.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+2
Eleanna Lovegood
Mysterious Wizard
6 απαντήσεις

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά

    Mysterious Wizard
    Mysterious Wizard
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 8962
    Ηλικία : 28
    Location : Gatlin
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: “The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real ... for a moment at least ... that long magic moment before we wake. [...] They can keep their heaven. When I die, I'd sooner go to middle Earth.”

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Empty Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά

    Δημοσίευση από Mysterious Wizard Πεμ Οκτ 27, 2011 9:08 pm

    Η ΠΥΛΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά B103538

    Ο Τζέισον και η Τζούλια, δύο δίδυμα αδέλφια, φεύγουν με τους γονείς τους από το Λονδίνο και πηγαίνουν να εγκατασταθούν στην Κορνουάλη. Το καινούργιο τους σπίτι, στην κορυφή ενός πελώριου βράχου, στη μέση του πουθενά, προκαλεί την περιέργεια των μικρών παιδιών, που μαζί με το φίλο τους, τον Ρικ, αρχίζουν να το εξερευνούν.

    Οι τρεις φίλοι θα αποκρυπτογραφήσουν παράξενα μηνύματα, θα ζήσουν συναρπαστικές περιπέτειες και θα ξεκινήσουν ένα ταξίδι στο μαγικό κόσμο της φαντασίας στο πρώτο βιβλίο της σειράς "Τα τέσσερα κλειδιά".

    Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά B112406

    O Tζέισον και ο Pικ αναζητούν στη Xώρα της Πουντ το χάρτη του Κίλμορ Κόουβ. Mε τη βοήθεια της Mαρούκ, οδηγούνται στην Oικία της Zωής και εντοπίζουν την Aνύπαρκτη Aίθουσα, όπου και φυλάσσεται ο χάρτης. H Oμπλίβια Nιούτον και ο συνεργάτης της, ο Mάνφρεντ, θα κάνουν το παν για να τους εμποδίσουν.

    Aνακαλύψτε στο δεύτερο βιβλίο το μυστικό χάρτη του Οδυσσέα Μουρ και ταξιδέψτε στην περιπέτεια.

    ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά B121067

    Ο χάρτης του Κίλμορ Κόουβ παραμένει άφαντος. Ο Τζέισον, η Τζούλια και ο Ρικ αναζητούν το μυστικό του στο Σπίτι με τους Καθρέπτες, αλλά η Ομπλίβια Νιούτον θα σταθεί και πάλι εμπόδιο στα σχέδιά τους.

    ΤΟ ΝΗΣΙ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά B129199

    Στο τέταρτο βιβλίο της σειράς ''Οδυσσέας Μουρ'', ο Τζέισον, η Τζούλια και ο Ρικ ταξιδεύουν στη Βενετία του 18ου αιώνα και στο Νησί με τις Μάσκες για να βρουν τον Πίτερ Δαίδαλο, που κατέχει το Πρώτο Κλειδί. Από την άλλη, στο Κίλμορ Κόουβ, επικρατεί αναστάτωση από την άφιξη ενός αγνώστου που φημολογείται πως είναι ο Οδυσσέας Μουρ...

    ΟΙ ΠΕΤΡΙΝΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά B136959

    Στο πέμπτο βιβλίο της σειράς Οδυσσέας Μουρ, ο Τζέισον, η Τζούλια και ο Ρικ επιβιβάζονται στο τρένο της αιώνιας νεότητας και ταξιδεύουν στις υπόγειες σήραγγες του Κίλμορ Κόουβ. Η περιήγηση στο εσωτερικό τους θα τους οδηγήσει στην αλήθεια.

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΛΕΙΔΙ

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά B141301

    Ο δρόμος για την αλήθεια περνάει από το Μεσαίωνα. Έπειτα από μια περιπετειώδη περιπλάνηση σε απόρθητα μεσαιωνικά κάστρα, οι τρεις φίλοι φτάνουν στην άκρη του νήματος. Το μόνο που τους μένει να ανακαλύψουν είναι το Πρώτο Κλειδί.

