.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+81
Alice Denebola
Severous Albous
Lily99
teddy potter
Leon Black
Αlbus Dumbledοre
Antioch Peverell
Monkey D Loofy
aimilia potter
Narcissa Black
Morfin Gaunt
Dominique Weasley
Fleur Delacour
Sectumsembra
Arcturus Regulus Black
Ignotus Peverell
Alicia Spinnet
Druella Black
Nearly Headless Nick
Nethiel
paul potter
Nicolas Flamel
Harry Potter Black
didaki
Angelika-Lavender Black
Hrw Black Snape
Alviva Black
the dark coblin
leftking
Lydia Granger
vis x
Remous Loupin
SeverusSnape
ioanna papa
kp.harry
Harry James Potter
Bella Black
Eleanna Lovegood
Demix Leblack
Herpo The Foul
Anactaciaa_Rosetta
Christina Granger
Andros the Invincible
vaG
Amycus
Sylvie Lovegood
Phyllida Spore
Ms Padfoot
minerva
Madame Maxime
Nena Cahill-Malfoy
Sev
Sev-Dark-Prince
Witch-King
Sirius Black
Padma Patil
Olga_Hermione
fanny
Sorazal the Erised
pontia
Jace Wayland
Clary Fray
HermioneInLove
sabinosss
Severus Prince
Ignazya
The Grey Lady
Vindictus Viridian
Laverne de Montmorency
imba_gr
The Voice of Eternity
Isabella Ermioni Cullen
Minerva McGonagall
Leonie Vernier
Merlin Longstaff
Godric
Rea
Invictorus
Master Lumos
RemousLoupin
Merlin the Great
85 απαντήσεις

    Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Sev
    Sev
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 1500
    Ηλικία : 31
    Location : Athens
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Η τύχη μοιάζει να είναι εχθρική μαζί μου, έτσι που συχνά αυτό που σχεδιάζω ανατρέπεται και αυτό που επιθυμώ δεν το αποκτώ...

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Sev Τρι Ιουν 29, 2010 12:21 am

    Minerva McGonagall έγραψε:Εμένα πάλι το οτι ο Σνέιπ έμαθε από τον Βόλντεμορτ να πετάει δε μου λέει κάτι.

    No Δείχνει ότι για να του εμπιστεύτηκε κάτι τέτοιο (που μόνο ο ίδιος γνώριζε) θα του έμαθε και πολλά άλλα, ενισχύοντας τις γνώσεις του Σνέιπ...

    Minerva McGonagall έγραψε:Οκ, του μεταβίβασε κάποιες από τις γνώσεις του, αλλά ποιός ξέρει σε τι επίπεδο ήταν οι γνώσεις της Μινέρβας;

    Μεταξύ μας το γεγονός ότι δε δίνονται στα βιβλία εκτενείς πληροφορίες για τις ικανότητες της Μινέρβα θα μπορούσε να θεωρηθεί απόδειξη ότι οι τελευταίες δεν ήταν και αρκετά σημαντικές για να αναφερθούν. Τουλάχιστον όσον αφορά την πλοκή της ιστορίας. Αντίθετα, οι αντίστοιχες του Σνέιπ τονίζονται και υπογραμμίζονται σε ένα ολόκληρο κεφάλαιο ειδικά αφιερωμένο στην προσφορά του...

    Mirerna McGonagall έγραψε:Ήδη ξέρουμε πως μπορούσε να κάνει μάγια χωρίς ραβδί

    mouble mouble Ναι? Που το λέει? Δε θυμάμαι καθόλου...


    Mirerna McGonagall έγραψε:και ο Σνέιπ δεν ήταν και Ο τρομερός αντίπαλος επειδή έμαθε να πετάει.

    Όχι μόνο για αυτό, αν και φυσικά θα πρέπει να προσμετρηθεί στη συνολική εικόνα. Ανέφερα παραπάνω το ειδικά αφιερωμένο στις ικανότητές του κεφάλαιο...


    Mirerna McGonagall έγραψε:Μην ξεχνάμε οτι το οτι ένας μάγος δε χρησιμοποιεί μαύρη μαγεία, δε σημαίνει πως δεν μπορεί Wink .

    Συμφωνώ...


    Mirerna McGonagall έγραψε:Δείχνεις πολύ σίγουρος ενω κανείς δεν μπορεί να ξέρει στα σίγουρα ποιά μεριά θα καταφέρει να πάρει το προβάδισμα ανάμεσα σε δύο ικανότατους μάγους.


