.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+18
Jade De LaFleur
Nearly Headless Nick
El the Elf
koulitsa
mjhp4ever
Fleur*Delacour
DarkBlueSwan
Maria Granger
naftis
paul potter
PixiePatronus
maroulucky
Nicole
Amelia Blackfoot
Phineas Nigellus Black
Harry James Potter
Apοlline Delacour
Mysterious Wizard
22 απαντήσεις

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Mysterious Wizard
    Mysterious Wizard
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 8962
    Ηλικία : 28
    Location : Gatlin
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: “The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real ... for a moment at least ... that long magic moment before we wake. [...] They can keep their heaven. When I die, I'd sooner go to middle Earth.”

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Mysterious Wizard Τετ Ιουλ 20, 2011 8:29 pm

    Όλοι λατρέψαμε τις ταινίες του Χάρι Πότερ. Άλλωστε από τις ταινίες ξεκίνησε ο Χάρι Πότερ δειλά δειλά κι έγινε ένα παγκόσμιο φαινόμενο, καθώς πριν τη μεταφορά της πρώτης ταινίας στη μεγάλη οθόνη, τα βιβλία του Χάρι Πότερ βρίσκονταν στα ράφια Χαμηλής Προταιρεότητας των βρετανικών βιβλιοπωλείων. Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη 641786

    Όλες οι ταινίες έχουν χαρακτηριστεί εξαιρετικές, αλλά και πολυέξοδες. Έχουν βραβευτεί, εχούν αγαπηθεί και τέλος έχουν σπάσει το ρεκόρ πωλήσεων εισητηρίων στα ταμεία των κινηματογράφων σε ολόκληρο τον κόσμο. Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη 872463

    Σχεδόν πάντα, όμως, πίσω από καλές ταινίες βρισκόνται ακόμα καλύτερα βιβλία. Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη 872463 Και φυσικά ξέρουμε πως παρόλο που η αναγνώριση της σειράς ήρθε από τη μεγάλη οθόνη, τα βιβλία είναι εκείνα που αποτελέσαν τη βάση των πάντων. Έτσι κι αλλιώς η συντριπτική πλειοψηφεία των χαριποτεροφάν παραδέχεται ότι τα βιβλία του ΧΠ είναι πολύ καλύτερα από τις ταινίες. Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη 65854

    Σκεφτείτε όμως πως αν δεν ήταν οι ταινίες ποτέ δε θα γινόταν παγκοσμίως γνωστός ο Χάρι Πότερ. Γι' αυτό οι ταινίες έπρεπε να ήταν και αριστουργήματα της μεγάλης οθόνης. Ακόμα έπρεπε να παραμένουν σχετικά πιστές στα βιβλία, που ως ένα βαθμό, έχει ακουστεί, πως τα καταφέραν αρκετά καλά. Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη 450600

    Εσείς πιστεύεται πως οι ταινίες είναι σχετικά ικανοποιητικές και αποδίδουν σωστά απέναντι στα βιβλία; Είναι με λίγα λόγια επιτυχυμένες οι μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη; Πιστεύετε πως κάποιες ταινίες της σειράς υπήρξαν όχι και τόσο κοντά με τα βιβλία; Αν ναι, ποιες; Και τέλος, αν θα μπορούσατε να αλλάξετε κάτι στις ταινίες του ΧΠ, θα αλλάζατε, και τι; Θα τις φέρνατε πιο κοντά στα βιβλία ή θα τις απομακρύνατε περισσότερο για να τις κάνατε, κατά τη γνώμη σας, πιο ελκυστικές στους κινηματογραφόφιλους; Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη 585486
    Apοlline Delacour
    Apοlline Delacour
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2086
    Ηλικία : 27
    Location : Σε ένα ερημικό νησί μαζί με τον έρωτα της ζωής μου (Ron Weasley)
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/02/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Ron :

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Apοlline Delacour Τετ Ιουλ 20, 2011 8:40 pm

