.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+31
Arcturus Regulus Black
anthian9
FLEUR258
Morgan le Fay
elliza
Amelia Blackfoot
Σελήνη
AngieWiz
Laura Mandley
radiopalmos
padfoot afrodite black
Sev
Merlin the Master Wizard
Amycus
Hecate
Madame Maxime
Andromeda Black
MagicSpell
Merlin Longstaff
Rea
Fleur Delacour
Artemisia Lufkin
Harry Potter
FoNikos21
Bathory's_Son
multi
Tom Marvolo Riddle
Nathaniel
Novaenir
Cassandra Black
Narcissa
35 απαντήσεις

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Ψηφοφορία

    Υποστηρίζετε την ύπαρξη παρατάξεων;

    [ 17 ]
    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 I_vote_lcap44%Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 I_vote_rcap [44%] 
    [ 22 ]
    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 I_vote_lcap56%Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 I_vote_rcap [56%] 

    Σύνολο Ψήφων: 39
    Andromeda Black
    Andromeda Black
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 16892
    Ηλικία : 34
    Location : In Sirius' arms! <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μischief managed.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Andromeda Black Τετ Ιουλ 07, 2010 9:51 pm

    Sorry απλα βαριόμουν λίγο... red face Λεω όχι γιατί τα περισσότερα μέλη των παρατάξεων δεν μπαίνουν στην παράταξη λόγω ιδεολογίας αλλά λόγω συμφερόντων, αυτό τουλάχιστον έχω δει εγώ προσωπικα ως τωρα...
    Πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο οι παραταξεις να μην είχαν πολιτικό χαρακτήρα κ η υπαρξη τους να βασίζεται αποκλειστικά στις αναγκες τησ καθε σχολής κ των φοιτητών.
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Hecate Τετ Ιουλ 07, 2010 9:53 pm

    Αυτό θα ήταν το ιδανικό... Δεν με νοιάζει αν τη σχολή μου την έχει η ΔΑΠ ή η ΠΑΣΠ ή όποιος άλλος, με νοιάζει να κάνει δουλειά και να μην μπαίνου όλοι μέσα για να τους περάσει το μάθημα ο Νεοδημοκράτης / Πασόκος καθηγητής ή για να βρίσκουν παλιές εργασίες για να αντιγράψουν.
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Amycus Πεμ Σεπ 02, 2010 6:51 pm

    Δεν ειμαι φοιτητης πλεον αλλα ψηφιζω ενα ξεκαθαρο ΟΧΙ.Αντικειμενικος σκοπος του πανεπιστημιου ειναι η γνωση και οχι η κομματικοποιηση.Γιατι οι φοιτητικες παραταξεις αυτο μονο προσφερουν,κομματικοποιηση και οχι πολιτικη σκεψη και προβληματισμο που αποκτα ο καθενας μονος του παρακολουθωντας την πολιτικη ζωη του τοπου.Σκοπος τους ειναι να εξασφαλισουν ψηφους,μια ψηφοθηρια ξεφτιλας και να προωθηθουν οι ιδιοι ειτε μεσω των καθηγητων που ευνοουν το κομμα που ανηκουν ειτε απο τους εκαστοτε βουλευτες και υπουργους του κομματος τους.Για να μην μιλησω για την Νομικη και το μεγαλο πληγμα στην πολιτικη.Στο κατω κατω της γραφης,οι φοιτητες εχουν δικαιωμα ψηφου σε βουλευτικες και δημοτικες εκλογες,προς τι λοιπον η πολιτικη εκφραση στο πανεπιστημιο;Δεν ειναι δευτεροβαθμια εκπαιδευση που ας πουμε μαθαινουμε την σημασια της δημοκρατιας μεσω των εκλογων.Δεν ψηφισα ποτε μου σε αυτες τις εκλογες και οι απαντησεις μου στους ''εκπροσωπους'' τους πορρω απειχαν απο το να θεωρηθουν ευγενικες.Ας βρουνε αλλο τροπο να ικανοποιησουν τα μικροσυμφεροντα τους.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Σαβ Σεπ 04, 2010 3:25 pm

    Το ιδανικό θα ήταν να μην υπάρχουν ούτε έξω απ' τις σχολές αλλά οκ...

