.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+24
MariosManousakis
Violleta Black
Aurora Sinistra
Roxanne Derwent
Fleur Delacour
Elizabeth Swan
Leonie Vernier
Helena Malfoy
FLEUR258
Harry Potter Black
Harry James Potter
Romilda Vane
Alicia Spinnet
Hermione Black
Ariana Lestrange
Laverne de Montmorency
Maria-Mia Granger
Alviva Black
Minerva McGonagall
Cassandra Black
Amycus
anthian9
Hecate
Mysterious Wizard
28 απαντήσεις

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Mysterious Wizard
    Mysterious Wizard
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 8962
    Ηλικία : 28
    Location : Gatlin
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: “The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real ... for a moment at least ... that long magic moment before we wake. [...] They can keep their heaven. When I die, I'd sooner go to middle Earth.”

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Mysterious Wizard Σαβ Δεκ 10, 2011 10:58 pm

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Tumblr_mw1yrirrgQ1s5y0mjo1_500


    Ναι, μιλάω για εκείνη τη μέρα που κατεβάζουμε το μακρόστενο κουτί με το δέντρο και τις τεράστιες κούτες με τα χιλιάδες στολίδια απ' το πατάρι και το σαλόνι γεμίζει με (χρυσό)σκονη σε κάθε χιλιοστό του. Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα 872463
    Τότε που επιτέλους αρχίζουν τα πράγματα να φαίνονται πιο χριστουγεννιάτικα και το CD player παίζει το Jingle Bells....

    Λοιπόν, φυσικά και στολίζετε και εσείς στο σπίτι σας για τα Χριστούγεννα!
    Πότε περίπου στολίζετε κάθε χρόνο; Πόσο ψηλό είναι το δέντρο σας; Άγγελος ή αστέρι στην κορυφή;
    Βάζετε και γιρλάντα στο τζάκι και σπαστικά, γλυκούλια διακοσμητικά παντού γύρω; Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα 10775Το δωμάτιο σας το στολίζετε; Πώς; Στολίζετε με τη συνοδεία μουσικής ή όχι; Ποιο είναι το πιο αγαπημένο σας στολίδι; Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα 872463 Στολίζετε και εξωτερικά or not; Αν ναι, τι βάζετε; Γενικά συμμετέχετε στο στόλισμα ή αφήνετε τους άλλους να κάνουν όλη τη δουλειά και 'σεις κάθεστε και κοιτάτε και δίνετε οδηγίες στον ένα και στον άλλο; Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα 422287Έχετε σπάσει ποτέ στολίδι; Ποιο ήταν το χειρότερο και ποιο το καλύτερο στόλισμα του σπιτού σας έβερ;

    Βάλτε αν θέλετε και φώτος από φετινά ή περασμένα στολίσματα!!


    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα 420315
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Hecate Κυρ Δεκ 11, 2011 2:15 am

    Voila:
    Είχε και λαμπάκια αλλά κάηκαν από το πολύ κιτς Razz Η αλήθεια είναι πως δεν είχα πολλά βιβλία γι' αυτό έχει βγει έτσι κατσιασμένο, έβαλα τα παλιά βιβλία της σχολής και κάποια από τα λογοτεχνικά. Αυτό που έφτιαχνα στην Αθήνα που έχουμε τόνους βιβλίων ήταν πολύ μεγαλύτερο και πιο εντυπωσιακό. Και έμοιαζε περισσότερο με δέντρο απ' ότι με σωρό βιβλίων Razz
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από anthian9 Κυρ Δεκ 11, 2011 4:32 pm

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ!

    Κ*λοβάση του δέντρου, να ψοφήσεις μωρή, σε μισώ! facepalm Είμαι τόσο άμπαλη και άχρηστη στις κατασκευές βάσεων, που επί 2 ώρες με το ΡΟΛΟ'Ι' παιδεόμασταν με την Βάσω να στηρίξουμε τα ποδαράκια μέσα στο πιατάκι και ταυτόχρονα να βιδώσουμε το έλατο της βάσης, ενώ η μία από τις 3 βίδες ΠΑΝΤΑ αρνούνταν πεισματικά να βιδώσει ενώ οι άλλες έκαναν την δουλειά τους. facepalm Είχαμε φτάσει σε σημείο να χτυπάμε τα κεφάλια μας με τα ποδαράκια, εγώ να βάζω το πιατάκι καπέλο, και η Βάσω να παίζει ντραμς με την καρέκλα.

