.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+15
Helena Malfoy
Katherine Black
Aurora Sinistra
Isabelle Lightwood
Cassandra Black
Elizabeth Swan
Maria Granger
Fleur Delacour
Romilda Vane
@RtVaVa
Helena Bonham Carter
Eleanna Lovegood
Violleta Black
Leon Black
FLEUR258
19 απαντήσεις

    Αι Βασίλης

    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Αι Βασίλης Empty Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από FLEUR258 Κυρ Δεκ 01, 2013 8:54 pm

    Αι Βασίλης
    Μια χαρακτηριστική φιγούρα των Χριστουγέννων και ιδίως των παιδιών.

    Πληροφορίες

    Ο Άι Βασίλης αποτελεί σήμερα μια διεθνή λαογραφική μορφή η οποία διανέμει δώρα σε παιδιά και ενηλίκους που υπήρξαν "καλοί" κατά τη διάρκεια του χρόνου. Είναι κυρίαρχο πρόσωπο του εορτασμού της Πρωτοχρονιάς και των Χριστουγέννων. Η γνωστή παρουσία του με κόκκινη στολή, λευκή γενειάδα,τα γυαλιά του, πάντα χαμογελαστός με το σάκο με τα δώρα, πάνω σε έλκηθρο που το σέρνουν ζωηρά ελάφια ή τάρανδοι αποτελεί σήμερα σε παγκόσμια κλίμακα τον πλέον αγαπημένο ήρωα των παιδιών τις ημέρες αυτών των εορτών ακόμη και σε χώρες μη Xριστιανικές.
    Αι Βασίλης 428px-Jonathan_G_Meath_portrays_Santa_Claus
    Για τους Ορθόδοξους χριστιανούς ο Άγιος Βασίλης είναι ο Μέγας Βασίλειος, ο οποίος έζησε στη Καππαδοκία που αφιέρωσε σχεδόν όλη του τη ζωή στη βοήθεια προς τον συνάνθρωπο και που θεωρείται στη παγκόσμια ιστορία ως ο εμπνευστής αλλά και πρώτος δημιουργός της οργανωμένης φιλανθρωπίας. Σύμφωνα με την παράδοση, ο Μέγας Βασίλειος ήταν ψηλόλιγνος, με μαύρα μάτια και γένια[εκκρεμεί παραπομπή]. Ακόμη και ο Άγιος Νικόλαος στην Ορθόδοξη παράδοση αγιογραφείται ως ισχνός ασπρογένης γέροντας. Ο Μέγας Βασίλειος πέθανε την 1 Ιανουαρίου του 379. Αυτή η ημερομηνία, ημέρα θανάτου του, διατηρούμενη στη παράδοση, θεωρήθηκε (πρώτα) απ΄ όλους χριστιανικούς λαούς ότι φέρνει ευλογία και καλή τύχη στη νέα χρονιά[εκκρεμεί παραπομπή]. Τα κάλαντα Πρωτοχρονιάς πέρα από τα παινέματα κύριο πρόσωπο είναι ακριβώς ο Μέγας Βασίλειος για το έργο του οποίου γίνεται υπενθύμιση στον σπιτονοικοκύρη ώστε να επαναλάβει επ΄ ωφελεία βεβαίως των παιδιών που ψάλλουν αυτά.
    Στη Δύση το πρόσωπο του Αγίου Βασιλείου έχει ταυτιστεί με την ιστορία του Αγίου Νικολάου που φημιζόταν για τη γενναιοδωρία του. Στην ιστορία του Αγίου Νικολάου οι βόρειοι λαοί έχουν προσθέσει στοιχεία των δικών τους παραδόσεων (τάρανδοι, έλκηθρο, άστρο του Βορρά, μεγάλες κάλτσες κλπ) μια κουλτούρα που τον συνοδεύει μέχρι και σήμερα. Στα ελληνικά δεδομένα η μετατροπή αυτή φαίνεται να πέρασε περίπου στη δεκαετία του 1950-1960, κυρίως στον αστικό πληθυσμό από τους "συγγενείς" μετανάστες που με τις ευχητήριες κάρτες τους εισήγαγαν τον "Δυτικό" Άϊ-Βασίλη.


