντρε ή γυναίκες.Περισσότερο προχωράει ένας άντρας όσον αφορά την καριέρα απο κάποια γυναίκα που έχει τα ίδια προσόντα με εκείνον.



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Marked_by_Sugargrl14

    The only one I can count on...is me


    Proud to be a member of Αχτύπητα Aγγούρια's family
    SiMoS
    SiMoS
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18162
    Ηλικία : 30
    Location : Εκεί που όλα ειν' ωραία...
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I thought that I heard you laughing, I thought that I heard you sing...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από SiMoS Πεμ Ιουν 19, 2008 10:45 am

    κοιτα,εγω δεν ειμαι ρατσιστης.το μονο που με πειραζει ειναι οταν ερχονται πχ οι αλβανοι στην ελλαδα και την βριζουν κι απο πανω.ειδα εχθες εναν αλβανο που μαλωνε με εναν και του ειπε γ**ω την ελλαδα σου και οταν του ειπε ο αλλος γ**ω την αλβανια σου εγινε χαμος.πεταχτηκαν απο την καφετερια καμια 10αρια αλλοι και τον πλακωσαν τον καημενο στο ξυλο.δεν φτανει που ερχονται και τους φιλοξενουμε μιλανε κι απο πανω.ε ναι σε τετοια θεματα ειμαι ρατσιστης αλλα με τους αλλους δεν εχω προβλημα.δε με πειραζουν κι ουτε τους πειραζω.




    The Composer
    C.Addicts United
    Narcissa
    Narcissa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11154
    Ηλικία : 34
    Location : Salem
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought: Tίποτα δεν έχει αλλάξει και τίποτα δεν είναι όπως παλιά...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Narcissa Πεμ Ιουν 19, 2008 10:51 am

    SiMoS έγραψε:κοιτα,εγω δεν ειμαι ρατσιστης.το μονο που με πειραζει ειναι οταν ερχονται πχ οι αλβανοι στην ελλαδα και την βριζουν κι απο πανω.ειδα εχθες εναν αλβανο που μαλωνε με εναν και του ειπε γ**ω την ελλαδα σου και οταν του ειπε ο αλλος γ**ω την αλβανια σου εγινε χαμος.πεταχτηκαν απο την καφετερια καμια 10αρια αλλοι και τον πλακωσαν τον καημενο στο ξυλο.δεν φτανει που ερχονται και τους φιλοξενουμε μιλανε κι απο πανω.ε ναι σε τετοια θεματα ειμαι ρατσιστης αλλα με τους αλλους δεν εχω προβλημα.δε με πειραζουν κι ουτε τους πειραζω.


    υπήρχε λοιπόν ρατσισμός και απο τις δυο πλευρές.ξέρεις κάτι,οταν εισαι σε μια χωρα και σου φέρονται σα σκουπίδι,λογικό είναι να γίνεις και σύ ρατσιστης.δε λεω οτι είχε δίκιο,αλλα ειναι φυσικό επόμενο.



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Marked_by_Sugargrl14

    The only one I can count on...is me


    Proud to be a member of Αχτύπητα Aγγούρια's family
    avatar
    Rose Black
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 5111
    Ηλικία : 30
    Location : Blacklands
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Είχες πει θα με θυμασαι.. Θυμασαι;;;

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Rose Black Πεμ Ιουν 19, 2008 11:01 am

    Εγώ δεν είμαι ρατσίστρια. Μεγάλωσα σε μια γειτονιά, που επειδή είναι άκρη του χωριού οι Αλβανοί είναι τα 3/4 του πληθυσμού. Οι γονείς μου δούλευαν και μεγάλωσα με τη γιαγιά μου, που όποιον Αλβανό έβλεπε του έδινε ελιές, λάδι, πορτοκάλια κ.α.π. όχι σαν ελεημοσύνη, απλώς τις περισσευαν, κ αντί να δώσει σε γνωστούς τις, προτιμούσε να δίνει σε αυτούς. Μεγαλώνωντας με έναν τέτοιο άνθρωπο πως να γίνεις ρατσιστής? Επιπλέον, αυτοί όταν έμαθαν τη γιαγιά μου, κάθε φορά που περνούσαν απέξω τη ρωτούσαν αν θέλει να τη βοηθήσουν σε τίποτα, πχ να τις κατεβάσουν κουρτίνες κτλ. Έτσι δημιουργήθηκε μια φιλική σχέση, και παρατηρώ άλλες ελληνικές οικογένειες τις γειτονιάς που βρίζονται με τους Αλβανούς και γενικά επικρατεί κόντρα, ενώ με μας είναι μια χαρά φιλικοί!
    Ακόμη, ένας καλός μου φίλος είναι αλβανος. Υπάρχουν Αλβανοί που δεν τους πάω μία, αλλά λόγω χαρακτήρα, όπως δεν πάω και κάποιουε Ελληνες!
    Ξέρω ότι σας έπριξα με πράγματα που δεν σας ενδιαφέρουν, αλλά ήθελα κι εγώ κάπου να εκφράσω τη γνώμη μου!



