.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+10
Leon Black
Αlbus Dumbledοre
Lucy Weasley
Alviva Black
princessmaggie
Cleante Weasley
Antioch Peverell
Romilda Vane
Nearly Headless Nick
Morfin Gaunt
14 απαντήσεις

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Morfin Gaunt
    Morfin Gaunt
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 1102
    Ηλικία : 26
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/04/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Morfin Gaunt Πεμ Αυγ 02, 2012 3:13 pm

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης 343rwpt

    Σε όλους μας λίγο πολύ γνωστό το φίλτρο που είναι γνωστό με το όνομα Ποτό της Απόγνωσης.Αυτό το σκοτεινό φίλτρο είχε χρησιμοποιήσει και ο Βόλντεμορτ ώστε να προστατέψει ακόμη περισσότερο τον Πεμπτουσιωτή-μενταγιόν του απο εισβολείς.Με γνωστό παράδειγμα τον Ντάμπλντορ μπορεί να επιφέρει σε αυτόν που το πίνει αφόρητη δίψα αλλά το κυριότερο,να τον φέρει αντιμέτωπο με τις χειρότερες αναμνήσεις του ή φοβίες του.
    Εάν υποθέσουμε λοιπόν πως πίνατε για κάποιον λόγο το Ποτό της Απόγνωσης τι αναμνήσεις θα σας ερχόντουσαν στο νου;Με ποιά παλιά σας ανάμνηση και ίσως και φοβία θα ερχόσασταν αντιμετωποι;Θα μπορούσατε να την ξεπεράσετε ή θα σας καθήλωνε;
    Ακόμη πιστεύτε πως το Ποτό της Απόγνωσης είναι επικύνδινο φίλτρο και καλά έκανε ο Βόλντεμορτ που το έβαλε πάνω στον Πεμπτουσιωτή του ή μήπως όχι;Πιστεύετε πως θα μπορούσατε να επιρεαστήτε απο αυτό το φίλτρο και ακόμη θα μπορούσατε να κλέψετε τελικά τον Πεμπτουσιωτή ή μήπως όχι;



    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Tom-sig


    Σπόιλερ:


    lithanasidis@yahoo.com
    Nearly Headless Nick
    Nearly Headless Nick
    Ministry's Ambassador
    Ministry's Ambassador


    Αριθμός μηνυμάτων : 39570
    Ηλικία : 26
    Location : Στο στομάχι μιας κατσίκας (ναι είμαι μπέζοαρ)
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: My philosophy is that worrying means you suffer twice

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Πεμ Αυγ 02, 2012 3:40 pm

    Πιστεύω πως θα έβλεπα τους τσακωμούς των γονιών μου, ήμουν πολύ μικρός και η ψυχολογία μου ήταν διελυμένη. Αμφιβάλλω αν θα μπορούσα να το αντιμετωπίσω με τον όποιον τρόπο, πιστεύω πως ήταν οι χειρώτερες στιγμές της ζωής μου και τη έχω χώσει βαθιά στο μυαλό μου ώστε να μη τις σκέφτομαι. Αν έρθουν έτσι στα ξαφνικά - και φαίνονται και τόσο ζωντανές - θα καταστραφώ!
    Φυσικά και είναι επικίνδυνο φίλτρο, μπορεί να δημιουργήσει άσχημα ψυχολογικά προβλήματα σε κάποιον άνθρωπο, φέρνοντας του αναμνήσει που προφανώς θέλει να ξεχάσει. ή μάλλον να διαγράψει. Η πράξη του Βόλντεμορντ, δηλαδή να βάλει τον Πεμπτουσιωτή του κάτω από ένα τέτοιο φίλτρο, ήταν αρκετά πονηρή κι έξυπνη. Ποιός θα ήθελε να δοκιμάσει, έστω, να πιεί για να τον πάρει. Όχι ιδιαίτερα δελεαστική ιδέα... Θα επιρρεαζόμουν άσχημα από αυτό το φίλτρο και δε νομίζω πως θα είχα τη δύναμη - σωματική και πνευματική - να το τελειώσω ώστε να ολοκληρώσω αυτό που ξεκίνησα. Ίσως αν ήμουν με παρέα καταφέρναμε να το πάρουμε και να ξεφύγουμε από τα πλάσματα που ζούσαν κάτω από το ποτάμι..
    Σπόιλερ:



    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Receiv13


    Isn't everything we do in life a way to be loved a little more?”
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Romilda Vane Πεμ Αυγ 02, 2012 3:47 pm

    Πιστευω ειναι πολυ ισχυρο φιλτρο, κυριως επειδη αυτος που θα το επινε θα "δυαλιοταν" ψυχολογικα και δεν θα ειχε κουραγιο να συνεχισει. Απο τη στιγμη ομως που δεν προκαλει πραγματικο πονο και βασιζεται σε ψευδαισθησεις -αφου 'ξαναζωντανευει' περασμενες αναμνησεις- θα μπορουσε να ξεπεραστει σαν εμποδιο. Δε θα ηταν ευκολο βεβαια, αλλα αν εβρισκε τη δυναμη καποιος να το αντεξει και να το πιει ολο μετα θα ηταν ελευθερος να παρει το μεταγιον, αφου η επιδραση του φιλτρου θα σταματουσε!



    ghgh
    hhg
    hy
    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης 2yv6ngk
    Reveal your secrets:
    Antioch Peverell
    Antioch Peverell
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 649
    Ηλικία : 1010
    Location : Χόγκουαρτς
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Το να λές άσχημα λόγια για τους άλλους είναι ένας άτιμος τρόπος να επαινείς τον εαυτό σου..

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Antioch Peverell Πεμ Αυγ 02, 2012 3:47 pm

    Λοιπόν η επιλογή του Βόλντι ήταν άψογη. Ανθρώποι αδύναμοι ψυχικά δεν θα είχαν καμία πιθανότητα στο να πάρουν τον πεμπτουσιωτή. Θα λύγιζαν στις φοβίες τους. Όμως ο Ντάμπλι δεν τα παράτησε έτσι εύκολα! Είναι ένας δυνατός μάγος. Έτσι και αλλιώς ποιός άλλος που δεν γνώριζε τι πραγματικά υπήρχε θα το έπινε; Έτσι το προστατεύει και από περίεργους. Εγώ αν έπινα το φίλτρο σίγουρα θα μου ερχόντουσαν σκληρές αναμνήσεις όπως όταν είδα με τα ίδια μου τα μάτια το σκύλο μου να σοργιάζετε νεκρός ή την κηδεία του παππού μου. Σίγουρα θα γυρνούσαν 'μισός' μετά από αυτό και ψυχολογικά διαταραγμένος. Μπορεί και να μην άντεχα..



    ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ:
    ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ


    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Slytherin
    Cleante Weasley
    Cleante Weasley
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 156
    Ηλικία : 26
    Location : Mystic Falls
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: ''I've been in love...It's painful, pointless and overrated..'' Damon Salvatoreツ

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Cleante Weasley Πεμ Αυγ 02, 2012 4:42 pm

    Ωωω!!! Το τόπικ με καθήλωσεΟι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης 3586073573

    Λοιπόν...Αυτήν τη στιγμή, δεν μου έρχεται η χειρότερη ανάμνηση μου ίσως γιατί την έχω θάψει τόόόόόόσο βαθιά που κατάφερα να την ξεχάσω...Όμως, σίγουρα εκείνη τη στιγμή που θα έπινα αυτό το φίλτρο, θα ξυπνούσαν όλες οι χειρότερες αναμνήσεις μου...Πιστεύω πως θα κατάφερνα να την ξεπεράσω...Γιατί? Εδώ είναι και πάλι κάτι μικρό, μια πολύ μικροσκοπική λεπτομέρεια που παρέλειψε ο καημενούλης ο Βόλντι...!!!