    Kαι οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:Πιστεύατε μικροί στον Αι-Βασίλη;Και αν ναι μέχρι πια ηλικία;Ντυνότανε κανένας θείος σας/παππούς σας/μπαμπάς σας Αι-Βασιλης;Του γράφατε γράμμα;Τι παιχνίδια ζητάγατε;
    Τώρα σαν πιο μεγάλοι τι αίσθηση σας αφήνει η εικόνα του;
    Πείτε μας!
    :sleigh ride: :sleigh ride: :sleigh ride: :sleigh ride: :sleigh ride: 
    Leon Black
    Leon Black
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 3276
    Ηλικία : 31
    Location : Κρητη
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Nothing Is True Everything Is Permitted

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Leon Black Πεμ Δεκ 05, 2013 1:58 pm

    Ναι πίστευα μέχρι τις πρώτες τάξεις του δημοτικού μέχρι που ανακάλυψα ότι ήταν η θεία μου και πήρα μεγάλη πίκρα! Παρόλα αυτά μου άρεσε πάντα σαν έθιμο και το θεωρώ μαγικό ακόμα και τώρα γιατί βλέπεις τον ενθουσιασμό των παιδιών. Φυσικά του έγραφα γράμμα και του ζητούσα παιχνίδια, επιτραπέζια ή για κονσόλα.
    Violleta Black
    Violleta Black
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2572
    Ηλικία : 26
    Location : Mystic Falls
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I am nothing special, of this I am sure. I am a common woman with common thoughts and I've led a common life. There are no monuments dedicated to me and my name will soon be forgotten, but I've loved another with all my heart and soul, and to me, this has always been enough..

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Violleta Black Πεμ Δεκ 05, 2013 3:13 pm

    Ποπο. Τι θυμήθηκα! Είπα στην αδελφή μου ότι δεν υπάρχει Αϊ Βασίλης όταν ήταν 8. Δεν μπόρω να πω οτι συγκινήθηκε ιδιαίτερα. Λίγες μέρες αργότερα στο σχόλιο ενώ έκαναν ενα χριστουγεννιάτικο μάθημα αυτή είπε πως δεν υπαρχει Αϊ Βασίλης και όλα τα μικρά άρχισαν να κλαινε. Νιώθω απαίσια στην σκέψη του ότι προκαλεσα ψυχολογικό σε καμια δεκαπενταριά παιδάκια!Τέλος πάντων, εγω συνέχισα να του στέλνω γράμμα μέχρι να πάω πέμπτη ή έκτη δημοτικού.
    Eleanna Lovegood
    Eleanna Lovegood
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 25823
    Ηλικία : 25
    Location : London's Shadowhunter Institute
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Eleanna Lovegood Πεμ Δεκ 05, 2013 3:15 pm

    Πίστευα για τόσο λίγο καιρό που δεν με θυμάμαι καν να πιστεύω :P Με έχω αμυδρά στο μυαλό μου να ζητάω παιχνίδια, γράμμα δεν είχα γράψει ποτέ, κανένας δεν ντυνόταν. Κάποια στιγμή το ψιλιάστηκε ο αδερφός μου, το είπε και σε εμένα και οι γονείς μου δεν αρνήθηκαν τίποτα, και κάπως έτσι καταστράφηκαν τα παιδικά μου όνειρα cry :P 
    Helena Bonham Carter
    Helena Bonham Carter
    Πεμπτοετής στην Σχολή
    Πεμπτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 208
    Ηλικία : 23
    Location : Hogwarts
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/02/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Helena Bonham Carter Πεμ Δεκ 05, 2013 3:44 pm

    Δεν νομίζω να υπάρχει κανείς που να μην πίστευε στον Αη-Βασίλη όταν ήταν μικρός/ή.Έπαψα να πιστεύω στην ηλικία των 9(τρίτη τάξη)Μία φορά όταν ήμουν στο χωριό μου ο θείος μου είχε ντυθεί Αη-Βασίλης και εγώ τον είχα δει όταν μου άφηνε το δώρο του.Πήγα λοιπόν εγώ στους συγγενείς και φώναζα:"Είδα τον Αη-Βασίλη.Είδα τον Αη-Βασίλη".Μετά από ένα χρόνο κατάλαβα ότι ήταν πλάκα και πιστέψτε με είμαι ακόμα θυμωμένη όχι μόνο γιατί ο θείος μου είχε ντυθεί Αη-Βασίλης αλλά επίσης επειδή ήταν στο κόλπο και οι υπόλοιποι συγγενείς που είχαν έρθει την Πρωτοχρονιά.Συνήθως ζητούσα παιχνίδια που ήθελα πάρα πολύ να αποκτήσω.Εγώ βέβαια ήθελα να πάρω μία παιχνιδομηχανή αλλά όπως λένε και οι γονείς συνήθως στα παιδιά τους:"Ο Αη-Βασίλης δεν φέρνει ακριβά δώρα".Τώρα έχω πάψει να πιστεύω όπως είπα και πιο πάνω.Είναι ωραία η ιδέα να πιστεύεις σε ένα τέτοιο πρόσωπο αλλά θυμάμαι ότι απογοητεύτηκα πολύ όταν έμαθα πως δεν υπήρχε.
    @RtVaVa
    @RtVaVa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 10225
    Ηλικία : 29
    Location : Utero
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: lalala

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από @RtVaVa Πεμ Δεκ 05, 2013 4:25 pm

