.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+45
Half Blood Princess
geowizard
The Sorting Hat
Lisette de Lapin
GinnyHermione
Vesper
Beatrice Baudelaire
@RtVaVa
Neville Longbottom
elliza
Elohim Meth
Mirabelle Salvatore
Nearly Headless Nick
s0fia
Minerva McGonagall
Vindictus Viridian
Phyllida Spore
Berenice
Nethiel
Jace Wayland
Isabelle Lightwood
Con Black
Eloise Prewett
Romilda Vane
Imperio
SiMoS
Amycus
Maria Lovegood
Cassandra Black
Milady D' Hiver
Aurora Sinistra
FLEUR258
Arcturus Regulus Black
Morgan le Fay
Gellert
Lily Luna Potter
Cassiopeia Black
Leonie Vernier
anthian9
Tom Marvolo Riddle
Hecate
Lucy Weasley
Phineas Nigellus Black
Madame Maxime
Αstοria Greengrass
49 απαντήσεις

    Πανελληνιες!

    Con Black
    Con Black
    Βιβλιοθηκάριος
    Βιβλιοθηκάριος


    Αριθμός μηνυμάτων : 818
    Ηλικία : 824
    Location : Somewhere
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Con Black Πεμ Μάης 23, 2013 2:21 pm

    http://www.lifo.gr/now/greece/27685 παιδιά το έχετε δει και εσείς;



    _
    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Tumblr_ln9dgin3Vd1qczq24o1_500
    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Ib48








    Σπόιλερ:
    Eloise Prewett
    Eloise Prewett
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18127
    Ηλικία : 28
    Location : Alicante
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: “Don't take me home until I'm drunk. Very drunk indeed!”♥

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Eloise Prewett Πεμ Μάης 23, 2013 3:34 pm

    Phyllida Spore έγραψε:Υποτίθεται ότι στις Πανελλήνιες εξετάζεται ότι έχει διδαχτεί. Ας ρωτήσουμε λοιπόν τους κυρίους που έβαλαν τα θέματα στα Μαθηματικά ΓΠ αν τα είχαν διδάξει στις τάξεις τους. Ή αν είχαν διδάξει πάνω από 2 ώρες (όπως είναι το πρόγραμμα) Μαθηματικά ΓΠ. Οι περισσότεροι παίρνουν τις ώρες για κατεύθυνση και καλά κάνουν.


    Το πρόβλημα δεν ειναι οι ώρες πιστεύω. Φέτος έγινε κάτι πρωτόγνωρο στο σχολείο μου. Και είμαι σιγουρη οτι δεν εγινε μονο στο δικό μου. Ενας νέος καθηγητής (διορισμένος) μαθηματικός, είχε υπερβολικά στενες σχέσεις με μαθητές, φιλικές δηλαδή σε σημείο που βγαίναν εξω και τρωγαν πιτόγυρα. Τον είχα αλγεβρα και γεωμετρία. Φυσικά 2/5 ώρες δεν καναμε μάθημα αλλα ελεγε βλακείες και αστεία. Το θέμα είναι πως στα Μαθ. κατ. δεν πρόλαβε να διδάξει υπερβολή και έλλειψη.

    Και ρωτάω εγώ τώρα, τι θα πει αυτος τους χρόνου αν στις πανελλήνιες πέσει υπερβολή και έλλειψη(που είναι πολύ πιθανό και δεν ξαναδιδάσκονται αναλυτικά αλλα εξετάζονται); Ωραία, τα κανουν όλοι στα φροντ. και προφανώς δεν τον νοιάζει, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΙΑΣΤΙΚΌ.

    Απλά ήθελα να το καταγγείλω γιατί το σύστημα ειναι σάπιο σε όλες τις εκφάνσεις του.

    Καλή επιτυχία αυριο blowkiss




    Soooooo happy.
    :.:
    Nethiel
    Nethiel
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 14082
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Nethiel Πεμ Μάης 23, 2013 5:32 pm

    @ Gellert
    Πραγματικά επειδή έχω βιώσει αυτό το πράγμα να με υποβιβάζουν σαν μαθητή και σαν προσπάθεια (επειδή ήμουν τεχνολογική, και θεωρούμαστε ότι είμαστε τα μπάζα που δεν κατάφεραν να φτάσουν στο επίπεδο για να πάνε θετική)θα έρθω να διαφωνήσω.. έχω ζήσει θεωρητικές, όλη την χρονιά (όταν έδινα) και έβλεπα την προσπάθεια τους και το πόσο δύσκολο είναι, κάτι που πραγματικά εγώ δεν θα μπορούσα να κάνω..Έχω δει άλλες να παπαγαλίζουν , αλλά και άλλους που να μαθαίνουν μέσα από αυτό και να έχουν όντως γνώσεις πάνω σε αυτά..Όπως έχω δει και "παπαγαλία" σε θετική/τεχνολογική.. Με είδη ασκήσεων και διάφορες βλακείες που τους έλεγαν να τα μάθουν απ' έξω..Και γενικά θεωρώ λίγο άδικο να ακυρώνουμε προσπάθειες και να χαρακτηρίζονται πιο εύκολες από άλλες..Και πραγματικά αφού θεωρείται πιο εύκολη γτ δεν πάνε όλοι θεωρητική να γράψουν και καλά..Οι κατευθύνσεις υπάρχουν για να καλύπτουν ενδιαφέροντα και τπτ άλλο, αλλιώς θα μπορούσαν απλά να υπάρχουν οι: εύκολη-μέτρια-δύσκολη κατεύθυνση..



