.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+19
Bellatrix Lestrange
Gellert
SiMoS
Nathaniel
Rea
Hecate
just reaper
Fleur Delacour
Minerva McGonagall
Cassandra Black
Helga Hufflepuff
RemousLoupin
The Voice of Eternity
E-vampire
Leonie Vernier
Tom Marvolo Riddle
Mr. Filch
Merlin the Great
silver
23 απαντήσεις

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Helga Hufflepuff
    Helga Hufflepuff
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 2770
    Ηλικία : 44
    Location : σε ένα μεσαιωνικό πύργο στα Highlands
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Helga Hufflepuff Πεμ Ιαν 14, 2010 1:24 am

    κάποια από τα παραμύθια δεν είναι και τόσο αθώα όσο φαίνονται. αλλά αυτά θα τα πούμε κάποια άλλη στιγμή.


    καληνύχτα
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Πεμ Ιαν 14, 2010 1:30 am

    Δηλαδη τα παιδια που διαβαζουν χπ, μετα προσπαθουν να γίνουν μαγοι;
    Και εμεις εδω μεσα ειμαστε σατανιστες σωστα; Μεσα απο το χπ, περνιουνται μυνηματα παρα πολλα. καλα μα και ασχημα. Το θεμα ειναι ποια θα επιλεξεις να κρατησεις. Ο χαρι ποτερ, μας εχει δειξει ςπισης την αξια του θαρρους και της ευγενικης ψυχης, της φιλιας και της αγαπης. Εγω απο μικρη αυτα θαυμαζα στον ηρωα μου (και το βιβλιο το διαβασα σε παααρα πολυ μικρη ηλικια γιατι ηταν το πρωτο μου μολις εμαθα να διαβαζω-ημουν 5 στα 6) , και αυτα θαυμαζουν τοσοι αλλοι ανθρωποι. Δεν θαυμαζα το οτι κουναει ενα ραβδακι και κανει μαγικα, μα το οτι ειναι σωστος φιλος, ενα αγορι γεματο συναισθηματα, ανιδειοτελεια, πιστη, αφοσιωση και γενναιοτητα.
    Και επισης, η περιεργεια δεν ειναι πραγμα κακο. Ο ανθρωπος που δεν ειναι περιεργος, δεν αποκτα κανενος ειδους γνωση. Αν δεν ημασταν περιεργοι, θα ημασταν φυτα. Δεν θα καταλαβαιναμε τι συμβαινει στον κοσμο γυρω μας , γιατι πολυ απλα δεν θα μας ενοιαζε, δεν θα ημασταν περιεργοι να μαθουμε.



    Mischief managed.
    avatar
    silver
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11
    Ηλικία : 79
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2010

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από silver Πεμ Ιαν 14, 2010 4:43 am

    ===========================================================================================


    O Χάρι Πότερ, τo βιβλίο που μανιωδώς διαβάζουν τα παιδιά όλου του κόσμου, όχι μόνο μυεί στη Μαγεία και τον Σατανισμό, με την πλαστή δικαιολογία ότι υπάρχει λευκή και μαύρη Μαγεία, καλή και κακή Μαγεία, αλλά προωθεί και την ομοφυλοφιλία ως κάτι το φυσικό, το φυσιολογικό, το πλήρως αποδεκτό και, γιατί όχι, το ζηλευτό. «Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος γενναίος και έξυπνος δεν μπορεί να είναι ομοφυλόφιλος» δήλωσε χαρακτηριστικά η συγγραφέας.

    Για μας τους Ορθοδόξους βέβαια η είδηση ήταν αναμενόμενη διότι η αμαρτία, η αισχρότητα, η διαστροφή είναι στενά, πολύ στενά, συνδεδεμένη με τη Μαγεία, με τη λατρεία δηλαδή του Σατανά. Τι είναι Μαγεία; Η συνεργασία του ανθρώπου με τα πονηρά και ακάθαρτα πνεύματα για την επίτευξη προσωπικών επιθυμιών και στόχων, με ορισμένα βέβαια ανταλλάγματα προς τον μεσάζοντα διάβολο και τους αγγέλους του. Ποια είναι τα ανταλλάγματα; Εκτός από την άρνηση του Θεού που ούτως ή άλλως υφίσταται αφού υπάρχει συνεργασία με τον αποστάτη διάβολο, εκτός από την απώλεια της ίδιας της ψυχής που πρόθυμα, δυστυχώς, παραχωρείται προς τον μισάνθρωπο διάβολο ένα ακόμα αντάλλαγμα είναι η ολοκληρωτική παράδοση του ανθρώπου στη λατρεία του Σατανά. Πως, όμως, ο διάβολος θα εξασφαλίσει τα «κέρδη» του; Πως θα δέσει τον άνθρωπο τόσο καλά ώστε να είναι δύσκολη η συνειδητοποίηση της καταστάσεώς του, η μετάνοια και η επιστροφή; Πολύ απλά: θα χρησιμοποιήσει όλα τα βασικά ένστικτα του ανθρώπου. Θα οδηγήσει τον άνθρωπο σε όσο το δυνατό περισσότερα πάθη ώστε να ἐξαρτηθεί από αυτά. Κάθε φορά που δοκιμάζει ένα πάθος θα θέλει άλλο πιο ισχυρό, πιο δυνατό, θα προσπαθεί να χορτάσει την αμαρτία. Όμως, όπως συνέβη και με τον άσωτο της παραβολής, κανείς δεν θα του δίνει να χορτάσει διότι η αμαρτία δεν χορταίνεται, δεν πληροί τον άνθρωπο.


