.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

4 απαντήσεις

    Tα 4 κεριά

    Laverne de Montmorency
    Laverne de Montmorency
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 6050
    Ηλικία : 28
    Location : Probably in another world....
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: There was once a small dream. No one knew who had dreamt it. Such a tiny dream it was.

    Tα 4 κεριά Empty Tα 4 κεριά

    Δημοσίευση από Laverne de Montmorency Σαβ Ιαν 02, 2010 9:34 pm

    Τα 4 κεριά έλιωναν αργά αργά.Υπήρχε τόση ησυχία που ακουγόταν οι ομιλίες τους...

    Το πρώτο είπε:Εγώ είμαι η ειρήνη.Όμως οι άνθρωποι δεν καταφέρνουν να με διατηρήσουν.Δε μου μένει λοιπόν παρά να σβήσω.Και χωρίς να πει τίποτ' άλλο αφέθηκε να σβήσει

    Το δεύτερο είπε:Εγώ είμαι ηπίστη.Αλλά οι άνθρωποι δε θέλουν να ξέρουν γα εμένα.Δεν υπάρχει λόγος να μένω αναμένο.Ένα αεράκι φύσηξε και το έσβησε/

    Πολύ λυπημένο το τρίτο κερί ειπε:Εγώ είμαι η αγάπη.Μα οι άνθρωποι με έχουν ξεχάσει.Έχουν φτάσει να μισούν ακόμα και αυτούς που αγαπούν περισσότερο.Και έσβησε

    Τότε μπήκε ενα μωρό στο δωμάτιο.Φοβισμένο από το μισοσκόταδο έβαλε τα κλάματα.
    ''Πρέπει να μείνετε αναμένα,εγώ φοβάμαι το σκοτάδι.

    Τότε μίλησε το τέταρτο κερί.Μη φοβάσαι καλό μου.Όσο ανάβω εγώ θα μπορούμε να ανάψουμε τα άλλα τρία κεριά.Εγώ είμαι η ελπίδα.

    Το μωρό πήρε το τέταρτο κερί και άναψε τα άλλα τρία

    Ας μην σβήσει ποτέ η ελπίδα από τις καρδιές μας

    Μου το έστειλαν με e-mail και με συγκίνησε.Πώς σας φαίνεται?



    Something hidden...:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Tα 4 κεριά Empty Απ: Tα 4 κεριά

    Δημοσίευση από anthian9 Σαβ Ιαν 02, 2010 11:26 pm

    H πίστη..χάνεται πιο εύκολα απ' όλα..Απο προσωπική εμπειρία.. Χάνεις την πίστη σου τόσο εύκολα όσο ανασαίνεις.. Ευτυχώς όμως γυρνάει,σε ψάχνει,σε ξαναβρίσκει. Και έχει μαζί της κάτι άλλο να την υποβαστά, την ελπίδα. Wink
    Όσο για την ειρήνη,δεν υπάρχει δυστυχώς. Αν και είναι τόσο σημαντική..τόσο σημαντική και όμορφη..
    Η αγάπη αντέχει περισσότερο πιστεύω.Περισσότερα απ όλα τα άλλα.

    Πολύ ωραίο το κείμενο..



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Narcissa
    Narcissa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11154
    Ηλικία : 34
    Location : Salem
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought: Tίποτα δεν έχει αλλάξει και τίποτα δεν είναι όπως παλιά...

    Tα 4 κεριά Empty Απ: Tα 4 κεριά

    Δημοσίευση από Narcissa Σαβ Ιαν 02, 2010 11:50 pm

    Προσπαθώ να είμαι πάντα ειλικρινής. Οπότε να σου πώ την αλήθεια δεν μου άρεσε.

