.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+51
Claire Delacour
Magorian Greyback
Amycus
Alison Sheridan
hremeis
Vesper
Milady D' Hiver
John Dawlish
penny12000
Isabelle Lightwood
Mirabelle Salvatore
Harry James Potter
Morgan le Fay
Alviva Black
Aurora Sinistra
Ariana Lestrange
Nearly Headless Nick
Μia Melanie Hawkins
Druella Black
Dominique Weasley
Laverne de Montmorency
mjhp4ever
elliza
Romilda Vane
Immortality Dumbledore
moonlight sonata
Phyllida Spore
FLEUR258
Pansy Parkinson
Anactaciaa_Rosetta
Emperor Belisarius
Sylvie Lovegood
Jace Wayland
demetrius
Padma Patil
Chris
Queen Maeve
Maria Lovegood
anthian9
Cassandra Black
Rea
HermioneInLove
Dimitra Peverell
Tom Marvolo Riddle
Minerva McGonagall
Fleur Delacour
Fred Weasley
Berenice
Hecate
Madame Maxime
Gellert
55 απαντήσεις

    Περι Χορτοφαγιας...

    HermioneInLove
    HermioneInLove
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 699
    Ηλικία : 28
    Location : Λεβεντογέννα Κρήτη και άγιος ο Θεός.Το καλοκαίρι,τουλάχιστον.Το Σεπτέμβρη επιστρεφω...στο ''Χόγκουαρτς''!!!
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/01/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: There is no reality other than the one you create for yourself. As the architect of your own reality, it is you who decides your own failure or success. Belief has everything to do with it; if you know you can, you can!Take the microphone and sing the song of your life, the one that you will havw written on your own!

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από HermioneInLove Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:04 pm

    Ενδιαφέρον τόπικ.

    Λοιπόν,το ότι εγώ είμαι οικολόγος δεν νομίζω ότι έχει καμία σχέση με τη χορτοφαγία.Οικολόγος σημαίνει να ζεις με τέτοιο τρόπο ώστε να μην κάνεις κινήσεις που βλάπτουν το περιβάλλον.Είναι απλώς ο κύκλος της ζωής:Ναι μεν τα ζωάκια έχουν ψυχή και μπλα μπλα μπλα.Και μικρότερη επαναστατούσα και δεν ήθελα να τρώω κρέας αλλά τώρα έχω πειστεί πια ότι αυτός είναι κύκλος της ζωής.Είναι κάτι φυσικό.Τα φυτά τρέφονται με συστατικά νερού και ήλιου και τέτοια,τα φυτοφάγα ζώα τρέφονται με τα φυτά,τα σαρκοφάγα ζώα τρέφονται με τα φυτοφάγα και ο άνθρωπος τρώει ζώα και φυτά.Και όταν πεθαίνει,γίνεταια αυτός τροφή για τους οργανισμούς.Είναι ο κύκλος της ζωής όλο αυτό.Είναι κάτι φυσικό,όλα αυτά.Έτσι λοιπόν εγώ τρώω κρέας,αλλά όχι πολύ.Το μόνο κρέας που τρώω είναι το κοτόπουλο (και κάποιες φορές το χοιρινό σνίτσελ) απλώς γιατί τα άλλα δεν μ'αρέσουν ιδιαίτερα.Άσε που είμαι και στην ανάπτυξη και χρειάζομαι βιταμίνες και τέτοια.Οπότε πρέπει να τρώμε απ'όλα,πρώτον για να είμαστε μέσα στον κύκλο της ζωής και δεύτερον γαι αν υπάρχει ισορροπία στον οργανισμό μας και να λαμβάνουμαι τις απαραίτητες βιταμίνες και όλα αυτά τα κλαπατσίμπαλα τέλος πάντων...

    Αυτά έχω να πω,δεν ξέρω αν εκφράστηκα καθαρά αλλά ίσως να συμφωνείτε μαζί μου.



