.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+45
Gellert
Milady D' Hiver
Romilda Vane
Phineas Nigellus Black
Μia Melanie Hawkins
Maria Lovegood
Aurora Sinistra
didaki
Harry Potter Black
Harry James Potter
Lucy Weasley
Beedle the Bard
Elohim Meth
Annabelle Black
Sorazal the Erised
Hermione Black
Berenice
Stardust.
Ronerm
harry dan
Lily Luna Potter
SiMoS
Cassiopeia Black
Minerva McGonagall
FoNikos21
Tom Marvolo Riddle
Yaxley
Sir Brutus
anthian9
Andros the Invincible
FLEUR258
Safira
Eileen Prince
Fred Weasley
DraCo BaM MaLfoY
Sylvie Lovegood
Amelia Blackfoot
ChristineWeasley
Jace Wayland
Dimitris el Mago Secreto
Madame Maxime
Leonie Vernier
Clary Fray
Hermione Jane Granger
Morgan le Fay
49 απαντήσεις

    Που θέλετε να περάσετε;

    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από anthian9 Σαβ Μαρ 30, 2013 1:30 pm

    Σπόιλερ:

    Hecate έγραψε:Βασικά έχουν δικαίωμα να πουν τη γνώμη τους και να θελήσουν να σε κατευθύνουν, είτε με την ιδιότητα του γονιού, είτε του καθηγητή. Κανείς δεν ξυπνάει το πρωί και σκέφτεται "Τι ωραία μέρα για να σκοτώσω τα όνειρα μερικών παιδιών λίγο πριν τις Πανελλήνιες" αλλά και αν το κάνει φαίνεται πόσο άρρωστος είναι μέσα από τις συμβουλές που δίνει.
    Είναι πολύ σημαντικό να ασχοληθείς με έναν τομέα που σου αγαπάς αλλά είναι εξίσου σημαντικό να μπορέσεις να βρεις μια δουλειά που να σου δίνει έναν αξιοπρεπή μισθό και μια καλή ποιότητα ζωής. Οι γονείς αυτό θέλουν από τα παιδιά τους. Το ιδανικό θα ήταν να μπορέσεις να συνδυάσεις και τα δύο, κάτι που δεν είναι τόσο δύσκολο όσο το κάνουν μερικοί να φαίνεται. Στον τομέα του φυσικού περιβάλλοντος για παράδειγμα, μπορεί με την πρώτη ματιά να πει κανείς πως δεν έχει δουλειά αλλά αν το σκεφτείς υπάρχουν πολλά πράγματα να κάνεις και χωρίζεται σε πολλές υποκατηγορίες, αρκετές από τις οποίες (πχ. ενέργεια) είναι σε άνοδο.
    Έχουν δικαίωμα οι ποιοί, οι καθηγητές; Διαφωνώ. Κυρίως παραθέτοντας αυτό που λέει η Μαρία πιο κάτω:

