.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+11
Cassandra Black
Cassiopeia Black
Amycus
Arcturus Regulus Black
Claire Delacour
Evie Frye
Dragon The Grey
Isabelle Lightwood
Denrean
Higgs Boson
Aurora Sinistra
15 απαντήσεις

    We need feminism because....

    Evie Frye
    Evie Frye
    Administrator
    Head of D.M.L.E.
    Administrator Head of D.M.L.E.


    Αριθμός μηνυμάτων : 5576
    Ηλικία : 26
    Location : Grand Budapest Hotel
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Mathematics is not about numbers, equations, computations, or algorithms; it is about understanding.

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Evie Frye Δευ Μαρ 12, 2018 12:06 am

    Μαρία, νο οφένς, αλλά είσαι triggered. Το ότι διαφωνούμε με εσένα, δεν σημαίνει ότι λέμε μπούρδες. Wink  Δεν χρειάζεται να μας διατυμπανίζεις την αντίθεσή σου ούτε να μπαίνεις σε τόσο επιθετική στάση. Ή δεν απαντάς ή συγκρατιέσαι στο λόγο σου. Αν ήταν να απαντάμε όλοι έτσι, θα σας είχα κάνει τον ημερήσιο προφήτη δωμάτιο με κόκκινο λαμπάκι. hehe

    Με λίγα λόγια, ένα επίπεδο να κρατήσουμε. Διάλογο κάνουμε. Δεν προσπαθούμε να επιβάλλουμε απόψεις. Very Happy

    Back on topic...


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Evie Frye στις Δευ Μαρ 12, 2018 12:08 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : N)



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Wixyzk10

    Stuff and Thangs:
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Δευ Μαρ 12, 2018 12:40 am

    Triggered? Lol...



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Ypo
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Δευ Μαρ 12, 2018 3:39 am

    Καλύτερη αστυνόμευση. Ελ Οου Ελ.



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Screen24
    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Tumblr11
    Teddy Lupin
    Teddy Lupin
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1186
    Ηλικία : 26
    Location : Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Teddy Lupin Δευ Μαρ 12, 2018 10:30 am

    Isabelle Lightwood έγραψε:
    Αν και νομίζω ότι αυτό που είπες, το είπες απλά για να το πεις, δεν βγάζει και νόημα. Προφανώς και αξιολογώ βάσει της κοινωνίας ΜΟΥ, εφόσον αυτή βιώνω και αυτής τις καταστάσεις επωμίζομαι.

    Θα εξηγήσω αυτό που είπα με καλύτερο τρόπο λοιπόν. Τουλάχιστον θα προσπαθήσω.
    Αν εφαρμόσεις τον φεμινισμό στην δική σου κοινωνία, τότε δεν θα βρεις κάποιο πραγματικό πρόβλημα να επιλύσεις με τον φεμινισμό. Άρα θα αναγκαστείς να λύσεις "προβλήματα" όπως manspreading και mansplaining. Καταλαβαίνεις τι εννοώ; Αυτά τα δύο "προλήματα" (manspreading και mansplaning) έχουν δημιουργηθεί από τις φεμινίστριες του 21ου αιώνα επειδή δεν έχουν κάποιο άλλο σοβαρό πρόβλημα να επιλύσουν με τον φεμινισμό.  
    Αν εφάρμοζαν τον φεμινισμό εκεί που πραγματικά οι γυναίκες καταπιέζονται, τότε θα αντιμετώπιζαν πραγματικά προβλήματα, και όχι pseudo-problems όπως manspreading και mansplaning.

    Σίγουρα θα αξιολογήσεις την κοινωνία στην οποία ζεις, αλλά δεν ζούμε σε μια φούσκα. Έχουμε διαδίκτυο και βλέπουμε τι συμβαίνει σε ξένες χώρες. Βλέπουμε γυναίκες να βιώνουν πραγματική καταπίεση λόγω του φύλου τους. Άρα από την στιγμή που δεν βιώνουμε μόνο την κοινωνία μας αλλά και άλλες κοινωνίες, οφείλουμε να εφαρμόσουμε τον φεμινισμό εκεί που χρειάζεται.

