.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+28
The Sorting Hat
Roland Weasley
Kreacher
anthian9
Arcturus Regulus Black
geowizard
Alison Sheridan
Romilda Vane
elliza
lefter4
Ηarry Potter
alex snape
Ronerm
Hermione Black
Tom Marvolo Riddle
Emperor Belisarius
Maria Lovegood
Madame Maxime
RemousLoupin
Safira
-Moony
Imperio
Amelia Blackfoot
Harry Potter
Amycus
Witch-King
The Guardian Angel
Fred Weasley
32 απαντήσεις

    Η Πολιτική άποψη μου

    Ψηφοφορία

    Ποια είναι η πολιτική σου άποψη?

    [ 9 ]
    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_lcap23%Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_rcap [23%] 
    [ 12 ]
    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_lcap30%Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_rcap [30%] 
    [ 0 ]
    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_lcap0%Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_rcap [0%] 
    [ 0 ]
    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_lcap0%Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_rcap [0%] 
    [ 0 ]
    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_lcap0%Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_rcap [0%] 
    [ 2 ]
    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_lcap5%Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_rcap [5%] 
    [ 17 ]
    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_lcap42%Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 I_vote_rcap [42%] 

    Σύνολο Ψήφων: 40
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Empty Απ: Η Πολιτική άποψη μου

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Τρι Ιαν 17, 2017 3:25 pm

    Severus John Snape έγραψε:Θεωρώ ότι το κάθε είδος έχει καλά και κακά. Εγώ προσωπικά θα επέλεγα εκείνο το χώρο στον οποίο οι πολίτες θα ήταν ίσοι. Δηλαδή 55% του εισοδήματος δίνει ο βιομήχανος στο κράτος; 55% θα δίνει και ο εργάτης. Δεν μπορεί να λειτουργήσει σύστημα όπου ο ένας θα δίνει λιγότερα αλλά θα θέλει τις ίδιες παροχές. Ξέρω είναι ουτοπικό αλλά δεν παύει να είναι αυτό που είναι σωστό.
    Εγώ λέω να παίρνουμε και ίδιο μισθό όλοι, ίδια επιδόματα, α και ίδιο δώρο από τον Άι Βασίλη.
    Επίσης προτείνω ταπεράκι με συγκεκριμένο φαϊ όλοι μας και θου κύριε μπαν στη μπούργκα. awesome



    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Ypo
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Empty Απ: Η Πολιτική άποψη μου

    Δημοσίευση από Severus John Snape Τρι Ιαν 17, 2017 3:38 pm

    Isabelle Lightwood έγραψε:
    Severus John Snape έγραψε:Θεωρώ ότι το κάθε είδος έχει καλά και κακά. Εγώ προσωπικά θα επέλεγα εκείνο το χώρο στον οποίο οι πολίτες θα ήταν ίσοι. Δηλαδή 55% του εισοδήματος δίνει ο βιομήχανος στο κράτος; 55% θα δίνει και ο εργάτης. Δεν μπορεί να λειτουργήσει σύστημα όπου ο ένας θα δίνει λιγότερα αλλά θα θέλει τις ίδιες παροχές. Ξέρω είναι ουτοπικό αλλά δεν παύει να είναι αυτό που είναι σωστό.
    Εγώ λέω να παίρνουμε και ίδιο μισθό όλοι, ίδια επιδόματα, α και ίδιο δώρο από τον Άι Βασίλη.
    Επίσης προτείνω ταπεράκι με συγκεκριμένο φαϊ όλοι μας και θου κύριε μπαν στη μπούργκα. awesome

    Αυτό που λες δεν βγάζει νόημα αλλά δεκτό... Για ποιον λόγο να πάρει κάποιος ανειδίκευτός τον ίδιο μισθό με έναν γιατρό ή δικηγόρο δεν το κατάλαβα αλλά οκ... Το να πληρώσει όμως ο ανειδίκευτος για τις υπηρεσίες που λαμβάνει το ίδιο ΠΟΣΟΣΤΟ όχι ΠΟΣΟ δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο. Δική μου άποψη πάντα. Επίσης ναι όποιος δεν εργάζεται και δεν προσφέρει στην κοινωνία/κράτος θα πρέπει να λαμβάνει ελάχιστα.




