.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+49
Alviva Black
Phineas Nigellus Black
Μia Melanie Hawkins
anthian9
Lena*
Druella Black
lefter4
Ηarry Potter
snapefan3
Arcturus Regulus Black
Hermione Black
Ronerm
Andromeda Black
Lily Luna Potter
Madam Rosmerta
Amycus
Anactaciaa_Rosetta
Clary Fray
Jace Wayland
ΑΦΡΟ
elliza
Ignazya
Rea
Tom Marvolo Riddle
Rowena Ravenclaw
FLEUR258
Fleur Delacour
Lavender Brown
Minerva McGonagall
Punk'sNotDeadGC9
Laverne de Montmorency
Hecate
sabinosss
Ginny4ever
Shichibukai
EL.J girl
darkdemon
Anjelina Johnson!
bugs_bunny
Pansy Parkinson
!!Mariechen!!
Madame Maxime
Rose Black
Celebrintal
elena!
Wanderer
RemousLoupin
Cassandra Black
multi
53 απαντήσεις

    Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Ψηφοφορία

    Η πόλη μου

    [ 2 ]
    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_lcap9%Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_rcap [9%] 
    [ 13 ]
    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_lcap57%Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_rcap [57%] 
    [ 7 ]
    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_lcap30%Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_rcap [30%] 
    [ 1 ]
    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_lcap4%Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 I_vote_rcap [4%] 

    Σύνολο Ψήφων: 23
    Η Ψηφοφορί έκλεισε
    elliza
    elliza
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 13381
    Ηλικία : 31
    Location : Αυλή των θαυμάτων
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Α beautiful, healthy baby!

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από elliza Τρι Σεπ 25, 2012 4:26 am

    Θέλω μετρό και ηλεκτρικό μέχρι τις 3 τουλάχιστον. vrisimo
    Από την μία κι άλλη αύξηση του εισιτηρίου και από την άλλη λεωφορεία που περνάνε όποτε τους καπνίσει;;:Oχι αγάπη μου, αυτό πάει πολύ. jedi

    Κατα τα άλλα απλά την λατρεύω την αρρώστια. I love you



    AΡΝΟΥΜΑΙ
    ΝΑ ΓΙΝΩ
    ΑΥΤΟ
    ΠΟΥ
    ΟΝΟΜΑΖΕΙΣ
    ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ
    head of derp:
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Παρ Δεκ 14, 2012 4:39 pm

    Με ευκολία θα έβαζα ένα 10αρι.
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από anthian9 Παρ Δεκ 28, 2012 1:16 pm

    Θα έλεγα με άνεση πως τα Τρίκαλα είναι όμορφη πόλη αν και έχουμε από τις μικρότερες αναλογίες πράσινου/ανά κατοίκους στην Ελλάδα. Με μια πρώτη ματιά, ο επισκέπτης (που μάλλον βρέθηκε στο κέντρο) θα έλεγε πως έχουμε πολύ πράσινο-αυτό το συμπέρασμα είναι λανθασμένο και επιπόλαιο. Σε παραπλανεί και το ποτάμι. Αν κινηθείς εκτός του κεντρικού κλοιού θα παρατηρήσεις ένα αρκετά άγονο τοπίο και αδίκως-η περιοχή προσφέρεται για πλούσια χλωρίδα.

    Η καθημερινή ζωή είναι εύκολη, οι αποστάσεις μηδενικές και οι μετακινήσεις μπορούν άνετα να γίνονται με τα πόδια ή με ποδήλατο. Εδώ θα ήθελα να τονίσω το γεγονός ότι αν και ζούμε σε μια πόλη με πάρα πολλά ποδήλατα, δεν έχουμε καθόλου ποδηλατόδρομους και ο ένας και μοναδικός καταπατάται συνεχώς, είτε από ΙΧ είτε από αυτοκίνητα υπηρεσίας και η αστυνομία που στεγάζεται ακριβώς απέναντι αδιαφορεί πλήρως. Έτσι μου 'ρχεται να παω και να τους ζωγραφίσω με γκράφιτι "τυφλοί" μπροστά απ' την πόρτα. facepalm Οι δρόμοι είναι επικίνδυνοι για τους ποδηλάτες, καθώς αναγκάζονται να ελίσσονται μέσα από τα αυτοκίνητα ή να κάνουν αμπεμπαμπλομ για το ποιος δρόμος είναι ο καλύτερα φωτισμένος τις νύχτες, μπας και είναι αρκετά τυχεροί και δεν γίνουν ένα με την άσφαλτο. *: άλλο ένα τεράστιο πρόβλημα της πόλης, ο υποτυπώδης φωτισμός erimi Τελευταία έγινε μια προσπάθεια κατασκευής μεγάλων πεζοδρομίων με ποδηλατόδρομο και παρτέρι, αλλά οι εργολάβοι πήραν την μίζα τους και τέλος. Δεν το βλέπω το έργο να ολοκληρώνεται μέσα στα επόμενα 7 χρόνια. Happy