    Isabelle Lightwood έγραψε:Ναι μωρέ, ψιλοπράματα. Και τι έγινε δηλαδή που πρέπει να αγγαρεύεις συνέχεια γκόμενο/πατέρα/φίλο να σε γυρνάει σπίτι το βράδυ; Που αν τυχόν και βγεις μόνη ενημερώνεις την κολλητή για την τοποθεσία σου; Που κρατάς το κλειδί στο χέρι ως αυτοσχέδιο όπλο;  Very Happy
    Και θα σου πω κάτι, τα ερημικά σοκάκια είναι το λιγότερο, γιατί στην τελική, τα αποφεύγεις. Δεν είναι εκεί το νόημα.
    Και ναι, σαφώς και η εγκληματικότητα απειλεί τους πάντες, η έμφυλη βία όμως όχι, μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας.
    \

    Παρεξήγησες. Δεν είπα πως η ασφάλεια είναι ψιλοπράγματα. Είπα πως ο φεμινισμός δεν προορίζεται για να λύσει το πρόβλημα της ασφάλειας. Γι'αυτό υπάρχουν άλλες λύσεις, τις οποίες ανέφερα.
    Η ασφάλεια είναι πρόβλημα, αλλά δεν το λύνεις με τον φεμινισμό...
    Έμφυλη βία υπάρχει, αλλά προφανώς για πρακτικούς λόγους. Ένας εγκληματίας θα επιλέξει να επιτεθεί σε μια γυναίκα επειδή είναι σωματικά μικρότερη, και άρα πιο εύκολο θύμα. Αυτό είναι ο κανόνας, άρα υπάρχουν και εξαιρέσεις. Αν για παράδειγμα κάνεις το λάθος και επιτεθείς στην Cris Cyborg, θα φας πολύ ξύλο  Razz

    Isabelle Lightwood έγραψε:
    Δεν υπάρχει ιεράρχηση σε τέτοια θέματα. Ένα πρόβλημα είναι ένα πρόβλημα και αξίζει να αντιμετωπιστεί όσο και τα "πιο σοβαρά" γιατί στην τελική το πόσο σημαντικό είναι ένα θέμα είναι εντελώς υποκειμενικό και επίσης με αυτή την λογική κανείς δεν θα έπρεπε να θεωρεί τίποτα πρόβλημα, εφόσον υπάρχουν καταστάσεις σαν της Συρίας και δεν μας επηρεάζουν. Τι, όχι;

    Εδώ απλά διαφωνούμε. Ανέκαθεν ο άνθρωπος ιεραρχούσε τα προβλήματά του και τα έλυνε με την σειρά. Υπάρχουν επείγοντα προβλήματα (καρδιακό επεισόδιο) και υπάρχουν λιγότερο σημαντικά προβλήματα (έχασες το πορτοφόλι σου).
    Ο άνθρωπος έχει ανάγκες οι οποίες ιεραρχούνται. Άρα ιεραρχούνται και τα προβλήματα που δημιουργούν αυτές οι ανάγκες. Για παράδειγμα, έχω την ανάγκη να πιω νερό, αλλά έχω και την ανάγκη να φορώ όμορφα και άνετα ρούχα ώστε να έχω υψηλή αυτοπεποίθηση. ΟΚ, άρα σε μια επείγουσα κατάσταση (π.χ. ξαφνικός πόλεμος) εγώ θα πακετάρω νερό και εσύ θα πακετάρεις ρούχα... Δεν πάει έτσι. Πρώτα θα πακετάρεις νερό επειδή δεν θα ζήσεις ούτε δυό μέρες χωρίς αυτό, και ας φοράς κουρέλια, δεν έχει σημασία. Το νερό είναι πρωταρχική ανάγκη και αυτό είναι ένα αντικειμενικό δεδομένο. Η δίψα λοιπόν, είναι μια πρωταρχική ανάγκη και αυτό αυτό είναι αντικειμενικό.

    Έτσι λοιπόν, έχει νόημα να συγκρίνεις προβλήματα και ανάγκες. Όπως και να το κάνουμε, το ότι έχασες 100 ευρώ δεν είναι τίποτα μπροστά σε μια ζωή καταπίεσης και πείνας. Δεν σημαίνει πως δεν θα πας να δηλώσεις την κλοπή στην αστυνομία, προφανώς. Αλλά ούτε θα συμπεριφερθείς σαν να ήρθε το τέλος του κόσμου. Είναι καλό να εχουμε perspective και να εκτιμούμε κάποιες ανέσεις. Και ναι, το να χάσεις 100 ευρώ είναι άνεση στα μάτια ενός πεινασμένου. Αυτός δεν έχει καν 100 ευρώ για να του τα κλέψουν. Ας είχε την ζωή που κάνουμε εμείς, και ας του έκλεβαν και 100 ευρώ..  giveup

    Isabelle Lightwood έγραψε:
    Α, επίσης ξεχνάτε κάτι: δεν είμαστε αμοιβάδες. Είμαστε, θεωρητικά τουλάχιστον, νοήμονα όντα με την μοναδική ικανότητα του multi-tasking. Το οποίο σημαίνει ότι μπορούμε να ασχολούμαστε με πολλά πράγματα ταυτόχρονα και να μην μονοπωλεί τον εγκεφαλό μας μόνο η κατάσταση των γυναικών σε μία χώρα. Τέλειο;