    Οκ το πρώτο κεράκι είναι η ειρήνη, σβήνει γιατί οι άνθρωποι δεν μπορούν να τη διατηρήσουν... Βασισμένη στην οπτική γωνία απο την οποία βλέπω τα πράγματα εν έτη 2010 πλέον θα σου πώ το εξής. Η ειρήνη που δεν μπορεί να διατηρηθεί είναι η ειρήνη των όπλων. Η ειρήνη με την πλήρη έννοια του όρου δεν πιστεύω οτι μπορεί να υπάρξει ούτε σε κρατικό ούτε σε προσωπικό επίπεδο. Και ξέρεις γιατί; Γιατί είμαστε άνθρωποι,όντα απο την φύση μας ατελή. Δεν γίνεται να μην συγκρουστούμε, δεν γίνεται να μην πολεμήσουμε για να επικρατήσουμε ο ένας στον άλλο. Είναι μέσα μας, είναι ένστυκτο. Δεν λέω οτι είναι καλό ή κακό. Λέω οτι απλά υπάρχει. Αρα η ψευδαίσθηση της ειρήνης ας σβήσει.

    Δευτερο κεράκι, πίστη. Τι πάει να πει "δεν θέλουν να ξέρουν για εμένα"...Θελω να πώ είναι ασαφές... Δεν θέλουν να ξέρουν οτι μπορουν να πιστέψουν στους εαυτούς τους και στους γύρω τους άρα επομένως εμπιστοσύνη ή δεν θέλουν να πιστέψουν στον Θεό; Αρα μιλάμε για μια αρνηση να πιστέψουν σε κάτι. Αλλά δε μας λέει σε τι. Οπότε ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ...

    Τρίτο... Η αγάπη. Παιδιά να σας πώ κάτι; Δε λέω οτι είναι οτι πιο εύκολο να αγαπήσεις...Αλλά υπάρχει αγάπη. Αγάπη ανάμεσα σε γονέα και παιδί, σε φίλους-λίγοι ανθρωποι αλλα ναι υπάρχει, ερωτική αγάπη... Το οτι δεν αγαπαμε ολοι το ιδιο δε σημαινει οτι δεν υπάρχει αγάπη. Αλλωστε δεν υπάρχει ουτε ένας άνθρωπος στον πλανήτη να μην αγάπησε ποτέ του. Ακόμα και να προδώθηκε... Το "δεν αγαπάμε στις μέρες μας" είναι μια καλή δικαιολογία ωστε να κουκουλώνουμε τις μ&&^^% που γινονται απο έλλειψη ευσυνειδησίας, καλοσύνης κλπ... Ακόμα και ο μεγαλύτερος τίρανος ή τρομοκράτης έχει κάποιον ν αγαπάει. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ Ν ΑΓΑΠΗΣΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

    Τώρα για την ελπίδα ναι, οσο υπάρχει θα δίνει ώθηση σε όλα τα υπολοιπα και θα προσφέρει ένα αίσθημα ασφάλειας. Αλλα μέχρι εκεί. Μια ζωή βασισμένη μόνο σε ελπίδες είναι ψευδαίσθηση για μένα...

    Αυτά...



    Tα 4 κεριά Marked_by_Sugargrl14

    The only one I can count on...is me


    Proud to be a member of Αχτύπητα Aγγούρια's family
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Tα 4 κεριά Empty Απ: Tα 4 κεριά

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Σαβ Ιαν 02, 2010 11:57 pm

    ωραιο το κειμενο και συμφωνω με τιν ναρκισσα...
    και εγω πιστευω οτι πραγματικη αγαπη ερωτικη δεν υπαρχει απλα ενθουσιασμος
    γιατι πλεον δεν γνωρηζοντε καν απλα ορμανε
    Sirius Black
    Sirius Black
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 18489
    Ηλικία : 34
    Location : In Andromeda's heart<3
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/10/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μischief Managed

    Tα 4 κεριά Empty Απ: Tα 4 κεριά

    Δημοσίευση από Sirius Black Τρι Ιουν 15, 2010 7:19 pm

    Το τοπικ αυτο ειναι ασκοπο και γι'αυτο κλειδωνεται.. lock 2





    Tα 4 κεριά Tumblr_lvov6pxgdR1r2jhvko1_500

    Tα 4 κεριά Signued

    Σπόιλερ:

    Mischief managed:
    ♥Andromeda Black ♥

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Οκτ 04, 2024 3:22 am