    Τελικά παραιτηθήκαμε κ φωνάξαμε τον πατέρα μου, ο οποίος μέσα σε 1 λεπτό το έφτιαξε και αρχίσαμε να ανοίγουμε τα κλαδιά. Πάμε να βάλουμε το επόμενο κομμάτι του δέντρου, ΑΛΛΑ συνειδητοποιούμε ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ=> ΕΧΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΤΗΝ ΒΑΣΗΗΗΗΗΗΗ cross Ξαναφωνάζουμε τον πατέρα μου, ξεβιδώνουμε, ξαναβιδώνουμε με το σωστό κομμάτι -ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ εφαρμόζει τέλεια. cross

    Ξαναστολίζεις δέντρο μετά;
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Amycus Τετ Δεκ 14, 2011 1:24 pm

    Παλιότερα στόλιζα περισσότερο ή για να το θέσω καλύτερα,ασχολιόμουν πιό πολύ.Τώρα τα απλοποίησα λιγάκι τα πράγματα.Το δένδρο κλασικά,ένα μεγάλο στεφάνι στην τραπεζαρία με αλεξανδρινά,χρυσά κουκουνάρια και τρία μεγάλα κεριά στο κέντρο,κάτι διακοσμητικά (χιονόμπαλες,3 φοβερά κεριά ζωγραφισμένα στο χέρι,πράσινες φουντωτές γιρλάντες στα κουρτινόξυλα στολισμένες με διάφορες μπαλίτσες,αγγελούδια,πολύχρωμα γλυφιτζούρια σε σχήμα μπαστουνιού και αλεξανδρινά),στεφάνια στην πόρτα και καμιά κάρτα Unicef σε κανά άκυρο μέρος.Και κάτι να κρέμεται απο τα φωτιστικά.

    Μουσική δεν βάζω γιατί με ζαλίζει,βοήθεια δεν θέλω γιατί μου το βγάζουν ξυνό και γενικότερα σε δυό ωρίτσες θέλω να έχω τελειώσει.Αλλά πέρα απο την βαβούρα,έχει πλάκα και είναι μόνο μιά φορά τον χρόνο οπότε δεν γκρινιάζω. oh!

    και μια φωτογραφια:
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Cassandra Black Τετ Δεκ 14, 2011 2:27 pm

    Εγώ δεν το έχω με το στόλισμα, ή μάλλον το έχω αλλά βαριέμαι να ασχοληθώ Razz Φέτος ανέβασε ο πατέρας μου το μικρό δεντράκι που έχουμε με τις μπάλες του και τα λαμπιόνια του, κάτι διακοσμητικά και τα φωτάκια με το αστέρι για τη βεράντα και τα 'φτιαξε όλα μόνος του.
    Παλιότερα που έπαιρνα κι εγώ μέρος και στολίζαμε μεγάλο δέντρο, έβαζα διασκευές από κάλαντα και γυρνούσα σ' όλο το σπίτι τραγουδώντας "Awake ye scary Great Old Ones, let everything dismay" :P Φέτος τίποτα Razz
    Στο δωμάτιό μου έχω μόνο μια σειρά κόκκινα λαμπάκια που έχουν σαν φύλλα γύρω γύρω και ένα chime με χιονανθρώπους που 'χουν ξεμείνει από πέρσι ή πρόπερσι τα Χριστούγεννα hehe
    Ευτυχώς έχουν σταματήσει να βάζουν ό,τι άκυρο χρώμα βρουν πάνω στο δέντρο κι έτσι τώρα είναι ένα πολύ όμορφο κόκκινο-χρυσό με χρυσά φωτάκια Razz
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Τετ Δεκ 14, 2011 2:51 pm

