.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+43
Alviva Black
Mirabelle Salvatore
Sheldon Cooper
Sorazal the Erised
Beatrice Baudelaire
Gellert
Amycus
Imperio
Lucy Weasley
Druella Black
EleniArmstrong-Potter
mjhp4ever
FLEUR258
Αstοria Greengrass
Angelika-Lavender Black
Harry Potter Black
Ariana Lestrange
The Sorting Hat
manos_harrylover
Phineas Nigellus Black
Herpo The Foul
Cassiopeia Black
Elvenpath
Halfblood Prince
Jace Wayland
Arcturus Regulus Black
elliza
Hecate
Alouriats
Minerva McGonagall
The Voice of Eternity
Maria Lovegood
Romilda Vane
HermioneInLove
anthian9
Berenice
SiMoS
Madame Maxime
Rose Black
-Moony
Lily Luna Potter
Tom Marvolo Riddle
FoNikos21
47 απαντήσεις

    Μαθηματικά!

    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 31
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Σαβ Απρ 02, 2011 5:25 pm

    Οκ τώρα κατάλαβα τι εννοείς... Όσο για το παραπάνω πρόβλημα που λέγατε(για τον άρρητο) η ασκηση είναι γνωστή αφού υπάρχει σε πολλά βιβλία ολυμπιάδων-θεωρίας αριθμών όπως το Elementary Number theory του Sato και το number theory for mathematical contests ή διάφορα βιβλία του Andreescu(βέβαια δεν ξέρω αν ασχολείστε τόσο πολύ...) και ενδιαφέρον έχει μια γεωμετρική απόδειξη!

    Ας βάλω και εγώ μια:
    Θεωρουμε 9 σημεία που αποτελούν τις κορυφές 10 διαφορετικών τριγώνων.Να αποδειχθεί οτι υπάρχουν τουλάχιστον δύο απο αυτά τα τρίγωνα με ακριβώς μία κοινή κορυφή.

    Αυτά τα λίγα Cool



    *
    *
    *
    *
    *
    *

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Image
    avatar
    The Voice of Eternity
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2958
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από The Voice of Eternity Σαβ Απρ 02, 2011 5:58 pm

    ναι, η αλήθεια είναι πως είναι ένα αρκετά κομψό πρόβλημα που συνηθίζεται να αναφέρεται σε βιβλία Θεωρίας Αριθμών. Για να μην αναφέρουμε την ειδική περίπτωση χ=2, που έχει δική της σελίδα στην ιστορία των μαθηματικών. Very Happy
    Alouriats
    Alouriats
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ηλικία : 29
    Location : Ουτοπία
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Alouriats Κυρ Απρ 10, 2011 3:36 pm

    Arcturus Regulus Black έγραψε:
    Αλήθεια ήταν κανείς στη Μαθηματική Ολυμπιάδα στην Αθήνα απο εδώ? Cool

    Πηγα στον Αρχιμήδη, αλλά δεν περασα γιατι δεν εκανα επαναληψη την ασκηση 3 και δεν προσεξα το λαθος μου... Razz Πάντα χαζομαρες κάνω... Razz
    Ποιο είναι το όνομά σου;

    Πάντως οφείλω να πω πως τα μαθηματικά είναι ένας μεγάλος έρωτας! Και γενικοτερα οι επιστήμες... Very Happy Είναι λογικό λοιπόν όποιος του αρέσουν να προχωράει στην ύλη και όχι μόνο στη σχολική!

    ΥΓ. Η στερεομετρία είναι τρομερή!!!



    avatar
    The Voice of Eternity
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2958
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από The Voice of Eternity Κυρ Απρ 10, 2011 3:47 pm

    σ' αρέσει η στερεομετρία? Razz
    εγώ γενικά την ευκλείδεια γεωμετρία(ναι, και 3D) δεν την έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Razz
    οκ, δεν λεω πως δεν τα καταφέρνω, αλλά η μεγάλη μου αγάπη είναι η Θεωρία Αριθμών. In Love
    Και φυσικά αλγεβρο-ανάλυση. Razz
    Και άσχετο: έχει κανείς το AoPS το βιβλίο? να το πάρω ή είναι χαμένη υπόθεση?
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Κυρ Απρ 10, 2011 6:37 pm

    Λατρεύω στερεομετρία, παρακάλαγα να γράψουμε διαγώνισμα φέτος να τσιμπήσω βαθμό. :P

    Μικρέ, αυτές τις μέρες σκεφτόμουν να σου πω πόσο με εντυπωσιάζεις, έτυχε να δω μαθηματικά δευτέρας ή τρίτης γυμνασίου στην Κύπρο και έκαναν ανάλογα ποσά! Shocked Δηλαδή την ύλη μου του δημοτικού. Φαντάσου ΠΟΣΟ απέχεις. :P



    Mischief managed.
    Alouriats
    Alouriats
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ηλικία : 29
    Location : Ουτοπία
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Alouriats Κυρ Απρ 10, 2011 7:14 pm

    The Voice of Eternity έγραψε:σ' αρέσει η στερεομετρία? Razz
    εγώ γενικά την ευκλείδεια γεωμετρία(ναι, και 3D) δεν την έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Razz
    οκ, δεν λεω πως δεν τα καταφέρνω, αλλά η μεγάλη μου αγάπη είναι η Θεωρία Αριθμών. In Love
    Και φυσικά αλγεβρο-ανάλυση. Razz
    Και άσχετο: έχει κανείς το AoPS το βιβλίο? να το πάρω ή είναι χαμένη υπόθεση?