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Hpgryffindorbritpatch

    Ποτέ να μη δειλιάσεις,ποτέ μη φοβηθείς
    γιατί είσαι άξιος Γκρίφιντορ και θαρραλέος μαχητής.
    Αν όμως μια στιγμή, στα δύσκολα βρεθείς
    μη κανεις το κοκόρι...να αναμετρηθείς!
    Το σπαθί του Γκρίφιντορ θα είναι πάντα εκεί
    βαθιά ας ψάξουμε για του μυστικού το θάρρος στην ψυχή!


    You might belong in Gryffindor
    Where dwell the brave at heart.
    Their daring, nerve, and chivalry
    Set Gryffindors apart!


    Proud to be a Gryffindor
    Proud to be a member of Black's Family!
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Πεμ Ιουλ 08, 2010 6:20 pm

    @Tom
    Οkey . Το ότι τα πιθήκια μετράνε μέχρι το 20 δεν μου λέει πραγματικά ΤΙΠΟΤΑ . Τι σημαίνει οργανώνομαι λογικά ; Απλά επιβιώνουν πότε δεν θα βρεθούν σε κάποιο ηθικό δίλημμα και να βρεθούν με βάση το ένστικτο θα δράσουν . Εσύ όμως σαν άνθρωπος θα επιλέξεις επειδή λειτουργείς με την ηθική και τα συναισθήματα. Θα στο πω απλά φέρνοντας ένα παράδειγμα, είσαι ο αρχηγός μιας αποστολής το πλοίο σου βυθίζεται σε ένα νησί που πάνω του δεν υπάρχει τίποτα . Έχεις ένα πλήρωμα 5 ατόμων . Γνωρίζεις οτι αν δώσεις τα εφόδια που έχουν απομείνει και στου 5 θα πεθάνετε σε μια βδομάδα . Αν πάλι τους σκοτώσεις θα ζήσεις , θα σωθείς μιας και η βοήθεια θα έρθει αργότερα . Όπως μου τα λες αφού βάζεις πάνω από όλα τη φύση θα τους σκότωνες όλους για να επιβιώσεις εσύ , δηλαδή θα κοίταγες μόνο τον εαυτούλη σου , αδιαφορώντας για τους συνανθρώπους σου και τις τύψεις που θα ένιωθες στην συνέχεια η θα έλεγες , σιγά το πράγμα , ο δυνατότερος επιβιώνει ; Στην δική μου αντίληψή πάντως θα ήσουν ένα τέρας. Βγαίνουμε πολύ οφφ το κλείνουμε η το συζητάμε αλλού .
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Πεμ Ιουλ 08, 2010 9:18 pm

    ^Υπάρχει το τόπικ κοινωνικό πείραμα στη φιλοσοφία, αν θες πέρνα από κει καμιά βόλτα γι' αυτό το θέμα.
    Εγώ όταν έλεγα οργάνωση εννοούσα την ιεραρχία που υπάρχει ανάμεσα σε ομάδες ζώων. Λογική ιεραρχία. Τώρα, για να το συνδέσουμε με το τόπικ, ισχύει το ότι επιβιώνει ο δυνατότερος. Η ίδια η φυσική επιλογή στηρίζεται σε αυτό! Από τη στιγμή που σαν άνθρωπος έχω την ικανότητα να το κάνω, το κάνω α) για λόγους άμεσης επιβίωσης(σίτισης, ενίοτε και προστασίας) και β) για λόγους μακροπρόθεσμης παραμονής σε έναν πλανήτη που θα υπάρχει ισορροπία ανάμεσα στα στάδια της πυραμίδας.
    Και πως να το κάνουμε, είμαστε παμφάγοι! Ίσως μπορούμε να επιβιώσουμε αν τρώμε μόνο φυτά, αλλά σίγουρα είμαστε πιο υγιείς αν υπάρχει ολοκληρωμένο μενού στη διατροφή.