    Ομολογώ πως έχω πάψει χρόνια να ασχολούμαι με το σπορ :P

    Προχτές η κακομοίρα η μάνα μου που έχει θέμα με το στόλισμα κάθισε και το έστησε και το στόλισε όλο μόνη της, έβαλε στην είσοδο φουσκωτό χιωνάνθρωπο και στην πόρτα μπότα και λαμπάκια στα παράθυρα. μας φώναξε κι εμένα και τον αδερφό μου να βοηθήσουμε, και τη γράψαμε κανονικότατα red face

    Βέβαια, νομίζω πως το στόλισμα του χρόνου θα έχει διαφορετικό νόημα για μένα, γιατί θα είμαι στο δικό μου (φακ γιέα) σπίτι, το οποίο έχω ήδη φανταστεί πως θα διακοσμήσω. Χα. hero
    Alviva Black
    Alviva Black
    Παράφρων
    Παράφρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20832
    Ηλικία : 23
    Location : Derry,Northern Ireland
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Credo in un Dio crudel.

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Alviva Black Τετ Δεκ 14, 2011 5:30 pm

    Τις περισσοτερες φορες στολιζω εγω γιατι οι γονεις μου βαριουνται... δεν εχω μετρησει το υψος του δεντρου μου ( red face ) και βαζω αστερι στην κορυφη Cool
    Maria-Mia Granger
    Maria-Mia Granger
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 1024
    Ηλικία : 28
    Location : εκεί που πέφτουν τα άστρα
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/01/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Maria-Mia Granger Πεμ Δεκ 15, 2011 12:22 am

    Εγώ να πω την αλήθεια φέτος δεν πολύ ασχολίθηκα και τα έκανε όλα η μητέρα μου, γιατι είχα και ένα ζώο να προσέχω μην μου το πατήσει, ήδη
    καμια δεκαριά φορές πήγα να το πατησω εγώ. Τέσπα, όταν όμως νευρίαζε η μητέρα μου αναγκαζόμουν να συκωθώ και να βοηθήσω, το είχα υποσχεθεί άλλωστε όταν αρχίζαμε τις ετοιμασίες.
    Το δέντρο μας είναι ένα κλασικό Χριστουγεννιάτικο δέντρο στα χρώμματα του κόκκινου και του χρυσαφι με ελάχιστες ασιμενιες πινελιές. Στην κορυφή έχουμε ένα κόκκινο αστέρι. Το δωμάτιο μου το στόλισα μόνη μου. Πάνω στην βιβλιοθήκη που είναι γεμάτη με λούτρινα αρκουδάκια έχω περάσει προσεχτικά τα λαμπάκια τα οποία καταλήγουν σε ένα μικρό δεντράκι το οποίο είναι πάνω στην ντουλάπα.
    Σπόιλερ:
    Laverne de Montmorency
    Laverne de Montmorency
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 6050
    Ηλικία : 28
    Location : Probably in another world....
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: There was once a small dream. No one knew who had dreamt it. Such a tiny dream it was.

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Laverne de Montmorency Πεμ Δεκ 15, 2011 3:26 pm

    Στόλισμα!<3 Δεν διανοούμαι να το χάσω, ούτε θα το διανοοηθώ όσα χρόνια κι αν περάσουν. Με συγκινεί πάντα να έχω τα κάλαντα στο CD player και να βάζω μπάλες. oh! Στολίζω ΌΛΑ τα δωμάτια και ανάβω τα φωτάκια κάθε μέρα. Και στάνταρ θα τους πρήξω να στολίσουμε ένα μήνα πριν. Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί τόσο πορωμένοι άνθρωποι. Razz
    Φέτος το δέντρο (που οι γονείς μου το έχουν όσα χρόνια έχουν εμένα) μου έσπασε τα νεύρα. Η κορυφή έχει σπάσει λίγο και γέρνει. sweatdrop smiley Γενικά ο στολισμός είναι μετ' εμποδίων αλλά τον αγαπώ. Razz
    Ariana Lestrange
    Ariana Lestrange
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 17703
    Ηλικία : 24
    Location : Middle Of Nowhere
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Keep your friends close and your fries closer.

