.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+31
Arcturus Regulus Black
anthian9
FLEUR258
Morgan le Fay
elliza
Amelia Blackfoot
Σελήνη
AngieWiz
Laura Mandley
radiopalmos
padfoot afrodite black
Sev
Merlin the Master Wizard
Amycus
Hecate
Madame Maxime
Andromeda Black
MagicSpell
Merlin Longstaff
Rea
Fleur Delacour
Artemisia Lufkin
Harry Potter
FoNikos21
Bathory's_Son
multi
Tom Marvolo Riddle
Nathaniel
Novaenir
Cassandra Black
Narcissa
35 απαντήσεις

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Ψηφοφορία

    Υποστηρίζετε την ύπαρξη παρατάξεων;

    [ 17 ]
    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 I_vote_lcap44%Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 I_vote_rcap [44%] 
    [ 22 ]
    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 I_vote_lcap56%Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 I_vote_rcap [56%] 

    Σύνολο Ψήφων: 39
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Τρι Σεπ 25, 2012 2:15 pm

    όβελ έγραψε:^Ναι και όχι. Τι γίνεται με τα ΔΣ, τις επιτροπές και τις γενικές συνελεύσεις; Στις Καλων Τεχνών και στις Στρατιωτικές που δεν υπάρχουν αυτά μου φαίνεται λογικό να μην υπάρχουν παρατάξεις, στην περίπτωση της Λίζας δεν ξέρω τι γίνεται.

    δεν έχω προσωπική εμπειρία από παρατάξεις αλλά μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση πως είναι κάτι κατά κύριο λόγο ενοχλητικό.







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από elliza Τρι Σεπ 25, 2012 3:13 pm

    Madame Maxime έγραψε:Μα μίλησα με μία δευτεροετή που είναι στη ΔΣ Ελλίζα. :P
    "ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ δεν υπάρχουν στη σχολή το διοικητικό συμβούλιο απαρτίζεται απο έξι ατομα τα οποια ειναι ανεξαρτητα ενα εκ των οποιων ειμαι και εγω και ενα ατομο απο την πκσ." she said. :P

    Aαα ναι τώρα θυμήθηκα το Σάββατο ήμουν με τον τυπά από την σχολή σου και έλεγε ότι θέλουν να κάνουν αλλαγή καταστατικού ώστε να καταργηθούν οι παρατάξεις και να κατεβαίνουν όλοι με κοινό ψηφοδέλτιο, σαν το σχολείο ένα πράγμα facepalm


    Ναι Κώννη κάποιες παρατάξεις είναι ενοχλητικές και ντροπιαστικές και χυδαίες. Βασικά ένα χρόνο στην σχολή ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω αν είμαι υπέρ ή κατά. panic Μάλλον υπέρ μίας και κατά των άλλων. [angel]



    AΡΝΟΥΜΑΙ
    ΝΑ ΓΙΝΩ
    ΑΥΤΟ
    ΠΟΥ
    ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
    head of derp:
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τρι Σεπ 25, 2012 10:49 pm

    Ρε Λίζα αν είναι πκσίτης πως δεν υπάρχουν παρατάξεις και είναι έξι ανεξάρτητοι;
    Και είναι ΤΟ ΔΣ :P




    Statler
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Σαβ Δεκ 01, 2012 1:50 am

    Ρε φίλε και νόμιζα ότι ενδοπανεπιστημιακά το πρόβλημα της αριστεράς είναι η ΚΝΕ, μέχρι που είδα εαακίτες να πλακώνονται με αυτόνομους. Καταδικάσαμε την αριστερά και τις ιδέες της και έχουμε τις εκλογές να αναδείξουμε ένα κόμμα-φορέα ορισμένων εξ αυτών. Αμ δε, αριστερά σημαίνει ενότητα και όσο αυτό δεν υπάρχει, τουλάχιστον στη νεολαία, προκοπή δε θα δούμε.