    Πιστεύω πως για τα ίδια τα πανεπιστήμια θα ήταν καλύτερο να οργανώνονταν οι φοιτητές σε ανεξάρτητες, αχρωματιστες, μη υποκινούμενες ομάδες και να κάνουν ό,τι κάνει σήμερα μία παράταξη. Δεν εννοώ "τίποτα", γιατί ουσιαστικά αυτό κάνουν οι παρατάξεις, εννοώ αυτό που τάζει η κάθε παράταξη πριν τις εκλογές.
    Merlin the Master Wizard
    Merlin the Master Wizard
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 737
    Ηλικία : 32
    Location : Under the glass...
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Just trust yourself!!!

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Merlin the Master Wizard Πεμ Οκτ 07, 2010 10:52 pm

    Δεν είμαι μέλος κάποιας παράταξη κι ούτε και θέλω να γίνω..Δεν έχω κανένα πρόβλημα να υπάρχουν,αν και το όλο θέμα των παρατάξεων μου φαίνεται μούφα.Δεν πιστεύω οτι οι περισσότεροι απ'αυτούς πιστεύουν τα όσα υποστηρίζει η παράταξη τους..Τεσπα..Αυτό που μου σπάει τα νεύρα είναι που δεν σ'αφήνουν σε χλωρό κλαρί,ειδικά εμάς τους πρωτοετής.. :@: Εκνευριστικοί όσο δεν πάει...
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Cassandra Black Πεμ Οκτ 07, 2010 11:24 pm

    ^Γράφτους και θα σ' αφήσουν ήσυχο Razz Μόλις καταλάβουν ότι δεν θες να ασχοληθείς σταματάνε το πρήξιμο. Κι εγώ αυτό έκανα και κατάφερα να βγω με σώας τας φρένας από το πανεπιστήμιο Razz

    Πάντως για το ότι δεν πιστεύουν στο δόγμα της παράταξης, υπάρχουν πραγματικά περιπτώσεις που ισχύει. Στη σχολή μου ήταν μία γραμμένη στη ΔΑΠ μόνο και μόνο επειδή της άρεσε κάποιος από κει, και κατέληξε να γίνει το παιδί για τα θελήματα της παράταξης erimi
    Sev
    Sev
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 1500
    Ηλικία : 31
    Location : Athens
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Η τύχη μοιάζει να είναι εχθρική μαζί μου, έτσι που συχνά αυτό που σχεδιάζω ανατρέπεται και αυτό που επιθυμώ δεν το αποκτώ...

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Sev Παρ Οκτ 08, 2010 3:19 am

    Γιατί ρε παιδιά να μην υπάρχουν οι παρατάξεις? Όποιος θέλει συμμετέχει, όποιος δεν θέλει, δεν το κάνει.

    Είναι ένα εξαιρετικό μέσο κοινωνικοποίησης, γνωρίζεσαι γρήγορα και άνετα με πολλούς, διοργανώνουν πάρτυ, υπάρχουν διάφορες κινηματογραφικές προβολές και λοιπά. Επιπλέον σε ενημερώνουν πάντα τη σωστή στιγμή για ό,τι νέο υπάρχει γιατί αν ήταν να τα περιμένουμε όλα από τη γραμματεία σωθήκαμε...