    Αυτό δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει  unsure Δεν είπα πως πρέπει να ασχοληθούμε με το πρόβλημα της Μέσης Ανατολής και να ξεχάσουμε τα δικά μας προβλήματα.... Το μόνο που είπα είναι πως κάθε πρόβλημα λύνεται με διαφορετικό τρόπο. Για παράδειγμα, το πρόβλημα της ασφάλειας θα το λύσεις με αστυνόμευση, παιδεία και μείωση της εγκληματικότητας, ενώ τον λιθοβολισμό γυναικών επειδή δεν φόρεσαν μπούρκα θα το λύσεις με τον φεμινισμό, δηλαδή την διάδωση ιδεών ισότητας των δύο φύλων Happy


    Isabelle Lightwood έγραψε:Λολ.
    Αυτό που χρειαζόμαστε είναι καταπολέμηση του προβλήματος απ την ρίζα, όχι καταστολή των συμπτωμάτων του.

    Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο Very Happy Γι'αυτό προτείνω παιδεία, αστυνόμευση και μείωση της εγκληματικότητας. Για να καταπολεμηθεί το πρόβλημα της εγκληματικότητας καθολικά.
    We need feminism because.... - Σελίδα 3 267i5c

    The Sorting Hat έγραψε:Καλύτερη αστυνόμευση. Ελ Οου Ελ.

    Ναι, η καλύτερη αστυνόμευση λειτουργεί. Την δεκαετία του 1990 η εγκληματικότητα στην Νέα Υόρκη έπεσε κατακόρυφα επειδή οι αστυνομικές υπηρεσίες άλλαξαν το μοτίβο δράσης τους. Είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα από κοινωνική άποψη Very Happy Θα σου πρότεινα να το ψάξεις. Δεν θυμάμαι τις λεπτομέρεις, αλλά αν μου το ζητήσεις θα στις βρω.



    I never found beauty longing for the impossible
    and never found the possible to be beyond my reach.


    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Giphy

    .:
    Higgs Boson
    Higgs Boson
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 646
    Ηλικία : 23
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/04/2017

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: ❝ 𝔱𝔥𝔞𝔱 𝔦𝔰 𝔫𝔬𝔱 𝔡𝔢𝔞𝔡 𝔴𝔥𝔦𝔠𝔥 𝔠𝔞𝔫 𝔢𝔱𝔢𝔯𝔫𝔞𝔩 𝔩𝔦𝔢 𝔞𝔫𝔡, 𝔴𝔦𝔱𝔥 𝔰𝔱𝔯𝔞𝔫𝔤𝔢 𝔞𝔢𝔬𝔫𝔰, 𝔢𝔳𝔢𝔫 𝔡𝔢𝔞𝔱𝔥 𝔪𝔞𝔶 𝔡𝔦𝔢. ❞

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Higgs Boson Δευ Μαρ 12, 2018 10:52 am

    Higgs Boson έγραψε:
    Χρειάζομαι το φεμινισμό γιατί δε χρειάζεται να περπατώ στο δρόμο και να επιταχύνω το βήμα μου κάθε φορά που υποπτεύομαι ότι κάποιος με ακολουθεί. Όλες οι γυναίκες πρέπει να αισθάνονται ασφαλείς όπου κι εάν είναι, ό,τι κι αν φοράνε.

    Για να εξακριβώσω λίγο αυτό που είπα στο ποστ μου αυτό, επειδή έχω την αίσθηση ότι παρερμηνεύτηκε:

    Σίγουρα χρειαζόμαστε καλύτερη αστυνόμευση και καταπολέμηση της εγκληματικότητας, κάτι για το οποίο θα μεριμνήσει το κράτος. Το φαινόμενο όμως που παρουσιάζω είναι πολυπαραγοντικό, δηλαδή είναι καθαρά και θέμα νοοτροπίας. Όταν μία κοπέλα γυρίζει από το κλαμπ στις τρεις η ώρα τα ξημερώματα και σκέφτεται ότι τώρα μπορεί να τη βιάσουν επειδή φοράει κοντό φόρεμα ή όταν ένα θύμα κακοποίησης έχει αισθήματα ενοχής επειδή όλοι του/της λένε ότι "έδωσε δικαιώματα", τότε κάτι δεν πάει καλά μ'εμάς σαν κοινωνία. Κι αυτό είναι σημαντικό πρόβλημα.