    Statler
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από FLEUR258 Παρ Σεπ 27, 2013 6:14 pm

    Είχα πάει στις φετινές εκλογές,και γενικά θεωρώ καλό να πηγαίνουμε να ψηφίζουμε.
    Δεν μου αρέσει μονάχα αυτά που σε πιάνουν πριν τις εκλογές και μπλα μπλα μπλα.Θα ψηφίσω ότι θέλω ΕΓΩ,και όσα και να μου πεις δεν σε ακούω.erimi Αμαν πια αυτό το πράγμα,λες και δεν έχουμε άποψη ή λες και με λίγο μπλα μπλα μπορούν να σου αλλάξουνε πανεύκολα γνώμη.:P 



    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Hecate Παρ Σεπ 27, 2013 7:11 pm

    Έχω πάει 1 στις 3 φορές στη σχολή μου. Υπάρχουν 4 παρατάξεις, τη σχολή την έχει εργολαβία η ΔΑΠ απεξαπανέκαθεν και κατά μέσο όρο οι συνολικές ψήφοι του Μ.Α.Σ. είναι περίπου όσα και τα άτομα στο ψηφοδέλτιο της ΔΑΠ.



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Ws1999D
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Παρ Σεπ 27, 2013 8:22 pm

    ΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΟ
    ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ

    σύνθημα δαπάρας μας που δεν ντρέπεται να αποκαλέσει έναν σταθμό του αντιδικτατορικού αγώνα ως "δεξιό", αλλά καλά κάνουν αφού κάθε χρόνο τη βγάζουμε αυτοδυναμία. 
    Ο σύλλογός μας είναι ό,τι πιο απολιτικ έχω γνωρίσει τουλάχιστον στο ΑΠΘ. Οι περισσότεροι έχουν ήδη γονείς, θείους, κουμπάρους πολ. μηχ. οπότε είναι έτοιμη η αποκατάσταση και φυσικά το επάγγελμα του "εργολάβου" συνδέθηκε στενά την προηγούμενη 20ετία, 60ετία βασικά αφού το κακό έχει τις ρίζες του στον Καραμανλή τον γηραιότερο, με την δεξιά, έτσι δικαιολογούνται εμμέσως οι νεοφιλελέδικες αποχρώσεις που μολύνουν τις σχολές με την παρουσία τους.

    Δεν πιστεύω στις φοιτητικές εκλογές και θεωρώ ότι ο σύλλογος αποτελεί μία ιδανική ευκαιρία για αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες. Επειδή όμως δεν θεωρώ ότι έκανα ποτέ μέχρι τώρα κάτι για να διεκδικήσω τέτοιου είδους οργάνωση με οριζόντιες δομές, ψήφισα και τις δύο χρονιές μέχρι τώρα.




    Statler
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από FLEUR258 Παρ Σεπ 27, 2013 8:58 pm

    Εμάς φέτος επιτέλους έσπασε η συτοδυναμια της δαπ.
    Μετά νομίζω ακολουθούσε κνε πασπ κ εαακ
    Το τραγικό είναι με τα άτομα που ψηφίζουν δαπ.
    Έρχεται η αλλά κ μου λέει πως ξεπαιρναει το όριο γ τν αίτηση κ το θεωρία άδικο.
    Η μου έρχονται οι άλλοι από την επαρχία,τσακ δαγκωτό δαπ :-P



    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από anthian9 Τετ Νοε 20, 2013 2:30 pm