    Ωραίο τόπικ και πολύ ενδιαφέρον Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη 431857

    Εγώ προσωπικά επειδή δεν έχω διαβάσει όλα τα βιβλία δε μπορώ να έχω ακριβή άποψη αλλά επειδή έχω διαβάσει από το 4 και μετά μπορώ να πω πως δε μου άρεσε καθόλου η μεταφορά του 5ου και του 6ου βιβλίου. Καταρχάς στο 5ο βιβλίο τα πάντα ήταν διαφορετικά στο τέλος, δεν είχαν καμία σχέση με αυτά των ταινιών. Επίσης στο 6ο βιβλίο η Ερμιόνη φιλάει τον Ρον στο μάγουλο!!!! Πού ήταν αυτό στην ταινία;; Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη 270808Εεεε; Εντάξει θα με πείτε κολλημένη αλλά είναι σημαντικά πράγματα αυτά.. Όπως επίσης και το φιλί Χάρι-Τζίνι.. Αλλιώς έγινε στο βιβλίο αλλιώς στην ταινία...
    Harry James Potter
    Harry James Potter
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 4504
    Ηλικία : 27
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Be yourself cause you were born this way

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Harry James Potter Τετ Ιουλ 20, 2011 8:49 pm

    Οι ταινίες ήταν έτσι όπως μπορούσαν να είναι. Αλλά εγώ έχω μόνο ένα παράπονο. Μιλάμε για μια σχολή μαγείας, όπου οι μαθητές πηγαίνουν και διδάσκονται μαγεία, μέσα από διάφορα μαθήματα. Παρ΄όλα αυτά λίγες είναι οι σκηνές στις ταινίες όπου οι μαθητές διδάσκονται. Πιστεύω πως αυτό έπρεπε να αναπτυχθεί περισσότερο. Περισσότερα μαθήματα Μεταμορφώσεων, όχι μόνο ένα και σε αυτό να μιλάμε για την Κάμαρα με τα Μυστικά. Πού είναι τα μαθήματα Ιστορίας της Μαγείας; Πού πήγε ο κύριος Μπίνς ο οποίος είναι και φάντασμα; Αυτό δεν αναπτύχθηκε ιδιαίτερα στις ταινίες και δεν μου άρεσε πολύ.
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 28
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Τετ Ιουλ 20, 2011 9:02 pm

    εμενα αυτο που δεν μου αρεσε στην ταινια ηταν οτι δεν κρατησαν το μαγικη εμφανηση... μονο στις πρωτες οι μαγοι μοιαζουν με μαγοι στα υπολοιπα ουτε μανδυες ουτε καπελα ουτε τιποτα...
    επισης η παραλειψη πολλων σκηνων απο το βιβλιο...
    Amelia Blackfoot
    Amelia Blackfoot
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20437
    Ηλικία : 571
    Location : 12, Grimmauld Place, 4th floor
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: And Iʼve been looking at the stars for a long, long time, Iʼve been putting out fires all my life. Everybody wants a flame, they donʼt want to get burnt and today is our turn.

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Amelia Blackfoot Πεμ Αυγ 18, 2011 4:57 pm

    Μεταφέρεται στις Ταινίες. lumos!
    Nicole
    Nicole
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 162
    Ηλικία : 34
    Location : Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/08/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Nicole Παρ Αυγ 26, 2011 4:41 am

    Δεν ξέρω τι είναι αυτό που πρέπει να διορθωθεί στις ταινίες το μόνο που έχω να πω είναι πως αν δεις τις ταινίες χωρίς να έχεις διαβάσει τα βιβλία δεν βγάζεις και νόημα!Και πιστέυω επίσης οτι σε πολλά σημεία υπάρχουν αρκετά κενά...
    maroulucky
    maroulucky
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 19
    Ηλικία : 31
    Location : piraeus
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/11/2011

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από maroulucky Πεμ Νοε 17, 2011 12:37 am

    ένα παράπονό μου είναι ότι δεν έδειξαν πολύ κουίντιτς..
    PixiePatronus
    PixiePatronus
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 37
    Ηλικία : 32
    Location : Fuhlam
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Να μην ξεχασω...να ΖΩ!

