.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+51
Claire Delacour
Magorian Greyback
Amycus
Alison Sheridan
hremeis
Vesper
Milady D' Hiver
John Dawlish
penny12000
Isabelle Lightwood
Mirabelle Salvatore
Harry James Potter
Morgan le Fay
Alviva Black
Aurora Sinistra
Ariana Lestrange
Nearly Headless Nick
Μia Melanie Hawkins
Druella Black
Dominique Weasley
Laverne de Montmorency
mjhp4ever
elliza
Romilda Vane
Immortality Dumbledore
moonlight sonata
Phyllida Spore
FLEUR258
Pansy Parkinson
Anactaciaa_Rosetta
Emperor Belisarius
Sylvie Lovegood
Jace Wayland
demetrius
Padma Patil
Chris
Queen Maeve
Maria Lovegood
anthian9
Cassandra Black
Rea
HermioneInLove
Dimitra Peverell
Tom Marvolo Riddle
Minerva McGonagall
Fleur Delacour
Fred Weasley
Berenice
Hecate
Madame Maxime
Gellert
55 απαντήσεις

    Περι Χορτοφαγιας...

    moonlight sonata
    moonlight sonata
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ηλικία : 28
    Location : under ur stairs,fingers like snakes and spiders in my hair :p
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts:
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: impossible means im possible ! (:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από moonlight sonata Τρι Αυγ 03, 2010 3:08 pm

    Ναι η αληθεια ειναι οτι μπορει να μην ηταν χορτοφαγοι...κρινοντας ομως απο την προγιαγια μου, που πεθανε πριν μερικους μηνες στα 93 ενω το μονο κρεας που ετρωγε ηταν ψαρι μετα απο ιατρικη συμβουλη ,εχουν και οι semi-vegeterians ή οι pescetarians(το γραφω στα αγγλικα γιατι μου διαφευγει η ελληνικη τους μεταφραση xD) τα χρονακια τους...το ξερω οτι δεν ισχυει παντα,ομως ισχυει ! επισης υπαρχουν εεεεεεενα σωρο κατηγοριες χορτοφαγιας αναλογα με τις αναγκες και τις ελλειψεις του καθενος ! αρα αν θες να γινεις χορτοφαγος και εχεις καποιο μικρο προβλημα υγειας το μονο που εχεις να κανεις ειναι να επισκεφτεις ενα διατροφολογο ο οποιος θα σου πει αν μπορεις να απεχεις απο το κρεας η οχι ! αν οχι τοτε ναι συμφωνω οτι το μετρο ειναι απαραιτητο ! (:
    *κ ο τυραννοσαυρος ρεξ ηταν το μεγαλυτερο ζωο στη γη που ετρωγε κρεας...που ειναι σημερα ? xD



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Inkwitchr55intactbluehi

    ˙˙˙sǝɯoɔ ʎɐʍ sıɥʇ pǝʞɔıʍ ƃuıɥʇǝɯoS
    Immortality Dumbledore
    Immortality Dumbledore
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 22636
    Ηλικία : 30
    Location : Hogwarts (Dumbledore's office)
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Oh, I'm very good. But sometimes I'm bad. But only as bad as I wanna be. Freedom is power. To live a life untamed and unafraid is a gift.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Immortality Dumbledore Σαβ Ιαν 21, 2012 2:43 pm

    Θαυμαζω πολυ αυτους που καταφερνουν(στα αληθεια!)να μην καταναλωνουν κρεας.Εγω δεν θα μπορουσα ποτε να το κανω!! Laughing Απτην αλλη δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι και πολυ καλο για την υγεια... =/



    _

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Zvbsm1

    *:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 9bitj5
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Romilda Vane Τρι Φεβ 07, 2012 5:50 pm

    Sylvie Lovegood ϟ έγραψε:Έπειδη είμαι ακόμα στην ανάπτυξη θα το ξανασκεφτω σε μερικά χρονάκια!Αλλά θα ήθελα!Γιατί να σκωτόνουμε τα καημένα τα ζωάκια!Και ναι μπορώ να αντισταθώ σε μια μπριζόλα ή σε ένα μπιφτέκι ή σε οτιδήποτε άλλο!Εκτός και αν πεινάω!