    Κατά τα άλλα, οι επιλογές για ψυχαγωγία είναι αρκετά περιορισμένες-κυρίως όσον αφορά τις αξιόλογες εκδηλώσεις- από μαγαζιά διαθέτουμε αρκετά. Καφετέριες και ταβέρνες να φαν' και οι κότες. Η νυχτερινή ζωή καλά κρατεί, κάτι που ώρες-ώρες με παραξενεύει και με νευριάζει: παιδιά με το ζόρι 16-17 χρονών που γεμίζουν καθημερινά τις καφετέριες και τα night club.
    Προσωπικά προτιμώ την ελευθερία που μου δίνεται για περπάτημα και εξερεύνηση πιο γραφικών περιοχών (Φρούριο, ποτάμι,παλιά πόλη,παλιές παιδικές χαρές και πλατείες) που διατηρούν ακόμη μια παρεϊστικη χροιά και δόξα τω Θεω, αρκετά παιδιά της ηλικίας μου τα προτιμούν ακόμη.




    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Πεμ Φεβ 21, 2013 11:57 pm

    Απαράδεκτη. Γι' αυτήν την πόλη γράφτηκε το "δεν γίνονται πράγματα", τουλάχιστον ο ντόπιος πληθυσμός απαξιεί για τα πάντα. Οι μετρόπληκτοι νοιάζονται να τελειώσει το μετρό κυρίως για τις επιχειρήσεις τους και όχι για να πάψει η πόλη να ειναι εργοτάξιο. Ειδικά τώρα τελευταία που δεν τους ενδιαφέρει κιολας η μέση οδός που ανακαλύφθηκε στο εργοτάξιο Βενιζέλου, και πολλοί υποστηρίζουν το "γκρεμίστε τα για να χουμε μετρο". Δε λέω κάπως πρέπει να εξυπηρετηθεί το 1,5 εκατομμύριο της μητροπολιτικής περιοχής αλλά βρε κούκλα μου, μέχρι χτες μου ερχόσουν απ' το καραμπουρνάκι με λεωφορείο και τώρα που θες να μου το παίξεις ευρωπαία θες μετρο;
    Στην ανάπλαση της νέας παραλίας: κάποιοι γερομπαστουνόβλαχοι με τριάρια επί της Μεγάλου Αλεξάνδρου, που θέλουν να βλέπουν θέα στη θάλασσα, ενοχλήθηκαν από τον τεχνητό κήπο που δημιουργείται προκειμένου να κρύψει κάπως το τερατούργημα το Μακεδονία Παλάς. Η άλλη έλεγε κιόλας "ακόμα και αν το καθυστερήσουμε 10 χρόνια, στο τέλος θα καταργηθεί ο λόφος". Αυτό είναι, δεν πα να ναι η πόλη πιο γυφτέ και απ' το σαλόνι σου, εσύ όσο ζεις να αγωνίζεσαι για να μην περάσει ο λόφος προκειμένου να ρχονται οι κατινάρες οι ξαδέρφες σου απ' το βλαχοχώρι που κατέβηκες, να πίνετε τον καφέ σας στο μπαλκόνι και να βλέπετε τη θάλασσα. Δε βαριέσαι που έχεις οπτικό πεδίο πλάτους ενός εκατοστού, επειδή παντού, ΠΑΝΤΟΥ γύρω απ' το τριάρι σου είναι χτισμένες πολυκατοικιες του 70; Εσύ θα μπορείς να λες στα εγγόνια σου ότι το σπίτι που τους άφησες έχει μεγαλύτερη απ' την κανονική αξία επειδή βλέπει θάλασσα.
    Οι καταστηματάρχες που το χουν δει πρωτευουσιάνοι και πάνε να σου πουλήσουν γουρούνι στο σακί. Όταν καλέ μου κύριε πάω στην Άθωνος δεν το κάνω για να δω στην γιγαντοοθόνη την Πάολα, αλλά επειδή στα καρτ ποστάλ του 60, που κατά σύμπτωση διακοσμούν ολόκληρο το μαγαζί σου, μου παρουσιάζεις τη λαϊκή Θεσσαλονίκη μίας άλλης εποχής, που προφανώς ξέχασες μόλις το παραδάκι άρχισε να ρέει άφθονο. Είπαμε έχετε κάνει τουριστικό όλο το ιστορικό κέντρο αλλά όχι και να ξεχάσετε πόσο εξαρτάστε από τον ντόπιο πληθυσμό.
    Στις πορείες. Βάζω το χέρι μου στη φωτιά πως πάνω από το 60-70% του πλήθους είναι φοιτητές. Που σημαίνει όχι από εδώ. Και αυτό γιατί ο μέσος Σαλονικιός είναι βολεμένος με τα πάντα, δεν του κακοφάνηκε πριν αρκετά χρόνια η τρύπα του Κουβέλα, δεν τον χαλούσε ο πουκαμισάτος όταν του κανε τα χατήρια, δεν τον χαλάει τίποτα. Αυτός το σπιτάκι του να χει να περνάει καλά, τους δρόμους του για να παρκάρει δυο μέτρα απ' τον καφενέ (στην τελική διπλοπαρκάρει κιόλας, τι να λέμε) και για τα άλλα ας τρέξουν οι υπόλοιποι.
    Η ρωμαϊκή, η βυζαντινή, η λατινική και η οθωμανική ιστορία της πόλης δεν είναι γνωστή ούτε στο 10% του ντόπιου πληθυσμού, που όμως χαζοχαίρονται για τον λευκό τον πύργο και μόλις καλοκαιριάσει θα ανεβαίνουν στο Γεντί Κουλέ να πιουν τα τσιπουρακια τους. Για άλλη μια φορά δε βαριέσαι, η θέα ειναι ωραία απο εκεί πάνω.

