.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+19
Panos Theo
Sorazal the Erised
anthian9
Morgan le Fay
Arcturus Regulus Black
Vindictus Viridian
Harry James Potter
M.Fiera
Amycus
lefter4
Hermione Granger.
Anactaciaa_Rosetta
Jace Wayland
just reaper
Minerva McGonagall
Curse
Tom Marvolo Riddle
Harry Potter
Roxy Black
23 απαντήσεις

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Vindictus Viridian
    Vindictus Viridian
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 17209
    Ηλικία : 28
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: σημασία δεν έχει το τι κάνεις αλλα το πως και γιατί το κάνεις

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Vindictus Viridian Παρ Μάης 10, 2013 8:54 pm

    Δεκτά όσα μου λες Θάνο απλά σου αναφέρω τα εξής για να καταλάβεις κι εσύ τον δικό μου συλλογισμό. Όταν λες πως εδώ μέσα έχουμε μπερδέψει τη νελευθεράι του λόγου, τον προσηλυτισμό κτλ κτλ...και το λες σε μάι σοβαρή συζήτηση, νομίζω δεν μπορείς παρά να το λες με έντονο ύφος. Και νομίζω πως είναι λογικό να αναφέρεσαι σε εμένα γιατί μετά το δικό σου ποστ για αυτά τα θέματα εγώ μίλησα και ο Χρήστος. Αν θεωρούσες πως ο Χρήστος τα έχει μπερδέψει θα μπορούσες να του την κάνεις την παρατήρηση στα γραφεία του υπουργείου...επομένως νομίζω είναι απόλυτα λογικό να αναφέρεσαι σε εμένα. Όπως επίσης και στο ότι άθεος δεν κατάφερε να γίνει ποτέ κανείς, εφόσον ο μόνος που δηλώνει άθεος εδώ μέσα είμαι εγώ (και με παρουσίαζει λίγο δήθεν αυτή η λογική εδώ που τα λέμε). Τώρα για το ότι διυλίζω τον κώνωπα παραδέχομαι πως το κάνω, αλλά το κάνω γιατί το ότι τόσα χρόνια σε αυτό το φόρουμ, το δικό μου ποστ φάνηκε προσβλητικό ενώ πιστεύω πως δεν έθιξα κανέναν και σε εμένα έγινε παρατήρηση το θεωρώ τουλάχιστον γελοίο. Έχουμε παρατηρήσει και οι τρεις μας (εγώ εσύ και ο Χρήστος) πολύ χειρότερες προσβολές από το "δεν θεωρώ την θρησκεία αξιόπιστη πηγή πληροφοριών"...για αυτό και διυλίζω τον κώνωπα. Όσον αφορά τα ιμότικον ούτε εγώ βάζω σε σοβαρή συζήτηση δεν το έκρινα από αυτό το έντονο ύφος, είπαμε...έλεος :P. Τώρα νομίζω το θέμα λύθηκε...όσον αφορά εσένα δεν ένιωσες προσβεβλημένος, ο Χρήστος που έχει δική του ιδεολογία όπως είπε λογικά ως πιστός δεν ένιωσε προσβεβλημένος...εγώ δεν έθιξα κανέναν. Τώρα αν κάποιος πιστός ένιωσε προσβεβλημένος και δεν το έχει αναφέρει ας μου το πει να του ζητήσω συγνώμη.
    Sorazal the Erised
    Sorazal the Erised
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 29991
    Ηλικία : 232
    Location : Room of Requirement
    Ημερομηνία εγγραφής : 05/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: How can I protect something so perfect without Evil?

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Sorazal the Erised Παρ Μάης 10, 2013 9:32 pm

    Δε ξέρω τι λέτε εσείς εγώ θα ήθελα να εκφράσω την διαφωνία μου στον τίτλο του τόπικ. Τι πάει να πει είμαστε ίσοι; Προφανώς και δεν είμαστε ίσοι. Ίσοι με βάση ποιο κριτήριο; Ίσοι ως προς τι; Ίσοι απέναντι σε ποιον; Δε μπορώ να φανταστώ ότι είμαι ίσος με έναν τζίτζικα, ή με μία σμέρνα. Ούτε καν με τον σκύλο του μπαμπά μου δε είμαι ίσος. Είναι σαν να λέμε ότι μια μοτοσικλέτα είναι ίση με ένα F16 μόνο και μόνο επειδή έχουν ρόδες.