    Ὅταν κάποιος πειστεί ότι ο Χριστός τον καταπιέζει, δεν τον αφήνει να ζήσει, όπως πείστηκαν και οι πρωτόπλαστοι, τότε καταπατεί τις εντολές του Θεού νομίζοντας πως θα γίνει Θεός. Τότε γεύεται από όλους τους απαγορευμένους καρπούς, παραδίδεται στον διάβολο και τελικώς μένει κενός, μένει απογοητευμένος, μένει χωρίς την Χάρη, πεθαίνει πνευματικά και οδηγείται στην απόγνωση και, όχι σπάνια, στην αυτοκτονία. Είναι τυχαίο άραγε πως πολλοί τραγουδιστές Ροκ που υμνούσαν τον Σατανά ήταν παράλληλα πανσεξουαλιστές, ομοφυλόφιλοι, αλκοολικοί, τοξικομανείς και τελικώς αυτοκτόνησαν; Είναι τυχαίο πως στις τελετές σατανολατρείας υπάρχουν πάντα και σεξουαλικά όργια; Είναι τυχαίο πως η Νέα εποχή έχει περάσει την κοινωνία unisex και διαρκώς διεκδικεί την απελευθέρωση των ηθών; Ασφαλώς όχι.

    Έτσι λοιπόν και ο Χάρι Πότερ έπρεπε, για να εξασφαλίσει την κυριαρχία του, να προβάλει και την ομοφυλοφιλία, να συμβάλει και αυτός ώστε οι νέες γενεές να μη ξεφύγουν καθόλου από την κυριαρχία του Σατανά. Τι θα πούνε, όμως, οι εκπαιδευτικοί που παγκοσμίως μιλούσαν με τα κολακευτικώτερα λόγια μέχρι τώρα για τον Χάρι Πότερ αδιαφορώντας για τις ενστάσεις και της Εκκλησίας και άλλων σοβαρών φορέων; Τι θα πουν οι γονείς που έκλειναν επιδεικτικά τα αυτιά στις ενστάσεις αυτές αγνοώντας ακόμα και το γεγονός ότι παιδάκια που δεν είχαν καταφέρει να διαβάσουν ούτε ένα 10 σέλιδο φυλλάδιο έγιναν ξαφνικά φανατικοί αναγνώστες των πολλών υπερπολυσέλιδων βιβλίων του μικρού μάγου; Εδώ, δυστυχώς, έρχεται η έκπληξη. Οι γονείς συνεχίζουν απτόητοι να μάχονται για να πάρουν πρώτοι το βιβλίο στα μικρά αγγελούδια και να τα μετατρέψουν σε λάτρεις του σατανά μαυρίζοντας τις εύπλαστες και αγνές ψυχούλες τους. Δυστυχώς σύμφωνα με μεταγενέστερη είδηση και αφού είχε προκληθεί σάλος για την παραπάνω είδηση, «Το έβδομο και τελευταίο βιβλίο του Χάρι Πότερ <Ο Χάρι Πότερ και οι κλήροι του θανάτου> έφτανε στά ράφια των ελληνικών βιβλιοπωλείων, ενώ τις 3.000 έφταναν προπωλημένα συλλεκτικά αντίτυπα».


    Εμείς οι γονείς, εμείς οι εκπαιδευτικοί, εμείς οι μεγάλοι είμαστε αυτοί που θα έπρεπε να προστατέψουμε τα παιδιά μας από τη σκληρή πολεμική της Νέας εποχής. Τελικώς εμείς πρώτοι τα παραδίδουμε στον Χάρι Πότερ και στην τηλεόραση για να τα παραμορφώσουν αντί να φροντίσουμε να τα μορφώσουμε εμείς εν Χριστώ. Ας ξυπνήσουμε πρώτοι εμείς, ας βγάλουμε πρώτοι εμείς την τηλεόραση και τη διδαχή της από τη ζωή μας, ας συνδεθούμε με το Χριστό και την Εκκλησία, ας αντισταθούμε σε κάθε νεοεποχήτικο άκουσμα και εφεύρημα, ας αποκτήσουμε κριτήρια και ας προσπαθήσουμε έπειτα να τα μεταδώσουμε και στα παιδιά μας. Είναι τραγικό το φαινόμενο οι γονείς να θεωρούν προβληματικά τα παιδιά τους όταν συνδέονται με την Εκκλησία και να ανησυχούν, και από την άλλη να θεωρούν φυσιολογικό τα παιδιά τους να ασχολούνται με κάθε αρρωστημένο και διαβολικό που προσφέρει η Νέα Εποχή.

    Πάντα φιλικά,
    Κώστας.

    ===========================================================================================
    Fleur Delacour
    Fleur Delacour
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 21971
    Ηλικία : 231
    Location : Όπου νά'ναι, αρκεί να είναι στην Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Go sell crazy someplace else, we're all stocked up here

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Fleur Delacour Πεμ Ιαν 14, 2010 6:32 am

    Νομίζω ότι κάνετε κριτική σε βιβλία που δεν έχετε διαβάσει. Δεν αναφέρεται τίποτα που να αφορά ομοφυλοφιλικές σχέσεις, σε κανένα από τα επτά βιβλία. Ό,τι επικαλείστε είναι απλά κάτι που ανέφερε η συγγραφέας σε μια συνέντευξή της. Ούτε ο διάβολος αναφέρεται πουθενά. Αντιθέτως προβάλλεται πολύ η αξία της οικογένειας, της φιλίας, του αλτρουϊσμού και καταδικάζεται οποιαδήποτε μισαλλοδοξία και ρατσισμός. Ούτε η αθεΐα προβάλλεται πουθενά, αφού στα βιβλία περιγράφεται ο εορτασμός των Χριστουγέννων από τους ήρωες του βιβλίου. Τα πράγματα δεν είναι τόσο δυσοίωνα όπως φαντάζεστε, τα βιβλία αναφέρονται στην μάχη του καλού με το κακό, όπως οι περισσότερες ιστορίες, όπου τελικά το καλό υπερισχύει. Τι το μεμπτό έχει αυτό; Μάγοι, μάγισσες και δράκοι είναι πρωταγωνιστές σε όλα σχεδόν τα παραμύθια, δεν νομίζω ότι προβάλλει κάτι το σατανιστικό η Σταχτοπούτα ή η Χιονάτη.
    Τέλος θα ήθελα να πω το εξής, η σωτηρία μας είναι εντελώς προσωπικό μας θέμα και επιλογή. Κανείς δεν άγιασε με το ζόρι ή με νουθεσίες.




    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 1p55
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Merlin the Great Πεμ Ιαν 14, 2010 10:57 am

    Ερχομαι κι εγω να συμφωνησω στο οτι κρίνετε βιβλια που δεν έχετε διαβάσει.

