.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+41
Viktor Krum
Aurora Sinistra
Grinderz
Magorian Greyback
Katherine Black
Leon Black
Αlbus Dumbledοre
princessmaggie
Cleante Weasley
Nearly Headless Nick
Morfin Gaunt
HarryPotter1996
Lisette de Lapin
elenaki8
Fleur*Delacour
The Sorting Hat
Nicolas Flamel
Nicole
Hermione Watson
Maria Granger
Grimmjow
Harry James Potter
Hermionepiano
thomai-louna
Sectumsembra
jamzz17
Bella Black
papanakis
Eleanna Lovegood
Albus P.W.B. Dumbledοre
Elohim Meth
Aspa Lefebvre
Isabelle Lightwood
Maria Lovegood
Cassandra Black
Mysterious Wizard
Amelia Blackfoot
Amycus
Sorazal the Erised
anthian9
RemousLoupin
45 απαντήσεις

    Μαγικά Πορτρέτα

    RemousLoupin
    RemousLoupin
    Μαγικός Προσωπογράφος
    Μαγικός Προσωπογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7909
    Ηλικία : 31
    Location : Εκεί που δεν πιάνουν οι κατάρες και δεν πιάνουν οι ευχές.
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Αν δεν καούμε όλοι μας, πως θα ρίξουμε φως στα σκοτάδια;

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από RemousLoupin Παρ Φεβ 25, 2011 10:04 pm


    Μαγικά Πορτρέτα 59472484

    Μέσα στα τόσα εντυπωσιακά κι αξιοθαύμαστα που έχουμε δει στον μαγικό κόσμο είναι και τα μαγικά πορτρέτα.
    H ιδιαιτερότητα αυτών των πορτρέτων σε σύγκριση με τα κοινά πορτρέτα των Μαγκλ είναι πως ο εικονιζόμενος μάγος έχει την ικανότητα να μιλάει και να κινείται στον εικονιζόμενο χώρο, καθώς και σε εικονιζόμενους χώρους άλλων πορτρέτων, να επικοινεί με άτομα εντός και εκτός πορτρέτου και να έχει γνώση των όσων συμβαίνουν στον έξω -μη εικονιζόμενο- κόσμο. Παρ'όλα αυτά τα πορτρέτα δεν έχουν την ικανότα να αισθάνονται ή αντιλαμβάνονται συναισθήματα, θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν ως 'αντίγραφο' του ανθρώπου που απεικονίζουν.

    Μέσα από πορτρέτα τους γνωρίσαμε και χαακτήρες που δεν είχαμε την δυνατότητα να γνωρίσουμε όσο ήταν εν ζωή, όπως η Χοντρή Κυρία, ο Σερ Κάντογκαν, ο Φινέας Νίγκελους Μπλακ κι άλλοι πολλοί.

    Πως σας φαίνεται, λοιπόν, η ιδέα του να συνομιλείς με ένα πορτρέτο; Είναι κάτι που σας συναρπάζει ή σας αφήνει αδιάφορους; Αν ήσασταν μαθητές στο Χόγκουαρτς, θα ήταν μία από τις καθημερινές σας ασχολίες;
    Επίσης, θα θέλατε ποτέ ένας ζωγράφος να έκανε το δικό σας πορτρέτο, έτσι ώστε να περάσετε κατά μία έννοια στην αιωνιότητα;





    Μαγικά Πορτρέτα Rick-morty-mourn


    Wubalubadubdub!:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από anthian9 Σαβ Φεβ 26, 2011 6:02 pm

    Θέλω να μάθω τον τρόπο με τον οποίο γινόταν να είναι τόσο ζωντανά τα πορτρέτα. Φοβερό!