    Statler
    Rea
    Rea
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 2731
    Ηλικία : 35
    Location : Σε μια πολιτεια διχως σπιτια
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Rea Πεμ Ιουλ 08, 2010 10:22 pm

    give meat to people Razz:

    δε θα αντεχα ως χορτοφαγος ουτε 2 μερες. ειμαι απο τους ανθρωπους που αγαπουν το κρεας.
    και η ολη ιδεα της χορτοφαγιας μου φαινεται ανοητη. ποιος ο λογος να στερεις απο τον οργανισμο σου βιταμινες κ θρεπτικα συστητικα που χρειαζεται?
    κ οχι, τα συμπληρωματα δεν κανουν εξισου καλα αυτη τη δουλεια




    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Tumblr_ly0sncPuhy1qzod0qo1_500
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Cassandra Black Πεμ Ιουλ 08, 2010 11:19 pm

    ^Μαζί σου Razz:
    Γενικά τρώω τα πάντα πλέον. Οτιδήποτε παραξενιές είχα στο φαΐ σαν παιδί τις έχω καταπολεμήσει. Αλλά δεν μπορώ να με φανταστώ να μην φάω κρέας για πάνω από μια εβδομάδα (βλ. νηστεία). Όχι τίποτα άλλο, λυσσάω της πείνας Razz:
    Με τους χορτοφάγους δεν έχω κάτι, δικαίωμά τους να τρώνε ό,τι τους αρέσει. Απλά όπως κι εγώ δεν προσπαθώ να τους επιβάλλω την κρεατοφαγία, έτσι κι αυτοί δεν μπορούν να μου επιβάλλουν την χορτοφαγία. Αν ξεπεραστεί αυτό το όριο είναι το πρόβλημα :P



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από anthian9 Παρ Ιουλ 09, 2010 8:57 am

    Cassandra Black έγραψε:^Μαζί σου Razz:
    Γενικά τρώω τα πάντα πλέον. Οτιδήποτε παραξενιές είχα στο φαΐ σαν παιδί τις έχω καταπολεμήσει. Αλλά δεν μπορώ να με φανταστώ να μην φάω κρέας για πάνω από μια εβδομάδα (βλ. νηστεία). Όχι τίποτα άλλο, λυσσάω της πείνας Razz:
    Με τους χορτοφάγους δεν έχω κάτι, δικαίωμά τους να τρώνε ό,τι τους αρέσει. Απλά όπως κι εγώ δεν προσπαθώ να τους επιβάλλω την κρεατοφαγία, έτσι κι αυτοί δεν μπορούν να μου επιβάλλουν την χορτοφαγία. Αν ξεπεραστεί αυτό το όριο είναι το πρόβλημα :P
    Ακριβώς το ίδιο κι εγώ. :P
    Σε περίπτωση ανάγκης, θα έκανα πίσω εννοείται, αλλά θα ήμουν πολύ αδύναμη. Καταρχάς δεν έχω συνηθίσει στο να μην τρώω κρέας και κατά δεύτερον, έχω τρομερή έλλειψη σιδήρου η οποία επιβάλλει να τρώω περισσότερο κρέας -και όσπρια- απ' ότι χορταρικά. Κι αυτό επειδή προσλαμβάνεται καλύτερα ο σίδηρος και ευκολότερα. Σε γενικές γραμμές: όχι, δεν είμαι χορτοφάγος. Razz:



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Παρ Ιουλ 09, 2010 12:31 pm

    Λοιπόν,εγώ σπάνια τρώω κρέας.Λίγο ψάρι,λίγο κοτόπουλο,κιμά ίσως.Αλλά σπάνια.
    Θα ήθελα να προσπαθήσω να γίνω χορτοφάγος αλλά λόγω χαμηλού σιδήρου δεν μπορώ.
    Αλλα μου φαίνεται αηδία λίγο να τα τρώω.Θέλω να πω,και μόνο να δεις το άρνι που ψήνουν στη σούβλα το Πάσχα αηδιάζεις heat



