.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+50
John Dawlish
Helena Malfoy
Roland Weasley
Katherine Black
Severus John Snape
Rowena Ravenclaw
Sorazal the Erised
Magic Is Might
Nearly Headless Nick
Romilda Vane
Vesper
Roxanne Derwent
Lisette de Lapin
Cassiopeia Black
Aurora Sinistra
Merlin the Great
Hecate
Maria Granger
Alviva Black
Maria Lovegood
Morgan le Fay
Mrs Lovett
FLEUR258
Minerva McGonagall
Amycus
Leonie Vernier
FoNikos21
Imperio
Cassandra Black
Phineas Nigellus Black
Arcturus Regulus Black
Alphard Black
Fleur Delacour
Tom Marvolo Riddle
Lily Luna Potter
Jace Wayland
Roger Davies
Andros the Invincible
Madame Maxime
Laverne de Montmorency
Hermione Granger.
elliza
Sylvie Lovegood
anthian9
Mertang the Wizard
just reaper
DraCo BaM MaLfoY
Harry Potter
Amelia Blackfoot
Fred Weasley
54 απαντήσεις

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Πεμ Σεπ 12, 2013 3:40 am

    Fleur Delacour έγραψε:Τι ακριβώς πιστεύετε δηλ. για τη Μακεδονία; Ότι όλα αυτά γίνονται μόνο και μόνο για εθνικούς ή εθνικιστικούς λόγους; Οι χάρτες των Σκοπίων που φτάνουν ως τον Όλυμπο αυτό δείχνουν εθνικισμό ή δείχνουν τη διάθεσή τους να εντάξουν στην χώρα τους τη Θεσσαλονίκη και το λιμάνι της; Δεν είναι εθνικοί οι λόγοι, είναι εμπορικοί και οικονομικοί. Άλλωστε συνήθως οι προστριβές μεταξύ κρατών για αυτούς τους λόγους γίνονται κυρίως.
    Επιπλέον όλα αυτά που εσείς θεωρείτε γελοία, τη χρήση του όρου Μακεδονία, μακεδονικός κτλ, πρέπει να σκεφτείτε ότι για να έχετε το δικαίωμα να τα χρησιμοποιείτε πολέμησαν και σκοτώθηκαν άνθρωποι για αυτό. Από τους προπαππούδες μου έχω φωτογραφίες τους από τους Βαλκανικούς Πολέμους, όπου ποζάρουν με τα άρματά τους περήφανοι για αυτά που κατάφερε ο ελληνικός στρατός. Λοιπόν εσείς μπορεί να τους θεωρείτε προδότες ή φονιάδες, εγώ τους θεωρώ ήρωες και δεν χαρίζω σε κανέναν χρυσαυγίτη και σε καμιά αριστερά του καναπέ και της μπουρδολογίας την πατρίδα μου γιατί έχουν πολεμήσει δικοί μου άνθρωποι για να μπορώ εγώ και όλοι μας να είμαστε ελεύθεροι. Εσείς πάλι αν αισθάνεστε έτσι μπορείτε να πάτε στο άγαλμα του Παύλου Μελά και να γράψετε πως ήταν ιμπεριαλιστής ή νούμερο ή εθνικιστής που ξεκίνησε τον αγώνα για την απελευθέρωση της Μακεδονίας από τους Τούρκους.
    Επιπλέον θέλω να πω πως προσωπικά τα μαθηματικά δεν μου χρησίμευσαν ποτέ, υπάρχουν κομπιουτεράκια, ούτε η φιλοσοφία, ούτε η βιολογία, να τα καταργήσουμε κι αυτά λοιπόν. Η Ρεποιύση και η αριστερά γενικά, έχει υποβιβάσει την θρησκεία σε ιδεολογία και έχει εξυψώσει την ιδεολογία της σε θρησκεία. Δεν συμφωνούμε όμως όλοι σε αυτό. Οι περισσότεροι ως θρησκευτικά νομίζουν το σήριαλ ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ και ό,τι θυμούνται από το Δημοτικό. Δεν είναι όμως έτσι. Για τη θρησκεία αυτή σκοτώθηκαν άνθρωποι όχι γιατί είχαν φανατιστεί με κάποια ιδέα αλλά γιατί δεν δέχονταν να απορρίψουν την αλήθεια. Δεν υπερασπίζονταν ιδέες αλλά αλήθειες. Πώς να έλεγε κάποιος ότι δεν υπάρχει Χριστός όταν είχε δει να γίνονται θαύματα από τους μαθητές Του; Και δεν το λέω εγώ, το λέει η Καινή Διαθήκη, το λένε άνθρωποι όπως ο Μέγας Βασίλειος και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος που ίσως να μην είναι του βεληνεκούς σας και δεν τους καταδέχεστε να τους διαβάσετε.  Πώς λοιπόν απορρίπτεται κάτι χωρίς να το έχουμε διαβάσει σοβαρά;
    Τέλος αυτά λέγονται απλά για να γίνει ντόρος και να ασχοληθεί κάποιος με την κακομοίρα τη Ρεπούση μήπως και πάρει καμιά ψήφο παραπάνω. Ποιος θα ασχολούνταν μαζί της αν δεν έλεγε και έκανε όλα αυτά τα καραγκιοζιλίκια;
    Δεν θα μπορούσα να τα διατυπώσω καλύτερα!
    Να τα πει κάποιος και στην Καλογεροπούλου γίνεται; :P 
    Η συγκεκριμένη εκτός τον άλλων και καλός η κακώς είναι ΦιλόΤουρκοι με ότι συνεπάγεται αυτό.
    έστι μέν ούν Ελλάς και η Μακεδονία.
    +1 από εμένα Well said.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Πεμ Σεπ 12, 2013 5:08 pm