    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Sign10
    Claire Delacour
    Claire Delacour
    Administrator
    Head of D.I.M.C.
    AdministratorHead of D.I.M.C.


    Αριθμός μηνυμάτων : 10301
    Ηλικία : 31
    Location : στο κρεβατι μου
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: give more, expect less

    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Empty Απ: Η Πολιτική άποψη μου

    Δημοσίευση από Claire Delacour Τρι Ιαν 17, 2017 5:34 pm

    πες ότι δίνουν όλοι το 25%. 
    είναι το ίδιο να δίνει κάποιος το 25% των 450$= 112.5$ και να του μένουν 337.5 για να ζήσει και το ίδιο κάποιος με 5,000$ εισόδημα, δηλαδή 1,250$ και να του μένουν 3,750$ για να ζήσει?? 
    σου ακούγεται λογικό και σωστό?



    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Stormy10
    my stuff... :
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Empty Απ: Η Πολιτική άποψη μου

    Δημοσίευση από Severus John Snape Τρι Ιαν 17, 2017 5:58 pm

    Λογικότατο. Δηλαδή εσύ λες ότι το δίκιο θα ήταν να ζουν και οι δύο με 337.5? ανεξάρτητα το αν ο ένας είναι εργάτης και ο άλλος γιατρός... Ζήτω η Δημοκρατία... Ή ακόμα καλύτερα αυτός με τα 450 να μην πληρώνει τίποτα και να του προσφέρει το κράτος τα πάντα! Λογικότατο.




    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Sign10
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 36
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Empty Απ: Η Πολιτική άποψη μου

    Δημοσίευση από Cassandra Black Τρι Ιαν 17, 2017 7:34 pm

    Α δηλαδή το να δώσει το 25% αυτός που βγάζει 5000? αλλά το 5 ή το 10% αυτός που βγάζει 450? ώστε να μπορεί να ζήσει κι αυτός με αξιοπρέπεια δεν υπάρχει σαν επιλογή, έτσι?
    Δυστυχώς οι τιμές εκεί έξω δεν συμφωνούν με το "ιδανικό" σύστημα φορολόγησής σου. Και με 350 ευρώ καθαρά το μήνα όχι νοίκι, ούτε φαΐ για τα παιδιά σου δε σε φτάνει να πάρεις.



    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Empty Απ: Η Πολιτική άποψη μου

    Δημοσίευση από Severus John Snape Τρι Ιαν 17, 2017 7:51 pm

    Αυτό απλά είναι ο ορισμός της αδικίας. Είτε όλοι είναι ίσοι απέναντι στο κράτος είτε όχι. Τότε να πάμε και στους συνταξιούχους να τους χαρίσουμε το ρεύμα, στους ανέργους το νερό και σε κάποιον άλλο κάτι άλλο. Το ότι με 350 δεν ζεις δεν είναι το θέμα της συζήτησης. Συμφωνώ ότι δεν ζεις και εδώ αυτό που πρέπει ν' αλλάξει είναι το ύψος του μισθού.
    Επίσης δεν μιλάω για φορολογία. Μιλάω για τα πάντα! Δεν μπορεί να ζητάμε περίθαλψη με 6% εισφορά για την υγεία... από 15% και πάνω το συζητάμε. Εισφορά στον φορέα σύνταξης 19-20% Εισφορά ανεργίας 3% και μετά να ζητάμε να πάρουμε φάρμακα με μια απλή συμμετοχή των 5? να θέλουμε κρεβάτι σε νοσοκομείο με 10?/μέρα. Να θέλουμε σύνταξη 1000 και 1200?. Το ότι στην Ελλάδα θέλουμε να μην δίνουμε τίποτα και να τα έχουμε όλα... ( Να σημειώσω εδώ ότι τα ποσοστά αυτά αφορούν τον ακαθάριστο μισθό του εργαζομένου. Οι εισφορές πληρόνονται κατά 50% από τον εργαζόμενο και κατά 50% από τον εργοδότη) μετά την αφαίρεση των κοινωνικών ασφαλίσεων φορολογολυμε το εισόδημα ανάλογα με την κατηγορία και εκεί ναι να υπάρχουν διαφορές. Ένα κοινό αφορολόγητο για όλους και μετά κλίμακα εισοδήματος. Εκεί να διαφέρει το πράγμα...