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από PixiePatronus Σαβ Νοε 26, 2011 1:58 pm

    Για εμενα,η χειροτερα μεταφορα σε ταινια ηταν Ο Ημιαιμος Πριγκιψ..Το βιβλιο ηταν καταπληκτικο,και θεωρω οτι το σκοτωσαν στην ταινια..Ο θανατος του Νταμπλντορ "ξεπεταγεται" μεσα σε δυο σκηνες..Εμενα δεν μου εβγαλε τοσο εντονα συναισθηματα αυτη η ταινια...Θεωρω οτι οι δυο πρωτες ταινιες ηταν και απο τις καλυτερες!
    paul potter
    paul potter
    παίκτης/ρια Quidditch
    παίκτης/ρια Quidditch


    Αριθμός μηνυμάτων : 670
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: μαγος τωρα μαγος για παντα

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από paul potter Πεμ Δεκ 01, 2011 5:30 pm

    Ολες οι ταινιες του Harry Potter που βλεπουμε εχουν ξεκινησει απο το ιδιοφιες μυαλο της Τζοαν Ροουλινγκ και στο τελος ολα ζωντανευουν στη μεγαλη οθονη.Ο Harry Potter θα ειναι για παντα γνωστος!!!
    naftis
    naftis
    Τριτοετής στην Σχολή
    Τριτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 72
    Ηλικία : 83
    Location : (Σι)χαμένος στο διάστημα
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Τὶ εἶναι ὁ ἄνθρωπος; Ἕνα τίποτα ... ...

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από naftis Τετ Δεκ 07, 2011 5:14 pm

    Τὰ βιβλία δὲν τὰ ἔχω διαβάσει, μόνο wiki. Ἐλπίζω νὰ μὴν πετάξω καμιὰ κοτσάνα.

    Μάχη στὸν Πύργο Ἀστρονομίας
    Ὅταν ὁ Σνέηπ φόνευσε τὸν Ντάμπλντορ ἔγινε μάχη, σωστά; Στὴν ταινία δὲν θυμάμαι κάτι τέτοιο, μόνο τὴν Μὰκ Γκόναγκαλ μὲ τοὺς μαθητὲς μαζεμένους γύρω ἀπὸ τὸν νεκρὸ Ντάμπλντορ καὶ τὸν Πότερ νὰ ἐπιτίθεται ἀνεπιτυχῶς στὸν Σνέηπ.


    Μάχη Χόγκουαρτς
    Βλέπουμε νεκρὸ τὸν Φρὲντ καὶ νεκρὸ τὸ ζεῦγος Λούπιν-Τόνκς. Δὲν δείχνει τὴν στιγμὴ ποὺ φονεύονται στὴν μάχη.
    Maria Granger
    Maria Granger
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι


    Αριθμός μηνυμάτων : 6382
    Ηλικία : 26
    Location : Now I'm here...Now I'm there...
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Friends can help each other. A true friend is someone who lets you have total freedom to be yourself - and especially to feel. Or, not feel. Whatever you happen to be feeling at the moment is fine with them. That's what real love amounts to - letting a person be what he really is.

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Maria Granger Τετ Δεκ 07, 2011 5:37 pm

    Εμένα δεν μου άρεσε που δεν έβαλαν στο 6 τα ραντεβουδάκια του Χάρι και της τζίνι και τη μάχη.
    naftis
    naftis
    Τριτοετής στην Σχολή
    Τριτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 72
    Ηλικία : 83
    Location : (Σι)χαμένος στο διάστημα
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/12/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Τὶ εἶναι ὁ ἄνθρωπος; Ἕνα τίποτα ... ...