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Backgr13
    Teddy Lupin
    Teddy Lupin
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1186
    Ηλικία : 26
    Location : Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Teddy Lupin Δευ Μαρ 12, 2018 11:22 am

    Higgs Boson έγραψε:

    Για να εξακριβώσω λίγο αυτό που είπα στο ποστ μου αυτό, επειδή έχω την αίσθηση ότι παρερμηνεύτηκε:

    Σίγουρα χρειαζόμαστε καλύτερη αστυνόμευση και καταπολέμηση της εγκληματικότητας, κάτι για το οποίο θα μεριμνήσει το κράτος. Το φαινόμενο όμως που παρουσιάζω είναι πολυπαραγοντικό, δηλαδή είναι καθαρά και θέμα νοοτροπίας. Όταν μία κοπέλα γυρίζει από το κλαμπ στις τρεις η ώρα τα ξημερώματα και σκέφτεται ότι τώρα μπορεί να τη βιάσουν επειδή φοράει κοντό φόρεμα ή όταν ένα θύμα κακοποίησης έχει αισθήματα ενοχής επειδή όλοι του/της λένε ότι "έδωσε δικαιώματα", τότε κάτι δεν πάει καλά μ'εμάς σαν κοινωνία. Κι αυτό είναι σημαντικό πρόβλημα.

    Συμφωνώ απολύτως. Υπάρχει αυτή η νοοτροπία και δεν μπορούμε να την αγνοήσουμε. Αλλά κατά την δική μου ταπεινή άποψη, δεν μπορούμε να την λύσουμε προπαγανδίζοντας τον φεμινισμό. Οφείλουμε να βρούμε άλλες λύσεις, όπως η παιδεία Happy
    Δικαίωμα στον βιασμό δεν υπάρχει. Είναι ένα πολυσύνθετο θέμα και θα πρέπει να το δούμε καθολικά και με ανοιχτό μυαλό. Κανείς δεν γεννιέται βιαστής, κανείς δεν γεννιέται "πρόστυχος".



    I never found beauty longing for the impossible
    and never found the possible to be beyond my reach.


    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Giphy

    .:
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Δευ Μαρ 12, 2018 3:51 pm

    Έχει πλάκα που χαρακτηρίζεις το mansplaining ψευδοπρόβλημα, ενώ έτσι κάνεις ακριβώς αυτό: mansplaining.



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Ypo
    Teddy Lupin
    Teddy Lupin
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1186
    Ηλικία : 26
    Location : Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Teddy Lupin Δευ Μαρ 12, 2018 3:57 pm

    Ώπα μισό λεπτό... ο διάλογος είναι mansplaining τώρα; erimi Λέω τις απόψεις μου, λες τις δικές σου, υπάρχει διαφωνία, διάλογος και εξέλιξη. Αυτό είναι mansplaining?

    Ακόμα και mansplaining να είναι, δεν σημαίνει πως είναι σοβαρό πρόβλημα... Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω, πως δηλαδή όλα τα κανάλια κάνουν ρεπορτάζ για masplaining και άλλες τέτοιες μπαρούφες, αλλά όταν οι γυναίκες στο Ιράκ αντιστέκονται βγάζοντας τις μπούρκες τους, κανείς δεν λέει τίποτα...
    Αυτό για εμένα είναι φεμινισμός δίχως αξία.



    I never found beauty longing for the impossible
    and never found the possible to be beyond my reach.


    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Giphy

    .:
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Παρ Σεπ 20, 2019 1:05 am

    Χρειαζόμαστε τον φεμινισμό γιατί πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε πως είναι απολύτως οκ να θέτουμε όρια, μερικές φορές μάλιστα επιβάλλεται να θέτουμε και όταν το κάνουμε πρέπει ο άλλος να τα σεβαστεί.
    Όχι σημαίνει όχι. Δεν είναι διαπραγμάτευση.



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Untitl10
    Denrean
    Denrean
    Moderator
    Ministry's Officer of DMLE
    ModeratorMinistry's Officer of DMLE


    Αριθμός μηνυμάτων : 2057
    Ηλικία : 31
    Location : London, UK
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2016

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The only verdict is vengeance

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Denrean Παρ Σεπ 20, 2019 2:10 am

    Ανησυχω λιγο, ελπιζω η ανασυρση του τοπικ στην επιφανεια να μην εχει να κανει με κατι που σου συνεβη.
    Παντως σαν απαντηση σε αυτο που ειπες, ειναι απολυτως θεμιτο να κατσεις εντος των οριων που σου βαζει ο αλλος και να προσπαθησεις να τον πεισεις να τα διευρυνει. Ειναι κι αυτο ενας τροπος διαπραγματευσης. Αλλο η διαπραγματευση και αλλο ο εξαναγκασμος.



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Party_mask_v_for_v_stelmos_upo_by_marinacullen-dbn53ea
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Παρ Σεπ 20, 2019 2:56 am

    Όχι δεν είναι οκ η διαπραγμάτευση. Ειδικά όταν καταλήγει να περιλαμβάνει συναισθηματικούς εκβιασμούς. Ο εξαναγκασμός δεν είναι μόνο σωματική βία μπορεί να είναι και ψυχολογική.