    Για βιβλιο Θεωριας αριθμών ρώτα τον Αλεξανδρο Σιγκελακη... Wink Μάλλον θα τον εχεις ακουστα...
    Εσένα κάπου πρέπει να σε ξερω... Είσαι μέλος του mathematica?

    ΥΓ. Ολοκληρωματα εφτασες?



    avatar
    The Voice of Eternity
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2958
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από The Voice of Eternity Κυρ Απρ 10, 2011 8:13 pm

    είπαμε. είμαι από Κύπρο, οπότε πέρα από το παιδί που πείρε το χρυσό στον SEMOUS, 1-2 μέλη της ΕΜΕ, και διάφορους που έχω βιβλία τους δεν ξέρω και πολλά από την ελληνική μαθηματική κοινότητα. Αν και κάτι μου λεει πως το όνομα αυτό το έχω ξαναδεί. Ιδρυτικό μέλος του mathematica ή καμία σχέση? Razz
    και όχι, δεν είμαι μέλος, αλλά την σελίδα την έχω για πηγή ασκήσεων. Δεν έγινα μέλος όμως για να είμαι ειλικρινής. Μάλλον θα γραφτώ μια απ' αυτές τις μέρες...
    αν και το AoPS δεν είναι θεωρίας αριθμών... είναι γενικό για ολυμπιάδες. AoPS είναι βασικά συντομογραφία του Art of Problem Solving. Μπορεί να την έχεις ακουστά την ιστοσελίδα, είναι ίσως η διασημότερη στον τομέα της. Αν όχι, στην συστήνω ανεπιφύλακτα. Το μόνο κακό είναι ότι μερικές φορές είναι εκνευριστικό το ότι βλέπεις πόσο μπροστά είναι οι εθνικές ομάδες άλλων χωρών σε σχέση με τις δικές μας. έφαγα 2-3 μέρες για μια άσκηση Βαλκανιάδας, και όταν πήγα να δω αν ήταν σωστή η λύση μου βλέπω ένα σχόλιο ενός κινέζου, ρώσου, τούρκου, ή τι άλλο ήταν που έλεγε "I think this problem is too easy". τον σκοτώνεις ή δεν τον σκοτώνεις? erimi
    Ξεφεύγω όμως από το θέμα. Razz
    η ιστοσελίδα έχει ανάμεσα στα άλλα και πολλά δικά της βιβλία, με κυριότερα τα δυο στα οποία έχει δώσει το όνομα της (το "AoPS βασικά" και το "AoPS για προχωρημένους"). Αυτά τα δυο είναι που ρωτάω αν είναι καλά. Έχουν θέματα και από τις 4 κατηγορίες θεμάτων ολυμπιάδας(αλγεβροανάλυση, διακριτα, θεωρία αριθμών και γεωμετρία), και μου φαίνεται καλό. Αλλά έχω κάπως περιορισμένα λεφτά για χρήση, και έτσι πρέπει να διαλέξω δυο μόνο βιβλία να αγοράσω... οπότε σκέφτομαι, AoPS, Andreescu, ή ένα ελληνικό άλγεβρας και ένα άλλο ελληνικό πάνω στις ανισότητες (στην τρίτη περίπτωση περισσεύουν λεφτά και για την απόδειξη του μεγάλου του Φερμα)? unsure

    Ναι, έχω μελετήσει ολοκληρωτικό λογισμό.

    Μπα, δεν νομίζω να με ξέρεις... δεν πειράζει όμως, με μαθαίνεις τώρα. :P
    Είμαι ο Μάριος. Το δικό σου όνομα? Very Happy
    Alouriats
    Alouriats
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ηλικία : 29
    Location : Ουτοπία
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Alouriats Τρι Απρ 12, 2011 12:27 pm