    Maria Lovegood έγραψε:Άλλο κατευθύνω και άλλο πιέζω είτε έμμεσα είτε άμεσα κάποιον να πάει σε μία σχολή ντε και καλά για τα λεφτά. Γιατί υπάρχουν πολλοί τέτοιοι γονείς/καθηγητές που σε πιέζουν έτσι.
    Και ναι δε λέω λογικό είναι να θες να τα συνδυάσεις και τα δύο, αλλά δεν πρέπει να είναι η μόνη σου οπτική το αν θα παίρνεις μισθό.
    Δεν τους έδωσε κανείς, καμία εξουσία να πιέζουν και να αποθαρρύνουν. Γι αυτό και τους έχω επιεικώς γραμμένους. Αν θέλω την συμβουλή και την άποψή τους, θα τους την ζητήσω η ίδια, δεν ντρέπομαι, ούτε φοβάμαι την απάντηση. Και ξέρω πολύ καλά ποιους αξιόλογους-το τονίζω- θα ρωτήσω. Όταν απλά με ρωτάνε "τι θα δηλώσεις;" και από την απάντησή μου παίρνω μονάχα ένα λυπηρό νεύμα του κεφαλιού και μια (ρητορική άραγε; ) ερώτηση "και νομίζεις ότι έτσι θα βρεις δουλειά,ε;", ευχαριστώ πολύ, δεν θα πάρω. Διαφωνώ επίσης καθέτως στην εξασφάλιση ενός αξιοπρεπούς μισθού. Αυτό είναι πολύ σχετικό και αβέβαιο-εξαρτάται από την ζήτηση της κάθε εποχής. Κανείς δεν ξέρει τι θα χρειάζεται ο πλανήτης όταν θα έχω ολοκληρώσει αισίως τις σπουδές μου. Και στο κάτω-κάτω, ίσως για άλλους να αποτελεί ένα κριτήριο στο οποίο εγώ δεν μπορώ να παρέμβω και να το κρίνω, αλλά προσωπικά δεν θα το ενστερνιζόμουν. Δεν τα φοβάμαι τα λεφτά ή την έλλειψή τους. Έχω ζήσει και πλήρη αφραγκία και οικονομική άνεση και μεσαία κατάσταση και τα βγάλαμε οικογενειακώς-και θα τα βγάλω ατομικά- πέρα σε κάθε περίπτωση. Δεν με ενδιαφέρει η οικονομική ασφάλεια. Όσον αφορά το μέλλον και την δημιουργία οικογένειας, γιατί πιστεύω ότι θα το θίγατε στην συνέχεια της συζήτησης, η οποία φυσικά προϋποθέτει μια κάποια οικονομική σταθερότητα... μέχρι τότε και αν το επιθυμώ, θα φροντίσω να την εξασφαλίσω με οποιαδήποτε δουλειά μπορέσω. Δεν με φοβίζει αυτός ο Γολγοθάς.

    Sorazal the Erised έγραψε:Και για να είμαστε και τελείως αντικειμενικοί από την στιγμή που έναν φοιτητή τον συντηρούν οι γονείς κατά τη διάρκεια των Σπουδών, δεν είναι άδικο να εκφράσουν την άποψη τους. Και τονίζω την άποψη τους ή την πρόταση τους. Εμένα ο μπαμπάς μου μου πρότεινε να δηλώσω και παιδαγωγικά αλλά προφανώς του είπα όχι. Αλλά έστω και για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου το σκέφτηκα. Ή τουλάχιστον τον άφησα να νομίζει ότι το έκανα. Έχουνε λόγο επομένως και αυτοί, τουλάχιστον σε επίπεδο να εκφράσουν την γνώμη τους.
    Σε αυτό θα συμφωνήσω και είναι η μοναδική περίπτωση που δέχομαι την γνώμη των γονιών μου, γιατί αυτοί με συντηρούν και θα με συντηρούν άλλα τόσα χρόνια. Αυτό όμως θα με περιορίσει μόνο γεωγραφικά και όχι πανεπιστημιακά.
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Σαβ Μαρ 30, 2013 3:13 pm

    Minerva McGonagall έγραψε:
    Gellert έγραψε:Πρωτη επιλογη Ιατρικη Αθηνας-Πατρας-Κρητης-Θεσσαλονικης-Αλεξανδρουπολης κλπ κλπ
    Μετα οοοοολες οι οδοντιατρικες. Και Καπου στην μεση Βιολογικο-Χημικο Αθηνας.

    Στις τελευταιες λιστες ειναι ΑΕΙ Διαιτολογιας- Διατροφολογιας, ΤΕΙ Ιατρικων Εργαστηριων, ΤΕΙ Ραδιολογιας, Επισκεπτων Υγειας κλπ κλπ

    Αλλα εγω ελπιζω τις πρωτες πρωτες επιλογες. Διοτι αμα ειναι να περασω ΤΕΙ Αισθητικης και Κοσμητολογιας στα Τουρκοβουνια με 7 ωρες διαβασμα την ημερα και δεκα καθηγητες απο πανω μου τοτε ειμαι και πολυ μ@λ@κ@ς!!!! Razz Razz

    Φαρμακευτική θα βάλεις που σου πάει κιόλα; :P

    Κούκλα μου αν γίνει φαρμακοποιός θα τον περάσουν πράγματι για τον σνέηπ, και σου βάζω στοίχημα πως θα ανοίξει παρακμιακό φαρμακείο με γυάλες. ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΛΕΜΕ, ΘΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΕΙ ΚΟΣΜΟ cross







