.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+5
Mrs Lovett
Cassandra Black
Tom Marvolo Riddle
Maria Lovegood
Arcturus Regulus Black
9 απαντήσεις

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα!

    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Empty El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα!

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Κυρ Ιαν 08, 2012 2:43 am

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Pan
    Με την έκτη του ταινία, ο Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο πιστοποιεί την ανάγκη του να εκφραστεί διαφορετικά, να υπηρετήσει το σινεμά με τα είδη και τις άπειρες δυνατότητές του, να μιλήσει για την ηθική και το Κακό, να επισκεφθεί την Ιστορία, να ψάξει στην ψυχή των ανθρώπων, να στραμπουλήξει παραμύθια που δεν καταλήγουν αισίως.

    Υπόθεση:Ισπανία 1944, το τέλος του Εμφυλίου Πολέμου. Η Κάρμεν, που πρόσφατα ξαναπαντρεύτηκε, μετακομίζει με την κόρη της Οφηλία, στο σπίτι του καινούριου της συζύγου Βιντάλ, λοχαγό στον στρατό του δικτάτορα Φράνκο. Μην μπορώντας να αντέξει εύκολα την καινούρια της ζωή, το νεαρό κορίτσι ψάχνει να βρει καταφύγιο σε έναν μυστηριώδη λαβύρινθο, που ανακαλύπτει δίπλα στο νέο της σπίτι. Ο Πάνας, ο φρουρός του, ένα μαγικό πλάσμα, της αποκαλύπτει ότι είναι η χαμένη από καιρό πριγκίπισσα του μυθικού αυτού βασιλείου. Για να βρει την αλήθεια, η Οφηλία πρέπει να φέρει εις πέρας τρεις επικίνδυνες αποστολές, αποστολές που δεν μοιάζουν σε τίποτα με ό,τι έχει αντιμετωπίσει ως τώρα στη ζωή της.

    Λάτρης και δεξιοτέχνης του φανταστικού είδους ο Γκιγιέρμο ντελ Τόρο υπογράφει ένα παραμύθι αυστηρά για μεγάλους. Ο χαρισματικός Μεξικάνος δημιουργός διαστρέφει την αθώα "Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων", με φόντο την σπαραγμένη από τον εμφύλιο Ισπανία του '40. Ρεαλισμός που πατά γερά στη μαγεία ή μαγεία καλά ριζωμένη στον ρεαλισμό; Όταν το υπερφυσικό συναντά την πολιτική αλληγορία, τη φαντασμαγορία των ειδικών εφέ και την ομολογουμένως αχαλίνωτη φαντασία του ντελ Τόρο, το αποτέλεσμα προβλέπεται τουλάχιστον μεθυστικό.



    *
    *
    *
    *
    *
    *

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Image
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Empty Απ: El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα!

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Κυρ Ιαν 08, 2012 4:35 pm

    Αγαπάω, αγαπάω, αγαπάω. 10/10 παίρνει απο εμένα.
    Αριστουργηματικά γραμμένη και σκηνοθετημένη! Η Ivana Baquero (Οφήλια) είναι τόσο τέλεια στο ρόλο της(αποδεικνύεται και από το γεγονός πως πήρε βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου).
    Είναι ταινία ό,τι πρέπει για εμένα με όλα αυτά τα παραμυθικά στοιχεία και την αγάπησα. In Love
    Βέβαια τρόμαξα σε ένα σημείο. shy
    Ποιος δε θα τρόμαζε όμως με αυτό; giveup:
    Και ναι το παραδέχομαι έβαλα τα κλάματα στο τέλος. cry
    Kαι αυτό.-Ίσως το πιο όμορφο νανούρισμα που έχω ακούσει ποτέ. Είναι τόσο μελαγχολικο-όμορφο cry
    Σπόιλερ:



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Empty Απ: El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα!

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Κυρ Ιαν 08, 2012 4:50 pm

    Ναι καταπληκτική η μουσική, και η φιγούρα στη δεύτερη δοκιμασία έχω ακούσει πως είναι εμπνευσμένη από τον Κρόνο στον παρακάτω πίνακα:
    Σπόιλερ:

    από τις αγαπημένες μου ταινίες, με γλυκόπικρο φινάλε που σίγουρα θα σε συγκινήσει και χαρακτήρες αρκετά ρεαλιστικούς παρόλο που πρόκειται για παραμύθι.




    Statler
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Empty Απ: El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα!

