.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+15
Panos Theo
Leon Black
Gellert
Madame Maxime
Sectumsembra
Tistart
averypotterfan
Jace Wayland
Ronerm
anthian9
mrmrandreas2000
Mrs Lovett
Amelia Blackfoot
Amycus
Tom Marvolo Riddle
19 απαντήσεις

    Αζκαμπάν

    Tom Marvolo Riddle
    Tom Marvolo Riddle
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 30733
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Και τότε κατάλαβες γιατί οι απελπισμένοι γίνονται οι πιο καλοί επαναστάτες.

    Αζκαμπάν Empty Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Tom Marvolo Riddle Τρι Μαρ 29, 2011 10:30 pm

    Αζκαμπάν Tumblr_lhuyln6ejt1qc0dmqo1_500
    "They don't need walls and water to keep the prisoners in, not when they're trapped inside their own heads, incapable of a single cheerful thought. Most go mad within weeks."


    Στην μακρινή Βόρεια Θάλασσα, θα βρει κανείς ένα νησί στο οποίο είναι χτισμένο ένα από τα πιο απόκοσμα κτίρια στον κόσμο, η φυλακή των μάγων.

    Ο κόσμος δεν μπαίνει εύκολα στο Αζκαμπάν-ούτε βγαίνει εύκολα από αυτό ωστόσο. Κανένας ανήλικος μάγος δεν οδηγήθηκε εκεί για χρήση μαγείας, όμως γνωρίζουμε την περίπτωση του Ρούμπεους Χάγκριντ, που για δύο μήνες υπήρξε κρατούμενος χωρίς να υπάρχουν αποδείξεις για την ενοχή του.
    Χρονικά, ο πρώτος άνθρωπος που δραπέτευσε από εκεί ήταν ο Μπάρτι Κρουτς υιός, ωστόσο η απόδρασή του απαιτούσε τη θυσία κάποιου άλλου ατόμου, που θα τον κάλυπτε. Έτσι, η πρώτη απόδραση για την οποία μαθαίνει το ευρύ κοινό είναι αυτή του Σείριου Μπλακ, που δεν θα μπορούσε να επιτευχθεί αν αυτός δεν ήταν ζωομάγος.. Αυτές ήταν οι μόνες αποδράσεις που έγιναν χωρίς την συνεργεία παραφρόνων, γιατί γνωρίζουμε πως στη συνέχεια απέδρασε και η Μπέλατριξ Λεστρέιντ με άλλους 9 θανατοφάγους, και ενάμιση χρόνο αργότερα ο Λούσιους Μαλφόι με τους υπόλοιπους θανατοφάγους που συνελήφθησαν στην μάχη του Τμήματος Μυστηρίων.
    Ακόμη, ο Άλμπους Ντάμπλντορ υποστηρίζει πως θα μπορούσε να δραπετεύσει, και αυτό μας δίνει μια εντύπωση σχετικά με το τι μεγέθους δυνάμεις πρέπει να έχει κάποιος για να το σκάσει από το Αζκαμπάν.

    Ποιο έγκλημα πιστεύετε ότι θα έπρεπε να τιμωρείται με μεταφορά του υπεύθυνου στη φυλακή των μάγων; Τι γνώμη έχετε για τις συνθήκες κράτησης, όσο ακόμα την φρουρούσαν οι Παράφρονες;
    Κάποιοι υποστηρίζουν πως το απάνθρωπο περιβάλλον είναι ένας συμβολισμός του Αλκατράζ. Συμφωνείτε;
    Αν ήσασταν χρυσούχος, ή εκπρόσωπος της δικαιοσύνης στην κοινωνία των μάγων, θα στέλνατε εύκολα έναν άνθρωπο εκεί (όπως ο τυφλωμένος από το πάθος για το καθήκον Μπάρτι Κρουτς), ή θα προσπαθούσατε να το αποφύγετε;
    Πως φαντάζεστε την δική σας διαμονή εκεί; Θα καταφέρνατε να επιβιώσετε, ή θα καταλήγατε όπως "οι περισσότεροι που μπαίνουν στο Αζκαμπάν";