    Οι χάρτες της Μεγάλης Ελλάδας που περιέχουν και την Κωνσταντινούπολη τι ακριβώς δείχνουν; Ό,τι ο εθνικισμός από όλες τις πλευρές είναι κάτι παραπάνω από ηλίθιος, είναι επικίνδυνος. Χαίρομαι που ζω στην ελληνική Μακεδονία του 21ου αιώνα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, αλλά δε θα κάνω και τα στραβά μάτια γι' αυτό. Ναι το να βλέπεις ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ όπου είσαι είναι τοπικιστικό και δεν γίνεται επειδή οι Μακεδόνες αγαπάνε τον τόπο τους πιο πολύ απ' ό,τι οι Αθηναίοι την Αττική, γίνεται γιατί χρειάζεται να γίνει λόγω της ευάλωτης θέσης της. Ασχέτως με το αν ο καθένας συμφωνεί ή διαφωνεί προσωπικά με αυτό, τουλάχιστον θα έπρεπε να συμφωνήσει στο ότι γίνεται.

    Όσο για το παράδειγμα με τα αρχαία, που το βλέπω κακοποιημένο στο ποστ της Σοφίας, μάλλον δεν έγινα αντιληπτός. Δεν είναι μόνο θέμα κατάρτισης Θάνο, τουλάχιστον έτσι θεωρώ. Την γλώσσα την χρησιμοποιούμε ως εργαλείο επικοινωνίας και όταν ένας χρήστης της μου υπερασπίζεται την διδασκαλία των αρχαίων τη στιγμή που ποτέ δεν έκατσε να ασχοληθεί για να μάθει έστω να επικοινωνεί σωστά, ε τότε εγώ μόνο να τον ειρωνευτώ μπορώ. Δε μιλάω για την γνώση της γλώσσας σε βάθος, γραμματική συντακτικό και απ' όλα, απλά πράγματα όπως σωστή ορθογραφία (που πηγάζουν άμεσα από την μελέτη των αρχαίων) είναι αυτό που απαιτώ να δω από όποιον θα διαμαρτυρηθεί.