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από FLEUR258 Σαβ Μαρ 30, 2013 5:15 pm

    anthian9 έγραψε:
    Δεν τους έδωσε κανείς, καμία εξουσία να πιέζουν και να αποθαρρύνουν. Γι αυτό και τους έχω επιεικώς γραμμένους. Αν θέλω την συμβουλή και την άποψή τους, θα τους την ζητήσω η ίδια, δεν ντρέπομαι, ούτε φοβάμαι την απάντηση. Και ξέρω πολύ καλά ποιους αξιόλογους-το τονίζω- θα ρωτήσω. Όταν απλά με ρωτάνε "τι θα δηλώσεις;" και από την απάντησή μου παίρνω μονάχα ένα λυπηρό νεύμα του κεφαλιού και μια (ρητορική άραγε; ) ερώτηση "και νομίζεις ότι έτσι θα βρεις δουλειά,ε;", ευχαριστώ πολύ, δεν θα πάρω. Διαφωνώ επίσης καθέτως στην εξασφάλιση ενός αξιοπρεπούς μισθού. Αυτό είναι πολύ σχετικό και αβέβαιο-εξαρτάται από την ζήτηση της κάθε εποχής. Κανείς δεν ξέρει τι θα χρειάζεται ο πλανήτης όταν θα έχω ολοκληρώσει αισίως τις σπουδές μου. Και στο κάτω-κάτω, ίσως για άλλους να αποτελεί ένα κριτήριο στο οποίο εγώ δεν μπορώ να παρέμβω και να το κρίνω, αλλά προσωπικά δεν θα το ενστερνιζόμουν. Δεν τα φοβάμαι τα λεφτά ή την έλλειψή τους. Έχω ζήσει και πλήρη αφραγκία και οικονομική άνεση και μεσαία κατάσταση και τα βγάλαμε οικογενειακώς-και θα τα βγάλω ατομικά- πέρα σε κάθε περίπτωση. Δεν με ενδιαφέρει η οικονομική ασφάλεια. Όσον αφορά το μέλλον και την δημιουργία οικογένειας, γιατί πιστεύω ότι θα το θίγατε στην συνέχεια της συζήτησης, η οποία φυσικά προϋποθέτει μια κάποια οικονομική σταθερότητα... μέχρι τότε και αν το επιθυμώ, θα φροντίσω να την εξασφαλίσω με οποιαδήποτε δουλειά μπορέσω. Δεν με φοβίζει αυτός ο Γολγοθάς.

    ^Είσαι τυχερή ως προς αυτό Ανθούλα αν αισθάνεσαι έτσι.Γιατί εμένα μου την δίνει η αφραγκία.Θέλω ναι μεν να έχω μια δουλεία που ξέρω ότι θα βγάλω λεφτά και θα έχω να φάω,αλλά θέλω και μια δουλεία με έναν μισθό που θα με βοηθήσει να ικανοποιήσω όνειρά μου,και πράγματα που μου αρέσουν.
    Θέλω κάαααποτε να μάθω ιππασία είναι παιδικό μου όνειρο.Θέλει λεφτά.Θέλω να κάνω ταξίδια.Θέλει λεφτά.Θέλω να ξέρω ότι αν σκιστεί το παππούτσι μου θα έχω να πάρω καινούργιο.Κάπως έτσι.
    Οπότε εγώ όταν συμπλήρωσα το μηχανογραφικό σκέφτηκα και λίγο την αποκατάσταση.Γιατί στο μυαλό μου φαντάζει περισσότερο ωραία ο νηπιαγωγός και όχι τόσο ο φιλόλογος(και αυτό μου αρέσει απλά όχι τόσο :P ).Αλλά ο νηπιαγωγός βγαίνει,και περιμένει κααααποτε να διοριστεί.Ενώ αν σαν φιλόλογος είσαι πραγματικά ΚΑΛΟΣ τα ιδιαίτερα θα πολλαπλασιαστουν,κάποιο φροντ θα βρεις και ίσως να τα καταφέρεις και στο ΑΣΕΠ.(+μαθήματα αρχαίων ελληνικών που κάνουν σ'άλλες χώρες σε πχ ελληνογερμανικά παιδιά)
    Δεν σου λέω να κάνεις και εσύ το ίδιο.Απλά σου λέω πως ίσως να σκέφτεται το μεγαλύτερο ποσοστό,και ίσως οι καθηγητές σου ή οι γονείς σου.Δεν μιλάω για να σου επιβάλλουν την γνώμη τους,αλλά έστω για να σε συμβουλεύσουν.
    Γιατί όπως είπε και ο Αριστοτέλης η μεσότητα είναι η καλύτερη. :P Πρέπει να κάνεις και κάτι που αγαπάς αλλά και κάτι που θα σου προσφέρει χρήματα. :P