    Ο Ομοφυλόφιλος Χαρακτήρας που αναφέρεται ούτε εκδηλώθηκε σε κανένα βιβλίο, ούτε υπήρξε η παραμικρή απόχρωση ένδειξη της σεξουαλικότητας του.

    Επίσης μιλήσατε για μύηση στη μάυρη μαγεία...μάλλον στη μαγεία γενικότερα...Αν είχατε διαβάσει τη σειρά θα ξέρατε πως το ηθικό δίδαγμα της ειναι το εξής. Η Μεγαλύτερη Μαγεία ειναι Αγαπη. Χριστιανική Εννοια που έχουν ξεχάσει πολλοί χριστιανοί.
    Ειδικα οι χριστιανοί που περιοριζονται στους μεγάλους σταυρούς και τις θρησκευτικές πομφολυγες.

    Διαβάζω Χαρι Ποτερ απο το 1997-8 αν θυμαμαι καλα. Δεν με σταμάτησε ουτε απο το να νηστευω 40 μέρες, ούτε με απομάκρυνε απο τα μυστήρια της εκκλησίας, ουτε κλονισε τη πίστη μου. Τουναντίον αν κάποιος δει το Ποτερ χωρις προκατάληψη θα δει οτι ανετα θα μπορούσε να ήταν χριστιανική παραβολή. Το Καλο νικαει το Κακο. Η θυσία νικά τον Θάνατο. Το Συμφέρον καταρρέει μπρος στην Ανιδιοτελή Αγάπη.

    Απο την άλλη πολλές φορές οι ανθρωποι της εκκλησιάς με έχουν κάνει να σιχαθώ οτι είμαι χριστιανός ορθοδοξος ( πραγμα που ευτυχώς δεν κατάφεραν). Ηταν πανω απο 3-4 περιπτώσεις που προσωπικα έχω να αναφερω περιστατικά που ιερείς πήγαν να με προσεγγισουν σεξουαλικα. Τουλάχιστον ο Νταμπλντορ (o gay χαρακτήρας) δεν μου την έπεσε ποτέ ΜΕΣΑ στη εκκλησία. Επίσης πήγα να σιχαθω οταν άκουσα επίσκοπο να δηλώνει στην κυριακάτικη του διδασκαλία πως η Εκκλησία δεν είναι φιλανθρωπικό ιδρυμα για να περιθάλπτει τους άπορους. Πως αυτό είναι δουλειά τους κράτους! ΑΥΤΟΙ πήγαν να με απομακρύνουν απο τον Θεο.

    Οι νέοι σήμερα δεν έχουν ανάγκη απο εκκλησιαστικό λόγο που γράφτηκε πριν 1500-2.000 χρόνια απο αμφιβόλου προελεύσεως συγγραφείς. Στην τελική....δεν υπάρχει βιβλίο που να δυσφημεί τον Θεο απο την Αγια Γραφη. Τον παρουσιάζει ρατσιστή, σκληρό και τιμωρό. ο Θεός ειναι αγάπη ομως κύριοι.

    Τέλος ο Θεός ήρθε για όλους. Δεν ηρθε για τους λίγους. Και τον καθένα τον προσεγγίζει με διαφορετικό πρόσωπο. Αλλα σε όλους έδωσε το δικαιωμα της ελευθεριας. Δικαιωμα που η θρησκεια μας οπως και οι περισσότερες μας στερεί αρκετές φορές.

    Αν ενα βιβλίο μπορεί να αποτέλεσει απειλή τότε το πρόβλημα δεν ειναι το βιβλίο αλλά πως δόμησε την κοινωνία μας ...η δική σας γενιά. Αντί λοιπόν να κάθεστε και να ευαγγελίζετε την αγάπη με ξυλινη γλωσσα και θρησκευτικά κείμενα μιλήστε απλά και αληθινα. Και το βασικό....

    Κανεις μας δεν πλησιάζει την τελειοτητα Του, ούτε και τα έργα Του...και η θρησκεία είναι έργο ανθρώπινο άρα και ατελές.

    Εμείς σαν κοινότητα φίλων του Χάρι Ποτερ και σας μιλάω και σαν διαχειριστής του φόρουμ...προσπαθήσαμε και προσπαθούμε να φτιάξουμε ενα ιστοτοπο που θα μπορεί ενα παιδι ανεξαρτητου ηλικίας να νιώσει πως μπορεί να ταξιδεψει, να συζητήσει και να ονειρευτεί...μακρυα απο την γκριζα πραγματικότητα που μας δώσατε εσείς.

    Ελπιζω να σας λύσαμε τις απορίες σας.
    Θα θέλαμε όλοι να κλεισει ειρηνικά το θέμα εδω.

    Φιλικοι χαιρετισμοι.






    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    Helga Hufflepuff
    Helga Hufflepuff
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 2770
    Ηλικία : 44
    Location : σε ένα μεσαιωνικό πύργο στα Highlands
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Helga Hufflepuff Πεμ Ιαν 14, 2010 12:49 pm

    Καλημέρα.

    Φίλοι μου τα έχω διαβάσει όλα τα βιβλία και έχω δει και τις ταινίες μέχρι στιγμής και είμαι φαν. Όποιος αμφιβάλλει μπορεί να μου κάνει ερωτήσεις....

    Είμαι όμως και φαν της Ορθοδοξίας και μπορώ να βρω διαφορές ομοιότητες και παραλληλισμούς και πολλά άλλα. Και θα σας τα αποδείξω εντός των ημερών, σιγά σιγά γιατί έχω και μπόλικους μαθητές και ελάχιστο χρόνο.

    Μην αρχίζετε τις υπερβολές και τους μηδενισμούς.

    Δεν ήρθα να σας πω ότι είναι μεγάλη αμαρτία να διαβάζει κανείς το οτιδήποτε. Αν ήταν αμαρτία , εγώ που ξέρω από Ορθοδοξία γιατί τα διάβασα όλα κι όχι μια και 2 φορές;

    Αμαρτία είναι να μην ξέρουμε τι διαβάζουμε και να μην κρίνουμε σωστά τα μηνύματα.