    Όσο για τα θρησκευτικά, ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου Θάνο, αν υπάρχουν ώρες διαθέσιμες από το εβδομαδιαίο πρόγραμμα να δοθούν στη θρησκειολογία. Δεν διδασκόμαστε όμως θρησκειολογία αλλά την ομολογία της ορθόδοξης χριστιανικής πίστης. Αυτό το βρίσκω αηδιαστικό.
    Σοφία, για ποια θρησκεία δεν σκοτώθηκαν άνθρωποι; Ποια θρησκεία δεν διδάσκει το μίσος με τον έναν τρόπο ή τον άλλο; Και στην τελική, ωραίος ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Μέγας Βασίλειος και όποιος άλλος αλλά αφού σε ενδιαφέρουν εσένα να κάτσεις να τους διαβάσεις μόνη σου, δεν χρειάζομαι την καθοδήγηση κανενός για να μάθω, σε μία τρυφερή ηλικία, να διοχετεύω την αγάπη μου μόνο υπό όρους και προϋποθέσεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί άνθρωποι σημαντικοί για μία θρησκεία έχουν θέση στο σχολείο όπου τα παιδιά δεν είναι αποφασισμένα αν αυτή τη θρησκεία θέλουν να ακολουθήσουν, και ουσιαστικά απλώς τους επιβάλλεται μέσω του κράτους.

    Τάσο, το λάθος σου ξεκινάει από εκεί που πιστεύεις ότι λόγο έχεις για τα κοινά μόνο μέσω της ψήφου. Όσο για το δεύτερο σκέλος, τι χρήμα θα έμπαινε στα κρατικά ταμεία; Θα πήγαινε το συνεργείο στην ταβέρνα της Κατίνας και αυτό θα κινούσε την αγορά;
    Γιατί αυτή η υποταγή στο Χόλιγουντ και στο κάθε Χόλιγουντ; Η ταινία είχε σκοπό να πουλήσει την ιστορία ενός τόπου, γιατί να μην κοστολογηθεί γι' αυτό; Απλά είναι τα πράγματα και συμφωνώ απόλυτα με τον όποιον υπουργό ζήτησε αποζημίωση.
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Amycus Πεμ Σεπ 12, 2013 8:59 pm

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:
    Σπόιλερ:
    Kαι πάλι όμως,δεν μπορούμε να υπεραμυνθούμε ή να καταγγείλουμε τις προτάσεις για μείωση των ωρών διδασκαλίας των αρχαίων ελληνικών με βάση την συνολική απόδοση των διδαχθέντων προσώπων.Αυτό πλέον οδηγεί σε άλλα μονοπάτια που απαντούν στο τί και πώς διαδάσκονται τα αρχαία ελληνικά με σκοπό την βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας.Θα έλεγα μάλιστα ότι όσο περισσότερα φαινόμενα λανθασμένης ορθογραφίας,γραμματικής και συνταντικού συναντάμε στον καθημερινό γραπτό ή και προφορικό λόγο,τόσο επιτακτικότερη γίνεται η ανάγκη για περισσότερη και ορθότερη εκμάθηση των αρχαίων ελληνικών.

    Μην θεωρείς ότι ταυτίζω τα την διαδασκαλία των αρχαίων ελληνικών με μια μεταμορφωμένη σε εθνικισμό προγονοπληξία ή νιώθω απειλή σαν έλληνας όταν μειώνονται οι ώρες διαδασκαλίας τους.Με ανησυχεί απλά το γεγονός ότι καθώς η γλώσσα είναι βασικός φορέας της ιστορίας ενός έθνους,του πολιτισμού και της συνείδησής του,ξαφνικά περιθωριοποιείται για κάποιον άγνωστο λόγο ή έναν λόγο που δεν βρίσκω πειστικό.Η γλώσσα είναι η πρώτη μορφή μνήμης που αναπτύσσεται,κάτι που την κάνει εξαιρετικά κρίσιμη για την σωστή ανάπτυξη και την ένταξη του ανθρώπου μέσα στην κοινωνία.Αν πολλοί δρόμοι οδηγούν στα greeklish και σε διάφορες αγγλικούρες που όλοι μας χρησιμοποιούμε,τότε δεν πρέπει να υπάρχει και ο ορθός δρόμος;

    Νομίζω ότι καταλαβαίνεις πόσο απο την εκπαιδευτική τους σκοπιά βλέπω την διαδασκαλία των αρχαίων ελληνικών.