    Εμένα έγινε πολύ σταδιακά η "μετάβαση" απ' το πιστεύω στο δεν πιστεύω. Razz Δεν τον είχα δει ποτέ, μου έλεγαν οι γονείς μου ότι τον έβλεπαν να κατεβαίνει απ' την ταράτσα ή στον δρόμο όταν γυρνούσαν απ' την δουλειά (πρωτοχρονιά δεν έχει υπάρξει που να έχουν μείνει στο σπίτι, κάποιος πρέπει να διασκεδάζει τον κόσμο που βγαίνει. :P) Γράμμα του έστελνα κάθε χρόνο, αλλά για κάποιον λόγο πάντα πήγαινε η μάνα μου στο ταχυδρομείο. \\\\\\\\\\ Γύρω στην τρίτη δημοτικού άρχισα να την ρωτάω αν δεν υπάρχει και τα σχετικά (άρχισε να μου φαίνεται παράλογο) και αυτή το αρνούνταν, έλεγε ότι και η ίδια πιστεύει και την ρωτούσα "Και πώς φέρνει τα δώρα; Ποιος τα αγοράζει;" Μου είχε απαντήσει "Συνεργάζεται με εταιρείες παιχνιδιών" :P και γω ηρέμησα για λίγα χρόνια ακόμη, μέχρι που το δώρο που έκανε ο άγιος βασίλης στον αδερφό μου έβγαζε μάτι ότι θα το διάλεγε ο πατέρας μου. Razz Και μετά βρήκα ένα παλιό γράμμα που είχα στείλει σε ένα κουτί, μάλλον ξεχασμένο ή ενθύμιο. Οπότε τελείωσε το παραμύθι. Razz
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Πεμ Δεκ 05, 2013 4:36 pm

    Λοιπόν, πίστευα μέχρι και τα 8, μέχρι που είδα την μάνα μου να βάζει το δώρο κάτω από το δέντρο, οπότε το κατάλαβα!:P  Όχι δεν έγραφα γράμμα, έλεγα στους γονείς μου τι θέλω, αλλά όλως περιέργως νόμιζα πως ο αι βασίλης κάπως το μάθαινε και τα φερνε!mouble mouble  Τώρα πια ζητάμε χύμα τα δώρα που θέλουμε, και τα απαιτούμε!:P 
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Romilda Vane Πεμ Δεκ 05, 2013 4:47 pm

    Και να ηθελα να πιστέψω (που σαν μικρο παιδάκι και γω, ήθελα :p) υπήρχαν διαφοροι καλοθελητές (ενας βασικά:p) που επαναλαμβανε συνεχεια  "να μη λέμε ψεματα στα παιδια, δεν υπαρχει Αγιος Βασιλης' και ετσι ημουν σε διλημμα απο μικρη για την υπαρξη του.Razz 


    Ολες οι ενδειξεις ήταν κατά του Άι Βασιλη, αλλά εγώ -μικρη και αθώα :p- ήθελα να πιστευω οτι οντως υπάρχει, αν και τα δώρα που εβλεπα σε σακούλες του τζάμπο και μετά κάτω απο το δέντρο μου φώναζαν το αντίθετο.Razz 

    Καποια στιγμή το πήρα απόφαση και κάπως έτσι τα υπαρξιακά του Κοκκινοχοντρούλη λύθηκαν για μενα. :P  Δεν μπορώ να πω οτι το πηρα βαριά mouble mouble . Στην πραγματικότητα το ηξερα απο πάντα (αφού από τοτε που με θυμαμαι κάθε Χριστούγεννα αυτο το πράγμα γινότανε :p) απλά δεν ηθελα να το παραδεχτώ.



    Πάντως πιστεύω και εγω οτι δεν πρεπει να λεμε ψεματα στα μικρά παιδιά για τον Αι Βασίλη ή ο,τιδηποτε άλλο εχει καθιερωθει να λεμε επειδη "ειναι ακομα μικρα/ δεν θα καταλαβουν/αλλες δικαιολογιες γονιών για να μην ερθουν σε δυσκολη θέση". :P Ειδικα για το εθιμο με τα δωρα και τον Αγιο Βασιλη μπορει να παρουσιαστει σαν ιστοριουλα. Αλλωστε ειναι συμβολικο πιο πολύ,για να μεταφέρει ενα μυνημα (της χαρας του να δινεις, της γεναιοδωρίας που λέει και το τοπικ κτλ κτλ)  αλλο που όλοι στα δωρα δινουν σημασια.Razz
    Fleur Delacour
    Fleur Delacour
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 21971
    Ηλικία : 230
    Location : Όπου νά'ναι, αρκεί να είναι στην Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Go sell crazy someplace else, we're all stocked up here

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Fleur Delacour Πεμ Δεκ 05, 2013 4:55 pm

    Πίστευα μέχρι τα 8 όπου η μουλάρα η Νταίζη, όχι η Ντακ :P , που ήταν μεγαλύτερή μου, μου το είπε.
    Πάντως ο ζουμπουρλός Άη Βασίλης είναι εφεύρημα της Κόκα Κόλα δεν υπάρχει πουθενά πριν, ο δικός μας ήταν τελείως ασκητικός και με μαύρα γένια και μαλλιά αφού πέθανε στα 49 του. Σε εκείνον όμως οφείλουμε το έθιμο της βασιλόπιτας.
    Maria Granger
    Maria Granger
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι


    Αριθμός μηνυμάτων : 6382
    Ηλικία : 26
    Location : Now I'm here...Now I'm there...
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Friends can help each other. A true friend is someone who lets you have total freedom to be yourself - and especially to feel. Or, not feel. Whatever you happen to be feeling at the moment is fine with them. That's what real love amounts to - letting a person be what he really is.