    Η Θεσσαλονίκη ειναι μία όμορφη πόλη, στην οποία μπορείς να περάσεις καλά. Αν θες μπορείς να περνάς καλά όλη σου τη ζωή εδώ πέρα, αλλά μπορείς και να περάσεις εξίσου καλά μέσα σε 3-4 μήνες που θα τη γνωρίσεις λίγο. Μετά χαλάει το πράγμα.
    Προσωπικά έχω φτάσει σε σημείο να αποφεύγω τους μη φοιτητές και ειδικά αυτούς που είναι απο εδώ. Δεν μπορώ να συνεννοηθώ, μου θυμίζουν έναν τρόπο ζωής που κανονικά θα έπρεπε να έχει η γιαγιά μου (αλλά ούτε αυτή, και μένει και στην Κατερίνη!) και νομίζω πως η πολύ όμορφη αυτή πόλη, στα χέρια τους, δεν έχει το μέλλον που η ιστορία της προδιαγράφει. Η Θεσσαλονίκη θα καταλήξει μία πόλη βαρετή, ιδανική για να ζεις στα 50 σου, θα χάσει σιγά σιγά να αποτελεί πόλο έλξης και για τους φοιτητές (στους οποίους οφείλει τα πάντα...) και θα καταλήξει ένα τουριστικό πανηγυράκι. Αν δεν ήταν καθαρά ιστορικοί λόγοι στη μέση, εγώ θα ήμουν από τώρα σύμφωνος να μεταφερθεί η ΔΕΘ στην Αθήνα, έτσι κι αλλιώς εδώ δεν την εκτιμάνε.

    Ουφ.




    Statler
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Hecate Παρ Φεβ 22, 2013 12:02 am

    Tom Marvolo Riddle έγραψε:το τερατούργημα το Μακεδονία Παλάς

    Σ' αγαπάω μέχρι τον ουρανό oh!
    Είναι τόσο μα τόσο μα τόσο πολύ άσχημο και ακούω ανθρώπους να λένε ότι είναι από τα ομορφότερα κτήρια της περιοχής...