    Για να κρίνουμε πρέπει να έχουμε γνώσεις και πείρα ζωής και να έχουμε δει και 5 πράγματα από τον έξω κόσμο.

    Τα παιδιά είναι προστατευμένα από γονείς κι εμάς τους δασκάλους. Δεν έχουν περπατήσει στην κοινωνία μόνα τους.
    οσο έξυπνα κι αν είναι , δεν έχουν πείρα ζωής. Ζωντανά παραδείγματα.

    Λέτε πως η περιέργεια δεν είναι κακή. Αμ η περιέργεια σκότωσε τι γάτα. Γιατί η γάτα δεν ήξερε να διαχειριστεί τα όσα έμαθε.

    Εδώ την πατάνε ενηλικοι , μάγκες και μεγάλοι και τρανοί. Γιατί ο σατανάς είναι πιο μάγκας από όλους εμάς.


    Θα αρχίσω να σας αναλύω κάποιες από τις σκέψεις μου.
    Helga Hufflepuff
    Helga Hufflepuff
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 2770
    Ηλικία : 44
    Location : σε ένα μεσαιωνικό πύργο στα Highlands
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Helga Hufflepuff Πεμ Ιαν 14, 2010 12:57 pm

    Ο Βόλντεμορτ, αυτός "του οποίου δε λέμε το όνομα" όπως αναφέρεται στο βιβλίο , μοιάζει ή δε μοιάζει με τον "ακατανόμαστο" που λέμε κι εμείς οι Χριστιανοί; Παρέα με την Ναγκίνι το φίδι του, βλέπε όφι καταραμένο....

    Ούτε οι χριστιανοί επικαλούμεθα το όνομά του, γιατί τον φοβόμαστε και καλά κάνουμε. Όταν στέλνετε φίλους και γνωστούς στον αγύριστο....επικαλείστε το όνομά του και του "ανοίγετε" πόρτα να κάνει κακό σε δικούς σας , αλλά και σε εσάς. Όσο κι αν δεν το εννοείτε κι αν το κάνετε από τα νεύρα σας. Γιατί η οργή και το μίσος κι η βλαστήμια είναι αμαρτήματα, που πηγάζουν από αυτόν

    Ο Νταμπλντορ κι ο Χάρρυ δε φοβούνται να πουν το όνομά του. Και το παίζουν μάγκες. Αν κάποιο πιτσιρίκι πει...όπως δε φοβούνται αυτοί , που είναι οι πιο αγαπημένοι ήρωες και μούρες ,έτσι θα επικαλούμε κι εγώ το σατανά....τι θα γίνει;

    Όταν το Βόλντεμορτ ήταν όνομα ταμπου κι ο Χάρρυ δεν το ήξερε, από τον εγωισμό του το έλεγε παρόλο που ο Ρον τον παρακαλούσε να μην το κάνει. Και τι γινόταν; Κοντέψανε να πεθάνουν. Επειδή σώθηκαν στο βιβλίο, που γενικά στις ιστορίες δεν πεθαίνουν οι ήρωες, δε σημαίνει πως μπορούμε όλοι να γλιτώσουμε κι από το Σατανά.....

    Ο ίδιος ο Νταμπλντορ που ήταν η μεγαλύτερη μούρη, πήγε και φόρεσε το καταραμένο δαχτυλίδι και έφαγε το κεφάλι του. Υποτίμησε τον αντίπαλο και το πλήρωσε με τη ζωή του. Παρόλο που ήταν ο καλύετρος μάγος κι ο πιο σοφός. Για να νικήσει κανείς το Σατανά , πρέπει να είναι ΘΕΟΣ όχι μάγος, όχι άνθρωπος. Γιατί οι άνθρωποι έχουν πάθη. ¨Εχουν βλακώδη περιέργεια και εγωισμό καμιά φορά., ακόμα και οι μεγάλοι σε ηλικία όπως βλέπουμε, Και δεν έχουν κυριαρχία στον εαυτό τους. Μια αδύναμη στιγμή ήταν αρκετή για αυτόν τον γίγαντα κι έπεσε στα νύχια του Βόλντι , χωρίς επιοστροφή. Γιατί όλα τα κακά δε διορθώνονται πάντα.....
    Helga Hufflepuff
    Helga Hufflepuff
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 2770
    Ηλικία : 44
    Location : σε ένα μεσαιωνικό πύργο στα Highlands
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Helga Hufflepuff Πεμ Ιαν 14, 2010 1:03 pm

    Γιαυτό δε σας λέω, κάψτε τα βιβλία και καταδικάστε τα. Γιατί κι εγώ τα διάβασα και τα διαβάζω ακόμα. Σας λέω να τα δούμε λέξη λέξη. Νόημα νόημα. Να δούμε σε τι διαφέρουν και σε τι μοιάζουν με την Ορθοδοξία. Ο Silver λέει διαφορές. Εγώ μέχρι στιγμής ομοιότητες.

    Το ίδιο είναι. Τα ανόμοια ούτως ή άλλως δε συγκρίνονται.


    Μην καταδικάζετε αμέσως την Ορθοδοξία και τους παπάδες.....

    Δεν είμαι καμιά θρησκόληπτη θρησκευτικού. Δεν έχω πάει κατηχητικό ποτέ.
    Δεν έχω μουστάκι και τρίχες παντού. Αξύριστα πόδια , μασχάλες. Δεν είμαι άπλυτη. Δεν είμαι κολλημένη.

    Έτυχε να έχω δύσκολη ζωή και είδα το Χριστό να με βοηθάει....


    Στην οικογένειά μου είμαι η μόνη που πάω εκκλησία και που νηστεύω και πιστεύω. Δεν κατηγορώ τους δικούς μου. Τους δέχομαι και τους αγαπάω.

    Είμαι μια σύγχρονη χριστιανή.

    Μπορώ να σας αποδείξω πως Ορθοδοξία ισχύει και με μοντέρνες μεθόδους.