    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Σαβ Μαρ 30, 2013 6:00 pm

    FLEUR258 έγραψε:Ενώ αν σαν φιλόλογος είσαι πραγματικά ΚΑΛΟΣ τα ιδιαίτερα θα πολλαπλασιαστουν,κάποιο φροντ θα βρεις και ίσως να τα καταφέρεις και στο ΑΣΕΠ.(+μαθήματα αρχαίων ελληνικών που κάνουν σ'άλλες χώρες σε πχ ελληνογερμανικά παιδιά)


    Τι θα κάνουν τα ιδιαίτερα; Laughing Η κυρία μου είναι από τις καλύτερες φιλολόγους στην Άρτα. Πέρσι είχε 60 ώρες. Φέτος έχει 20. Και θα μειωθούν και άλλο του χρόνου. Οπότε τις σκαπουλάρει για έξω :P
    Αυτό με τα ξένα σχολεία ισχύει ωστόσο, αλλά πρέπει να αναγνωρίζουν το πτυχίο σου και να έχεις και Proficiency ή IELTS, και το IELTS σου να ναι γύρω στο 6-7 :P

    off topic post :P



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από FLEUR258 Σαβ Μαρ 30, 2013 6:06 pm

    Maria Lovegood έγραψε:
    FLEUR258 έγραψε:Ενώ αν σαν φιλόλογος είσαι πραγματικά ΚΑΛΟΣ τα ιδιαίτερα θα πολλαπλασιαστουν,κάποιο φροντ θα βρεις και ίσως να τα καταφέρεις και στο ΑΣΕΠ.(+μαθήματα αρχαίων ελληνικών που κάνουν σ'άλλες χώρες σε πχ ελληνογερμανικά παιδιά)


    Τι θα κάνουν τα ιδιαίτερα; Laughing Η κυρία μου είναι από τις καλύτερες φιλολόγους στην Άρτα. Πέρσι είχε 60 ώρες. Φέτος έχει 20. Και θα μειωθούν και άλλο του χρόνου. Οπότε τις σκαπουλάρει για έξω :P
    Αυτό με τα ξένα σχολεία ισχύει ωστόσο, αλλά πρέπει να αναγνωρίζουν το πτυχίο σου και να έχεις και Proficiency ή IELTS, και το IELTS σου να ναι γύρω στο 6-7 :P

    off topic post :P

    Δεν είπα ότι θα μου κάνουν κάτι,αλλά τουλάχιστον από το τίποτα.Είναι αναλόγως την "πελατεία" που βρίσκεις.Την μια χρονιά μπορεί να μην έχει ούτε ένα ιδιαίτερο,την άλλη μπορεί να έχεις πιο πολλά. :P
    Δεν ξέρω το είναι το IELTS :P αλλά φαντάζομαι και με κάποιο μεταπτυχιακό κάτι θα γίνει. :P



    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Σαβ Μαρ 30, 2013 6:45 pm

    FLEUR258 έγραψε:

    Δεν είπα ότι θα μου κάνουν κάτι,αλλά τουλάχιστον από το τίποτα.Είναι αναλόγως την "πελατεία" που βρίσκεις.Την μια χρονιά μπορεί να μην έχει ούτε ένα ιδιαίτερο,την άλλη μπορεί να έχεις πιο πολλά. :P
    Δεν ξέρω το είναι το IELTS :P αλλά φαντάζομαι και με κάποιο μεταπτυχιακό κάτι θα γίνει. :P