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Severus John Snape στις Τρι Ιαν 17, 2017 8:00 pm, 1 φορά




    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Sign10
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 36
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Empty Απ: Η Πολιτική άποψη μου

    Δημοσίευση από Cassandra Black Τρι Ιαν 17, 2017 7:54 pm

    Από πού κι ως πού είναι αδικία όταν ο καθένας πληρώνει ανάλογα με τις δυνάμεις του?
    Το ότι οι μισθοί είναι άδικοι εν γένει να συμφωνήσω. Αλλά είναι ένα πράγμα να αυξηθεί ο μισθός του ανειδίκευτου και να πέσει ο μισθός του βουλευτή και ένα άλλο να τα ισοπεδώσουμε όλα.

    εδιτ
    Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, ίσα ίσα πρέπει να υπάρχει κλίμακα και διαφοροποίηση. Νομίζω όμως ότι μας έχεις στο μυαλό σου σαν αυτούς που λένε να είναι όλα δωρεάν κι ο πολίτης να μην πληρώνει τίποτα, κάτι που είναι πρακτικά αδύνατον και εκτός κι αν κάνω λάθος κανένας στα παραπάνω ποστ δεν το υποστήριξε. Το πρόβλημα είναι ότι με το σύστημα "θα πληρώνουν όλοι το ίδιο ΜΠΟΡΟΥΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ" δεν λύνεται και τίποτα.


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Cassandra Black στις Τρι Ιαν 17, 2017 8:06 pm, 1 φορά



    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Empty Απ: Η Πολιτική άποψη μου

    Δημοσίευση από Severus John Snape Τρι Ιαν 17, 2017 8:01 pm

    Πρόσθεσα κάποια πράγματα παραπάνω. Για να μην είναι άδικο θα πρέπει να λαμβάνει και ανάλογα με τις δυνατότητές του.




    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Sign10
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Empty Απ: Η Πολιτική άποψη μου

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Πεμ Ιαν 19, 2017 8:21 pm

    Severus John Snape έγραψε:Αυτό απλά είναι ο ορισμός της αδικίας. Είτε όλοι είναι ίσοι απέναντι στο κράτος είτε όχι. Τότε να πάμε και στους συνταξιούχους να τους χαρίσουμε το ρεύμα, στους ανέργους το νερό και σε κάποιον άλλο κάτι άλλο. Το ότι με 350 δεν ζεις δεν είναι το θέμα της συζήτησης. Συμφωνώ ότι δεν ζεις και εδώ αυτό που πρέπει ν' αλλάξει είναι το ύψος του μισθού.
    Επίσης δεν μιλάω για φορολογία. Μιλάω για τα πάντα! Δεν μπορεί να ζητάμε περίθαλψη με 6% εισφορά για την υγεία... από 15% και πάνω το συζητάμε. Εισφορά στον φορέα σύνταξης 19-20% Εισφορά ανεργίας 3% και μετά να ζητάμε να πάρουμε φάρμακα με μια απλή συμμετοχή των 5? να θέλουμε κρεβάτι σε νοσοκομείο με 10?/μέρα. Να θέλουμε σύνταξη 1000 και 1200?. Το ότι στην Ελλάδα θέλουμε να μην δίνουμε τίποτα και να τα έχουμε όλα... ( Να σημειώσω εδώ ότι τα ποσοστά αυτά αφορούν τον ακαθάριστο μισθό του εργαζομένου. Οι εισφορές πληρόνονται κατά 50% από τον εργαζόμενο και κατά 50% από τον εργοδότη) μετά την αφαίρεση των κοινωνικών ασφαλίσεων φορολογολυμε το εισόδημα ανάλογα με την κατηγορία και εκεί ναι να υπάρχουν διαφορές. Ένα κοινό αφορολόγητο για όλους και μετά κλίμακα εισοδήματος. Εκεί να διαφέρει το πράγμα...
    Πέραν της παπαρολογίας, έχεις να προσφέρεις κάτι ουσιώδες στην συζήτηση ή προσπαθείς να μας πείσεις τόση ώρα ότι ανήκεις κι εσύ στην σπέσιαλ μερίδα του πληθυσμού με γιατρούς και δικηγόρους;