    Είμαι η Σταυρούλα Very Happy Χάρηκα ! Απ ότι θα έχει καταλάβει και εγω είμαι τρελαμένη με τα μαθηματικα και επίσης εχω τελειώσει την ύλη του σχολείου Wink (Τωρά από θεωρία και ορισμούς, μονο στις εξετάσεις τα μαθαίνω αυτα...χαχαχα...)
    Ναι το ξερω το site που πρότεινες, αλλά δεν μπαινω συχνά γιατί γενικώς δεν μπαινω συχνά στο ίντερεντ. Το βιβλίο δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει. Τώρα τελευταία μελετώ ανισότητες γιατί τις έχω μισοξεχάσει (βλέπεις όταν δίνεις proficiency στα αγγλικά αναγκάζεσαι να εστιάσεις σε αυτο...)
    Πάντως η μέθοδος των Κινέζων ειδικά, όπου μικρά παιδιά εστιάζουν μόνο στα μαθηματικά και δεν γνωρίζουν τίποτα άλλο, προσωπικά δε μου αρέσει. Δεν είναι αυτό η επιστήμη, και δε λέω καλή ειναι η εξειδίκευση, αλλά να υπάρχει κάποιο νόημα! Μάλιστα πλέον η επιστήμη χρειάζεται ανθρώπους που μπορούν να τα συνδέσουν όλα γιατί κάθε φορα στην ιστορία που η επιστήμη έμεινε στάσιμη ήταν είτε γιατί οι άνθρωποι δεν ασχολούταν με τα μαθηματικά, είτε γιατί δεν΄μπορούσε να επιτευχθεί η επικοινωνία λόγω άγνοιας της σωστής χρήσης λόγου.
    Είναι εντυπωσιακό το γεγονός πως όλα άρχισαν στην Αρχαία Ελλάδα από το Θαλή ο οποίος θεωρείται πατέρας της Λογικής απ την οποία γενήθηκαν τα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ και η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ! Και τώρα ξαναγυρνάμε να ενώσουμε ξανά τις επιστήμες!
    Για να μην πολυλογώ, τα μαθηματικά είναι ωραία όταν τα συνδυάζεις με τη ζωή και όχι με μια μηχανή!
    Όσο για σένα Μάριε συνέχισε έτσι δυναμικά, γιατί από την πραγματική γνώση ποτέ χάνεις! (χμμ... εδώ μου φαίνετεται πως είμαι ανακριβής αφού εμφανίζεται το ερώτημα: Ποιά είναι η πραγματική γνώση;;;.... Razz Τέλος πάντων ελπίζω πως με καταλαβαίνεις... Wink )



    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τρι Απρ 12, 2011 1:00 pm

    Μάριε όταν το διαβάσεις πες μας εντυπώσεις, ενδιαφέρομαι κι εγώ!

    Ολότελα λανθασμένη μέθοδος. Τα μαθηματικά θα έπρεπε να έχουν πολύ περισσότερο ανθρωπιστικό υπόβαθρο. Είναι κάπως αργά να το αποκτήσουν τώρα, αφού ήδη έχουν χτιστεί με θεμέλιο την προσπάθεια ελαχιστοποίησης κόστους-μεγιστοποίησης κέρδους αλλά είναι γεγονός πως αν γινόταν πιο φανερή η φιλοσοφία των μαθηματικών, θα γίνονταν και τα ίδια πιο αρεστά στον κόσμο...

    Προσωπικά, μέχρι να γνωρίσω την ανάλυση, αγαπημένος μου τομέας ήταν η γεωμετρία, που απαιτεί την μεγαλύτερη φαντασία. Και απαντάω τώρα σε θέμα που αναφέρθηκε πριν 2 σελίδες, γιατί έτσι! :P

    Πολύ χαίρομαι που το τόπικ παίρνει τα πάνω του! lighter




    Statler
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 30
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Madame Maxime Τρι Απρ 12, 2011 1:05 pm

    Δε μου αρέσει η γεωμετρία ακριβώς για αυτό: επειδή χρειάζεται φαντασία. Razz





    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 2w13
    C. Addicts for the win.
    Alouriats
    Alouriats
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ηλικία : 29
    Location : Ουτοπία
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Alouriats Τρι Απρ 12, 2011 1:17 pm

    Madame Maxime έγραψε:Δε μου αρέσει η γεωμετρία ακριβώς για αυτό: επειδή χρειάζεται φαντασία. Razz

    Πρώτη φορά ακούω άτομο να λέει πως δεν του αρέσει η ΦΑΝΤΑΣΙΑ... :P χαχα
    Νομιζω πως είναι το πιο υπέροχο πράγμα που υπάρχει! Very Happy
    Και η γεωμετρία έχει μεθοδολογία, την περισσότερη φαντασία τη χρειάζονται οι ανισότητες γιατί σε αυτές είναι σα να βρίσκεσαι σε έναν ωκαιανό!!!

    Χμμ... νομίζω πως πρέπει να ανοίξουμε καινούριο τοπικ με θέμα: Περι μαθηματικών... :P



    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τρι Απρ 12, 2011 1:28 pm

    Μα και οι ανισότητες έχουν μεθοδολογία, απλά στη γεωμετρία βλέπεις μπροστά σου όλους τους λόγους για τους οποίους κάποιοι άνθρωποι αποφάσισαν να δώσουν λίγη παραπάνω σημασία στους αριθμούς :P Και είναι ένα από τα λίγα μαθηματικά πεδία όπου αυτό που βλέπουν οι αισθήσεις μας είναι αυτό που μας φανερώνουν και τα μαθηματικά (δηλαδή αυτό που συμβαίνει και πραγματικά!)
    Και να συμπληρώσω στο ποστ της αγαπητής Σταυρούλας πως χρειάζεται φαντασία ακόμα και στην παραμικρή άσκηση μαθηματικών, σε όλους μα όλους τους τομείς (ειδικά στην τοπολογία evil ).