    Ρε όχι, έχεις σχεδόν πάντα συγκεκριμένη πελατεία αν είσαι καλός...αλλά από φετος, χαμός γίνεται!
    Το IELTS είναι πτυχίο. Με αυτό σε δέχονται στα πανεπιστήμια του εξωτερικού αν δεν εχεις Prof :P



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11334
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Hecate Σαβ Μαρ 30, 2013 7:48 pm

    Και σε κάποιες περιπτώσεις ζητάνε ΙΕLTS ακόμα και αν έχεις προφ. γιατί θέλουν πρόσφατη πιστοποίηση και όχι ένα χαρτί που πήρες στα 15.



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Ws1999D
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Gellert Κυρ Μαρ 31, 2013 11:31 pm

    ΤΕΙ Ηλιοθεραπειας Μυκονου summer1



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Shma
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από anthian9 Δευ Απρ 01, 2013 2:30 pm

    FLEUR258 έγραψε:
    ^Είσαι τυχερή ως προς αυτό Ανθούλα αν αισθάνεσαι έτσι.Γιατί εμένα μου την δίνει η αφραγκία.Θέλω ναι μεν να έχω μια δουλεία που ξέρω ότι θα βγάλω λεφτά και θα έχω να φάω,αλλά θέλω και μια δουλεία με έναν μισθό που θα με βοηθήσει να ικανοποιήσω όνειρά μου,και πράγματα που μου αρέσουν.
    Θέλω κάαααποτε να μάθω ιππασία είναι παιδικό μου όνειρο.Θέλει λεφτά.Θέλω να κάνω ταξίδια.Θέλει λεφτά.Θέλω να ξέρω ότι αν σκιστεί το παππούτσι μου θα έχω να πάρω καινούργιο.Κάπως έτσι.
    Οπότε εγώ όταν συμπλήρωσα το μηχανογραφικό σκέφτηκα και λίγο την αποκατάσταση.Γιατί στο μυαλό μου φαντάζει περισσότερο ωραία ο νηπιαγωγός και όχι τόσο ο φιλόλογος(και αυτό μου αρέσει απλά όχι τόσο :P ).Αλλά ο νηπιαγωγός βγαίνει,και περιμένει κααααποτε να διοριστεί.Ενώ αν σαν φιλόλογος είσαι πραγματικά ΚΑΛΟΣ τα ιδιαίτερα θα πολλαπλασιαστουν,κάποιο φροντ θα βρεις και ίσως να τα καταφέρεις και στο ΑΣΕΠ.(+μαθήματα αρχαίων ελληνικών που κάνουν σ'άλλες χώρες σε πχ ελληνογερμανικά παιδιά)
    Δεν σου λέω να κάνεις και εσύ το ίδιο.Απλά σου λέω πως ίσως να σκέφτεται το μεγαλύτερο ποσοστό,και ίσως οι καθηγητές σου ή οι γονείς σου.Δεν μιλάω για να σου επιβάλλουν την γνώμη τους,αλλά έστω για να σε συμβουλεύσουν.
    Γιατί όπως είπε και ο Αριστοτέλης η μεσότητα είναι η καλύτερη. :P Πρέπει να κάνεις και κάτι που αγαπάς αλλά και κάτι που θα σου προσφέρει χρήματα. :P

    Μαράκι φυσικά καταλαβαίνω την οπτική σου και το τόνισα και πιο πριν πως δεν μπορώ να σε κρίνω γι αυτό, δεν έχω κανένα δικαίωμα να σου πω πως θα ρυθμίσεις την ζωή σου, δεν ενοχλείς και κανέναν που θέλεις να βρίσκεσαι κάπου στη μέση.
    Και γω είναι πολλά τα πράγματα που θα ήθελα να κάνω, όπως να ταξιδέψω. Αλλά αυτά θα προσπαθήσω να τα περιορίσω μέσα στις σπουδές και στα μεταπτυχιακά. Από κει και πέρα πρέπει να δεχτώ το βάρος της απόφασής μου: είτε δυσβάσταχτο, είτε μέτριο, είτε πανάλαφρο. Εγώ επέλεξα να κάνω ό,τι στο καλό έκανα και δεν μπορώ να ζητήσω βοήθεια από κανέναν γι αυτό. Η οικογένειά μου δεν μπορεί να με φροντίζει για πάντα. Ας σπάσω το κεφάλι μου λοιπόν, ας φάω κ γω τα μούτρα μου. Καλό θα μου κάνει.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από FLEUR258 Δευ Απρ 01, 2013 2:40 pm