    Μην είστε κολλημένα.
    just reaper
    just reaper
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2662
    Ηλικία : 40
    Location : Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: tiefe wasser sind nicht stil

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από just reaper Πεμ Ιαν 14, 2010 1:29 pm

    Nα πω και εγώ λίγο την γνώμη μου. Δεν νομίζω ότι ένα παιδί 14 χρονών μπορεί να επηρεαστεί από ένα παραμυθάκι όπως ο Χάρι Πότερ και θα οδηγηθεί στην μαγεία. Είναι αρκετά μεγάλο ώστε οι γονείς του να το έχουν βαλει σε έναν σωστό δρόμο. Όμως επίσης πιστεύω ότι ένα παιδί 14 χρονών δεν πρόκειται να κάτσει να σκεφτεί όλες τις προηγούμενες παρομοιώσεις.



    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Rosenrot-1

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Durmstrang_banner800-1
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Merlin the Great Πεμ Ιαν 14, 2010 1:33 pm

    Tina79 έγραψε:

    Μπορώ να σας αποδείξω πως Ορθοδοξία ισχύει και με μοντέρνες μεθόδους.

    Μην είστε κολλημένα.


    Καταλαβες οτι ειμαστε κολλημένα;

    Επίσης ποιος σου ζήτησε να αποδειξεις οτι η Ορθοδοξια ισχύει; Ποιος αμφισβητησε οτι ισχύει;
    Κανεις μας. Οχι μόνο η Ορθοδοξια. Ολες η θρησκείες ισχυουν οταν έχουν βασικο αξονα την αγάπη.
    Και σαφέστατα ο Χριστός βοηθάει. Το έχω βιωσει κι εγω. Εδώ όμως αγαπητη ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΥΠΕΡ-ΑΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΛΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ;

    Τους παπάδες τους καταδικάζουμε...(όχι όλους...υπάρχουν ιερεις που είναι αξιεπαινοι και αξιοι διδασκαλοι) όταν καταδικάζουν και μιλανε κολλημένα περι Χαρι Ποτερ, περι προγαμιαιων σχεσεων και άλλες βλακείες...ενω οδηγουν το ποιμνιο στην αμαρτία. Ενω είναι βουτηγμενοι στην ακολασια. Με συγχωρεις αλλα υπάρχουν αλλα σημαντικοτερα πραγματα απο αυτά. Φτωχεια, ανέχεια, μιζέρια, μεταναστευση


    Τωρα στον θέμα για τον Χαρι Ποτερ και τον Νταμπλντορ. Κι εγω την ιδια ιστορία διαβασα αλλα μου πέρασε άλλα μηνύματα.
    Οτι ακόμα και ο πιο σοφος και πιο δυνατος μπορεί να πέσει θυμα των θέλω του. Οπως και οταν φορεσε το δαχτυλίδι ο Νταμπλντορ. Δεν ειναι αυτό χριστιανικό διδαγμα;;; Πως πρεπει πάντα να ειμαστε ευσεβεις, ταπεινοι και να μην ζητάμε υπερφυσικά πράγματα.

    Δεν τιμωρήθηκε ο Χάρι που ελεγε το ονομά του;;; Δεν μας περνα αλλο ενα χριστιανικο διδαγμα;;; οτι δεν πρεπει ποτε να υποτιμούμε το κακο και την δυναμη του!

    Αν τωρα υπαρχουν πιτσιρικια που θα καταλαβουν οτι πρεπει να το παιζουν μαγκες διαβαζοντας το τότε δεν θα φταιει το βιβλιο χρυση μου. Με την ιδια λογική μη του δώσεις να διαβάσεις ουτε την Παλαια Διαθήκη γιατί θα διαβάσει το προπατορικο αμάρτημα και θα καταλάβει πως ο Εξαποδω έχει την δύναμη της γνωσης και θα ενδωσει...ούτε την Καινή και να διαβάσει το εδάφιο που μιλάει για τον Χριστό όταν τα έκανε λίμπα στο Ναό του Σολωμόντα. ΘΑ γίνει αναρχικός!!!! Δεν θα φταιει το βιβλιο για το συγκεκριμένο πιτσιρίκι. Θα φταιει η ελλειψη προσοχης και παιδειας απο την οικογενεια του.


    Εγω κρατάω απο αυτή τη σειρά βιβλίων ποιες χριστιανικες αξίες & αρετές προωθει. Και είναι πάρα πολλες. Ειναι ευκαιρία για ένα παιδι να ερθει κοντα με τοσα ομορφα μηνηματα απο μικρη ηλικια. Κοιτάτε το δαχτυλο και χάνετε τον ουρανο.

    Δεν με ενδιαφέρουν τα σκοτεινα.

    Οποιος ειναι σκοτεινος θα τα αναζητήσει ούτως η άλλως.






    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    Helga Hufflepuff
    Helga Hufflepuff
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 2770
    Ηλικία : 44
    Location : σε ένα μεσαιωνικό πύργο στα Highlands
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Helga Hufflepuff Πεμ Ιαν 14, 2010 2:04 pm

    Merlin περί Νταμπλντορ και Χάρυ , τα ίδια που λες κι εσύ λέω κι εγώ.

    Όταν λέω κολλημένοι, δε λέω με τον Ηαρυ Πότερ. Γιατί κολλημένη είμαι κι εγώ. Αλλιώς 30 χρονών γαϊδούρα δε θα ήμουν μέλος σε τέτοια sites. Εννοώ κολλημένοι απέναντι σε κάποιους σαν κι εμένα που μιλάμε για Ορθοδοξία. Δε σημαίνει πως είμαστε οι γνωστές γριές που λέμε πως ο Χάρυ και η τεχνολογία κι οι υπολογιστές είναι του Σατανά μηχανήματα κι άλλες τέτοιες παπαριές.... Γιατί αλλιώς ούτε Ηάρυ θα διάβαζα, ούτε υπολογιστή θα είχα , ούτε στο ιντερνετ θα έμπαινα.

    Σαφώς και δε μου ζήτησε κανείς ούτε να αποδείξω, ούτε να καταδικάσω τίποτα.

    Στο συγκεκριμένο site δεν μπήκα για αυτό το λόγο. Απλά έπεσα τυχαία στη συγκεκριμένη συζήτηση και είπα να συμμετάσχω. Δεν ήξερα ότι θα τα πάρετε στο κρανίο.