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Rea
    Rea
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 2731
    Ηλικία : 35
    Location : Σε μια πολιτεια διχως σπιτια
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Rea Παρ Ιουλ 09, 2010 12:39 pm

    anthian9 έγραψε:
    Cassandra Black έγραψε:^Μαζί σου Razz:
    Γενικά τρώω τα πάντα πλέον. Οτιδήποτε παραξενιές είχα στο φαΐ σαν παιδί τις έχω καταπολεμήσει. Αλλά δεν μπορώ να με φανταστώ να μην φάω κρέας για πάνω από μια εβδομάδα (βλ. νηστεία). Όχι τίποτα άλλο, λυσσάω της πείνας Razz:
    Με τους χορτοφάγους δεν έχω κάτι, δικαίωμά τους να τρώνε ό,τι τους αρέσει. Απλά όπως κι εγώ δεν προσπαθώ να τους επιβάλλω την κρεατοφαγία, έτσι κι αυτοί δεν μπορούν να μου επιβάλλουν την χορτοφαγία. Αν ξεπεραστεί αυτό το όριο είναι το πρόβλημα :P
    Ακριβώς το ίδιο κι εγώ. :P
    Σε περίπτωση ανάγκης, θα έκανα πίσω εννοείται, αλλά θα ήμουν πολύ αδύναμη. Καταρχάς δεν έχω συνηθίσει στο να μην τρώω κρέας και κατά δεύτερον, έχω τρομερή έλλειψη σιδήρου η οποία επιβάλλει να τρώω περισσότερο κρέας -και όσπρια- απ' ότι χορταρικά. Κι αυτό επειδή προσλαμβάνεται καλύτερα ο σίδηρος και ευκολότερα. Σε γενικές γραμμές: όχι, δεν είμαι χορτοφάγος. Razz:

    ποσο εχεις? γω οταν δεν παιρνω συμπληρωματα σιδηρου ειμαι γυρω στα 28-30 :P
    πρακτικα δε μπορουμε να ζησουμε χωρις κρεας εμεις Razz:



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Tumblr_ly0sncPuhy1qzod0qo1_500
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από anthian9 Παρ Ιουλ 09, 2010 12:45 pm

    Και γω εκεί είμαι. ^ erimi

    Αν και δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα μέχρι στιγμής πρέπει να κάνουμε εξετάσεις και να παίρνω μερικές φορές ένα σιρόπι(σίδηρο δηλαδή) γιατί μερικές φορές όταν έχω έλλειψη και έχω μέρες να φάω κρέας κοιμάμαι όλη την ώρα. :P



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Queen Maeve
    Queen Maeve
    Βοτανολόγος
    Βοτανολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 3419
    Ηλικία : 223
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Τα καλα κοριτσια κρατανε ημερολογιο....τα κακα δεν εχουν χρονο!

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Queen Maeve Παρ Ιουλ 09, 2010 12:53 pm

    Εγω εν μερη ειμαι χορτογραφος.
    Δεν θα πω οτι δεν τρωω ποτε γιατι αυτο θα ειναι ψεμα.Απλα το κρεας ειναι απο τις τροφες που δεν μου αρεσουν και δεν μου λειπουν κιολας.Ανετα μπορω να ζησω χωρις αυτο.
    Λατρευω τα φρουτα και τα λαχανικα.Τις βιταμινες μπορειτε να τις παιρνετε και μεσα απο τα οσπρια.Ειμαι και τυχερη γιατι ο αιματοκριτης μου παντα ηταν σε υψηλα επιπεδα οποτε δεν εχω προβλημα.Δεν ακολουθω αυτη την διατροφη επειδη θεωρω οτι ειναι αμαρτια να τρωμε τα ζωα απλα γιατι μου αρεσει! Wink



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 74794977


    Σπόιλερ:


    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Justicesmall
    Rea
    Rea
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 2731
    Ηλικία : 35
    Location : Σε μια πολιτεια διχως σπιτια
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Rea Παρ Ιουλ 09, 2010 2:02 pm