    Durmstrang:

    etc :
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Πεμ Μάης 23, 2013 7:22 pm

    Gellert έγραψε:H αληθεια ειναι οτι με κανει εξω φρενων η νοοτροπια "θεωρητικη παμε γιατι εχει παπαγαλια, αρα καποια στιγμη θα τα μαθεις οποτε θα γραψεις 100 %"

    Ειναι αδικο για τις αλλες δυο κατευθυνσεις. Να πεφτει τσεκουρι σε μαθητες που ειχαν ξεσκιστει δυο ταξεις τωρα σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ και μπαινουν στις ιδιες σχολες οι μαθητες της θεωρητικης και να την κανουν ταρατσα με μαθηματικα γενικης 100 %? Γιατι;

    Καλα εκαναν που εβαλαν τοσο δυσκολα θεματα κιολας στα ΜΓ. Απλα στεναχωρηθηκα για τα παιδια της Θετικης που πηγαν εκει για κατι σιγουρο (μπροστα στο βουνο των ΦΚ-ΜΚ-ΧΚ-ΒΚ) και χαντακωθηκαν και αυτοι.

    Γιατι ας το παραδεχτουμε, η δυσκολια της θεωρητικης δεν πιανει ΜΙΑ μπροστα στης Θετικης (Μην παρεξηγηθουμε, της θεωρητικης με την νοοτροπια των Ελληνικων Σχολειων).

    Εγω για να δωσω το 2014 πανελληνιες δευτερη φορα εχω ξεκινησει προετοιμασια απο τον Γεναρη του 2012 (κενα και μ@λ@κιες) και με 5ωρο διαβασμα την ημερα, και αμα περασω καπου με την πρωτη. πχ σε σχολη με 16000 μορια.

    Αντε ρωτηστε στην Φιλοσοφικη ΕΚΠΑ ολους τους φοιτητες (βαση κοντα στα 16000) ουτε οι μισοι δεν αξιζαν να μπουν εκει.

    Αυτα ειχα να πω εγω. Ξεσπασα και παω να συνεχισω την Χημεια Razz



    Το παρακάτω ποστ δεν θέλει να θίξει κάτι/κάποιον, ούτε να προσβάλλει.

    Καλό θα ήταν οι τεχνολογικοί/θετικοί/όσοι δεν έχουν να κάνουν με τη θεωρητική, να μη μιλάνε, γιατί δεν ξέρουν τι παίζει. giveup

    Λες ότι μία μεγάλη πλειοψηφία των μαθητών πάει θεωρητική γιατί θα γράψει 100%. ΛΑΘΟΣ. Αυτοί που είναι αρκετά χαζοί για να μην καταλαβαίνουν μία εξίσωση πρώτου βαθμού, δεν γράφουν και σε μας. Νομίζεις ότι είναι όλα παπαγαλία. Ούτε καν. Τι μπορείς να μάθεις απ'έξω στο άγνωστο των αρχαίων; Τι μπορείς να μάθεις στις υποκειμενικά αξιολογημένες ερωτήσεις αρχαίων στο γνωστό και στα κείμενα;
    Μη λέμε ότι θέλουμε. Και στη θεωρητική, άτομα που τους κόβει και στρώνουν κ*λο γράφουν.
    Και η "κρεμ ντε λα κρεμ" της θεωρητικής, αυτοί που έβγαλαν 19.000+ μόρια, δεν έγραψαν ούτε ένα κατοστάρι. ΟΥΤΕ ΕΝΑ.
    Λες ότι ειναι ΑΔΙΚΟ για τους μαθητές των άλλων κατευθύνσεων.
    Οκ, όταν υπάρχει το θέμα των σχολών που είναι παρόμοιες, ναι, αλλά η πλειονότητα της θεωρητικής πάει Φιλολογία, ΦΠΨ, Ξενόγλωσσα, Ιστορικό και Νοσηλευτική. Τι ακριβώς θέσεις "κλέβουμε"; Αυτές του στρατού, που όλοι ξεσκίζονται για να γράψουν 18.000+? Οι μόνες σχολές που είναι κοινές είναι οι του 3ου πεδίου (που οι θεωρητικοί περνάνες σε πολύ χαμηλόβαθμα ΤΕΙ), και του 5ου πεδίου και ο στρατός. Δε θεωρώ πως "κλέβουμε" τόσες πια θέσεις.
    Επίσης, λες ότι οι άλλοι είχαν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ επί 2 χρόνια. Εμείς στο πηγάδι κατουρίσαμε; Εμείς τι κάναμε δηλαδή για να γράψουμε, καθόμασταν ολημερίς και δε διαβάζαμε;
    Εγώ θα σου πω για τον εαυτό μου, πέρσι κοιμόμουν στην καλύτερη 5 ώρες κάθε βράδυ, άντε 7 σε πολύ ευνοϊκές μέρες. Τις υπόλοιπες ώρες διάβαζα και έκανα ασκήσεις και διάβαζα και έκανα μάθημα. Είχα 30 ώρες φροντιστήριο την εβδομάδα και απλά ήμουν κομμάτια. Και δεν αναφέρω καν πόσες ώρες έκανα ιδιαίτερο από Πρώτη Γυμνασίου για να είμαι καλή σε Αρχαία-Έκθεση.
    Και φίλοι μου που έβγαλαν 19.500 μόρια στη θεωρητική, τι έκαναν, δεν έριξαν "πραγματικό" διάβασμα; Δεν καταλαβαίνω γιατί να υποβαθμίζεις τη θεωρητική μπροστά στις άλλες, όταν η κάθε μία έχεις τις ιδαιτερότητές της, τις δυσκολίες της, τα καλά της και τα κακά της.
    Εγώ επειδή έχω μιλήσει με άτομα επί των Πανελλαδικών, από Δευτέρα Λυκείου ο μέσος όρος ημερίσιου διαβάσματός τους ήταν 8 ώρες.

    Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά το ποστ σου αυτό μόλις υποβίβασε τις προσπάθειες και τους κόπους πολλών ανθρώπων.
    Και τουλάχιστον εγώ θεωρώ πως αυτό που δεν αξίζουν αυτοί οι άνθρωποι είναι τέτοια συμπεριφορά.


    Και πριν αρπαχτεί κανείς, δεν λέω πως η θεωρητική είναι δυσκολότερη κατεύθυνση, ή ευκολότερη. Απλά έχει και αυτή τις δυσκολίες της, όπως όλες οι κατευθύνσεις.
    Και το "πραγματικό" διάβασμα δεν καθορίζεται από το γεγονός πως οι άλλες δύο κατευθύνσεις λύνουν 350958968598695ι6095849583049 ασκήσεις. Καθορίζεται από το διάβασμα ακριβώς, και από το αποτέλεσμα του κάθε ενός και από το πως ο καθένας είναι ευχαριστημένος από την απόδοσή του.