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από naftis Τετ Δεκ 07, 2011 7:51 pm

    Ῥαντεβουδάκια; Κατάλαβα. Ἀν διαβάσω τὰ βιβλία ὅλο καὶ κάποιο παράπονο θὰ μοῦ βγεῖ.

    Πιστεύω ὅμως ὄτι καμία ταινία δὲν μπορεῖ νὰ εἶναι τόσο καλὴ ὅσο τὸ βιβλίο. Στὸ χαρτὶ (ἢ στὸ Micorsoft Word) μπορεῖς νὰ γράψεις ὄτι σκεφτεῖς. Τὸ νὰ τὸ κάνεις ταινία δὲν εἶναι εὔκολο.

    Σκηνικά, ἐξοπλισμός, μηχανήματα, κατασκευές, γυρίσματα ... ... ὅλα αὑτὰ στοιχίζουν ὁπότε μπαίνει κάποιο ὄριο.
    DarkBlueSwan
    DarkBlueSwan
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 5
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/12/2011

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από DarkBlueSwan Κυρ Δεκ 11, 2011 6:27 pm

    Σίγουρα δεν μεταδίδουν την μαγεία που νιώθεις καθώς διαβάζεις τα βιβλία, παρακολουθώντας της νιώθεις ένας απλός παρατηρητής ενώ διαβάζοντας τα βιβλία νιώθεις σας να έχει κι εσύ ένα μικρό -έστω και βουβό- ρόλο. Επίσης διαφοροποιούν σε αρκετά σημεία την ιστορία και πιστεύω ότι έχουν παραποιήσει σκηνές σημαντικές για την πλοκή του έργου.
    Μέχρι την πέμπτη ταινία ήμουν ικανοποιημένη και με τα σκηνικά και με τα εφέ και όλα. Μέχρι και τις σκηνές του διαγωνισμού στο Κύπελλο της Φωτιάς που θεωρούσα δύσκολες τις απέδωσαν με καταπληκτικά εφέ. Η έκτη και οι έβδομες με απογοήτευσαν...Η σκηνή στην έκτη ταινία που ο Ντάμπλντορ με τον Χάρι είναι μέσα στη σπηλιά μου δεν με πείθει καθόλου...ίσως πολλοί να διαφωνούν μαζί μου, όμως πραγματικά περίμενα καλύτερη δουλειά αν αναλογιστεί κανείς το κόστος τους!
    Fleur*Delacour
    Fleur*Delacour
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 179
    Ηλικία : 26
    Location : Beauxbatons
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Fleur*Delacour Σαβ Φεβ 04, 2012 2:50 pm

    Όλα ξεκήνισαν από το μυαλό της Τζ.Κ.Ροουλινκ και έφτασαν στην μεγάλη οθόνη!Μίλαμε έχει πολύ μεγάλη φαντασία!
    Ο Harry Potter θα μέινει γνωστός για πάντα!
    mjhp4ever
    mjhp4ever
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 929
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από mjhp4ever Σαβ Φεβ 18, 2012 10:49 am

    καλα ενταξει τα βιβλια παντα θα ειναι καλυτερα, αλλα και οι ταινιες ειναι υπεροχες.Για το θεμα με σκηνες που αλλαζουν, κοβουν και γενικα τις κανουν ο,τι να'ναι, ο κοσμος πρεπει να το συνηθησει γιατι παντα ετσι συμβαινει σ'ολες τις ταινιες που ειναι βασισμενες σε βιβλια.
    Απ'ολα οσα αλλαξαν, προσωπικα μονο 3 πραματα μ'εκνευριζουν πολυ :
    1.δεν βλεπουμε οταν καν αναφερεται ποτε ο Πιβς
    2.στο τελος ο Χαρι δεν επιδιορθωσε το ραβδι του με το ραβδι απο κουφοξυλια
    3.δεν ανεπτυξαν καθολου τη σχεση της Τονκς με τον Λουπιν και του Μπιλ με τη Φλερ, απλως το πετανε στη 7η οτι παντρευονται
    koulitsa
    koulitsa
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 3
    Ηλικία : 26
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/05/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από koulitsa Παρ Μάης 11, 2012 4:08 pm