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Maria Granger Πεμ Δεκ 05, 2013 4:56 pm

    Έχασα την πίστη μουσ τον 'Αι-Βασίλη σταδιακά.Ναι στην αρχή και εγώ πίτευω σε αυτόν και καπου περίπου στην δευτέρα δημοτικού πίστευα ότι ο Άγιος ναι μεν υπάρχει αλλά δεν μας φέρνει αυτός τα δώρα(που να προλάβει σε μια νύχτα) και ότι αυτός είναι που κάνει τους γονείς να θέλουν να μας αγοράσουν δώρα.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από FLEUR258 Παρ Δεκ 06, 2013 2:07 am

    Τον αγαπούσα τον Αι-Βασίλη Razz 
    Πίστευα ότι υπάρχει μέχρι την 4η δημοτικού.
    Τα δώρα εμάς σε σχέση με άλλα παιδάκια δεν μας τα έβαζαν κάτω από το δέντρο τα Χριστούγεννα,αλλά την Πρωτοχρονιά.
    Και έτσι το είχα συνδέσει μικρή.oh! 
    Να αλλάζει το έτος,να κοιμάσαι,να ξυπνάς,να βρίσκεις δώρο,και να τρως βασιλόπιτα.oh! 

    Θυμάμαι στο νηπιαγωγείο έλεγα στους γονείς μου τι θέλω και,μετά πίστευα πως μ'ενα μυστικό τρόπο το μάθαινε και ο Αί-Βασίλης.oh! 
    Με την αδερφή μου λέγαμε πάντα πως θα παμε να κοιμηθούμε κάτω από το δέντρο να τον δούμε,αλλά ποτέ δεν γινότανε.Και πάντα μας έλεγε και καλά η μαμά ότι τον είδε,και πως άκουσε κουδουνάκια(αυτό νόμιζα πως το άκουσα και εγώ τόσο πιστευτά που τα έλεγε :P ),και πάντα άφησε μισό κουραμπιέ,ότι και καλά τον άλλο μισό τον έφαγε ο Αι-Βασίλης.:P 

    Μετά την 1η δημοτικού το έγραφα γράμμα.Και μια φορά είχε απαντήσει.oh! Και μου έλεγε ότι και καλά δεν μπορεί αν μου πάρει το σπίτι τον Μπέιμομπιλ γιατί είναι μεγάλο(όχι ότι επιβαρυνότανε η τσέπη της μαμάς και του μπαμπά :P )Kαι θυμάμαι ο παιδικός κολλητός μου στην 2α δημοτικου τσακωνότανε μαζί μου στην τάξη γτ είχα πάει να δείξω το γράμμα.Και μου έλεγε ΔΕΝ υπάρχει,σου λένε ψέμματα οι γονείς σου,εκείνοι το έγραψα.Και όσο μου τα έλεγε τόσο πείσμωνα και του έλεγα ΥΠΑΡΧΕΙ.snob 

    Kαι θυμάμαι του είχα ζητήσει πιο μικρή ένα τρενάκι,μετά μια μπάρμπι,μετά σκουλαρίκια,και στην 3η και στην 4η δημοτικού βιβλία.:P 

    Στην 4η δημοτικού πια καταλάβαμε.Τα δωρα πάνω έλεγαν μαγαζιά.Δεν είχαμε καμινάδα να μπει ο Αι-Βασίλης.Στο τέλος η μαμά το παραδέχτεικε,αλλά δεν απογοητεύτικα,ήτανε σαν να το περίμενα πως μια μέρα θα γινότανε.:P

    Τέλος ξύπναγα στις 7 το πρωία άνοιγα το δώρο μου και έπαιζα wihu 
    Elizabeth Swan
    Elizabeth Swan
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1245
    Ηλικία : 25
    Location : Tara
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/11/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I' d rather be a friendless loser , than have a bunch of friends who secretly hate me

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Elizabeth Swan Παρ Δεκ 06, 2013 7:45 pm