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Tumblr_lg7rfen9YZ1qe8n5fo1_400_large


    Δεν πιστεύω στα αδιέξοδα...


    Σπόιλερ:
    Narcissa
    Narcissa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11154
    Ηλικία : 34
    Location : Salem
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought: Tίποτα δεν έχει αλλάξει και τίποτα δεν είναι όπως παλιά...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Narcissa Πεμ Ιουν 19, 2008 11:06 am

    Rose Black έγραψε:Εγώ δεν είμαι ρατσίστρια. Μεγάλωσα σε μια γειτονιά, που επειδή είναι άκρη του χωριού οι Αλβανοί είναι τα 3/4 του πληθυσμού. Οι γονείς μου δούλευαν και μεγάλωσα με τη γιαγιά μου, που όποιον Αλβανό έβλεπε του έδινε ελιές, λάδι, πορτοκάλια κ.α.π. όχι σαν ελεημοσύνη, απλώς τις περισσευαν, κ αντί να δώσει σε γνωστούς τις, προτιμούσε να δίνει σε αυτούς. Μεγαλώνωντας με έναν τέτοιο άνθρωπο πως να γίνεις ρατσιστής? Επιπλέον, αυτοί όταν έμαθαν τη γιαγιά μου, κάθε φορά που περνούσαν απέξω τη ρωτούσαν αν θέλει να τη βοηθήσουν σε τίποτα, πχ να τις κατεβάσουν κουρτίνες κτλ. Έτσι δημιουργήθηκε μια φιλική σχέση, και παρατηρώ άλλες ελληνικές οικογένειες τις γειτονιάς που βρίζονται με τους Αλβανούς και γενικά επικρατεί κόντρα, ενώ με μας είναι μια χαρά φιλικοί!
    Ακόμη, ένας καλός μου φίλος είναι αλβανος. Υπάρχουν Αλβανοί που δεν τους πάω μία, αλλά λόγω χαρακτήρα, όπως δεν πάω και κάποιουε Ελληνες!
    Ξέρω ότι σας έπριξα με πράγματα που δεν σας ενδιαφέρουν, αλλά ήθελα κι εγώ κάπου να εκφράσω τη γνώμη μου!


    Φυσικα και μας ενδιαφέρουν Rose.ειναι πολυ ομορφο που αναπτύσσονται τετοιες σχεσεις και πρέπει να βλέπουμε κ αυτην την πλευρά του νομίσματος.



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Marked_by_Sugargrl14

    The only one I can count on...is me


    Proud to be a member of Αχτύπητα Aγγούρια's family
    SiMoS
    SiMoS
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18162
    Ηλικία : 30
    Location : Εκεί που όλα ειν' ωραία...
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I thought that I heard you laughing, I thought that I heard you sing...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από SiMoS Πεμ Ιουν 19, 2008 11:08 am

    ναι ειναι πολυ ομορφο να αναπτυσσονται τετοιες σχεσεις.τελικα βγαζουμε το εξης συμπερασμα:υπαρχουν και καλοι αλλα και κακοι ανθρωποι(τι λεω πρωινιατικα?)




    The Composer
    C.Addicts United
    Narcissa
    Narcissa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11154
    Ηλικία : 34
    Location : Salem
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought: Tίποτα δεν έχει αλλάξει και τίποτα δεν είναι όπως παλιά...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Narcissa Πεμ Ιουν 19, 2008 11:13 am

    SiMoS έγραψε:ναι ειναι πολυ ομορφο να αναπτυσσονται τετοιες σχεσεις.τελικα βγαζουμε το εξης συμπερασμα:υπαρχουν και καλοι αλλα και κακοι ανθρωποι(τι λεω πρωινιατικα?)

    ακριβως.και δεν εχει σχεση απο που ειναι.