    Μπορεί να γίνονται κουραστικοί ως ένα βαθμό, αλλά καταλαβαίνουν νωρίς και οι ίδιοι αν μπορούν να σε εκμεταλλευτούν ή όχι. Οπότε μπορείς άνετε να εκμεταλλευτείς ό,τι μπορού να σου προσφέρουν χωρίς κανένα αντίκτυπο Wink
    padfoot afrodite black
    padfoot afrodite black
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 10
    Ηλικία : 31
    Location : στη "συμπρωτευουσα" αλλα στην ουσια στα συννεφα
    Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts:
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από padfoot afrodite black Σαβ Δεκ 04, 2010 3:17 am

    ειναι λογικο να λενε τη γνωμη τους και χρειαζονται παραταξεις ή τουλαχιστον καποιου ειδους "ανεξατητοι" που φροντιζουν για τη λειτουργια της σχολης οι φοιτητες χρειαζονται υποστηριξη αλλα αυτο που κανουν η παραταξεις που υπαρχουν ειναι χαζομαρα ασχολουνται ολοι μερα με τα παρτι και ποιος θα κανει εγγραφη ποιος θα παρει τους περισσοτερους ψηφους ποιος θα καταφερει να "βοηθησει" περισσοτερους πρωτοετεις κ ολα αυτα τα ανουσια πραγματα!
    radiopalmos
    radiopalmos
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 707
    Ηλικία : 25
    Location : Γκρίμολντ Πλέις
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Σκέψεις και συναισθήματα

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από radiopalmos Κυρ Φεβ 13, 2011 12:21 pm

    ναι
    Laura Mandley
    Laura Mandley
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 4034
    Ηλικία : 31
    Location : Nargothrond
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Misunderstanding is geniuses curse, they call us evil but nothing is worse than passive submission to meaningless rules these are oppression and misery's tools.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Laura Mandley Σαβ Απρ 23, 2011 7:15 pm

    Δεν ασπάζομαι την κομματικοποίηση.Θεωρώ οτι καθιστά τους ανθρώπους φανατικούς και μονόπλευρους.Κακά τα ψέματα,τι προσφέρουν οι παρατάξεις στις σχολές?Κατά τη γνώμη μου,δημιούργουν ένα status quo ευνοούμενων που είναι δύσκολο να ανατραπεί.Επίσης καθιστούν τους φοιτητές αδρανείς και ανίκανους να αναζητούν από μόνοι τους λύσεις στα προβλήματα που τους απασχολούν,γιατί τους τα δινουν έτοιμα.Εκτός αυτού παπαγαλίζουν τα λεγόμενα των κομμάτων με τόσο πάθος που καταντά κουραστικό και καταλαβαίνεις ότι δεν ξέρουν που τους παν τα τέσσερα.Απλά ανακυκλώνουν κάτι που είχε ειπωθεί κάπου,κάποτε.Αφήστε που οι συνελεύσεις είναι σκέτο αίσχος.Έτσι,δεν θεωρώ την ύπαρξή τους αναγκαία.
    AngieWiz
    AngieWiz
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 422
    Ηλικία : 34
    Location : Hogwarts(always)
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: How much happier a person can be...?! :D

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από AngieWiz Παρ Ιουλ 01, 2011 2:32 pm

    Sivilla Treloni Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!και σε καταλαβαίνω γιατί είμαι στο Πρόγραμμα(και δίνουμε αρκετά μαθήματα μαζί! Razz )Δεν είμαι καταταγμένη σε κάποιο κόμμα και ούτε σκοπεύω γτ πιστεύω ότι ο τρόπος που εκφράζονται μέσα στα πανεπιστήμια δεν είναι ο σωστός και γι'αυτό δεν έχουν και λόγο ύπαρξης...μπορεί να λέμε πως πρέπει να υπάρχει ελευθερία λόγου,αλλά τα συγκεκριμένα κόμματα που δρουν(τουλάχιστον μέσα στη φιλοσοφικά)μόνο αυτό δε σε αφήνουν να έχεις!
    Σελήνη
    Σελήνη
    Τριτοετής στην Σχολή
    Τριτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 73
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Σελήνη Δευ Ιουλ 18, 2011 12:06 pm