    Συνήθως τα forums είναι για να εκφράζουν απόψεις τα μέλη.

    Και για να είμαι ξεκάθαρη, η δική μου άποψη δεν είναι κατά του Χάρυ Πότερ. Και θα το καταλάβεις αν διαβάσεις όσα λέω. Ελπίζω πως γράφω απλά και ξεκάθαρα.
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Merlin the Great Πεμ Ιαν 14, 2010 2:13 pm

    Δεν τα εχει παρει κανεις στο κρανιο μαζί σου Τινα.

    Και ειδικα στο HarryWorld καλοϋποδεχομαστε ολα τα νεα μελη. Το ιδιο ισχυει και για σένα. Εισαι καλοδεχουμενη.



    Στο συγκεκριμένο site δεν μπήκα για αυτό το λόγο. Απλά έπεσα τυχαία στη συγκεκριμένη συζήτηση και είπα να συμμετάσχω.

    τς τς τς....ου ψευδομαρτυρήσεις λένε οι 10 Εντολες!
    Μην τις ξεχναμε. Το λέει και η Εκκλησια μας!
    :P

    ο καθένας εχει το δικο του λογο του βρίσκεται εδω.


    Συνήθως τα forums είναι για να εκφράζουν απόψεις τα μέλη.

    Μα αυτό ακριβώς κάνουμε. Δεν σβηστηκε ποστ κανενός. Ο καθενας εκφράζει την αποψη του.




    Τελοσπαντων...υπαρχουν πολλα αλλα ενδιαφεροντα τοπικς για τους φιλους του Χαρι Ποτερ.

    Ας θεωρηθει λήξαν το συμβαν!

    ΚΑλη σου διασκέδαση και καλα ποστ!

    Very Happy






    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    Helga Hufflepuff
    Helga Hufflepuff
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 2770
    Ηλικία : 44
    Location : σε ένα μεσαιωνικό πύργο στα Highlands
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Helga Hufflepuff Πεμ Ιαν 14, 2010 2:14 pm

    α και σε αυτό που λες ότι δεν πρόκειται περι διαγωνισμού για το ποιος είναι ο πιο καλός χριστιανός , συμφωνώ. Δεν κάνω διαγωνισμό. Γιατί σίγουρα θα έχανα, μιας και δεν είμαι η καλύτερη χριστιανή και το γνωρίζω.


    Κάποιο άλλο μέλος λέει πως η σωτηρία είναι προσωπική υπόθεση. ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ.

    Δεν ήρθα για να σώσω κανέναν, γιατί δεν έχω το σύνδρομο του Σωτήρα.

    Μια άποψη είπα να εκφέρω.


    Δεν μπορώ να σώσω καλά καλά ούτε τον ευατό μου, πώς θα πάω να σώσω άλλους; Και ποια είμαι εγώ που θα κρίνω πως χρειάζονται σωτηρία; Ο Θεός;


    Ξέρω πολύ καλά πως κατέβηκε ο Ίδιος ο Κύριος πριν 2000 χρόνια και κάτι ψιλά και δεν κατάφερε να τους σώσει όλους, γιατί δεν ήθελαν. Αν δεν τα κατάφερε Αυτός, εγώ τι θα κάνω;


    Ξέρω όμως επίσης και το πόσο εύκολα πέφτει κάποιος στο σατανισμό. Γιατί έχω έναν φίλο. Ζωντανό , υπαρκτό πρόσωπο κι όχι μπούρδες.....

    Και αυτό που λέει ένα μέλος κι αντιδρά σα να είναι κολλημένο απέναντι στον Silver, "δηλαδή λέει όσοι διαβάζουμε Ηάρυ Πότερ είμαστε σατανιστές;" Ερμηνεύει τα λόγια του Silver έχοντας αυτομάτως κατά νου πως ο Silver είναι ο εχθρός που ήρθε να μας καταδικάσει όλους τους Χαρυποτεριστές.

    O Silver, δεν είναι συγγενείς μου, ούτε τίποτα.

    Αν όμως όπως λέει το προφίλ του είναι 65 και ξέρει από υπολογιστές κι Αγγλικά και μπαίνει σε sites όπως του Harry Potter. Τότε τον βρίσκω αξιέπαινο. Που σαν μοντέρνος παππούς αγαπάει κι ασχολείται με τα ενδιαφέροντα της νεολαίας.
    Θα ήθελα να τον είχα παππού μου αν ήμουν στην ηλικία σας. Και πατέρα επειδή με τη δική μου ηλικία για πατέρας θα ήταν.

    Και θα τον άκουγα, γιατί κι αυτός ο Χριστιανός για να φτα΄σει 65 , κάτι παραπάνω από μένα θα ξέρει. Κι ίσως με οφελήσει η οπτική που μου δίνει.

    Αν θέλω κρατάω όσα λέει. Αν όχι τα πετάω. Αλλά δεν τσαντίζομαι μαζί του με την πρώτη.
    Helga Hufflepuff
    Helga Hufflepuff
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 2770
    Ηλικία : 44
    Location : σε ένα μεσαιωνικό πύργο στα Highlands
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Helga Hufflepuff Πεμ Ιαν 14, 2010 2:21 pm

    Merlin The Great έγραψε:


    Στο συγκεκριμένο site δεν μπήκα για αυτό το λόγο. Απλά έπεσα τυχαία στη συγκεκριμένη συζήτηση και είπα να συμμετάσχω.

    τς τς τς....ου ψευδομαρτυρήσεις λένε οι 10 Εντολες!
    Μην τις ξεχναμε. Το λέει και η Εκκλησια μας!
    :P


    ο Silver που επαναλαμβάνω δεν είναι συγγενής μου, με γνώρισε πριν λίγο καιρό σε ένα forum περί ορθοδοξίας. Δεν τον έχω γνωρίσει προσωπικά για να ξέρω ποιος είναι και τι. Ήξερε όμως πως είμαι φαν του Harry Potter. Και μου είπε για το συγκεκριμένο site. Άρα τυχαία ήρθα. Γιατί έχω γραφτεί και σε άλλο site Ηαρρυ Ποττερικο χρόνια πριν, πριν γνωρίσω τον Silver. Δεν ψάχνω sites Ηαρρυποτερικά για να κάνω τον κήρυκα.


