.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+18
Leon Black
Morgan le Fay
Aggeliki Lupin
Angelika-Lavender Black
Grindelwald_95
Αlbus Dumbledοre
princessmaggie
Immortality Dumbledore
Laura Mandley
Isabelle Lightwood
Vindictus Viridian
nefelim
Narcissa Black
Nicolas Flamel
Maria Granger
Nearly Headless Nick
Tistart
Morfin Gaunt
22 απαντήσεις

    Η Φιλοσοφική Λίθος

    Morfin Gaunt
    Morfin Gaunt
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 1102
    Ηλικία : 26
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/04/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Morfin Gaunt Πεμ Μάης 24, 2012 6:42 pm

    Αναμφισβήτητα ένα απο τα πιό σεβαστά μαγικά αντικείμενα είναι και η Φιλοσοφική Λίθος,που την κατασκεύασε ο Νίκολας Φλαμέλ ως γνωστόν.Έχοντας αυτήν στην κατοχή σου,όπως αναφέρει και ο Ντάμπλντορ στο πρώτο βιβλίο,μπορείς να κάνεις πραγματικότητα τα δύο απο τα μεγαλύτερα όνειρα του ανθρώπου,να γίνει πρωτίστως αθάνατος χάρις στο ελιξίριο της μακροζωίας και να αποχτήσει αμύθητα πλούτη.
    Το ερώτημα είναι,ποιό απο αυτά τα δύο πλεονεκτήματα της Λίθου θεωρείται καλύτερο απο το άλλο,κατά την δική σας γνώμη;Εάν είχατε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσετε μόνο μία απο τις ικανότητες της Φιλοσοφικής Λίθου,ποιά θα ήταν αυτή;Θα την χρησιμοποιούσατε για να γίνετε πάμπλουτος και να ζήσετε μιά άνετη ζωή ή για να γίνετε αθάνατος και να απαλλαγείται απο τον θάνατο οριστικώς;

    Η Φιλοσοφική Λίθος 35jxohk



    Η Φιλοσοφική Λίθος Tom-sig


    Σπόιλερ:


    lithanasidis@yahoo.com
    Tistart
    Tistart
    Πεμπτοετής στην Σχολή
    Πεμπτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 231
    Ηλικία : 31
    Location : Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Tistart Παρ Μάης 25, 2012 2:39 am

    θα την χρησιμοποιουσα για να γινω παμπλουτος και να ζησω μια ανετη φυσιολογικη ζωη..αυτο ειναι καλητερο πιστευω απο το να ζησω για παντα και να δω οσους αγαπαω να πεθενουν...



    Η Φιλοσοφική Λίθος Thestral_on_land
    Nearly Headless Nick
    Nearly Headless Nick
    Ministry's Ambassador
    Ministry's Ambassador


    Αριθμός μηνυμάτων : 39570
    Ηλικία : 26
    Location : Στο στομάχι μιας κατσίκας (ναι είμαι μπέζοαρ)
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: My philosophy is that worrying means you suffer twice

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Παρ Μάης 25, 2012 11:30 am

    Αυτό κι αν είναι δύσκολο ερώτημα. Γιατί, έχοντας χρήματα, μπορείς να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου και να πεθάνεις όπως κάθε φυσιολογικός άνθρωπος. Από την άλλη, να ξέρεις πως τελικά η μέρα του θανάτου σου δε θα έρθει ποτέ και θα βλέπεις να γράφεται η ιστορία και να εξελίσεται, ενώ οι υπόλοιποι θα ζήσουν όσο είναι να ζήσουν και τέλος.
    Νομίζω πως θα διάλεηα τα πλούτη. Διότι, αν είναι εγώ να ζω και να βλέπω γύρω μου το κόσμο να πεθαίνει, θα ήταν καλύτερο να πάω μαζί τους, ακόμη κι αν δε τους συναντήσω. Θα βρω τη γαλήνη.