    Αλλά γενικά απλά μην υποβιβάζεις τους κόπους μας οκ; Έχουμε και εμείς όνειρα, έχουμε και εμείς βλέψεις για το μέλλον, δεν είμαστε να μας ρίξουν στον Καιάδα.



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Gellert Πεμ Μάης 23, 2013 9:03 pm

    Ειπα εγω για τους κοπους των παιδιων που δινουν Θεωρητικη; Ειπα εγω οτι στη θεωρητικη πανε ολα τα χαζοβλαμμενα ενω οι Αινσταιν πανε Θετικη;

    Νομιζω ειπα ξεκαθαρα:

    Gellert έγραψε:Γιατι ας το παραδεχτουμε, η δυσκολια της θεωρητικης δεν πιανει ΜΙΑ μπροστα στης Θετικης (Μην παρεξηγηθουμε, της θεωρητικης με την νοοτροπια των Ελληνικων Σχολειων).

    Η νοοτροπια των φιλολογων με ενοχλει. Η νοοτροπια του Υπουργειου με ενοχλει. Η νοοτροπια μαθητων με ενοχλει που αποφασιζουν να πανε Θεωρητικη για να παρουν 3-4 βαθμους παραπανω απο οτι (πιστευουν) οτι θα επαιρναν στην Τεχνολογικη πχ

    Δεν υποβαθμισα κανενος την προσωπικη δουλεια, η τον κοπο κανενος μαθητη.


    Ο μαθητης που θα εγραφε 19000 μορια για να μπει Νομικη, θα τα εγραφε και για να μπει Ιατρικη η Πολυτεχνειο.

    Το οτι πολλοι μπαινουν θεωρητικη γιατι δεν θελουν να μπουν στον κοπο να σκεφτουν λυσεις και προβληματα και οτι μερικοι τα θελουν μασημενα ειναι ενα γεγονος της ελληνικης πραγματικοτητας, δεν ωφελει να εθελοτυφλουμε.

    Δεν μου αρεσει αυτο, και θα το λεω οσο υπαρχει αυτο το συστημα.

    Νεθ πολυ κακως πιστευουν οτι της Τεχνολογικης ειναι πιο κατω απο της Θετικης. Διοτι τα δυο πιο "αγγουρια" μαθηματα ειναι κοινα (Φυσικη-Μαθηματικα).

    Το αμα θελεις Χημεια αντι για πληροφορικη η ΑΟΔΕ αντι για Βιολογια ειναι καθαρα θέμα επαγγελματικου προσανατολισμου. Το οτι εγω θελω κατα 90 % σχολες 3ου πεδιου με κανει να ειμαι στην θετικη. Αμα ηθελα το αντιστοιχο ποσοστο σε σχολες του 4ου η του 2ου πεδιου τοτε θα εμπαινα Τεχνολογικη, δεν θα το επαιζα Αινσταιν για να μπω με το ζορι Θετικη.

    Και για να μην παρεξηγηθουμε. Ναι οντως πιστευω οτι η Φυσικη Κατευθυνησης ειναι Πανεπιστημιακου επιπεδου, ενω δεν υπαρχει αντιστοιχο μαθημα Θεωρητικης τετοιου επιπεδου.

    Αυτο ειναι που θεωρω ανισο. Οχι την προσπαθεια των παιδιων, προς θεου.

    Αλλα το οτι δεν υπαρχει ενα "πανεπιστημιακου πνευματος" μαθημα στην Θεωρητικη.

    Αυτο με εξοργιζει. Αμα ειναι να εχουν ολες οι κατευθυνσεις απο ενα, η να μην εχει καμια.



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Shma
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 29
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Πεμ Μάης 23, 2013 9:21 pm

    Δημήτρη τι κατεύθυνση ήσουν όταν έδωσες πρώτη φορά πανελλήνιες;





    meet me in montauk


    Carl
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Gellert Πεμ Μάης 23, 2013 9:30 pm

    Στην Β Λυκειου Θετικη και στην Γ Λυκειου Τεχνολογικη (τοτε αλλαζαμε κατευθυνσεις αναμεσα στις ταξεις).

    Και απο την Θεωρητικη εχω περασει. Για 3 μηνες περυσι με προετοιμαζε ο αδερφος μου για να δωσω Θεωρητικη. Διοτι πραγματικα μου αρεσει σαν κλαδος επιστημης. Το οτι δεν αντεξα το παπαγαλιστικο στυλ και την νοοτροπια του "που εχει θαυμαστικο στο κειμενο" ειναι καθαρα θεμα ανωμαλιας. Επισης το οτι γυρισα στα Θετικοτεχνολογικα ειναι επισης θεμα ανωμαλιας. Βασικα και το οτι δινω πανελληνιες στα γεραματα θεμα ανωμαλιας ειναι Razz



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Shma
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 29
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Πεμ Μάης 23, 2013 9:50 pm

    Και τώρα το κάνουν αυτό Razz
    Θυμόμουν ότι είχες πει κάποτε ότι άλλαξες φέτος αλλά δεν ήμουν σίγουρος από ποια Razz





    meet me in montauk


    Carl
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Gellert Πεμ Μάης 23, 2013 9:56 pm

    Απο θεωρητικη που ηθελα (Αγγλικη Φιλολογια) που ειναι ολο μου το σοι, αποφασισα να δωσω εκει που ημουν στο σχολειο Razz



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Shma
    SiMoS
    SiMoS
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18162
    Ηλικία : 30
    Location : Εκεί που όλα ειν' ωραία...
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I thought that I heard you laughing, I thought that I heard you sing...