    Νομίζω ότι η πολιτική δεν έχει καμία θέση στα Πανεπιστήμια.
    Ο καθένας φυσικά μπορεί να υποστηρίζει κάποια πολιτική ιδεολογία (ας πούμε ότι κι οι παρατάξεις έχουν κάποια Razz ), αλλά αυτό που γίνεται με τις παρατάξεις στις σχολές είναι απαράδεκτο.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τρι Αυγ 16, 2011 5:13 pm

    Συγγνώμη αλλά μόνο η πολιτική θα έπρεπε να έχει θέση στο πανεπιστήμιο, τον Ναό του Νου. Τα κόμματα δεν θα έπρεπε να μπλέκονται εκεί μέσα... αλλά όλοι κάνουμε ένα λάθος εδώ πέρα, κι εγώ μαζι. Θεωρούμε πως το χειρότερο που συμβαίνει στα πανεπιστήμια σχετικά με τα κόμματα είναι οι παρατάξεις. Μέγα λάθος λέω εγώ, κρίνοντας από τις τελευταίες δηλώσεις των πρυτάνεων όλων των ελληνικών ιδρυμάτων. Το χειρότερο είναι που οι πρυτάνεις διατηρούν μία κομματική ταυτότητα που σπάνια κρύβουν και που πολύ συχνά υποστηρίζει τις κυβερνητικές επιλογές τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους, αφήνοντας το πανεπιστήμιο και τους φοιτητές εκτεθειμένους.


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Tom Marvolo Riddle στις Παρ Νοε 22, 2013 1:26 pm, 1 φορά
    AngieWiz
    AngieWiz
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 422
    Ηλικία : 34
    Location : Hogwarts(always)
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: How much happier a person can be...?! :D

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από AngieWiz Τετ Αυγ 17, 2011 1:11 am

    Απόλυτως σωστά όλα αυτά που λες και συμφωνώ μαζί σου...αλλά έτσι είναι το ελληνικό πανεπιστήμιο.Τί κάνουμε λοιπόν όταν η κατάσταση τις περισσότερες φορές δεν αντιμετωπίζεται?!
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τετ Αυγ 17, 2011 11:51 am

    Μα γιατί να μην αντιμετωπίζεται; Δηλαδή ή θα έχουμε μία χούντα με μηδενική πολιτική δραστηριότητα μέσα στους ακαδημαϊκούς χώρους, ή θα έχουμε το σημερινό χάλι; Στο χέρι μας (και εννοώ των φοιτητών, βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα παρ' όλο που δεν είμαι ακόμη επίσημα τέτοιος!) δεν είναι να φύγουν οι παρατάξεις από τις σχολές και να τις μετατρέψουμε σε έναν παράδεισο δημοκρατίας;
    Δεν μιλάω ουτοπικά, είναι γεγονός και το αιώνιο επιχείρημα όλων των βολεμένων της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας πως η άμεση δημοκρατία δεν μπορεί να λειτουργήσει με πολλά άτομα. Ο αριθμός των φοιτητών σε μια σχολή όμως, ή και σε ολόκληρο τμήμα, εμένα μου φαίνεται ιδανικός. Από τη στιγμή που οι παρατάξεις δεν μας επιβάλλονται συνταγματικά, έχουμε κάθε δικαίωμα (και λόγο...) να τις πετάξουμε έξω.
    Τώρα, όσον αφορά ό,τι είπα παραπάνω με τους πρυτάνεις... εκεί απλά βασιζόμαστε στην καλή τους θέληση, ίσως και στο προοδευτικό προφίλ που θέλουν να δημιουργήσουν βοηθώντας μας.
    AngieWiz
    AngieWiz
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 422
    Ηλικία : 34
    Location : Hogwarts(always)
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: How much happier a person can be...?! :D

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από AngieWiz Παρ Αυγ 19, 2011 9:27 pm