    Η Φιλοσοφική Λίθος Receiv13


    Isn't everything we do in life a way to be loved a little more?”
    Maria Granger
    Maria Granger
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι


    Αριθμός μηνυμάτων : 6382
    Ηλικία : 26
    Location : Now I'm here...Now I'm there...
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Friends can help each other. A true friend is someone who lets you have total freedom to be yourself - and especially to feel. Or, not feel. Whatever you happen to be feeling at the moment is fine with them. That's what real love amounts to - letting a person be what he really is.

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Maria Granger Παρ Μάης 25, 2012 11:33 am

    Και εγώ θα διάλεγα να είμαι πλούσια.Βέβαια τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτηχία αλλά αν έπρεπε να διαλέξω ανάμεσα σε πλούτη και αθανασία θα διάλεγα τα πλούτη γιατί είναι τρομερό να μην πεθανεις ποτέ.Και γιατί βλέπεις όλους γύρω σου να πεθαίνουν αλλά και επειδή δεν ησυχάζεις ποτέ από την αθλιότητα αυτού του κόσμου.
    Γιατί Who Wants To Live Forever? όπως λένε και οι Queen
    Σπόιλερ:





    Η Φιλοσοφική Λίθος 6yearsHW3

    Η Φιλοσοφική Λίθος Banner-huff
    Nicolas Flamel
    Nicolas Flamel
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 2135
    Location : Deutschland
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/01/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δύο πραγματά είναι άπειρα,το σύμπαν και η βλακεία του ανθρώπου.Αν και για το πρώτο έχω τις επιφυλάξεις μου.

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Nicolas Flamel Παρ Μάης 25, 2012 6:57 pm

    Εγώ θα πρωτοτυπήσω και θα πω ότι θα την χρησιμοποιούσα για να γίνω αθάνατος.

    Με το να γινόμουν πλούσιος,δεν λέω,θα ζούσα μιά άνετη ζωή όμως και πάλι δεν είμαι σίγουρος για το πόσο ευτυχισμένη θα ήταν η ζωή μου.Γιατί το χρήμα δεν φέρνει την ευτυχία.

    Εάν γινόμουνα αθάνατος θα μπορούσα να κάνω ένα σωρό πράγματα που αν ήταν να πεθάνω δεν θα τα κατάφερνα ποτέ όλα μαζί.Θα μπορούσα να υλοποιήσω όλα μου τα όνειρα,θα μπορύσα να γίνω και πάρα πολύ σοφός άνθρωπος βλέποντας την ιστορία να εκτυλίσετε μπροστά στα μάτια μου και θα γινόμουνα και διάσημος,όπως ο Νίκολας Φλαμέλ.Γιατί πιό σπουδαίο είναι να μπορέσεις να νικήσεις τον θάνατο παρά να γίνεις πάμπλουτος.Άλλωστε το τόπικ δεν μας λέει πως μόνο για εμάς θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε τις ικανότητες της Λίθου.Θα μπορούσα λοιπόν να δώσω λίγο ελιξίριο μακροζωίας και στα αγαπημένα μου πρόσωπα για να γίνουν και εκείνα αθάνατα και έτσι να μην ζήσω τον θάνατο τους(ο Νίκολας Φλαμέλ για παράδειγμα έδωσε ελιξίριο μακροζωίας στην σύζηγο του).



    Slytherin Fiction Team


    Σπόιλερ:
    Narcissa Black
    Narcissa Black
    Μαγικός Προσωπογράφος
    Μαγικός Προσωπογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 807
    Location : In the desert outside of nowhere
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Narcissa Black Παρ Μάης 25, 2012 8:12 pm

    Καμία από τις δύο επιλογές δεν με ξετρελένει αλλά αν έπρεπε να διαλέξω θα διάλεγα τα πλούτη.Με αυτά θα μπορούσα να ζήσω άνετα και να βοηθήσω και άλλους ανθρώπους.
    Δεν θα ήθελα να ζήσω για πάντα γιατί βρίσκω καταθλιπτική την ιδέα να συνεχίζω να ζω ενώ όλα όσα γνωρίζω να αλλάζουν ή να καταστρέφονται.Ακόμα δεν θα μπορούσα να δημιουργώ σχέσεις με ανθρώπους ξέροντας πως κάποια στιγμή θα πεθάνουν και εγώ θα μείνω μόνη μου.
    Με λίγα λόγια λοιπόν προτιμώ χίλιες φορές τα λεφτά παρα την αθανασία.



