.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+15
lefter4
Sorazal the Erised
elliza
Shichibukai
multi
Tom Marvolo Riddle
EL.J girl
Nathaniel
Mary Jane
Fleur Delacour
aiswp0s
RemousLoupin
danny
darkdemon
Narcissa
19 απαντήσεις

    Η κατάντια στην Ελλάδα

    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Κυρ Μαρ 01, 2009 2:56 pm

    Εγώ προσωπικά συνεχίζω να πιστεύω οτι είναι θέμα εκφοβισμού γιατί κι εσύ αν είχες ένα μαγαζί και πλήρωνες 100 ευρώ τον ανήλικο που έμπαινε μέσα δεν υπήρχε περίπτωση να υπήρχε κανένας ανήλικος στο μαγαζί σου.
    ναι,έτσι θα σκεφτόμασταν εμείς οι Έλληνες αν γινόταν αυτό εδώ.
    Ωστόσο,εκεί οι νέοι λένε:γιατί να αναγκάσω τον μαγαζάτορα να πληρώσει 100 ευρώ εξαιτίας μου;


    Δεν είμαι εγώ που συγκρίνω την Ελλάδα. Εσύ την συγκρίνεις με νόμους άλλων χωρών και δεν κάνεις τίποτα για να αλλάξει η κατάστασή της.
    Θέλω να πω ναι είμαστε μια χώρα χαμηλού βιοτικού επιπέδου... Μην μου πεις όμως οτι δεν σε βολεύει κάθε Σάββατο βράδυ που βγαίνεις για ποτό.
    Είσαι λοιπόν ένας ακόμα Έλληνας που ναι μεν νοιάζεται για την χώρα του αλλά δεν παύει να είναι ο "παρτάκιας" Έλληνας που θα κάνει αυτό που συνηθίζεται ακόμα κι αν απαγορεύεται από τον νόμο.
    Εγώ την συγκρίνω με άλλο σκοπό.Χάρη στις συγκρίσεις μου καταλήγω σε συμπεράσματα όσον αφορά την κατάταξη σε διάφορους τομείς.
    Επίσης,δεν μπορείς να ξες αν κάνω κάτι η όχι εξαιτίας της δυσαρέσκειάς μου απέναντι στην νομοθεσία.
    Nathaniel
    Nathaniel
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7252
    Ηλικία : 35
    Location : ---------------------
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The mirror will always gaze right back at you no matter the darkness of your room.

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Nathaniel Κυρ Μαρ 01, 2009 3:47 pm

    Tο θεμα ειναι οτι αν δεν μαθαιναμε καθε σαββατο βράδυ το ποτο, δεν θα μας έλειπε.
    Ετσι δεν θα υπηρχε θεμα βολης.
    Γενικά οι Ελληνες εχουν ασχημα το κολλημα της "μαγκιας"...
    Εϊναι μαγκιά να καπνιζεις/πινεις/ξενυχτας, αλλα δεν ειναι μαγκια να δουλευεις για να ζησεις, αυτο ειναι ξενερα...
    Ε, Ελευθερια; Ποσα παιδια απο την ταξη σου καπνιζουν/πινουν/ξενυχτουν επειδη ειναι "μαγκες";
    EL.J girl
    EL.J girl
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7702
    Ηλικία : 32
    Location : Σε έναν κόσμο δίχως έλεος!!!
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: L.O.V.E. is just another word I never learned to pronounce...