    Αν πήγαινα στο Χόγκουαρτς, στην αρχή σίγουρα θα εκπλησσόμουν και θα αναζητούσα περισσότερες πληροφορίες για αυτά, αλλά με τον καιρό θα μου περνούσαν τελείως αδιάφορα. Βέβαια θα είχε πολλή πλάκα να παίρνεις συνέντευξη από ένα αντίγραφο κάποιου που δεν ζει πλέον για την Ιστορία Μαγείας παραδείγματος χάρη. Θα αποδεικνυόταν σημαντική πηγή πληροφοριών για τα μαθήματα! Razz

    Δεν θα ήθελα να μου φτιάξουν ένα τέτοιο πορτρέτο... Μου θυμίζει τα φαντάσματα και μεταφορικά και κυριολεκτικά. Ένα 'φάντασμα΄του εαυτού σου. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για να μείνεις στην ιστορία.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Sorazal the Erised
    Sorazal the Erised
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 29991
    Ηλικία : 232
    Location : Room of Requirement
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: How can I protect something so perfect without Evil?

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Sorazal the Erised Σαβ Φεβ 26, 2011 7:57 pm

    Εγώ δεν θα ήθελα αλλά οι εκατομύρια χιλιάδες λαοί που με λατρεύουν θα μου έκανα ένα σωρό πορτραίτα. :blasé: Έτσι θα μπορούσα να ταξιδεύω σε όλον τον κόσμο. In Love

    Όταν πρωτοπήγα στο Χόγκουαρτς θυμάμαι ότι μου άρεσε πολύ να χαζεύω τα κινούμενα πορτραίτα γιατί ήταν living history. Επιπλέον θα ήθελα και εγώ να ξέρω πως γίνονται τα μαγικά πορτραίτα. awesome
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29773
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Amycus Δευ Φεβ 28, 2011 2:02 pm

    Δεν θα ήταν και άσχημη μια συνομιλία με ένα πρόσωπο του παρελθόντος.Θα ήξερε ιστορίες για το Χόγκουαρτς,τους παλαιούς μαθητές,τα ιστορικά γεγονότα.Αφήγηση αντί για ανάγνωση και μια πιο προσωπική ματιά στα πράγματα που εύκολα θα μπορούσε να διασταυρωθεί.Υπάρχουν στιγμές που οι φωνές τους παρελθόντος είναι χρησιμότερες απο αυτές του παρόντος και ευεργετικές για το μέλλον.
    Για να μην αναφέρω πόσα πράγματα θα μάθαινα για τον Λόρδο Βόλντεμορτ και τα μαθητικά του χρόνια... Απομυθοποίηση τώρα!!

    Εγώ πορτραίτο; Καλά,είμαστε σοβαροί; Ποιός θα ήθελε να με ακούει και μάλιστα μετά θάνατον;



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Μαγικά Πορτρέτα Gg10
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Τρι Μαρ 01, 2011 10:57 pm

    Σίγουρα η ομιλία πορτρέτων δεν είναι και κάτι το φυσιολογικό. Αν ήμουν μάγος θα γνώριζα την μαγεία και φυσικά θα μιλούσα με τα πορτρέτα για πολλούς λόγους. Θα ήθελα πολύ να έχω εναν τρίτο άνθρωπο κοντά μου και να του εμπιστεύομαι μερικά μυστικά. Αρκεί να κρατάει τα μυστικά μου κρυφά. Σίγουρα θα ήταν κάτι το πολύ διασκεδαστικό, συναρπαστικό, ωραίο να μίλαγα με ένα πορτρέτο που ουσιαστικά απεικονίζει τον άνθρωπο που έχει "φυλακιστεί" εκεί μέσα.
    Κοιτάξτε, αν γινόμουν το μοντέλο ενός Προσωπογράφου θα ήθελα, ναι. Θα έμενα στην Ιστορία του hogwarts και θα μπορούσα να μένω μέσα στο μαγικό κάστρο. Σίγουρα θα ήταν κάτι παραπάνω από κατινιάστικο να ακούω ποιος τα έχει με ποιον και ποιος κοιτώνα έχει τους καλύτερους μαθητές.
    Amelia Blackfoot
    Amelia Blackfoot
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20437
    Ηλικία : 571
    Location : 12, Grimmauld Place, 4th floor
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: And Iʼve been looking at the stars for a long, long time, Iʼve been putting out fires all my life. Everybody wants a flame, they donʼt want to get burnt and today is our turn.