    Εγώ δεν πίστευα ποτέ ότι υπάρχει ο Αϊ Βασίλης!Βασικά το πίστευα μόνο μέχρι τα τέσσερά μου . Μετά κατάλαβα ότι αποκλείεται να υπάρχει ένα άγιος που να πετάει με το έλκηθρό του και να μοιράζει δώρα σε όλα τα παιδιά ...απλά δεν έστεκε Happy Για αυτό , κάθε Χριστούγεννα λέω στον μπαμπά μου τι θέλω να μου πάρει και να το πει (και καλά )στον Αϊ Βασίλη ...:sleigh ride: :sleigh ride: 
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Cassandra Black Παρ Δεκ 06, 2013 8:23 pm

    Ποτέ δεν πίστευα στον δυτικό Άι Βασίλη (που κανονικά είναι Άγιος Νικόλαος, αλλά τέλος πάντων Razz), λογικά επειδή είχα μεγαλώσει με χριστουγεννιάτικες ιστορίες Ελλήνων συγγραφέων και αυτούς τους χαρακτήρες είχα στο μυαλό μου ως εκπροσώπους της γιορτής.
    Βασικά ψέματα, πίστευα ελάχιστα, όταν ήμουν 5 ή 6 είχα γράψει και γράμμα αλλά εννοείται το διάβασαν οι γονείς μου και μου απομυθοποίησαν τα πάντα. Laughing
    Οπότε πίστευα στον Άγιο Βασίλειο εκ Καισαρείας αλλά όχι με τον τρόπο που πίστευαν όλα τ' άλλα παιδάκια, ότι δηλαδή σου φέρνει δώρα κλπ κλπ. Πιο πολύ ότι σε προστατεύει αυτή την περίοδο. Φυσικά δεν μπορούσα να μιλήσω γι' αυτό γιατί τα άλλα ήταν ανίδεα και μ' έπαιρναν στο ψιλό. yayaΚι εγώ ήμουν σε φάση "όχι δε λέω βλακείες, ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩ, εσείς είστε αμόρφωτοι". :P
    Δεν ξέρω αν πιστεύω ακόμα σ' αυτό το κόνσεπτ, δεν είχα βρει ποτέ τις λέξεις για να το περιγράψω ως τώρα Razz
    Fleur Delacour
    Fleur Delacour
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 21971
    Ηλικία : 230
    Location : Όπου νά'ναι, αρκεί να είναι στην Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Go sell crazy someplace else, we're all stocked up here

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Fleur Delacour Παρ Δεκ 06, 2013 8:51 pm

    Όλοι στέλνατε γράμμα; Εγώ πήγαινα και το έλεγα στο αυτί ( ; ) του πλαστικού Άη Βασίλη και μετά με ρωτούσε η μάνα μου τι του είπα και τα ξέρναγα όλα Razz Razz 
    Γιάννα τον κανονικό τον ήξερα κι εγώ γιατί μου έλεγε πολλές ιστορίες ο παππούς μου για αγίους αλλά πίστευα πως δεν μπορούσαν να τον φτιάξουν όλοι όπως ήταν στις εικόνες για αυτό είχαν εφεύρει ένα πιο εύκολο σχέδιο Razz  Ναι οκ αλλού 'ντ' αλλού ήμουν Razz 
    @RtVaVa
    @RtVaVa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 10225
    Ηλικία : 29
    Location : Utero
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: lalala

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από @RtVaVa Παρ Δεκ 06, 2013 9:47 pm

    FLEUR258 έγραψε:
    Τα δώρα εμάς σε σχέση με άλλα παιδάκια δεν μας τα έβαζαν κάτω από το δέντρο τα Χριστούγεννα,αλλά την Πρωτοχρονιά.
    Και έτσι το είχα συνδέσει μικρή.oh! 
    Να αλλάζει το έτος,να κοιμάσαι,να ξυπνάς,να βρίσκεις δώρο,και να τρως βασιλόπιτα.oh! 
    [...]

    Τέλος ξύπναγα στις 7 το πρωία άνοιγα το δώρο μου και έπαιζα wihu 
    ΑΚΡΙΒΩΣ ίδια φάση. Very Happy Θυμάμαι πόσο χαιρόμουν πρωτοχρονιές. Πόσο υλίστρια υπήρξα.[whip] Από την τρίτη γυμνασίου και μετά με πιάνει μελαγχολία. Κάθε χρόνο. Και δεν ξέρω γιατί...

    Fleur Delacour έγραψε:πίστευα πως δεν μπορούσαν να τον φτιάξουν όλοι όπως ήταν στις εικόνες για αυτό είχαν εφεύρει ένα πιο εύκολο σχέδιο Razz  Ναι οκ αλλού 'ντ' αλλού ήμουν Razz 
    rofl rofl rofl 

    Βασικά βλέποντάς το ως "ώριμος" άνθρωπος ζηλεύω την παιδική ηλικία της Γιάννας. Razz
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Παρ Δεκ 06, 2013 9:48 pm