    Γιατι ετσι ειμαστε φτιαγμενοι απο τη φυση, να τρωμε κρεας. Δεν κανουμε φονο! Η φυση εχει κανει τον ανθρωπο παμφαγο ζωο , ειναι μια βιολογικη αναγκη! Και αλλα ζωα τρεφονται με κρεας αλλων, ειναι αυτο που ειπε και ο Τom... Η τροφικη αλυσιδα.. γιατι να πηγαινουμε εναντια στη φυση μας?

    Δε βρισκω το λογο να γινω χορτοφαγος... Ακομα κι αν μπορουσα να αντισταθω σε ενα σουβλακι hehe Laughing . Απο τη στιγμη που απο τη φυση μου ειμαι φτιαγμενη να τρωω, μεταξυ αλλων, και κρεας, δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να νιωθω ενοχες γι αυτο. hippie

    Τωρα για τον τροπο εκτροφης που ειπαν καποιοι... αυτο μπορω να το καταλαβω και συμφωνω. Αλλα δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειμαστε παμφαγοι. Καθε ομαδα τροφων ειναι απαραιτητη για τον οργανισμο μας.. giveup

    Η οικολογια και η χορτοφαγια για μενα δεν εχουν καμια σχεση. Απλα μπορουν να συνδυαστουν Razz .Αν για παραδειγμα απειλουνται με εξαφανιση ολα τα ζωα, τοτε μπορει η χορτοφαγια να εχει οικολογικους σκοπους Razz Αλλα μεχρι τοτε, αλλο το ενα και αλλο το αλλο giveup :P .


    Επισης δε μ'αρεσουν τα χορτα. Laughing Με τους χορτοφαγους δεν εχω προβλημα. Αλλα τα χορτα ιιου δεν τα μπορω. sick Ειναι και δυσπεπτα facepalm

    Οποτε εγω χορτοφαγος δε γινομαιι... δε γινομαι! οσοι ειναι μπραβο τους, καλα κανουν για οποιο λογο κι αν το εχουν επιλεξει, το σεβομαι -κι ας μη συμφωνω- αλλαα... μεχρι εκει. Οι μπριζολες δικες μου! hippie
    giveup



    ghgh
    hhg
    hy
    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 2yv6ngk
    Reveal your secrets:
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Cassandra Black Τρι Φεβ 07, 2012 7:06 pm

    Στην ταινία που είδα πριν λίγες μέρες, οι δύο πρωταγωνιστές είχαν ένα διάλογο σχετικά με τη ζωή. Κι ο ένας -ο γηραιότερος- είπε:
    "Τρώμε ζωντανά για να ζήσουμε πολύ και καλά".
    Και πραγματικά νομίζω πως έχει δίκιο.
    Φυσικά και πρέπει να μπορείς να βάζεις ένα φρένο στην λαιμαργία σου και να αντιστέκεσαι στο φαγητό όταν δεν πεινάς πραγματικά, αλλά είμαστε φτιαγμένοι έτσι ώστε να χρειαζόμαστε όλων των ειδών τις τροφές για να επιβιώσουμε χωρίς προβλήματα υγείας.
    Πολλοί λένε πως τα συμπληρώματα διατροφής αντικαθιστούν πλήρως το γεύμα. Δεν είναι αλήθεια. Το συμπλήρωμα, όπως λέει και το όνομά του, λειτουργεί καλά μόνο σε μια ισορροπημένη δίαιτα. Είχα συμφοιτήτρια που αρρώστησε επειδή τρεφόταν μόνο με συμπληρώματα.
    Δεν έχω τίποτα με την χορτοφαγία, ίσα-ίσα, αλλά στο επιχείρημα "γιατί να σκοτώνουμε τα ζώα" μόνο μια απάντηση υπάρχει. Γιατί έτσι είναι η φύση!