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από EL.J girl Κυρ Μαρ 01, 2009 4:53 pm

    Eμ μπορώ να πω κανένα!!!
    Τουλάχιστον για το "καπνίζουν" μπορώ να το πω με σιγουριά...
    Όσο για το "ξενιχτούν" ή "πίνουν" είμαι σίγουρη πως δεν το κάνουν από μαγκια, το κάνουν επειδή θέλουν να διασκεδάσουν.
    Κι επειδή αυτο το αίσθημα της "μαγκιας", αν μου επιτρέπεις να το πω έτσι, είναι κυρίως αντρικό συναίσθημα κατα την γνώμη μου... Μάθε λοιπόν οτι τα αγόρια στην τάξη μου σκοτώνονται στην δουλειά για να βγουν ένα Σάββατο βράδυ να παίξουν τους μάγκες... αν δεν δουλεύουν και αυτό το Σάββατο!!!
    Και γενικά η δουλειά στο νησί μου δεν θεωρείται ξενέρωμα, σχεδόν όλοι οι φίλοι μου δουλεύουν...

    Οπότε λάθος παράδειγμα έφερες Βασιλάκη!!!

    Λευτέρη ούτε εσύ ξέρεις με τι συγκρίνω την Ελλάδα... απλά δεν το παίζω "ανώτερη" εκ του ασφαλούς!
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Κυρ Μαρ 01, 2009 5:03 pm

    Ελευθερία,τότε το σχολείο σου είναι εξαίρεση.Στο δικό μου,σε όλα της πόλης μου,και νομίζω και σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα-πλην του δικού σου σχολείου-γίνεται αυτό που λέει ο Βασίλης.

    Λευτέρη ούτε εσύ ξέρεις με τι συγκρίνω την Ελλάδα... απλά δεν το παίζω "ανώτερη" εκ του ασφαλούς!
    δες λίγο τα ποστ σου της προηγούμενης σελίδας και πες μου.Δεν σου είπα πως το παίζεις ανώτερη,αλλά ναι, συγκρίνεις την Ελλάδα,και φαίνεται ξεκάθαρα οτι το κάνεις,όπως ξεκάθαρα φαίνεται και πως την συγκρίνεις με την Γερμανία κτλ.Δεν λέω πως είναι κακό να τις συγκρίνεις,αλλά όταν το κάνεις,δεν υπάρχει λόγος να το αρνείσαι.
    EL.J girl
    EL.J girl
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7702
    Ηλικία : 32
    Location : Σε έναν κόσμο δίχως έλεος!!!
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: L.O.V.E. is just another word I never learned to pronounce...

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από EL.J girl Κυρ Μαρ 01, 2009 5:15 pm

    Δεν είναι σύγκριση.. απλά απαντάω στα δικά σας σχόλια και λέω τι πιστεύω για αυτούς και το σύστημά τους.
    Τι να σ πω, ίσως τα παιδιά εδώ να μαθαίνουν να δουλεύουν γιατί οι γονείς τους τα μαθαίνουν πώς να ζουν. Γιατί είναι συχνά όλο και πιο σπάνιο ένα παιδί 19 χρονών να δουλεύει και τα περιμένει όλα από το "μπαμπάκα" και την "μαμάκα". Κοίτα μπορεί να είμαι κ εγώ ένα τέτοιο παιδί δν βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω όμως η πλειοψηφία των ανθρώπων εδώ στηρίζεται στις ικανότητές τους και δουλεύουν για να πουλουν "μαγκια" όπως την αποκάλεσες!!!

    Το σύστημα της Ελλάδας είναι αισχρό και δεν το αρνούμαι όμως μάλλον πρέπει να σταματήσουμε τα λόγια και να κάνουμε κάτι δεν πιστεύετε? Όλα έτοιμα τα περιμένουμε κι οταν μας έρθουν, γκρινιάζουμε γιατί δεν μας ήρθαν όπως τα θέλαμε. Ξέρουμε να τα κριτικάρουμε τα πάντα και προτείνουμε λύσεις που περιμένουμε οι άλλοι να τις υλοποιήσουν!!!