    ναι και αφου ο Βολντεμορτ ειναι απογονοσ του 1ου αδερφου [στην εκτη ταινια το λεει] και ο χαρι ειναι το τριτου απα εχοθν μακρινη συγγενια
    El the Elf
    El the Elf
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 40
    Ηλικία : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από El the Elf Κυρ Μάης 13, 2012 12:52 pm

    Σωστά... αρά είναι κατά κάποιον τρόπο συγγενής! Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη 206548
    Nearly Headless Nick
    Nearly Headless Nick
    Ministry's Ambassador
    Ministry's Ambassador


    Αριθμός μηνυμάτων : 39570
    Ηλικία : 26
    Location : Στο στομάχι μιας κατσίκας (ναι είμαι μπέζοαρ)
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: My philosophy is that worrying means you suffer twice

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Δευ Μάης 14, 2012 9:33 pm

    Εντάξει δε μπορούν να είναι ιδιαίτερα ικανοποιητικές οι ταινίες που είναι βασισμένες σε βιβλία. Από την άλλη αν προσέξετε δε χώρεσαν δυο λεπτά να δούμε τους θανάτους των ηρώων στο έβδομο βιβλίο στη μάχη του χόγκουαρτς. Επίσης, αν προσέξετε από ένα σημείο και μετά χάνει τη μαγεία του βιβλίου και των παλαιών χρόνων και φοράνε τα συνηθισμένα ρούχα των Μαγκλ φεύγοντας από το στοιχείο του Χάρι Πότερ.
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Κυρ Φεβ 03, 2013 9:18 pm

    Ενδιαφέρον τόπικ!
    Jade De LaFleur
    Jade De LaFleur
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 508
    Ηλικία : 23
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/01/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Jade De LaFleur Κυρ Μαρ 23, 2014 6:37 pm

    PixiePatronus έγραψε:Για εμενα,η χειροτερα μεταφορα σε ταινια ηταν Ο Ημιαιμος Πριγκιψ..Το βιβλιο ηταν καταπληκτικο,και θεωρω οτι το σκοτωσαν στην ταινια..Ο θανατος του Νταμπλντορ "ξεπεταγεται" μεσα σε δυο σκηνες..Εμενα δεν μου εβγαλε τοσο εντονα συναισθηματα αυτη η ταινια...Θεωρω οτι οι δυο πρωτες ταινιες ηταν και απο τις καλυτερες!

    Και για εμένα! Εγώ και το κύπελλο της φωτιάς θεωρώ
    Violleta Black
    Violleta Black
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2572
    Ηλικία : 26
    Location : Mystic Falls
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I am nothing special, of this I am sure. I am a common woman with common thoughts and I've led a common life. There are no monuments dedicated to me and my name will soon be forgotten, but I've loved another with all my heart and soul, and to me, this has always been enough..

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Violleta Black Τρι Απρ 22, 2014 12:49 pm

    Jade De LaFleur έγραψε:
    PixiePatronus έγραψε:Για εμενα,η χειροτερα μεταφορα σε ταινια ηταν Ο Ημιαιμος Πριγκιψ..Το βιβλιο ηταν καταπληκτικο,και θεωρω οτι το σκοτωσαν στην ταινια..Ο θανατος του Νταμπλντορ "ξεπεταγεται" μεσα σε δυο σκηνες..Εμενα δεν μου εβγαλε τοσο εντονα συναισθηματα αυτη η ταινια...Θεωρω οτι οι δυο πρωτες ταινιες ηταν και απο τις καλυτερες!