    και παλι υπαρχουν καποιες βιταμινες που δεν λαμβανονται παρα μονο μεσα απ το κρεας.
    σκεψου απλα οτι γω τρωω κρεας η ψαρι γυρω στις 3-4 φορες την βδομαδα και παρολα αυτα καθε 4 μηνες παιρνω ειδικα συμπληρωματα σιδηρου.
    αν δεν ετρωγα καθολου κρεας θα επρεπε να παιρνω συνεχεια αμπλουλες σιηρου που δεν κανει γιατι δημιουργουνται νεες παρενεργειες μετα =/

    ανθη σε ζηλευω, γω περα απο το κλασικο "κοιμαμαι 10 ωρες και ξυπναω κουρασμενη" ζαλιζομαι κιολας crying

    κ ολα αυτα οδηγουν στο συμπερασμα οτι χρειαζομαστε κρεας :P



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Tumblr_ly0sncPuhy1qzod0qo1_500
    Queen Maeve
    Queen Maeve
    Βοτανολόγος
    Βοτανολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 3419
    Ηλικία : 223
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Τα καλα κοριτσια κρατανε ημερολογιο....τα κακα δεν εχουν χρονο!

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Queen Maeve Παρ Ιουλ 09, 2010 2:11 pm

    Γι αυτο ειπα οτι εγω ανηκω στην τυχερη ομαδα που δεν εχω αναγκη απο σιδερο!
    Οσες φορες χω κανει εξετασεις παντα ειμαι πολυ ανεβασμενη οποτε δεν επηρεαζει την διατροφη μου!
    Φυσικα οι οργανισμοι που το εχουν αναγκη καλα κανουν και τρωνε.Αν και με μια ισσοροπημενη διατροφη μπορεις ολα να τα ρυθμισεις.
    εδω υπαρχει ενα αρθρο σχετικα με την χορτοφαγια και τα οφελη της!!
    http://www.wearestars.com/greek/articles_greek_vegetarian.php



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 74794977


    Σπόιλερ:


    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Justicesmall
    Chris
    Chris
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 12
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Chris Δευ Ιουλ 12, 2010 1:06 am

    Hmmm, εγώ εδώ και 2 χρόνια και περισσότερο δεν έχω βάλει κρέας στο στόμα μου. Δεν ξέρω γιατί συνέβει αυτό, απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να φάω κρέας! Ίσως να φταίει το οτι είμαι τρομερά φιλόζωη, δεν ξέρω. Το θεωρώ απαίσιο και μυρίζει απαίσια κι επίσης σχεδόν πάντα μου φαίνεται άψητο Χ_Χ Ακόμα και κάτι να έχει μαγειρευτεί σε κρέας και υπάρχει το ζουμί του εκεί δεν το τρώω. Δεν μπορώ στην ιδέα του να τρώω κάποιο ζώο! Απλά ΔΕΝ μπορώ. Και μόνο που σκέφτομαι πως τα μεγαλώνουν όλα μαζί σε πολύ μικρό μέρος με άθλιες πραγματικά συνθήκες γι'αυτόν τον σκοπό και μόνο... Οκ υπάρχουν και άλλοι που δεν τρώνε επειδή δεν τους αρέσει. Πάντως τα ψάρια, αν όχι όλα, τα τρώω xD

    ΥΣ: Βέβαια, τσακώνομαι συνέχεια με την μάνα μου γι'αυτό...


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Chris στις Κυρ Απρ 15, 2012 5:52 pm, 1 φορά
    Padma Patil
    Padma Patil
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι


    Αριθμός μηνυμάτων : 6919
    Ηλικία : 354
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Padma Patil Τετ Ιουλ 14, 2010 1:47 pm