    Τεσπα επειδή έχουμε σπαμάρει ασυστόλως εδω μέσα πρέπει να το σταματήσουμε...
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Κυρ Μαρ 01, 2009 5:20 pm

    Τεσπα επειδή έχουμε σπαμάρει ασυστόλως εδω μέσα πρέπει να το σταματήσουμε...
    Κοίτα,δεν υπάρχει άλλο σχετικό τόπικ,και δεν είναι σπαμ επειδή όλοι όσοι διαβάζουν αυτό το τόπικ συμμετέχουν στη συζήτηση.Happy

    Το σύστημα της Ελλάδας είναι αισχρό και δεν το αρνούμαι όμως μάλλον πρέπει να σταματήσουμε τα λόγια και να κάνουμε κάτι δεν πιστεύετε? Όλα έτοιμα τα περιμένουμε κι οταν μας έρθουν, γκρινιάζουμε γιατί δεν μας ήρθαν όπως τα θέλαμε. Ξέρουμε να τα κριτικάρουμε τα πάντα και προτείνουμε λύσεις που περιμένουμε οι άλλοι να τις υλοποιήσουν!!!
    ωω ναι,συμφωνώ.Είναι και διεφθαρμένο,αναξιοκρατικό και όλα τα καλά.Αλλά το σημαντικότερο είναι πως οι πολίτες δεν κάνουν τίποτα να αλλάξει.Και όταν ένας νέος παραπονιέται,λένε "εε και εγώ έτσι έλεγα στην ηλικία σου,μετά άλλαξαν τα πράγματα",χωρίς ούτε ίχνος ντροπής!!
    Nathaniel
    Nathaniel
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7252
    Ηλικία : 35
    Location : ---------------------
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The mirror will always gaze right back at you no matter the darkness of your room.

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Nathaniel Κυρ Μαρ 01, 2009 5:55 pm

    Ελευθερια, μπράβο στα παιδια.
    Ο Λευτέρης εχει δικιο ομως. Στο 90% των σχολειων αυτο γινεται.
    Αυτο που ειπε καποια κοπελα πιο πανω (συγχωρηστε με δε θυμαμαι ποια), οτι ζουμε με δανεικα ειναι μεγαλη αληθεια.
    Εδώ μας πηραν χαμπαρι οι τραπεζες και βγαζουν δάνεια για ψώνια... ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ! Αν ειναι δυνατον δηλαδη.

    Λευτέρη το θεμα του τοπικ ειναι η ιστορια, αν θελεις κανε ενα split και κανε ενα νεο τοπικ με αυτο το θεμα συζητησης... Η κατάντια στην Ελλαδα.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Κυρ Μαρ 01, 2009 7:01 pm

    οκ,κάνω.Κρατάω αυτόν τον τίτλο.Θα το βρείτε στην επικαιρότηταHappy
    Θα βάλω μερικά από τα ποστς αυτου του τόπικ,να ξέρουμε που βρισκόμαστεRazz
    Fleur Delacour
    Fleur Delacour
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 21971
    Ηλικία : 230
    Location : Όπου νά'ναι, αρκεί να είναι στην Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Go sell crazy someplace else, we're all stocked up here

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Fleur Delacour Κυρ Μαρ 01, 2009 8:19 pm