    Δημοσίευση από Cassandra Black Κυρ Ιαν 08, 2012 4:52 pm

    ^Ισχύει, από αυτόν τον πίνακα είναι εμπνευσμένη Razz
    Και μένα είναι από τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες. Υπέροχη μουσική, ιστορία, συμβολισμοί, σκηνικά, κοστούμια, τα πάντα. Παίρνει 9,5-10 άνετα κιόλας.



    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Mrs Lovett
    Mrs Lovett
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ηλικία : 36
    Location : στον Κοσμο μου..
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status:
    Today's thought:

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Empty Απ: El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα!

    Δημοσίευση από Mrs Lovett Κυρ Ιαν 08, 2012 5:23 pm

    Η ταινία έχει καταπληκτική ατμόσφαιρα.Μου άρεσε όλη αυτή η αναπαράσταση του ψυχισμού ενός παιδιού που για να αντιμετωπίσει και να αντιληφθεί την σκληρή πραγματικότητα καταφεύγει στη φαντασία.Το τέλος όμως μ'άφησε σε κατάθλιψη cry



    I don't have any reasons
    I've left them all behind


    I'm in a New York state of mind



    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Images?q=tbn:ANd9GcT0pIrV7BqV4LS5E3bk2QOGkaIQFe1gtg6wlZCPuGwmjAJytpln_Q
    Leonie Vernier
    Leonie Vernier
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 70128
    Ηλικία : 28
    Location : Rennes les Bains, Domaine de la Cade.
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I have to fest it up!

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Empty Απ: El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα!

    Δημοσίευση από Leonie Vernier Δευ Ιαν 09, 2012 9:25 pm

    Cassandra Black έγραψε:^Ισχύει, από αυτόν τον πίνακα είναι εμπνευσμένη Razz
    Και μένα είναι από τις πολύ αγαπημένες μου ταινίες. Υπέροχη μουσική, ιστορία, συμβολισμοί, σκηνικά, κοστούμια, τα πάντα. Παίρνει 9,5-10 άνετα κιόλας.
    Αυτά, αλλά παίρνει 10/10.







    A psychopath,

    by definition,

    is incapable of remorse.
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Empty Απ: El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα!

    Δημοσίευση από Cassandra Black Πεμ Ιουν 19, 2014 12:42 am

    Την ξαναείδα σήμερα και θυμήθηκα όλους τους λόγους για τους οποίους την αγαπώ τόσο πολύ. In Love



    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Anguis Demorte
    Anguis Demorte
    Παράφρων
    Παράφρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 2547
    Ηλικία : 207
    Location : Dalek Asylum
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Exterminate!

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Empty Απ: El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα!

    Δημοσίευση από Anguis Demorte Κυρ Σεπ 28, 2014 2:02 pm

    Απο τις αγαπημενες μου ταινίες!
    Την πρωτοείδα-ή τουλαχιστιστων προσπαθησα- οταν είμουν επτα και τρομαξα παρα πολυ, αλλα την είδα ξανά αργότερα και ηταν φανταστική. Κατα τη γνώμη μου το νόημα είναι οτι τα τέρατα στην πραγματικότητα είναι χειρότερα από εκείνα της φαντασίας μας.



    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! 2e4z02f

    Loyalities:
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Empty Απ: El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα!

    Δημοσίευση από Romilda Vane Κυρ Σεπ 28, 2014 11:23 pm

    Romilda Vane έγραψε:αχ, αυτος ο Στρατηγος τι συμπαθητικουλης μωρε.[whip] 

    avada kedavra

    Romilda Vane έγραψε:

    εγω τη βλέπω ακομα αλλα δε μπορω, το παγωνω και ερχoμαι να σχολιασω :p


    Kαταρχην τι ωραια ταινια *-*


     Αλλά ρε παιδάκι μου,

    Σπόιλερ:


    Επιστρεφω αφου δω κατι που δε θα μπορω να αφησω ασχολιαστο.bye

    Romilda Vane έγραψε:*ΣΠΟΙΛΕΡΣ ΣΠΟΙΛΕΡΣ ΣΠΟΙΛΕΡΣ*


    παιδια, τελειωσε.cry 


    ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ??crying 


    Μαρινα, για αυτο που λες , αν ηταν στη φαντασια της ολος αυτος ο κοσμος ή όχι. Και γω αυτο θελω να σχολιασω. Στην περιγραφη του τοπικ η κριτικη λέει οτι ήταν δημιουργημα της φαντασιας της, αλλά νομίζω οτι ο σκηνοθέτης το έχει αφήσει στην κριση μας αυτό. Εμενα μου αρεσει η αλλη εκδοχή, οτι η τρίτη δοκιμασία δεν απαιτουσε να θυσιάσει απαραιτητα καποιον αλλο, αλλά ήταν "παγιδα" ενώ κανονικά επρεπε να θυσιαστεί εκεινη. Και τελικα περασε τη δοκιμασια και μπραβο της.