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από elliza Τρι Φεβ 14, 2012 2:35 pm

    Gellert έγραψε:Τι πιστευετε για τους χορτοφαγους;
    Εχετε σκεφτει ποτε να γινετε;



    rofl



    Gellert έγραψε:Εγω 2 χρονια τωρα δεν τρωω κρεας , εκτος απο ελαχιστες φορες που με πιεζουν :P


    Έτσι εξηγούνται όλα. Cool



    Τους λυπάμαι για να πω την αλήθεια.
    Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό εκτός βέβαια αν δεν σου αρέσει το κρέας. scared

    Η μέρα που θα γίνω χορτοφάγος είναι η μέρα που ο ήλιος θα ανατείλει από την δύση. :P



    AΡΝΟΥΜΑΙ
    ΝΑ ΓΙΝΩ
    ΑΥΤΟ
    ΠΟΥ
    ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
    head of derp:
    mjhp4ever
    mjhp4ever
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 929
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από mjhp4ever Τετ Φεβ 15, 2012 5:05 pm

    παρατριχα να γινω χορτοφαγος οταν ημουν 11-12 χρονων.Δεν ετρωγα καθολου κρεας εκτος απο τα μπιφτεκια της γιαγιας μου.Τελικα το ξεπερασα και τωρα τρωω καποια κρεατικα ομως γενικα δεν μ'αρεσει το κρεας(ειδικα η γαλοπουλα και η μπριζολα sick)



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 8z0QNaV

    My eyes can see the death of everything. I can cut the lines as long as I understand the death behind it. This means I can kill anything, even if that thing is God.
     - Shiki Ryougi

     obey
    Laverne de Montmorency
    Laverne de Montmorency
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 6050
    Ηλικία : 28
    Location : Probably in another world....
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: There was once a small dream. No one knew who had dreamt it. Such a tiny dream it was.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Laverne de Montmorency Δευ Φεβ 27, 2012 7:51 pm

    Δε νομίζω ότι θα ήθελα να είμαι χορτοφάγος. Πιστεύω ότι για να είμαστε υγιείς πρέπει να τρώμε απ' όλα, και υπάρχουν και πράγματα που τα παίρνουμε μόνο από το κρέας. Δε θα ήθελα αυτά να τα παίρνω από συμπληρώματα διατροφής, έχω ένα θέμα με τα φάρμακα και προτιμώ να μην τα παίρνω. Όσο για τα ζώα ευτυχώς ή δυστυχώς έτσι είναι η τροφική αλυσίδα. Οι οργανισμοί τρέφονται με άλλους και με την ίδια λογική και τα φυτά δε θα έπρεπε να τα τρώμε γιατί κι αυτά οργανισμοί είναι. Βέβαια όλα με μέτρο. Εννοείται ότι δεν πρέπει να σκοτώνουμε ανεξέλεγκτα αλλά ως ένα βαθμό είναι δύσκολο να το αποφύγουμε.



    Something hidden...:
    Dominique Weasley
    Dominique Weasley
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 803
    Ηλικία : 37
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: I'm dreaming of a white Christmas!!

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Dominique Weasley Κυρ Απρ 08, 2012 12:46 pm

    Δε νομίζω να μπορούσα να γίνω χορτοφάγος.

    Κρέας δεν τρώω μόνο όταν είναι νηστεία.

    Κατά τ'άλλα και μου αρέσει και θεωρώ ότι είναι απαραίτητο με μέτρο πάντα για μια ισορροπημένη διατροφή.





    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Banner-huff
    Druella Black
    Druella Black
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 6304
    Ηλικία : 26
    Location : Mystic Falls
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: "Are we really going to do this again? We both know I could rip you to shreds and do my nails at the same time."

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Druella Black Τρι Μάης 29, 2012 3:56 pm

    Παιδια ειμαι η μονη που μισει το κρεας και το ψαρι; ti?



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Tumblr_meoln3Ct3W1rjtzkso1_500
    Humanity is a vampire's greatest weakness.
    No matter how easy it is to turn it off, it keeps trying to fight it's way back in.
    Sometimes I let it.