    Δεν μου έχει συμβεί κάτι τρελό αλλά θα αναφέρω τα καθημερινά περιστατικά που έχω συναντήσει πάνω σε αυτό (κάποια από αυτά, έχει κι άλλα που δεν θα ήθελα να αναφέρω )

    - Ένα αποτυχημένο πρώτο ραντεβού που προσπάθησε να με φιλήσει, δεν τον άφησα, ξαναπροσπάθησε, δεν τον άφησα και  το δέχτηκε αλλά μετά μου έστειλε μήνυμα γιατί "μπερδεύτηκε". Όταν του εξήγησα (ευγενικά) πως τελικά δεν ψήνομαι δεν τον βλέπω έτσι κατέληξε σε κανονικότατο παραλήρημα για το οτι εκείνος έχει βγει και με μονδέλα και δεν του έχουν ξαναπεί όχι και πρέπει να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία, θα δω απλά δεν ήταν στα καλύτερα του αλλά αμα του δώσω δεύτερη ευκαιρία θα μου αρέσει και να ξαναβγούμε έστω και φιλικά και να με παίρνει τηλέφωνο να το αναλύσουμε το μα γιατί δεν θέλω να βγούμε. Παιδιά δεν είναι διαπραγμάτευση, απλά δεν τον γούσταρα δι εντ. Κράτησε 1 ώρα το τηλεφώνημα δεν κατάφερε να το δεχτεί ο εγωισμός του μπδγ.
    - Ένας τύπος που ήθελε/απαιτούσε σεξτινγκ. Όταν του είπα πως α. δεν έχω όρεξη και β. έτσι κι αλλιώς δεν μου αρέσει αυτό, μου είπε πως δεν είχε σημασία το οτι δεν είχα όρεξη εκείνη την ώρα έπρεπε να το είχα κάνει και ξενέρωσε που δεν το έκανα και πως στην τελική μπορεί να βρει και πολύ πιο ενδιαφέρουσες κοπέλες. (εδώ να σημειωθεί ο συναισθηματικός εκβισμός του αν δεν κάνειςτο χ/ψ είσαι ξενέρωτη)
    - Είχαμε συμφωνήσει με ένα άτομο σε κάτι, δεν έχει σημασία τι. Άλλαξε γνώμη όσον αφορά την συμφωνία οπότε προσποιήθηκε "απώλεια μνήμης" και ανακαλούσε την συμφωνία κάπως διαφορετικά. Χρειάστηκε να πω όχι πάρα πολλές φορές και να αναφέρω  ακριβώς πως είχε η συμφωνία για να παραδεχτεί πως όντως έτσι ήταν και απλά άλλαξε γνώμη.
    - Έχουμε βγει μεγάλη σχετικά παρέα και ένας (όχι δεν γνωριζόμαστε καλά) όπως φεύγουμε παίρνει το κινητό μου το βάζει στην κωλότσεπη και όταν του λέω να μου το δώσει δεν μου το δίνει και τέλος πάνδων μου δίνει χιντ πως "ε γυναίκα είμαι θα έχω τον τρόπο μου να το πάρω"και κλείνει μάτι. Ήταν και ένας φίλος (του) μαζί που με παρότρυνε να κάνω αυτά τα "γυναικεία πράγματα" και έλα θα τον απασχολώ για να το πάρεις από εκεί που το έχει κτλ. Σε φάση, έλα παίξε λίγο το παιχνίδι, φλέρταρε. Το πήρα τελικά. Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θα πρέπει να φλερτάρω κάποιον που δεν μου αρέσει για να πάρω το κινητό μου. Ζήτησα βοήθεια από άλλο άτομο της παρέας (επίσης αγόρι) που είπα με λίγα λόγια πως υποστηρίζει τον φίλο του.



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Untitl10
    Jane Lovegood
    Jane Lovegood
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 831
    Ηλικία : 121
    Location : Από την Ελλάδα
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2018

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Jane Lovegood Παρ Σεπ 20, 2019 8:16 am

    Έχεις δίκιο, αυτά που λες συμβαίνουν και είναι πολύ σεξιστικά. Θα παίρνανε σε έναν άντρα το κινητό για αυτό το λόγο?





    Καλό δεν είναι το  να μην αδικείς, αλλά να μην θέλεις να αδικείς.
    Δημόκριτος
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Παρ Σεπ 20, 2019 8:33 am

    Aurora Sinistra έγραψε:Χρειαζόμαστε τον φεμινισμό γιατί πρέπει επιτέλους να καταλάβουμε πως είναι απολύτως οκ να θέτουμε όρια, μερικές φορές μάλιστα επιβάλλεται να θέτουμε και όταν το κάνουμε πρέπει ο άλλος να τα σεβαστεί.
    Όχι σημαίνει όχι. Δεν είναι διαπραγμάτευση.