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Ariana Lestrange Πεμ Δεκ 15, 2011 6:52 pm

    Λοιπόν αν εξαιρέσεις οτι κάνω κανά τριαντάλεπτο να κάνω την βάση το αγαπώ το στόλισμα!.
    Συνήθως στολίζουμε αρχές Δεκεμβρίου για να αρχίζουμε να μπαίνουμε στο κλίμα.Μόλις περνάω από μαγαζιά θέλω να τα αγοράσω όλα και να γεμίσω το σπίτι με φωτάκια και Αγ. Βασίληδες,γενικά τα Χριστούγεννα είναι η αγαπημένη μου γιορτή.Αγαπώ να βάζω το αστέρι στο δέντρο και τα φωτάκια στην πρίζα.
    Ένα πράμα όμως που μου την σπάει είναι οτι καίγονται :down:
    Hermione Black
    Hermione Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 11974
    Ηλικία : 26
    Location : στο άγνωστο με βάρκα την ελπήδα :P
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Αν ελπίζεις σε κάτι, κανείς δεν μπορεί να σου διώξει την ελπίδα

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Hermione Black Πεμ Δεκ 15, 2011 11:38 pm

    Η αγαπημένη μου εορταστική μερα είναι η μέρα που στολίζουμε!!!
    Κάθε χρόνο στολίζουμε το Σάββατο μετά τις 8 Δεκεμβριου που ειναι τα γενεθελια της αδερφης μου για να μην μπερδεύουμε τις γιορτές!
    Φαίτος και πάλι στολισαμε εκεινη τη μέρα παρόλο που η αδερφή μου λείπει, ήαν πολυ διαφορετικο το στολισμα χωρίς αυτή!!
    Το δεντρο μας είναι πολύ ψηλό ακουμπάει σχεδόν το ταβάνι, το στόλισμα είναι μια οικογενειακή ιεροτελεστεία, (αν φετος δεν ηταν εν παση περιπτωση) πάντα είναι όλα με τη σειρα,
    Στηνουμε το δέντρο, ο πατέρας μου βάζει τα λαμπάκια και μετα ξεκινάει το στόλισμα!
    Κάθε χρονο εγώ και η αδερφή μου όπου βρόυμε αγοράζουμε στολίδια με αποτέλεσμα να μη χωράνε πια στο δέντρο!
    Το αγαπημένο μου στολίδι με διαφορά ειναι ο μάππουρος της πέρα Βασας (μετάφραση το κουκουνάρι της πέρα βασας) είναι ένα κουκουνάρι απ' το πιο ψηλό δέντρο στο νησί που είχαμε κόψει με την αδερφη μου και το γεμίσαμε γκλίτερ και για άγνωστους λόγους το βάζουμε στο δέντρο!
    Δεν βάζουμε αστέρι αλλά ένα πράγμα που είναι χιονονιφάδα και είναι πολύ ωραίο!!!
    Πάντα στο στόλισμα βάζουμε δίσκου βινιλίου χριστουγεννιάτικα αγγλικά τα κλασσικα γνωστά ξέρετε!
    Δεν έχω καλύτεροοο!!
    Alicia Spinnet
    Alicia Spinnet
    Οδηγός στο Λεωφορείο των Ιπποτών
    Οδηγός στο Λεωφορείο των Ιπποτών


    Αριθμός μηνυμάτων : 17870
    Location : no money no family 18 in the middle of miami
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/01/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: It's not very punk rock of you to meet society's expectations

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Alicia Spinnet Παρ Δεκ 16, 2011 1:33 pm