    Statler
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 30
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Madame Maxime Τρι Απρ 12, 2011 1:32 pm

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:Και να συμπληρώσω στο ποστ της αγαπητής Σταυρούλας πως χρειάζεται φαντασία ακόμα και στην παραμικρή άσκηση μαθηματικών, σε όλους μα όλους τους τομείς (ειδικά στην τοπολογία evil ).
    Σταυρούλα; Razz
    Το ξέρω χρυσό μου. Razz





    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 2w13
    C. Addicts for the win.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τρι Απρ 12, 2011 1:35 pm

    Η κοπέλα από πάνω σου! Συστήθηκε μόλις 4 ποστ πριν! snob




    Statler
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 30
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Madame Maxime Τρι Απρ 12, 2011 1:37 pm

    Σόρρυ, ήρθα από την Ισπανία και βλέπω μόνο Πέπιδες και Σεμπάστιανς. Cool


    Συγγνώμη Σταυρούλα. hoho





    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 2w13
    C. Addicts for the win.
    Alouriats
    Alouriats
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ηλικία : 29
    Location : Ουτοπία
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Alouriats Τρι Απρ 12, 2011 2:23 pm

    χαχαχα... δεν πειράζει! Very Happy
    Άσχετο αλλά δείτε το βίντεο που έχω για υπογραφή... Συσχετίζεται με όσα είπα και μάλλον δε θα έπρεπε να το λέω άσχετο... Wink



    avatar
    The Voice of Eternity
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2958
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από The Voice of Eternity Τρι Απρ 12, 2011 7:44 pm

    Εγώ αυτήν την εποχή δεν μελετάω κάτι συγκεκριμένο... τώρα είμαι στην φάση του «ψάχνω βιβλίο» βασικά. Το χω ρίξει και λίγο πολύ στις ασκήσεις...
    Αν και για να είμαι ειλικρινής χρειάζομαι επείγον εξάσκηση σε Συνδυαστική, γιατί δεν με βλέπω καλά. Razz

    Ω, ναι... αλίμονο. Δεν θα φτάσουμε στα Ρωσο-Κινέζικα άκρα. Αυτοί έχουν φτάσει στο σημείο να βρίζουν τις εθνικές τους ομάδες στις παγκόσμιες ολυμπιάδες όταν δεν πάρουν όλοι χρυσό. Έχω ακούσει βασικά και χειρότερα... πέρυσι στην Βαλκανιάδα(την κάτω των 15,5) ένας κινέζος έφαγε φωνές επειδή πείρε 38 αντί 40(από τα 40). Ρε ʽσεις, πείρε χρυσό και του φώναζαν! Shocked Εδώ στην Κύπρο αν πάρει κάποιος χάλκινο τον βγάζουν στις ειδήσεις, όχι χρυσό. erimi
    Αλλά εντάξει, αυτό δεν σημαίνει πως εμείς, το άλλο άκρο είμαστε καλύτεροι. Καταρχήν ο τρόπος διδασκαλίας είναι πέρα για πέρα λάθος. Δεν μπορεί ένας μαθητής να μαθαίνει πρώτα ένα ξεκάρφωτο θεώρημα, και μετά από δυο χρόνια να έρχεσαι και να του λες το θεώρημα από το οποίο προκύπτει το πρώτο. Και να μην του λες καν ότι το ένα συνδέετε με το άλλο! Και επίσης μαθηματικά χωρίς αντίστοιχη φιλοσοφία απλά δεν στέκουν. Ιδιαίτερα η γεωμετρία! Είναι ιεροσυλία να βγαίνει κάποιος από το σχολείο χωρίς να ξέρει ασπούμε το παράδοξο του Ζήνωνα και το θέμα με τον ορισμό της γραμμής, το αίτημα των παραλλήλων, ή ακόμα να έχει κάνει σκέψεις για την φύση της λογικής, τις πυθαγόρειες διδασκαλίες ίσως, κτλ. Αγνοώντας αυτό το μέρος των μαθηματικών, είναι σαν να αποκόπτουμε από αυτά κάθε συναίσθημα, κάθε χρώμα, κάθε τι που τα κάνει τόσο υπέροχα. Έτσι βγαίνουν αυτές οι στεγνές μαθηματικές «εκπαιδεύσεις», και οι λάθος εντυπώσεις. =/
    Άλλο λάθος, είναι το γνωστό «κυρία, κυρία, αυτό που εφαρμόζεται?». Εντάξει, τα μαθηματικά έχουν παντού εφαρμογές και αυτό είναι υπέροχο, αλλά αυτό απέχει από το πραγματικό τους νόημα. Είναι η ίδια η γλώσσα του σύμπαντος.