    Και για εμένα! Εγώ και το κύπελλο της φωτιάς θεωρώ

    Αυτό! Έχουν παραλήψει συμαντικα πράγματα ... Και στην 7η έχουν παραλήψει τον διάλογ. Του Χάρι μΕ τους νταρσλι...
    teddy potter
    teddy potter
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 745
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από teddy potter Πεμ Απρ 24, 2014 8:37 pm

    mjhp4ever έγραψε:καλα ενταξει τα βιβλια παντα θα ειναι καλυτερα, αλλα και οι ταινιες ειναι υπεροχες.Για το θεμα με σκηνες που αλλαζουν, κοβουν και γενικα τις κανουν ο,τι να'ναι, ο κοσμος πρεπει να το συνηθησει γιατι παντα ετσι συμβαινει σ'ολες τις ταινιες που ειναι βασισμενες σε βιβλια.
    Απ'ολα οσα αλλαξαν, προσωπικα μονο 3 πραματα μ'εκνευριζουν πολυ :
    1.δεν βλεπουμε οταν καν αναφερεται ποτε ο Πιβς
    2.στο τελος ο Χαρι δεν επιδιορθωσε το ραβδι του με το ραβδι απο κουφοξυλια
    3.δεν ανεπτυξαν καθολου τη σχεση της Τονκς με τον Λουπιν και του Μπιλ με τη Φλερ, απλως το πετανε στη 7η οτι παντρευονται

    συνφωνω
    Λέρνη
    Λέρνη
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 25
    Ηλικία : 37
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από Λέρνη Παρ Ιουλ 11, 2014 6:47 pm

    Πιστεύω πως οι πρώτες 4 ταινίες ήταν πιστές στα βιβλία. Οι επόμενες όχι και τόσο χωρίς να έχω καποια συγκεκριμένη στο μυαλό μου..Βέβαια ίσως να ήταν και πιο δύσκολο επειδη ο όγκος των βιβλίων όσο περνούσαν τα χρόνια ήταν και μεγαλύτερος. Αλλά όπως και να χει η καλύτερη ταινία δεν μπορεί να συναγωνιστεί το καλό βιβλίο!
    fanny
    fanny
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 1164
    Ηλικία : 29
    Location : Hogwarts-SaLoNikA
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: It's a kind of Magic!!

    Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη Empty Απ: Μεταφορές των βιβλίων στη μεγάλη οθόνη

    Δημοσίευση από fanny Παρ Απρ 10, 2020 5:26 am

    δεν βλεπουμε τη δοκιμασια του σνειπ για τη φιλοσοφικη λιθο
    δεν βλεπουμε οταν καν αναφερεται ποτε ο Πιβς ουτε η φιλεναδα του
    στο τελος ο Χαρι δεν επιδιορθωσε το ραβδι του με το ραβδι απο κουφοξυλια και δεν μιλησε με το πορτρετο του Νταμπλντορ
    δεν βλεπουμε πολυ δυνατους διαλογους αναμεσα σε σνειπ/μπελατριξ, χαρι/ρεμους
    δεν βλεπουμε τον αυθεντικο θανατο του ποντικοουρα


    Μπορούμε να γράφουμε πολλά πολλά πράγματα που άλλαξαν, ή δεν είδαμε ποτέ... Δεν μπορούν βιβλία 400-600 σελίδων (περίπου) να γίνουν ταινίες δύω ωρών. Εδώ υπάρχουν αντίστοιχα βιβλία που γίνονται τηλεοπτικές σειρές, και πάλι τα παραποιούν.

    Δεν συγκρίνονται, με τίποτα... Γι αυτό συνήθως μια ταινία δεν είναι πλήρες σπόιλερ για ένα βιβλίο, ενώ ένα βιβλίο είναι πλήρες σπόιλερ για μια ταινία.


      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Μάης 20, 2024 5:44 pm