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Marked_by_Sugargrl14

    The only one I can count on...is me


    Proud to be a member of Αχτύπητα Aγγούρια's family
    SiMoS
    SiMoS
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18162
    Ηλικία : 30
    Location : Εκεί που όλα ειν' ωραία...
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I thought that I heard you laughing, I thought that I heard you sing...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από SiMoS Πεμ Ιουν 19, 2008 11:14 am

    Narcissa έγραψε:
    SiMoS έγραψε:ναι ειναι πολυ ομορφο να αναπτυσσονται τετοιες σχεσεις.τελικα βγαζουμε το εξης συμπερασμα:υπαρχουν και καλοι αλλα και κακοι ανθρωποι(τι λεω πρωινιατικα?)

    ακριβως.και δεν εχει σχεση απο που ειναι.
    ναι.σημασια εχει οτι ειμαστε ολοι ανθρωποι.δεν παιζει ρολο το χρωμα,η θρησκεια ουτε η γλωσσα παρα μονάχα αυτο.




    The Composer
    C.Addicts United
    Roni
    Roni
    Εκτοετής στην Σχολή
    Εκτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 355
    Ηλικία : 33
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: mporei h prospa8eia na metraei alla o prwtos einai ta panta kai o deuteros to tipota..

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Roni Πεμ Ιουν 19, 2008 1:56 pm

    δν ξερω καν τη σιμενουν αφτες οι λεξεις!!
    αυτες οι λεξεις ειναι για ατομα με χαμιλο διχτη νοημοσινεις! roll



    Μην τα βάζεις ποτέ με ηλίθιο γιατί θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσουν με την εμπειρία τους!!!
    Ms Skellington
    Ms Skellington
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 2732
    Ηλικία : 32
    Location : Pumpkin Town
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/06/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Ms Skellington Πεμ Ιουν 19, 2008 2:11 pm

    υπηρξα κι ακομα ειμαι θυμα του ρατσισμου.
    αυτο ομως με κανει ν συμπεριφερομαι με σεβασμο σε ολους τους ανθρωπους.
    η εξαληψη του ρατσισμου κατα τη γνωμη μου πρεπει ν γινει με ατομικη προσπαθεια και οχι με μια ακομα ομαδικη πλυση εγκεφαλου.



    "Count Dracula may not seem like the ideal husband. Of course he's deathly pale, but he's a vegetarian, and they all seem to look like that."
    Narcissa
    Narcissa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11154
    Ηλικία : 34
    Location : Salem
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought: Tίποτα δεν έχει αλλάξει και τίποτα δεν είναι όπως παλιά...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Narcissa Πεμ Ιουν 19, 2008 2:43 pm

    rockfreak έγραψε:υπηρξα κι ακομα ειμαι θυμα του ρατσισμου.
    αυτο ομως με κανει ν συμπεριφερομαι με σεβασμο σε ολους τους ανθρωπους.
    η εξαληψη του ρατσισμου κατα τη γνωμη μου πρεπει ν γινει με ατομικη προσπαθεια και οχι με μια ακομα ομαδικη πλυση εγκεφαλου.


    Τα σεβη μου.τιποτα αλλο δε μπορώ να πώ.υποκλίνομαι.



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Marked_by_Sugargrl14

    The only one I can count on...is me


    Proud to be a member of Αχτύπητα Aγγούρια's family
    RemousLoupin
    RemousLoupin
    Μαγικός Προσωπογράφος
    Μαγικός Προσωπογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7909
    Ηλικία : 31
    Location : Εκεί που δεν πιάνουν οι κατάρες και δεν πιάνουν οι ευχές.
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Αν δεν καούμε όλοι μας, πως θα ρίξουμε φως στα σκοτάδια;

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από RemousLoupin Πεμ Ιουν 19, 2008 4:34 pm

    Narcissa έγραψε:
    rockfreak έγραψε:υπηρξα κι ακομα ειμαι θυμα του ρατσισμου.
    αυτο ομως με κανει ν συμπεριφερομαι με σεβασμο σε ολους τους ανθρωπους.
    η εξαληψη του ρατσισμου κατα τη γνωμη μου πρεπει ν γινει με ατομικη προσπαθεια και οχι με μια ακομα ομαδικη πλυση εγκεφαλου.


    Τα σεβη μου.τιποτα αλλο δε μπορώ να πώ.υποκλίνομαι.