    Αν δεν ήμουν σίγουρος για τα όσα λέω δε θα τα έγραφα καθόλου Wink Αυτά πιστεύω, αυτά υποστηρίζω. Δεν είναι κακό :P



    Fear is in the eye of the beholder

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Motorcycle
    Vindictus Viridian
    Vindictus Viridian
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 17209
    Ηλικία : 28
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: σημασία δεν έχει το τι κάνεις αλλα το πως και γιατί το κάνεις

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Vindictus Viridian Τρι Ιουν 29, 2010 5:46 pm

    ευτυχως που υπαρχει ο sev και δεν χρειαζεται να τα γραφω ολα!!!!!οχι οτι υποτιμω τις υπολοιπες αποψεις αλλα αυτα που λεει με βρισκουν απολυτα συμφωνο....καταρχας ειδα καποια τα οποια δεν καταλαβα.....ποτε μαθαμε οτι η μακγκοναγκαλ κανει μαγια χωρις ραβδι????





    We are the hot ghosts of HarryWorld
    "Τι σου κάνω Λίλα μου!"
    - Chost Chickos

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Tumblr_static_severus-snape-in-deathly-hallows-gifs-hogwarts-professors-17276177-500-208

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Gentleeeeeeeee_zpsda022e6e
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Merlin the Great Τρι Ιουν 29, 2010 6:58 pm

    Σε περίπτωση που το έχετε ξεχάσει κανένας ζωομάγος δεν χρησιμοποιούσε ραβδί για να μεταμορφωθεί.

    Συνεπώς προκύπτει οτι είχαν την ικανότητα για μάγια χωρίς ραβδί.

    Σεβ οι ισχυρίσμοί σου είναι είναι αβάσιμοι. Πρώτον δεν ξέρουμε αν οντως ο Βολντεμορτ έμαθε τον Σεβερους να πετάει. Είναι κάτι που υπέθεσε η ΜακΓκόναγκαλ μετά τη φυγή του.

    Επίσης η ηλικία του μάγου δεν έχει καμία σχέση. Ο Νταμπλντορ ήταν 50 χρόνια μεγαλύτερος απο τον Βολντεμορτ όταν αναμετρήθηκαν και τον έτρεψε σε φυγή.

    Η Μινέρβα ΜακΓκοναγκαλ απλά είχε τέτοιο ρόλο στην ιστορία που δεν μάθαμε αρκετά στοιχεία για αυτη. Δεν τη καθιστά ομως αυτό το γεγονός λιγότερο δυνατή. Ο Σέβερους ήταν μετά τον Ποτερ ο επόμενος πρωταγωνιστής της ιστορίας. Επρεπε να ξέρουμε στοιχεία.

    Μια τέτοια μάχη σίγουρα θα ήταν αμφίρροπη. Υποστηρίζω τη Μινέρβα ΜακΓκόναγκαλ γιατί είχε μεγάλη αντοχή (εφαγε κατάστηθα 3-4 Stypefy και τη γλύτωσε φτηνά), Είδαμε πως κατείχε Σκοτείνες Τεχνες (To Imperio στον Κάρροου), Είδαμε οτι όχι μόνο αντέκρουε τις επιθέσεις του Σνέηπ αλλα έκανε κάθε επίθεση και πιο δυνατή.


    Δεν μπορούμε ούτως η άλλως να ξερουμε το αποτέλεσμα. Εικάζουμε όλοι!
    Κι αυτό ειναι το ωραία!!!! Wink






    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    Vindictus Viridian
    Vindictus Viridian
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 17209
    Ηλικία : 28
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: σημασία δεν έχει το τι κάνεις αλλα το πως και γιατί το κάνεις

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Vindictus Viridian Τρι Ιουν 29, 2010 8:02 pm

    βασικα και εγω οπως και ο σεβ υποθεσαμε οτι μιλουσαμε για αλλο ειδος μαγειας οταν αναφερθηκε οτι εκανε μαγια χωρις ραβδι......ετσι οπως διατυπωθηκε παραπεμπει αλλου....να λεγαμε η μινερβα ηταν ζωομαγος...οχι μπορουσε να κανει μαγια χωρις ραβδια γιατι αυτο σε κανει να φανταζεσαι πολλα....και εγω προσωπικα μιλαω με γεγονοτα του βιβλιου η εστω με υποθεσεις που μου δινει την ευκαιρια το βιβλιο να κανω....οπως το οτι ο σεβερους εμαθε να πεταει απο τον βολντεμορντ....μπορει να ηταν απλα μια υποθεση της μακγκοναγκαλ αλλα σου δινει ωθηση να κανεις εικασιες......τωρα ομως δεν μπορω να φανταστω εγω τι αλλες δυναμεις μπορει να ειχε η μακγκοναγκαλ που δεν τις αποκαλυψε η ροουλιγκ και για αυτο να την υποστηριξω....