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Amelia Blackfoot Παρ Μαρ 04, 2011 8:16 pm

    Για 'μένα θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια συνομιλία με ένα πορτρέτο μιας και είναι ένα πρόσωπο από το πολύ μακρινό παρελθόν και θα είχε πολλά να εξιστορίσει.

    Εγώ δε θα είχα πρόβλημα να λέω κανά γεια που και που ή να πιάσω κουβεντούλα με κάποιον πορτρετάκια αλλά από αυτά που έχουμε δει στο Χόγκουαρτς δεν ήταν όλα στα καλά τους. :P

    Δε νομίζω, τώρα, να ήθελα να γίνω πορτρέτο. Θα ήταν κάπως βαρετό, νομίζω, σε ένα πίνακα τόσα χρόνια. Και δεν ήταν και ποτέ φιλοδοξία μου να διακοσμώ τοίχους. Razz
    RemousLoupin
    RemousLoupin
    Μαγικός Προσωπογράφος
    Μαγικός Προσωπογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7909
    Ηλικία : 31
    Location : Εκεί που δεν πιάνουν οι κατάρες και δεν πιάνουν οι ευχές.
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Αν δεν καούμε όλοι μας, πως θα ρίξουμε φως στα σκοτάδια;

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από RemousLoupin Τετ Μαρ 09, 2011 1:09 am

    Sorazal the Erised έγραψε:Επιπλέον θα ήθελα και εγώ να ξέρω πως γίνονται τα μαγικά πορτραίτα. awesome

    Άντε από δω που θα 'θελες να μάθεις και πως γίνονται τα μαγικά πορτρέτα. Ψωνιστήμαε όλοι και θέλουμε να ξέρουμε τα πάντα.awesome


    Για εμένα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον να μιλάω με ένα πορτρέτο. Μου είναι ιδιαίτερα ελκυστικό να μιλάω με ένα άτομο που ουσιαστικά δεν υπάρχει. Και σίγουρα θα έχεις να πεις πολλά με κάποιον έχει ζήσει πολύ πρωτού γεννηθείς εσύ κι έχει δει τόσα πράγματα όντως πορτρέτο για πολύ καιρό. Θα το έκανα συχνά αν ήμουν στο Χόγκουαρτς, κάποια πορτρέτα θα γινόταν από τους στενότερούς μου φίλους.

    Όσο για το αν θα ήθελα να γίνω ο ίδιος πορτρέτο, δεν είμαι σίγουρος ακόμα. Είναι μεν γοητευτικό σαν ιδέα, είναι όμως και τρομακτικό. Ίσως θα 'θελα να γίνω, αν ήμουν εκτεθιμένος σε κάποιο οικιακό περιβάλλον με άτομα που θα 'θελαν να μοιράζονται την παρουσία μου όταν δεν θα ήμουν εκεί.





    Μαγικά Πορτρέτα Rick-morty-mourn


    Wubalubadubdub!:
    Sorazal the Erised
    Sorazal the Erised
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 29991
    Ηλικία : 232
    Location : Room of Requirement
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: How can I protect something so perfect without Evil?

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Sorazal the Erised Τετ Μαρ 09, 2011 2:12 am

    ^Εσύ Γουέδερμπι να σκάσεις. snob


    Θα ήθελα να προσθέσω ότι το ένα από τα πορτραίτα μου θα ήταν στα λουτρά. harryworld
    RemousLoupin
    RemousLoupin
    Μαγικός Προσωπογράφος
    Μαγικός Προσωπογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7909
    Ηλικία : 31
    Location : Εκεί που δεν πιάνουν οι κατάρες και δεν πιάνουν οι ευχές.
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Αν δεν καούμε όλοι μας, πως θα ρίξουμε φως στα σκοτάδια;

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από RemousLoupin Τετ Μαρ 09, 2011 2:14 am

    ^Πολύ πρωτότυπο. Σιγούρα θα υπάρχουν πολλοί που θα εμπέονται στην θέα του όταν βρίσκονται εκεί. Λαμπρή ιδέα, λέω να την καθιερώσω και σπίτι. oh!