    Εγω πρέπει να πίστευα μέχρι τη Τετάρτη δημοτικού και μάλιστα φανατικά. Είχα "τσακωθεί" πολλές φορές  υποστηρίζοντας πως ειναι αληθινός και οι γονείς μου δεν το αρνούνταν. Το καλύτερο και αυτο που μου εχει μείνει ειναι αυτο που μου ειχε πει ο παππούς μου οταν τον ειχα ρωτήσει αν υπάρχει...Οτι υπάρχει ως Άγιος που έζησε και έκανε διάφορα καλα και τωρα μας προστατεύει. Βέβαια τοτε δεν ειχε ξεκαθαρίσει και  πολύ, αλλά τωρα βλέπω οτι ήταν αλήθεια.
    Εγω πρέπει να το έμαθα στο σχολείο. Δηλαδη το υποψιαζόμουν αλλα το ειπε μια και καλη ο δάσκαλος και τα αλλα παιδάκια. Πικράθηκα λιγο που επιβεβαιώθηκε αλλά χάρηκα στη σκέψη οτι οι γονείς μου έκαναν ολα αυτα τα χατίρια. Βεβαια ποτε δε ζητούσα ζόρικα πράματα, συνήθως κούκλες.
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά οταν ειχα ζητήσει εγω Barbie χωριστοπούλα και η σις βασιλοπούλα. Βεβαια ο Άι Βασίλης θα έφερνε και ενα τετραδιάκι,κατι<3 οπως και τώρα που εννοείται δε ζητάω, ενα γουράκι το βρίσκω<3
    Επίσης κι εγω θυμάμαι πάντα να ανοίγουμε τα δώρα τη πρωτοχρονιά, οχι τα Χριστούγεννα. Και μάλιστα εγω δε πήγαινα ποτε για υπνο σα καλο παιδάκι, μονο μετα τις τέσσερις, αφου ευχαριστιόμουν το παιχνίδι. Ο Άι Βασίλης ερχόταν παντα οταν πηγαίναμε στη κουζίνα να σπάσουμε το ρόδι, κοιτα σύμπτωση. 
    Γενικως τι αγαπημένος ο Άι Βασίλης! Νομιζω απο τα πιο όμορφα έθιμα!!
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Romilda Vane Παρ Δεκ 06, 2013 11:33 pm

    Cassandra Black έγραψε:Ποτέ δεν πίστευα στον δυτικό Άι Βασίλη (που κανονικά είναι Άγιος Νικόλαος, αλλά τέλος πάντων Razz), λογικά επειδή είχα μεγαλώσει με χριστουγεννιάτικες ιστορίες Ελλήνων συγγραφέων
    δωσε τιτλους στο λαο cookies 
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Παρ Δεκ 06, 2013 11:33 pm