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Amycus στις Πεμ Σεπ 12, 2013 9:50 pm, 1 φορά
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Πεμ Σεπ 12, 2013 9:43 pm

    Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να σε ταυτίσω με αυτό που νομίζεις στη δεύτερη περίπτωση, καταλαβαίνω πως βλέπεις εσύ το θέμα και σίγουρα δεν διαφωνώ, έχω εκφράσει και παλαιότερα αλλά και πιο πάνω την άποψή μου που είναι η μη κατάργηση των αρχαίων τουλάχιστον μέχρι να εξασφαλιστεί η άψογη διδασκαλία των νέων. Απλώς αναφέρομαι σε άλλους σχολιαστές (και πάλι να τονίσω, όχι μόνο στο φόρουμ) που τους σηκώνεται η τρίχα στο ενδεχόμενο να μην διδάσκονται τα παιδιά τους αρχαία στην πρώτη γυμνασίου, ενώ όπως και να το κάνουμε, στο θέμα είναι στόκοι.
    Επίσης είναι τελικά τα αρχαία νεκρή γλώσσα; Νόμιζα ότι δε θεωρούνται ως τέτοια. Και στην τελική, και τα καλιαρντά νεκρή γλώσσα είναι, μήπως να καταργήσουμε και αυτά από τα σχολεία;
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Amycus Πεμ Σεπ 12, 2013 10:09 pm

    Δεν ξέρω βρε Λευτέρη τι θεωρείται ως "νεκρή γλώσσα" καθώς δεν είμαι γλωσσολόγος και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες στον τομέα αυτό.

    Κάποιοι θεωρούν ως "νεκρή" την γλώσσα που δεν ομιλείται ή γράφεται σύμφωνα με τους συντακτικούς και τους γραμματικούς νόμους που την διέπουν καθώς και την μη χρήση του λεξιλογίου της.Άλλοι θεωρούν πως είναι η γλώσσα που δεν δεν υπάρχει πια και αντικαταστάθηκε με άλλη (π.χ. τα εβραϊκά που ύστερα απο την Πρώτη Βαβυλώνια αιχμαλωσία αντικαταστάθηκαν απο τα αραμαϊκά καθώς οι εβραίοι δεν μπορούσαν πλέον να τα μιλάνε).Το ζήτημα είναι μπερδεμένο γιατί τα ελληνικά έχουν μια δυναμική εξέλιξη μέσα στους αιώνες (απο τις Ιωνικές και Δωρικές διαλέκτους,στην Κοινή Ελληνιστική,στην Βυζαντινή Ελληνική,στην Καθαρεύουσα,στην Δημοτική) οπότε,μπορούμε να μιλάμε για "νεκρή" γλώσσα; Άλλωστε,είναι τόσες οι αυτούσιες λέξεις που έχουν παραμείνει στην νέα ελληνική αλλά και σε συνδυασμούς.Εγώ δεν θα την θεωρούσα νεκρή καθώς εξελίσσεται συνεχώς.

    Τα καλιαρντά μιλούνται ακόμα νομίζω αν και όχι με τον αρχικό τους γλωσσικό πλούτο.:P 
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Πεμ Σεπ 12, 2013 10:50 pm