    Denrean έγραψε:Ανησυχω λιγο, ελπιζω η ανασυρση του τοπικ στην επιφανεια να μην εχει να κανει με κατι που σου συνεβη.
    Παντως σαν απαντηση σε αυτο που ειπες, ειναι απολυτως θεμιτο να κατσεις εντος των οριων που σου βαζει ο αλλος και να προσπαθησεις να τον πεισεις να τα διευρυνει. Ειναι κι αυτο ενας τροπος διαπραγματευσης. Αλλο η διαπραγματευση και αλλο ο εξαναγκασμος.

    Aurora Sinistra έγραψε:Όχι δεν είναι οκ η διαπραγμάτευση. Ειδικά όταν καταλήγει να περιλαμβάνει συναισθηματικούς εκβιασμούς. Ο εξαναγκασμός δεν είναι μόνο σωματική βία μπορεί να είναι και ψυχολογική.

    Νομίζω ότι ενώ γενικά συμφωνείτε, αναφέρεστε σε διαφορετικό πράγμα. Ενώ η Βασιλική μιλάει για περιπτώσεις ανθρώπων που είναι αυτό που λέμε "they don't take no as an answer" όσον αφορά τα προσωπικά τους και νομίζουν ότι είναι entitled μόνο και μόνο επειδή είναι άντρες ή επειδή σε προηγούμενη τους σχέση/προσπάθεια δεν είχαν δεχθεί ανάλογη απόρριψη, ο Στέλμος μιλάει για τη δυναμική μίας σχέσης ή δύο ατόμων που ενδιαφέρονται ο ένας για τον άλλον και πως μπορεί μέσω αμοιβέων υποχωρήσεων να διευκολυνθούν και οι δύο ώστε να είναι πιο άνετα μέσα σε αυτή hoho .

    Διαπραγμάτευση μπορεί να υπάρξει μόνο αν θέλουν και οι δύο να διαπραγματευθούν hoho .



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Screen24
    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Tumblr11
    Denrean
    Denrean
    Moderator
    Ministry's Officer of DMLE
    ModeratorMinistry's Officer of DMLE


    Αριθμός μηνυμάτων : 2057
    Ηλικία : 31
    Location : London, UK
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2016

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The only verdict is vengeance

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Denrean Παρ Σεπ 20, 2019 2:04 pm

    ^ Αυτό που λέει ο Βαγγ. Οχι σημαινει οχι, προφανως. Ομως το να προσπαθησεις να αλλαξεις γνωμη σε καποιον το κανει ολος ο κοσμος σε ολα τα θεματα. Ειναι κομματι της καθημερινοτητας. Γι'αυτο το λογο ειπα αλλο η διαπραγματευση και αλλο ο εξαναγκασμος.

    Το παραδειγμα με το τηλεφωνο δεν ηταν διαπραγματευση, ηταν καθαρος εξαναγκασμος.  

    Το παραδειγμα του τυπου που δεν καταλαβαινε οτι δεν τον θες ηταν εξαναγκασμος οχι διαπραγματευση. Εκει του κλεινεις το τηλεφωνο στη μουρη και τον μπλοκαρεις απο παντου. Τι παει να πει "εγω εχω βγει με μονδελα"; Ε εγω δεν σε θελω ρε φιλε, πηγαινε στα μονδελα. Προφανως δεν σε αναγκασε να πας μαζι του, ομως εκβιασε τη συζητηση και αρα ειναι μια μορφη εξαναγκασμου.

    Και στο παραδειγμα του σεξτινγκ ειναι προσπαθεια εξαναγκασμου. Με ποιο δικαιωμα εχει την απαιτηση να κανεις κατι που δεν θελεις επειδη το θελει εκεινος;
    Το προτεινεις, σου λεει οχι. Παρακαλας, παλι σου λεει οχι. Δοκιμαζεις μερικα επιχειρηματα μπας και πεισεις τον αλλο. Παλι οχι; Ε ενταξει, φτανει. Ως εδω ειναι διαπραγματευση. Απο εδω και μετα η διαπραγματευση εχει σταματησει. Και με αυτα που σου ειπε, προσπαθουσε να σε αναγκασει να το κανεις.

    Τελος, στην συμφωνια που ανεφερες, ειναι πραγματικα απαραδεκτο που σου ειπε ψεματα. Δεν θα ηταν κακο, ομως, αν ειχε προσπαθησει να σου αλλαξει γνωμη. Ακομα κι αν προσπαθουσε πολυ, οσο δεν σου πεταγε ψυχολογικους εκβιασμους, ψεματα, απειλες κλπ αλλα σεβομενος εσενα προσπαθουσε να σε πεισει, ειναι λογικο να το κανει. Θες κατι πολυ, το συζητας με τον αλλο σε πολιτισμενα και λογικα πλαισια ωστε να δεις αν υπαρχει περιπτωση να γινει. Ετσι λειτουργουν οι σχεσεις. Ξαναλεω, οχι με ψεματα, εκβιασμους και απειλες!