    Statler
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29791
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Amycus Πεμ Μαρ 31, 2011 1:00 pm

    Πάνω-κάτω οι αξιόποινες πράξεις που τιμωρούνται και στον κόσμο των μάγκλ.Ο φόνος είτε είναι με συμβατικό τρόπο είτε με την αβάντα κεντάβρα παραμένει φόνος,οπότε δεν βρίσκω λόγο να μην ισχύει η τιμωρία του.Επίσης και τα βασανιστήρια που συνιστούν κτηνώδη έκφραση των ζωικών ενστίκτων του ανθρώπου θα ήταν ένας καλός λόγος για ένα ταξιδάκι μέχρι το Αζκαμπάν.Ακομα και η εξουσιαστική κατάρα που σε μάγκλ όρους θυμίζει τον εκβιασμό για να κάνεις κάτι παρά τη θελησή σου,απαιτεί κατά την γνώμη μου λόγο φυλάκισης,όχι ισόβιας κάθειρξης.Βέβαια εξαρτάται απο το τι θα αναγκαζόταν να κάνει το υποκείμενο υπό την επήρρεια της κατάρας για να αποφασίσουμε την ποινή.Και εδώ περίπου τελειώνει η λίστα μου πάνω στα πολύ βασικά.

    Βέβαια τα "κακά" ξόρκια δεν τελειωνουν εδώ.Η τροποποίηση μνήμης,η γνωστή "λήθη" και η εμφύτευση ψεύτικων αναμνήσεων κατά την γνώμη μου συνιστά ποινικά κολάσιμη πράξη όταν εφαρμόζεται με σκοπό την απόκρυψη γεγονότων που διώκονται ποινικά ή την ενοχοποίηση άλλων μάγων.Το "σεκτουσέμπρα" αν και δεν είναι της κατηγορίας την θανατικής κατάρας,επιφέρει ωστόσο θάνατο και πρέπει να τιμωρείται.Και τέλος όλα τα ξόρκια που μπορούν να γίνουν εις βάρος ανυπεράσπιστων μάγκλ θα έπρεπε να τιμωρούνται με κάμποσες μέρες κράτησης στην φυλακή του Αζκαμπάν.

    Το πρόβλημα όμως είναι οι παράφρονες.Διαφωνώ κάθετα με το Υπουργείο Μαγείας που αποφάσισε να αναθέσει την φύλαξη των κρατουμένων σε αυτά τα πλάσματα.Γιατί πολύ απλά δεν πιστεύω ότι ήταν εκεί μόνο για φύλαξη.Θα αρκούσε η στέρηση των μαγικών ιδιοτήτων τους και η προσωπική ελευθερία τους για να τιμωρηθούν.Σε κανέναν δεν αρέσει άλλωστε να ζει υπό κράτηση χωρίς κανένα δικαίωμα αυτενέργειας.Το Υπουργείο όμως εξίσωσε την τιμωρία με τον βασανισμό.Όλοι ξέρουμε για τι ήταν ικανοί οι παράφρονες.Και αυτό το πρόσφερε αφειδώς η εξουσία στους παραβάτες.Κακά τα ψέμματα,φυλακισμένος στο Αζκαμπάν=μελλοθάνατος,δεν υπήρχαν και πολλές επιλογές.Ουσιαστικά ήταν μια μακροπρόθεσμη ηλεκτρική καρέκλα και η αποστολή στο Αζκαμπάν μια συγκεκαλλυμμένη θανατική ποινή.Το υπουργείο έκανε αυτό που καταδίκαζε:βασάνιζε και σκότωνε τους κρατούμενους.

    Το δεύτερο πρόβλημα που προκύπτει είναι αυτή η ομογενοποίηση της ποινής.Με τους παράφρονες να είναι η καθαυτό τιμωρία και όχι η κράτηση,μικρότερα αδικήματα περνάνε σχεδόν απαρατήρητα.Δεν μπορείς να επιβάλλεις την μέγιστη των ποινών σε όλους,θα ήταν αντιφατικό με την βασική έννοια περί δικαίου (αν και το Υπουργείο χρειαζόταν μόνο απλές ενδείξεις ενοχής για να σε στείλει στο Αζκαμπάν).Η ικανότητα διάκρισης είναι θεμέλιο δικαιοσύνης.