    Πέραν τούτου, είμαι και γω φιλόζωος, υπέρ της άποψης ότι πρέπει να προστατεύονται και μπλα μπλα μπλα (χωρίς να μειώνω το μπλα μπλα απλά έχουν αναλυθεί και πιο πάνω).
    Panos Theo
    Panos Theo
    Εκτοετής στην Σχολή
    Εκτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 301
    Ηλικία : 25
    Location : γκοντρικς χολοου
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/07/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Panos Theo Δευ Ιουλ 29, 2013 6:29 pm

    γιατι και ο ανθρωπος ειναι ζωο
    Violleta Black
    Violleta Black
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2572
    Ηλικία : 26
    Location : Mystic Falls
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I am nothing special, of this I am sure. I am a common woman with common thoughts and I've led a common life. There are no monuments dedicated to me and my name will soon be forgotten, but I've loved another with all my heart and soul, and to me, this has always been enough..

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Violleta Black Παρ Οκτ 11, 2013 3:42 pm

    Ίσως τα ζωα δεν είναι τόσο έξυπνα όσο εμείς αλλά και αυτά έχουν ψυχή!!
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Amycus Σαβ Ιαν 25, 2014 6:20 pm

    Καταδικαστική απόφαση για κακοποίηση σκύλου επιβλήθηκε για πρώτη φορά στην χώρα μας.

    Επιτέλους! Και σε ισόβια εύχομαι!
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Σαβ Ιαν 25, 2014 8:24 pm

    Είναι ασύλληπτο το πόσο άρρωστος μπορεί να είναι...Στην ψυχιατρική πτέρυγα πρέπει να μπει. Χρειάζεται βοήθεια.
    Nethiel
    Nethiel
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 14082
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/08/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Nethiel Σαβ Ιαν 25, 2014 8:38 pm

    ^πραγματικά.
    και ειδικά με σκύλους, αυτό που σιχάθηκα την ζωή μου είναι όταν είδα ότι υπάρχει/ε (?) νόμιμος οίκος ανοχής με ζώα στην Γερμανία και έδειχνε εικόνες κακοποιημένων σκύλων. -_-
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Amycus Δευ Ιουλ 07, 2014 11:47 am

    Ελεφαντας δακρυσε οταν τον απελευθερωσαν.

    Τι να σχολιάσεις...
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από anthian9 Δευ Ιουλ 07, 2014 12:20 pm

    Amycus έγραψε:Ελεφαντας δακρυσε οταν τον απελευθερωσαν.

    Τι να σχολιάσεις...
    50 χρόνια δέσμιος;  ti? 
    Εντάξει ορισμένοι άνθρωποι νομίζω απλά υπάρχουν για να βασανίζουν ζώα  :down: 
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Amycus Δευ Ιουλ 07, 2014 1:58 pm

    ^Αυτό,πραγματικά ξαναπέσ'το.

    Πόσο ανθρωπιστής θα ήμουν ή πόσο δίκαιος αν έδενα αυτούς που τον έδεσαν για πενήντα χρόνια να τους βαράνε οι βροχές,ο ήλιος,ο άνεμος και δεν ξέρω εγώ τι,χωρίς φαγητό,στο έλεος των περαστικών;

    Κάτι τέτοια σκέπτομαι και νομίζω ότι είμαι πραγματικά κακός άνθρωπος.
    Nathaniel
    Nathaniel
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7252
    Ηλικία : 35
    Location : ---------------------
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The mirror will always gaze right back at you no matter the darkness of your room.