    My dear...
    You really can't send me to Hell. I came from there.
    nefelim
    nefelim
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 23
    Ηλικία : 26
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από nefelim Δευ Μάης 28, 2012 9:58 am

    να γινω πανμπλουτος
    Maria Granger
    Maria Granger
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι


    Αριθμός μηνυμάτων : 6382
    Ηλικία : 26
    Location : Now I'm here...Now I'm there...
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Friends can help each other. A true friend is someone who lets you have total freedom to be yourself - and especially to feel. Or, not feel. Whatever you happen to be feeling at the moment is fine with them. That's what real love amounts to - letting a person be what he really is.

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Maria Granger Τρι Μάης 29, 2012 2:11 pm

    Marvolo Gaunt έγραψε: Εγώ θα πρωτοτυπήσω και θα πω ότι θα την χρησιμοποιούσα για να γίνω αθάνατος.

    Με το να γινόμουν πλούσιος,δεν λέω,θα ζούσα μιά άνετη ζωή όμως και πάλι δεν είμαι σίγουρος για το πόσο ευτυχισμένη θα ήταν η ζωή μου.Γιατί το χρήμα δεν φέρνει την ευτυχία.

    Εάν γινόμουνα αθάνατος θα μπορούσα να κάνω ένα σωρό πράγματα που αν ήταν να πεθάνω δεν θα τα κατάφερνα ποτέ όλα μαζί.Θα μπορούσα να υλοποιήσω όλα μου τα όνειρα,θα μπορύσα να γίνω και πάρα πολύ σοφός άνθρωπος βλέποντας την ιστορία να εκτυλίσετε μπροστά στα μάτια μου και θα γινόμουνα και διάσημος,όπως ο Νίκολας Φλαμέλ.Γιατί πιό σπουδαίο είναι να μπορέσεις να νικήσεις τον θάνατο παρά να γίνεις πάμπλουτος.Άλλωστε το τόπικ δεν μας λέει πως μόνο για εμάς θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε τις ικανότητες της Λίθου.Θα μπορούσα λοιπόν να δώσω λίγο ελιξίριο μακροζωίας και στα αγαπημένα μου πρόσωπα για να γίνουν και εκείνα αθάνατα και έτσι να μην ζήσω τον θάνατο τους(ο Νίκολας Φλαμέλ για παράδειγμα έδωσε ελιξίριο μακροζωίας στην σύζηγο του).

    Σκέψου όμως πως θα ήταν όλοι οι άνθρωποι που αγαπάς να πεθαίνουν και εσύ όχι.Εντάξει δεν λέω θα έρθουν άλλοι να πάρουν τη θέση αυτών που έφυγαν αλλά είναι πολύ δύσκολο...




    Η Φιλοσοφική Λίθος 6yearsHW3

    Η Φιλοσοφική Λίθος Banner-huff
    Vindictus Viridian
    Vindictus Viridian
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 17209
    Ηλικία : 28
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: σημασία δεν έχει το τι κάνεις αλλα το πως και γιατί το κάνεις

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Vindictus Viridian Τρι Μάης 29, 2012 8:53 pm