    Amycus έγραψε:Δεν ειμαι φοιτητης πλεον αλλα ψηφιζω ενα ξεκαθαρο ΟΧΙ.Αντικειμενικος σκοπος του πανεπιστημιου ειναι η γνωση και οχι η κομματικοποιηση.Γιατι οι φοιτητικες παραταξεις αυτο μονο προσφερουν,κομματικοποιηση και οχι πολιτικη σκεψη και προβληματισμο που αποκτα ο καθενας μονος του παρακολουθωντας την πολιτικη ζωη του τοπου.Σκοπος τους ειναι να εξασφαλισουν ψηφους,μια ψηφοθηρια ξεφτιλας και να προωθηθουν οι ιδιοι ειτε μεσω των καθηγητων που ευνοουν το κομμα που ανηκουν ειτε απο τους εκαστοτε βουλευτες και υπουργους του κομματος τους.Για να μην μιλησω για την Νομικη και το μεγαλο πληγμα στην πολιτικη.Στο κατω κατω της γραφης,οι φοιτητες εχουν δικαιωμα ψηφου σε βουλευτικες και δημοτικες εκλογες,προς τι λοιπον η πολιτικη εκφραση στο πανεπιστημιο;Δεν ειναι δευτεροβαθμια εκπαιδευση που ας πουμε μαθαινουμε την σημασια της δημοκρατιας μεσω των εκλογων.Δεν ψηφισα ποτε μου σε αυτες τις εκλογες και οι απαντησεις μου στους ''εκπροσωπους'' τους πορρω απειχαν απο το να θεωρηθουν ευγενικες.Ας βρουνε αλλο τροπο να ικανοποιησουν τα μικροσυμφεροντα τους.
    ^bless this post.
    Είμαι υπέρ της πολιτικοποιήσης, αλλά κατά της κομματικοποίησης.
    Ασχολούμαι μόνη μου με την εκάστοτε πολιτική επικαιρότητα, και αν αισθάνομαι την ανάγκη να διαμαρτυρηθώ, κατεβαίνω στην πορεία, χωρίς να χρειάζομαι το τάδε κόμμα να με πιάσει από το χεράκι και να πάμε παρέα ή να μου εξηγήσει τι συμβαίνει γύρω μου. Ματάκια έχω και βλέπω, μυαλό έχω και λειτουργεί. Θα μου πείτε τώρα, ναι, φυσικά και έχεις, αλλά δε θα ταν ωραίος ο πολιτικός διάλογος με κάποιον σύμφωνο ή και αντίθετο με αυτό που πιστεύεις ή καταλαβαίνεις; Φυσικά, αλλά (από προσωπική εμπειρία) διάλογος και παρατάξεις δεν πάνε μαζί. Πιο πιο πολύ μονόλογο θα το έλεγα. Έρχεται ο κάθε εκπρόσωπος και λέει τη φανφάρα του, χωρίς καμία επιχειρηματολογία, απλά αερολογώντας και λαϊκίζοντας, σε μια αισχρή προσπάθεια να προπαγανδίσει και να προσηλυτίσει. Να τονίσω βέβαια ότι λένε να διαμαρτυρηθούμε για το ένα, να διαμαρτυρηθούμε για το άλλο, λένε πως η τάδε απόφαση είναι άδικη και λάθος, αλλά ποτέ, μα ποτέ δεν αντιπροτείνουν κάτι. Αντίδραση για την αντίδραση και καμία ουσιαστική πρόταση. Έτσι απλά.

    Μπορεί να με εκφράζουν ιδεολογικά διαφορετικές προτάσεις από κάθε κόμμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως α.με εκφράζει κάποια κομματική παράταξη εξ' ολοκλήρου, β. (...δεν) θα μου άρεσε να περιοριστώ στην στενή λογική και δράση των κομμάτων όπου η κάθε αντίρρηση θεωρείται αυτόματα και διαφοροποιήση που σε αποκλείει από την υπόλοιπη ομάδα και γ. (...δεν) πιστεύω ότι έχει όντως κάποιο θετικό αποτέλεσμα η δράση των παρατάξεων.
    Μας λένε πως αγωνίζονται για την προώθηση των προβλημάτων της κάθε σχολής, αλλά από πράξεις; Εγώ δεν είδα κάποια διαφορά στην καθαριότητα λ.χ., ή σε οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα/έλλειψη που αντιμετωπίζουμε. Αντιθέτως, παρευρέθηκα σε συνευλεύσεις χωρίς νόημα, με βαβούρα και διαπληκτισμούς. Το επίπεδο των ομιλητών ήταν σημειωτέον, τραγικό. Κενολογία at its finest και καμία αντικειμενικότητα τα λεγόμενά τους. Απλά υπερασπίζονταν μικροκομματικά συμφέροντα. Αηδίασα.