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Nathaniel Δευ Ιουλ 07, 2014 4:59 pm

    Ω Amycus, εγώ είμαι κακός άνθρωπος, εσύ απλώς έχεις μία απορία.   :P 

    Στα χρόνια που έμαθα να παρατηρώ τους ανθρώπους, ανακάλυψα ότι η φιλοζωία σταματά εκεί που αρχίζουν οι κατσαρίδες.  Razz 
    Δεδομένο είναι ότι η ανθρώπινη φύση διαχωρίζει ζωές μεταξύ ανθρώπων πόσο μάλλον ζώων. Το πιο απλό παράδειγμα είναι ότι η φιλοζωία μας απέναντι στα burgers (ένα τυχαίο παράδειγμα), φτάνει μέχρι το "να πεθάνει γρήγορα το ζώο". Λες και σου χρωστάει το ζώο τη ζωή του και το κρέας του και εσύ (ο κάθε 'εσύ') ο μεγαλόψυχος του το κάνεις και εύκολο.

    Γνώμη μου είναι ότι η φιλοζωία είναι ένας αστικός μύθος. Στις πόλεις όσοι έχουν ζώα στην ουσία έχουν πλάσματα της φύσης κλεισμένα σε 4 τοίχους και στην επαρχεία τα ζώα είναι φύλακες, κρέας, γάλα, αυγά, μέσα μεταφοράς και εργασίας, και φυσικά, ματαιοδοξίας.
    Κοινώς, ο άνθρωπος σαν ένα εγωιστικό ζώο που είναι, χρησιμοποιεί τους πόρους που του παρέχουν οι ανώτερες εγκεφαλικές του λειτουργίες για την ικανοποίηση βασικών και μη αναγκών.

    Για όσους από εσάς έχουν κάνει πρώτες βοήθειες, ο πρώτος κανόνας είναι η ασφάλεια του εαυτού ώστε να μπορέσεις να βοηθήσεις και τρίτους.
    Ως εκ τούτου, αν θέλαμε να είμαστε πραγματικά φιλόζωοι, θα φροντίζαμε να διορθώσουμε τις δικές μας ζωές. Γιατί όποιος πει ότι η ζωή του είναι στο 100% αυτή τη στιγμή να μοιραστεί τα χάπια του μαζί μας ή να μας μάθει το κόλπο.
    Ανησυχούμε όλο και περισσότερο για τα ζώα στους δρόμους της Αθήνας (πχ) κι όμως καλώς ή κακώς, όλα αυτά γίνονται κάτω από την ασφάλεια μιας στέγης. Εύκολα, υπάρχουν άνθρωποι εκεί έξω που χρειάζονται περισσότερη βοήθεια από το αδέσποτο της γειτονιάς που στην τελική ένα πιάτο αποφάγια θα έχει να φάει τη μέρα.

    Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι όλοι είμαστε ίσοι (άλλωστε αν ήμαστε ίσοι τα σκυλάκια δεν θα είχαν λουράκι, δεν θα έτρωγαν αυτές τις ξεκάρφωτες στειρώσεις και δεν θα έμεναν σε 50-100τμ. διαμέρισμα χωρίς μέρος να τρέξουν ελεύθερα.)
    Ίσως επειδή κατάγομαι από ένα επαρχιακό βουνό να είναι λίγο πιο ωμές οι αντιλήψεις μου, αλλά η υποκρισία των φιλόζωων με τα οικόσιτα ζώα της φύσης του τσιμέντου (?  ti? ).

    Όσο για τον ελέφαντα, κάποιοι κάποτε είπαν ότι επειδή τα περισσότερα ζώα δεν έχουν πρόσθιο λοβό μπορούμε να τα χρησιμοποιούμε όπως θέλουμε. Να ρωτήσω: Γιατί το να κρατάς ένα σκύλο σε ένα διαμέρισμα είναι διαφορετικό από αυτό το συμβάν με τον ελέφαντα; Επειδή ο συγκεκριμένος ελέφαντας έφτασε σε βίντεο στο youtube, υπάρχει κάποια διαφορά από το πολύ μεγαλύτερο ποσοστό σκυλιών/γατιών που κακοποιούνται φυλακισμένα σε διαμερίσματα ή από όλα αυτά τα ζώα που ο άνθρωπος σκοτώνει για το κρέας και το δέρμα τους;

    Να μη θυμηθώ το δερμάτινο σκαρπίνι ή την 12ποντη γόβα και τα ανάλογα τζάκετ.