    Συμφωνω απολυτα . Κ εγω υπαρξα θυμα ρατσισμου ... Θελω να πιστευω οτι τωρα πια δεν ειμαι .

    Παντως εγω εκνευριζομαι κ αντιπαθω ευκολα ανθρωπους που δεν γνωριζω καλα , μονο κ μονο επειδη ενα το ακρως αντιθετο του εαυτου μου ... Δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο με τον οποιο ζουν μερικοι ανθρωποι ... Ειναι τοσο ......... Δεν ξερω αν αυτο θεωρειτε ρατσισμος , αλλα γενικα δεν μ'αρεσουν ανθρωποι που δεν ειναι σωστοι , που ειναι υποκριες , ψευτες κ ολα τα υπολοιπα ...





    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Rick-morty-mourn


    Wubalubadubdub!:
    Roni
    Roni
    Εκτοετής στην Σχολή
    Εκτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 355
    Ηλικία : 33
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: mporei h prospa8eia na metraei alla o prwtos einai ta panta kai o deuteros to tipota..

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Roni Παρ Ιουν 20, 2008 1:34 am

    rockfreak έγραψε:υπηρξα κι ακομα ειμαι θυμα του ρατσισμου.
    αυτο ομως με κανει ν συμπεριφερομαι με σεβασμο σε ολους τους ανθρωπους.
    η εξαληψη του ρατσισμου κατα τη γνωμη μου πρεπει ν γινει με ατομικη προσπαθεια και οχι με μια ακομα ομαδικη πλυση εγκεφαλου.


    πλακα μ κανεις???? αυτο που λεσ ειναι αδινατον.... οταν ακουει το καθε πιτσιρικι τουσ γονεισ του να βριζουν τους μεταναστες σε αυτην την χωρα τη θες να γινει αυτο το παιδι οταν μεγαλοσει!! θελο να δω αυριο μεθαβριο οταν οι μεταναστες επαναστατησουν να δουμε τη θα κανουν αυτη.... ποιοι θα δουλεβουν στα χοραφια και στης οικοδομες σαν τα ζοα!(οταν λεω επανασταση ενοο οταν τα παιδια τους γινουν καπιοι σε αυτην την .......... κινονια!! π.χ. με :P )



    ελπιζω να με πιανετε Wink



    Μην τα βάζεις ποτέ με ηλίθιο γιατί θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσουν με την εμπειρία τους!!!
    Narcissa
    Narcissa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11154
    Ηλικία : 34
    Location : Salem
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought: Tίποτα δεν έχει αλλάξει και τίποτα δεν είναι όπως παλιά...

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Narcissa Παρ Ιουν 20, 2008 11:15 am

    RemousLoupin έγραψε:
    Narcissa έγραψε:
    rockfreak έγραψε:υπηρξα κι ακομα ειμαι θυμα του ρατσισμου.
    αυτο ομως με κανει ν συμπεριφερομαι με σεβασμο σε ολους τους ανθρωπους.
    η εξαληψη του ρατσισμου κατα τη γνωμη μου πρεπει ν γινει με ατομικη προσπαθεια και οχι με μια ακομα ομαδικη πλυση εγκεφαλου.


    Τα σεβη μου.τιποτα αλλο δε μπορώ να πώ.υποκλίνομαι.

    Συμφωνω απολυτα . Κ εγω υπαρξα θυμα ρατσισμου ... Θελω να πιστευω οτι τωρα πια δεν ειμαι .

    Παντως εγω εκνευριζομαι κ αντιπαθω ευκολα ανθρωπους που δεν γνωριζω καλα , μονο κ μονο επειδη ενα το ακρως αντιθετο του εαυτου μου ... Δεν μπορω να καταλαβω τον τροπο με τον οποιο ζουν μερικοι ανθρωποι ... Ειναι τοσο ......... Δεν ξερω αν αυτο θεωρειτε ρατσισμος , αλλα γενικα δεν μ'αρεσουν ανθρωποι που δεν ειναι σωστοι , που ειναι υποκριες , ψευτες κ ολα τα υπολοιπα ...

    Ξέρεις κάτι εχουμε κατι κοινο.ειναι ενα ειδος ρατσισμου και συχενομαι τον εαυτό μου που είμαι τόσο σνομπ ορισμένες φορές.ομώς είναι κάτι που δύσκολα μπορώ να πολεμήσω.δε μπορώ να αρχισω κουβέντα,με κάποιον που θεωρώ ανάξιο να του μιλάω.σαφώς οχι λόγω φυλετικών διαφορών.λόγω χαρακτήρα μερικοί ανθρωποι μου μοιάζουν εκνευριστικοί.