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από SiMoS Πεμ Μάης 23, 2013 11:52 pm

    Gellert έγραψε:

    Και για να μην παρεξηγηθουμε. Ναι οντως πιστευω οτι η Φυσικη Κατευθυνησης ειναι Πανεπιστημιακου επιπεδου, ενω δεν υπαρχει αντιστοιχο μαθημα Θεωρητικης τετοιου επιπεδου.

    confused confused confused

    Από πού κι ως πού η Φυσική Κατεύθυνσης είναι Πανεπιστημιακού επιπέδου; confused




    edit by A.R.B:μέχρι 3 εμότικον στη σειρά βρε Razz




    The Composer
    C.Addicts United
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από FLEUR258 Πεμ Μάης 23, 2013 11:55 pm

    Maria Lovegood έγραψε:@Μαράκι, διαφώνησε όσο θες, εγώ σήμερα έβλεπα παιδιά να παραπονιούνται γιατί και καλά ο Κρητικός ήταν αντισός επειδή έπεσε πρόπερσι.
    Ναι, πάτωσαν πολλοί πέρσι στο γνωστό, γιατί δεν είχαν δώσει την απαραίτητη σημασία. Κακό του κεφαλιού τους δε λέω, αλλά τα γεγονότα είναι γεγονότα. Δε λέω πως δεν έπρεπε να διαβασουν, αλλά τουλάχιστον στην Άρτα, το 50% δεν έγραψε πάνω από 20 στο γνωστό για αυτό το λόγο.
    Όσο για τα Λατινικά, ναι, ντάξει, Λατινικά είναι, και σε αυτά ή γράφεις ή όχι, δεν είπα ποτέ πως ΔΕΝ ήταν διδαγμένα, αν είναι δυνατόν. Απλά όπως είπες και εσύ, έπεσαν φαινόμενα που δεν είχαν ξαναπέσει. Και για αυτό χαρακτηρίστηκαν δύσκολα και πολλοί δεν έγραψαν. Δεν είναι όλοι οι μαθητές διάνοιες. Και όταν το χειρότερο φαινόμενο που βάζουν τα τελευταία 10 χρόνια σε ΟΕΦΕ και Πανελλήνιες είναι πλάγιος λόγος, τότε ναι, η μετατροπή μετοχής σε πρόταση θεωρείται παλουκάκι, πολλοί έκαναν λάθος στη χρήση της μετοχής.

    Και τέλος πάντων, απλά θεωρώ βλακώδη τη σύγκριση των θεμάτων μεταξύ των κατευθύνσεων. Μπορεί η θεωρητική να τυχαίνει "εύκολα" θέματα, αλλά είναι σα να γράφουμε μόνιμα έκθεση με τόση υποκειμενικότητα.
    Δε λέω πως οι άλλες κατευθύνσεις είναι εύκολες(πριν αρπαχτεί κανείς), όλες έχουν τις δυσκολίες τους και όλες τα θετικά και τα αρνητικά τους.

    Ρε Πάντως είναι τραγικό να μην γράφουνε καλά απλά γιατί πίστεψαν ότι δεν πρόκειται να ξανά πέσει κάτι. =/ Δεν είναι?Για εμένα είναι λίγο χαζούλιδες αυτοί που το κάνουν.Πανελλήνιες,δίνεις όχι απλές εξετάσεις για να διαβάσεις μόνο τα σοσ. =/
    Αχα,δίκιο έχεις μωρέ και για τα Λατινικά.Η αλήθεια είναι πως κανείς δεν θα περίμενε να μας έβαζαν μετοχή σε πρόταση,αλλά είναι πάλι αυτό που έλεγα.Πρέπει να τα διαβάζουνε όλα. Razz
    Το τελευταίο που έκανα μπολτ απλά συμφωνώ άπειρα μαζί σου.
    Παιδιά είναι ΧΑΖΟ να συγκρήνουμε τις κατευθύνσεις.ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΟΥΣ.Απλά στην θεωριτική έχεις κάτι πιο σίγουρο. Razz Το θεωρείται εύκολο?Ελάτε λοιπόν να γράψετε 17.000 μόρια από θεωριτική,να δούμε πόσο εύκολο είναι.Όλα είναι δύσκολα.Σ'όλα θέλει να αφιερώσεις χρόνο και δύναμη.Δεν πρέπει να υποτιμάμαι κανένα μάθημα. Razz Όπως εγώ θαυμάζω θετικόυς και τεχνολογικούς θέλω να με θαυμάζουν και εκείνοι για την καλή προσπάθεια που έκανα στην θεωριτική.


    Berenice έγραψε:Ναι αλλά η επιτυχία στην θεωρητική είναι η παπαγαλία.Αυτή είναι η ουσία της κατεύθυνσης είτε είστε παπαγάλοι είτε όχι :P

    Όχι βρε Νικόλ μου.Αν στηριζόμασταν μόνο στην παπαγαλία τότε όλοι θα γράφαμε τέλεια. :P

    Gellert έγραψε:H αληθεια ειναι οτι με κανει εξω φρενων η νοοτροπια "θεωρητικη παμε γιατι εχει παπαγαλια, αρα καποια στιγμη θα τα μαθεις οποτε θα γραψεις 100 %"

    Ειναι αδικο για τις αλλες δυο κατευθυνσεις. Να πεφτει τσεκουρι σε μαθητες που ειχαν ξεσκιστει δυο ταξεις τωρα σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ και μπαινουν στις ιδιες σχολες οι μαθητες της θεωρητικης και να την κανουν ταρατσα με μαθηματικα γενικης 100 %? Γιατι;

    Καλα εκαναν που εβαλαν τοσο δυσκολα θεματα κιολας στα ΜΓ. Απλα στεναχωρηθηκα για τα παιδια της Θετικης που πηγαν εκει για κατι σιγουρο (μπροστα στο βουνο των ΦΚ-ΜΚ-ΧΚ-ΒΚ) και χαντακωθηκαν και αυτοι.

    Γιατι ας το παραδεχτουμε, η δυσκολια της θεωρητικης δεν πιανει ΜΙΑ μπροστα στης Θετικης (Μην παρεξηγηθουμε, της θεωρητικης με την νοοτροπια των Ελληνικων Σχολειων).