    Τώρα όσο για το επίπεδο που πρέπει να διδασκόμαστε, αυτό είναι ένα πολύ λεπτό θέμα. Εγώ είμαι υπέρ της άποψης ότι οι τάξεις πρέπει να χωρίζονται ανα ενδιαφέροντα, και ανα ικανότητες(με διαφορετική ύλη σε κάθε επίπεδο εννοείται). Αυτός που θα γίνει μηχανικός στο γκαράζ του πατέρα του ΔΕΝ θα κάνει τα ίδια με αυτόν που παίζει την κβαντομηχανική στα δάκτυλα.
    Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι πρέπει να γίνεται διάκριση(ναι, τολμώ να χρησιμοποιήσω αυτήν την λέξη που κάθε φορά που ακούγεται η γη πέφτει σε μονόλεπτη σιγή Razz) ικανοτήτων. Και για να προλάβω την συχνή απάντηση, δεν βάζουμε καθόλου ταμπελίτσες, δεν θίγουμε παιδιά. Ο καθένας με τα ταλέντα του. Δεν γίνεται να περιορίζει ξέρω γω κάποιος που παίζει 12 χρόνια πιάνο το ταλέντο του, για να νιώθει άνετα αυτός που δεν ξέρει αν το ντο έρχεται πριν το ρε ή μετά. Αυτός έχει άλλα ταλέντα, και άρα να εστιάσει σε αυτά.
    Δεν μπορώ να κάνω μάθημα με κάποιον που δεν ξέρει τι πάει να πει άρτιος αριθμός, όσο φαντασμένος και σκληρός και αν ακούγομαι λέγοντας το αυτό.
    Όπως δεν μπορεί να κάνει ούτε αυτός με εμένα ασπούμε γυμναστική που μου λες «πάσαρε την μπάλα» και βρίσκω 2 άγνωστες λέξεις στην πρόταση.
    Πάμε στο σχολείο για να εκπαιδευτούμε (ή να εξασκηθούμε σε ορισμένες περιπτώσεις), όχι για να κάνουμε πράγματα που τα ξέρουμε ήδη, ή για να το παίξουμε έξυπνοι σε αυτούς που δεν τα ξέρουν. Ο σκοπός δεν είναι αυτός.
    Μην βρίσετε πολύ, ε. matakia

    Και προς θεού, δεν λεω να κάνουμε μόνο ένα συγκεκριμένο πράγμα. Αλλά να εστιάζουμε σε κάτι συγκεκριμένο, ή και στις διάφορες συγγενικές επιστήμες του ή ενδιαφέροντα μας.. Έχει διαφορά. Very Happy

    Βγήκα όμως λίγο πολύ απʼ το θέμα, και μάλλον λίγο το παράκανα με την εκπαίδευση...whistling

    Τώρα Λευτέρη, γιʼ αυτό το περί φαντασίας.
    Τα μαθηματικά θέλουν φαντασία. Τα μαθηματικά θέλουνε κυρίως φαντασία (καλά, για την τοπολογία δεν το συζητώ... διαβάζεις κάτι και μετά λες «καλά, από ποιον πλανήτη ήταν αυτός που το ʽπε?» hehe ). Ωστόσο όχι έτσι όπως τα έχουν φτάσει στο σχολείο. Λύνεις μια άσκηση, και μετά πας στο διαγώνισμα για να λύσεις την ίδια άσκηση με διαφορετικούς αριθμούς. Αυτό δεν είναι μαθηματικά.
    Α, και γιʼ αυτό που λες με τις αισθήσεις. Βασικά δεν συμφωνώ ακριβώς, γιατί απλά οι αισθήσεις μας μας βοηθούν να αντιληφθούμε την γεωμετρία, δεν την περιγράφουν. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν γραμμές, επίπεδα, τρίγωνα, κτλ. στον υλικό κόσμο. Απλά οι ψευδαισθήσεις που μας μεταφέρουν οι αισθήσεις μας, είναι μια προσέγγιση αυτού που πρέπει να φανταστούμε για να κατανοήσουμε την γεωμετρία. Τα σχήματα στην πραγματικότητα σχηματίζονται μόνο στην φαντασία μας, στον κόσμο των ιδεών. Φυσικά σίγουρα το ξέρεις, και σίγουρα αυτό εννοούσες, αλλά εγώ διευκρινίζω. Very Happy Αλλά ναι, όντως έχει να κάνει με την αντίληψη του χώρου.

    Να περιμένεις αναλυτικά σχόλια για το AoPS(αν και έχω δει πίνακα περιεχομένων, και αυτός τουλάχιστον φαίνεται καλός). Razz

    Σταυρούλα, κατάλαβα τι θες να πεις με τις ανισότητες. Μιλάς γιʼ αυτό που εγώ αποκαλώ «μαθηματική αίσθηση και αντίληψη». Very Happy

    Εγώ όμως επιμένω στην θεωρία αριθμών και στην αλγεβροανάλυση.
    :P
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τρι Απρ 12, 2011 10:50 pm

    Η θεωρία αριθμών είναι ωραία αλλά μπορεί να αφιερώσεις όλη σου τη ζωή και να μην καταφέρεις να ανακαλύψεις τίποτα (θείε Πέτρο :P ).