    Αζκαμπάν και Αλκατράζ.Σαν να έχεις παρήχηση,την ηχώ της μιας λέξης απο την άλλη.Ίδια φωνήεντα,ίδιο αριθμό συλλαβών.Πολλές οι ομοιότητες τους.Νησιά και τα δύο,δύο μόνο γνωστές αποδράσεις,απάνθρωπες συνθήκες κράτησης.Πολύ πιθανό η Ροουλινγκ να εμπνεύστηκε απο τις πρώην γνωστές φυλακές.

    Τι θα έκανα σαν χρυσούχος.Απο την μια πλευρά πρέπει να επιβάλλεις το Νόμο και απο την άλλη διαφωνείς με το σύστημα τιμωρίας.Απο την μια έχεις έναν παραβάτη και απο την άλλη μια τιμωρία που ξέρεις οτι ίσως δεν του αξίζει (μιλώ για μικρότερα αδικήματα).Για τα σημαντικότερα το Αζκαμπάν φαντάζει αναπόφευκτο.Για τα μικρότερα πιστεύω ότι μια κλήτευση απο το Υπουργείο Μαγείας για απολογία και προειδοποίηση θα αρκούσε.Σε πρώτο βαθμό τουλαχιστον.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Αζκαμπάν Gg10
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Πεμ Μαρ 31, 2011 10:08 pm

    Δεν υπάρχουν εγκλήματα ιδανικά για αυτή την φυλακή. Νομίζω πως ο φόνος είναι το μόνο παράπτωμα που πρέπει να τιμωρηθεί με αυτόν τον τρόπο φυλάκισης. Είναι πολύ σκληρός και απάνθρωπο να "κλείσεις" μέσα ανθρώπους, μάγους. Άρα ο μοναδικός λόγος που πρέπει κάποιος να πάρει ισόβιο εισιτήριο για το Αζκαμπάν είναι ο φόνος. Όμως και οι υπόλοιπες Ασυγχώρητες Κατάρες πρέπει να έχουν ένα τρόπο φυλάκισης στη μαγική φυλάκη, αλλά όχι μόνιμα. Με κάποιο όριο.

    Οι συνθήκες κράτησεις είναι φρικτές, απαίσιες και προφανώς δεν είναι μέρος για να ζήσεις, έστω και φυλακισμένος. Ίσως να τρελαθείς, να χρειάζεσαι απελπισμένος βοήθεια, και να μην μπορούν να σας βοηθήσουν. Νομίζω πως τα μέτρα ασφαλείας θα έπρεπε να είναι πιο ελαφρά και βέβαια η Φυλακή να είναι προστατευμένη με ξόρκια και με Παράφρονες. Οι Παράφρονες δεν νομίζω πως επηρεάζουν καθόλου την διαμονή των φυλακισμένων, εκτός αν προσπαθούσαν να αποδράσουν. Τότε καλά θα έκαναν οι Παράφρονες να τους φύλαγαν.

    Μπορεί η Ρόουλινγκ να είχε σαν πρώτο σκεπτικό της να υπήρχε μία φυλακή, μαγική, που θα έμοιαζε με το Αλκατράζ και μεσα θα είχε φυλακισμένους τους μεγαλύτερους μάγους. ίσως το σκεπτικό της, θα είχε μία ραγδαία εξέλιξη. Εγώ πάντως δεν νομίζω πως συνδέεται με το Αλκατράζ. Παρόλο που και τα δυο "κτήρια" είναι απάνθρωπα, αηδιαστικά.

    Αν είχα το προνόμιο να φυλακίσω κάποιον μέσα στο Αζκαμπάν, δεν θα το έκανα. Τουλάχιστον θα προσπαθούσα να αποφύγω αυτή την επιλογή για τους λόγους που ανέφερε και πιο πάνω. Βέβαια αν αντιπαθούσα κάποιον, αν είχε σκοτώσει κάποιον, ή αν είχε πειράξει την οικογένειά μου, θα τον έχωνα πολλά χρονάκια. Πάντως όλες τις φορές θα προσπαθούσα να το αποφύγω.