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Ws1999D
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Παρ Φεβ 22, 2013 12:07 am

    Χουντοκτίριο, παράνομα χτισμένο, παράνομα νοικιασμένο, και απ' έξω καθαρό κουτί. Θα μπορούσε λόγω του όγκου του να μεταμορφωθεί σε κάτι σαν το Aqua Tower, που δε θα κόστιζε και πολλά, αλλά όχι, κουτί χτίστηκε, κουτί θα παραμείνει.




    Statler
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Hecate Παρ Φεβ 22, 2013 12:11 am

    Αν γινόταν σαν το Aqua Tower θα σήκωνε μπαϊράκι η μισή πόλη και θα μίλαγαν για "μοντέρνες αηδίες", "πεταμένα λεφτά" και ως αποκορύφωμα για την "καταστροφή του ιστορικού αυτού κτηρίου" erimi



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Ws1999D
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Παρ Φεβ 22, 2013 12:16 am

    Παιδιά να σας πω την αλήθεια εμένα σίγουρα όμορφο δεν μου φαίνεται, αλλά δεν το λες και τερατούργημα Razz μου περνά αδιάφορο Razz







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Παρ Φεβ 22, 2013 12:22 am

    Μιλάμε για το ιστορικότερο ξενοδοχείο της πόλης, δεν θα έπρεπε να περνά αδιάφορο!




    Statler
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Παρ Φεβ 22, 2013 12:25 am

    Καλύτερα να περνάει αδιάφορο παρά να είναι τερατούργημα. Τότε θα ήταν ντροπή να είναι το ιστορικότερο ξενοδοχείο της πόλης. Αυτή τη στιγμή απλά δεν κάνει και κανένα statement :P







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Hecate Παρ Φεβ 22, 2013 12:28 am

    Μα δεν μπορεί να έχεις στο μυαλό σου το πως μοιάζει το ιστορικότερο ξενοδοχείο της πόλης και μετά να πας και να βλέπεις αυτό... Υπάρχουν πολλά αδιάφορα κτήρια, αυτό είναι απλώς άσχημο.



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Ws1999D
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Cassandra Black Παρ Φεβ 22, 2013 12:34 am

    Εγώ δεν το 'χα υπόψη μου το κτίριο και το γκούγκλαρα τώρα. Και πιστεύω πως αν έπεφτε πάνω του το μάτι μου δεν θα γύριζα να το κοιτάξω δεύτερη φορά. Είναι μεν άσχημο αλλά όχι σε βαθμό που να με κάνει να μην μπορώ να κοιτάξω αλλού απ' την ασχήμια, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ Razz



    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από anthian9 Παρ Φεβ 22, 2013 3:27 pm

    Και γω μόλις το γκούγκλαρα και έφριξα. Ρε σεις, αυτό είναι πανάθλιο erimi



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Παρ Φεβ 22, 2013 6:45 pm

    Δεν σας φαίνεται τόσο άσχημο επειδή είμαστε παιδιά της μεταπολίτευσης, όπου το τσιμέντο έχει εισβάλλει σε κάθε γωνιά της πόλης μας. Οικονομικά κουτιά-φυλακές έχουν κατακλύσει και τα προάστια των Αθηνών και τη Θεσσαλονίκη και αρκετές πόλης της επαρχίας, είναι κάτι συνηθισμένο.




    Statler
    Roland Weasley
    Roland Weasley
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 4343
    Ηλικία : 21
    Location : Τρίκαλα,Ελλάδα
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Fuck it all.

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Roland Weasley Κυρ Δεκ 28, 2014 10:45 am

    Καλή είναι. Πιστεύω στο μέλλον θα γίνει καλύτερη.


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Roland Weasley στις Τρι Ιαν 17, 2017 4:58 pm, 1 φορά



    Just because everybody hates it doesn't mean it's no good.
    -Despicable Me 2



    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2eehhdzΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Ok7edxΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Zjjlte
    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2ir17rkΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 N6cbqgΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2e3wcuo



    Yes, you are cute
    but a minion will always be cuter


    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2q99kli
    Roland Weasley
    Roland Weasley
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 4343
    Ηλικία : 21
    Location : Τρίκαλα,Ελλάδα
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Fuck it all.