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Hecate στις Πεμ Ιαν 14, 2010 5:12 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση quote)
    Helga Hufflepuff
    Helga Hufflepuff
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 2770
    Ηλικία : 44
    Location : σε ένα μεσαιωνικό πύργο στα Highlands
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Helga Hufflepuff Πεμ Ιαν 14, 2010 2:21 pm

    κι επειδή δε θέλω να καταχρώμαι την υπομονή σου Merlin, το λήγω εδώ. Σε ευχαριστώ για την κατανόηση και το χρόνο σου
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Merlin the Great Πεμ Ιαν 14, 2010 2:22 pm

    Tina79 έγραψε:

    Και θα τον άκουγα, γιατί κι αυτός ο Χριστιανός για να φτα΄σει 65 , κάτι παραπάνω από μένα θα ξέρει. Κι ίσως με οφελήσει η οπτική που μου δίνει.

    Αν θέλω κρατάω όσα λέει. Αν όχι τα πετάω. Αλλά δεν τσαντίζομαι μαζί του με την πρώτη.


    Γηράσκων αει διδασκόμενος Τινα μου...

    Προφανως ο Silver μπορει να έφτασε 65 αλλα ακόμα δεν έμαθε τον τρόπο να επικοινωνει με τους νέους.
    Και το αιμα των νέων βράζει...

    Οταν τους προσβάλλεις...

    Θα πάρεις απάντηση. Κριτηριο σεβασμού δεν ειναι μόνο η ηλικια.

    Για αυτο ειναι νεοι επειδη αμφισβητουν...οτι εκανε κι ο Υιος του δηλαδη.

    Εφτυσε τους τότε 65αρηδες και διδαξε την ουσια.






    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Πεμ Ιαν 14, 2010 2:26 pm

    Kάπου εδώ να πω πως δεν τσαντίστηκα. Απλά προσπάθησα να καταλάβω εαν ο Σιλβερ νόμιζε πως μπήκε σε ενα σαιτ με μικρούς σατανιστές. Όλοι μας τη γνώμη μας εκφράσαμε, και απλά διαφωνούμε, δεν έχουμε καμία όρεξη για τσακωμούς.
    Και επίσης να πω το οτι όταν κάποιος είναι μεγάλος, δεν σημαίνει πως είναι αυθεντία. Ακούω τη γνώμη όλων , μα δεν είμαι υποχρεωμένη να τη συμμερίζομαι.

    Καλή σου διασκέδαση Happy



    Mischief managed.
    Helga Hufflepuff
    Helga Hufflepuff
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 2770
    Ηλικία : 44
    Location : σε ένα μεσαιωνικό πύργο στα Highlands
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Helga Hufflepuff Πεμ Ιαν 14, 2010 3:07 pm

    1. δεν εχω διαμάχη

    2. επειδή δε διάβασες όσα έγραψα, δεν ανέφερα τίποτα από κανένα Ιερό κείμενο. Από Χάρρυ Πότερ ανέλυσα κάποιες σκέψεις μου συνδυασμένες με όσα πιστεύω περί ορθοδοξίας

    3. δεν κατηγόρησα κανέναν για σατανιστή. έχω φίλο σατανιστή και δεν έχει διαβάσει το Χαρρυ Πόττερ. με την ίδια λογική θα ήταν σα να κατηγορούσα κι εμένα πως είμαι σατανίστρια

    4. το ότι νομίζω πως είμαι σίγουρη για τον ευατό μου όπως λες , είναι ένα πάθος, είναι εγωισμός κι αυτό το ξέρω, γιαυτό και λέω πως δεν είμαι η καλύτερη χριστιανή

    5. δεν είμαι κατά του Χάρρυ Πόττερ, απλά λέω πως δεν είναι μια απλή ιστοριούλα, έχει παραπέρα βάθος


    6. Ας μην το κουράζουμε άλλο βρε παιδιά. Είπαμε να το λήξουμε. Δεν είναι το χόμπυ μου να το παίζω ιεροκήρυκας.
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Πεμ Ιαν 14, 2010 3:16 pm

    εεε...Σε τι ακριβως απαντας; Γιατι δεν θυμαμαι να σου ειπα κατι τετοιο... :shy: red face



    Mischief managed.
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Merlin the Great Πεμ Ιαν 14, 2010 3:17 pm

    Minerva McGonagall έγραψε:εεε...Σε τι ακριβως απαντας; Γιατι δεν θυμαμαι να σου ειπα κατι τετοιο... :shy: red face

    Υπήρχε άλλο ένα ποστ ένδιαμεσα το οποιο το εσβησε αυτος που το έγραψε






    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    E-vampire
    E-vampire
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1396
    Ηλικία : 31
    Location : In the darkest dreams of yours...and in his everfailed heart...
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από E-vampire Πεμ Ιαν 14, 2010 4:07 pm

    Θα ήθελα πολύ να πιάσω μια-μια και τις 2 σελίδες και να σχολιάσω κατά λέξη τα πάντα...δεν έχω όμως ούτε τον χρόνο, ούτε και χρειάζεται να ξανανοίξω ένα τέτοιο θέμα. Όμως θέλω πολύ να σχολιάσω κάτι που με κέντρισε.

    Tina79 έγραψε:
    Σίγουρα νομίζεις πως είσαι έξυπνη και δυνατή. Και πως όσοι επηρεάζονται είναι βλάκες και αδύναμοι. Ο Σατανάς δε θα σε κάνει να νιώσεις πως σε επηρεάζει. Θα έρθει σα αθώο πρόβατο. Σκέψου το.....


    Δεν μπορεί να με βλάψει τίποτα που δεν υπάρχει, ή που δεν πιστεύω ότι υπάρχει.

    Καλή συνέχεια.