    Είναι περίεργο πως οι περισσότερες συζητήσεις που έχουν να κάνουν με τη συμπόνια των καιρών γρήγορα φτάνουν στο συμπέρασμα (έστω από έναν άνθρωπο - ή και περισσότερους) ότι όλα έχουν να κάνουν με την πολιτική και οικονομική κατάσταση του κόσμου.
    Αυτό δεν το κάνει λιγότερο αληθινό, αν και σε λίγο θα καταλήξει κλισέ.

    Εν κατακλείδι, δεν είμαι φιλόζωος. Θαυμάζω τα ζώα, μου αρέσουν τα ζώα, 2-3 φορές την εβδομάδα μου αρέσει και το κρέας τους όμως και όσο κι αν λατρεύω τις γάτες σκοτώνω με ευχαρίστηση τα περισσότερα έντομα και διώχνω τα αδέσποτα από την πόρτα του σπιτιού μου. Πείτε με υποχόνδριο αλλά τα όρια της προσωπικής μου υγιεινής τελειώνουν όταν εμφανίζονται ψύλλοι, σάλια, κόπρανα και ούρα.


    Υ.Γ. είχα πάρα πολλά να πω, αλλά ελάχιστο χρόνο κι έτσι πολλά μπορεί να είναι λιγάκι μπερδεμένα.
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Amycus Τρι Ιουλ 08, 2014 12:28 pm

    Θάνος εδώ. :P 

    Κοίτα,διαφωνούσα πάντα στο debate φιλοζωΐα-κρεοφαγία. Νομίζω είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Οταν θανατώνεις ένα ζώο με σκοπό την σίτιση,αυτό δεν σε κάνει αυτομάτως μη φιλόζωο ή δολοφόνο.Η φιλοζωΐα δεν περιλαμβάνει μόνο την μη θανάτωση των ζώων,μόνο το ζήν αλλά και το ευ ζήν,κοινώς το ενδιαφέρον του ανθρώπου για την διατήρηση των ειδών που απειλούνται καθημερινά είτε με εξαφάνιση είτε βρίσκονται σε άθλιες συνθήκες διαβίωσης.Ενα μέλος του Αρκτούρου ή της WWF ή μιάς ανώνυμης φιλοζωϊκής ομάδας ενός δήμου,δεν είναι απλώς μία σύμβαση ή στο όνομα φιλόζωος επειδή θα φάει το μεσημέρι μία μπριζόλα.Απλά δεν μπορώ να το δεχτώ σαν επιχείρημα γιατί το να ενδιαφέρεσαι για τα ζώα δεν είναι αποκλειστικότητα κάποιου που δεν τρώει κρέας. Αραγε,δεν θα μπορούσαμε να βρούμε έναν χορτοφάγο που απεχθάνεται τα ζώα;

    Τα οικόσιτα ζώα τώρα.Και πάλι θα διαφωνήσω.Είναι αστικός μύθος το ότι ο σκύλος θέλει αλάνα ή κήπο για να τρέξει.Απλά τα σκυλιά θέλουν άσκηση η οποία καλύπτεται με μια καλή ημερήσια βόλτα ή περισσότερες μέσα στην ημέρα.Το να τρέξει το σκυλί είναι εντελώς προαιρετικό και για πολύ συγκεκριμένες ράτσες όπως τα κηνυγόσκυλα.Αλλωστε,επειδή στο χωριό μου έχοουν πολλοί σκυλιά,τα βλέπεις να κάθονται κοντά στα αφεντικά τους μέσα στο σπίτι.Δεν έχω δει κανά σκύλο να πιλαλάει τα βουνά και να κάνει κατοστάρια.Οπότε ένα σκυλί μέσα σε ένα σπίτι,αν το αφεντικό του είναι εκεί,είναι απλά ευτυχισμένο.

    Η στείρωση πολλές φορές είναι απαραίτητη.Η δικιά μου έκανε πυομήτρα,αν δεν το στείρωνα θα το έχανα το σκυλί.Ειδικά στα θηλυκά είναι απαραίτητη γιατί προφυλάσσει απο την ανάπτυξη καρκίνου στο σύστημα αναπαραγωγής.