    We are the hot ghosts of HarryWorld
    "Τι σου κάνω Λίλα μου!"
    - Chost Chickos

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Tumblr_static_severus-snape-in-deathly-hallows-gifs-hogwarts-professors-17276177-500-208

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Gentleeeeeeeee_zpsda022e6e
    Sev
    Sev
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 1500
    Ηλικία : 31
    Location : Athens
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Η τύχη μοιάζει να είναι εχθρική μαζί μου, έτσι που συχνά αυτό που σχεδιάζω ανατρέπεται και αυτό που επιθυμώ δεν το αποκτώ...

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Sev Τετ Ιουν 30, 2010 12:11 am

    ^^ Συμφωνώ σε όλα...

    Merlin the Great έγραψε:Σε περίπτωση που το έχετε ξεχάσει κανένας ζωομάγος δεν χρησιμοποιούσε ραβδί για να μεταμορφωθεί.

    Συνεπώς προκύπτει οτι είχαν την ικανότητα για μάγια χωρίς ραβδί.

    Όχι. Αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα. Όλοι οι ζωομάγοι μπορούσαν να μεταμορφώνονται κατά βούληση, όπως και οι
    μεταμορφομάγοι να αλλάζουν τα χαρακτηριστικά τους. Δεν χρειάζονταν ραβδί για κάτι τέτοιο. Με αυτή τη λογική ο Πέτιγκριου ήταν ο Νο 1 μάγος...


    Merlin the Great έγραψε:β οι ισχυρίσμοί σου είναι είναι αβάσιμοι. Πρώτον δεν ξέρουμε αν οντως ο Βολντεμορτ έμαθε τον Σεβερους να πετάει. Είναι κάτι που υπέθεσε η ΜακΓκόναγκαλ μετά τη φυγή του.

    Είναι βέβαιο, κατά τη γνώμη μου, ότι του το έμαθε ο Βόλντεμορτ. Διαφορετικά ο Σνέιπ θα το είχε ανακαλύψει μόνος του από τα προηγούμενα βιβλία. Όμως, έτυχε να το εκτελέσει, αφού βλέπουμε και το Βόλντι να το κάνει. Άρα...
    Αλλά ακόμα και να το έμαθε μόνος του, αυτό δείχνει την εκπληκτική ικανότητά του να εκτελεί μάγια εφάμιλα με του Άρχοντα του Σκότους!!! Πέτυχε, δηλαδή, ότι και ο ισχυρότερος σκοτεινός μάγος όλων των εποχών και σε μια ηλικία κατά πολύ μικρότερη...


    Merlin the Great έγραψε:Επίσης η ηλικία του μάγου δεν έχει καμία σχέση. Ο Νταμπλντορ ήταν 50 χρόνια μεγαλύτερος απο τον Βολντεμορτ όταν αναμετρήθηκαν και τον έτρεψε σε φυγή.

    Ο Ντάμπι, όμως, ήταν άλλη κλάση μάγου. Δεν μπορεί να τεθεί ως μέτρο σύγκρισης. Το λέει ξεκάθαρα στο 5ο βιβλίο μετά τα ξόρκια που δέχτηκε η ΜακΓκόναγκα ότι "δεν είναι ποια και τόσο νέα και ότι νεώτερη θα τους είχε διδάξει ένα καλό μάθημα". Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα. Παίζει ξεκάθαρο ρόλο η ηλικία. Δεν έχω να προσθέσω κάτι...


    Merlin the Great έγραψε:Η Μινέρβα ΜακΓκοναγκαλ απλά είχε τέτοιο ρόλο στην ιστορία που δεν μάθαμε αρκετά στοιχεία για αυτη. Δεν τη καθιστά ομως αυτό το γεγονός λιγότερο δυνατή. Ο Σέβερους ήταν μετά τον Ποτερ ο επόμενος πρωταγωνιστής της ιστορίας. Επρεπε να ξέρουμε στοιχεία.

    Αυτό λέω κι εγώ. Αν είχε μεγαλύτερη ισχύ, θα είχε και ενεργότερο ρόλο όπως πολλά άλλα μέλη του Τάγματος...