    Από την άλλη ψιλοσυμφωνώ και ψιλοδιαφωνώ με τα τμήματα πολλών ταχυτήτων. Ουσιαστικά συμφωνώ στο κομμάτι που λες ότι πρέπει να υπάρχουν τμήματα με παιδιά ίδιων κλίσεων, η ανάπτυξη για την ανάπτυξη. Πιστεύω όμως πως κάτι τέτοιο θα οδηγούσε στην εξειδίκευση από τις εποχές της μέσης εκπαίδευσης ακόμη.
    Στην Κύπρο δεν ξέρω πως λειτουργούν τα πράγματα, όμως στην Ελλάδα, θεωρητικά αυτόν τον ρόλο έχουν οι κατευθύνσεις, συγκεντρώνουν άτομα που τα καταφέρνουν καλύτερα σε συγκεκριμένα μαθήματα. Βλακεία, έχω τουλάχιστον 5 παραδείγματα μέσα από την τάξη μου, ατόμων που φτάνουν να ρωτάνε γιατί μια φθίνουσα συνάρτηση δεν είναι αύξουσα αν την διαβάσουμε ανάποδα.
    Βέβαια δεν είναι ψέμα πως σε ένα τμήμα με παιδιά που ας πούμε τα ενδιαφέρει μόνο η φυσική, το μάθημα της φυσικής θα γίνει όπως πρέπει, με τους ρυθμούς που πρέπει και τις ερωτήσεις που πρέπει να ακούγονται. Μήπως όμως κάτι τέτοιο οδηγήσει σε υποτίμηση άλλων τμημάτων;

    Στο θέμα της Γεωμετρίας, ως πραγματικότητα εννοώ το σχέδιο που απεικονίζει το σχήμα, όχι κάποιο κομμάτι του υλικού κόσμου (αν και είναι ψέμα το ότι δεν υπάρχουν τέλεια σχήματα στην φύση, κοίταξε τις κρυσταλλικές δομές για παράδειγμα!)
    Αυτό που ισχύει είναι πως τα γεωμετρικά σχήματα και στερεά που χρησιμοποιούμε εμείς για την ερμηνεία του κόσμου, δεν ανταποκρίνονται πλήρως στην πραγματικότητα.
    Και με την λογική που καυτηριάζεις λίγο παραπάνω, σύμφωνα με αρκετούς, αυτά τα σχήματα δεν θα μας ωφελήσουν πουθενά. Πφφφ!

    Και μία πρόταση και για τους δυο σας, όταν βρείτε χρόνο κατεβάστε κανένα επεισόδιο της σειράς "το σύμπαν που αγάπησα", θα σας αρέσουν πιστεύω!

    Μάριε αν περάσω στη σχολή που θέλω να περάσω, θα κάνουμε τοπολογία, και θα σου λέω τα (κρύα, ομολογουμένως) ανέκδοτα που ακούγονται ειδικά για το μάθημα :P Κερνάω και καφέ από φιάλη Klein :P

    Υστερόγραφο, είμαι πλέον πεπεισμένος πως όλοι οι άνθρωποι μπορούν να αγαπήσουν τα μαθηματικά, αν τους δείξεις την άλλη τους πλευρά. Έκανα σε μία φίλη μου, που τα σιχαίνεται, το κολπάκι με την ταινία του Μέμπιους, και την έβαλα να προσπαθήσει να την κόψει στη μέση. Της άρεσε τόσο που την επόμενη ημέρα έφτασε να με ρωτάει πως μπορούμε να θυμόμαστε το φ για να κατασκευάσουμε τη λογαριθμική σπείρα :P Από την άλλη, την ίδια ημέρα που είχαμε μαθηματικά στο σχολείο, δεν έδωσε σημασία. Το σχολείο σκοτώνει τα μαθηματικά!




    Statler
    avatar
    The Voice of Eternity
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2958
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από The Voice of Eternity Τετ Απρ 13, 2011 12:33 pm

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:Η θεωρία αριθμών είναι ωραία αλλά μπορεί να αφιερώσεις όλη σου τη ζωή και να μην καταφέρεις να ανακαλύψεις τίποτα (θείε Πέτρο :P ).

    Σημασία δεν έχει ο προορισμός, αλλά το ταξίδι. snob
    :P


    Τώρα για το θέμα των κατευθύνσεων κτλ...
    Όχι, όχι. Η κατευθύνσεις ίσως και να χειροτερεύουν τα πράγματα βασικά. Εδώ στην Κύπρο σου λεω πληροφοριακά πως διαλέγουμε σχεδόν ελεύθερα ποια μαθήματα θα πάρουμε στην 2-3 λυκείου(4 επιλογής ότι θέλουμε, ή 3 επιλογής και δυο ενδιαφέροντος. Αυτά στην Δευτέρα. Στην Τρίτη 4 επιλογής, και 1 ενδιαφέροντος. Μαζί βέβαια με τον κοινό κορμό. Φυσικά τώρα λένε θα το αλλάξουν και θα είναι 7-8 κατευθύνσεις. Αλλά πάλι, το πρόβλημα παραμένει.)
    Αλλά τέλος πάντων, το εκπαιδευτικό είναι άλλο θέμα.