    Αθανασία! Τι άλλο; Πλούτη; Ναι είναι γλυκά τα άτιμα αλλά μποερίς να τα αποκτήσεις με κάποιους τρόπους. Δύσκολα μεν αλλά μπορείς. Την αθανασία όμως δεν μπορείς να την αποκτήσεις με κανέναν τρόπο είτε εύκολα είτε δύσκολα.
    Όσο για το αν είναι σκληρό να βλέπεις τα αγαπημένα σου πρόσωπα να πεθαίνουν...φυσικά και είναι. Αλλά αν πεθάνεις φυσιολογικά όπως όλοι δεν θα χει δει αγαπημένα πρόσωπα να πεθαίνουν; Γονείς, θείους, παππούδες, φίλους. Επίσης εκτός από το ότι θα μπορούσα να δώσω λίγο ελιξήριο στα αγαπημένα μου πρόσωπα, θα μπορούσα επίσης να κάνω και την επιλογή του Φλαμέλ αν δεν άντεχα άλλο να βλέπω να πεθαίνουν οι δικοί μου άνθρωποι. Να σταματήσω να παίρων το ελιξήριο και να τους ακολουθήσω. Ότι επιλογή και αν κάνουμε πάντα θα υπάρχουν ξανά επιλογές.





    We are the hot ghosts of HarryWorld
    "Τι σου κάνω Λίλα μου!"
    - Chost Chickos

    Η Φιλοσοφική Λίθος Tumblr_static_severus-snape-in-deathly-hallows-gifs-hogwarts-professors-17276177-500-208

    Η Φιλοσοφική Λίθος Gentleeeeeeeee_zpsda022e6e
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 123
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Τρι Μάης 29, 2012 11:46 pm

    Ωραίο τόπικ. lalala

    Πραγματικά, δύσκολο δίλημμα. Εάν έπρεπε να διαλέξω θα διάλεγα μάλλον την αθανασία κι εγώ. Αυτό που μας λείπει πολλές φορές είναι ο χρόνος. Έχουμε βάλει τη ζωή μας σε ένα "πρόγραμμα" συνειδητά ή ασυνείδητα και όχι πάντα συγκεκριμένα. Για παράδειγμα, εγώ λέω ότι θα τελειώσω το σχολείο, θα σπουδάσω (τι δεν ξέρω, όμως ξέρω πως θέλω να σπουδάσω) και τα λοιπά και τα λοιπά. Τρέμω στην ιδέα ότι θα πεθάνω ας πούμε, χωρίς να έχω πετύχει τίποτα αξιόλογο, ότι πέρασα και έφυγα όπως τόσοι άλλοι. Με την αθανασία σου δίνεται χρόνος, μια ευκαιρία να κάνεις κάτι. Εξάλλου το χρήμα πολλοί εμισησαν, τη δόξα ουδείς. Πλας, με αυτόν τον χρόνο, μπορείς άνετα να πλουτίσεις, αρκεί να βάλεις βάσεις. Συμφωνώ με τον Χάρη στο ότι ούτως ή άλλως βλέπουμε ανθρώπους γύρω μας να πεθαίνουν και μάλιστα αγαπημένους. Είναι κάτι φυσικό να αποβιώνουν αγαπημένα πρόσωπα και πρέπει να το δεχτούμε. (αν και με την αθανασία πάμε κόντρα στο θάνατο που δείχνει πως δεν το έχουμε δεχτεί αλλά τέλος πάντων).
    Μπορώ να διακρίνω βέβαια ένα ψεγάδι και όχι μικρό για μένα: δένομαι πολύ εύκολα με ανθρώπους. Δηλαδή, έχω κλάψει ακόμη και για το θάνατο ανθρώπων που δεν έχω δει καν, αλλά ήξεραν γνωστοί μου, φανταστείτε. :P Οπότε, εάν κέρδιζα την αθανασία, σίγουρα θα κρατούσα αποστάσεις από το σόι και πιθανότατα να μοιραζόμουν την αθανασία με ένα άτομο.
    Στην ελεύθερη ώρα μου θα μάθαινα τουλάχιστον 5 ξένες γλώσσες άπταιστα και άλλα τώρα μουσικά όργανα. Θα είχα πειραματιστεί με χίλια δυο επαγγέλματα και θα είχα γυρίσει όλο το κόσμο. :P
    Εξάλλου, υπάρχει πάντα η επιλογή εάν βαρεθείς τη ζωούλα σου να σταματήσεις να παίρνεις το ελιξήριο και να πεθάνεις ήσυχος στο κρεββατάκι σου..