    Δεν μάρεσει το στόλισμα δέντρου. Είναι το χειρότερο πράγμα των Χριστουγέννων. Θα προτιμούσα να στολίζαμε καράβι ή κάτι πιο διακριτικό και μικρό, πάρα δέντρα.
    Στο σπίτι στολίζουμε αλλά εγώ κάθομαι πιο πολύ στο τζάκι τρώγοντας και τους βλέπω.
    Ούτε τα λαμπάκια-φωτάκια μαρέσουν. Ειδικά όταν είναι πολλά πάνω στο σπίτι.
    Προτιμώ τα εσωτερικά πάνω στον τοίχο.
    Το μόνο που μαρέσει σχετικά με τον στολισμό του δέντρου είναι να βάζω τον άγγελο πάνω-πάνω, και το κάνω κάθε χρόνο μόνο εγώ. Razz
    Φέτος η αδερφή μου στόλισε μόνη της και είναι ένα πράσινο δέντρο με πορτοκαλί στολίδια και κάτι κόκκινα λουλούδια. Δεν είναι άσχημο, καλό είναι, απλά εμένα δεν με εντυπωσίαζε ποτέ.
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Romilda Vane Παρ Δεκ 16, 2011 6:06 pm

    εμεις παλι στολιζουμε λιγο πριν απο τα Χριστουγεννα roll
    Harry James Potter
    Harry James Potter
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 4504
    Ηλικία : 27
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Be yourself cause you were born this way

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Harry James Potter Σαβ Δεκ 24, 2011 11:40 pm

    Λατρεύω το στόλισμα! :ball:
    Συνήθως στολίζουμε τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκεμβρίου. Το δέντρο μας είναι 2,30 και κάθε χρόνο μου φεύγει ο τάκος μέχρι να σταθεροποιήσω τη βάση. Κάθε χρόνο όμως, το δέντρο γέρνει μπροστά. Το ίδιο και φέτος. Πάντα ακούμε γερμανικά κάλαντα και χριτουγεννιάτικα τραγούδια που μου θυμίζουν τα αξέχαστα χρόνια που πέρασα εκεί. Μπάλες χρυσές, διακριτικά κόκκινα λουλούδια με φτέρες και γυαλιστερά ρόδια βάζουμε στα κλαδιά. Συνήθως βάζουμε 3 σειρές λευκά λαμπάκια, αλλά φέτος βάλαμε 4.Στην κορυφή βάζουμε ένα ολόχρυσο αστέρι, πάντα μαζί με τις αδερφές μου, συνοδευόμενο από κρυφές ευχές. Laughing Στις σκάλες βάζουμε κόκκινα φαναράκια, ενώ στο τραπέζι του σαλονιού υπάρχει κάθε χρόνο μια πιατέλα με κεριά. Και κλασσικά, μινιατούρες από χιονάνθρωπους και Άι-Βασίλιδες.

    Στολίζουμε και στο μπαλκόνι! Η βεράντα μας έχει δύο κολόνες. Στη δεξιά υπάρχει ένα λευκό αστέρι φωτοσωλήνας με δυο μακριές ουρές που τις τυλίγουμε γύρω από τα κάγκελα και στην άλλη ένας πολύχρωμος φωτοσωλήνας που τυλίγεται μέχρι τα άλλα κάγκελα. Το τραπέζι της βεράντας στρώνεται με ένα χριστουγεννιάτικο τραπεζομάντηλο και πάνω του βάζουμε κεριά και αγγελάκια. Happy
    Μπροστά από την πόρτα βάζουμε ένα χαλάκι με χιονάνθρωπους για να κοιμάται ο Cookie μου. Laughing

    Το κατά δύναμιν! Κάνουμε ό,τι μπορούμε! Christmas tree
    Harry Potter Black
    Harry Potter Black
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1221
    Ηλικία : 26
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Harry Potter Black Κυρ Ιαν 15, 2012 12:15 pm

    το στολυζουμε εγω και η οικογενεια μου τις περισσοτερς φορες ενω αλλες μπορει εγω μονο με την αδερφη μου
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Romilda Vane Πεμ Δεκ 05, 2013 5:35 pm