    Επειδή δεν είμαι και πολύ σίγουρη σε τι αφορά το τόπικ, θα σε ρωτήσω για να μου διευκρινίσεις αν μιλάμε για όλους τους τομείς, παιδεία, οικονομία, κοινωνία κ.τ.λ. ή μόνο για οικονομία.
    Και μέχρι να μου απαντήσεις, θέλω να πω ότι το βρίσκω πολύ εύκολο να ρίχνουμε όλα τα βάρη στους πολιτικούς, που φταίνε αλλά όχι για όλα και όχι στο 100%, και να βγάζουμε τους εαυτούς μας απ' έξω. Όλα ξεκινούν από τη λάθος νοοτροπία που έχουμε και θέλουμε να δείχνουμε άλλοι από αυτό που είμαστε, πιο πλούσιοι, πιο ωραίοι, πιο άνετοι, πιο μορφωμένοι και πάει λέγοντας. Όμως όλα αυτά ή τα κάνουμε με λεφτά που δεν έχουμε, όταν π.χ. θέλουμε να πάμε ταξίδι το καλοκαίρι στο εξωτερικό και δεν έχουμε μία, δανειζόμαστε και για μία εβδομάδα διακοπών πληρώνουμε για 3 χρόνια, τουλάχιστον. Ή θέλουμε να έχουμε ένα αξίωμα, το ο,τιδήποτε από πτυχίο μέχρι διευθυντής της Τράπεζας της Ελλάδος, χωρίς να έχουμε και κυρίως χωρίς ποτέ να προσπαθήσουμε να αποκτήσουμε τα απαραίτητα προσόντα. Γι' αυτό λαδώνουν, γλύφουν, απειλούν, εκβιάζουν οι πιο πολλοί, για να καταφέρουν να πουλήσουν μια εικόνα που δεν έχει καμία σχέση με τους ίδιους. Και εδώ μπαίνει και το κομματικό ρουσφέτι, που βεβαίως και ευθύνονται οι πολιτικοί που υποχωρούν αλλά αν δεν υποχωρήσουν σιγά μην ξαναβγούν και που όλοι καταδικάζουν δημοσίως αλλά ιδιωτικώς αν υπάρχει κανένας γνωστός βουλευτής δεν τον αφήνουν σε ησυχία μέχρι να καταφέρουν αυτό που θέλουν. Δε ζούμε απλά μια ζωή με δανεικά, ζούμε μια ζωή σχιζοφρενική, το μέτρο του καθενός δεν είναι η δυνατότητές του αλλά το τι προβάλλει ως σωστό η τηλεόραση και τα lifestyle περιοδικά. Αυτό από μόνο του είναι όντως κατάντια.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Κυρ Μαρ 01, 2009 9:26 pm

    Το τόπικ αφορά τα πάντα,στα οποία η Ελλάδα πάει χάλια.Είναι splits από το "ιστορία".


    Δεν κατηγόρησα αποκλειστικά και μόνο τους πολιτικούς(αν μιλάς για μένα).
    Ίσα ίσα,συμφωνώ πως ο λαός πρέπει να αλλάξει ιδεολογία για να επέλθει αλλαγή.Σήμερα,είτε κυβερνήσει ΚΚΕ είτε ΛΑΟΣ,αν οι πολίτες δεν αποφασίσουν να αλλάξουν και να ελέγχουν τι τους γίνεται ,απλά όποιος βγει θα συνεχίσει να τρώει.
    Fleur Delacour
    Fleur Delacour
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 21971
    Ηλικία : 230
    Location : Όπου νά'ναι, αρκεί να είναι στην Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Go sell crazy someplace else, we're all stocked up here

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Fleur Delacour Κυρ Μαρ 01, 2009 9:35 pm

    tom marvolo riddle έγραψε:Το τόπικ αφορά τα πάντα,στα οποία η Ελλάδα πάει χάλια.Είναι splits από το "ιστορία".


    Δεν κατηγόρησα αποκλειστικά και μόνο τους πολιτικούς(αν μιλάς για μένα).
    Ίσα ίσα,συμφωνώ πως ο λαός πρέπει να αλλάξει ιδεολογία για να επέλθει αλλαγή.Σήμερα,είτε κυβερνήσει ΚΚΕ είτε ΛΑΟΣ,αν οι πολίτες δεν αποφασίσουν να αλλάξουν και να ελέγχουν τι τους γίνεται ,απλά όποιος βγει θα συνεχίσει να τρώει.