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:Τάσο, το λάθος σου ξεκινάει από εκεί που πιστεύεις ότι λόγο έχεις για τα κοινά μόνο μέσω της ψήφου. Όσο για το δεύτερο σκέλος, τι χρήμα θα έμπαινε στα κρατικά ταμεία; Θα πήγαινε το συνεργείο στην ταβέρνα της Κατίνας και αυτό θα κινούσε την αγορά;
    Γιατί αυτή η υποταγή στο Χόλιγουντ και στο κάθε Χόλιγουντ; Η ταινία είχε σκοπό να πουλήσει την ιστορία ενός τόπου, γιατί να μην κοστολογηθεί γι' αυτό; Απλά είναι τα πράγματα και συμφωνώ απόλυτα με τον όποιον υπουργό ζήτησε αποζημίωση.
    Δεν ξέρω κατά πόσο αντιλαμβάνεσαι τις επενδύσεις που δημιουργεί σε κάθε χώρα μια μεγάλη παραγωγή του Χόλιγουντ. Η προώθηση περιοχών μέσα από ταινίες δημιουργεί απίστευτη εισροή τουριστών στις περιοχές των γυρισμάτων. Μιας και αναφέρθηκε ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών να αναφέρω ότι ανανέωσε εκπληκτικά την τουριστική βιομηχανία της Νέας Ζηλανδίας, δίνοντας την ευκαιρία στην κυβέρνηση να δημιουργήσει και ειδικά πακέτα διακοπών με θέμα την ταινία, όπου οι τουρίστες επισκέπτονταν τα μέρη των γυρισμάτων και διέμεναν σε ξενοδοχεία όπου είχαν μείνει και οι πρωταγωνιστές. Ακόμα και σήμερα μπορεί να δει κανείς ιδιωτικές φάρμες όπου υπάρχουν τα σκηνικά. Επιπλέον το συνεργείο που θα πήγαινε στην ταβέρνα της Κατίνας αποτελείται από πάνω από 1000 άτομα που θα έμεναν σε περιοχές και ξενοδοχεία της Ελλάδας πάνω από 1-2 μήνες.Το υπουργείο της Νέας Ζηλανδίας δίνει μάλιστα και ειδικές φοροαπαλλαγές σε παραγωγές του Χόλιγουντ που γίνονται στη χώρα. Ενδεικτικά μόνο η επένδυση που έγινε για το Χόμπιτ ξεπερνά τα 500 εκατ. δολάρια και δεν είναι μόνο τι θα φάμε τι θα πιούμε από πλευράς των μελών της παραγωγής, είναι όλες οι εταιρίες της περιοχής που λαμβάνουν μέρος στην παραγωγή και κινούνται οικονομικά. Από τοπικές μεταφορικές εταιρίες μέχρι τεχνικούς και κομπάρσους. Για να μην αναφέρουμε την περίπτωση συγκεκριμένων ταινιών στην οποία προβάλλεται το φυσικό τοπίο περιοχών ή τα ιστορικά τους μνημεία όπου είναι αυτονόητη η έμμεση τουριστική προβολή της χώρας. Από την εποχή του Μαντολίνου του Λοχαγού Κορέλι η Κεφαλονιά έγινε κορυφαίος προορισμός για επωνύμους και μη και πλέον πας στο Φισκάρδο και βλέπεις 20 κότερα απ'έξω να αφήνουν χιλιάδες ευρώ.

    Όσον αφορά την περίπτωση του Χόμπιτ, επειδή είχα παρακολουθήσει το θέμα , τοπικοί συνδικαλιστές ήθελαν να μποϊκατάρουν την ταινία αλλά ύστερα από παρέμβαση του ίδιου του πρωθυπουργού συνεχίστηκαν κανονικά τα γυρίσματα γιατί η επένδυση είναι τεραστίων διαστάσεων και από το πουθενά. Στην Ελλάδα υπάρχει το Hellenic Film Commision Office που είναι σε επικοινωνία με το υπουργείο πολιτισμού για παροχή κάθε δυνατής βοήθειας σε ξένους παραγωγούς για γυρίσματα ταινιών στην Ελλάδα. Αν έγινε αυτό με το Μ.Αλέξανδρο -πράγμα που δε γνωρίζω καθόλου και δεν έχω ψάξει, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου λόγω της γενικότερης πολιτικής γραμμής που ακολουθείται σε παρόμοιες περιπτώσεις- τότε ήταν λάθος κίνηση.Το μόνο που γνωρίζω είναι τις δυσαρέσκειες  των Ελλήνων και των κριτικών για τις ιστορικές ανακρίβειες. Όσο για την ιστορία της χώρας που χρησιμοποιείται , και οι 300 και η Τροία την εκμεταλλεύτηκαν αλλά η παραγωγή ούτε δεκάρα δεν άφησε στην Ελλάδα για αυτό. Συνεπώς άμεσα δεν κερδίσαμε, αλλά έμμεσα παρακερδίσαμε. Και φυσικά είναι άλλες τόσες και περισσότερες παραγωγές που δεν ανέφερα...