    Μαγικά Πορτρέτα Rick-morty-mourn


    Wubalubadubdub!:
    Sorazal the Erised
    Sorazal the Erised
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 29991
    Ηλικία : 232
    Location : Room of Requirement
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: How can I protect something so perfect without Evil?

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Sorazal the Erised Τετ Μαρ 09, 2011 2:20 am

    ^Λουτρά είπα ύπουλε Ντιπάρντ οφ Μιστεριζ όφισερ, λουτρά. Εσύ να βάλεις το δικό σου στο μπάνιο της Μυρτιάς που κλαίει. Θα έχετε πολλά να πείτε. evil
    RemousLoupin
    RemousLoupin
    Μαγικός Προσωπογράφος
    Μαγικός Προσωπογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7909
    Ηλικία : 31
    Location : Εκεί που δεν πιάνουν οι κατάρες και δεν πιάνουν οι ευχές.
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Αν δεν καούμε όλοι μας, πως θα ρίξουμε φως στα σκοτάδια;

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από RemousLoupin Τετ Μαρ 09, 2011 2:26 am

    Στο χωριό μου δεν έχουμε λουτρα και μπάνιο. Καμπινέ έχουμε κι εκεί κάνουμε ό,τι είναι να κάνουμε.
    Καλή ιδέα κι αυτή. Εμφανίσιμη κοπέλα ήταν, δεν μπορώ να πω, καλή παρέα θα έκανε... roll

    Έχω την υποψία όμως ότι ίσως πέφτουμε στο ύψιστο αμάρτημα του σπαμ. Ας σταματήσουμε λοιπόν.


    Σπόιλερ:





    Μαγικά Πορτρέτα Rick-morty-mourn


    Wubalubadubdub!:
    Mysterious Wizard
    Mysterious Wizard
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 8962
    Ηλικία : 27
    Location : Gatlin
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: “The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real ... for a moment at least ... that long magic moment before we wake. [...] They can keep their heaven. When I die, I'd sooner go to middle Earth.”

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Mysterious Wizard Σαβ Μαρ 12, 2011 11:56 pm

    Χμμμ... Το να συνομιλείς με ένα πορτέτο έχει πολύ πλάκα πιστεύω. Απ' την άλλη μπορείς να μάθεις ένα σωρό πράγματα για την εποχή που ζούσε και τη ζωή του εικονιζόμενου προσώπου, απλά ρωτώντας το. Είναι σίγουρα συναρπαστικό να συνομιλείς με μερικές πινελιές πάνω σε καμβά, μόνο και μόνο για να λες πως σου έχει συμβεί κι αυτό στην τρελή ζωή σου. Αν ήμουν στο Χόγκουαρτς θα καλημέριζα και θα καληνύχτιζα όλα τα πορτρέτα (σαν ευγενικός άνθρωπος που είμαι, χαχα!!!) και φυσικά θα ήταν μία από τις καθημερινές μου ασχολίες να τους πιάνω την κουβέντα (απ' τις πιο ενδιαφέρουσες μάλιστα). Τέλος, θα ήθελα πάρα πολύ ένας ζωγράφος να έκανε και το δικό μου μαγικό πορτρέτο, καθώς αυτός είναι ένας έμμεσος τρόπος αθανασίας. Απ' την άλλη και ποιος καμβάς δεν θα 'θελε να ζήσει για πάντα μια τόσο ενδιαφέρουσα ζωή μέσα σε ένα μέρος, όπως είναι το κάστρο του Χόγκουαρτς;



    .
    .