    Δεν εννοούσα εσένα, γενικά μιλάω. Ακόμα και αυτά τα κόμματα θα έχουν δικούς τους να βολέψουν. Δεν είναι μόνο ότι αδιαφορούν και δεν ελέγχουν τίποτα, είναι ότι τα θέλουν όλα βολικά, για τους ίδιους, και δύσκολα για τους άλλους.
    multi
    multi
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 2186
    Ηλικία : 34
    Location : Στο γραφείο πίσω από την κυκλική σκάλα
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από multi Πεμ Μαρ 12, 2009 1:50 pm

    Παιδιά έχω κουραστεί να λέω πως είμαστε πολύ πίσω γενικά σαν χώρα...πιστεύω όμως πως παρά τις αντιξοότητες που δημιούργησαν οι νοοτροπίες του παρελθόντος η Ελλάδα σιγάσιγά και σταδιακά εξιγχρωνίζεται...φτάνει πια με την κακομοιριά που μας έχουν βάλει να πιπιλάμε...ας κάνουμε κάτι να βελτιώσουμε την χώρα μας με επικοδομητική κριτική και όχι απλά κορακίζοντας!
    Fleur Delacour
    Fleur Delacour
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 21971
    Ηλικία : 230
    Location : Όπου νά'ναι, αρκεί να είναι στην Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Go sell crazy someplace else, we're all stocked up here

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Fleur Delacour Πεμ Μαρ 12, 2009 2:13 pm

    Θα συμφωνήσω με τον multi και θα προσθέσω ότι αν θέλουμε πραγματικά να προχωρήσουμε σαν χώρα πρέπει να το πάρουμε απόφαση και να αλλάξουμε εντελώς νοοτροπία, δηλ. να ξεβολευτούμε. Αν επιτέλους σταματήσουμε να ενδιαφερόμαστε μόνο για τον εαυτό μας και το τι μας βολεύει, αδιαφορώντας αν αυτό που συμφέρει εμάς δεν συμφρέρει τους περισσότερους, και παραδεχτούμε ότι δεν έχουμε μόνο δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις τότε θα αρχίσουμε να κινούμαστε προς την σωστή κατεύθυνση, γιατί σε γενικές γραμμές μέχρι τώρα είμαστε στάσιμοι.
    Shichibukai
    Shichibukai
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 1013
    Ηλικία : 32
    Location : Grand Line
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Shichibukai Πεμ Μαρ 12, 2009 2:59 pm

    Αν θέλετε πραγματικά να δείτε γιατί πάμε σκατά σαν χώρα, αρχίστε πρώτα από τις δημόσιες υπηρεσίες και θα καταλάβετε.Μετά βγείτε στο δρόμο και ρωτήστε όποιον περνάει ποιος φταίει για την κατάντια μας.Θα πάρετε παντού την ίδια απάντηση: "Το Κράτος".

    Καταλαβαίνετε από αυτό πόσο κομπλεξικοί είναι οι Έλληνες όταν τα βάρη τα ρίχνουν πάντα στου άλλους και δεν κοιτάνε τα δικά τους κέρατα.
    EL.J girl
    EL.J girl
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7702
    Ηλικία : 32
    Location : Σε έναν κόσμο δίχως έλεος!!!
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: L.O.V.E. is just another word I never learned to pronounce...

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από EL.J girl Πεμ Μαρ 12, 2009 4:04 pm

    Drekorig έγραψε:Καταλαβαίνετε από αυτό πόσο κομπλεξικοί είναι οι Έλληνες όταν τα βάρη τα ρίχνουν πάντα στου άλλους και δεν κοιτάνε τα δικά τους κέρατα.

    Πες τα φίλε μου... όχι οτι δεν φταίει και το κράτος αλλά το κράτος και το μέλον είμαστε εμείς... κι εμείς κοιτάμε μόνο την πάρτη μας και προτείνουμε λύσεις που περιμένουμε να υλοποιήσουν οι άλλοι!!! Bravo
    Nathaniel
    Nathaniel
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7252
    Ηλικία : 35
    Location : ---------------------
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The mirror will always gaze right back at you no matter the darkness of your room.