    Η ΚΡΥΜΜΕΝΗ ΠΟΛΗ

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά B153272

    Στη Βενετία, στο Σπίτι των Καλικάντζαρων, η Ανίτα ανακαλύπτει ένα μυστηριώδες βιβλίο του εικονογράφου Μορίς Μορό, με κώδικες και εικόνες που εμφανίζονται κι εξαφανίζονται... Καθώς το ξεφυλλίζει, διαπιστώνει ότι έχει κάποια σχέση με τον Οδυσσέα Μουρ. Αποφασισμένη να μάθει τα μυστικά που κρύβονται στις παράξενες σελίδες του, πηγαίνει στην Κορνουάλη, όπου μαζί με τον Τζέισον, την Τζούλια και τον Ρικ θα ξεκινήσουν ένα καινούριο ταξίδι στην περιπέτεια.

    Ο ΑΡΧΟΝΤΑΣ ΤΩΝ ΚΕΡΑΥΝΩΝ

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά B158906

    Οσο η Ανίτα, ο Ρικ και ο Τζέισον αναζητούν με απόλυτη μυστικότητα το Χωριό που Χάνεται, στο Κίλμορ Κόουβ η Τζούλια συνειδητοποιεί ότι πρέπει πάση θυσία να βρει ένα αντίγραφο του μπλοκ του Μορίς Μορό αν θέλει να επικοινωνήσει με τους φίλους της για να τους βοηθήσει.

    Οι τέσσερις φίλοι είναι αποφασισμένοι να φτάσουν στο χωριό και να σώσουν την τελευταία του κάτοικο, σε αντίθεση με τους Εμπρηστές που επιδιώκουν να το καταστρέψουν χρησιμοποιώντας το πανίσχυρό τους όπλο, τη φωτιά.

    Ο ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑΣ

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά B167786

    Στο Χωριό που Χάνεται, η Ανίτα, ο Τζέισον και ο Ρικ αποφασίζουν να περάσουν την Πύλη του Χρόνου, για να φτάσουν στην καρδιά όλων των φανταστικών τόπων, το Λαβύρινθο, όπου κρύβεται το κλειδί του μυστηρίου. Στο μεταξύ, ο Τόμι και η Τζούλια προσπαθούν να αποτρέψουν τους Εμπρηστές, που βρίσκονται προ των πυλών του Κίλμορ Κόουβ.

    ~~~

    Και φυσικά, η σειρά δεν τελειώνει εδώ. Laughing Δυστυχώς, τα πρωτότυπα είναι στα ιταλικά και δε μπορώ να βρω εύκολα το επόμενο βιβλίο, αλλά θα ψάξω. giveup

    Λοιπόν, μία απ' τις πιο αγαπημένες μου σειρές βιβλίων μυστηρίου-περιπέτειας. Μια -κατά τα φαινόμενα- στοιχειωμένη επαύλη, ένας μυστηριώδης κηπουρός, ένα γραφικό χωριουδάκι, τρία παιδιά και ατελείωτα ταξίδια στο χρόνο... oh!

    Παρακαλάω τους θεούς να τα έχει διαβάσει κάποιος... matakia



    .
    .


    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o1_250   Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o2_250

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o3_250   Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o4_250



    ...:
    Eleanna Lovegood
    Eleanna Lovegood
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 25823
    Ηλικία : 25
    Location : London's Shadowhunter Institute
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Empty Απ: Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά

    Δημοσίευση από Eleanna Lovegood Πεμ Οκτ 27, 2011 9:10 pm

    Εγω διαβασει τα 2 πρωτα, εχω παρει το τριτο αλλα επειδη διαβαζω αρκετες σειρες το εχω αφησει, αλλα σιγουρα θα το διαβασω καποτε matakia
    Απλα τα αγαπω In Love



    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά 10dwccy
    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Wguogg
    Bella Black
    Bella Black
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8350
    Ηλικία : 27
    Location : Behind you
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: ...and the history books forgot about us, and the bible didn't mention us, not even once

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Empty Απ: Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά

    Δημοσίευση από Bella Black Πεμ Οκτ 27, 2011 9:24 pm

    ΤΑ ΑΓΑΠΑΩ<3
    Τα έχω διαβάσει όλα, και είμαι team Τσέισον<3
    Το αγαπημένο μου είναι ο Λαβύρινθος της Σκιάς<3
    Περιμένω πως και πως να βγει το επόμενο...