    Η διαμονή μου εκεί δεν θα ήταν μόνο διαμονή. Θα ήταν: Η Τρελή Διαμονή και ο Θεότρελος Πανος. Δεν θα άντεχα εκεί πάνω μόνος. Με τόσο κρύο μοναξιά, κίνδυνο, και την υπάρξη της σκέψης πως θα πεθάνω εδώ μέσα χωρίς να έχω δει τους ανθρώπους μου. Από τις πρώτες μέρες θα έδειχνα πως αρχίζv να τρελάνομαι. Θα ήμουν περίεργος, τρελός, ψυχάκιας. Δεν θα άντεχα. ΤΕΛΟΣ





    Amelia Blackfoot
    Amelia Blackfoot
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20437
    Ηλικία : 571
    Location : 12, Grimmauld Place, 4th floor
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: And Iʼve been looking at the stars for a long, long time, Iʼve been putting out fires all my life. Everybody wants a flame, they donʼt want to get burnt and today is our turn.

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Amelia Blackfoot Παρ Απρ 01, 2011 10:09 pm

    Για μένα, για να υποβληθεί κάποιος σε τέτοια δοκιμασία, δηλαδή να μπει στο Αζκαμπάν, όπου η ζωή του ουσιαστικά τελειώνει, αφού με τόσους παράφρονες, κλαύτα Χαράλαμπε, θα πρέπει να έχει διαπράξει κάτι πολύ σοβαρό. Ένας ή παραπάνω φόνους πχ, χρήση εξουσιαστικής ή βασανιστικής κατάρας ή ό,τι άλλο που θέτει σε κίνδυνο τη ζωή κάποιου άλλου μάγου.
    Γενικά, όμως, θεωρώ τις συνθήκες κράτησης των φυλακισμένων απαράδεκτες ακόμα και για τα πιο αποτρόπαια εγκλήματα. Δηλαδή, το σωφρωνιστικό ίδρυμα είτε των Μαγκλ είτε των μάγων θα έπρεπε να έχει μέριμνα για επανένταξη στην κοινωνία ενώ σε αυτή την περίπτωση, δεν υπάρχει καν.

    Ο παραλληλισμός με το Αλκατράζ δεν ξεφεύγει και πολύ από την ουσία, συμφωνώ με τον Θάνο, ίσως η Ρόουλινγκ το έκανε ηθελημένα.

    Σαν χρυσούχος ή κάτι αρμόδιο, θα το έκλεινα. Razz
    Σοβαρά, οι παράφρονες είναι αποκρουστικά και απαίσια όντα, δεν αξίζει σε κανένα τέτοια τιμωρία. Δε ξέρω κατά πόσο επαναστατικό ή ρεαλιστικό θα ήταν αυτό αλλά χρειάζεται ένα νέο σύστημα και όχι το Αζκαμπάν.

    Όσο για 'μένα, απ' την πρώτη μέρα θα με πέταγαν στη θάλασσα.
    Mrs Lovett
    Mrs Lovett
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 533
    Ηλικία : 36
    Location : στον Κοσμο μου..
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status:
    Today's thought:

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Mrs Lovett Κυρ Απρ 10, 2011 7:42 pm