    Η διαπραγματευση οριζεται ως μια συζήτηση για να βρεθεί συμβιβαστική λύση. Η λεξη συμβιβαστικη ειναι εκει για καποιο λογο. Οταν ο συμβιβασμος ειναι ξεκαθαρο οτι δεν προκειται να γινει ο αλλος οφειλει να σταματησει τη διαπραγματευση και να αποδεχτει την κατασταση και οχι να περασει σε αλλα μεσα προκειμενου να πετυχει το σκοπο του.

    Παρ'ολ'αυτα συμφωνω, χρειαζομαστε το φεμινισμο προκειμενου κατι τετοια τυπακια να μαθουν απο νωρις που ειναι το οριο



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Party_mask_v_for_v_stelmos_upo_by_marinacullen-dbn53ea
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Παρ Σεπ 20, 2019 2:39 pm

    Δυστυχώς πολύ συχνά αυτή η διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στην διαπραγμάτευση και τον εξαναγκασμό δεν είναι τόσο διακριτή. Συνήθως αυτοί που ξεπερνάνε τα όρια δεν καταλαβαίνουν πως το ξεπερνάνε. Είναι τόσο βαθιά πεπεισμένοι πως έχουν όλα τα δίκα του κόσμου με το μέρος τους που σε κάνουν να αναρωτιέσαι μήπως τελικά είμαι εγώ λάθος; Μήπως έχει δίκιο; Μήπως είμαι όντως εγωίστρια που σκέφτομαι μόνο την δική μου ανάγκη (να μην κάνουμε το χ/ψ/ω σήμερα/τώρα/τόσο σύντομα/έβερ) και όχι την νάγκη του άλλου να γίνει το χ/ψ/ω ( και να γίνε άμεσα) ;
    Καμιά φορά δεν είναι κάτι που συμβαίνει σε εμάς, αλλά βλέπουμε ένα γνωστό μας ή φίλο μας να το κάνει που ακριβώς επειδή είναι γνωστός/φίλος και το άλλο άτομο είναι άγνωστο δεν καταλαβαίνουμε ακριβώς τι συμβαίνει ή καλύτερα, δεν θέλουμε να καταλάβουμε.
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως έβλεπα έναν τύπο στη σχολή που ήταν πολύ συχνά απέξω από το μάθημα περιμένως την σχέση του. Το έβρισκα πολύ γλυκό να έχει μάθει απέξω το πρόγραμμα και να έρχεται όταν είχε την ίδια ώρα διάλειμμα oh! πιάναμε και συζήτηση που και που και τον είχα συμπαθήσει. Μέχρι που έμαθα πως δεν ήταν σχέση του. Στην πραγματικότητα του είχε πει όχι ήδη 2-3 φορές. Δεν του είχε πει ποτέ το πρόγραμμα μαθημάτων. Το βρήκε μόνος του από το σαητ της σχολής. Δεν τον κάλεσε ποτέ. Μου φάνηκε λίγο κρίπι αλλά δεν κατάλαβα αμέσως το πόσο. Είχα ήδη συμπαθήσει το συγκεκριμένο άτομο και δεν ήθελα να δω.
    Άλλες φορές απλά τυχαίνει κάποιος να γνωστός να αναφέρει κάποιο περιστατικό μπροστά μου. Του στιλ, κοιμήθηκα με την τάδε ένα βράδυ, εκείνη το βλέπει ως κάτι που συνέβη μια φορά αλλά θα την πείσω να ξανασυμβεί κτλ. Δηλαδή γιατί να πρέπει να πείσεις την άλλη να κάνει κάτι μαζί σου; αν πέρασε καλά θα θέλει από μόνη της, αν είπε όχι είναι όχι. Αλλά κανένας δεν βλέπει κάποιο πρόβλημα όταν ειπωθεί κάτι τέτοιο.




    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Untitl10
    Denrean
    Denrean
    Moderator
    Ministry's Officer of DMLE
    ModeratorMinistry's Officer of DMLE


    Αριθμός μηνυμάτων : 2057
    Ηλικία : 31
    Location : London, UK
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2016

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The only verdict is vengeance

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Denrean Παρ Σεπ 20, 2019 2:51 pm

    Πω κριπιασα και αηδιασα ταυτοχρονα με τον τυπο που stalk-αρε. sick



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Party_mask_v_for_v_stelmos_upo_by_marinacullen-dbn53ea
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Παρ Σεπ 20, 2019 3:08 pm

    Ναι, από τότε το σκέφτομαι δύο φορές πριν δώσω οποιοδήποτε στοιχείο μου αλλά δυστυχώς είναι αναπόφευκτο. Σχολή και έτος αρκεί για να στοκαρει καποιος. Ένα fb δηλαδή να έχει άστο. Και δεν ξέρεις μέχρι που μπορεί να φτάσει. Αυτός ήταν ακίνδυνος πάντως.
    Γνωρίστηκαν απ οτι έμαθα μετά μέσω φβ, από ένα απλό ποστ σε μια ομάδα που ήταν και οι δύο. Δεν θέλω καν να φανταστώ τι μπορεί να συμβεί μέσα από τα ποστ σε ομάδες τύπου thank you next κτλ.
    Χρειαζόμαστε όμως τον φεμινισμό για να μπορούμε να δίνουμε τα στοιχεία μας χωρίς να φοβόμαστε.