    Τελειώνοντας,το να έχει κάποιος ένα ζωάκι στο σπίτι του δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με την περίπτωση ενός ζώου που ήταν δεμένο για 50 χρόνια.Είναι μια γενίκευση και σαν γενίκευση,μπάζει λίγο.Πολλές φορές άνθρωποι που έχουν ζώα στο σπίτι τους,απο την υπερβολική αγάπη τους,αναπτύσουν τάσεις μισανθρωπισμού.Δεν μπορούμε λοιπόν να δεχτούμε ότι το ζώο υποφέρει σε ένα σπίτι με το αφεντικό να το λατρεύει,να του έχει τακτικά το φαγητό του,ιατροφαρμακευτική περίθλαψη και πόσα άλλα.Όσο για το αίσθημα φιλανθρωπίας που γράφεις,εκεί πλέον έγκειται στον ανθρωπισμό του κάθε ιδιοκτήτη να βοηθήσει και τον άστεγο αλλά ας πούμε ότι το ένα δεν αποκλείει το άλλο.
    Nathaniel
    Nathaniel
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7252
    Ηλικία : 35
    Location : ---------------------
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The mirror will always gaze right back at you no matter the darkness of your room.

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Nathaniel Τρι Ιουλ 08, 2014 6:53 pm

    Amycus έγραψε:Θάνος εδώ. :P 
    Γνωρίζω το όνομά σου, Amycus. Είναι πεποίθησή μου όμως, παρά ελάχιστες περιπτώσεις, να χρησιμοποιώ το nickname που επιλέγει ο καθένας στα forums. Διαφορετικά εσύ θα έβαζες Θανος κι εγώ Βασίλης, κι όχι Amycus και Nathaniel αντίστοιχα Wink


    Amycus έγραψε:Κοίτα,διαφωνούσα πάντα στο debate φιλοζωΐα-κρεοφαγία. Νομίζω είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Οταν θανατώνεις ένα ζώο με σκοπό την σίτιση,αυτό δεν σε κάνει αυτομάτως μη φιλόζωο ή δολοφόνο.Η φιλοζωΐα δεν περιλαμβάνει μόνο την μη θανάτωση των ζώων,μόνο το ζήν αλλά και το ευ ζήν,κοινώς το ενδιαφέρον του ανθρώπου για την διατήρηση των ειδών που απειλούνται καθημερινά είτε με εξαφάνιση είτε βρίσκονται σε άθλιες συνθήκες διαβίωσης.Ενα μέλος του Αρκτούρου ή της WWF ή μιάς ανώνυμης φιλοζωϊκής ομάδας ενός δήμου,δεν είναι απλώς μία σύμβαση ή στο όνομα φιλόζωος επειδή θα φάει το μεσημέρι μία μπριζόλα.Απλά δεν μπορώ να το δεχτώ σαν επιχείρημα γιατί το να ενδιαφέρεσαι για τα ζώα δεν είναι αποκλειστικότητα κάποιου που δεν τρώει κρέας. Αραγε,δεν θα μπορούσαμε να βρούμε έναν χορτοφάγο που απεχθάνεται τα ζώα;
    Το debate μου δεν είχε να κάνει ακριβώς με την κρεατοφαγία vs φιλοζωία αλλά περισσότερο με την άποψή μου ότι κάθε ζώο του οποίο το κρέας είναι βρώσιμο από τους ανθρώπους ή επιλέγουμε να είναι βρώσιμο δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία των "φίλων".
    Υπερέβαλα λίγο γιατί πρόσφατα είχα μία συζήτηση με έναν χορτοφάγο φίλο μου όπου σταμάτησε να τρώει κρέας λόγω φιλοζωίας. Δεν τον κατάλαβα ποτέ και δεν πρόκειται να τον καταλάβω ποτέ, αλλά είναι σεβαστή η άποψή του. Πολύ πιο σεβαστή από άλλες τύπου: "Τι γλυκούτσικο το αρνάκι", είπε η Εσμεράλδα χαϊδεύοντας το προβατάκι καρακούλ αφού είχε μαζέψει στο μπράτσο της το μανίκι της γούνας της από αστραχάν.