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Nathaniel Πεμ Μαρ 12, 2009 4:07 pm

    EL.J girl έγραψε:
    Drekorig έγραψε:Καταλαβαίνετε από αυτό πόσο κομπλεξικοί είναι οι Έλληνες όταν τα βάρη τα ρίχνουν πάντα στου άλλους και δεν κοιτάνε τα δικά τους κέρατα.

    Πες τα φίλε μου... όχι οτι δεν φταίει και το κράτος αλλά το κράτος και το μέλον είμαστε εμείς... κι εμείς κοιτάμε μόνο την πάρτη μας και προτείνουμε λύσεις που περιμένουμε να υλοποιήσουν οι άλλοι!!! Bravo
    Αυτο που ειπε ο φιλος μας πιο πανω φαινεται καθαρα στα σχολεια... αυτο το: πέρασα και το: με εκοψε. χιχιχι
    EL.J girl
    EL.J girl
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7702
    Ηλικία : 32
    Location : Σε έναν κόσμο δίχως έλεος!!!
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: L.O.V.E. is just another word I never learned to pronounce...

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από EL.J girl Πεμ Μαρ 12, 2009 4:15 pm

    Nathaniel έγραψε:
    Αυτο που ειπε ο φιλος μας πιο πανω φαινεται καθαρα στα σχολεια... αυτο το: πέρασα και το: με εκοψε. χιχιχι

    Σε χάνω...
    Nathaniel
    Nathaniel
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7252
    Ηλικία : 35
    Location : ---------------------
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The mirror will always gaze right back at you no matter the darkness of your room.

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Nathaniel Πεμ Μαρ 12, 2009 5:19 pm

    χμ... πως με χάνεις ακριβώς κοπελιά;
    Ριχνουμε τα πάντα στους αλλους απο μικρή ηλικία χωρίς να κοιτάμε τα χάλια μας.
    Μονο τα καλά μας θυμομαστε. Για τα καλά μας είμαστε εμείς πάντα υπεύθυνοι ενώ για όλα τα άσχημα φταίει κάποιος άλλος.
    multi
    multi
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 2186
    Ηλικία : 34
    Location : Στο γραφείο πίσω από την κυκλική σκάλα
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από multi Παρ Μαρ 13, 2009 1:07 am

    Αυτό που λες πάντως δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα...!
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από elliza Πεμ Δεκ 31, 2009 11:05 pm

    Για τον Παλαιοκωστα θελω να πω Μπραβο Ελλαδαρα μπροστα κ στις αποδρασεις!Κατι μου λεει οτι μονο αν φυγει απο τη χωρα υπαρχει περιπτωση να πιαστει...βλεπε Πασαρης! Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 539655
    Sorazal the Erised
    Sorazal the Erised
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 29991
    Ηλικία : 232
    Location : Room of Requirement
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: How can I protect something so perfect without Evil?

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Sorazal the Erised Παρ Ιαν 14, 2011 5:33 am

    Το τόπικ Μια χωρα ακυβερνητη έχει συγχωνευθεί με αυτό! hoho
    lefter4
    lefter4
    Εκτοετής στην Σχολή
    Εκτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 311
    Ηλικία : 34
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από lefter4 Σαβ Δεκ 24, 2011 11:39 am

    Πιστεύω ότι όλοι λίγο-πολύ ξέρουν τι συμβάινει αλλά κανείς δεν το παραδέχεται...τουλάχιστον φανερά!!! Οι περισσότεροι κρύβονται πίσω απο το δαχτυλό τους και λένε χαρακτηριστικά: έλα μωρέ,τι μας νοιάζει; Λες και θα ζούμε οταν καταστραφεί;;;

    Ελα ομως πως οπως λέει και ένα αρχαίο ρητό:αυτή την γη δεν την πήραμε απο τους προγόνους μας αλλά την δανειστήκαμε από τα παιδιά μας.