    Εγω για να δωσω το 2014 πανελληνιες δευτερη φορα εχω ξεκινησει προετοιμασια απο τον Γεναρη του 2012 (κενα και μ@λ@κιες) και με 5ωρο διαβασμα την ημερα, και αμα περασω καπου με την πρωτη. πχ σε σχολη με 16000 μορια.

    Αντε ρωτηστε στην Φιλοσοφικη ΕΚΠΑ ολους τους φοιτητες (βαση κοντα στα 16000) ουτε οι μισοι δεν αξιζαν να μπουν εκει.

    Αυτα ειχα να πω εγω. Ξεσπασα και παω να συνεχισω την Χημεια Razz

    Ρε Δημήτρη,συγνώμη αλλά διαφωνώ πάρα πολύ μαζί σου.ΌΠως είπα και πριν το θεωρό τόσο πραγματικά χαζό να συγκρίνουμε τις κατευθύνσεις και να περηφανευόμαστε για το ποια είναι πιο δύσκολή.
    Και εγώ τι νομίζεις ότι έκανα?Ξεκίνησα φροντ από το 2009 και κατέληξα για 2η φορά πανελληνίων,και με το να είμαι ευχαριστημένη με τα μοριά μου το 2012. :P
    Δηλαδή ας πούμε είναι παιχνιδάκι να μεταφράσεις ένα αρχαίο κείμενο??Ξερεις πόσο ίδρωσα εγώ για να καταφέρω να μεταφράζω άγνωστο.Πόσα άγνωστα παίζει να πέρασαν από τα χέρια μου? 80? Σίγουρα...Και ακόμα πιστεύω ότι δεν ξέρω καλά αρχαία.Έχει ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα να μάθεις στα αρχαία που εγώ χτυπιόμουνα και με το 14 ήμουν ευτυχισμένη. :P
    Ή ας πούμε ότι να κάνεις ΣΥΝΘΕΣΗ πηγής με Ιστορία είναι πανεύκολο,πόσο μάλλον όταν αυτή η πηγή είναι στην καθαρεύουσα.Εκεί βάζουμε και λίγο το μυαλό μας,γιατί ναι και εμείς οι θεωριτικοί έχουμε κριτική σκέψη,και κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε. :P Ή ας πούμε είναι βατη η λογοτεχνία?Η λογοτεχνία της 3η Λυκείου δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την λογοτεχνία που κάναμε σ'όλο το γυμνάσιο και λύκειο. :P Αυτό που με τρέλενε εκεί είναι η υποκειμενικότητα,εκεί δεν υπήρχε σίγουρο....Κάτι σαν την Έκθεση,αλλά στο πολύ πιο δύσκολο. :P (Βγάζω από τις απόψεις μου μονο τα Λατινικά που όπως είπα άμα τα διαβάσεις καλά γράφεις Razz ).

    Συγνώμη αν ακούστικα εκνευρισμένη,αλλά ένιωσα σαν να υποτιμήθηκε το διάβασμα που έκανα δυο χρόνια... plz
    Γιατί έτσι όπως πήγανα στην δίδυμη αδερφή μου και την έβλεπα να λιώνει πάνω από τα μαθηματικά και της έλεγα"μπράβο Δαφνάκι συνέχισε έτσι,είναι δύσκολα και μπράβο που έλυσες αυτό",και εκείνη μου έλεγε"Μπράβο Θεκλάκι που μετέφρασες το άγνωστο?Είδες με την εξάσκηση τα καταφέρνεις"...Έτσι θα ήθελα να είναι και όλοι οι θετικοτεχνολογικοί με τους θεωριτικούς.Γιατί όλοι κοπιάζουμε,και όταν μαθαίνουμε κάτι καλά,νιώθουμε τέλεια. hoho


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την FLEUR258 στις Παρ Μάης 24, 2013 12:03 am, 1 φορά



    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Gellert Πεμ Μάης 23, 2013 11:58 pm

    Eιναι εξαιρετικης δυσκολιας, και απαιτει συνθετη και περιπλοκη σκεψη που αποκτας στο πανεπιστημιο.
    Για αλλους ειναι ευκολη, για αλλους ειναι δυσκολη, αλλα η νοοτροπια ειναι καθαρα πανεπιστημιακη.

    Σορρυ εγω ετσι το βλεπω. Και με εχει ταλαιπωρησει αφανταστα η Φυσικη. Razz



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Shma
    Nethiel
    Nethiel
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 14082
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Nethiel Παρ Μάης 24, 2013 12:02 am

    @Gellert
    ααα οκ, γτ αλλιώς τα κατάλαβα Razz
    ^νομίζω ότι αν δεν την αγαπάς την φυσική ποτέ δεν θα τα πας καλά Razz



    Durmstrang:

    etc :
    SiMoS
    SiMoS
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18162
    Ηλικία : 30
    Location : Εκεί που όλα ειν' ωραία...
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I thought that I heard you laughing, I thought that I heard you sing...

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από SiMoS Παρ Μάης 24, 2013 12:09 am

    Αυτό που είπε ο Nethiel ισχύει. Όσο την παίρνεις με κακό μάτι, θα σε κουράζει.

    Η μόνη ομοιότητα που βρίσκω μεταξύ τους, είναι πως απαιτούν φαντασία για να λύσεις πολύπλοκα προβλήματα. Κατά τ'άλλα, νομίζω πως ταιριάζει με το επίπεδο της Γ λυκείου.


    Υ.Γ. Στο πανεπιστήμιο δεν εφαρμόζεις απλά σχέσεις που έχεις μάθει για να λύσεις μια άσκηση, πρέπει να λύσεις εξισώσεις διανυσματικές ή/και διαφορικές για να συνεχίσεις και συναντάς αρκετά προβλήματα.




    The Composer
    C.Addicts United
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Gellert Παρ Μάης 24, 2013 12:12 am

    Η αληθεια ειναι πως την Φυσικη δεν την πολυπαω.Οχι σαν επιστημη, αλλα σαν υλη της Γ Λυκειου Razz

    Και το πρωτο κεφαλαιο της Χημειας Κτ Φυσικη ειναι (κβαντομηχανικη) αλλα το λατρευω, ειναι το αγαπημενο μου.