    Τη χρήση Παραφρόνων τη θεωρώ λάθος.Συμφωνώ με Ντάμπλντορ σ' αυτό το θέμα Happy.Όχι μόνο γιατί γύρισε μπούμερακ στο υπουργείο,αλλά και για ηθικούς λόγους.
    Καταρχάς υπήρχε η δυνατότητα να περιορίσεις τους εγκληματίες.Στο Χόγκουαρτς ούτε μύγα δεν περνούσε με τόσα προστατευτικά ξόρκια.
    Η χρήση Παραφρόνων γίνεται όντως με σκοπό την απόδοση δικαιοσύνης ή για τον εφησυχασμό της κοινωνίας;Είναι αποδεκτός ο βασανισμός ενός εγκληματία;
    Βασανίζοντας έναν κρατούμενο πράττουμε κατα κάποιο τρόπο αυτό,για το οποίο τον καταδικάσαμε.Σίγουρα είναι ανθρώπινο και δικαιολογημένο κάποιος να επιθυμεί την απόλυτη τιμωρία για κάποιον δολοφόνο για παράδειγμα,όμως η δικαιοσύνη δεν πρέπει να δεσμεύεται από τα ενστικτά μας,καθώς καθε εγκληματίας είναι διαφορετική περίπτωση και δεν είναι δίκαιο να τους περιμένει όλους η ίδια μοίρα.Η δικαιοσύνη πρέπει να είναι αντικειμενική και να μην καταφεύγει σε τέτοια απελπισμένα μέτρα,γιατί τους παράφρονες αναγκάστηκαν να υποστούν και αθώοι και μια τέτοια εμπειρία είναι μη αναστρέψιμη.Σε μια ιδανική κοινωνία στόχος θα ήταν ο σωφρονισμός.
    Μπορεί να γίνει παραλληρισμός με την θανατική ποινή και αν πρέπει να ισχύει,γιατί κάτι τέτοιο έκανε και το υπουργείο Μαγείας όταν εξέδιδε νόμιμες αποφάσεις για το φιλί των παραφρόνων.
    Τότε κάτι τέτοιο σηκώνει μεγάλη συζήτηση.

    Όσο για το αν θα άντεχα τους Παράφρονες,δεν μπορώ να είμαι σίγουρη.Αν ήμουν αθώα,μπορεί να πιανόμουν από τη σκέψη αυτή για να μην τρελαθώ.Όπως έκανε ο Σείριος καθώς,όπως είπε,αυτή η σκέψη δεν είναι ευχάριστη και δεν μπορούν να στη στερήσουν οι Παράφρονες.



    I don't have any reasons
    I've left them all behind


    I'm in a New York state of mind



    Αζκαμπάν Images?q=tbn:ANd9GcT0pIrV7BqV4LS5E3bk2QOGkaIQFe1gtg6wlZCPuGwmjAJytpln_Q
    mrmrandreas2000
    mrmrandreas2000
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 180
    Ηλικία : 28
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/04/2011

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από mrmrandreas2000 Παρ Απρ 22, 2011 12:04 pm

    Το αζκαμπαν είναι μια φυλακή . Νομίζω ότι θα έπρεπε να φρουρείτε ακόμα καλυτέρα γιατί όταν δραπετεύσαν οι κακοί δεν έκαναν και πολλά οι παράφρονες …………………
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από anthian9 Παρ Απρ 22, 2011 9:13 pm

    Οι παράφρονες ως φύλακες της Φυλακής μου ισοδυναμεί με θανατική καταδίκη. unsure



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Ronerm
    Ronerm
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 12534
    Ηλικία : 1011
    Location : Πουθενά δηλαδή παντού!!!! <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μόνο με την καρδιά βλέπεις καλά. Την ουσία δεν την βλέπουν τα μάτια

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Ronerm Τρι Απρ 26, 2011 12:01 pm

    Καλά μιλάμε Θάνο έμεινα έτσι:  ti?  από αυτά που έγραψες! Μπράβο ρε θηρίο!
    Αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το τόπικ.

    Λοιπόν η διαμονή στο Αζκαμπάν ότι πιο αποτρόπαιο και σκληρό θα μπορούσε ένας μάγος να ζήσει. Οι συνθήκες απαξιωτηκές, οι ανάγκες σου δεν θα μπορούσαν να καλυφθούν ούτε κατά το ήμισυ και και πραγματικά με όλα όσα συμβαίνουν "η ζωή σου τελειώνει" όπως είπε και η Έμυ. Οι απαίσιοι παράφρονες, οι οποίοι αποσπούν τις χαρούμενες αναμνήσεις σε κάνουν να πέσεις ψυχολογικά, εως και να τρελαθείς.

    Για να αντιμετωπ'ισει κάποιος αυτά πιστεύω ότι πρέπει να έχει κάνει ένα πολύ βαρύ παράπτωμα. Η χρήση των 3 Ασυγχώρητων (η αβάντα κεντάβρα επειδή σκοτώνεις κάποιον, η βασανιστική επειδή είναι ακραίο και πολύ επώδυνο να βασανίζεις και η εξουσιαστική επειδή όπως είπε ο Θάνος είναι πολύ κακή) αλλά και μερικά σκοτεινές κατάρες-ξόρκια-αντικείμενα. Βέβαια αλλού θα υπήρχε όριο και αλλού όχι!!