    ♥:
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Hecate Τρι Μάης 29, 2012 6:07 pm

    Θα θελα να 'ξερα οι χορτοφάγοι σκυλιά-γατιά έχουν; Τι τα ταΐζουν; Μου είναι λίγο δύσκολο να πάρω στα σοβαρά κάποιον που είτε στερεί εκούσια πολύτιμες και βασικές ουσίες από τη διατροφή των κατοικίδιων του λόγω των πεποιθήσεων του είτε αγνοεί/αδιαφορεί πως μέσα σε όλες σχεδόν τις ζωοτροφές υπάρχουν κομμάτια βοδινού, κοτόπουλου, μοσχαριού, τόνου, πτεροδάκτυλου ή και γω δεν ξέρω τι άλλο Wink



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Ws1999D
    Μia Melanie Hawkins
    Μia Melanie Hawkins
    Μαγικός Προσωπογράφος
    Μαγικός Προσωπογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7030
    Ηλικία : 121
    Location : your nightmares
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Όλοι εσεις που προσπαθείτε καθημερινά να με βυθίστηκε,συνεχίστε,απλά να θυμ'αστε πως στην ιστορία έμεινε ο Τιτανικός και όχι το παγώβουνο.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Μia Melanie Hawkins Κυρ Αυγ 26, 2012 1:16 pm

    Δεν εχω προβλημα με τους χορτοφάγους.Παρόλα αυτά δεν θα διάλεγα ενα τέτοιο τροπο ζωής...προτειμω μια ζωή με κρεας



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Tumblr_mg0k3wjWFM1r3o83uo1_500Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Tumblr_ml74h1hcQT1rljoyfo1_500
    Τaste me,drink my soul,show me things that I shouldn't know..

    Everything looks better when the sun goes down.:
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Gellert Κυρ Αυγ 26, 2012 2:40 pm

    Hecate έγραψε:Θα θελα να 'ξερα οι χορτοφάγοι σκυλιά-γατιά έχουν; Τι τα ταΐζουν; Μου είναι λίγο δύσκολο να πάρω στα σοβαρά κάποιον που είτε στερεί εκούσια πολύτιμες και βασικές ουσίες από τη διατροφή των κατοικίδιων του λόγω των πεποιθήσεων του είτε αγνοεί/αδιαφορεί πως μέσα σε όλες σχεδόν τις ζωοτροφές υπάρχουν κομμάτια βοδινού, κοτόπουλου, μοσχαριού, τόνου, πτεροδάκτυλου ή και γω δεν ξέρω τι άλλο Wink

    Βασικα, εγω έχω σκυλι και γατες, και τα ταιζω κανονικα κρέας. Η επιλογη της χορτοφαγιας ηταν πάντα δικη μου, και κανενος άλλου, και παντα για τον εαυτο μου. Razz Απλα επειδη εγω πιστευω πως ως η μόνη νοημον ζωη στον πλανητη, πρέπει να έχουμε την σοφία να μην τρώμε ζωική σαρκα. Βασικα υπάρχουν και ζωα φυτοφαγα καθαρα, πχ ο ελεφαντας, αλλα εκει παιζει θεμα μεταβολισμου.

    Προσωπικα λεω, πως ειναι μυθος που λεει οτι δεν μπορεις να παρεις τα θρεπτικα στοχιεια μονο απο τα λαχανικα και τα χορτα. Μπορεις και παραμπορεις, ακομα και πρωτεινη να παρεις, με τον συνδιασμο χορτοφαγικων τροφων! giveup



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Shma
    Nearly Headless Nick
    Nearly Headless Nick
    Ministry's Ambassador
    Ministry's Ambassador


    Αριθμός μηνυμάτων : 39570
    Ηλικία : 26
    Location : Στο στομάχι μιας κατσίκας (ναι είμαι μπέζοαρ)
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: My philosophy is that worrying means you suffer twice