    Ισως και να εχετε δικιο. Και με τα μαθηματικα ετσι ηταν στην αρχη και τωρα εχουμε μια καλη σχεση αναμεσα μας Razz



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Shma
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Romilda Vane Παρ Μάης 24, 2013 12:24 am

    Για να μη τα μπερδεύουμε, δεν ειναι η θεωρητική που θέλει παπαγαλία. Οι εξεταστές και οι δασκαλοι ειναι και ο τρόπος διαβασματος/εξετασης που εχει καθιερωθεί.
    Αλλά το αγνωστο θελει παπαγαλια; το συντακτικο θελει παπαγαλια; Το αντιθετο μαλιστα, οπως μας ελεγε και μια καθηγητρια αρχαίων, το συντακτικο στην τελικη μοιαζει πολυ με μια εξισωση,γιατι χρησιμοποιεις τη λογική σου και ακολουθείς συγκεκρίμένους κανόνες, οπως στην αλγευρα χρησιμοποιείς τους διαφορους τυπους.
    Για να μη μιλησω για τις πηγές στην ιστορία(τουλαχιστον στο 50% τους:p) ή την εκθεση.

    Ναι, στην θεωρητικη "χρειάζεται" περισσοτερη παπαγαλια απο ότι στις αλλες κατευθύνσεις, αλλά και στις αλλες υπαρχουν μαθηματα που παπαγαλιζεις (π.χ ΑΟΘ) ή τροποι για να λύσεις μια άσκηση, θεωρήματα κτλ.

    Τελοσπαντων, για να καταλήξω, ειναι αδικο να μιλάμε για τη θεωρητικη λες και γραφουμε με ανοιχτά βιβλία, γιατί κι εμεις καναμε φροντιστηρια, κι εμας μας βγηκε η πιστη διαβαζοντας, και ακομα κι'αν αυτό ήταν παπαγαλία, δεν μας καρφωθηκαν στο μυαλο με μια αναγνωση. Και η παπαγαλία διαβασμα περιέχει-ασχετα αν εν τέλη είναι αποτελεσματικο ή οχι.



    ghgh
    hhg
    hy
    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 2yv6ngk
    Reveal your secrets:
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Παρ Μάης 24, 2013 1:06 am

    FLEUR258 έγραψε:

    Ρε Πάντως είναι τραγικό να μην γράφουνε καλά απλά γιατί πίστεψαν ότι δεν πρόκειται να ξανά πέσει κάτι. =/ Δεν είναι?Για εμένα είναι λίγο χαζούλιδες αυτοί που το κάνουν.Πανελλήνιες,δίνεις όχι απλές εξετάσεις για να διαβάσεις μόνο τα σοσ. =/
    Αχα,δίκιο έχεις μωρέ και για τα Λατινικά.Η αλήθεια είναι πως κανείς δεν θα περίμενε να μας έβαζαν μετοχή σε πρόταση,αλλά είναι πάλι αυτό που έλεγα.Πρέπει να τα διαβάζουνε όλα. Razz
    Το τελευταίο που έκανα μπολτ απλά συμφωνώ άπειρα μαζί σου.
    Παιδιά είναι ΧΑΖΟ να συγκρήνουμε τις κατευθύνσεις.ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΟΥΣ.Απλά στην θεωριτική έχεις κάτι πιο σίγουρο. Razz Το θεωρείται εύκολο?Ελάτε λοιπόν να γράψετε 17.000 μόρια από θεωριτική,να δούμε πόσο εύκολο είναι.Όλα είναι δύσκολα.Σ'όλα θέλει να αφιερώσεις χρόνο και δύναμη.Δεν πρέπει να υποτιμάμαι κανένα μάθημα. Razz Όπως εγώ θαυμάζω θετικόυς και τεχνολογικούς θέλω να με θαυμάζουν και εκείνοι για την καλή προσπάθεια που έκανα στην θεωριτική.



    Gellert έγραψε:H αληθεια ειναι οτι με κανει εξω φρενων η νοοτροπια "θεωρητικη παμε γιατι εχει παπαγαλια, αρα καποια στιγμη θα τα μαθεις οποτε θα γραψεις 100 %"

    Ειναι αδικο για τις αλλες δυο κατευθυνσεις. Να πεφτει τσεκουρι σε μαθητες που ειχαν ξεσκιστει δυο ταξεις τωρα σε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ και μπαινουν στις ιδιες σχολες οι μαθητες της θεωρητικης και να την κανουν ταρατσα με μαθηματικα γενικης 100 %? Γιατι;

    Καλα εκαναν που εβαλαν τοσο δυσκολα θεματα κιολας στα ΜΓ. Απλα στεναχωρηθηκα για τα παιδια της Θετικης που πηγαν εκει για κατι σιγουρο (μπροστα στο βουνο των ΦΚ-ΜΚ-ΧΚ-ΒΚ) και χαντακωθηκαν και αυτοι.

    Γιατι ας το παραδεχτουμε, η δυσκολια της θεωρητικης δεν πιανει ΜΙΑ μπροστα στης Θετικης (Μην παρεξηγηθουμε, της θεωρητικης με την νοοτροπια των Ελληνικων Σχολειων).

    Εγω για να δωσω το 2014 πανελληνιες δευτερη φορα εχω ξεκινησει προετοιμασια απο τον Γεναρη του 2012 (κενα και μ@λ@κιες) και με 5ωρο διαβασμα την ημερα, και αμα περασω καπου με την πρωτη. πχ σε σχολη με 16000 μορια.

    Αντε ρωτηστε στην Φιλοσοφικη ΕΚΠΑ ολους τους φοιτητες (βαση κοντα στα 16000) ουτε οι μισοι δεν αξιζαν να μπουν εκει.