    Όσον αφορά το θέμα του Αλκατράζ, η Ρόουλινγκ σίγουρα το μελέτησε και πήρε στοιχεία από το Αλκατράζ όπου οι συνθήκες και εκεί ήταν απάνθρωπες.

    Ανάλογα το παράπτωμα θα τιμωρούσα και ανάλογα τον κατηγορούμενο. Για παράδειγμα αν έκανε ένα από τα παραπ΄τωματα που ανέφερα παραπάνω πιστεύω ότι θα ήταν αρκετό για να τον στείλω στο Αζκαμπάν (με όριο αν δεν είχε σκοτώσει)!!

    Εγώ πιστεύω ότι επειδή είμαι δυνατός ψυχολογικά ίσως άντεχα!




    dead men tell no tales:



    Αζκαμπάν Rdv7kyzwppuxqw19ij6qk27



    Wands up for our queen J.K.Rowling
    Jace Wayland
    Jace Wayland
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 11954
    Ηλικία : 27
    Location : City Of Glass
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Friends share secrets. That's what keeps us close.

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Jace Wayland Τρι Απρ 26, 2011 2:43 pm

    Χμμ δεν θα γραψω πολλα. Μου φαινεται παραλογο που για τους χειροτερους εγκληματιες και αυτους που εκαναν ελαφρα παραπτωματα ισχυει η ιδια τιμωρια.
    Εγω θα το αλλαζα αυτο εαν ημουν αρμοδιος αλλα για τους χειροτερους εγκληματιες δεν θα υπηρχε κανενα ελεος αλλα θα σκεφτομουν εναλλακτικες τιμωριες απο τους παραφρονες.
    Εγω πιστευω πως θα αντεχα εαν ημουν στο Αζκαμπαν διοτι για να σε επηρεασουν οι παραφρονες πρεπει να εχεις πολυ κακες εμπειριες, εγω δεν εχω.





    Αζκαμπάν Jace-sig

    averypotterfan
    averypotterfan
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 106
    Ηλικία : 29
    Location : Γκοντρικς Χολοου
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/04/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: These are dark times,there is no denying...

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από averypotterfan Τετ Απρ 27, 2011 11:56 pm

    Ο καθενας πρεπει να παιρνει αυτο που του αξιζει.Αν εχεις κανει κατι που χρηζει τιμωριας τοτε θα πας στο Αζκαμπαν. Αν σκοτωσεις, βασανισεις, εξουσιασεις...σιγουρα θα πας. Τωρα κατι αλλα μικροτερα παραπτωματα...τι να πω, ισως θα πρεπει να υπαρχει μια πτερυγα με βαρυποινιτες οπου εκει θα δρουσαν οι Παραφρονες πιο πολυ. Ξερει κανεις σας αν εχει παει κανας μαγος στο Αζκαμπαν για πλαστογραφια,φοροδιαφυγη κτλ.???Εγω δε νομιζω να εχει αναφερει κατι η Ροουλινγκ αλλα αν υπαρχουν δεν πρεπει να τιμωρουνται κι αυτοι??
    Σε ενα πραγμα που ειμαι καθετη ειναι το φιλι των Παραφρονων. Ειναι οπως η "δικη" μας θανατικη ποινη. Νομιζω οτι δεν πρεπει να υφισταται καθως κανενας ανθρωπος δεν αξιζει κατι τετοιο α,τι κι αν εχει κανει!(εκτος απ τον Βολντεμορτ που και ανθρωπο δεν τον λες...)



    Erized stra ehru oyt ube cafru oyt on wohsi

    I show not your face but your heart's desire
    Tistart
    Tistart
    Πεμπτοετής στην Σχολή
    Πεμπτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 231
    Ηλικία : 31
    Location : Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Tistart Σαβ Απρ 30, 2011 2:03 am

    Και εγώ πιστεύω ότι μόνο ο φόνος ή η ηθική αυτουργία αυτού..είναι παράπτωμα που πρέπει να τιμωρηθεί με ισόβια κάθιρξη στο Αζκαμπάν...!