    Αρχίζω τα ψυχολωγικά τώρα....Η ζωή δεν είναι γεμάτη κακές αναμνήσεις...Πάντα, θα υπάρχει μια όμορφη ανάμνηση έστω και ασύμαντη και μικρή...Όμως δεν παύει να είναι καλή και λαμπερή και γεμάτη με ''όμορφα και φωτεινά χρώματα'' αυτό το πράγμα την κάνει μεγάλη, την κάνει τεράστια με αποτέλεσμα να πλυμμυρίζεις με αγάπη, ευτυχία τρυφερότητα...φιλία και από αυτό το συναίσθημα η πληγή που σε έκανε να πονέσεις από την κακή ανάμνηση σου επουλώνεται!Κι έτσι βρίσκεις τη δύναμη και προχωράς!!! Οπότε κι εγώ θα το ξεπερνούσα!!!

    Επίσης, δεν πιστεύω πως το ποτό θα ήταν επικίνδυνο φίλτρο...Και ναι, δεν θα με επηρέαζε......στο κάτω-κάτω ένας που είναι γιαΟι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης 27359 και προπαντώς έναςΟι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης 431541920 σαν τον Βόλντεμορτ, δεν θα μπορούσε να σκεφτεί κάτι ''καλύτερο'' οπότε πιστεύω πως καταλάβατε ότι εγώ θα πετύχαινα το σκοπό μου, θα πήγαινα εκεί για να τελειώσω αυτό που έπρεπε να κάνω και θα έκλεβα τον Πεμπτουσιωτή...μπουρουμπούρου, μπουρουμπούρου...Αυτά!



    So when you're lost and you're tired...
    When you're broken in two...
    Let my love take you higher...
    'Cause I still turn to you...
    Σπόιλερ:
    princessmaggie
    princessmaggie
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 414
    Ηλικία : 30
    Location : 12 Grimmauld Place
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I Solemnly Swear That I Am Up To No Good....

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από princessmaggie Παρ Σεπ 14, 2012 11:54 pm

    Θα έβλεπα διάφορους τσακωμούς που έχουν γίνει σπιτι μου..,θα έβλεπα τις αμέτρητες φορές που έχω αποτύχει να αποκτήσω αυτό που θέλω είτε είχε να κάνει με έρωτες ή σχολείο,διασκέδαση,φίλους κτλ..θα έβλεπα όλες τις φορές που μου έχουν φερθεί άσχημα,και τις περιόδους της ζωής μου που είχα αυτή την άσχημη αβάσταχτη θλίψη που δεν ξέρω αν την έχετε νιώσει αλλά σε τραβάει συνεχώς πίσω και δε σε αφήνει να προχωρήσεις..γενικά πιστεύω ότι ο βόλντεμορτ φέρθηκε πολύ έξυπνα βάζοντας αυτό το φίλτρο μέσα στην λεκάνη..όταν βλέπεις αυτά που σε έχουν πονέσει πολύ και θες να ξεχάσεις μετά είσαι αποδυναμωμένος και εύκολος στόχος..όσο δυνατός κι αν είσαι!!γνωρίζοντας τον χαρακτήρα μου δε νομίζω πως θα κατάφερνα να συνεχίσω...θα με τράβαγαν οι Κολασμένοι στον πάτο της λίμνης..και τέλος Sad
    Alviva Black
    Alviva Black
    Παράφρων
    Παράφρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20832
    Ηλικία : 23
    Location : Derry,Northern Ireland
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Credo in un Dio crudel.

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Alviva Black Παρ Σεπ 14, 2012 11:59 pm

    Φοβερο τοπικ oh!

    Εγώ πιστεύω πως θα έβλεπα εκέινη την μέρα που έκανα ενα τεραστιο λάθος erimi
    Και ίσως κάποια άλλα αποσπάσματα απο κάποιες μέρες που η ψυχολογία μου σερνόταν στα πατωματα Sad
    Είμαι σίγουρη πως θα ήταν πολύ επώδυνο και δεν θα μπορόυσα να το καταπολεμήσω.