    Γιατί αυτό που περιγράφεις δεν είναι ισονομία, είναι απλά "τους χώνω όλους σε ένα τσουβάλι που με βολεύει" γιατί έτσι.
    Α παρεμπιπτόντως όντως θα πρεπε να προσφέρουμε στους ανέργους, κι όχι μόνο, δωρεάν (καθαρό) νερό, η πρόσβαση σε αυτό είναι θεμελιώδες δικαίωμα. sleep
    Γενικά άμα πέσει το ματάκι σου σε τιμές εισιτηρίων πχ, παρατήρησε σε παρακαλώ ότι υπάρχει το "κανονικό" και το "μειωμένο". Στην δευτερη κατηγορία εμπίπτουν συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες όπως οι φοιτητές, οι άνεργοι, οι ηλικιωμένοι κλπ.. Και όπως προϊδεάζει η ίδια η κατηγορία, πληρώνουν μειωμένη τιμή. Ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Μπορείς να φανταστείς; Γιατί γενικά εκείνα τα άτομα έχουν πολύ χαμηλότερο εισόδημα από τον μέσο επαγγελματία, οπότε συνήθως η ν τιμή για τον δεύτερο φαντάζει στον πρώτο ν+ένα νεφρό.
    Μπορείς να κάνεις την σύνδεση;;



    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Ypo
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Empty Απ: Η Πολιτική άποψη μου

    Δημοσίευση από Severus John Snape Πεμ Ιαν 19, 2017 8:35 pm

    Isabelle Lightwood έγραψε:
    Severus John Snape έγραψε:Αυτό απλά είναι ο ορισμός της αδικίας. Είτε όλοι είναι ίσοι απέναντι στο κράτος είτε όχι. Τότε να πάμε και στους συνταξιούχους να τους χαρίσουμε το ρεύμα, στους ανέργους το νερό και σε κάποιον άλλο κάτι άλλο. Το ότι με 350 δεν ζεις δεν είναι το θέμα της συζήτησης. Συμφωνώ ότι δεν ζεις και εδώ αυτό που πρέπει ν' αλλάξει είναι το ύψος του μισθού.
    Επίσης δεν μιλάω για φορολογία. Μιλάω για τα πάντα! Δεν μπορεί να ζητάμε περίθαλψη με 6% εισφορά για την υγεία... από 15% και πάνω το συζητάμε. Εισφορά στον φορέα σύνταξης 19-20% Εισφορά ανεργίας 3% και μετά να ζητάμε να πάρουμε φάρμακα με μια απλή συμμετοχή των 5? να θέλουμε κρεβάτι σε νοσοκομείο με 10?/μέρα. Να θέλουμε σύνταξη 1000 και 1200?. Το ότι στην Ελλάδα θέλουμε να μην δίνουμε τίποτα και να τα έχουμε όλα... ( Να σημειώσω εδώ ότι τα ποσοστά αυτά αφορούν τον ακαθάριστο μισθό του εργαζομένου. Οι εισφορές πληρόνονται κατά 50% από τον εργαζόμενο και κατά 50% από τον εργοδότη) μετά την αφαίρεση των κοινωνικών ασφαλίσεων φορολογολυμε το εισόδημα ανάλογα με την κατηγορία και εκεί ναι να υπάρχουν διαφορές. Ένα κοινό αφορολόγητο για όλους και μετά κλίμακα εισοδήματος. Εκεί να διαφέρει το πράγμα...
    Πέραν της παπαρολογίας, έχεις να προσφέρεις κάτι ουσιώδες στην συζήτηση ή προσπαθείς να μας πείσεις τόση ώρα ότι ανήκεις  κι εσύ στην σπέσιαλ μερίδα του πληθυσμού με γιατρούς και δικηγόρους;