    Ακόμα και τα ενημερωτικά φυλλάδια που μοιράζουν, είναι τόσο, μα τόσο biased. Έχω φτάσει σε σημείο να καταλαβαίνω ποια παράταξη μου έδωσε το συγκεκριμένο φυλλάδιο, απλά και μόνο παρατηρώντας το λεξιλόγιο και την φρασεολογία που χρησιμοποιούν.

    Σε τελικό συμπέρασμα, δεν γουστάρω κανέναν κομματικό χρωματισμό. Καταλαβαίνω ότι ο άνθρωπος εκ φύσεως του θέλει να αισθάνεται πως ανήκει σε μια ομάδα η οποία τον εκφράζει ιδεολογικά και αλληλεπιδρά με αυτήν και κοινωνικά, αλλά η τωρινή μορφή και δράση των παρατάξεων στο πανεπιστήμιο, μου μοιάζει πολύ αποκρουστική. Είναι σαν να μιλάμε για αντίπαλες ομάδες ράγκμπι, οι οποίες εκτός του ότι ανταγωνίζονται η μία την άλλη(πράγμα που θα ήταν φυσιολογικό, αν γινόταν σε επίπεδο διεκδικήσεων και όχι λεκτικό κ ανούσιο), μισούν και το κοινό που παρακολουθεί τους αγώνες τους. Τι εννοώ;
    Δεν θες να είσαι π.χ. μέρος της ΚΝΕ; Στιγματίζεσαι σαν αντικομμουνιστής. Θες να είσαι μέλος της ΚΝΕ; Στιγματίζεσαι σαν (ξεροκέφαλος) κομμουνιστής.
    What kind of fucked up shit is this?

    Κατά, κατά και πάλι κατά.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Παρ Νοε 22, 2013 1:54 pm

    Γενικά οι παρατάξεις δεν είναι ομαδούλες. Ομάδες είναι οι κινηματογραφικές για παράδειγμα... τέλος πάντων αλλού θέλω να εστιάσω.
    Αυτή η στερεοτυπική άποψη για τις παρατάξεις, που είναι εν πολλοίς και ρεαλιστική, παίρνει μαζί και τα σχήματα. Τα σχήματα είναι πολιτικοί σχηματισμοί ανοιχτοί, δηλαδή μπορεί να τους παρακολουθήσει κάποιος και να έχει λόγο εκεί χωρίς να ανήκει ή να είναι υποχρεωμένος, με την ένταξή του, να έχει το όνομά του στο ψηφοδέλτιο.
    Σχήμα είναι η εαακ και τα αυτόνομα, σε όσες σχολές υπάρχουν (Ανθή σε εσάς νομίζω ειναι η ΑΚΙΔΑ αυτόνομη). Αυτό για το σχόλιο περί προσηλυτισμού. Με την έδρα στο πανεπιστήμιο δεν παίρνεις λεφτά για να θέλει κάποιος να τον ψηφίσεις, γι' αυτό και μιλάμε για οργανώσεις κατά τι πιο έμπιστες από τα κόμματα.