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Marked_by_Sugargrl14

    The only one I can count on...is me


    Proud to be a member of Αχτύπητα Aγγούρια's family
    Ms Skellington
    Ms Skellington
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 2732
    Ηλικία : 32
    Location : Pumpkin Town
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/06/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Ms Skellington Παρ Ιουν 20, 2008 12:30 pm

    εγω το παθαινω μονο με ηλιθιους ανθρωπους.πραγματικα ομως!με χαμηλα IQ που λεμε.δε μπορω να συναναστραφω με αυτα τα ατομα.
    επιδη ομως δ μ αρεσει ν προσβαλω κανεναν,κραταω μια αποσταση απο αυτους.
    κι ετσι ολοι ειμαστε ευχαριστιμενοι.(οχι οτι ειναι ετσι αλλα η ανθρωποι παντα προσπαθουμε να αθωωσουμε τον εαυτο μας.)



    "Count Dracula may not seem like the ideal husband. Of course he's deathly pale, but he's a vegetarian, and they all seem to look like that."
    Anonymous
    Επισκέπτ
    Επισκέπτης


    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Επισκέπτ Παρ Ιουν 20, 2008 4:44 pm

    Δε θα έλεγα πως είμαι ρατσιστής. Αλλά οι απόψεις μου πολλές φορές διαφοροποιούνται. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Μερικές φορές έχω θυμώσει με κάποιους εξαιτίας της καταγωγής τους και κάποιες άλλες σκέφτομαι πως στο κάτω κάτω της γραφής είναι και αυτοί άνθρωποι...

    Κάθε λαός έχει κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τα οποία μπορεί να τον κάνουν αντιπαθή σε κάποιους άλλους. Έχω φίλους που είναι πολύ ρατσιστές (υποστηρίζουν τις απόψεις της Χρυσής Αυγής ας πούμε) και ακούοντας τις απόψεις τους, έχουν και δίκιο και άδικο...

    Βασικά δε θα έλεγα ότι είμαι ρατσιστής, αλλά με εκνευρίζουν κάποιοι άνθρωποι που εξαιτίας της καταγωγής τους έχουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Για παράδειγμα οι άνθρωποι των βόρειων περιοχών με εκνευρίζουν αφάνταστα, γιατί μου φάινονται τόσο ξεπλυμένοι και συμπεριφέρονται σαν σνομπ όταν έρχονται στις ελληνικές παραλίες. Στις χώρες τους κάθονται σαν χεσμένοι γιατί φοβούνται το νόμο και έρχονται εδώ και κάνουν ότι μαλακία τους κατέβει... Καλά τους είχαμε κάνει εκείνη τη φορά...
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 30
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Madame Maxime Παρ Ιουν 20, 2008 9:47 pm

    Narcissa έγραψε:Ο τίτλος τα λέει ολα νομίζω.Ρατσιστικές ιδεολογίες πάντοτε υπήρχαν και πάντοτε θα υπάρχουν.Οι συνέπειες τους τρομακτικές η μια εκ των οποίων ο Β' Παγκόσμος πόλεμος.ΟΛΟΙ νομίζω είμαστε ρατσιστές.αλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο και σ αυτο φυσικα φταίει η κοινωνία που καλλιεργεί τέτοια ιδεολογήματα περι ανωτερότητας.Και ο σεξισμός όμως υφίσταται.Τη διάκριση δηλαδή των ατόμων ανάλογα με το αν είναι άντρε ή γυναίκες.Περισσότερο προχωράει ένας άντρας όσον αφορά την καριέρα απο κάποια γυναίκα που έχει τα ίδια προσόντα με εκείνον.



