.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+15
lefter4
Sorazal the Erised
elliza
Shichibukai
multi
Tom Marvolo Riddle
EL.J girl
Nathaniel
Mary Jane
Fleur Delacour
aiswp0s
RemousLoupin
danny
darkdemon
Narcissa
19 απαντήσεις

    Η κατάντια στην Ελλάδα

    Hermione Black
    Hermione Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 11974
    Ηλικία : 26
    Location : στο άγνωστο με βάρκα την ελπήδα :P
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Αν ελπίζεις σε κάτι, κανείς δεν μπορεί να σου διώξει την ελπίδα

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Hermione Black Πεμ Ιαν 12, 2012 3:39 pm

    ^Οκ παρελειψα να προσθεσω μια παραγραφο λοιπόν, (ρε περίμενα ακριβως αυτη την απαντηση χωρις να λεω πως εχεις αδικο) ισως κι εγω δεν εξεφρασα σωστα καποια πραγματα

    Λοιπόν καταρχην πόσες παενθεσεις ειδες που εγραφα πως δεν ειναι ολοι ετσι?Δευτερον κανεις δεν ειπε πως η ελλαδα ειναι μαι χωρα που απαρτιζεται απο κλεφτες και μιρκοαπατεωνες και πραγματι εχουν οι πολιτικοι τη μεγαλυτερη ευθυνη σχεδον ολη και όπως είδες μίλησα για μια μερίδα ανθρωπων καθαρά!

    Και ναι το θεωρώ απίστευτα απαράδεκτο αυτό με το ριάλιτι και τα λοιπά και τα λοιπά

    Έπειτα όσον αφορά τον πολιτισμό σίγουρα η ελλαδα και σήμερα έχει έναν αξιολογο πολιτισμο και πολλούς αξιοθαύμαστους ανθρώπους και αυτό το λεώ και σαν "ξενη" και σαν κύπρια που εχουμε μια αλφα μεγαλυτερη σχεση με τους ελληνες και σαν ανθρωπος που εχω γενικα πολυ επαφή με την ελλάδα. Αυτό που είπα είναι ότι το να μιλάς για έναν πολιτισμό που όντως ήταν απιστευτα αξιοθαυμαστος στα αρχιαα χρονια αλλα να ειναι το μονο σου επιχειρημα δεν εχει βαση και ξερεις πως υπαρχουν παρα πολλοι που το κανουν αυτο ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΟΛΟΙ! Επίσης όντως σε πολλά μερη του κόσμου δεν υπάρχει σωστή εικόνα της ελλάδας και πιστεουν πως ειναι "απλα μια χωρα που βαρεθηκαν να ασχολουτναι μαζι της" εγω απλα ειπα πως αυτη ειναι η εικονα που υπαρχει δεν ειπα αν θα έπρεπε να ισχυει ή οχι φυσικα και δε θα έπρεπε !

    Τώρα συγνωμη κι όλας ρε μαριλένα αλλά όταν σε ρωτάει ο άλλος "πως βλεπουν εκει τα πραγματα" και του απαντας λενε αυτα και εχει γινει αυτο αυτο κι αυτο και τωρα μιλαω για το θεμα με τον ερανο και λυπα δεν το λες σιγουρα ειρωνικά ή προσβλητικά κι επίσης η απάντηση που πήρα και ανέφερα δεν ήταν απλά ¨"μη ευγενική" έλγε πως δε θα έπρεπε να συμβανει αυτο! Και ναι μετά την εισβολή αν δεν ήταν η ελλάδα ποιος θερει που θα μασταν τώρα εδώ! και πράγματι αν δεν ήταν η συμβολη των ελληνων σε πάααααρα πολλά πράγματα θα είμασταν σε μαυρα χάλια κι εδώ!

    Τέλος επιδή έγραψες πολλες φορες οτι ¨"αυτα τα εχω ακουσει απο πολλους κυπριους" και λοιπα, ρε 'συ πιστευεις οτι ειμαστε καλυτεροι? σε πληροφωρω ότι η δικη μας νοοτροπια και γενικα οι κυπριοι και το νησι και λοιπά είναι πολύυυυυυυ χειρότερα απ' ότι στην ελλάδα, το μόνο πράγμα που μας έσωσε απ' αυτη την κατασταση της οικονομικηρς κρισης ειναι οτι οι πολιτικοι μας δεν ειχαν , οχι το θρασος, την ευφυια να κάνουν όσα οι έλληνες πολυτικοί τόσα χόρνια, νομιζω πως έχω πει χιλιάδες φορές ειδικά εγώ πως τον ελληνικό πολιτισμό (και οχι δεν μιλαω για τον αρχαιο) το θαυμάζω απεριόριστα, και πως θα προτιμουσα χίλιες φορες να ειμαι ελληνιδα παρά κύπρια (ως γνωστον η αποψη μου για το νησακι δεν είναι και η καλυτερη)

    Οι κύπριοι η πλειοψηφια τουλάχισοτν θα θελαν πολύ να λέγονται ελληνες πιστεψε με

    αν εκατσες να το διαβασεις χαρα στην αντοχη σου
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από elliza Πεμ Ιαν 12, 2012 4:11 pm

    Εγώ συμφωνώ εν μέρει και με τις δυό σας.