    Edit απο τον Amycus.Μην γράφεις με κεφαλαία αν δεν υπάρχει λόγος.Είναι σαν να φωνάζεις. Very Happy
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από elliza Τρι Ιαν 10, 2012 7:04 pm

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:Το τόπικ αφορά τα πάντα,στα οποία η Ελλάδα πάει χάλια.Είναι splits από το "ιστορία".


    Σήμερα,είτε κυβερνήσει ΚΚΕ είτε ΛΑΟΣ,αν οι πολίτες δεν αποφασίσουν να αλλάξουν και να ελέγχουν τι τους γίνεται ,απλά όποιος βγει θα συνεχίσει να τρώει.



    Κοίτα να δεις τον γκαντέμη που το είχε προβλέψει. ti?

    Εγώ πάντως ντρέπομαι για την κατάντια!Μα να μας κλέψουν ολόκληρο Πικάσο και να μην πάρουμε είδηση;
    Σε λίγο θα μας πάρουν και την στέγη Καλατράβα στον ύπνο μας. crying

    Hermione Black
    Hermione Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 11974
    Ηλικία : 26
    Location : στο άγνωστο με βάρκα την ελπήδα :P
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Αν ελπίζεις σε κάτι, κανείς δεν μπορεί να σου διώξει την ελπίδα

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Hermione Black Πεμ Ιαν 12, 2012 2:29 pm

    εγώ που τα βλέπω τα πράγματα από λίγο πιο έξω το πρώτο που έχω να πω είναι ότι πάρα πολλοί έλληνες (Δε μιλάω για όλους μην παρεξηγηθούμε) άλλη δουλειά δεν κάνουν απ' το να βρίζουν τους πολιτικούς ΚΑΙ ΟΜΩΣ αν ήταν ανάμεσα τους, στη κυβέρνηση, στην εξουσία τα ίδια σκ*τα θα κάνανε νομίζω...

    Η νοοτροπία που λέει "ναι κάναμε αυτο το λαθος αλλά οι άλλοι κάνανε ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ ΑΥΤΟ" και για όλα φταίνε οι άλλοι, είναι λίγο η εικόνα που δίνει η ελλάδα προς τα έξω, κι εδώ υπάρχει αυτή η νοοτροπια αλλα με διαφορετικους τροπους και λοιπα.

    Το άλλο το θεικό που πραγματικα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΚΟΥΩ απ' τους ελληνες έιναι το συνηθισμενο "τον καιρό που εμείς χτίζαμε τον παρθενώνα αυτοί ζούσαν ακόμα σε σπηλιες" "η αρχαία ελλάδα υπήρξε η βάση του πολιτισμού τόσων και τόσων χωρών" ναι όντως η αρχαία ελλάδα είχε σπουδαιο πολιτισμό που αποτέλεσε πράγματι τη βάση τόσων και τόσων πολιτισμων αν και οκ το ψιλοπαρακανουν, αλλά τώρα η ελλάδα είναι μια χώρα που έχουν κουραστεί να ασχολούνται μαζί της!

    Ξέρετε ότι στα σχολεία της Λευκωσίας έχει γίνει ολόκληρο τέτοιο για να μαζευτούν χρήματα τα οποία έστειλαν σε οικογένειας που έχουν καταλήξει να μην έχουν καν λεφτά για τα απαραίτητα? Πιστεύετε ότι όταν αυτό το είπα σε έναν έλληνα που ξέρω (συγγενη) μου απάντησε "τι είναι αυτες οι βλακειες γιατι δε στειλατε και στην πορτογαλια και την ιταλια και την ισπανια κι εκει χαλια δεν ειναι?" είναι αυτό απάντηση?