    Μαγικά Πορτρέτα Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o1_250   Μαγικά Πορτρέτα Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o2_250

    Μαγικά Πορτρέτα Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o3_250   Μαγικά Πορτρέτα Tumblr_nqa3x5MUWZ1r0ppt5o4_250



    ...:
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Cassandra Black Κυρ Μαρ 13, 2011 12:17 am

    Εννοείται πως θα μου άρεσε να συνομιλήσω με ένα πορτραίτο, αν και θα ήταν πολύ πιθανό να είχαμε διαφωνίες λόγω του χάσματος γενεών Razz Παρόλα αυτά η συζήτηση θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα, ειδικά αν ήταν κάποιος μεγάλος μάγος.
    Και ναι, θα μου άρεσε να με κάνουν πορτραίτο. Είναι ένας τρόπος να γίνεις αθάνατος. Αφήστε που θα ήταν απίστευτο να ταξιδεύεις ανάμεσα στα πορτραίτα σε διαφορετικά κτίρια awesome



    Μαγικά Πορτρέτα Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Κυρ Μαρ 13, 2011 12:56 pm


    Πως σας φαίνεται, λοιπόν, η ιδέα του να συνομιλείς με ένα πορτρέτο; Είναι κάτι που σας συναρπάζει ή σας αφήνει αδιάφορους; Αν ήσασταν μαθητές στο Χόγκουαρτς, θα ήταν μία από τις καθημερινές σας ασχολίες;

    Βασικά, συναρπαστικό! Βαρετές κατεβατές σελίδες στην ιστορία γεμάτες το συνηθισμένο μπλα μπλα μπλα. Oh, just stop reading :P(ναι, είμαι Ράβενκλοου :P). Απλά ορισμένες φορές η ιστορία είναι πολύ βαρετή. Οπότε τι καλύτερο από το να μιλάς με έναν ιππότη του μεσσαίωνα ξέρω 'γω ή κάποιον από τα κλασσικά χρόνια; Πολύ συναρπαστικό και θα μάθαινες τόσα και τόσα για τα ήθη, τα έθιμα και πιο πολύ, πώς στο καλό ζούσαν τότε και πολλά άλλα. Η αφήγηση θα είναι υποκειμενική σαφώς, αλλά μπορείς να διαστευρώσεις απόψεις. Θα ήταν πολύ σημαντική βοήθεια για εργασίες στην Ιστορία :P. Επιπλέον, γενικά θα χε φάση να τα βλέπεις να κινούνται, να μιλάνε και απλά να κάνουν τις τρέλες του(βλέπε μπεκτού Χοντρή Κυρία:P). Οπότε αν ήμουν στο Χόγκουαρτς φυσικά και θα τους μίλαγα. Αλλά πιστεύω μετά από 7 χρόνια φοίτησης στο Χόγκουαρτς θα είχα χορτάσει από πορτραίτα.(μάλλον :P)

    Επίσης, θα θέλατε ποτέ ένας ζωγράφος να έκανε το δικό σας πορτρέτο, έτσι ώστε να περάσετε κατά μία έννοια στην αιωνιότητα;
    Εμ, δεν νομίζω ο κόσμος να θέλει να με ανέχεται εις τον αιώνα τον άπαντα, οπότε όχι, αλλά αν μου το ζήταγε κανείς για να το έχει, ίσως να του έκανα τη χάρη. Δικό του πρόβλημα after all. Razz Επίσης, πιστεύω θα 'χε φάση αφού πεθάνεις, αν έχει ξερω 'γω πορτραίτα σε 15 μεριές και να παρακολουθείς τους απογόνους σου ή τα δρώμενα. Laughing



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 123
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Τετ Μαρ 16, 2011 7:38 pm

    Δεν θα έλεγα όχι σε μια ομιλία με ένα πορτρέτο, αλλά δεν νομίζω με τίποτα ότι θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν τον πραγματικό άνθρωπο. Οπότε ευχαριστώ, δεν νομίζω ότι ένα πορτρέτο χωρίς ψυχή παίζει ρόλο για εμένα.