    Το θέμα όμως δεν είναι τα περασμένα μεγαλεία(και διηγώντας τα να κλαις Razz )για τα οποία συμφωνώ με την Άρτεμις ότι ακόμα καρπωνόμαστε τρομάρα μας.
    Ο πολιτισμός μας άκμασε οκ.Τον διατηρήσαμε;Όχι.
    Προφανώς μέσα σε τόσα εκατομμύρια πληθυσμό θα υπάρχουν ακόμα άξιοι άνθρωποι Μάρσυ που βγάζουν την Ελλάδα ασπροπρόσωπη σε διάφορους τομείς.Άποψη μου είναι ότι πλέον ότι καταφέρνει κανείς το χρωστάει στον εαυτό του και μόνο και όχι στην χώρα.Το μόνο που "χρωστάει" στην χωρα είναι ότι δεν μπορεί να τον αξιοποιήσει και τον διώχνει στο εξωτερικό. Wink


    Άρτεμις δεν ωφελεί να μιλάμε για το τί θα έκανε ο καθένας μας αν είχε εξουσία γιατί απλά καήκαμε.Το ζήτημα είναι ότι τόσα χρόνια λειτουργούσαμε συνομωτικά,βολευόμασταν και τώρα μας κακοφάνηκε που μας ξεβόλεψαν και αποποιούμαστε ευθυνών.
    Όλοι(σχεδόν) αυτοί που βλέπεις στην τηλεόραση να φωνάζουν και να βρίζουν σε πληροφορώ πως είναι κορυφαία στελέχη των δύο κομμάτων που κυβερνούν εναλλάξ την Ελλάδα και που θυμήθηκαν να διαμαρτυρηθούν επειδή τους άνοιξαν το επάγγελμα.
    Επίσης όλους αυτούς που προσπαθούν να τους συντονίσουν στα τηλεοπτικά παράθυρα και τους βλέπεις να ωρύονται και να το παίζουν δήθεν αγανακτισμένοι, που βγάζουν τις δημοσκοπήσεις την μία μετά την άλλη και προσπαθούν να μας πείσουν ότι είναι κοντά στον απλό πολίτη αυτούς τους μ@λ@κες μην τους ακούς καν.Νομίζω σε αυτούς οφείλεται η άποψη που έχεις σχηματίσει για την Ελλάδα. giveup
    Δεν είναι όμως όλοι το ίδιο.Οι διαμαρτυρίες ωφελούν, οι απεργίες αν είναι μαζικές ωφελούν,ο αντίλογος ωφελεί.


    Το ζήτημα είναι ότι τίποτα από όλα αυτά δεν θα άλλάξει ότι κυβένηση και να έχουμε αν δεν αλλάξουμε πρώτα εμείς οι ίδιοι και αν δεν διαλέξουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΝΑ στρατόπεδο που πιστεύουμε και όχι αυτό που μας συμφέρει κάθε φορά.


    Σπόιλερ:






    Harry Potter Black
    Harry Potter Black
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1221
    Ηλικία : 26
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Harry Potter Black Τρι Ιαν 24, 2012 7:19 pm

    η κανταντια της ελλαδας ειναι η χειροτερη συμφωνα με αρθρο της εφημεριδας ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΙΠΙΑ.εχουμε σχηματισει αυτο το χαρακτιρηστικο επειδη η ελλαδα δανιζεται συνεχως λευτα απο καθε χωρα του κοσμου.και ποτε δεν μπορεσε να τα επιστρεψει!οι πακιστανοι εχουν εξουσιασει ολη την ελλαδα και δεν κανουν τιποτα οι δικοι μας οι.καθονται και τους βλεπουν να ειναι 10 και 10 μαζι στα φαναρια και να περιμενουν πως καποιος θα τους δωσει.τα τοσα αδεσποτα γατες σκυλοι,που ειναι στον δρομο χρονια πολλα.........αλλα πεθενουν απο ατιχηματα αλλα απο αρρωστιες και αλλα απο γιρατια.και κανεις δεν κανει τιποτα για να τα βοηθεισει.γιαυτο η ελλαδα ειναι σε τετοια ΜΑΥΡΑ ΧΑΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ti?
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από elliza Τετ Ιαν 25, 2012 2:20 am

    ^ cry
    Δεν μου πάει καρδιά να εντιτάρω αυτό το ποστ.Νομίζω ότι χωρίς να το θέλεις μας λες περισσότερα από όσα γράφεις.

    Να μαντέψω ότι βλέπεις ΣΚΑΙ; awesome
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Τετ Ιαν 25, 2012 2:25 am

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 3 51R7KGAGYXL._SL500_AA300_
    crying
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 3 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τετ Ιαν 25, 2012 2:53 am

    Εγώ, εγώ θα δανειστώ λευτά για να βοηθείσω τα καημένα τα σκυλάκια, κρίμα να πάθουν κανένα ατίχημα (ή να τα εξουσιάσει κανένας πακιστανός if you know what I mean [angel] )

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Μάης 20, 2024 12:27 am