    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Tumblr_nhcydymyca1rhrm95o1_500

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης 1290vg5h


    RAULSON:
    Lucy Weasley
    Lucy Weasley
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 12036
    Ηλικία : 26
    Location : Barrow, England
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Ballet is my passion

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Lucy Weasley Τρι Σεπ 18, 2012 4:17 pm

    Το ποτό της Απόγνωσης, είναι ένα πάρα πολύ ισχυρό φίλτρο και όπως φαίνεται κι απ' το όνομά του, σε φέρνει αμέσως στην απόγνωση. Πιστεύω πως θα με επηρέαζε αρκετά, αλλά στο τέλος θα κατάφερνα να πάρω τον Πεμπτουσιωτή γιατί δεν είμαι από τα άτομα που το βάζουν εύκολα κάτω... Οι χειρότερες αναμνήσεις που θα μου έρχονταν, θα ήταν από την ημέρα που έμαθα ότι πέθανε ένας νεαρός πολύ γνωστός μου και από την κηδεία του. Έκλαιγα περισσότερο κι απ την μάνα του(η οποία πραγματικά δεν ήξερε τι έλεγε και τα είχε χάσει εντελώς). Είπα όμως πως θα τα κατάφερνα γιατί αυτή η ιστορία αυτής της οικογένειας μας έχει και μια ευχάριστη αναπλήρωση, ένα νέο μωράκι(προς το παρόν αγέννητο). Και μόνο που το σκέφτομαι χαμογελάω, άρα κι εκείνη την στιγμή, αν μπορούσα να σκεφτώ κάτι ευχάριστο για να τα καταφέρω τότε θα ήταν αυτό, γιατί η ζωή έχει και τις καλές της αναμνήσεις. Νομίζω όμως πως ο Βόλντεμορτ έκανε σωστά που το έβαλε στην προστασία του Πεμπτουσιωτή του, αλλά παρέλειψε αυτό. Τις ευχάριστες στιγμές που μπορεί ανά πάσα στιγμή να σκεφτεί κάποιος για να νιώσει καλύτερα... Wink



    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Snowhi11

    Remember you're the one who can fill the world with sunshine


    Hemione Granger:

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Pbucket
    Αlbus Dumbledοre
    Αlbus Dumbledοre
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 649
    Ηλικία : 25
    Location : Χόγκσμιντ
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: To the well-organised mind,death is but the next great adventure!!!

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Αlbus Dumbledοre Κυρ Οκτ 28, 2012 8:02 pm

    Θα μου έφαιρνε στο νου την ημέρα που ξύπνησα το βράδυ και δεν βρήκα κανέναν στο σπίτι και φώναζα 'μαμά μπαμπά' cry .Και που λέτε να ήταν στο σπίτι του θείου μου από κάτω!!!!Θα κατάφερνα να τον πάρω ...νομίζω.


    ----------------

    Τον Πεμπτουσιώτη ξέχασα να γράψω!





    Edit by Arcturus Regulus Black: τα διπλά ποστ απαγορεύονται σύμφωνα με τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ μας! Καλή συνέχεια hoho
    Leon Black
    Leon Black
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 3276
    Ηλικία : 31
    Location : Κρητη
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Nothing Is True Everything Is Permitted

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Leon Black Παρ Αυγ 02, 2013 12:31 am

    Προσωπικά δεδομένα αλλά σε σχέση με ανθρώπους που κάποτε πλήγωσα χωρίς να το θέλω, θα τους έβλεπα να με κατηγορούν και να με σφίγγουν από γύρω γύρω....



    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Sx8o
    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Zj73
    Σπόιλερ:
    Panos Theo
    Panos Theo
    Εκτοετής στην Σχολή
    Εκτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 301
    Ηλικία : 25
    Location : γκοντρικς χολοου
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/07/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Panos Theo Κυρ Αυγ 04, 2013 7:34 pm

    ποο εξυπνο και εποδινο =/ 



    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης 2ic15ci
    Φετος το κυπελλο θα ειναχρυσοκοκκινο
    griffindor
    Σπόιλερ:
    teddy potter
    teddy potter
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 745
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από teddy potter Τετ Απρ 23, 2014 8:44 pm