    εγώ βασικά είχα διαχωρίσει εντελώς στο μυαλό μου τον αγιο απο τον αι Βασίλη:P  θεωρούσα πως ήταν δυο διαφορετικά πρόσωπα και για να μην τους μπερδεύει ο κόσμος τον έναν τον λέγανε άγιο τον άλλο αιRazz 
    αλλα πίστευα στον αι Βασίλη μέχρι την τρίτη δημοτικου.Έστελνα κάθε χρόνο σχεδόν γράμμα και τις μια ή δυο φορές που δεν είχα προλάβει είχα πανικοβληθεί και φοβόμουν πως δεν θα μου έφερνε το δώρο μουscared  αλλα η μαμά μου με καθησύχαζε και μου έλεγε πως είχε προλάβει και είχε στείλει εκείνηoh!  αλλα δεν την είχα πιστεψει τη μια φορά μέχρι που μου εφερε τελικά ο αι βασιλης αυτό που ήθελαRazz .Βασικά ντυνόταν ο μπαμπάς μου.Ήταν στο τραπέζι μαζί μας και κάποια στιγμή όταν κλείναμε τα φώτα για να υποδεχτούμε το νέο χρόνο έφευγε πάνω στο χαμό(ήμασταν όλο το σοι) και μετά ερχοταν ντυμενος Αι Βασιλης και χτυπούσε την πόρτα και μας έδινε τα δώρα.Μετα αλλαζε πάλι οσο ανοιγα το δωρο μου που ημουν πολύ απασχολημένη για να προσέξω οτιδηποτε άλλο.Πολλοί συγγενείς με ρωτούσαν πως μου φάνηκε ο Αι Βασίλης και μου ζητούσαν να τον περιγράψω.Εγώ τον περιέγραφα πάντα ως χοντρό ,κοντό και γέρο(καμία σχέση με το μπαμπά που είναι ψηλος και σχετικα λεπτος:P .Ουσιαστικά κοιτούσα μόνο τα δώρα και τον περιέγραφα όπως εγώ τον φανταζόμουν.Στην τρίτη δημοτικού κάτι άκουσα απο κάποια παιδιά στο σχολείο και πήγα και ρώτησα τη γιαγιά.Της είπα πως η ο Θεός δεν θέλει τα ψέματα και πως ξέρω πως εκείνη ως πιστή και άνθρωπος της εκκλησίας θα μου πει την αλήθεια.Η γιαγιά μου είπε όντως την αλήθεια αλλα για διαφορετικό λόγο απο αυτόν που πίστευα.Η γιαγιά απλά ήταν αντίθετη με τον Αι Βασίλη.Αρχισε να μου λέει και για τον αληθινό αγιο Βασίλη αλλα αυτά τα ήξερα ,μου τα είχε πει ήδη τόσες φορές είχα βαρεθεί να τα ακούωΟι γονείς μου λυπηθηκαν που πήγα για απαντήσεις στη γιαγιά και οχι σε εκεινους.Αυτό που δεν μου είπε η γιαγιά ήταν ποιός ντυνόταν.Αυτό το μυστήριο το έλυσα δυο χρόνια αργότερα.Ουσιαστικά τον αμέσως επόμενο χρόνο παρατήρησα καλύτερα τον Αι Βασίλη και μου φάνηκε πως το χερι του ετσι οπως μου εδινε τα δωρα ήταν μαύρο.Ναι ναι μαύροLaughing . οτι να ναι.Αρχισα να υποψιάζομαι εναν φίλο του μπαμπά απο το Μαρόκο.Αιτιολογούσα μαλιστα το γεγονος οτι μου είχε ξεφυγει τόσα χρονια κατι τέτοιο(το οτι ο Αι Βασιλης ηταν εγχρωμος) στο οτι παλιά ήταν ο νονός ο οποίος όμως ελειπε στο στρατό και πήρε τη θέση του ο συγκεκριμενος φιλος του μπαμπά.Θεωρούσα λανθασμένα φυσικα οτι ολοι οι παρευρισκομενοι στο γεύμα είχαν άλωθι άρα ήταν αθώοι.Τελικα τον παραεπομενο χρόνο ο ι Βασιλης ηταν καπως απρόσεκτος και φαινοντουσαν λίγο τα μαλλιά ετσι οπως ειχε φορέσει το σκουφί.Και τον αναγνώρισα.Καταλαβα πως ο Αι Βασιλης ήταν ο μπαμπάς.Βασικά ο μπαμπάς συνεχίζει να παίζει το ρόλο λόγο του αδερφού μου ο οποίος θέλει να κανει πως δεν έχει καταλάβει τιποτα για να συνεχίσει να παίρνει δώραCool 
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Cassandra Black Παρ Δεκ 06, 2013 11:38 pm

    Romilda Vane έγραψε:
    Cassandra Black έγραψε:Ποτέ δεν πίστευα στον δυτικό Άι Βασίλη (που κανονικά είναι Άγιος Νικόλαος, αλλά τέλος πάντων Razz), λογικά επειδή είχα μεγαλώσει με χριστουγεννιάτικες ιστορίες Ελλήνων συγγραφέων
    δωσε τιτλους στο λαο cookies 
    Ψάξε αυτά τα δύο βιβλία κι είσαι καλυμμένη Razz
    http://www.megapalaiobibliopolio.gr/index.php?route=product/product&product_id=737
    http://www.e-shop.gr/product?id=BKS.0175615
    Katherine Black
    Katherine Black
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 5614
    Ηλικία : 28
    Location : Mystic Falls...
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: It is important to remember that we all have magic inside us...

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Katherine Black Σαβ Δεκ 07, 2013 12:33 am

    Ναι το πιστευα περιπου μεχριτην τεταρτη αλλα οχι φανατικα.Γενικως ποτε δεν μου αρεσαν τα δωρα που μου εκαναν και ελεγαν οτι τα εδινε ο Αι Βασιλιης.Σε καποια φαση καποια Χριστουγεννα βρηκα δυο τυλιγμενα πακετα στο σπιτι της γιαγιας μου.Τη ρωτησα τι ηταν και μου ειπε πως δεν υπηρχαν πακετα.Μετα απο ωρα ξαναεψαξα εκει αλλα ειχαν εξαφανιστει.Τελικα τα βρηκα την Πρωτοχροναι κατω απο το μαξιλαρακι μου...Μονο απο αυτο καταλαβαινεις οτι δεν υπαρχει ο Αι Βασιλης με τα κοκκινα ρουχα.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από FLEUR258 Σαβ Δεκ 07, 2013 1:21 am

    Βίκυ έσκασα στα γέλια με τον Αι-Βασίλη από το Μαρόκο hehe 

    Γιάννα ποτέ δεν ασχολήθηκα μικρή με το από που είναι ο Αι-Βασίλης,Καιρασία,Καπαδοκία,έλληνας,άγιος,ξένος και δεν ξέρω και εγώ τι.
    Για εμένα ήτανε ο Αι-Βασίλης για όλα τα παιδιά της γης.:P 
    Και ισχύει αυτό που είπε η Σοφία ότι πήρε το χρώμα του από την κόκα κόλα το ξέρω και εγώ.Razz
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Cassandra Black Σαβ Δεκ 07, 2013 1:39 am