    Amycus έγραψε:Τα οικόσιτα ζώα τώρα.Και πάλι θα διαφωνήσω.Είναι αστικός μύθος το ότι ο σκύλος θέλει αλάνα ή κήπο για να τρέξει.Απλά τα σκυλιά θέλουν άσκηση η οποία καλύπτεται με μια καλή ημερήσια βόλτα ή περισσότερες μέσα στην ημέρα.Το να τρέξει το σκυλί είναι εντελώς προαιρετικό και για πολύ συγκεκριμένες ράτσες όπως τα κηνυγόσκυλα.Αλλωστε,επειδή στο χωριό μου έχοουν πολλοί σκυλιά,τα βλέπεις να κάθονται κοντά στα αφεντικά τους μέσα στο σπίτι.Δεν έχω δει κανά σκύλο να πιλαλάει τα βουνά και να κάνει κατοστάρια.Οπότε ένα σκυλί μέσα σε ένα σπίτι,αν το αφεντικό του είναι εκεί,είναι απλά ευτυχισμένο.
    Δεν ξέρω αν είναι μύθος ή όχι το τρέξιμο, αλλά αν προσπαθείς να με πείσεις ότι το φυσικό περιβάλλον ενός ζώου είναι το διαμέρισμα, παρακαλώ πολύ να θεωρηθεί τεκμήριο και να φορολογείται το εν λόγω ζώο!
    Προσωπικά έχω δει μέχρι και αγέλη αλόγων να τρέχει ελεύθερη. Στο χωριό μου τα περισσότερα σκυλιά είναι είτε αδέσποτα είτε φύλακες όπως έχω πει, και ναι, τρέχουν, κυνηγάνε και περπατάνε αρκετά από μόνα τους.

    Amycus έγραψε:Η στείρωση πολλές φορές είναι απαραίτητη.Η δικιά μου έκανε πυομήτρα,αν δεν το στείρωνα θα το έχανα το σκυλί.Ειδικά στα θηλυκά είναι απαραίτητη γιατί προφυλάσσει απο την ανάπτυξη καρκίνου στο σύστημα αναπαραγωγής.
    Η στείρωση είναι απαραίτητη σε μερικές περιπτώσεις συμφωνούμε. Αλλά σε τι ποσοστό; 20% το πολύ? Το υπόλοιπο 80 απλώς σακατεύουν ένα ζώο καταστρέφοντας ένα από τα βασικά και κινητήρια ένστικτά του για τη βολή τους. Κι εγώ είχα στειρωμένο άλογο φίλε μου. Δεν το στείρωσα για να γίνει πιο ήμερο, όμως σε ένα χωριό που το 60-70% του πληθυσμού έχει άλογα, το 90% των στειρωμένων αλόγων έχασε την αναπαραγωγική του δυνατότητα για ζητήματα πειθαρχίας.

    Amycus έγραψε:Τελειώνοντας,το να έχει κάποιος ένα ζωάκι στο σπίτι του δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με την περίπτωση ενός ζώου που ήταν δεμένο για 50 χρόνια.Είναι μια γενίκευση και σαν γενίκευση,μπάζει λίγο.Πολλές φορές άνθρωποι που έχουν ζώα στο σπίτι τους,απο την υπερβολική αγάπη τους,αναπτύσουν τάσεις μισανθρωπισμού.Δεν μπορούμε λοιπόν να δεχτούμε ότι το ζώο υποφέρει σε ένα σπίτι με το αφεντικό να το λατρεύει,να του έχει τακτικά το φαγητό του,ιατροφαρμακευτική περίθλαψη και πόσα άλλα.Όσο για το αίσθημα φιλανθρωπίας που γράφεις,εκεί πλέον έγκειται στον ανθρωπισμό του κάθε ιδιοκτήτη να βοηθήσει και τον άστεγο αλλά ας πούμε ότι το ένα δεν αποκλείει το άλλο.