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Κυρ Αυγ 26, 2012 5:35 pm

    Είχε ξεκινήσει για ένα χρονικό διάστημα να μη τρώω κρέας, γιατί με επιανε το ότι τρώω κάτι το όποιο κάποτε περπάταγε, έτρωγε κι εκείνο και είχε κάθε ανάγκη όπως ένας ζωντανός οργανισμός.
    Ξεκίνησαν άτομα τα οποία νόμιζα πως με καταλαβαίναν τα: "αν θες να χάσεις κιλά δεν είναι αυτός τρόπος" ναι γλυκό μου, είπαμε έχω κοιλιτσα, δεν είμαι τόφαλος, ή τα "αν θέλεις πάλι να αντιγράψεις κάποιον τραγουδιστής, να ξέρεις πως δε πρόκειται να τον ενδιαφέρει". Ε, η αλήθεια είναι πως άντεξα αρκετό καιρό, αλλά μετά πήγαινα σε σπιτια φίλων και δυσκολευόμουν να παραγγέλνω εγώ μαργαρίτα πίτσα για 'μένα κι όλοι οι άλλοι τα μπέικον, τα ζαμπόν και όλα τα παρόμοια. Ή χειρώτερα όταν είχαν μαγειρέψει να πω "συγγνώμη, δε τρώω κρέας". Μετά με άρχισα να ζαλίζομαι - γιατί όπως και να το κάνουμε είμαι στην ανάπτυξη και τρώω αρκετά - οπότε άρχισα πάλι να τρώω κρέας, αυτό που μου έχει μείνει, όμως, από αυτή την εμπειρία, είναι πως δεν είμαι εξαρτημένος από αυτό και πως μπορώ άνετα να το παραλείψω. Δε σιχαίνομαι, απλώς δε με ελκύει το κρέας όπως παλαιότερα. Επίσης είμαι σε ηλικία που αν δε τρέφομαι σωστά θα πάθει καμία ζημιά ο οργανισμός μου, οπότε ίσως αυτό το ξεκινήσω ξανά σε ορισμένα χρόνια, όταν δε θα έχω ανάγκη κανένα.
    Εγκρίνω χορτοφαγία.
    Υ.Γ. όταν λέω χορτοφαγία, δεν εννοώ ούτε γαλά, ούτε τυριά, μόνο σαλάτες, φακές και μακαρόνια. Άσε που το γάλα σόγιας το μισώ. erimi
    Υ.Γ.2 κιμάς σόγιας, πιο ωραίος κι από τον κανονικό. Ακόμη και τώρα αυτόν προτιμώ! Δοκιμάστε τον!



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Receiv13


    Isn't everything we do in life a way to be loved a little more?”
    Ariana Lestrange
    Ariana Lestrange
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 17703
    Ηλικία : 24
    Location : Middle Of Nowhere
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Keep your friends close and your fries closer.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Ariana Lestrange Κυρ Αυγ 26, 2012 5:53 pm

    Βασικά, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να γίνω χορτοφάγος και δεν το θέλω. Τ οκρέας δίνει αρκετά θρεπτικά στοιχεία, με κύρια πηγή σιδήρου και σίγουρα απότελεί μέρος μιας υγεινής και ισσοροπημένης διατροφής τρόγωντάς το με μέτρο.
    Προσωπικά, είμαι μεγάλος λάτρης των κρεάτων στα κάρβουνα. Δεν μ'αρέσει ιδιαίτερα το κόκκινο κρέας και καθόλου ο κιμάς. Έχω σκεφτεί πολλές φορές πως ήταν ζώα και ναι τα λυπάμαι και πραγματικά εν θέλω να τα τρώω, αλλά μετά σκέφτομαι πως τα έχουν σκοτώσει ήδη, αν και δεν με καθησυχάζει ιδιαίτερα αυτό.
    Με λίγα λόγια, δεν είμαι ούτε υπέρ, αλλά ούτε και κατά. Απλά πιστεύω πως αν κάποιος θέλει μια ισσοροποημένη διατροφή θα πρέπει να τρώει κρέας. Razz






    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Rsz-web-photo-editor
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Τετ Φεβ 13, 2013 10:14 pm

    Χωρίς παρεξήγηση χωρίς κρέας για μένα η ζωή δεν έχει νόημα! Sad
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Τετ Μάης 08, 2013 8:00 pm

    έχω σκεφτεί να γίνω χορτοφάγος.σιγά σιγά έχω αρχίσει να τρώω και κάποια φαγητά όπως όσπρια(οχι όλα,καποια) και άλλα που δεν περιέχουν κρέας και έχω περιορίσει αρκετά τα είδη κρέατος που τρώω.Βασικά θα μπορούσα άνετα να ζήσω τρωγοντας απο κρέας μονο κοτοπουλο.Σουβλακι άλλωστε τρώω μονο κοτόπουλο,αγαπημένο μου φαγητό είναι το ρολό κοτόπουλο.Εξάλλου λίπος δεν τρώω καθολου και σιχαίνομαι το κοκκινιστό και τα παιδάκια.Αλλωστε συνειδητοποίησα πως το κρέας σόγιας είναι καλύτερο απο το κανονικό.Απλά όλοι στην οικογένειά μου τρώνε κανονικά κρέας οπότε θα πρέπει να μάθω να μαγειρεύω πρώτα μόνη μου και μετά.Απλά έχω μια δυσκολία να κόψω ορισμένα φαγητά.