    Βασικά το στόλισμα είναι περίεργη υπόθεση.Razz  Συνήθως οι μισοι  βαριούνται να στολίσουν και οι αλλοι πορώνονται υπερβολικά πολύ , αλλά ποτέ δε συγχρονιζονται όλοι σε μια κατασταση  και ετσι το στολισμα τους βγαινει ξινο.Razz   Για μένα δεν είναι μόνο θέμα ορεξης αλλά και παρέας. Αν έχω γυρω μου χαρουμενους ανθρωπους που θελουν να στολισουν δεντρο και είμαι και γω σε τέτοιο μουντ, τότε μ'αρέσει. Αν πάλι γίνεται ολοκληρο θέμα που θα μπει η μικρη μπάλα και που η μεγάλη, αν ταιριάζει αυτο το στολιδι αριστερά του δεντρου ή αν πρέπει να μπει στην πίσω πλευρά για να μη φαίνεται και πως/ποσα φωτάκια θα μπουν, και αναλύουμε το χριστουγεννιατικο φενγκ σούι του δεντρου, ε, τοτε μου σπάνε τα νεύρα.Razz  giveup 

    Επισης για να αποφευγονται κατι τετοιες καταστασεις, προτιμω λυτους στολισμους και μικρα δεντρα.:P   Αγαπώ τα φωτάκια oh!  Γενικά, δε με ενδιαφέρουν τοσο τα στολιδια του δεντρου -αφου συνηθως οποτε στολιζουμε δεντρο λυσσάω να κλεισουμε τα φωτα επειδη μ'αρέσουν τα φωτάκια του δεντρου. :xtree: Οποτε στο σκοτάδι, είτε ειναι χρυσες-κοκκινες οι μπάλες είτε το καρναβάλι της Πατρας, δεν πολυφαίνεται. Razz  Το χρυσο-κοκκινο ομως το βρισκω πολυ κλασσικο και εχω βαρεθει να το βλεπω καθε Χριστουγεννα παντου.Razz  Παντα μου αρεσε το δεντρο της θειας μου, που το στολιζε με ασπρες, ασημι και γαλαζιες μπαλες με μπλε φωτάκια.oh! (αγαπω και τα μπλε φωτάκια:canlala: ) Γενικά μου αρεσουν οι στολισμοι σε πιο διακριτικες αποχρωσεις, μπλε, ασημί,αντι για χρυσό, γαλάζιο ή κατι πιο πρωτότυπο όπως μοβ. Και τα ασπρα δεντρα μ αρεσουν, αν εχουν τετοια χρωματα τα στολιδια τους.
    Οι εξωτερικοι στολισμοί σε μπαλκονια με βαζουν σε Χριστουγεννιατικο μουντ  αλλα τους θεωρω λιγο υπερβολικους καμια φορα... Και οχι μονο απο θεμα γουστου, ειναι και πλεονασμός.=/ 
    Γενικά , μ'αρεσουν οι στολισμοι που δεν βγαζουν ματι και ειναι διακριτικοί, λυτοι κι απέριττοι:P
    :asterakia:/ :tree_dance:  :P 
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από FLEUR258 Παρ Δεκ 06, 2013 1:31 am

    Μου αρέσει πολύ να στολίζω.
    Στολίσαμε φέτος 1 Δεκεμβρίου μαζί με την αδερφή μου.Και η μαμά και η σκυλίτσα μας να μας χαζεύει.Laughing 
    Πάντα συνεργαζόμαστε τέλεια στο στόλισμα.
    Για την ακρίβεια στολίζουμε αυτό το δέντρο από μωρά,οπότε λογικό να υπάρχει συνεργασία.:P 
    Βάζουμε πρωτα λαμπάκια,μικρές μπάλες και μπιχλιμπίδια πάνω,μεγάλες κάτω.
    Γυρλάντες γύρω γύρω στο τέλος.

    Και ένας αφρο-λεξ Αι Βασίλης,που εκεί έγραφε ο παππούς μου τις ημερομινίες για αλλαγή της χρονιάς από το 1966 και μετά. <3

    Το δέντρο μας!:
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Amycus Παρ Δεκ 06, 2013 2:29 pm

    Romilda Vane έγραψε: Αν πάλι γίνεται ολοκληρο θέμα που θα μπει η μικρη μπάλα και που η μεγάλη...
    Οι μεγάλες μπάλες πάνε παραδοσιακά στο κάτω μέρος τους δένδρου που είναι και φαρδύτερο ενώ οι μικρότερες πάνε στα ψηλότερα κλαδιά και στην κορυφή.Άλλωστε είναι και λογικό,πώς θα χωρέσει η μπαλάρα σε ένα κλαδάκι μιά σταλιά; :P 
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Romilda Vane Σαβ Δεκ 07, 2013 12:33 am