    Αν η παραγωγή της ταινίας δεν έγινε δεκτή στην Ελλάδα λόγω του ιστορικού κενού στο σενάριο έχει καλώς. Αλλά το να έγινε επειδή δεν δόθηκαν χρήματα (τη στιγμή που δίνονται με άλλο τρόπο έτσι και αλλιώς ) φαντάζει απίθανο.
    Alviva Black
    Alviva Black
    Παράφρων
    Παράφρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20832
    Ηλικία : 23
    Location : Derry,Northern Ireland
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Credo in un Dio crudel.

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Alviva Black Κυρ Σεπ 22, 2013 7:48 pm

    http://www.tovima.gr/world/article/?aid=531372 erimi 
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Κυρ Σεπ 22, 2013 8:06 pm

    ^ Εγώ το πρωί άκουσα πως ήταν 22!!ti? erimi 
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Δευ Σεπ 23, 2013 2:20 pm

    http://www.gazzetta.gr/plus/article/544173/gia-kakoyrgima-parapempetai-o-voyleytis-toy-syriza-giorgos-stathakis

    Καλώς τα παιδιά hurrah
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 28
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Δευ Σεπ 23, 2013 6:35 pm

    http://www.athensvoice.gr/article/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CF%80%CE%BB%CE%AE%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%C2%AB%CE%BA%CE%B7%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%C2%BB-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%85%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1%CF%82

    και ο μιχαλολιάκος με περούκα

    http://www.gazzetta.gr/plus/article/544234/keimeno-sok-apo-tin-kori-toy-mihaloliakoy
    Lisette de Lapin
    Lisette de Lapin
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 11396
    Ηλικία : 27
    Location : Asteroid B618
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/10/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: κεφτέδες.

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Lisette de Lapin Δευ Σεπ 23, 2013 7:04 pm

    Ερχόμενοι στην αγκαλιά της Χρυσής Αυγής και προσφέροντας τον εαυτό μας στην Άγια αυτή Ιδεολογία μαθαίνουμε πολλά πράγματα. Από τον καθημερινό τρόπο ζωής, την αντιμετώπιση των δυσκολιών και βάζουμε την ψυχή μας μέσα στη δίνη των συναισθημάτων και των γνώσεων που μας παραδίδει ιερά αυτή η Ιδεολογία.

    I'm done.
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Hecate Δευ Σεπ 23, 2013 9:03 pm

    Phineas Nigellus Black έγραψε:και ο μιχαλολιάκος με περούκα

    http://www.gazzetta.gr/plus/article/544234/keimeno-sok-apo-tin-kori-toy-mihaloliakoy
    Μπα, ίδια η Ζαρούλια είναι Razz 

    Είναι τραγικό όμως να διαβάζεις το παραλήρημα μια γυναίκας που γεννήθηκε και μεγάλωσε μέσα στην "άγια αυτή ιδεολογία". Δεν της δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να αποκτήσει δική της σκέψη και συνείδηση, είναι απλώς πρόβατο που επαναλαμβάνει με φανατισμό αυτά που άκουγε όλη της τη ζωή.
    Και αυτό φαίνεται και από τις δηλώσεις της μάνας της: Αναφερόμενη στην 24χρονη κόρη τους Ουρανία, η κ.Ζαρούλια τονίζει «εγώ και ο Νίκος μεγαλώσαμε την κόρη μας χωρίς πολιτικά ερεθίσματα. Το παιδί μας όμως ήταν πολύ έξυπνο και κατάφερε να διακρίνει γρήγορα την αλήθεια από το ψέμα». Είναι σαν να λέει "ναι, την κάναμε φασίστρια από κούνια αλλά μας αρέσει να παριστάνουμε ότι είναι δική της επιλογή".
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Δευ Σεπ 23, 2013 10:06 pm