    Δε διαφωνώ. Razz
    Θέλοντας και μη ασχολήθηκα γιατί διάβαζα/μου διάβαζαν μονίμως πράγματα οπότε ούτως ή άλλως θα έπεφτε το μάτι μου κι εκεί Razz
    Απλά ο δυτικός και ο ορθόδοξος είναι δύο διαφορετικά άτομα που κάνουν δύο διαφορετικές δουλειές και πάντα προτιμούσα τον δικό μας γιατί μου φαινόταν πιο αληθινός, πιο ανθρώπινος, όχι μόνο για τα παιδιά, για όλους Razz Ο άλλος είναι παραμυθάκι. Razz
    Και μια φορά στην ΣΤ' που προσπαθούσα να πω γιατί και πώς έχουμε το έθιμο της βασιλόπιτας με τάραξαν στην καζούρα. yayaΜετά φταίω εγώ που αντιπαθώ τα Χριστούγεννα. Razz
    Helena Malfoy
    Helena Malfoy
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 4395
    Ηλικία : 23
    Location : Abroad The Black Pearl
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: “Heaven may be a fantasy for the credulous and the afraid, but I can give you a map reference for hell.”

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Helena Malfoy Σαβ Δεκ 07, 2013 12:52 pm

    πιστευα μεχρι τα 6 που ζητησα το διαμαντενιο καστρο της μπαρμπι (λολ) και ο "αγιος βασιλης" μου εγραψε ενα γραμμα που ελεγε οτι εχει εξαντληθει η κατι τετοιο και λεω πως γινετε να εξαντληθει αφου τα ξωτικα ΤΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ τεσπα τοτε το καταλαβα ασε που βρηκα και οοοολα μου τα γραμματα στη ντουλαπα. Φετος δε θα γραψω γραμμα εγραφα μεχρι περσι (1η γυμνασιου) δεν πιστευα αλλα εγραφα μονο και μονο για να παρω ενα παραπανω δωρο αλλα τωρα πια ειναι γελοιο
    Amelia Blackfoot
    Amelia Blackfoot
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20437
    Ηλικία : 571
    Location : 12, Grimmauld Place, 4th floor
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: And Iʼve been looking at the stars for a long, long time, Iʼve been putting out fires all my life. Everybody wants a flame, they donʼt want to get burnt and today is our turn.

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Amelia Blackfoot Σαβ Δεκ 07, 2013 1:37 pm

    Καλά, ναι, εννοείται πως πίστευα μέχρι τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού, μέχρι και καμπανάκια άκουγα μερικές φορές. :P 
    Του έγραφα μάλιστα και γράμμα κάθε χρόνο, μέχρι και ότι θα πω σε όλους ότι δεν υπάρχει αν δεν μου έφερνε το δώρο μου του είχα πει. Γενικά, κούκλες ζητούσα, ε μετά σταμάτησα να πιστεύω και έπαιρνα ό,τι ήθελα πιο πριν για να κάνω την έκπληκτη μετά. awesome 
    Πάντως για τα μικρά παιδάκια είναι ό,τι πρέπει σαν ιστορία, ειδικά αν ντύνεται κάποιος όντως Santa, φέρνει χαρά και Χριστουγεννιάτικο πνεύμα στο σπίτι και σε όλη την οικογένεια!
    Ariana Lestrange
    Ariana Lestrange
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 17703
    Ηλικία : 24
    Location : Middle Of Nowhere
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Keep your friends close and your fries closer.

    Αι Βασίλης Empty Απ: Αι Βασίλης

    Δημοσίευση από Ariana Lestrange Σαβ Δεκ 07, 2013 1:49 pm

    Ναι και εγώ πίστευα στον Άγιο Βασίλη, μέχρι την Τρίτη Δημοτικού νομίζω. Θυμάμαι μια συγκερκιμένη στιγμή όταν ήμουν γύρω στα 5-6 και με βοηθούσε η μητέρα μου να γράψω γράμμα και ζήτησα το Κάστρο της Ωραίας Κοιμωμένης (hippie) και το έβαλα μέσα σητν κάλτσα. Τα Χριστούγεννα η μητέρα μου, μου είχε πει ο,τι το είχα ήδη γι'αυτό δεν μου το έφερε ο Αϊ Βασίλης. Στην συνέχεια, αφού πέρασαν χρόνια και Αϊ Βασίλη δεν είδα ποτέ, το κατάλαβα μόνη μου ο,τί δεν υπάρχει. Μετά μου είπε η γιαγιά μου ο,τί παλιά υπήρχε και βοηθούσε τους ανθρώπους και γενικά την ιστορία του Άγιου Βασίλη, έμαθα και λίγα απ'τα Θρησκευτικά της Τρίτης Δημοτικού και εντάξει, δεν ξαφνιάστηκα κιόλας. Το περίμενα. Razz 

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Μάης 19, 2024 9:05 am