    Αυτα ειχα να πω εγω. Ξεσπασα και παω να συνεχισω την Χημεια Razz

    Ρε Δημήτρη,συγνώμη αλλά διαφωνώ πάρα πολύ μαζί σου.ΌΠως είπα και πριν το θεωρό τόσο πραγματικά χαζό να συγκρίνουμε τις κατευθύνσεις και να περηφανευόμαστε για το ποια είναι πιο δύσκολή.
    Και εγώ τι νομίζεις ότι έκανα?Ξεκίνησα φροντ από το 2009 και κατέληξα για 2η φορά πανελληνίων,και με το να είμαι ευχαριστημένη με τα μοριά μου το 2012. :P
    Δηλαδή ας πούμε είναι παιχνιδάκι να μεταφράσεις ένα αρχαίο κείμενο??Ξερεις πόσο ίδρωσα εγώ για να καταφέρω να μεταφράζω άγνωστο.Πόσα άγνωστα παίζει να πέρασαν από τα χέρια μου? 80? Σίγουρα...Και ακόμα πιστεύω ότι δεν ξέρω καλά αρχαία.Έχει ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ πράγματα να μάθεις στα αρχαία που εγώ χτυπιόμουνα και με το 14 ήμουν ευτυχισμένη. :P
    Ή ας πούμε ότι να κάνεις ΣΥΝΘΕΣΗ πηγής με Ιστορία είναι πανεύκολο,πόσο μάλλον όταν αυτή η πηγή είναι στην καθαρεύουσα.Εκεί βάζουμε και λίγο το μυαλό μας,γιατί ναι και εμείς οι θεωριτικοί έχουμε κριτική σκέψη,και κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε. :P Ή ας πούμε είναι βατη η λογοτεχνία?Η λογοτεχνία της 3η Λυκείου δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την λογοτεχνία που κάναμε σ'όλο το γυμνάσιο και λύκειο. :P Αυτό που με τρέλενε εκεί είναι η υποκειμενικότητα,εκεί δεν υπήρχε σίγουρο....Κάτι σαν την Έκθεση,αλλά στο πολύ πιο δύσκολο. :P (Βγάζω από τις απόψεις μου μονο τα Λατινικά που όπως είπα άμα τα διαβάσεις καλά γράφεις Razz ).

    Συγνώμη αν ακούστικα εκνευρισμένη,αλλά ένιωσα σαν να υποτιμήθηκε το διάβασμα που έκανα δυο χρόνια... plz
    Γιατί έτσι όπως πήγανα στην δίδυμη αδερφή μου και την έβλεπα να λιώνει πάνω από τα μαθηματικά και της έλεγα"μπράβο Δαφνάκι συνέχισε έτσι,είναι δύσκολα και μπράβο που έλυσες αυτό",και εκείνη μου έλεγε"Μπράβο Θεκλάκι που μετέφρασες το άγνωστο?Είδες με την εξάσκηση τα καταφέρνεις"...Έτσι θα ήθελα να είναι και όλοι οι θετικοτεχνολογικοί με τους θεωριτικούς.Γιατί όλοι κοπιάζουμε,και όταν μαθαίνουμε κάτι καλά,νιώθουμε τέλεια. hoho

    Συμφωνώ με όλα, και πιο πολύ με τα bold.

    Ειδικά όσον αφορά την απάντησή σου προς τον Gellert, γιατι και εγώ έτσι ένιωσα με το ποστ του.



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Gellert Παρ Μάης 24, 2013 1:20 am

    Ολοι οι υπολοιποι εγραψαν τα ιδια με εμενα, εγω ειμαι αυτος που τα ακουω τελικα Razz

    Ειπα εγω οτι δεν ειναι δυσκολη η Θεωρητικη; Προσωπικα την βρισκω εξισου δυσκολη με τις αλλες κατευθυνσεις. Η διαφορα στον τροπο μελετης και εξετασης ειναι που με διαολιζει.

    Δεν μπορεις στην μια κατευθυνση να εξεταζεις τον πιο διαβαστερο, μελετηρο, και τον μαθητη με την καλυτερη προετοιμασια, και στην αλλη να χαντακωνεις τετοιους μαθητες λεγοντας οτι χρειαζεται και ιδιοφυες μυαλο για να γραψεις καλα στην Θετικοτεχνολογικη. Και στην θεωρητικη χρειαζεται κριτικη σκεψη για να γραψεις καλα, αλλα το παραγκωνιζουν προς οφελος των παπαγαλων.

    Ας μην εχουμε δυο μετρα και δυο σταθμα λοιπον.

    Ποιος μαθητης παρεκαμψε την ροη της Εκθεσης για παραδειγμα και δεν χαντακωθηκε απο τους εξεταστες του Υπουργειου; Ποιος μαθητης τολμησε να ξεφυγει απο την αποστηθιση της Ιστοριας;

    Και μην μου πειτε οτι δεν χρειαζεται παπαγαλια, διοτι ξερω ατομο που ηξερε το βιβλιο της ιστοριας καλυτερα απο τον καθενα, και τα εγραψε με τον δικο του τροπο και πηρε 9. 9 για ενα γραπτο ολοσωστο. Razz

    Αυτο ειναι που τονιζω ως προς την δυσκολια των κατευθυνσεων.



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Shma
    Vindictus Viridian
    Vindictus Viridian
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 17209
    Ηλικία : 29
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: σημασία δεν έχει το τι κάνεις αλλα το πως και γιατί το κάνεις

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Vindictus Viridian Παρ Μάης 24, 2013 3:34 am

    Εγώ να πω πως αφού διάβασα όλη την συζήτηση και θεωρώ ανούσιο να μπω στο κλίμα θετικοτεχνολογική vs θεωρητική ή μαθητές θετικοτεχνολογική vs μαθητές θεωρητικής ή αν θέλετε ευκολία vs ευκολία ή ότι άλλο. Μην παρεξηγηθώ...ανούσιο για μένα που έχω κάνει συζητήσεις πάνω στο θέμα χίλιες φορές...για εσάς ίσως είναι ουσιώδες κανένα πρόβλημα, απλά έχω να προσθέσω πως ξέρω μαθητή που έγραψε ιστορία με δικά του λόγια και πήρε 16,9 (οκ όχι 20 αλλά ούτε κάτω από την βάση :P) και πως στην τρίτη λυκείου (όχι σε όλη την θεωρητική κατεύθυνση γενικά) διδασκόμαστε Αριστοτέλη που κάποτε υπήρχε στο 3ο-4ο έτος του πανεπιστημίου μόνο, για την φιλολογία πάντα, και 3-4 χρόνια ΑΝ θυμάμαι καλά δεν υπήρχε καθόλου γιατί τον είχαν βγάλει λόγω δυσκολίας. Αυτά....αντιός :P