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Untitl10
    Alviva Black
    Alviva Black
    Παράφρων
    Παράφρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20832
    Ηλικία : 23
    Location : Derry,Northern Ireland
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Credo in un Dio crudel.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Alviva Black Τετ Μάης 08, 2013 8:29 pm

    Να κάτι που με εκφράζει απόλυτα oh!
    Γιατί είμαστε οικολόγοι πάνω απ'όλα cry
    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Save_the_plant___eat_more_meat_by_Schatten_Drache



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Tumblr_nhcydymyca1rhrm95o1_500

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 1290vg5h


    RAULSON:
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Τετ Μάης 08, 2013 11:04 pm

    Αλβίβα παιδί μου με κάνεις τόσο περήφανη cry







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Harry James Potter
    Harry James Potter
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 4504
    Ηλικία : 27
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Be yourself cause you were born this way

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Harry James Potter Τετ Μάης 08, 2013 11:14 pm

    Θα μπορούσα να ζήσω τρώγοντας μόνο μακαρόνια, πατάτες και γενικότερα λαχανικά.
    Επειδή ήταν μια περίοδος που στην οικογένειά μου τρώγαμε σχεδόν καθημερινά κρέας, έφτασε η στιγμή που αντιλήφθηκα τι γινόταν και ξαφνικά ένιωσα μολυσμένος. Δεν ξέρω, κάτι μέσα μου μου έλεγε πως ήταν κακό αυτό που έκανα.
    Μετά ήρθε η νηστεία και αποτοξινώθηκα για τα καλά. Σιχαινόμουν το κρέας, περισσότερο γιατί λυπάμαι τα ζώα. Νιώθω σαν κανίβαλος με το πολύ κρέας, πώς το λένε!
    Όχι ότι έγινα χορτοφάγος, απλώς θέλω να τρώω λιγότερο κρέας και περισσότερα "φρέσκα" πράγματα, όπως τα λαχανικά.



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Image?locale=en-us&w=580&h=326&position=1&sources=-generated

    It has to end to begin...



    Affiliation:
    Mirabelle Salvatore
    Mirabelle Salvatore
    Βιβλιοθηκάριος
    Βιβλιοθηκάριος


    Αριθμός μηνυμάτων : 14394
    Ηλικία : 34
    Location : Phobos-Deimos Castle
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: 'HAIL HYDRA'

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Mirabelle Salvatore Τετ Μάης 08, 2013 11:57 pm

    Λατρεύω τα χορταρικά, αλλά όσο λατρεύω εκείνα άλλο τόσο λατρεύω την μπριζολίτσα, το λουκάνικο, το μπιφτέκι , το κοτόπουλο, το σνίτσελ, το ψάρι κι άντε ελάχιστα το κρέας. Δεν θα μπορούσα ποτέ να ζήσω χωρίς αυτά , γι'αυτό φροντίζω τα γεύματα μου να συνδυάζονται κι απ'τα δυο! Happy



    ♔ THE DARK PRINCE & THE SCAVENGER ♔
     Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Tenor
    “I've never felt so alone.”
    “You're not alone.”
    “Neither are you. It's not too late.”

    "Let the past die."~ K.R. :
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Πεμ Μάης 09, 2013 2:43 am