    Εγω μερικες φορες φοβαμαι οτι η γιαγια μου ειναι απ' τους πιο φανατικους ρατσιστες. Πραγματικα, μερικες φορες δεν μπορω να την ακουω. Μου την σπαει που οταν π.χ. βλεπει εναν συμμαθητη μου και τον συμπαθει με ρωταει "Ελληνας ειναι;" και εγω της λεω "Οχι. Εδω γεννηθηκε αλλα οι γονεις του ειναι απο Αλβανια" εκεινη απο αυτο το συμβαν και περα θα τον αποκαλει Αλβανο και οχι με το ονομα του οπως λεει του Ελληνες. Προσωπικα μου την σπαει παρα πολυ αυτη η κατασταση γιατι και εμεις Ελληνοποντιοι ειμαστε και πριν απο παρα πολλα χρονια ειχαμε παει στην Γεωργια (παρα πολλα χρονια ομως). ΟΠταν ημουν 4, γυρισαμε πισω Ελλαδα. Εγω ας πουμε δεν ξερω παρα πολυ καλα ρωσικα γιατι δεν ειχα παει σχολειο εκει ενω ο αδελφος μου που ειχε κανει την 1 ταξη, μιλαει πολυ καλυτερα απο μενα, γενικα μιλαει, εγω μονο καταλαβαινω, διαβαζω και γραφω κατι ψηλα. Εμενα με εχουν πει παρα πολλες φορες Ρωσιδα, Γεωργιανη κ.τ.λ. Χρειαστηκαν παρα πολλα χρονια για να τους κανω να καταλαβουν οτι ΔΕΝ ειμαι ρωσιδα ή κατι τετοιο. Ενταξει, οι γονεις μου ειχαν σπουδασει στην Ρωσια, στο σπιτι μιλαμε ρωσικα, κατι καταλαβαινω αλλα δεν ειμαι ρωσιδα. Δεν εχω κανενα προβλημα αλλα οπως λεει και ενα τραγουδι

    "Στα ξενα ειμαι Ελληνας και στην Ελλαδα ξενος"


    Τα δυο τελευταια χρονια ομως τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα γιατι ολοι πια με εχουν μαθει.





    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις 2w13
    C. Addicts for the win.
    Darkness
    Darkness
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2187
    Ηλικία : 32
    Location : Λίγο εδώ, λίγο εκεί, λίγο παραπέρα...
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Darkness Παρ Ιουν 20, 2008 10:38 pm

    Δεν τους αντεχω τους ρατσιστές. Τους σιχαίνομαι. Είχα κι εγώ παρόμοια experience όταν ήρθα στην Ελλάδα. Όταν έμαθαν ότι μεγάλωσα στην Αγγλία, άρχισαν να με φωνάζουν "η Αγγλίδα", "το Αγγλάκι" και άλλα πολλά, που να τα θυμηθώ τώρα, πάντως σχεδόν κανένας δε με φώναζε Λίζα. Η μόνη που δεν είχε πρόβλημα από την αρχή μαζί μου, ήταν μια πολύ καλή μου φίλη, η Μαρία, η οποία απ' την αρχή με υποστίριζε και μάλιστα έφτασε σε σημείο να τσακωθεί άσχημα με συμμαθήτριά μας γιατί κορόιδευε το ότι η προφορά μου, και γενικά, τα Ελληνικά μου ήταν χάλια. Και μάλιστα, παρ' όλο που τώρα τα πάω πολύ καλύτερα με τη γλώσσα, πάντα βρίσκει ευκαιρία να με κοροϊδέψει αν τύχει και κάνω κανένα λάθος.

    Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχουν στη θέση του μυαλού αυτοί οι άνθρωποι, γιατί εγκέφαλο αποκλείεται να έχουν.

    Εγώ προσωπικά δεν προσέχω ούτε την καταγωγή ούτε το φύλο του κάθε ανθρώπου. Κοιτώ τον εσωτερικό του κόσμο. Σε έναν άνθρωπο ψάχνω να βρώ την αγνότητα του χαρακτήρα του, την καλοσύνη που μπορεί να κρύβει μέσα του, την ικανότητά του να ακούει χωρίς να κοροϊδεύει τα προβλήματα των άλλων, να έρχεται στη θέση τους και να προσπαθεί να καταλάβει πως αισθάνονται έτσι ώστε να τους βοηθήσει όσο καλύτερα μπορεί. Ένα άτομο για το οποίο θα ξέρεις ότι μπορείς να βασιστείς πάνω του σε χαρά, σε στενοχώρια σε προβλήματα ή ακόμη και σε μια ώρα που θα κάνεις βλακείες, να το έχεις μαζί σου και να περάσεις καλά, είναι ένα ιδανικό άτομο για μένα. Να ξέρεις ότι θα δεχτεί την στήριξή σου όταν την χρειαστεί χωρίς να το ζητήσει γιατί πολύ απλά θα έχετε φτάσει σε σημείο να καταλαβαίνετε πότε σας χρειάζεται χωρίς να είναι απαραίτητα τα λόγια, μια ματιά να είναι αρκετή.