    ^ε, μα πεσ'τα.Razz 

    κι εγώ αυτό ήξερα. Αλλά άλλοι τα βάζουν έτσι, άλλοι ανάκατα και γινεται το δεντρο ενας αχταρμάς.:P
    Helena Malfoy
    Helena Malfoy
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 4395
    Ηλικία : 23
    Location : Abroad The Black Pearl
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: “Heaven may be a fantasy for the credulous and the afraid, but I can give you a map reference for hell.”

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Helena Malfoy Σαβ Δεκ 07, 2013 2:42 pm

    το δεντρο το στολιζει ολη η οικογενεια σνηθως βαζουμε τα κλασικα χριστουγεννιατικα το τζικλ μπελς το ντεκ δε χολς κτλ βαζω αγιοβασιλιδες και τετοια στο δωματιο μου στα δεντρα στην αυλη βαζουμε λαμπακια και γιρλαντες στη κουπαστη μερικες φορες βαζουμε τη σουιτα του καρυοθραυστη ενω στολιζουμε
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Κυρ Δεκ 08, 2013 7:53 pm

    Στολίζουμε δέντρο, με φωτάκια και πολλά πολλά στολίδια φάτνη και 1002, στολίζουμε τα κάγκελα του κήπου και γενικά το εξωτερικό του σπιτιού με φωτάκια, φτιάχνουμε με σίδερα και φωτάκια ένα τεράστιο αστέρι που κρατάμε στη ταράτσα , κρατάμε από το ταβάνι έναν Άι Βασίλη που αναρυχείτε μαζί με φωτάκια πάλι και γενικά και άλλα στολίδια κατά τόπους.
    Leonie Vernier
    Leonie Vernier
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 70128
    Ηλικία : 28
    Location : Rennes les Bains, Domaine de la Cade.
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I have to fest it up!

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Leonie Vernier Παρ Δεκ 13, 2013 3:35 pm

    Δε μου αρέσει καθόλου το δέντρο και βαριέμαι πάρα πολύ το στόλισμα.
    Αλλά φέτος έβαλα τα δυνατά μου...

    Σπόιλερ:
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Romilda Vane Παρ Δεκ 13, 2013 4:28 pm

    περουκα το μαλλι? Razz

    πρωτοτυπο :p
    Elizabeth Swan
    Elizabeth Swan
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1245
    Ηλικία : 25
    Location : Tara
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/11/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I' d rather be a friendless loser , than have a bunch of friends who secretly hate me

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Elizabeth Swan Παρ Δεκ 13, 2013 5:27 pm

    Κάθε χρόνο στολίζουμε δέντρο στις αρχές του Δεκέμβρη , όπως και φέτος! Εγώ συμμετέχω στο στόλισμα όπως και η οικογένειά μου : βάζουμε πολλές μπάλες, μία χρυσή γιρλάντα , φωτάκια , δώρα , ελαφάκια και κάτω -κάτω τη φάτνη με κάποιες κάρτες και παιχνίδια με τον Αϊ Βασίλη !Πάνω -πάνω στο δέντρο βάζουμε ένα αστέρι και έξω από την πόρτα ένα στεφάνι με φωτάκια ! Στο τραπέζι βάζουμε πιατέλες με γλυκά , σοκολατάκια και μελομακάρονα αλλά και κουραμπιέδες !
    Leonie Vernier
    Leonie Vernier
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 70128
    Ηλικία : 28
    Location : Rennes les Bains, Domaine de la Cade.
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I have to fest it up!

    Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα Empty Απ: Χριστουγεννιάτικο Στόλισμα

    Δημοσίευση από Leonie Vernier Σαβ Δεκ 14, 2013 12:54 am

    Miss Smeouro έγραψε:περουκα το μαλλι? Razz

    πρωτοτυπο :p
    Σκούφος.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Μάης 19, 2024 10:41 am