    Χάνεις την εικόνα φίλε μου. Ο ελέφαντας δεν λειτουργεί ως παράδειγμα σύγκρισης δεινών αλλά ως έναυσμα για την παράθεση της άποψής μου. Άλλα έτσι, για το γαμώτο: Μία από τις μεγαλύτερες δυνάμεις εμπορίου στην Ελλάδα είναι η εξαγωγές σε γούνες και δερμάτινα. Από επαγγελματική πείρα, γνωρίζω ότι τα περισσότερα από αυτά τα δέρματα παίρνονται όσο τα ζώα είναι ακόμα ζωντανά, γιατί διαφορετικά είναι δευτέρας διαλογής, καθώς και ότι μετά το κρέας των ζώων λόγων των χημικών που έχουν χρησιμοποιηθεί κατά το γδάρσιμο είναι άχρηστο.
    Η γούνα Αστραχάν που ανέφερα προηγουμένως παίρνεται από νεογέννητα πρόβατα που δεν συμπληρώνουν τους απαραίτητους μήνες στην μήτρα της μάνας, αλλά παίρνονται με καισαρική και η γούνα τους αφαιρείται με γδάρσιμο όσο είναι ακόμα ζωντανά. Και αυτό γιατί διαφορετικά, το τρίχωμα της γούνας δεν είναι αρκετά απαλό και σγουρό ώστε να αξίζει τα λεφτά του.
    Αλλά επειδή τα ζώα αυτά δεν δακρύζουν καθώς τα σφάζουμε ή δεν μας φέρνουν την μπάλα όταν την πετάμε στην άλλη άκρη του δωματίου, δεν βγαίνουν στη φόρα. Ή ακόμα χειρότερα, όταν οι ιστορίες αυτές βγαίνουν στη φόρα, παραγκωνίζονται ως "καταστροφολογίες κατά του συστήματος του καπιταλισμού" και άλλα τέτοια όμορφα.

    Θα γίνω γραφικός, αλλά πραγματικά, με τα επίπεδα κατάθλιψης στους ανθρώπους των πόλεων να χτυπάνε κόκκινα, θεωρείς ότι τα ζωάκια στα σπίτια είναι διαφορετικά; Κι αν ναι, που το στηρίζεις; Ένας γείτονας έχει ένα σκύλο που δεν βγάζει άχνα όλη μέρα πάρα μόνο όταν τα παιδιά του γείτονα γυρίζουν σπίτι από έξω. Όλη την υπόλοιπη μέρα κάθεται σε ένα μπαλκόνι και τα ξύνει. Αυτό είναι ένα κοντινό παράδειγμα στα δεκάδες που βλέπω καθημερινά.

    Amycus, ολοκληρωμένος ενήλικας είσαι, λιγότερο από όλους σε εμένα πέφτει να σου αλλάξω γνώμη σε τέτοιου είδους θέματα. Προσωπικά όμως, ούτε τύψεις, ούτε θλίψη νιώθω για όλα αυτά.
    Αγανάκτηση νιώθω, που στις μέρες μας το δάκρυ ενός ελέφαντα έγινε θέμα σε ένα forum νέων ανθρώπων, και τα πτώματα των συνανθρώπων μας που τα μαζεύουν από τα σοκάκια σκουπιδιάρηδες είναι απλώς ένα ακόμα θέμα ανθρωπισμού.
    Αυτά από εμένα.
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Amycus Τετ Ιουλ 09, 2014 10:48 am

    Δεν είναι το ζητούμενο να αλλάξουμε την άποψη ο ένας του άλλου.Σε αυτό το φόρουμ όπως και στην ζωή,κάτι λέει ο ένας,κάτι ο άλλος και γίνεται ένας διάλογος καθώς ο καθένας φωτίζει το θέμα απο διαφορετική θέση και έτσι το βλέπουμε ίσως λίγο πιο ολοκληρωμένα.