    Μέσα στα σχήματα διατυπώνονται και αντιπροτάσεις για όλα τα σημαντικά ζητήματα, γι' αυτό δεν αντέχω τη λογική του εκμηδενισμού "δεν κάνουν τίποτα, απλά παραπονιούνται". Με το ίδιο σκεπτικό, εσύ, μόνη σου, όπως και ο καθενας, τι αντιπροτάσεις κάνετε; Πως παλεύετε για να εφαρμοστούν; Και πως καλείτε άλλους στην πάλη σας; Υπογράφετε τα κείμενά σας ως τι; Και γιατί να σας εμπιστευτεί κάποιος όταν δεν έχετε κάποιο πολιτικό πρόσημο; Τι αποκλείει στις τάξεις σας να υπάρχει και ένας Χρυσαυγίτης που την δεδομένη στιγμή έχει κάποια κοινά συμφέροντα;
    Ο πολιτικός χρωματισμός δεν είναι κάτι κακό, οι παθογένειές του είναι αυτές που έχουν στο στόχαστρο οι περισσότεροι.

    Επίσης στην πορεία σε καλούν οι οργανώσεις για δύο κυρίως λόγους, αφενός τη μαζικότητα της πορείας και αφετέρου τη δική σου ασφάλεια. Τα καλέσματα συνήθως έως πάντα έχουν τη δική τους περιφρούρηση και κινδυνεύεις να τις φας ή να καταλήξεις με όπλα στην τσάντα λιγότερο απ' ό,τι αν κατέβεις μόνη σου. Σε πολλές πορείες καλούν και οι ίδιοι οι φοιτητικοί σύλλογοι, με δικό τους μπλοκ. Αυτό σου φαίνεται σωστό; Αν ναι, σύντομα θα καταλάβεις ότι αυτά τα καλέσματα χάρη στους εαακίτες, τους αυτόνομους, τους αρενίτες και άλλους αριστερούς ή ανάρχες περνάνε. Η ΔΑΠ ποτέ δε θα κατεβάσει το σύλλογο σε μία πορεία. Και εδώ βλέπεις έναν ακόμα λόγο που δικαιολογεί την ύπαρξη τέτοιων σχημάτων.

    Δε θεωρώ επίσης ότι μπορεί να σε εκφράζουν διαφορετικές παρατάξεις την ίδια στιγμή αφού σε ορισματικά θέματα έχουν διαφωνίες. Όσες φορές προκύπτει η ανάγκη για από κοινού δράση, όπως πχ τώρα στο ΕΚΠΑ και το ΕΜΠ, αλλά και πάρα πολλές φορές στο ΑΠΘ και αλλού, κατεβαίνουν κοινά πλαίσια που τα υπογράφουν συνήθως οι περισσότεροι αριστεροί και οι αυτόνομοι. Αλλά περιορίζονται στα πολύ στενά όρια λίγων ζητημάτων στων οποίων την αντιμετώπιση συμφωνούν. Και αν πας και σε καμία συνάντηση όπου γράφεται το κοινό πλαίσιο (επίσης ανοιχτές...) θα δεις ότι ακόμα και εκεί οι προσεγγίσεις διαφέρουν αρκετά.

    Κλείνοντας θέλω να τονίσω και πάλι ότι η παράταξη δεν είναι ομάδα που αλληλεπιδράς κοινωνικά και παραλήπτης της ανάγκης σου να συναναστραφείς κόσμο. Το τι είναι το αφήνω να το ανακαλύψεις μόνη σου, χωρίς να σε καλώ να ενταχθείς σε κάποια, προφανώς. Απλώς είναι κρίμα που αυτή η στάση κατά των παρατάξεων στην τριτοβάθμια καταλήγει, σχεδόν πάντοτε, σε απολιτικοποίηση του υποκειμένου.




    Statler
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από anthian9 Πεμ Δεκ 05, 2013 6:00 pm

    Θα σχολιάσω μονάχα το συμπέρασμα, καθότι στα υπόλοιπα διαφωνούμε και δεν θεωρώ πως υπάρχει λόγος να αναλύσω περισσότερο. Τα επιχειρήματά μου τα παρουσιάζω εκτενώς στο προηγούμενο ποστ μου.