    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Yy1m  

    Women in our position must make the best of their circumstances...


    growing strong:
    Mysterious Wizard
    Mysterious Wizard
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 8962
    Ηλικία : 28
    Location : Gatlin
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: “The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real ... for a moment at least ... that long magic moment before we wake. [...] They can keep their heaven. When I die, I'd sooner go to middle Earth.”

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Empty Απ: Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά

    Δημοσίευση από Mysterious Wizard Πεμ Οκτ 27, 2011 9:36 pm

    Όντως ο Τζέισον είναι ο πιο φοβερός χαρακτήρας του βιβλίου!! Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά 31756



    .
    .


    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o1_250   Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o2_250

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o3_250   Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o4_250



    ...:
    M.Fiera
    M.Fiera
    Τριτοετής στην Σχολή
    Τριτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 82
    Ηλικία : 26
    Location : Out the Blue and into the Black
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: If I drink alcohol I am alcoholic, but if I drink Fanta does that make me Fantastic?

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Empty Απ: Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά

    Δημοσίευση από M.Fiera Παρ Απρ 12, 2013 5:04 pm

    Έχω διαβάσει τα επτά πρώτα. Λοιπόν μέχρι το Πρώτο Κλειδί απλώς τα λατρεύω αλλά η Κρυμμένη Πόλη κάπως με χάλασε δεν ξέρω γιατί, δεν ήθελα να συνεχιστούν έτσι και γι' αυτό δεν έχω ακόμα τη συνέχεια αν και κάποια στιγμή θέλω να τη διαβάσω όλη τη σειρά.

    P.S. Το Κίλμορ Κόουβ είναι το πιο μαμάτο χωριό στον κόσμο! :P



    In the haunted house of life, art is the only stair that doesn't creak.
    Perenelle Flamel
    Perenelle Flamel
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 8686
    Ηλικία : 28
    Location : Hogsmead
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/08/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: better run, better run...

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Empty Απ: Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά

    Δημοσίευση από Perenelle Flamel Πεμ Ιουν 06, 2013 11:38 pm

    Λοιπόν, τα είχα ξεκινήσει σχετικά μικρή επομένως τώρα μου φαίνονται σχετικά παιδικά (όχι με την κακή έννοια). :P Είναι και πολλά!
    Πάντως είναι σίγουρα από τις αγαπημένες μου σειρές φαντασίας, το κλίμα είναι γοητευτικό και λατρεύω αυτήν τη φιλοσοφική τροπή που παίρνει κάποτε η πλοκή! Είναι εξαιρετικά πρωτότυπη ιστορία, χιλιοπλεγμένη και χιλιομπερδεμένη, που σε κάνει να θες να τη διαβάζεις ξανά και ξανά μέχρι να βγει το επόμενο βιβλίο! oh!
    Είναι κρίμα που δεν είναι και πολύ γνωστή γιατι πραγματικά αξίζει... =/
    Τώρα είμαι στο 11ο, το προτελευταίο δηλαδή και είμαι με κομμένη την ανάσα. yummy
    Θα επιστρέψω όταν τελειωσω τη σειρα μάλλον για τις τελικές εντυπώσεις. summer1



    *
    *


    " t h i n k i n g "


    :
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά Empty Απ: Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά

    Δημοσίευση από Romilda Vane Δευ Ιουλ 08, 2013 6:03 pm

    το τόπικ κλειδώνεταιlock 2 



    ghgh
    hhg
    hy
    Οδυσσέας Μουρ - Τα τέσσερα κλειδιά 2yv6ngk
    Reveal your secrets:

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Οκτ 04, 2024 5:19 am