    Τωρα μπορει οντως να ηταν στη φαντασια της, δεν ξερω, ο καθενας οπως το βλεπει.

    Μερικά πραγματα που με παραξενεψαν στην κριτικη του τοπικ: 

    1)Ο «Λαβύρινθος του Πάνα» είναι ένα αλληγορικό ταξίδι μύησης στη ζωή σε ένα γκρίζο και σκοτεινό σκηνικό θανάτου. Είναι το βλέμμα (άλλοτε απορημένο και άλλοτε τρομοκρατημένο) ενός μικρού κοριτσιού στη διάρκεια μιας περιπέτειας ενηλικίωσης και αφύπνισης της σεξουαλικότητας. 




    Whaaat??Razz  Που την ειδε την αφυπνιση της σεξουαλικοτητας; Κατι τετοια άσχετα διαβάζω και δε θέλω να βλέπω κριτικές μπροστά μου. xD

    Ας μου εξηγησει καποιος, γιατι αδυνατώ να καταλάβω.Razz 





    Ο σκηνοθετης ήταν Μεξικάνος? ΠΟΣΟ ΑΓΑΠΑΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ????In Love wihu lalala  




    2) ο Ντελ Τόρο βλέπει την πραγματικότητα και τη φαντασία ως συγκοινωνούντα δοχεία. Εδώ, όμως, εντοπίζεται και η αχίλλειος πτέρνα του «Λαβύρινθου» που αφορά, κυρίως, τους σκηνοθετικούς χειρισμούς. Στο κομμάτι της ταινίας όπου η Οφηλία χάνεται ανάμεσα σε ονειρικά και μυθολογικά πλάσματα, ο Μεξικανός σκηνοθέτης είναι πληθωρικός σε ό, τι αφορά τα ειδικά εφέ και τα κλισέ του χολιγουντιανού τρόμου, σε βάρος της ατμόσφαιρας. Με αποτέλεσμα, η περιπέτεια του κοριτσιού, ως προς την αισθητική της, να μοιάζει με αυτήν του Χάρι Πότερ και ο «Λαβύρινθος του Πάνα» να χάνει την ομοιογένειά του.




    Η αληθεια ειναι οτι δινει περισσοτερη βάση στο φανταστικό παρα στο κοινωνικο κομματι της ταινιας. Αλλά δεν με ενοχλησε αυτό. Στην αρχη ίσως μονο, να με "ξενισε" αυτος ο συνδυασμός, όμως το έχει "δεσει" πολύ ωραια. Οι περιπέτειες της Οφέλιας (ειτε ειναι πραγματικές είτε στη φαντασία της) δίνουν ώθηση για τα γεγονοτα που συμβαινουν και αντιστροφα.Razz  







    Kαι ας αφησουμε τα γυρω-γυρω και ας περάσουμε στο ζουμί της υποθεσης.Razz 


    Πραγματικά, υπηρχαν στιγμές που σου μενουν σε αυτη την ταινια. Εκτος από την εξελιξη απο τη στιγή που ανακαλυπτουν την υπηρετρια του στρατηγου και μετα, ειναι και μεμονομένες στιγμες που ειναι πολυ δυνατες:


    Πρώτα πρώτα, η σκηνή με το γιατρό και τον τραυλό που βασανιζανε. Ψιλοέμεινα κάγκελο εκεί γιατι πάνω που λέει "μιλησα" και ειχε αυτό το υφος σκεφτηκα οτι θα τον σκοτωσει τωρα ο γιατρος και τελικα του το ζητησε ο ιδιος.ti?   (και στη σκηνη που κυνηγανε την αδερφή του ανταρτη με τα αλογα και την περικυκλώνουν πάλι "θα σκοτωθει απο μονη της" σκεφτομουνα και βαζει το μαχαιρι στο λαιμο. Δεν ξερω αν η ταινια ηταν προβλέψιμη ή εγώ είχα πορωθει και ειχα μπει τοσο πολύ μεσα στο κλίμα, αλλά όχι, δεν ηταν προβλέψιμη. Δε το δέχομαι. :p)

    Πολυ δυνατη σκηνη... ειδικα εκει που πάει ο γιατρός να του κανει την ενεση και διστάζει, και ο τραυλός σπρώχνει την ενεση με το χέρι του...erimi erimi 

    Εσεις στη θέση του γιατρου τι θα κάνατε; Ή στη θεση του τραυλού; θα ζητάγατε να σας σκοτωσει; και αν σας το ζηταγε και ησασταν ο γιατρος, θα δεχοσασταν να τον σκοτωσετε;=/ 

    Εγω νομιζω θα αντιδρουσα με τον ιδιο τροπο που αντεδρασαν και οι δυο... Αν ημουν ο γιατρος και μου το ζητουσε θα το έκανα, για να "γλιτωσει" τον πόνο... Οχι για τιμωρια επειδη μιλησε ή για να μην πει και άλλα... Αλλά επειδή θα γλιτωνε εκεινος τον πονο... απο μονη μου ομως δε θα τ εκανα,μονο αν μου το ζητουσε εκεινος...