    Σοβαρά πιστεύεις ότι όποιος είναι κατά των παρατάξεων, είναι απολιτίκ; confused 
    Όσο είμαι κατά της κομματικοποιήσης, άλλο τόσο είμαι κατά της απολιτικοποιήσης.
    Δεν θεωρώ όμως ότι με το που γίνομαι μέλος μια παράταξης, αυτομάτως αρχίζω να ενδιαφέρομαι για τα κοινά της χώρας μου.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Πεμ Δεκ 05, 2013 6:14 pm

    Συμφωνώ και εγώ με το Θάνο και την Ανθή. Είναι τραγελαφικό πλέον ότι στις γενικές συνελεύσεις συμμετέχουν τόσο λίγοι φοιτητές και παρόλα αυτά παίρνονται αποφάσεις που ούτε κατά διάνοια δεν αντιπροσωπεύουν τους φοιτητές, και το γεγονός αυτό θα έπρεπε να μας λέει ότι αυτοί που δεν έρχονται απαξιούν πλήρως για τις διαδικασίες λήψης αποφάσεων έτσι όπως αυτές έχουν διαμορφωθεί με ανούσια πυρά μεταξύ παρατάξεων  (πέραν του ότι η όποια απόφαση είναι πιο πολύ πρόταση παρά απόφαση καθώς δεν μπορείς να επιβάλεις σε κανέναν αυτό που ψηφίζεται , ούτε σε φοιτητή ούτε σε έδρα - πολλοί μπερδεύουν τις αποφάσεις του συλλόγου με τη βουλή...- ). Αντίθετα πολλοί συνεχίζουν να πιστεύουν ότι όσοι δεν παν σε συνελεύσεις είναι αδιάφοροι και απολιτικοποιημένοι (δηλαδή το 90% των φοιτητών; ) . Μπράβο , ωραίο συμπέρασμα.

    Επίσης το ότι μπορεί να συμφωνείς με κάποια πλαίσιο πάνω σε κάποιο θέμα αλλά να διαφωνείς με το ίδιο πλαίσιο σε κάποιο άλλο θέμα είναι εντελώς αυτονόητο.



    *
    *
    *
    *
    *
    *

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Image
    Hrw Black Snape
    Hrw Black Snape
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 694
    Ηλικία : 29
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Αnyone who thinks sitting in a church can make you a christian,must also think that sitting in a garage can make you a car

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Hrw Black Snape Δευ Ιαν 06, 2014 2:59 pm

    Από τη στιγμή που υπάρχουν οι φοιτητικές εκλογές, νομίζω είναι λογικό να υπάρχουν και οι παρατάξεις για να ξεχωρίζεις το ποιός σου προτείνει τι. Ο εκφυλισμός που προβάλλουν οι περισσότερες παρατάξεις να εκλείψει. Πήγα πέρυσι σε μάθημα μετά τις φοιτητικές εκλογές και δεν είχε τελειώσει η καταμέτρηση ακόμη. Παιδιά, φώναζαν κάτι συνθήματα, ο θεός να σε φυλάει. Δε θα πω εδώ πέρα τι έλεγαν, αλλά ήταν για πολλές σφαλιάρες... Να μη σχολιάσω τα σπασμένα έδρανα και ταβάνια πάνω στο "πάθος" της νίκης (ή της ήττας αναλόγως).
    Αυτά περί εκλογών. Τώρα σε θέματα που αφορούν όλους τους φοιτητές, θεωρώ πρέπει να είμαστε ενωμένοι γιατί στο κάτω- κάτω όλοι τα ίδια προβλήματα έχουμε. Στο δικό μου πανεπιστήμιο ας πούμε, δε μας δίνουν ένα βιβλίο που το χρειαζόμαστε οπωσδήποτε. Ε, αυτό δεν πρέπει να το διεκδικήσουμε όλοι ανεξαρτήτως λοιπών πολιτικών απόψεων;!