    Η Φιλοσοφική Λίθος Ypo
    Laura Mandley
    Laura Mandley
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 4034
    Ηλικία : 31
    Location : Nargothrond
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Misunderstanding is geniuses curse, they call us evil but nothing is worse than passive submission to meaningless rules these are oppression and misery's tools.

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Laura Mandley Παρ Ιουν 29, 2012 6:43 pm

    Και γω την αθανασία θα επέλεγα.Είναι συναρπαστικό να μπορείς να ζεις για πάντα.Τόσες διαφορετικές εποχές,τόσοι διαφορετικοί τρόποι ζωής.Τα πλούτη είναι επίσης ελκυστικά αλλά γιατί να ανταλλάξεις την πιθανότητα να ζεις για πάντα μόνο για να έχεις μια άνετη ζωή 80 χρόνων;Απλά δεν έχει νόημα για μένα.


    yo ho yo ho, and a bottle of rum:



    Όταν μιλάτε ακούω να λέτε "Γιατί;"
    Όλο "Γιατί;"
    Βλέπετε πράγματα και λέτε "Γιατί;"
    Μα εγώ ονειρεύομαι πράγματα που ποτέ δεν υπήρξαν και λέω:
    "Γιατί όχι;"
    Immortality Dumbledore
    Immortality Dumbledore
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 22636
    Ηλικία : 30
    Location : Hogwarts (Dumbledore's office)
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Oh, I'm very good. But sometimes I'm bad. But only as bad as I wanna be. Freedom is power. To live a life untamed and unafraid is a gift.

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Immortality Dumbledore Παρ Ιουν 29, 2012 9:31 pm

    Τα αμυθητα πλουτη ειναι σιγουρα δελεαστικα και πολυ περισσοτερο για εναν ανθρωπο στις μερες μας. Αλλα και εγω την αθανασια θα επελεγα! Δεν ειναι οτι με φοβιζει ο θανατος και οτι θα το εβλεπα ως μια διεξοδο, απλα αυτη η δυνατοτητα του να δοκιμασεις τα παντα εφοσον εχεις τοσο απεριοριστο χρονο ειναι πραγματικα υπεροχη! Ταξιδια, μελλοντικοι πολιτισμοι και γενικα χωρις την πιεση του χρονου, ακομα και απλα καθημερινα πραγματα πιστευω θα τα απολαμβανα περισσοτερο. Βεβαια ισως και να ειναι κουραστικο το να ζεις για παντα... Αλλωστε υπαρχει καποιος λογος που ολοι τελικα πεθαινουμε:/ Παντως αναμεσα σε αυτα τα δυο, χρημα-αθανασια, σιγουρα θα επελεγα το δευτερο!



    _

    Η Φιλοσοφική Λίθος Zvbsm1

    *:

    Η Φιλοσοφική Λίθος 9bitj5
    princessmaggie
    princessmaggie
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 414
    Ηλικία : 30
    Location : 12 Grimmauld Place
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I Solemnly Swear That I Am Up To No Good....

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από princessmaggie Σαβ Ιουν 30, 2012 2:25 pm

    Θα προτιμούσα να την χρησιμοποιήσω για να γίνω πάμπλουτη και να ζήσω μια άνετη ζωή με όσους αγαπώ..Αυτό πιστεύω είναι καλύτερο απο το να δεις τους ανθρώπους σου να πεθαίνουν και να πορεύεσαι στους αιώνες χωρίς να ξέρεις,αν θα μπορείς να βρεις δουλειά και να ζήσεις αξιοπρεπώς!
    Αlbus Dumbledοre
    Αlbus Dumbledοre
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 649
    Ηλικία : 25
    Location : Χόγκσμιντ
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: To the well-organised mind,death is but the next great adventure!!!