    Γιατί αυτό που περιγράφεις δεν είναι ισονομία, είναι απλά "τους χώνω όλους σε ένα τσουβάλι που με βολεύει" γιατί έτσι.
    Α παρεμπιπτόντως όντως θα πρεπε να προσφέρουμε στους ανέργους, κι όχι μόνο, δωρεάν (καθαρό) νερό, η πρόσβαση σε αυτό είναι θεμελιώδες δικαίωμα. sleep  
    Γενικά άμα πέσει το ματάκι σου σε τιμές εισιτηρίων πχ, παρατήρησε σε παρακαλώ ότι υπάρχει το "κανονικό" και το "μειωμένο". Στην δευτερη κατηγορία εμπίπτουν συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες όπως οι φοιτητές, οι άνεργοι, οι ηλικιωμένοι κλπ.. Και όπως προϊδεάζει η ίδια η κατηγορία, πληρώνουν μειωμένη τιμή. Ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Μπορείς να φανταστείς; Γιατί γενικά εκείνα τα άτομα έχουν πολύ χαμηλότερο εισόδημα από τον μέσο επαγγελματία, οπότε συνήθως η ν τιμή για τον δεύτερο φαντάζει στον πρώτο ν+ένα νεφρό.
    Μπορείς να κάνεις την σύνδεση;;

    Μήπως τελικά εσύ ανήκεις στην σπέσιαλ μερίδα του πληθυσμού που είναι της άποψης ότι τα πάντα πρέπει να τους χαρίζονται; Να εμποδίζουν τους υπόλοιπους να πάνε στις δουλειές τους επειδή είναι χειμώνας και δεν έχουν τι να κάνουν εκτός από grill-party στην εθνική οδό. Που θέλουν σύνταξη για τον εαυτό τους, την γυναίκα τους τα 5 παιδιά τους και δεν ξέρω εγώ ποιον άλλο χωρίς 1? εισφορά ή στην άλλη σπέσιαλ μερίδα του πληθυσμού που θεωρεί ότι όλα πρέπει να τους δίδονται δωρεάν επειδή είναι θεμελιώδης δικαιώματα;




    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Sign10
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Empty Απ: Η Πολιτική άποψη μου