    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 222
    home sweet home:
    it all ends here:
    Evie Frye
    Evie Frye
    Administrator
    Head of D.M.L.E.
    Administrator Head of D.M.L.E.


    Αριθμός μηνυμάτων : 5570
    Ηλικία : 25
    Location : Grand Budapest Hotel
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Mathematics is not about numbers, equations, computations, or algorithms; it is about understanding.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Evie Frye Πεμ Μάης 17, 2018 12:24 pm

    Έκανα 0/2 φέτος bounce .
    Βγήκε η ΔΑΠ με 6 ψήφους διάφορα από τη ΠΚΣ (πέρυσι η διαφορά ήταν στους 14). Λογικό βέβαια, μιας και η ΔΑΠ το μόνο που κάνει όλο το χρόνο είναι να ανανεώνει τις αφίσες της πριν τις εκλογές unsure . Όπως φαίνεται, του χρόνου ο σύλλογος θα βάφει κόκκινος. Όχι ότι θα έχει και καμιά διαφορά, αλλά έτσι, να σπάσει λίγο η μονοτονία (από φθίνουσα, να κάνει σημείο καμπής και μετά να κάνει λίγο αύξουσα και μετά πάλι φθίνουσα)
    Τρίτα τα αριστερά και τελευταίοι οι ΠΑΣΠιτες (που δεν είχα ιδέα ότι υπήρχαν στο τμήμα μας? Ούτε αφίσες, ούτε τραπεζάκια? Μόνοι τους ψηφίστηκαν? )



    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Wixyzk10

    Stuff and Thangs:
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 26
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Πεμ Μάης 17, 2018 1:19 pm

    Φοιτητικές εκλογές sick sick sick



    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Screen24
    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Tumblr11
    Evie Frye
    Evie Frye
    Administrator
    Head of D.M.L.E.
    Administrator Head of D.M.L.E.


    Αριθμός μηνυμάτων : 5570
    Ηλικία : 25
    Location : Grand Budapest Hotel
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Mathematics is not about numbers, equations, computations, or algorithms; it is about understanding.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Evie Frye Πεμ Απρ 04, 2019 7:21 pm

    Τα τόπικ Κομματικοποίηση και Φανατισμός και Φοιτητικές εκλογές συγχωνεύτηκαν στο Να υπάρχουν παρατάξεις στις σχολές, το οποίο μετονομάσθηκε σε Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές.



    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Wixyzk10

    Stuff and Thangs:
    Evie Frye
    Evie Frye
    Administrator
    Head of D.M.L.E.
    Administrator Head of D.M.L.E.


    Αριθμός μηνυμάτων : 5570
    Ηλικία : 25
    Location : Grand Budapest Hotel
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Mathematics is not about numbers, equations, computations, or algorithms; it is about understanding.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Evie Frye Παρ Απρ 12, 2019 3:04 pm

    Μια εβδομάδα πριν τις εκλογές. Πατάει πόδι ο πρόεδρος της ΔΑΠ. Δεν κάνει τίποτα. Το τραπεζάκι της ΠΑΣΠ είναι άδειο.
    5 μέρες πριν τις εκλογές. Τα ΕΑΑΚ κάνουν έφοδο με τις γνωστές τους φωτοτυπίες που γράφουν κατεβατά και είναι κατά των πάντων.
    4 μέρες πριν από τις εκλογές. Τα ανομολόγητα του Πα.Πα ρίχνουν βολές κατά ΕΑΑΚ.
    2 μέρες πριν τις εκλογές. Κατάληψη έπειτα από απόφαση της γενικής συνέλευσης που ένας θεός θυμάται πότε έγινε και κινητοποίηση στη Σύγκλητο.
    1 μέρα πριν τις εκλογές. Τα ΕΑΑΚ κάνουν έφοδο στο φβ και ανεβάζουν νέο κατεβατό με τον προεκλογικό τους αγώνα. Ας τους πει κάποιος πως όλος ο σύλλογος δεν αποτελείται μόνο από αυτούς που παίρνουν όλα τα εύσημα. Ανεβάζουν και κείμενο με οδηγίες για το που και πως να ψηφίσουμε. Στη σχολή δεν υπάρχουν αφίσες μετά από την ανακαίνηση των αμφιθεάτρων και κράξιμο στα ΕΑΑΚ που ανέβασαν μια σε καθαρό τοίχο. Υπάρχουν μόνο πανό. Τα φυσιολογικά και τα μη φυσιολογικά.
    Το δικό μας μη φυσιολογικό:

    Το μη φυσιολογικό των βιολόγων:

    Και έπειτα από τις εκλογές, η σχολή των θετικών επιστημών είναι χωρισμένη στη μέση, οι μισοί έβγαλαν ΔΑΠ και οι άλλοι μισού αριστερούς. Εμείς αλλάξαμε χρώματα και από μπλε γίναμε κόκκκινοι. Οι ΠΚΣ έβγαλε 176 ψήφους, 26 παραπάνω από τη ΔΑΠ, σπάζοντας το σερί του Μπουλού (του προέδρου τους). Η άφαντη ΠΑΣΠ ψηφίστηκε από 58 άτομα που τους λείπει ο Ανδρέας και η αγαπητή ΕΑΑΚ, αποτελούμενη από 3 σχήματα or whatever, μόλις 55. Μεταξύ του ψηφίστηκαν...
    Περιμένουμε την ανάπτυξη και τα μέμε "... με ΔΑΠ, ... με ΠΚΣ."



    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Wixyzk10

    Stuff and Thangs:
    Teddy Lupin
    Teddy Lupin
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1186
    Ηλικία : 26
    Location : Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Teddy Lupin Παρ Απρ 12, 2019 6:20 pm

    ^ μπαχαχαχχαχα :P :P Laughing

    Εγώ απλά κατέβηκα να ψηφίσω και έπειτα έφυγα.
    Στη σχολή μου βγήκε ΠΑΣΠ, με ΔΑΠ πολύ κοντά, και έπειτα ΠΚΣ.

    Μετά από τις εμπειρίες του πρώτου έτους (στην πρώτη μου καταμέτρηση ψήφων) απλά πάω, ψηφίζω, και φεύγω. Δεν ασχολούμε καθόλου.



    I never found beauty longing for the impossible
    and never found the possible to be beyond my reach.


    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Giphy

    .:
    Evie Frye
    Evie Frye
    Administrator
    Head of D.M.L.E.
    Administrator Head of D.M.L.E.


    Αριθμός μηνυμάτων : 5570
    Ηλικία : 25
    Location : Grand Budapest Hotel
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Mathematics is not about numbers, equations, computations, or algorithms; it is about understanding.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Evie Frye Παρ Απρ 12, 2019 8:43 pm

    Εσύ τουλάχιστον πήγες και ψήφισες. Εμένα μου έπεφτε λίγο μακριά. :P (Και στο 1ο έτος που ήταν στο σχολείο στην άλλη γωνία, δεν πήγα πάλι)

    Ενημερώθηκα και για τους τρελούς πανηγυρισμούς που γίνονται μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Τύμπανα, καπνογόνα, ποτά μέχρι πρωίας...Ούτε η ΑΕΚ να έπαιρνε το πρωτάθλημα έτσι, ούτε στο συλλαλητήριο για την Μακεδονία. Razz Εντάξει, βγήκατε για άλλη μια φορά. Και τι έγινε? Προς τι το τρελό το ξεφάντωμα που την επόμενη κάνεις δεν πάρει σχολή από το ξενύχτι?



    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 4 Wixyzk10

    Stuff and Thangs:

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Ιουλ 04, 2024 6:30 pm