    Αζκαμπάν Thestral_on_land
    Sectumsembra
    Sectumsembra
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 5829
    Ηλικία : 549
    Location : Mystic Falls
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Life sucks.Get a helmet!

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Sectumsembra Κυρ Μάης 29, 2011 4:34 pm

    Θα έστελνα στο Αζκαμπάν αυτούς που θα χρησιμοποιούσαν μία απο τις 3 ασυγχώρητες κατάρες ή που είχαν αντικείμενα σκοτεινής μαγείας



    Αζκαμπάν Tumblr_ovdiwtlMXU1u034pso1_500
    Slytherin Fiction Team
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 30
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Madame Maxime Κυρ Μάης 29, 2011 9:59 pm

    Αυτό που δεν έχω καταλάβει για το Αζκαμπάν είναι πως αντιμετωπίζουν τους μικρό-παραβάτες του νόμου. Τρώνε κι αυτοί στη μούρη τους Παράφρονες; Κι αν ναι, για πόσο καιρό; =/





    Αζκαμπάν 2w13
    C. Addicts for the win.
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Gellert Κυρ Μάης 29, 2011 11:32 pm

    Τωρα θιγεται και σαν θεμα οι συνθηκες κρατησης ακομα και στην πραγματικοτητα.

    Βεβαια οπως και στον κοσμο μας, ετσι και στον κοσμο των μαγων, η κλεπταποδοχη πχ η και αλλου ειδους παραβασεις προβλεπουν φυλακιση, ετσι και εκει δεν μπορουμε να πουμε οτι μονο οι δολοφονοι πανε στο Αζκαμπαν.

    Ο Κορυδαλλος καλυτερος ειναι; :P

    Απλα υπαρχουν καποιου ειδους κανονες και στο Αζκαμπαν.

    Ανθρωποι με υσηχη συνειδηση με καποιες παραβασεις δεν εχουν να φοβουνται τους παραφρονες, σε αντιθεση με τους εγκληματιες, που εχουν πολλες εντονες στιγμες.



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Αζκαμπάν Shma
    Leon Black
    Leon Black
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 3276
    Ηλικία : 31
    Location : Κρητη
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Nothing Is True Everything Is Permitted

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Leon Black Παρ Αυγ 02, 2013 12:49 pm

    Το Αζκαμπάν είναι γενικά μία από τις σκληρότερες και πιο απάνθρωπεσ φυλακές που ξέρουμε. Το να τιμωρήσεις τον ένοχο για κάτι πρέπει να έχει ως στόχο τον παραδειγματισμό ώστε να διορθωθεί αλλά το Αζκαμπάν με τη χρήση Παραφρόνων δεν κατορθώνει κάτι τέτοιο, αντίθετα τους καταδικάζει σε αιώνιο θάνατο αφού τελικά οι περισσότεροι τρελαίνονται. Θεωρώ ότι στο Αζκαμπάν θα έπρεπε να πηγαίνουν όσοι φονεύουν και κάνουν χρήση των Ασυγχώρητων Κατάρων, και γενικά όσοι κάνουν απάνθρωπα πράγματα.



    Αζκαμπάν Sx8o
    Αζκαμπάν Zj73
    Σπόιλερ:
    Panos Theo
    Panos Theo
    Εκτοετής στην Σχολή
    Εκτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 301
    Ηλικία : 26
    Location : γκοντρικς χολοου
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/07/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Panos Theo Κυρ Αυγ 04, 2013 7:08 pm

    απλα ειναι πολυ καλη οι μαγοι που απεδρασαν οπου και να τους βαλεις αυτη θα ξεφύγουν Wink 



    Αζκαμπάν 2ic15ci
    Φετος το κυπελλο θα ειναχρυσοκοκκινο
    griffindor
    Σπόιλερ:
    teddy potter
    teddy potter
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 745
    Ηλικία : 28
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από teddy potter Τετ Απρ 23, 2014 9:51 pm