    Merlin the Great έγραψε:Υποστηρίζω τη Μινέρβα ΜακΓκόναγκαλ γιατί είχε μεγάλη αντοχή (εφαγε κατάστηθα 3-4 Stypefy και τη γλύτωσε φτηνά),

    Κάποιος νεώτερος δηλαδή θα τα είχε καταφέρει καλύτερα. Ήταν ερείπιο ακόμη κι όταν αποθεραπεύτηκε. Όταν ο Σνέιπ είχε αποχαυνωθεί με 3 ξόρκια εξεπαφής στο 3ο βιβλίο (γιατί αυτό ξεχάστηκε να αναφερθεί) με το που συνήλθε ανέλαβε δράση. Προχώρησε σε άμεσες ενέργειες. Η ΜακΓκόναγκαλ πέρασε πόσο καιρό στον Άγιο Μάνγκο...


    Merlin the Great έγραψε:Είδαμε πως κατείχε Σκοτείνες Τεχνες (To Imperio στον Κάρροου),

    Καλά, και ο Χάρι το έκανε. Μη μου πεις ότι θα νικούσε και αυτός με τη σειρά του τον Σνέιπ...

    Δεν είναι οι ισχυρισμοί μου ανίσχυροι. Καθόλου...



    Fear is in the eye of the beholder

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Motorcycle
    Witch-King
    Witch-King
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1320
    Ηλικία : 31
    Location : Minas Morgul
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Gia na dume..pff

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Witch-King Τετ Ιουν 30, 2010 12:33 am

    Ο Σεβ καλα τα λεει Μερλιν και οσο για τους ζωομαγους λες να χρησιμοποιουσαν ραβδι;;δηλαδη μετα πως θα ξαναγινονταν ανθρωποι;;αφου σαν ζωα δεν θα μπορουσαν να μιλησουν...η θα λεγαν ΓΑΒΓΙΣΙΟΥΣ;;;;; Razz:


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Witch-King στις Τετ Ιουν 30, 2010 12:37 am, 1 φορά



    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Purple_Dragon_by_deligaris

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 King

    Sev
    Sev
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 1500
    Ηλικία : 31
    Location : Athens
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Η τύχη μοιάζει να είναι εχθρική μαζί μου, έτσι που συχνά αυτό που σχεδιάζω ανατρέπεται και αυτό που επιθυμώ δεν το αποκτώ...

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Sev Τετ Ιουν 30, 2010 12:36 am

    rofl rofl rofl rofl rofl



    Fear is in the eye of the beholder

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Motorcycle
    Vindictus Viridian
    Vindictus Viridian
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 17209
    Ηλικία : 28
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: σημασία δεν έχει το τι κάνεις αλλα το πως και γιατί το κάνεις

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Vindictus Viridian Τετ Ιουν 30, 2010 12:29 pm

    παντως οι ισχυρισμοι σου σεβ δεν ειναι αβασιμοι κατα την γνωμη μου!!!!!οπως και πολλων αλλων!!!!!!!!!!απλα να στηριζουμε την γνωμη μας με επιχειρηματα μην πεταμε ενα σεβερους η μινερβα (το λεω για ποστς προηγουμενων)





    We are the hot ghosts of HarryWorld
    "Τι σου κάνω Λίλα μου!"
    - Chost Chickos

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Tumblr_static_severus-snape-in-deathly-hallows-gifs-hogwarts-professors-17276177-500-208

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Gentleeeeeeeee_zpsda022e6e
    Phyllida Spore
    Phyllida Spore
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 9260
    Ηλικία : 26
    Location : Απο εναν κοσμο που δεν υπαρχει...και που παραλληλα υπαρχει
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Let me be free. Let me fly!

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Phyllida Spore Τετ Ιουν 30, 2010 12:33 pm

    Μμμμμμμ δυσκολο.Μαλλον ο Σνεηπ μονο και μονο επειδη ξερει περισσοτερες καταρες κλπ για τις σκοτεινες τεχνες.Δεν ειναι θεμα εξυπναδας φυσικα
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Merlin the Great Τετ Ιουν 30, 2010 12:45 pm

    Sev έγραψε:
    Όχι. Αυτό δεν αποδεικνύει τίποτα. Όλοι οι ζωομάγοι μπορούσαν να μεταμορφώνονται κατά βούληση, όπως και οι
    μεταμορφομάγοι να αλλάζουν τα χαρακτηριστικά τους. Δεν χρειάζονταν ραβδί για κάτι τέτοιο. Με αυτή τη λογική ο Πέτιγκριου ήταν ο Νο 1 μάγος...