    ειμαι μεν φιλοζωη και εγω σκεφτει να γινω χορτοφαγος γτ δν τρελενομαι για το κρεας αλλα μετα σκεφτομαι το σουβλακι , το σαλαμι αερος και το κιμα και δεν γινομαι οσο και να λυπαμαι για αυτο επισης σιχαινομαι ενα φαγητο που το πουλανε στην Γαλλια ( δν θυμαμαι ονομα) που βασανιζουν κυριολεκτικα γαλοπουλες νομιζω ή παπιες τις οποιες ταιζουν μεχρι θανατου για να παρουν το σθκοτι τους ακομα πιο χοντρο μπλιαχ εχω δει κατι φωτογραφις και εκτος οτι εχω αδειασει εγω λυπηθει αφανταστα για τα ζωντανα
    avatar
    demetrius
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 22
    Ηλικία : 29
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/07/2010

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από demetrius Παρ Ιουλ 16, 2010 3:48 pm

    εγώ από παιδί δεν έτρωγα κρέας και άρχισα να τρώω τώρα γιατί διαπιστωσα ότι το κρέας είναι σημαντικότερο όσο τίποτα άλλο στην άυξηση των μυών . δεν υπάρχει κανένας ιδεολογικός λόγος στην χορτοφαγία κατά την γνώμη μου , εαν δεν φάω εγώ θα φάνε τα υπόλοιπα δισσεκατομύρια ανθρώπων , και για να τρώμε κρέας κάποιος λόγος θα υπάρχει , εαν δεν ήτανε απαραίτιτο για τον οργανισμό μας δεν θα το τρώγαμε , όπως δεν τρώμε χόρτα ας πούμε
    Jace Wayland
    Jace Wayland
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 11954
    Ηλικία : 27
    Location : City Of Glass
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Friends share secrets. That's what keeps us close.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Jace Wayland Παρ Ιουλ 16, 2010 7:41 pm

    λοιπον μια εποχη ηθελα να γινω χορτοφαγος αλλα εμεινα στο ηθελα :P
    Πως να αντισταθωω σε μια ωραια μπριζολα στην σχαραα η στο ψητο η στα σουβλακιααα η στα φιλεταα slurp slurp slurp
    Δεν μπορω να καταλαβω καποιους που αηδιαζουν μονο και να τα βλεπουν ξερω ενα χορτοφαγο που μια φορα τον ειχαμε πιεσει να δοκιμασει ζαμπον δοκιμασε τελικα :P
    αλλα πηγε μετα εκανε εμετο evil :down:
    συμφωνω για αυτο που ειπαν πολλα μελη για την τροφικη αλυσιδα
    και συμφωνω με τον Τομ για αυτο που ειπε οτι η φυση ετσι εφτιαξε τον ανθρωπο με κοφτερα δοντια για να μασαει το κρεας στομαχι που να το αντεχει και βιταμινες που πρεπει να παρουμε απο αυτο...





    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Jace-sig

    Sylvie Lovegood
    Sylvie Lovegood
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 15673
    Ηλικία : 26
    Location : Bon Temps
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μωρέ ποια ηθική και ποια αξιοπρεπεία....Τα μόνα χαρακτηριστικά που σε καθιστούν άνθρωπο, κατ εμέ, είναι η ειλικρίνεια κι η αυθεντικότητα.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Sylvie Lovegood Παρ Ιουλ 16, 2010 7:59 pm

    Έπειδη είμαι ακόμα στην ανάπτυξη θα το ξανασκεφτω σε μερικά χρονάκια!Αλλά θα ήθελα!Γιατί να σκοτόνουμε τα καημένα τα ζωάκια!Και ναι μπορώ να αντισταθώ σε μια μπριζόλα ή σε ένα μπιφτέκι ή σε οτιδήποτε άλλο!Εκτός και αν πεινάω!



    Yes i Am a Shadowhunter
    Demons beware

    ΜΜΚΓΘ:

    We love Zeus
    Emperor Belisarius
    Emperor Belisarius
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 5768
    Ηλικία : 33
    Location : In Evil Places...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: What we do in Life, echoes in Eternity..