    Απο κει και πέρα, το αν είναι αγόρι ή κορίτσι, Έλληνας, Αλβανός, Άγγλος, Γάλλος, Πορτογάλος, μικρός, μεγάλος είναι απλώς αυτό που προσπαθεί να μας εμποδίσει να "εισχωρήσουμε" στο μυαλό του, να δούμε το τρόπο σκέψης του, την συναισθηματική του εμβέβλεια, και είναι αυτό που πρέπει κάθε άνθρωπος να μάθει να αγνοεί, να μην του επιτρέπει να τον επηρεάζει, να ξέρει ότι θα τον κάνει ένα συνηθισμένο και μερικές φορές κακό άνθρωπο που θα καταφέρει πολύ εύκολα να κάνει τους άλλους να κλάψουν.

    Σας κούρασα, ε?



    Κάθε νύχτα η νεράιδα της βλακείας χτυπά κάποιους με το ραβδάκι της...

    Εσένα, σε έχει σαπίσει στο ξύλο!!!

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Blisarg6
    avatar
    Rose Black
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 5111
    Ηλικία : 30
    Location : Blacklands
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Είχες πει θα με θυμασαι.. Θυμασαι;;;

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Rose Black Τετ Ιουν 25, 2008 8:31 pm

    Dan_LiZa έγραψε:
    Narcissa έγραψε:Ο τίτλος τα λέει ολα νομίζω.Ρατσιστικές ιδεολογίες πάντοτε υπήρχαν και πάντοτε θα υπάρχουν.Οι συνέπειες τους τρομακτικές η μια εκ των οποίων ο Β' Παγκόσμος πόλεμος.ΟΛΟΙ νομίζω είμαστε ρατσιστές.αλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο και σ αυτο φυσικα φταίει η κοινωνία που καλλιεργεί τέτοια ιδεολογήματα περι ανωτερότητας.Και ο σεξισμός όμως υφίσταται.Τη διάκριση δηλαδή των ατόμων ανάλογα με το αν είναι άντρε ή γυναίκες.Περισσότερο προχωράει ένας άντρας όσον αφορά την καριέρα απο κάποια γυναίκα που έχει τα ίδια προσόντα με εκείνον.



    Εγω μερικες φορες φοβαμαι οτι η γιαγια μου ειναι απ' τους πιο φανατικους ρατσιστες. Πραγματικα, μερικες φορες δεν μπορω να την ακουω. Μου την σπαει που οταν π.χ. βλεπει εναν συμμαθητη μου και τον συμπαθει με ρωταει "Ελληνας ειναι;" και εγω της λεω "Οχι. Εδω γεννηθηκε αλλα οι γονεις του ειναι απο Αλβανια" εκεινη απο αυτο το συμβαν και περα θα τον αποκαλει Αλβανο και οχι με το ονομα του οπως λεει του Ελληνες. Προσωπικα μου την σπαει παρα πολυ αυτη η κατασταση γιατι και εμεις Ελληνοποντιοι ειμαστε και πριν απο παρα πολλα χρονια ειχαμε παει στην Γεωργια (παρα πολλα χρονια ομως). ΟΠταν ημουν 4, γυρισαμε πισω Ελλαδα. Εγω ας πουμε δεν ξερω παρα πολυ καλα ρωσικα γιατι δεν ειχα παει σχολειο εκει ενω ο αδελφος μου που ειχε κανει την 1 ταξη, μιλαει πολυ καλυτερα απο μενα, γενικα μιλαει, εγω μονο καταλαβαινω, διαβαζω και γραφω κατι ψηλα. Εμενα με εχουν πει παρα πολλες φορες Ρωσιδα, Γεωργιανη κ.τ.λ. Χρειαστηκαν παρα πολλα χρονια για να τους κανω να καταλαβουν οτι ΔΕΝ ειμαι ρωσιδα ή κατι τετοιο. Ενταξει, οι γονεις μου ειχαν σπουδασει στην Ρωσια, στο σπιτι μιλαμε ρωσικα, κατι καταλαβαινω αλλα δεν ειμαι ρωσιδα. Δεν εχω κανενα προβλημα αλλα οπως λεει και ενα τραγουδι

    "Στα ξενα ειμαι Ελληνας και στην Ελλαδα ξενος"


    Τα δυο τελευταια χρονια ομως τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα γιατι ολοι πια με εχουν μαθει.