    Για την Γεωμετρία,
    Το ίδιο πράγμα λέμε βασικά. Very Happy
    Αν και δεν είναι η ευκλείδεια γεωμετρία που δεν ανταποκρίνεται πλήρως στην πραγματικότητα. Είναι η υλική πραγματικότητα που δεν ανταποκρίνεται πλήρως στην ευκλείδεια γεωμετρία. :P
    Και αν και πολλοί μπορεί να το παρερμηνεύσουν, και να συμπεραίνουν αυτό που είπες εσύ, στην πραγματικότητα δεν ισχύει τίποτα τέτοιο. Η ευκλείδεια γεωμετρία μπορεί να μην ταυτίζεται με τον υλικό χώρο, αλλά είναι μια αρκετά ακριβής προσέγγιση. Εξάλλου, το θέμα όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι οι εφαρμογές. Το θέμα είναι τα ίδια τα μαθηματικά.


    Tom Marvolo Riddle έγραψε:
    Και μία πρόταση και για τους δυο σας, όταν βρείτε χρόνο κατεβάστε κανένα επεισόδιο της σειράς "το σύμπαν που αγάπησα", θα σας αρέσουν πιστεύω!

    Μάριε αν περάσω στη σχολή που θέλω να περάσω, θα κάνουμε τοπολογία, και θα σου λέω τα (κρύα, ομολογουμένως) ανέκδοτα που ακούγονται ειδικά για το μάθημα :P Κερνάω και καφέ από φιάλη Klein :P

    Ήμουν σίγουρος πως το βλεπες. Φαινόταν στα ποστ σου. Στις ατάκες σου. Razz
    Έχω δει αρκετά επεισόδια. Με είχε πιάσει η μανία με αυτή την εκπομπή για ένα καιρό, αλλά έπεσα μια φορά πάνω σε ένα επεισόδιο που δεν μου άρεσε και μου κόπηκε η φόρα. Δεν άλλαξα γνώμη για την σειρά, απλά όταν νιώθεις αυτήν την αίσθηση του ενθουσιασμού και της ασταμάτητης μανίας και σου βάζει κάποιος φρένο απότομα, είναι δύσκολο να ξαναξεκινήσεις. =/

    Για την τοπολογία. ναι, κάτι "αρκτικά" έχουν φτάσει στο αυτί μου. whistling


    Tom Marvolo Riddle έγραψε:
    Υστερόγραφο, είμαι πλέον πεπεισμένος πως όλοι οι άνθρωποι μπορούν να αγαπήσουν τα μαθηματικά, αν τους δείξεις την άλλη τους πλευρά. Έκανα σε μία φίλη μου, που τα σιχαίνεται, το κολπάκι με την ταινία του Μέμπιους, και την έβαλα να προσπαθήσει να την κόψει στη μέση. Της άρεσε τόσο που την επόμενη ημέρα έφτασε να με ρωτάει πως μπορούμε να θυμόμαστε το φ για να κατασκευάσουμε τη λογαριθμική σπείρα :P Από την άλλη, την ίδια ημέρα που είχαμε μαθηματικά στο σχολείο, δεν έδωσε σημασία. Το σχολείο σκοτώνει τα μαθηματικά!



    Όταν συναντάς τέτοιες περιπτώσεις, σου προτείνω να συστήνεις τα βιβλία του Clawson. Είναι 3 υπέροχα βιβλία για ανθρώπους που ενώ τους αρέσουν τα μαθηματικά ή έδειξαν παρόμοιους ενθουσιασμούς όπως η φίλη σου, δεν είχαν την ευκαιρία ή την όρεξη όταν έπρεπε. Είναι περισσότερο θεωρεία δηλαδή. Ξέρεις, γενικά μαθηματικά κτλ. Όχι κάτι το εξειδικευμένο. Συγκεκριμένα, τα «μαθηματικά μυστήρια» εστιάζουν στα άλυτα προβλήματα, στην φύση της λογικής, στην κατανομή των αριθμών, και σε στατιστικά στοιχεία σχετικά με άλυτα προβλήματα κτλ. Και το «η μαγεία των μαθηματικών» στην ιστορία της γεωμετρίας, στην φιλοσοφία της, καθώς και γενικότερα των μαθηματικών. Σου συστήνω λοιπόν να προτείνεις κάποιο από τα δυο ανάλογα με το που δείχνει ενδιαφέρον ο άλλος. Το δεύτερο πάντως είναι πιο το πιο ξεκούραστο(αν και και τα δυο είναι). Κάνουν θαύματα πιστεύω. Very Happy
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τετ Απρ 13, 2011 1:47 pm

    Από το σύμπαν που αγάπησα δεν κατάφερα να δω όσα επεισόδια ήθελα, αλλά τα έχω όλα κατεβασμένα και σκοπεύω να τα δω το καλοκαίρι, μπορούμε να κανονίσουμε και χγ-προβολές :P
    Αν και δεν είναι η ευκλείδεια γεωμετρία που δεν ανταποκρίνεται πλήρως στην πραγματικότητα. Είναι η υλική πραγματικότητα που δεν ανταποκρίνεται πλήρως στην ευκλείδεια γεωμετρία.