    Το ότι υπάρχουν σοβαρότερα θέματα για να ασχοληθούμε,δεν σημαίνει ότι πρέπει να αδιαφορούμε για άλλα,ίσως ήσσονος σημασίας.Ενας άνθρωπος δεν είναι μόνο ένα πράγμα και μονοκόμματα, πέφτουμε πάνω σε αυτό να το λύσουμε.Αν ήταν έτσι,κανένα πρόβλημα δεν θα είχε λυθεί,καμιά κοινωνία δεν θα είχε προοδεύσει.Δεν είναι αιθαιροβάμων ένας άνθρωπος που αγωνίζεται για τα δικαιώματα των ζώων ούτε τον κάνει χειρότερο ή καλύτερο απο κάποιον που εθελοντικά καθαρίζει μια παραλία ή παλεύει για ένα καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα.Το να κρατήσω μια κυνική στάση του τύπου "υπάρχουν και σοβαρότερα θέματα να ασχοληθώ απο τα σκυλιά" το πιθανότερο είναι να γίνει μανιέρα και τυφλοσούρτης."Σιγα μην ασχοληθώ με το κάψιμο των δασών,την ρύπανση του φυσικού περιβάλλοντος,τα δικαιώματα των μεταναστών κ.ο.κ" γιατί κάθε φορά κάτι άλλο θα μου φαίνεται σπουδαιότερο.Η αδιαφορία γίνεται μεταδοτική.  Σε θέματα κοινωνικής προσφοράς,για ό,τι αγωνίζεσαι να αλλάξει προς το καλύτερο,είναι εκ των πραγμάτων ευγενές και σπουδαίο και καλό.

    Επίσης,πρέπει να σου πω ότι δεν έγινε θέμα σε ένα φόρουμ ενηλίκων αλλά πρώτα είδηση σε δημοσιογραφικά sites παγκοσμίως.

    Για τα δερμάτινα,έχω εκφράσει τις απόψεις μου στο αντίστοιχο topic σε αυτήν την ενότητα αλλά συμφωνώ μαζί σου.
    Nathaniel
    Nathaniel
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7252
    Ηλικία : 35
    Location : ---------------------
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The mirror will always gaze right back at you no matter the darkness of your room.

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Nathaniel Τετ Ιουλ 09, 2014 3:03 pm

    Επίσης,πρέπει να σου πω ότι δεν έγινε θέμα σε ένα φόρουμ ενηλίκων αλλά πρώτα είδηση σε δημοσιογραφικά sites παγκοσμίως.
    και πολλά άλλα πράγματα αλλά θα μου επιτρέψεις, με λίγο ψάξιμο μαθαίνεις ότι η παραπληροφόρηση του ίντερνετ είναι συχνό φαινόμενο πλέον. Δεν αμφισβητώ το γεγονός, αλλά την αξιοπιστία των ανθρώπων που δημοσιεύουν τέτοιες ειδήσεις, γιατί νόμίζω ότι θυμάμαι το ίδιο βίντεο με τον ίδιο ελέφαντα να δεσπόζει πριν από 4-5 χρόνια σε ένα άλλο φόρουμ.

    Το πρόβλημα με την κοινωνία μας, φίλε μου, είναι ότι πάμε να λύσουμε όλα τα προβλήματα μαζί και αποτυγχάνουμε σε όλα. Hindsight is the master of us all.
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Amycus Τετ Ιουλ 09, 2014 5:37 pm

    Δίκιο έχεις.Να ιεραρχούμε,όχι όμως να αποκλείουμε.
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Amycus Τετ Σεπ 24, 2014 2:18 am

    Είναι πάντα πολύ ευχάριστο να διαβάζεις ηλιθιότητες περί ζωοφιλίας στο facebook απο τυπάκια που τα καταγγέλουν όλα ή τα ξέρουν όλα ή τα υποψιάζονται όλα.

    Προς ενημέρωσή τους, θα έμπαζα ευκολότερα σκ@τ@ σκύλου στο σπίτι μου απο τους ίδιους.

    Λυπάμαι μόνο για το ότι ενώ είναι τόσο διορατικοί και καταγγελτικοί για τον στόκο στο μυαλό των άλλων, την μάντρα με τα οικοδομικά υλικά στην γκλάβα τους δεν την έχουν πάρει χαμπάρι.

    Περαστικά. Σύντομα θα ανακαλύψετε ότι η γη γυρίζει και ο ήλιος είναι μόνιμα στο on.
    Lily99
    Lily99
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 146
    Ηλικία : 25
    Location : Μυθικό Μέρος
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/03/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Love the life you live.Live the life you love.

    Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι. - Σελίδα 2 Empty Απ: Ζωα και Ανθρωποι:Ολοι ειμαστε ισοι.

    Δημοσίευση από Lily99 Πεμ Ιουν 25, 2015 5:21 pm

    και οι άνθρωποι ζώα είναι

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Μάης 20, 2024 2:51 am