    Για μενα θα επρεπε να φρουριτε ακομα πιο καλα



    Αζκαμπάν CHAMPION
    Severous Albous
    Severous Albous
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 658
    Ηλικία : 24
    Location : Σχολή Χόγκουαρτς
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Severous Albous Πεμ Ιουν 19, 2014 4:13 pm

    ναι, αλλα δεν γινεται στο μεγιστο
    εγω ειχα αυτην την απορια, αφου τα σπιτικα ξωτικα μπορουν να διακτινιζονται οποτε και οπου θελουν, και να παρουν καποιο μαζι τους, γιατι δεν απεδρασε καποιος ετσι ποτε;



    slythn2  slytherin  slytherin  slytherin  slytherin slythn2

    .     .    Αζκαμπάν Giphy
    Jane Lovegood
    Jane Lovegood
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 831
    Ηλικία : 121
    Location : Από την Ελλάδα
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/03/2018

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από Jane Lovegood Τετ Σεπ 18, 2019 5:24 am

    Ίσως στο συγκεκριμένο μέρος να μην μπορούσαν ούτε τα ξωτικά να διακτινιστούν, ποιος ξέρει. δεν το είχα σκεφτεί πάντως, Καλή ερώτηση!
    Πιστεύω ότι μόνο ο φόνος θα μπορούσε να δικαιολογήσει τον ισόβιο εγκλεισμό εκεί μέσα. Όλα τα υπόλοιπα θα έπρεπε να τιμωρούνται με άλλους τρόπους. νομίζω ότι αν έμενα εκεί λίγες μέρες, μάλλον θα τρελαινόμουν από την αύρα τον παραφρωνων. Δεν θεωρώ ότι το υπουργείο έπρεπε να βάλει παράφρονες από τη στιγμή που υπήρχαν τόσα ασφαλιστικά μέτρα. Αν ήμουν χρυσούχος θα απέφευγα να στείλω κόσμο, εκτός και αν ήταν πραγματικά απαραίτητο.





    Καλό δεν είναι το  να μην αδικείς, αλλά να μην θέλεις να αδικείς.
    Δημόκριτος
    fanny
    fanny
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 1164
    Ηλικία : 30
    Location : Hogwarts-SaLoNikA
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: It's a kind of Magic!!

    Αζκαμπάν Empty Απ: Αζκαμπάν

    Δημοσίευση από fanny Παρ Απρ 10, 2020 1:30 am

    Οπότε σταμάτησαν να είναι και οι φύλακες στο Αζκαμπάν, και θεωρώ σωστή αυτή την απόφαση, είναι σαν να είχαν ιαπωνικά βασανιστήρια. Στις μόνες περιπτώσεις που μπορώ να πω ότι θα τους χρειαζόταν, και αυτό για λίγες ώρες του 24ωρου κάποιες μέρες της εβδομάδας, είναι με κατά συρροή χρήση από ασυγχώρητες κατάρες.


    Εγώ προσωπικά, επειδή είμαι και λίγο ευαίσθητη, πιστεύω πως θα είχα σαλτάρει σε μορφή κατάθλιψης και πως ή θα με έβρισκαν νεκρή ή θα παρακαλούσα να με σκοτώσουν να τελειώνω, αν έφτασα σε σημείο να αξίζω τέτοιου είδους τιμωρία.
    ^
    |
    |
    |


    "Under Kingsley Shacklebolt, Azkaban was purged of Dementors. While it remains in use as a prison, the guards are now Aurors, who are regularly rotated from the mainland. There has been no breakout since this new system was introduced."

    After the end of the Second Wizarding War and Kingsley Shacklebolt's appointment as Minister for Magic in 1998, Dementors were no longer employed as guards of Azkaban. This was likely because they had proven to be untrustworthy, and because the depression and madness their presence caused in prisoners was considered inhumane.


    "The use of Dementors was always a mark of the underlying corruption of the Ministry, as Dumbledore constantly maintained."

    Albus Dumbledore



    Αζκαμπάν Ravenclaw_Stamp_by_Biohazard_Soul

    My name is Olympia and I admire Severus Snape!!!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τετ Οκτ 02, 2024 11:36 pm