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Αlbus Dumbledοre Κυρ Νοε 04, 2012 5:06 pm

    Η αθανασία!!Αυτο θα προτιμούσα!!



    Albus Dumbledore

    Help will always be given at Hogwarts to those who deserve it!!

    I solemny swear that I'm up to no good :P


    ...Ο βασιλιάς των λουλουδιών
    λένε πως είν'ο κρίνος
    μα στη δικήυ σου ομορφιά
    μαραίνεται και 'κείνος!!!...
    Grindelwald_95
    Grindelwald_95
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 46
    Ηλικία : 28
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Nothing

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Grindelwald_95 Σαβ Ιουν 15, 2013 1:53 pm

    Να γινεις παμπλουτος μπορεις και με αλλους τροπους.
    Οι Μαλφου δεν νομιζω να ειχαν φιλοσοφικη λιθο ουτε οι Ποττερ( ειχαν λεφτα και αυτοι).
    Οποτε θα την χρησημοποιουσα για να γινω αθανατος.



    !HALA MADRID!
    Angelika-Lavender Black
    Angelika-Lavender Black
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 7303
    Ηλικία : 27
    Location : Death City ( Stein's laboratory)
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: There are three kinds of intelligence: one kind understands things for itself, the other appreciates what others can understand, the third understands neither for itself nor through others. This first kind is excellent, the second good, and the third kind useless.

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Angelika-Lavender Black Σαβ Ιουν 15, 2013 3:37 pm

    Θα τη χρησιμοποιούσα για να γίνω αθάνατη και να μάθω όσα πιο πολλά μπορώ από τη ζωή μου με όλες τις δυσκολίες, τα εμπόδια κτλ. Γιατί το χρήμα μπορεί να σου ανοίγει πολλές πόρτες αλλά η γνώση είναι η απόλυτη δύναμη, κατά τη γνώμη μου...



    Fairytales are more than truth
    not because they tell us
    that dragons exist...
    but because they tell us
    that dragons can be beaten.


    Η Φιλοσοφική Λίθος 24fb8t0
    *οσομ*:
    Aggeliki Lupin
    Aggeliki Lupin
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 803
    Ηλικία : 35
    Location : Νάρνια
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Aggeliki Lupin Δευ Ιουν 17, 2013 5:29 pm

    Θα τη χρησιμοποιούσα για να γίνω πάμπλουτη. Very Happy
    Με τα λεφτά που θα είχα θα έκανα πραγματικότητα τα περισσότερα όνειρά μου αλλά και των δικών μου ανθρώπων.
    Δε θα ήθελα με τίποτα να ζω συνέχεια τον πόνο της απώλειας για τους ανθρώπους που αγαπώ. Εξάλλου, θεωρώ πως η αθανασία πάει ενάντια στους νόμους της φύσης. Τα λεφτά όχι!



    ΟΤΑΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙΣ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΝΕΟ ΚΟΣΜΟ...!!!


    Η Φιλοσοφική Λίθος 1er05


    Η Φιλοσοφική Λίθος 9_years_harrywolrld_270_by_marinacullen-daftiht
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Δευ Ιουν 17, 2013 11:47 pm

    Αν δεν επηρέαζε αρνητικά την ψυχή μου όπως το αίμα μονόκερου, ίσως και να την, βασικά όχι, αφού γερνάς, δεν μένεις νέος :P ωστόσο θα χρησιμοποιούσα τα χρήματα και για εμένα, και για τους γύρω μου, και για όσους το έχουν ανάγκη. Αν ήταν άπειρος ο χρυσός, πραγματικά θα σιγουρευόμουν πως όλοι στην ζωή μου ποτέ δεν θα είχαν οικονομικό πρόβλημα για να πηγαίνει πίσω τα όνειρά τους ή την οικογένειά τους. Θα εξάλειφα την πείνα, πως το λένε :P και την δίψα. και την αρρώστεια Razz