    Εν πάση περιπτώση, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι τελικα οι απεργιες και ποσο μαλλον οι καταληψεις και οι διαμαρτυριες ακομα στην ουσια τελικα δεν οδηγουν καπου, εγώ ελπίζω αυτη η ιστορία να κάνει τους έλληνες γενικά να κρατήσουν τα καλά στοιχεία του πολιτισμού τους που τα τελευταία χρόνια έχουν χαθεί λίγο πίσω απ' τις κακιές νοοτροπίες (χωρις βέβαια να μιλάω για όλους)
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Η κατάντια στην Ελλάδα - Σελίδα 2 Empty Απ: Η κατάντια στην Ελλάδα

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Πεμ Ιαν 12, 2012 3:12 pm

    Αρτεμάκι μου, αυτά που λες τα ακούω συχνά στην Κύπρο, και μπορώ να πω πως με εκνευρίζουν αρκετά. giveup

    Εγώ διαφωνώ με τη "ρετσινιά" του ελληναρά. Μου τη δίνει που όλες οι χώρες του κόσμου νομίζουν πως είμαστε μια χώρα που αποτελείται από κλέφτες και μικροαπατεώνες που δε δουλεύουν ποτέ και δε νοιάζονται για τίποτε άλλο πέρα από το συμφέρον τους. Μου τη δίνει που έχουμε γίνει ριάλιτι στην Αγγλία εξ αιτίας κάποιων και περίγελος όλων, και μου τη δίνει γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΣΙ.

    Ναι, υπάρχουν αρκετοί Έλληνες που για χρόνια λειτουργούσαν με αυτόν τον τρόπο και ναι, πολλοί από μας έχουν προσωπικό μερίδιο για τη σημερινή μας κατάσταση, αλλά από που κι ως που συγκρίνεται αυτό με την ευθύνη τν πολιτικών; Όχι δε φταίνε για όλα οι άλλοι, φταίμε κι εμείς που βολευτήκαμε σε μία τόσο σάπια κοινωνία, αλλά από που κι ως που μπορεί αυτό να συγκριθεί με τα εκατομμύρια των χρημάτων που μαζεύονται τόσα χρόνια στα χέρια λίγων; Και ποιον να βρίσουν όλοι εκείνοι οι έλληνες που τόσα χρόνια ζούσαν και δούλευαν τίμια και τώρα βρίσκονται στα όρια της φτώχειας; Εννοείται τους πολιτικούς.

    Επίσης διαφωνώ κάθετα με την επόμενη παράγραφό σου, που είναι κλασσική καραμέλα Κυπρίων, γιατί η Ελλάδα δεν πρόσφερε μία φορά στο χρυσό αιώνα του Περικλή και μετά σβήστηκε από το χάρτη, η Ελλάδα είναι μία χώρα που είχε και έχει πολιτισμό και συνεχίζει να έχει ανθρώπους που μας κάνουν περήφανους ακόμη και σήμερα που είναι στην πιο δύσκολη φάση της. Έχω βαρεθεί αυτή την ισοπέδωση της ιστορίας μας, και όχι, η Ελλάδα δεν είναι "απλά μια χώρα που έχουν βαρεθεί να ασχολούνται μαζί της", όσο και αν αυτό ακριβώς προβάλλεται στον υπόλοιπο κόσμο.

    Τέλος, και στο δικό μου σχολείο έκαναν έρανο για την Ελλάδα. Δεν ήρθε κανένας συμμαθητής μου να μου το "χτυπήσει", ούτε να με κάνει να νιώσω σαν το φτωχό συγγενή. Και επειδή και σε μένα αν ερχόταν κάποιος να το πει θα το θεωρούσα κακόβουλο και ειρωνικό, δε θα έπαιρνε και την πιο ευγενική απάντηση του κόσμου. Γιατί κι εμένα μου τη δίνει όταν συζητάμε στην τάξη ο χλευασμός και η ειρωνία των παιδιών της Κύπρου όταν μιλάμε για την κατάσταση της Ελλάδας. Σε τελική ανάλυση, μετά την εισβολή και η Κύπρος με εράνους της Ελλάδας ντυνόταν και έτρωγε. Αλλά αυτά τα ξεχνάμε όταν θέλουμε να μειώσουμε τον άλλον.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Μάης 19, 2024 9:41 pm