    We are the hot ghosts of HarryWorld
    "Τι σου κάνω Λίλα μου!"
    - Chost Chickos

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Tumblr_static_severus-snape-in-deathly-hallows-gifs-hogwarts-professors-17276177-500-208

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Gentleeeeeeeee_zpsda022e6e
    Imperio
    Imperio
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 33327
    Ηλικία : 31
    Location : Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'm the one I should love

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Imperio Παρ Μάης 24, 2013 8:39 am

    Εγώ θα ειμαι η άσχετη που θα πει Τι έκανες 4 παρά ξύπνιος ενω δίνεις σήμερα?




    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 4thvideo5
    _
    _

    Sometimes I'm afraid of myself, thanks to my self-hatred
    And the depression that came to play again
    Min Yoongi is already dead (I killed him)
    It's been a long time since my everyday life became killing my passions and comparing myself with others


    Stuff:
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Παρ Μάης 24, 2013 9:38 am

    Vindictus Viridian έγραψε:Εγώ να πω πως αφού διάβασα όλη την συζήτηση και θεωρώ ανούσιο να μπω στο κλίμα θετικοτεχνολογική vs θεωρητική ή μαθητές θετικοτεχνολογική vs μαθητές θεωρητικής ή αν θέλετε ευκολία vs ευκολία ή ότι άλλο. Μην παρεξηγηθώ...ανούσιο για μένα που έχω κάνει συζητήσεις πάνω στο θέμα χίλιες φορές...για εσάς ίσως είναι ουσιώδες κανένα πρόβλημα, απλά έχω να προσθέσω πως ξέρω μαθητή που έγραψε ιστορία με δικά του λόγια και πήρε 16,9 (οκ όχι 20 αλλά ούτε κάτω από την βάση :P) και πως στην τρίτη λυκείου (όχι σε όλη την θεωρητική κατεύθυνση γενικά) διδασκόμαστε Αριστοτέλη που κάποτε υπήρχε στο 3ο-4ο έτος του πανεπιστημίου μόνο, για την φιλολογία πάντα, και 3-4 χρόνια ΑΝ θυμάμαι καλά δεν υπήρχε καθόλου γιατί τον είχαν βγάλει λόγω δυσκολίας. Αυτά....αντιός :P

    Διορθωτής ιστορίας μου είπε πως είχε βάλει 19 σε μαθητή που τα έγραψε με δικά του λόγια, γιατί δεν έμπαζε από πουθενά τίποτα και γιατί κανονικά η ιστορία δεν πρέπει να ναι παπαγαλία.
    Όχι ρε Χάρη τι λες τώρα; Πανεπιστημιακού επιπέδου ο Πλάτωνας που σε κείμενο 20 σειρών έχει 2 ρήματα; ti? Είναι αυτό που έλεγα, όσοι είναι έξω από το χορό, καλό θα 'ταν να μη μιλάνε, τα αρχαία μας άνετα αγγίζουν το επίπεδο του Πανεπιστημίου.
    Και δε μιλάμε για 3ο-4ο έτος φιλολογίας, που κάνουν Παπυρολογίες και δεν ξερω και γω τι άλλο, αλλά η φιλόλογός μου μου χε πει πως ναι, είναι τουλάχιστον για 2ο έτος φιλολογίας πολλά κείμενά μας giveup

    Imperio έγραψε:Εγώ θα ειμαι η άσχετη που θα πει Τι έκανες 4 παρά ξύπνιος ενω δίνεις σήμερα?


    Προφανώς ή είχε άγχος ή διάβαζε :P



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 29
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Παρ Μάης 24, 2013 12:00 pm

    Ήταν εύκολα τα θέματα, δυστυχώς έχασα απο βλακείες (βλ. σ/λ πολλαπλής) και απο 1 ερώτημα που έπιανε 10 και δεν το θυμόμουν καθόλου.

    https://www.youtube.com/watch?v=ZYZ19Rq2lNE

    Καλά πιστεύω οτι έγραψα, δυστυχώς όχι όσο καλά ήθελα... =/

    εντιτ: ας ελπίσουμε οτι θα καλύψουμε το κενό με ΑΟΘ ΑΝΕΦ και Αγγλικά για να καταφέρω να περάσω Διεθνών ΠΑΜΑΚ crossfingers
    Γιατί αλλιώς μας βλέπω και του χρόνου να ποστάρουμε εδώ αποτελέσματα Pray Pray





    meet me in montauk


    Carl
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Παρ Μάης 24, 2013 12:39 pm

    ^Θα γράψεις ΑΟΘ ρε :P



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 29
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Παρ Μάης 24, 2013 12:44 pm

    Αχ πραγματικά δεν ξέρω, πιστεύω οτι θα χάσω απο την θεωρία και αν βάλουν καμιά τρελή άσκηση facepalm

    Με βλέπω περήφανο φοιτητή Τουριστικών Επιχειρήσεων facepalm

    Μια φορά εγώ στη Σίνδο κάθε μέρα, ΔΕΝ παω. Happy





    meet me in montauk


    Carl
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Πανελληνιες! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πανελληνιες!

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Παρ Μάης 24, 2013 12:47 pm

    Βασικά θεωρία είναι ανάλογα τον εξεταστή. Και από ασκήσεις, εντάξει τυπικά πράγματα είναι giveup

    Kαι τι έχει η Σίνδος δηλαδή; giveup


    Είδα και τα θέματα Ιστορίας Κατ, ήταν τόσο όμορφααααα *.* Πώς το ξερα ότι θα πέσει Κωνσταντινίδης από 5ο :P



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Οκτ 04, 2024 4:22 pm