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Leon Black
    Leon Black
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 3276
    Ηλικία : 31
    Location : Κρητη
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Nothing Is True Everything Is Permitted

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Leon Black Τετ Ιουλ 31, 2013 1:39 pm

    Μάλλον το χρυσάφι θα διάλεγα αν και γενικά δε θα θελα να τη χρησιμοποιήσω για τίποτα. Τουλάχιστον έτσι θα βοηθούσα ανθρώπους που έχουν ανάγκη



    Η Φιλοσοφική Λίθος Sx8o
    Η Φιλοσοφική Λίθος Zj73
    Σπόιλερ:
    teddy potter
    teddy potter
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 745
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από teddy potter Πεμ Απρ 24, 2014 4:03 pm

    να γινωμουν αθανατος



    Η Φιλοσοφική Λίθος CHAMPION
    Giny Weasly
    Giny Weasly
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 441
    Ηλικία : 25
    Location : Hogwarts
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/05/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Those who don't believe in magic will never find it

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Giny Weasly Δευ Απρ 28, 2014 10:53 pm

    Πιστεύω ότι θα διάλεγα τα πλούτη. Τουλάχιστον με αυτά μπορείς να κάνεις καλό και σε άλλους ανθρώπους, να βοηθήσεις. Ενώ η αθανασία τι θα σου προσφέρει? Θα βλέπεις όλους τους ανθρώπους και χειρότερα τους αγαπημένους σου να πεθαίνουν και εσύ να ξέρεις ότι θα ζήσεις για πάντα και πως δεν θα έρθει ποτέ η ημέρα του θανάτου σου. Η ζωή σου θα έχει χάσει κάθε νόημα.



    Η Φιλοσοφική Λίθος Daenerys-Targaryen-Quotes-2
    Hodor:
    Emily Lupin
    Emily Lupin
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 14334
    Ηλικία : 23
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/01/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: how much better is your love than wine

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Emily Lupin Τρι Απρ 29, 2014 9:34 pm

    ^πολυ σωστη σκεψη, συμφωνω.



    "I am haunted by humans."
    Η Φιλοσοφική Λίθος Bee10
    Severous Albous
    Severous Albous
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 658
    Ηλικία : 23
    Location : Σχολή Χόγκουαρτς
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Η Φιλοσοφική Λίθος Empty Απ: Η Φιλοσοφική Λίθος

    Δημοσίευση από Severous Albous Τετ Ιουν 18, 2014 8:18 pm

    εγω θα επελεγα τα πλουτη για τους εξης λογους:
    α) γιατι σαν πλουσιος θα ζουσα πιο ανετα, πιο ποιοτικα
    β) γιατι δεν ειναι ωραιο να βλεπεις τους γυρω σου να πεθαινουν
    γ) και ποτε θα συναντισω το θανατο; απο πολυ μικρος ειχα την απορια, τι γινεται μετα το θανατο;
    δ) αν η πετρα μολυνθει ή κλαπει, ειναι μαθηματικα βεβαιο πως θα πεθανω 
    ε) αν γινομπυν πανπλουτος θα μπορουσα οχι μονο εγω να ζουσα καλα, αλλα να βοηθησω τουλαχιστον 10 γενιες μετα απο μενα
    στ) θα εκανα ΠΟΛΛΕΣ φιλανθωπιες, σοβαρα, θα εδινα τουλαχιστον 1 δισ. ευρω στους φτωχους
    ζ) θα πραγματοποιουσα ολα μου τα ονειρα
    η) θα μπορουσα να αγορασω οτι θελω
    θ) να βοηθησω την επιστημη και την τεχνολογια, ειτε με λεφτα ειτε εγω ο ιδιος

    αυτα νομιζω...  busy



    slythn2  slytherin  slytherin  slytherin  slytherin slythn2

    .     .    Η Φιλοσοφική Λίθος Giphy

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 11:54 am