    Όντως η όποια επιλογή είναι δικιά σου.
    Εύχομαι πάντως δεξιά να σου έρθουν όλα ότι και να επιλέξεις. Very Happy



    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Δευ Απρ 01, 2013 5:33 pm

    Hecate έγραψε:Και σε κάποιες περιπτώσεις ζητάνε ΙΕLTS ακόμα και αν έχεις προφ. γιατί θέλουν πρόσφατη πιστοποίηση και όχι ένα χαρτί που πήρες στα 15.

    Και αν έχεις προφ πόσο καιρό θες για να πάρεις το Ielts αν σου ζητηθεί; :P



    Mischief managed.
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11334
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Hecate Δευ Απρ 01, 2013 6:05 pm

    Κάνεις κάποια μαθήματα ίσα για να μπεις στο κλίμα της εξέτασης (ή και για να ξαναθυμηθείς τη γλώσσα αν δεν έχεις επαφή) και μετά δίνεις, έχει εξεταστικές 2 φορές το μήνα.



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Ws1999D
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Δευ Απρ 01, 2013 8:22 pm

    Βασικά το IELTS είναι γελοιωδώς εύκολο, αν ξέρεις αγγλικά είσαι μια χαρά, μπορείς άνετα να βγάλεις το βαθμό που ζητάνε :P

    Τρανταχτό παράδειγμα: Η φιλόλογος που μου κανε πέρσι μάθημα, έχει να αγγίξει αγγλικά 15 χρόνια, είχε μόλις ένα Lower και γράφει 7-7.5 :P

    Δεν είναι κάτι δύσκολο Μαριλένα, απλά μην πας σε κέντρο IELTS για μαθήματα οι τιμές είναι....τσουχτερές. :P Καλύτερα φροντιστήριο :P



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Gellert Πεμ Απρ 04, 2013 2:54 pm

    Minerva McGonagall έγραψε:
    Φαρμακευτική θα βάλεις που σου πάει κιόλα; :P

    Λογω Σνεηπ;;;; Δεν κακο hippie Φυσικα και θα βαλω.

    Morgan le Fay έγραψε:
    Κούκλα μου αν γίνει φαρμακοποιός θα τον περάσουν πράγματι για τον σνέηπ, και σου βάζω στοίχημα πως θα ανοίξει παρακμιακό φαρμακείο με γυάλες. ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΛΕΜΕ, ΘΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΕΙ ΚΟΣΜΟ cross

    Νααιιιιιιιιιιι awesome Ετσι θα το κανω και θα κυκλοφορω με μαυρη μπλουζα αντι για ασπρη.



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Shma
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11334
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Hecate Πεμ Απρ 04, 2013 3:40 pm

    Να ανοίξεις υπόγειο φαρμακείο με ράφια με σκονισμένα φιαλίδια, βάζα με κομμάτια ζώων κτλ. Στο υπόσχομαι σε εσένα θα έρχομαι :P



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Ws1999D
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Παρ Απρ 05, 2013 10:15 pm

    Hecate έγραψε:Να ανοίξεις υπόγειο φαρμακείο με ράφια με σκονισμένα φιαλίδια, βάζα με κομμάτια ζώων κτλ. Στο υπόσχομαι σε εσένα θα έρχομαι :P

    αυτό ακριβώς φαντάζομαι και γω.







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Gellert Παρ Ιουλ 12, 2013 6:25 pm

    Against the odds.... θέλω να περασω σε υψηλοβαθμη του 3ου αλλα δεν παίζει να περασω σε βαθμολογια παιδια που έχουν λιωσει 6 χρονια συνεχομενα. Το δικο μου λιωσιμο του 1998-2004 δεν μετράει εφόσον έχω στην πλατη αλλη μια εξαετια και βάλε χωρις να έχω σχέση με το αντικειμενο. Sad 



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Shma
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 29
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Πεμ Αυγ 29, 2013 4:14 pm

    Phineas Nigellus Black έγραψε:Εγώ θέλω να περάσω Οικονομικό του Α.Π.Θ.