    I hold the truth, I am the cure, I hold you down, I beg you now
    Try not to look me in the eye, as I'm headed for the kill
    I know I have to do it, even if I'm lost

    Can't seem to remember the day that I lost you
    But it seems like I never had you anyway



    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 23rtjxd

    Mortal Love- Still has only just begun
    avatar
    silver
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11
    Ηλικία : 79
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2010

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από silver Πεμ Ιαν 14, 2010 4:08 pm

    ===========================================================================================

    Merlin The Great έγραψε: .... Αγαπη. Χριστιανική Εννοια που έχουν ξεχάσει πολλοί χριστιανοί.
    Ειδικα οι χριστιανοί που περιοριζονται στους μεγάλους σταυρούς και τις θρησκευτικές πομφολυγες.


    Eυτυχώς που υπάρχουν και χριστιανοί σαν και σένα σε φόρουμ με διαβόλους, με φαντάσματα, με αστρικές
    προβολές κ.λ.π. για να μας κατηχήσεις τον "σωστό" χριστιανισμό!



    Merlin The Great έγραψε:
    Διαβάζω Χαρι Ποτερ απο το 1997-8 αν θυμαμαι καλα. Δεν με σταμάτησε ουτε απο το να νηστευω 40 μέρες,
    ούτε με απομάκρυνε απο τα μυστήρια της εκκλησίας, ουτε κλονισε τη πίστη μου.

    Είναι ηλίου φαεινότερο ότι τίποτα δεν σε απομάκρυνε από τα μυστήρια της εκκλησίας.
    Εμείς όμως προβάλουμε τα Μυστήρια της Εκκλησίας με κεφαλαίο "Ε" , και εσύ τα μυστήρια της εκκλησίας με "ε"!!!





    Merlin The Great έγραψε:
    Απο την άλλη πολλές φορές οι ανθρωποι της εκκλησιάς με έχουν κάνει να σιχαθώ οτι είμαι χριστιανός ορθοδοξος ( πραγμα που ευτυχώς δεν κατάφεραν).


    Δεν τα κατάφεραν διότι τους πρόλαβε ο "άλλος" που έχει εμπειρία 7.500 χρόνια, και σέκανε δικό του.....




    Merlin The Great έγραψε:

    Ηταν πανω απο 3-4 περιπτώσεις που προσωπικα έχω να αναφερω περιστατικά που ιερείς πήγαν να με προσεγγισουν σεξουαλικα.

    Ήταν της ίδιας "πάστας" σαν και σένα : όμοιος ομοίω αεί πελάζει.

    Εάν δεν ήσουν στην υπηρεσία του "άλλου", θα σε οδηγούσε ο Κύριος σε διαμάντα Κληρικούς!



    Merlin The Great έγραψε:
    Οι νέοι σήμερα δεν έχουν ανάγκη απο εκκλησιαστικό λόγο που γράφτηκε πριν 1500-2.000 χρόνια απο αμφιβόλου προελεύσεως συγγραφείς.


    Eυτυχώς που είσαι εσύ εδώ να τους δίνεις αντί Εκκλησιαστικό λόγο, λόγο της "άλλης" εκκλησίας σου...





    Merlin The Great έγραψε:


    Εμείς σαν κοινότητα φίλων του Χάρι Ποτερ ...


    Έχεις συναίσθηση της πραγματικότητας. Αναγνωρίζεις ότι ανήκεις στην κοινότητα του ΄"Χάρι"
    και όχι στην κοινότητα του αντι-χάρι, που ανέβηκε στο Σταυρό για την σωτηρία σου από τον "Χάρι".




    Merlin The Great έγραψε:

    Ελπιζω να σας λύσαμε τις απορίες σας.



    Mας τις έχει λύσει τις απορίες το αφεντικό σου, 7.500 χρόνια πριν, όταν συνομίλησε με την
    προγιαγιά μας Εύα και την βάψαμε!.....


    Εν Χριστώ,
    Κώστας.

    ============================================================================================
    E-vampire
    E-vampire
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1396
    Ηλικία : 31
    Location : In the darkest dreams of yours...and in his everfailed heart...
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από E-vampire Πεμ Ιαν 14, 2010 4:12 pm

    Οποία έκπληξης!!!! Ήρθε ο σωστός Χριστιανός να μας αναδείξει πώς είναι σωστό να πιστεύουμε? Οποιοσδήποτε δηλάδη δεν νηστεύει όποτε πρέπει, αναλύει την ΠΔ και την ΚΔ και την ΑΓ, δεν δουλεύει σε κάποια από τις εκκλησίες ΣΑΣ που αν ξέρατε τι συμβαίνει εκεί μέσα θα σιχαινόσασταν τον εαυτό σας, δεν είναι χριστιανός? Και ποιός είσαι εσύ για να κρίνεις την πίστη του άλλου?? Με ποιό δικαίωμα?
    Σε λυπάμαι....ομολογώ ότι το να πιστεύεις σε κάτι που δεν ξέρεις είναι αξιολύπητο.



    I hold the truth, I am the cure, I hold you down, I beg you now
    Try not to look me in the eye, as I'm headed for the kill
    I know I have to do it, even if I'm lost

    Can't seem to remember the day that I lost you
    But it seems like I never had you anyway



    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 23rtjxd

    Mortal Love- Still has only just begun
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Πεμ Ιαν 14, 2010 4:15 pm

    Μάλιστα...Όλα το παραπανω ποστ σου ειναι γεματο με αβασιμες προσβολες τις οποιες τις λες για να μειωσεις καποιον; Ήρθες οντως δηλαδη εδω για να μας πεις σατανιστες, για να μας προσβαλλεις και μετα να το παιξεις καλος χριστιανος. Πολυ λυπαμαι.



    Mischief managed.
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Empty Απ: Η άλλη πλευρά του νομίσματος...

    Δημοσίευση από Cassandra Black Πεμ Ιαν 14, 2010 4:17 pm

    ^Τι ρωτάς; Γι' αυτό ήρθε. Γιατί όποιος δεν καταλαβαίνει κάτι είναι πιο εύκολο να επιτίθεται με αβάσιμες κατηγορίες παρά να κάτσει να συζητήσει.



    Η άλλη πλευρά του νομίσματος... - Σελίδα 2 Y2uq2a4e

    We seed the stars:

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Ιουλ 07, 2024 1:41 pm