    Απο την άλλη αν ήμουν στη θέση του τραυλού, πάλι θα είχα την ιδια ατιδραση, γιατί πρώτον θα ενιωθα τυψεις για όσα είπα, και δευτερον, δε θα αντεχα και άλλα βασανιστηρια.  Το βλέπω ίσως απο τη μεριά του δειλού πιο πολύ, που δε θελει να υποφερει και να πεθανει επωδυνα,  παρά του αγωνιστή που δε θέλει να προδωσει τα πιστεύω του... Δεν ξέρω αν θα αντεχα στη θέση του και για ποσο, δυστυχώς.=/  


    Ομως στην ταινία βλέπουμε συνέχεια τους ήρωες να ξεπερνάνε τον εαυτό τους και τα ορια τους. Ο γιατρος, η υπηρετρια, ο τραυλος, η Οφέλια, ακόμα και ο Στρατηγός (οταν παρεδωσε το γιο του στους εχθρους του).


    Ο γιατρός τελικά εγινε ο αγαπημενος μου απ'ολους. Γιατί δεν το περιμενα καθολου να εχει τέτοια εξελιξη, και να δειξει τετοιο θάρρος.  Το προφιλ του στην αρχή μου εβγαζε την εικόνα ενος πνευματικου ανθρωπου, που θέλει να αγωνιστεί αλλά δεν εχει οσο θαρρος χρειάζεται για να συμμετέχει ενεργά σε εναν αγώνα και να "θυσιάσει" την ασφαλεια του. Γι αυτό και επιλέγει να δρασει στο παρασκηνιο, παθητικά κανοντας ο,ρι καλυτερο μπορει, χωρίς όμως να ριψοκινδυνεύει να τον πιασουν. Όμως στο τέλος τα ανατρεπει όλα με την κινηση που κάνει. Το ήξερε πως αυτό θα ηταν το τέλος του, κι ομως επελεξε να πεθανει για αυτο που πιστευε... Αφελης, ιδεαλιστής ή και τα δύο;
    εμενα πάντως με εντυπωσίασε, ήταν μια εκπληξη που δεν την περιμενα.


    Και η υπηρέτρια (αχ, γιατι δε θυμαμαι το ονομα της?:@) φάνηκε τελικά θαρραλέα, ακομα κι αν δε το πιστευε ουτε η ιδια. I love you 

    θα έλεγα πιο πολύ με το θάρρος είχε σχεση η ταινια , παρά με την αφυπνηση της σεξουαλικότητας.


    Οπως και να εχει, ηταν πολύ καλή. Και το κλεισιμο πολύ όμορφο, με το λουλουδάκι και τα τελευταία λογιαoh! 







    Romilda Vane έγραψε: μου αρεσε και η λεπτομερια  με το μαχαιρι, που το σκουπιζει στην ποδια της με τον ιδιο τροπο οπως καθε φορα στην υπολοιπη ταινια. :p δινει αυτο το κατι παραπανω :p



    Απο ιδιο τόπικ στο μπομπατον, στη Λεσχη Κινηματογραφου. Razz



    ghgh
    hhg
    hy
    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! 2yv6ngk
    Reveal your secrets:
    Roland Weasley
    Roland Weasley
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 4343
    Ηλικία : 21
    Location : Τρίκαλα,Ελλάδα
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Fuck it all.

    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Empty Απ: El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα!

    Δημοσίευση από Roland Weasley Παρ Ιαν 23, 2015 11:52 am

    Παιδιά το έχω δει. Είναι μια από τις καλύτερες ταινίες.



    Just because everybody hates it doesn't mean it's no good.
    -Despicable Me 2



    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! 2eehhdzEl laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Ok7edxEl laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! Zjjlte
    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! 2ir17rkEl laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! N6cbqgEl laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! 2e3wcuo



    Yes, you are cute
    but a minion will always be cuter


    El laberinto del fauno/Ο Λαβύρινθος Του Πάνα! 2q99kli

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Απρ 28, 2024 12:14 pm