    Δεν θα μπορούσα ποτέ να γίνω χορτοφάγος και δεν βρίσκω και το λόγο να επιχειρήσω ποτέ κάτι τέτοιο. Τρώω απο όλα, χωρίς υπερβολές ούτε απο τη μια ούτε απο την άλλη πλευρά,και ειλικρινά το θεωρώ αρκετά ηλίθιο να στερήσεις απο τον εαυτό σου θρεπτικά συστατικά του κρέατος (συμπεριλαμβανομένου οχι μόνο του κόκκινου κρέατος που οκ, χρειάζεται μέτρο,αλλά και του κοτοπουλου και πάνω απ'ολα των ψαριών) γιατί έτσι "τρέφεσαι πιο υγιεινά". Δεν εχω προβλημα με τους χορτοφαγους,για ονομα, και την επιλογη τους θα σεβαστω και δεν πρόκειται να πιέσω κάποιον να φάει κάτι που δεν θέλει, αλλά δεν θα "θαυμάζω και τη δύναμή τους.
    Εγω σε προσωπικό επίπεδο και χαμηλό αιματοκριτη έχω και έλλειψη σιδήρου έχω, οπότε πρακτικά όλοι με μπουκώνουν με κρέας, αλλά δεν έχω θέμα-το κοτόπουλο μου αρέσει απο βραστό εώς σε ομελέτα και το ψάρι είναι το αγαπημένο μου φαγητο. Razz



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Ypo
    penny12000
    penny12000
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 39
    Ηλικία : 25
    Location : Godric's Hallow
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από penny12000 Πεμ Μάης 09, 2013 6:45 pm

    Έχω σκεφτεί και να γίνω χορτοφάγος, αλλά όταν βλέπεις όλη την οικογένεια σου να τρώει το καλοψημένο κοτόπουλο με πατάτες, δεν μπορείς να αντισταθεις...Επιπλέον, νομίζω οτι το κρεας περιέχει καποια πολύ σημαντικα δομικα υλικα που είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη μας.
    Alviva Black
    Alviva Black
    Παράφρων
    Παράφρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20832
    Ηλικία : 23
    Location : Derry,Northern Ireland
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Credo in un Dio crudel.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Alviva Black Δευ Ιουλ 01, 2013 1:47 pm

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 1002080_529650370440720_208373756_n

    tongue 



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Tumblr_nhcydymyca1rhrm95o1_500

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 1290vg5h


    RAULSON:
    John Dawlish
    John Dawlish
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 33286
    Ηλικία : 30
    Location : λαλαλα
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Be kind, for everyone you meet is fighting a harder battle

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από John Dawlish Σαβ Αυγ 10, 2013 8:44 pm

    Δεν νομιζω οτι θα γινω ποτε χορτοφαγος αλλα δεν θα μου ηταν δυσκολο να τρωω 1 φορα η 2 φορες την βδομαδες λαχανικα χορτα και οτιδηποτε εκτος απο κρεας ...εξαλλου ενα πιατο των χορτοφαγων δινει την ιδια ενεργεια και παραπανω προσωπικα προσπαθω να τρωω απο ολα αλλα δεν το πετυχαινω συχνα ...



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Tumblr_oa2tauHf821s95j2so3_500
    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Tumblr_mh3ox4hQzC1qe1i57o1_250

    Durmstrang:

    Keep calm and be a hufflepuff:
    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 1er05
    Milady D' Hiver
    Milady D' Hiver
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 40685
    Ηλικία : 28
    Location : Sydney, Australia
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: If someoneʼs lying about something small, you donʼt know what else theyʼre lying about.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Milady D' Hiver Παρ Αυγ 30, 2013 2:06 am

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:Βασικά τρώμε αυτό που η φύση μας προόρισε να τρώμε. Αλλιώς απλά δεν θα ήταν βρώσιμο κανένα ζώο. Στην πραγματικότητα όχι μόνο τρώγονται, αλλά έχουν και ουσίες απαραίτητες για τον οργανισμό, την ανάπτυξη και την συντήρηση του σώματος.

    Aww, it's the circle of life...Εμείς τρώμε τις ζέβρες... αλλά όταν πεθαίνουμε γινόμαστε τροφή για τις ζέβρες...

    Επίσης τα φυτικά κύτταρα λόγω πολύ μεγαλύτερης αντοχής προκαλούν εύκολα δυσπεψία στον οργανισμό. Πρέπει να υπάρχει ισορροπία, όπως και να το κάνουμε.

    Συμφωνω απολυτα!!


    Μια εποχη το σκεφτομουν και γω. Ειχα ενα ντιμπειτ με τον εαυτο μου και κατεληξα σε αυτα εδω ^




    .
    .
    .
    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 3 Elsa_u12
    .
    .
    .:

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τρι Μάης 07, 2024 1:44 pm