    Αναρωτήσου λοιπόν αν είσαι έτοιμος να πας φυλακή ενώ είσαι αθώος μόνο και μόνο επειδή είσαι εθνικιστής. Αναρωτήσου αν είσαι έτοιμος να πεθάνεις γι αυτά που πιστεύεις χωρίς όμως να γίνεις ήρωας με δόξες και τιμές. Μένοντας ένας ανώνυμος νεκρός του Αγώνα. Αναρωτήσου πόσα είσαι έτοιμος να θυσιάσεις και πόσα ουσιαστικά έχεις να χάσεις. Αναρωτήσου μέχρι που είσαι διατεθειμένος να φτάσεις. Εσείς οι λίγοι ξέρετε ακριβώς τι εννοώ. Αναρωτήσου αν μπορείς να τα χάσεις όλα μα όλα για μια ιδέα, τη δική μας Ιδέα. Απλά αναρωτήσου και διάλεξε. Μπορείς να είσαι ένας από εμάς; Μπορείς να ζεις μόνο για μια Ιδέα; Εγώ μπορώ. Εμείς μπορούμε. ΕΣΥ;

    Ουρανία Μιχαλολιάκου


    Αυτή σας η ιδέα ρε παιδί μου, μόνο ιδέα δεν μου φαίνεται. Έχει πάρει σάρκα και οστά μετά τα τόσα περιστατικά βίας σας. Η βία για σας είναι ιδέα; Αλήθεια;
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Τρι Σεπ 24, 2013 7:56 pm

    Γιατί τόσος σάλος με τον Αστυνομικό που βρέθηκε στα γραφεία της ΧΑ ;
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Πεμ Σεπ 26, 2013 1:08 am

    http://www.lifo.gr/team/tadaima/41934

    Crazy Photoshop skills:

    Τι άλλο θα δούμε...
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Πεμ Σεπ 26, 2013 2:16 am

    ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕ Η ΑΛΕΠΟΥ !!!!
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 28
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Τετ Οκτ 02, 2013 3:20 am

    http://news.in.gr/world/article/?aid=1231267330

    το έμαθα πριν απο λίγο στο omegle ( :P )

    unsure 
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Hecate Πεμ Οκτ 10, 2013 1:25 am



    Δεν ταιριάζει απόλυτα εδώ, κανονικά θα έπρεπε να έχει δικό της τόπικ.
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Amycus Πεμ Οκτ 10, 2013 2:05 pm

    Να το στείλουμε στο Υπ.Παιδείας και στην Ρεπούση.Όχι πως θα καταλάβουν και πολλά αλλά εμείς την καλή την πράξη θα την έχουμε κάνει ούτως ή άλλως.
    Amelia Blackfoot
    Amelia Blackfoot
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20437
    Ηλικία : 571
    Location : 12, Grimmauld Place, 4th floor
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: And Iʼve been looking at the stars for a long, long time, Iʼve been putting out fires all my life. Everybody wants a flame, they donʼt want to get burnt and today is our turn.

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Amelia Blackfoot Τρι Νοε 12, 2013 3:04 pm

    http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22767&subid=2&pubid=63917171

    Καλώς τον!
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Τρι Νοε 12, 2013 3:37 pm

    Καλά αυτός πέρα από όλα τα άλλα είναι η προσωποποίηση του εμπρός πίσω.
    Πίσω χρονολογικά και νοτιοανατολικότερα ιδεολογικά. Κατά Εφράτη μεριά.
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Merlin the Great Τρι Νοε 12, 2013 3:39 pm

    Ατιμο πράγμα το γονίδιο.
    Roxanne Derwent
    Roxanne Derwent
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 15667
    Ηλικία : 25
    Location : Shell Cottage
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Roxanne Derwent Τρι Νοε 12, 2013 5:21 pm

    Δεν κατάλαβα τι θέλει να πει. unsure 
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Amycus Πεμ Νοε 14, 2013 1:54 pm

    Για τη γιορτή του Πολυτεχνείου-Σώτη Τριανταφύλλου.

    Βέβαια δεν σταματάει ούτε εδώ αφού το μενού της περιλαμβάνει και εθνικές επετείους καθώς και θρησκευτικές εορτές.