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Untitl10
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Παρ Σεπ 20, 2019 6:42 pm

    Χαζεύω μαγνητάκια και τζάτζαλα μάτζαλα σε ένα μαγαζί με τουριστικά. Βλέπω τον υπάλληλο πιο πέρα, τον ρωτάω "τιμούλα;". Μου απαντάει, ευχαριστώ λέω, συνεχίζω. Κάθεται μπάστακας, τον αγνοώ. Μου πιάνει την κουβέντα, του λέω ότι περιμένω παρέα. Μου κάνει "boyfriend? If no boyfriend, cheaper" Happy



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Ypo
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Παρ Σεπ 20, 2019 6:53 pm

    ΑΧΑΧΑΧΑ^ :P .

    Πόσο φθηνότερα giveup ;



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Screen24
    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Tumblr11
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Παρ Σεπ 20, 2019 6:55 pm

    Ρε δεν ήταν αστείο, ένιωθα άβολα και το έβλεπε. :P



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Ypo
    Denrean
    Denrean
    Moderator
    Ministry's Officer of DMLE
    ModeratorMinistry's Officer of DMLE


    Αριθμός μηνυμάτων : 2057
    Ηλικία : 31
    Location : London, UK
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2016

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The only verdict is vengeance

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Denrean Παρ Σεπ 20, 2019 7:53 pm

    Aurora Sinistra έγραψε:Χρειαζόμαστε όμως τον φεμινισμό για να μπορούμε να δίνουμε τα στοιχεία μας χωρίς να φοβόμαστε.

    ^ δις giveup

    Isabelle Lightwood έγραψε: Μου κάνει "boyfriend? If no boyfriend, cheaper"

    Κατσε μισο, γιατι σου μιλαγε στα αγγλικα; :P




    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Party_mask_v_for_v_stelmos_upo_by_marinacullen-dbn53ea
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Παρ Σεπ 20, 2019 7:54 pm

    Στα αγγλικά η πεσιματική είναι πιο effective :P .



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Screen24
    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Tumblr11
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Παρ Σεπ 20, 2019 7:55 pm

    Denrean έγραψε:
    Aurora Sinistra έγραψε:Χρειαζόμαστε όμως τον φεμινισμό για να μπορούμε να δίνουμε τα στοιχεία μας χωρίς να φοβόμαστε.

    ^ δις  giveup

    Isabelle Lightwood έγραψε: Μου κάνει "boyfriend? If no boyfriend, cheaper"

    Κατσε μισο, γιατι σου μιλαγε στα αγγλικα; :P

    Γιατί ήμουν στη Ρώμη. Δεν του είπα "τιμούλα" προφανώς. :P



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Ypo
    Evie Frye
    Evie Frye
    Administrator
    Head of D.M.L.E.
    Administrator Head of D.M.L.E.


    Αριθμός μηνυμάτων : 5576
    Ηλικία : 26
    Location : Grand Budapest Hotel
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Mathematics is not about numbers, equations, computations, or algorithms; it is about understanding.

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Evie Frye Παρ Σεπ 20, 2019 7:56 pm

    Αυτό με το στόλκινγκ το έχω δει σε κοπέλες. Βρίσκουν φβ σε δεύτερα, βλέπουν τμήμα, βρίσκουν πρόγραμμα και ξέρουν πότε ποιος είναι που στα διαλείμματα giveup



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Wixyzk10

    Stuff and Thangs:
    Denrean
    Denrean
    Moderator
    Ministry's Officer of DMLE
    ModeratorMinistry's Officer of DMLE


    Αριθμός μηνυμάτων : 2057
    Ηλικία : 31
    Location : London, UK
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/01/2016

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The only verdict is vengeance

    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Empty Απ: We need feminism because....

    Δημοσίευση από Denrean Παρ Σεπ 20, 2019 8:13 pm

    Isabelle Lightwood έγραψε:Γιατί ήμουν στη Ρώμη. Δεν του είπα "τιμούλα" προφανώς. :P


    ΑΥΤΗ Η ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΟΥ ΠΟΣΤ. giveup

    Νταξει, αυτος ειναι πρωτα απο ολα αγαμητος :P



    We need feminism because.... - Σελίδα 3 Party_mask_v_for_v_stelmos_upo_by_marinacullen-dbn53ea

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Σεπ 19, 2024 9:36 pm