    Μαγικά Πορτρέτα Ypo
    Aspa Lefebvre
    Aspa Lefebvre
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 103
    Ηλικία : 27
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/01/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Whether you come back by page or by the big screen, Hogwarts will always be there to welcome you home

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Aspa Lefebvre Παρ Μαρ 18, 2011 3:47 pm

    Η ιδέα του να ταξιδεύεις παντού μέσα απο πορτρέτα είναι εξαιρετικά καλή θα έλεγα!!Όντος πολύ έξυπνο και πρακτικό...Ωστόσο εγώ πρωσοπικά δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση ενός απο αυτά...Μου φέρνει μια θλίψη κάπως...! :///



    Μαγικά Πορτρέτα Hhh11
    Hufflepuff Fiction Team
    Μαγικά Πορτρέτα 23825347
    Elohim Meth
    Elohim Meth
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 15264
    Ηλικία : 300
    Location : Over the Hills and Far Away
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/10/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I won't ever be the best at anything. Or rather, you might say that I've stop trying to be.

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Elohim Meth Σαβ Μαρ 19, 2011 12:25 am

    Θα ήθελα πολύ να συνομιλώ με πορτρέτα. Για μένα θα ήταν απλά συναρπαστηκό να μιλάω με κάποιον που έζησε τόσο πριν από μένα. Προσωπικά, είμαι περισσότερο ακουστικός τύπος, μου αρέσει πολύ να ακούω και να προσέχω τι έχει να μου πει ο άλλος (ιδιαίτερα να ειναι ιστορία του παρελθόντος), παρά να μιλάω εγώ. Έτσι νομίζω πως θα έκανα καλή παρέα με πορτρέτα. Razz

    Νομίζω πως δεν θα ήθελα να κάνει κάποιος το δικό μου μαγικό πορτρέτο. Δεν θα ήθελα να γίνω ένα άψυχο πορτρέτο, θα προτειμούσα να μείνω νεκρή. (δεν ξέρουμε και πώς θα ναι, κι έτσι...) Razz



    Μαγικά Πορτρέτα H7MD6Zl
    Puri:

    Albus P.W.B. Dumbledοre
    Albus P.W.B. Dumbledοre
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 3488
    Ηλικία : 25
    Location : Αίθουσα 05,σειρά K,Θέση 15,έτοιμος να δω το Part 2 της 7ης ταινίας!!
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Η διαφορά μεταξύ ιδιοφυΐας και βλακείας είναι ότι η ιδιοφυϊα έχει όρια.

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Albus P.W.B. Dumbledοre Σαβ Μαρ 19, 2011 9:02 am

    κι εγω θα ηθελα να μιλαω σε αυτα τα πορτρετα...ειδικα αν ανηκαν σε σπουδαιες προσωπικοτητες θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για την ζωη τους,αλλα θα ηθελα να τους μιλαω κι εγω ο ιδιος για τη δικη μου ζωη,καθως δεν εχω και πολλους που να με ακουνε οταν βρισκομαι στο σπιτι μου...απο την αλλη φοβαμαι πως μπορει να μου λενε ασυναρτησιες οταν θα τους ζηταω συμβουλες.βλεπε σερ καντόγκαν...



    A red-glow burst suddenly across the enchanted sky above them
    as an edge of dazzling sun appeared over the sill of the nearest window.
    The light hit both of their faces at the same time, so that Voldemort's
    was suddenly a flaming blur. Harry heard the high voice shriek
    as he too yelled his best hope to the heavens, pointing Draco's wand:
    "Avada Kedavra!"
    "Expelliarmus!"
    The bang was like a canon blast, and the golden flames that erupted between them,
    at the dead center of the circle they have been treading, marked the point where the spells collided.
    Harry saw Voldemort's green jet meets his own spell, saw the Elder Wand fly high,
    dark against the sunrise, spinning across the enchanted ceiling
    like the head of Nagini, spinning through the air toward the master it would not kill,
    who had come to take full possession of it at last.
    Μαγικά Πορτρέτα 4yearsHW
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από anthian9 Δευ Ιουν 27, 2011 12:59 am

    Χαχαχα, όντως έλεγαν ό,τι να 'ναι! Τόσα χρόνια εκεί μέσα τους έστριψε... Razz



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Eleanna Lovegood
    Eleanna Lovegood
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 25823
    Ηλικία : 24
    Location : London's Shadowhunter Institute
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Eleanna Lovegood Τρι Ιουν 28, 2011 11:26 am

    Πιστευω πως θα μου ειχε γινει συνηθεια. Θα μιλαγα σε πορτρετα σαν να μιλαω σε συμμαθητες μου. Φυσικα και θα ηθελα και εγω να ειχα τετοιο πορτρετο!!