    Το μόνο που θα μπορούσα να σχολιάσω είναι πως αν θέλει να κάνει μια γενικευμένη επίθεση στην Αριστερά,θα μπορούσε να μην χρησιμοποιήσει ως Δούρρειο Ίππο την επέτειο του Πολυτεχνείου γιατί απλά κάνει το ίδιο λάθος με αυτό που καταγγέλει.

    Και καμιά φορά,ίσως θέλεις απλά να τιμήσεις τους αγωνιστές,αριστερούς-δεξιούς,χωρίς να έχεις την κα.Τριανταφύλλου να δυναμιτίζει την κοινωνική συνεκτικότητα την οποία προσπαθεί να διασώσει,ενδιαφερόμενη τόσο γι'αυτή.
    Fleur Delacour
    Fleur Delacour
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 21971
    Ηλικία : 230
    Location : Όπου νά'ναι, αρκεί να είναι στην Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Go sell crazy someplace else, we're all stocked up here

    Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα - Σελίδα 11 Empty Απ: Κοινωνικά - Παγκόσμια Νέα

    Δημοσίευση από Fleur Delacour Πεμ Νοε 14, 2013 5:28 pm

    Και μέσα από τα βιβλία της κριτικάρει την αριστερά, πράγμα όχι κακό γιατί δεν νομίζω πως είναι στο απυρόβλητο.
    Έχει δίκιο σε αυτό που λέει ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι συνέβη στο Πολυτέχνειο, όπως δεν ξέρουν τι είναι και οι εθνικές γιορτές (τι γιορτάζουμε την 28η Οκτωβρίου; Που διώξαμε τους Ιταλούς; Ντόινγκ!) Δηλαδή ελάχιστοι ξέρουν πως τα γεγονότα ξεκίνησαν από τη Νομική και η αναταραχή αυτή μεταφέρθηκε στο Πολυτεχνείο όπου έγινε και η είσοδος του τανκ. Ή ότι δεν ξεσηκώθηκαν μόνο οι αριστεροί φοιτητές αλλά όλοι, εκτός πια αν το '73 σπούδαζαν μόνο οι αριστεροί. Τέλος πολλοί πιστεύουν, βλακωδώς, ότι η χούντα έπεσε εξ αιτίας του Πολυτεχνείου. Τα γεγονότα στο Πολυτεχνείο είχαν ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα: τη χούντα του Ιωαννίδη που ήταν χειρότερη από τη χούντα του Παπαδόπουλου, το λένε όλοι όσοι έζησαν τότε. Όμως σαν πράξη ήταν ηρωϊκή και επαναστατική. Κανείς βέβαια δεν τα διδάσκει αυτά, ούτε τα γράφει σε έντυπα. Άλλωστε κι εγώ από διηγήσεις συγγενών και φίλων τα ξέρω και όχι από κάποιο βιβλίο.
    Τώρα σχετικά με την επίθεση στις γιορτές θεωρώ, χωρίς να συμφωνώ καθόλου, ότι είναι συνεπής με αυτό που πιστεύει. Γιατί δεν είναι λογικό να είσαι αριστερός αλλά να θες να παραμείνουν οι θρησκευτικές γιορτές. Άλλωστε πόσες φόρες δεν έχουν υποστήριξει διάφοροι το χωρισμό Κράτους-Εκκλησίας; Χωρισμός σημαίνει ακριβώς αυτό: δεν υπάρχουν θρησκευτικές αργίες και γιορτές άρα πάπαλα οι διακοπές Χριστουγέννων, Πάσχα, Αγίου Πνεύματος, Καθαρής Δευτέρας και 15 Αυγούστου. Θα θέλαμε κάτι τέτοιο; Όχι βέβαια αλλά να μην πούμε και κάτι προοδευτικό βρε αδερφέ; Η Σώτη τουλάχιστον είναι συνεπής με αυτά που πιστεύει, το ξαναλέω
    Και να φανταστείς ότι ποτέ δε χώνεψα τη Σώτη :P 

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Μάης 19, 2024 11:06 pm