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Roland Weasley Τρι Ιαν 17, 2017 4:55 pm

    Κατά τη γνώμη μου τα Τρίκαλα είναι στο top 3 την ομορφοτερων πόλεων της Ελλάδας. Και πράσινο έχουμε και μπροστά στην τεχνολογία είμαστε και είναι πανέμορφα τα Χριστούγεννα. Όχι μόνο εξαιτίας του μύλου των ξωτικών. Γενικά η ατμόσφαιρα μαμαει. Wink



    Just because everybody hates it doesn't mean it's no good.
    -Despicable Me 2



    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2eehhdzΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Ok7edxΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Zjjlte
    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2ir17rkΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 N6cbqgΠως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2e3wcuo



    Yes, you are cute
    but a minion will always be cuter


    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 2q99kli
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Empty Απ: Πως κρίνετε την πόλη σας;

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Τρι Ιαν 17, 2017 5:37 pm

    Δεν έχει τύχει να γράψω ποτέ για την Αθήνα τόσα χρόνια στο φόρουμ ε πχια ήρθε η ώρα να το κάνω Happy
    Δεν μπορώ να πω πως η Αθήνα είναι μια όμορφη πόλη, σε καμία περίπτωση. Έχει σίγουρα όμως πολύ όμορφους χώρους κυρίως στο κέντρο. Θα την χαρακτήριζα ως ικανοποιητική.
    Θα ξεκινήσω με τα θετικά και θα πω πως προσφέρει τα πάντα. Έχει σίγουρα ένα σορό μέρη για διασκέδαση και νυχτερινή ζωή όλες τις ώρες. Απο φαγητό βρίσκεις ο,τι θέλεις απο μεξικάνικο μέχρι σούσι. Σινεμά, θέατρα πολιτιστικές δραστηριότητες έχει ένα σορό, αρχαιολογικούς χώρους.Σόπινγκ έχει άπειρο(και δεν μιλάω μόνο για ρούχα αλλά και για βιβλία κτλ) Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι που να λείπει απο την Αθήνα ή που να μην μπορείς να το βρείς με λίγο(εώς και πολύ) ψάξιμο. Έχει πράγματα για όλα τα γούστα. Μέχρι και θάλασσα έχει το καλοκαίρι Razz
    Στα αρνητικά της θα έβαζα όμως την μετακίνηση που είναι αρκετά χρονοβόρα. Το μετρό φυσικά βοηθάει πάρα πολύ αλλά κλείνει στις 12 και 2 παρασκευές σάββατο οπότε είναι κάπως δύσκολο να βγείς βράδυ αν δεν οδηγείς. Και να μην μιλήσω για το τι γίνεται αν έχει απεργία το μετρό, δεν πας πουθενά. Επίσης δεν έχει ποδηλατόδρομο, που θα μου πείτε ναι όλα τα χαμε αυτό μας έλειπε(που έχει απλά έχει στα βόρεια χαλάνδρι βριλήσια κτλ).
    Απο τιμές, πιστεύω πως είναι μια μέση ευρωπαική πόλη. Θα μπορούσε να ήταν και πολύ πιο φτηνή αλλά η μετακίνηση θεωρώ πως είναι φτηνή ειδικά με τη μηνιαία κάρτα, και πιστεύω πως τα ενοίκια είναι αρκετά πιο φθηνά σε σύγκριση με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις.
    Προσωπικά πιστεύω πως θα μπορούσα άνετα να έμενα εδώ, αν είχε και περισσότερες ευκαιρίες Razz κυρίως γιατί έχω συνηθίσει τις ανέσεις που προσφέρει και δεν με πειράζει τόσο το γεγονός οτι είναι μια άσχημη πόλη γιατί εδώ μεγάλωσα και έχω συνηθίσει και την ασχήμια της. Αν όμως μπορούσα να διαλέξω πιστεύω πως θα προτιμούσα να μένω σε μια μικρότερη πόλη (με τις ίδιες πάνω κάτω ανέσεις). Συγκεκριμένα θεωρώ πως με βάση στην Ελλάδα η ιδανική πόλη για μένα θα ήταν η Θεσσαλονίκη.



    Πως κρίνετε την πόλη σας; - Σελίδα 4 Untitl10

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Μάης 11, 2024 11:12 am