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Παρ Ιαν 20, 2017 2:46 pm

    Severus John Snape έγραψε:
    Isabelle Lightwood έγραψε:
    Severus John Snape έγραψε:Αυτό απλά είναι ο ορισμός της αδικίας. Είτε όλοι είναι ίσοι απέναντι στο κράτος είτε όχι. Τότε να πάμε και στους συνταξιούχους να τους χαρίσουμε το ρεύμα, στους ανέργους το νερό και σε κάποιον άλλο κάτι άλλο. Το ότι με 350 δεν ζεις δεν είναι το θέμα της συζήτησης. Συμφωνώ ότι δεν ζεις και εδώ αυτό που πρέπει ν' αλλάξει είναι το ύψος του μισθού.
    Επίσης δεν μιλάω για φορολογία. Μιλάω για τα πάντα! Δεν μπορεί να ζητάμε περίθαλψη με 6% εισφορά για την υγεία... από 15% και πάνω το συζητάμε. Εισφορά στον φορέα σύνταξης 19-20% Εισφορά ανεργίας 3% και μετά να ζητάμε να πάρουμε φάρμακα με μια απλή συμμετοχή των 5? να θέλουμε κρεβάτι σε νοσοκομείο με 10?/μέρα. Να θέλουμε σύνταξη 1000 και 1200?. Το ότι στην Ελλάδα θέλουμε να μην δίνουμε τίποτα και να τα έχουμε όλα... ( Να σημειώσω εδώ ότι τα ποσοστά αυτά αφορούν τον ακαθάριστο μισθό του εργαζομένου. Οι εισφορές πληρόνονται κατά 50% από τον εργαζόμενο και κατά 50% από τον εργοδότη) μετά την αφαίρεση των κοινωνικών ασφαλίσεων φορολογολυμε το εισόδημα ανάλογα με την κατηγορία και εκεί ναι να υπάρχουν διαφορές. Ένα κοινό αφορολόγητο για όλους και μετά κλίμακα εισοδήματος. Εκεί να διαφέρει το πράγμα...
    Πέραν της παπαρολογίας, έχεις να προσφέρεις κάτι ουσιώδες στην συζήτηση ή προσπαθείς να μας πείσεις τόση ώρα ότι ανήκεις  κι εσύ στην σπέσιαλ μερίδα του πληθυσμού με γιατρούς και δικηγόρους;

    Γιατί αυτό που περιγράφεις δεν είναι ισονομία, είναι απλά "τους χώνω όλους σε ένα τσουβάλι που με βολεύει" γιατί έτσι.
    Α παρεμπιπτόντως όντως θα πρεπε να προσφέρουμε στους ανέργους, κι όχι μόνο, δωρεάν (καθαρό) νερό, η πρόσβαση σε αυτό είναι θεμελιώδες δικαίωμα. sleep  
    Γενικά άμα πέσει το ματάκι σου σε τιμές εισιτηρίων πχ, παρατήρησε σε παρακαλώ ότι υπάρχει το "κανονικό" και το "μειωμένο". Στην δευτερη κατηγορία εμπίπτουν συγκεκριμένες κοινωνικές ομάδες όπως οι φοιτητές, οι άνεργοι, οι ηλικιωμένοι κλπ.. Και όπως προϊδεάζει η ίδια η κατηγορία, πληρώνουν μειωμένη τιμή. Ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό; Μπορείς να φανταστείς; Γιατί γενικά εκείνα τα άτομα έχουν πολύ χαμηλότερο εισόδημα από τον μέσο επαγγελματία, οπότε συνήθως η ν τιμή για τον δεύτερο φαντάζει στον πρώτο ν+ένα νεφρό.
    Μπορείς να κάνεις την σύνδεση;;

    Μήπως τελικά εσύ ανήκεις στην σπέσιαλ μερίδα του πληθυσμού που είναι της άποψης ότι τα πάντα πρέπει να τους χαρίζονται; Να εμποδίζουν τους υπόλοιπους να πάνε στις δουλειές τους επειδή είναι χειμώνας και δεν έχουν τι να κάνουν εκτός από grill-party στην εθνική οδό. Που θέλουν σύνταξη για τον εαυτό τους, την γυναίκα τους τα 5 παιδιά τους και δεν ξέρω εγώ ποιον άλλο χωρίς 1? εισφορά ή στην άλλη σπέσιαλ μερίδα του πληθυσμού που θεωρεί ότι όλα πρέπει να τους δίδονται δωρεάν επειδή είναι θεμελιώδης δικαιώματα;
    Ντάξει ρε φίλε κι εσύ το ξεχείλωσες, τι γκριλλ πάρτυ μου τσαμπουνάς; Είμαι βίγκαν.




    Η Πολιτική άποψη μου - Σελίδα 3 Ypo

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Σεπ 19, 2024 9:30 pm