    Δεν με ενδιαφέρει καμία άλλη σχολή τέλος. erimi





    Όχι οκ με ενδιαφέρει :PΟτιδήποτε ΤΕΙ με πληροφορική κοκ θα είναι στις δεύτερες επιλογές μου αν και θα προηγούνται τα διάφορα οικονομικά και η γεωπονία που είναι απο τις αγαπημένες μου σχολές cross

    Και το καλό που μου θέλω να περάσω οικονομικό και όταν το δω αυτό το ποστ τέτοια εποχή του χρόνου να είμαι περήφανος γι'αυτή τη σχολή που πέρασα και να'ναι Οικονομικό του ΑΠΘ και όχι του ΠΑΜΑΚ, όχι οτι υπάρχει περίπτωση να περάσω στο ΠΑΜΑΚ αλλά και αρκετά μόρια να βγάλω δεύτερο θα το δηλώσω ρε :@

    Το κέρατο μου vrisimo

    crying

    εντιτ: Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Grrrrr
    Κατέληξα στο ΠΑΜΑΚ λοιπόν διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Tumblr_lw0b5ykJeL1qep1am





    meet me in montauk


    Carl
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από FLEUR258 Παρ Αυγ 30, 2013 3:11 am

    Τι διαφορά έχουν το οικονομικό του ΑΠΘ από του ΠΑΜΑΚ? Razz 



    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 29
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Παρ Αυγ 30, 2013 8:40 am

    ποτέ δεν θα μάθω invisibility cloak 





    meet me in montauk


    Carl
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από FLEUR258 Παρ Αυγ 30, 2013 1:44 pm

    MMc έγραψε:ποτέ δεν θα μάθω invisibility cloak 
    νόμιζα πως επειδή έλεγες ότι ήθελες του απθ θα ήξερες.:P 



    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29791
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Amycus Παρ Αυγ 30, 2013 8:10 pm

    Πάντως εγώ ήθελα να περάσω σε κάποια σχολή στο Πάντειο γιατί είναι Συγγρού και είκοσι λεπτά με τα πόδια απο το σπίτι μου.Κοίτα να δεις κριτήριο που έχεις στα 17 σου.Για 200 μόρια δεν πέρασα ψυχολογία (κάτι τέτοιο ήταν) και πήγα θεολογικό που ήταν και Ιλίσια και μου κακόπεφτε η απόσταση.Καλά,όχι ότι πάτησα και το πόδι μου...:P 



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Gg10
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Παρ Αυγ 30, 2013 9:53 pm

    Α πέρασες τελικά; Πολλά συγχαρητήρια, να σε χαίρεται η μανούλα σου, και να πατάς στη σχολή:P 



    Mischief managed.
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 29
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Παρ Αυγ 30, 2013 10:01 pm

    FLEUR258 έγραψε:
    MMc έγραψε:ποτέ δεν θα μάθω invisibility cloak 
    νόμιζα πως επειδή έλεγες ότι ήθελες του απθ θα ήξερες.:P 
    άλλο τι μαθαίνεις απ'έξω και άλλο απο μέσα, είχα ακούσει καλύτερα λόγια για το ΑΠΘ και λατρεύω το ΑΠΘ γι'αυτό το προτιμούσα. Razz





    meet me in montauk


    Carl
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29791
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Empty Απ: Που θέλετε να περάσετε;

    Δημοσίευση από Amycus Παρ Αυγ 30, 2013 10:05 pm

    Minerva McGonagall έγραψε:Α πέρασες τελικά; Πολλά συγχαρητήρια, να σε χαίρεται η μανούλα σου, και να πατάς στη σχολή:P 
    Και έχω ένα άγχος,άσε! Θα με συμπαθήσουν οι καθηγητές,θα περάσω στην εξεταστική; Τρομάζω!!! scared 



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Που θέλετε να περάσετε; - Σελίδα 6 Gg10

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Οκτ 04, 2024 9:19 am