    Αυτό ακριβώς συμβαίνει και σε μια φίλη μου. Όταν είμασταν μαζί κατασκήνωση με πιάνανε άλλες κοπέλες και μου λέγανε να κάνω παρέα μαζί τους και να παρατήσω τη ρωσσοπόντια.



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Tumblr_lg7rfen9YZ1qe8n5fo1_400_large


    Δεν πιστεύω στα αδιέξοδα...


    Σπόιλερ:
    Ms Skellington
    Ms Skellington
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 2732
    Ηλικία : 32
    Location : Pumpkin Town
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/06/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Ms Skellington Τετ Ιουν 25, 2008 9:42 pm

    Αμ ο τιτλος Ρωσσοποντιος εντελως ακυρος.οποιος το εχει ψαξει εστω και λιγο ξερει οτι ειναι λαθος αυτος ο χαρακτιρισμος.



    "Count Dracula may not seem like the ideal husband. Of course he's deathly pale, but he's a vegetarian, and they all seem to look like that."
    avatar
    Rose Black
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 5111
    Ηλικία : 30
    Location : Blacklands
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Είχες πει θα με θυμασαι.. Θυμασαι;;;

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Rose Black Τετ Ιουν 25, 2008 9:43 pm

    Το ξέρω. Απλά έτσι το έλεγαν αυτές και έτσι το μεταφέρω!



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Tumblr_lg7rfen9YZ1qe8n5fo1_400_large


    Δεν πιστεύω στα αδιέξοδα...


    Σπόιλερ:
    Hemione94
    Hemione94
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 927
    Ηλικία : 29
    Location : Κέρκυρα
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Hemione94 Τετ Ιουν 25, 2008 9:50 pm

    παιδιά πήγα παξούς πριν λίγο καιρό καί ήταν γεμάτο αλβανούς χωρίς υπερβολές τύγκα κάθε 5 μέτρα και ένας.τι στο καλό.οκ δεν έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους αλλα μην μας πα΄ρουνε και την ελλάδα



    Πριν καιρό όταν οι καρδιές μας ήταν συντονισμένες σαν μία, σε είχα ρωτήσει αν θα με κρατάς αγκαλιά όταν φοβάμαι....
    Τώρα που πέρασε ο καιρός και όλα αυτά μοιάζουν με παλιές,ξέθωρες φωτογραφίες,τώρα που φέρνω στο μυαλό μου
    εκείνες τις στιγμές, εκείνες τις μέρες....Ένα μόνο έχω να πώ.
    Κράτησες όλες σου τις υποσχέσεις.Έδωσες περισσότερα απο όσα είχα φανταστεί οτι μπορώ να πάρω.

    "Λεφτά και καλοπέραση" το σλόγκαν του αιώνα μας,
    "Πίστη και δικαιοσύνη" το σλόγκαν του κοιτώνα μας
    Ms Skellington
    Ms Skellington
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 2732
    Ηλικία : 32
    Location : Pumpkin Town
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/06/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Ms Skellington Τετ Ιουν 25, 2008 10:08 pm

    Rose Black έγραψε:Το ξέρω. Απλά έτσι το έλεγαν αυτές και έτσι το μεταφέρω!

    ναι το καταλαβα.δεν ειπα κατι για σενα.απλως μου τη δινει οταν τ λενε αυτο Mad



    "Count Dracula may not seem like the ideal husband. Of course he's deathly pale, but he's a vegetarian, and they all seem to look like that."
    Anonymous
    Επισκέπτ
    Επισκέπτης


    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Επισκέπτ Πεμ Ιουν 26, 2008 8:49 pm

    ειμαι ρατσιστης...
    avatar
    Rose Black
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 5111
    Ηλικία : 30
    Location : Blacklands
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Είχες πει θα με θυμασαι.. Θυμασαι;;;

    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Empty Απ: Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις

    Δημοσίευση από Rose Black Πεμ Ιουν 26, 2008 8:50 pm

    Bravo :clap1: :clap1: :clap1: :clap1:



    Ρατσισμός,σεξισμός,στερεότυπα,προκαταλήψεις Tumblr_lg7rfen9YZ1qe8n5fo1_400_large


    Δεν πιστεύω στα αδιέξοδα...


    Σπόιλερ:

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Σεπ 19, 2024 9:39 pm