    Χαχαχα τι τρελός! :P
    Ένιγουει, μας χαλάει; Δεν μας χαλάει! Υπάρχουν και οι άλλες δύο γεωμετρίες, η ελλειπτική και η υπερβολική. Οπότε η πραγματικότητα σιγά σιγά να ετοιμάζεται να μας ανοίξει την καρδιά της lighter




    Statler
    Jace Wayland
    Jace Wayland
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 11954
    Ηλικία : 27
    Location : City Of Glass
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Friends share secrets. That's what keeps us close.

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Jace Wayland Τετ Απρ 13, 2011 3:04 pm

    Πως τα καταφερνετε? crying Διαβαζω τα ποστ σας και μου ερχεται να σκασω plz
    Ακομα και τωρα στην δευτερα γυμνασιου δυσκολευομαι να τα καταλαβω..τι θα απογινω στο λυκειο? plz





    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Jace-sig

    Halfblood Prince
    Halfblood Prince
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 2679
    Ηλικία : 27
    Location : Anywhere else
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: In the end, who's gonna tell your story?

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Halfblood Prince Τετ Απρ 13, 2011 3:35 pm

    Σιγά μωρέ! Εγώ τα λατρεύω!! Τώρα με την τριγωνομετρία στον κύκλο τα βρήκα λίγο σκούρα...αλλά όκ...τα κατάφερα!! Και είμαι κι εγώ δευτέρα γυμνασίου!! Happy :D



    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 2dlkjfr
    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 B84i1f
    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 15xl4w8
    Prouds:
    Alouriats
    Alouriats
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ηλικία : 29
    Location : Ουτοπία
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Alouriats Σαβ Απρ 16, 2011 1:58 pm

    Και εγω έχω παρακολουθήσει κάμποσα από το "Σύμπαν που αγάπησα", πάντως λατρεύω τους Mythbusters!!! Very Happy
    Εχω να κάνω μερικά σχόλια πάνω σε αυτά που είπατε...

    1. Η γλώσσα του σύμπαντος δεν είναι τα μαθηματικα! Εμείς προσπαθούμε να καταλάβουμε το σύμπαν μέσα από τα μαθηματικά!!!

    2. Μάριε σε αυτά που λες για τις διαφορετικές τάξεις μαθητών έχεις απόλυτο δίκιο και δεν πρόκειται να σε "βρίσει" κανείς επειδή λες τη γνώμη σου!!! Μάλιστα πες την πιο δυναμικά! Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γιατί δεν μπορεί ένας μαθητής που ενδιαφέρεται και προχωράει παρακάτω να αναγκάζεται να είναι στην ίδια τάξη με έναν τεμπέλη που δεν διαβαζει τίποτα! Με αυτήν την λογική η φυλακή είναι άχρηστη! Γιατί να ξεχωρίζουμε τους εγκληματίες με τους νομιμους πολίτες;
    Έξάλλου και από βιολογική οπτική γωνία δε συμπίπτει πάντοτε η νοητική ηλικία ενός μαθητη με την σωματική του ηλικία! Και αυτός νομίζω πως είναι ο σημαντικότερος λόγος που πρέπει να χωρίζονται αλλιώς οι μαθητές!

    3. Επίσης η ερώτηση "Αυτό κύριε που εφαρμόζεται;;;" νομίζω πως είναι η πιο σημαντική ερώτηση που μπορεί να κάνει ένας μαθητης!!! Και εδώ είναι που εξετάζουμε πλεον την ικανότητα του καθηγητη στις γνώσεις και στη διδακτική, γιατί πρεπει να απαντήσει! Ο μαθητής πρεπει να ξέρει γιατι τα μαθαίνει αυτά, ώστε να αρχίσει να διακρίνει τις πραγματικά χρησιμες πληροφορίες από τις άχρηστες!

    4. Αναφέρθηκε το ταλέντο! Με στατιστικές ερεύνες το 3% του πληθισμου είναι άτομα που ξεχωρίζουν. Και όσο αφορά το ταλέντο, το μόνο ταλέντο που χρειάζεται κανείς για να πετύχει είναι το ταλέντο επιμονής!!! Χμμ... εδω εχω πολλά να πω αλλά όχι χρόνο...



    Alouriats
    Alouriats
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ηλικία : 29
    Location : Ουτοπία
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/03/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Alouriats Δευ Απρ 18, 2011 5:44 pm

    έχω την αίσθηση πως ήμουνα λιγάκι απότομη στο προηγούμενο μήνυμα γιατι βιαζομουνα και προσπαθούσα να τα γράψω όλα επιγραμματικά. Συγγνώμη! Παιδια να είστε πάντοτε καλά!

    Φιλικά,
    Σταυρούλα



    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Μαθηματικά! - Σελίδα 6 Empty Απ: Μαθηματικά!

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Δευ Απρ 18, 2011 6:25 pm

    Όχι καλέ, μην ανησυχείς! Απλά φαντάζομαι κανείς δεν διαφωνεί μαζί σου! Razz




    Statler

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Οκτ 06, 2024 9:37 am