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Emperor Belisarius Παρ Ιουλ 16, 2010 8:06 pm

    εγω διαφωνω καθετος με την χορτοφαγια...
    Ο οργανισμος πρεπει να τα δεχεται ολα.. και ψαρι και κρεας και οτι αλλο.. Προσοχη..
    Και ειδικα τα μικρα κοριτσια που βλεπουν τα προτυπα τους στην τηλεοραση και τα βλεπουν λιποσαρκα και αδυνατα ,θελουν να τους μοιασουν και επιλεγουν αυτον τον τροπο διατροφης..
    Οσο για τα καημενα τα ζωακια,Σιλια,ε τι να κανουμε? υποτιθεται οτι ειμαστε στην κορυφη της τροφικης αλυσιδας.. με τι θα τραφουμε?
    Happy
    Anactaciaa_Rosetta
    Anactaciaa_Rosetta
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 919
    Ηλικία : 28
    Location : Εκεί που η άνοιξη και το καλοκαίρι ενώνονται, εκεί που θάλασσα με στεριά ενώνονται, εκει που η μαγεία με την πραγματικότητα ενώνεται, εκει που τα τριαντάφυλλα με τη βροχη και μια δόση από τα αστέρια δημιουργούν μια άλλη όψη στα δύσκολα της ζωής...
    Ημερομηνία εγγραφής : 25/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Χρόνια Πολλά Harry World

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Anactaciaa_Rosetta Τρι Ιουλ 27, 2010 4:22 pm

    πρεπει να ειναι πολυ παραξενο να μην τρως κρεας! δεν το εχω σκεφτει ποτε αλλα πιστευω πως ειναι εξω απ την καθημερινοτητα του ανθρωπου
    Pansy Parkinson
    Pansy Parkinson
    παίκτης/ρια Quidditch
    παίκτης/ρια Quidditch


    Αριθμός μηνυμάτων : 1686
    Ηλικία : 30
    Location : θεσσαλονικη,που αλλου;
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/09/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought: Οι φίλοι μου φώτα κινδύνου στο σκοτάδι.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Pansy Parkinson Τρι Ιουλ 27, 2010 7:48 pm

    δεν μπορω να ζησω χωρις κρεας.
    το επιχείρησα μια φορά το μυαλό μου ήταν συνέχεια εκεί!!!!!
    ΒΑΣΑΝΗΣΤΗΡΙΟ ΣΚΕΤΟ!
    Και εξαλλου τους κυνόδοντες τους εχουμε για καποιο λογο......


    ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ...
    Έχω ένα φίλο που είναι εδώ και 4 χρόνια χορτοφάγος..




    Θα σε τιμωρησω...Στο ονομα του Φεγγαριου!

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Northern-lights-aurora


    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 30
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από FLEUR258 Τετ Ιουλ 28, 2010 1:59 am

    Gellert έγραψε:Στην αρχη ξεχνιομουν αλλα μετα το συνηθησα Very Happy

    Ναι αλλα Δημητρη,με την απωλεια κρεατος ο οργανισμος δεν περνει μερικα απαραιτητα συστατικα(?) ετσι? :P unsure


    Εγω δεν εχω προβλημα με τους χορτοφαγους. hoho

    Αλλα εγω προσωπικα δεν εχω σκεφτει ποτε να γινω. :P
    Μου αρεσει το κρεας.Ειδικα κοτοπουλο και οι μπριζολες. hoho

    Το κοκκινιστο δεν πολυ τρωω αλλα τεσπα. :P



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Phyllida Spore
    Phyllida Spore
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 9260
    Ηλικία : 26
    Location : Απο εναν κοσμο που δεν υπαρχει...και που παραλληλα υπαρχει
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Let me be free. Let me fly!