    Συμφωνώ με όσα λες και πίστευα ακριβώς τα ίδια μέχρι που μπήκα στο πανεπιστήμιο και το πρώτο πράγμα που αντίκρυσα την πρώτη κιόλας μέρα της εγραφής ήταν τα κομματικά "κοράκια"(αν μου επιτρέπεται η έκφραση)να προσπαθούν να με πείσουν για όσα λένε και κάνουν,χωρίς να μ αφήνουν ιδιαίτερο περιθώριο να πω τη δική μου άποψη.Εκεί πήγαινε και το σχόλιό μου σχετικά με το πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί η κατάσταση.Η κατάσταση δε θα αλλάξει σύντομα και χρειάζονται πολλά φωτισμένα μυαλά για να γίνει πλήρως κατανοητό το χάλι που επικρατεί στο σημερινό πανεπιστήμιο...
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Παρ Αυγ 19, 2011 9:53 pm

    Είμαι της άποψης ότι φωτισμένα μυαλά και λύσεις υπάρχουν, λύσεις όχι πολύπλοκες και αδύνατες ως προς την υλοποίηση, αλλά πράγματα απλά που μπορούν ακόμα και λίγοι άνθρωποι να τα εφαρμόσουν για να καθαριστεί το πανεπιστήμιο.
    Απλώς, το πρόβλημα δεν προβάλλεται εκ των έσω, κυκλοφορούν διάφορα και πρόσφατα βγήκε ένα αισχρό βιντεάκι ΔΑΠιτών, τόσο αισχρό που προβλήθηκε ακόμα και από την τηλεόραση η οποία παραδοσιακά πλέον αγνοεί την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Μερικά τέτοια ακόμα και ο κόσμος θα αρχίσει να καταλαβαίνει πόσο έχει διαφθαρεί το πανεπιστήμιο. Ελπίζω τουλάχιστον.
    Τώρα, μία πιο ρεαλιστική ματιά θα ρίξω σε κάνα δίμηνο που θα τα γνωρίσω και εγώ.
    AngieWiz
    AngieWiz
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 422
    Ηλικία : 34
    Location : Hogwarts(always)
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: How much happier a person can be...?! :D

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από AngieWiz Τρι Αυγ 23, 2011 11:43 am

    Ναι,έτυχε κι έπεσε κ στα χέρια μ το βιντεάκι που λες και συμφωνώ ότι ήταν αισχρό..έχεις πολύ καλές απόψεις και μακάρι να σ δωθεί η ευκαιρία να τις προβάλεις προς τα έξω χωρίς τα συνηθισμένα κομματικά στερεότυπα.Από κει κ πέρα σου εύχομαι να μπεις και να μην απογοητευτείς όπως εγώ...
    Amelia Blackfoot
    Amelia Blackfoot
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20437
    Ηλικία : 571
    Location : 12, Grimmauld Place, 4th floor
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: And Iʼve been looking at the stars for a long, long time, Iʼve been putting out fires all my life. Everybody wants a flame, they donʼt want to get burnt and today is our turn.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Amelia Blackfoot Πεμ Σεπ 29, 2011 6:34 pm

    Είμαι τελείως κατά και θα πω αμέσως και γιατί.

    Θεωρώ τουλάχιστον τραγική την κατάσταση που έχουν διαμορφώσει οι παρατάξεις σήμερα στις σχολές. Να μην μπορείς να κάνεις βήμα σαν πρωτοετής πριν σε πιάσουν από κοντά, να πλακώνονται γιατί ο ένας είναι της ΠΑΣΠ και ο άλλος της ΔΑΠ, να φανατίζονται τόσο νέοι άνθρωποι και να αντιπαθούν ο ένας τον άλλο γιατί απλά είναι άλλης παράταξης κλπ κλπ. Ναι, να πολιτικοποιούνται οι νέοι, ναι, να έχουν πολιτική άποψη και ενημέρωση για τα πολιτικά κόμματα αλλά μετά από ένα σημείο είναι κωμικό το σκηνικό να πιάνονται στα χέρια φοιτητές διαφορετικών παρατάξεων γιατί πήγε να μιλήσει ο ένας σε έναν πρωτοετή που, υποτίθεται, τον καθοδηγούσε ο άλλος. Στη σχολή μου έγινε αυτό.