    δεν μπορώ να θυμηθώ μια κακια ανάμνηση



    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης CHAMPION
    Severous Albous
    Severous Albous
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 658
    Ηλικία : 23
    Location : Σχολή Χόγκουαρτς
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Severous Albous Πεμ Ιουν 19, 2014 4:24 pm

    εγω, δεν θυμαμαι κατι που να τρομαζω και μονο που το σκεφτομαι



    slythn2  slytherin  slytherin  slytherin  slytherin slythn2

    .     .    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Giphy
    Drussila Diggory
    Drussila Diggory
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 1510
    Ηλικία : 23
    Location : Χόγκουαρτς
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Κακό σκυλί ψόφο δεν έχει.

    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Empty Απ: Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης

    Δημοσίευση από Drussila Diggory Τρι Αυγ 05, 2014 1:37 pm

    Nearly Headless Nick έγραψε:
    Φυσικά και είναι επικίνδυνο φίλτρο, μπορεί να δημιουργήσει άσχημα ψυχολογικά προβλήματα σε κάποιον άνθρωπο, φέρνοντας του αναμνήσει που προφανώς θέλει να ξεχάσει. ή μάλλον να διαγράψει. Η πράξη του Βόλντεμορντ, δηλαδή να βάλει τον Πεμπτουσιωτή του κάτω από ένα τέτοιο φίλτρο, ήταν αρκετά πονηρή κι έξυπνη. Ποιός θα ήθελε να δοκιμάσει, έστω, να πιεί για να τον πάρει. Όχι ιδιαίτερα δελεαστική ιδέα... Θα επιρρεαζόμουν άσχημα από αυτό το φίλτρο και δε νομίζω πως θα είχα τη δύναμη - σωματική και πνευματική  - να το τελειώσω ώστε να ολοκληρώσω αυτό που ξεκίνησα. Ίσως αν ήμουν με παρέα καταφέρναμε να το πάρουμε και να ξεφύγουμε από τα πλάσματα που ζούσαν κάτω από το ποτάμι..
    Σπόιλερ:

    Lucy Weasley έγραψε:  Το ποτό της Απόγνωσης, είναι ένα πάρα πολύ ισχυρό φίλτρο και όπως φαίνεται κι απ' το όνομά του, σε φέρνει αμέσως στην απόγνωση. Πιστεύω πως θα με επηρέαζε αρκετά, αλλά στο τέλος θα κατάφερνα να πάρω τον Πεμπτουσιωτή γιατί δεν είμαι από τα άτομα που το βάζουν εύκολα κάτω... Οι χειρότερες αναμνήσεις που θα μου έρχονταν, θα ήταν από την ημέρα που έμαθα ότι πέθανε ένας νεαρός πολύ γνωστός μου και από την κηδεία του. Έκλαιγα περισσότερο κι απ την μάνα του(η οποία πραγματικά δεν ήξερε τι έλεγε και τα είχε χάσει εντελώς). Είπα όμως πως θα τα κατάφερνα γιατί αυτή η ιστορία αυτής της οικογένειας μας έχει και μια ευχάριστη αναπλήρωση, ένα νέο μωράκι(προς το παρόν αγέννητο). Και μόνο που το σκέφτομαι χαμογελάω, άρα κι εκείνη την στιγμή, αν μπορούσα να σκεφτώ κάτι ευχάριστο για να τα καταφέρω τότε θα ήταν αυτό, γιατί η ζωή έχει και τις καλές της αναμνήσεις. Νομίζω όμως πως ο Βόλντεμορτ έκανε σωστά που το έβαλε στην προστασία του Πεμπτουσιωτή του, αλλά παρέλειψε αυτό. Τις ευχάριστες στιγμές που μπορεί ανά πάσα στιγμή να σκεφτεί κάποιος για να νιώσει καλύτερα... Wink



    Edit από Immortality Dumbledore: Απαγορεύονται τα πόστ, μόνο με τη χρήση quote.



    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης A314pl
    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης B9eha8
    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης 1er05
    Οι αναμνήσεις σας απο το Ποτό της Απόγνωσης Dptls7


    H.P.♥:

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 3:24 pm