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Phyllida Spore Τετ Ιουλ 28, 2010 10:19 am

    Queen Maeve έγραψε:Εγω εν μερη ειμαι χορτογραφος.
    Δεν θα πω οτι δεν τρωω ποτε γιατι αυτο θα ειναι ψεμα.Απλα το κρεας ειναι απο τις τροφες που δεν μου αρεσουν και δεν μου λειπουν κιολας.Ανετα μπορω να ζησω χωρις αυτο.
    Λατρευω τα φρουτα και τα λαχανικα.Τις βιταμινες μπορειτε να τις παιρνετε και μεσα απο τα οσπρια.Ειμαι και τυχερη γιατι ο αιματοκριτης μου παντα ηταν σε υψηλα επιπεδα οποτε δεν εχω προβλημα.Δεν ακολουθω αυτη την διατροφη επειδη θεωρω οτι ειναι αμαρτια να τρωμε τα ζωα απλα γιατι μου αρεσει! Wink
    Ακριβως τα ιδια κι απο εμενα...Μπορω να ζησω χωρις κρεας με ανεση και μου αρεσουν φρουτα και λαχανικα



    So, good night unto you all.
    Give me your hands, if we be friends,
    And Robin shall restore amends.
    moonlight sonata
    moonlight sonata
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 13
    Ηλικία : 28
    Location : under ur stairs,fingers like snakes and spiders in my hair :p
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts:
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: impossible means im possible ! (:

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από moonlight sonata Τρι Αυγ 03, 2010 12:28 pm

    βασικα εχω σταματησει να τρωω κοκκινο κρεας και ψαρι εδω και 10 μηνες περιπου .. δυστυχως τρωω ακομα κοτοπουλο γιατι με πιεζουν κτλπ... βασικα ,οντως ,δεν υπαρχει λογος να τρωμε πτωματα ! και η δικαιολογια 'περιεχουν βιταμινες που δεν υπαρχουν στη φυση΄ δεν ισχυει ! καντε μια μικρη ερευνα και θα εκπλαγητε ! (:
    και εκτος απο τον τροπο με τον οποιο τα σκοτωνουμε για να ικανοποιηθουμε (ο οποιος ειναι αρρωστος κ συντομα δεν θα συμπεριλαμβανω τον εαυτο σε αυτους) ειναι και οι αρρωστιες που προξενουνται ! ειναι γεγονος οτι οι χορτοφαγοι ζουν περισσοτερο και δεν πεθαινουν υποφεροντας ! (:

    Και εδω ειναι 30 λογοι για να γινεις χορτοφαγος:



    Watch more videos at PETA.org



    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Inkwitchr55intactbluehi

    ˙˙˙sǝɯoɔ ʎɐʍ sıɥʇ pǝʞɔıʍ ƃuıɥʇǝɯoS
    Emperor Belisarius
    Emperor Belisarius
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 5768
    Ηλικία : 33
    Location : In Evil Places...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: What we do in Life, echoes in Eternity..

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Emperor Belisarius Τρι Αυγ 03, 2010 12:36 pm

    Χωρις το κρεας και ιδιαιτερα το κοκκικο ο αιματοκριτης πεφτει. Οπως και ο σιδηρος.
    Μπορει καποιοι ανθρωποι να εχουν παντα υψηλο σιδηρο / αιματοκριτη. Δν συμβαινει ομως σε ολους.
    Και η Μεσογειακη διατροφη,που ειναι απο τις καλυτερες αν οχι η καλυτερη,συνιστα κρεας 1-2 φορες την εβδομαδα νομιζω. Ολα ειναι σημαντικα για τον οργανισμο. Αρκει να ειναι με μετρο.
    Αυτα . Happy
    Jace Wayland
    Jace Wayland
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 11954
    Ηλικία : 27
    Location : City Of Glass
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Friends share secrets. That's what keeps us close.

    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Empty Απ: Περι Χορτοφαγιας...

    Δημοσίευση από Jace Wayland Τρι Αυγ 03, 2010 12:42 pm

    παμε στοιχημα οτι απο τους 10 γηραιοτερους ανθρωπους στον κοσμο κανεις απο αυτους δεν ειναι χορτοφαγος? :P





    Περι Χορτοφαγιας... - Σελίδα 2 Jace-sig


      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τρι Μάης 07, 2024 11:08 pm