    Ο φανατισμός, λοιπόν, και οι παρωπίδες που φοράει κάποιος, όταν εντάσσεται σε έναν πολιτικό χώρο από τόσο νωρίς και συνήθως χωρίς να είναι πλήρως ενημερωμένος για την πολιτική σκηνή, εισχωρούν και στη μετέπειτα ζωή του και του αφαιρούν τη κριτική σκέψη που θα είχε αν είχε τα μάτια του ανοιχτά.

    Επομένως, αυτό το θέατρο που γίνεται στα πανεπιστήμια είναι πολύ ύπουλο και κατακριτέο κατ' εμέ.
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από elliza Πεμ Μάης 17, 2012 2:16 am

    Έρχομαι να γράψω ότι στην Νοσηλευτική Αθηνών από τους 700 περίπου φοιτητές ψήφισαν λιγότεροι από 200 και βλέπω αυτό

    Harry Potter έγραψε:οχι εγω δεν ψυφησα δεν ασχολουμαι ... προτιμω να βλεπω Χαρι Ποτερ Laughing


    YOU DESERVE WHAT YOU GET. facepalm
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 29
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Madame Maxime Τρι Σεπ 25, 2012 1:21 am

    Παιδιά η σχολή μου δεν έχει παρατάξεις. erimi
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Τρι Σεπ 25, 2012 1:47 am

    ^This could be para-para-paradice :P
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τρι Σεπ 25, 2012 3:48 am

    ^Ναι και όχι. Τι γίνεται με τα ΔΣ, τις επιτροπές και τις γενικές συνελεύσεις; Στις Καλων Τεχνών και στις Στρατιωτικές που δεν υπάρχουν αυτά μου φαίνεται λογικό να μην υπάρχουν παρατάξεις, στην περίπτωση της Λίζας δεν ξέρω τι γίνεται.
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από elliza Τρι Σεπ 25, 2012 4:42 am

    Madame Maxime έγραψε:Παιδιά η σχολή μου δεν έχει παρατάξεις. erimi


    Αποκλείεται ξέρω τον γραμματέα της δαπ στην σχολή σου (ΜΕΙΝΕ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟΥ :P )

    Πάντως χωρίς παρεξήγηση μπορεί να το έχει η σχολή. Στην νοσηλευτική Αθηνών έχει μόνο πασπ,η οποία μετά από συνεννόηση με την δαπ δεν συμμετείχε στις τελευταίες εκλογές, δαπ και πκσ. Πριν ένα ή δύο χρόνια δημιουργήθηκε ενα ανεξάρτητο αριστερό σχήμα,για να τους ταρακουνήσει λίγο, που πρόσφατα προσαρτήθηκε στην εαακ αλλά διατήρησε και το αρχικό του όνομα. Γενικώς οι περισσότεροι εκεί ζουν σε ένα δικό τους κόσμο έχει και τους σανίτες οπότε τί περιμένεις; :P
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 29
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές - Σελίδα 3 Empty Απ: Παρατάξεις και φοιτητικές εκλογές

    Δημοσίευση από Madame Maxime Τρι Σεπ 25, 2012 12:39 pm

    Μα μίλησα με μία δευτεροετή που είναι στη ΔΣ Ελλίζα. :P
    "ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ δεν υπάρχουν στη σχολή το διοικητικό συμβούλιο απαρτίζεται απο έξι ατομα τα οποια ειναι ανεξαρτητα ενα εκ των οποιων ειμαι και εγω και ενα ατομο απο την πκσ." she said. :P

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Μάης 19, 2024 5:10 pm