    Μαγικά Πορτρέτα 10dwccy
    Μαγικά Πορτρέτα Wguogg
    papanakis
    papanakis
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 151
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από papanakis Τρι Ιουν 28, 2011 11:30 am

    τα πορτρετα μπορουν να μηλισουν με αλλα πορτρετα?? δηλαδη κουτσομπολια και ετσι??
    Bella Black
    Bella Black
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8350
    Ηλικία : 27
    Location : Behind you
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: ...and the history books forgot about us, and the bible didn't mention us, not even once

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Bella Black Τρι Ιουν 28, 2011 12:08 pm

    Και βέβαια θα ήθελα να μιλάω με τα πορτρέτα!! Θα μου χε γίνει συνήθεια άλλωστε με τόσα πορτρέτα εκεί μέσα....Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούω τι έχουν να πουν ανθρωποι που έζησαν πιο παλιά, να ακούω τις εμπειρίες τους, τι έχουν περάσει...Για συμβουλές δεν ξέρω αν θα τα εμπιστευόμουν, τόσο καιρό στο πορτρέτο, και μιας και δεν είναι καν ζωντανοί....δικό μου πρτέτο δεν ξέρω αν θα ήθελα...δεν ξέρω πως είναι, οπότε...



    Μαγικά Πορτρέτα Yy1m  

    Women in our position must make the best of their circumstances...


    growing strong:
    jamzz17
    jamzz17
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 100
    Ηλικία : 33
    Location : Hogsmead
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: only dreaming

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από jamzz17 Τρι Ιουν 28, 2011 2:27 pm

    Isabelle Lightwood έγραψε:Δεν θα έλεγα όχι σε μια ομιλία με ένα πορτρέτο, αλλά δεν νομίζω με τίποτα ότι θα μπορούσαν να αντικαταστήσουν τον πραγματικό άνθρωπο. Οπότε ευχαριστώ, δεν νομίζω ότι ένα πορτρέτο χωρίς ψυχή παίζει ρόλο για εμένα.

    Ναι αλλά να έχεις ξανά την ευκαιρία να μιλήσεις με το ίδιο πρόσωπο και την ίδια φωνή είναι μοναδικό...Ας είναι και σε πορτραίτο...!!



    FOR TGGΜαγικά Πορτρέτα Top
    Sectumsembra
    Sectumsembra
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 5829
    Ηλικία : 548
    Location : Mystic Falls
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Life sucks.Get a helmet!

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από Sectumsembra Πεμ Ιουν 30, 2011 1:49 pm

    Δεν θα μίλαγα και συνέχεια με ένα πορτραίτο αλλά κάποιες φορές ναι.Δεν θα ήθελα να μου φτιάξουν πορτραίτο



    Μαγικά Πορτρέτα Tumblr_ovdiwtlMXU1u034pso1_500
    Slytherin Fiction Team
    avatar
    thomai-louna
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 27
    Ηλικία : 38
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts:
    Blood Status:
    Today's thought:

    Μαγικά Πορτρέτα Empty Απ: Μαγικά Πορτρέτα

    Δημοσίευση από thomai-louna Τρι Ιουλ 05, 2011 2:23 pm

    Θα μου άρεσε πολύ να μιλάω με τα πορτρέτα, ίσως όχι κάθε μέρα αλλά αρκετά συχνά.
    Δεν θα με πείραζε να μου κάνουν ένα και να ζούσα μέσα στο Χόγκουαρτς.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 2:56 pm