    O Πετιγκρίου τελικά απέδειξε οτι ήταν ισχυρός μάγος. Μπορεί να ήταν σιχαμένος αλλά αποδείχθηκε πολύ δυνατός. Μη ξεχνάς οτι δημιουργησε τόσο μεγάλη εκρηξη που σκοτώθηκαν 12 ανθρωποι. Σαφέστατα και ήταν δυνατός μαγός.

    Οι ζωομάγος δεν γεννιέσαι οπως αποδείχθηκε. Γίνεις. Σαφέστατα και ΟΛΟΙ οι ζωομαγοι ήταν πολύ ισχυροί για να καταφέρουν τη μεταμόρφωση. Μη περνάς στο ντούκου τις λεπτομέρειες.

    Sev έγραψε:Είναι βέβαιο, κατά τη γνώμη μου, ότι του το έμαθε ο Βόλντεμορτ. Διαφορετικά ο Σνέιπ θα το είχε ανακαλύψει μόνος του από τα προηγούμενα βιβλία. Όμως, έτυχε να το εκτελέσει, αφού βλέπουμε και το Βόλντι να το κάνει. Άρα...
    Αλλά ακόμα και να το έμαθε μόνος του, αυτό δείχνει την εκπληκτική ικανότητά του να εκτελεί μάγια εφάμιλα με του Άρχοντα του Σκότους!!! Πέτυχε, δηλαδή, ότι και ο ισχυρότερος σκοτεινός μάγος όλων των εποχών και σε μια ηλικία κατά πολύ μικρότερη...

    Ακριβώς. Κατα τη γνώμη σου. Εικάζεις. Δεν έχουμε κανένα στοιχείο πάνω σε αυτό. Επίσης το γεγονός οτι πετάει δεν τον κάνει ισχυρότερο σε μια μάχη. Ούτε αναφέρεται πουθενά οτι είναι ξόρκι Σκοτεινων Τεχνών. Δεν τον είδαμε να χειρίζεται ενα Fiendfyre να πετάει τον είδαμε.

    Sev έγραψε:Το λέει ξεκάθαρα στο 5ο βιβλίο μετά τα ξόρκια που δέχτηκε η ΜακΓκόναγκαλ ότι "δεν είναι ποια και τόσο νέα και ότι νεώτερη θα τους είχε διδάξει ένα καλό μάθημα". Νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα. Παίζει ξεκάθαρο ρόλο η ηλικία. Δεν έχω να προσθέσω κάτι...

    Δυστυχώς δεν θυμάσαι καλα το βιβλίο μαλλον. Η Μαντάμ Πομφρι λέει συγκεκριμένα "As if one of them could have Stunned Minerva McGonagall face-on by daylight!" δε λέει πουθενά ούτε οτι γέρασε ούτε τιποτα παρόμοιο. Απλά σχολιάστηκε το γεγονός οτι της επιτέθηκαν ύπουλα. Επιμένω στο οτι κάνεις λίγο επιπόλαιες κρίσεις. Το βιβλιο λεει άλλα.

    Sev έγραψε:Αυτό λέω κι εγώ. Αν είχε μεγαλύτερη ισχύ, θα είχε και ενεργότερο ρόλο όπως πολλά άλλα μέλη του Τάγματος...

    Πάλι μπερδεύεσαι. Οι χαρακτήρες ενός βιβλίου δεν παρουσιάζονται ανάλογα με την ισχύ τους. Αλλα με το ρόλο που έχουν στην ιστορία. Η Μινερβα δεν είχε τόσο στενή σχέση με την ιστορία του Ποτερ οσο ο Σνεηπ.

    Sev έγραψε:Όταν ο Σνέιπ είχε αποχαυνωθεί με 3 ξόρκια εξεπαφής στο 3ο βιβλίο (γιατί αυτό ξεχάστηκε να αναφερθεί) με το που συνήλθε ανέλαβε δράση. Προχώρησε σε άμεσες ενέργειες. Η ΜακΓκόναγκαλ πέρασε πόσο καιρό στον Άγιο Μάνγκο...

    Ο Σνεηπ δεν εφαγε 4 ξόρκια απο χρυσούχους! Εφαγε 3 ξόρκια απο 12χρονα παιδια. Δεν νομιζω να συγκρίνεται η ισχύς τους. Oυτε ξέρουμε μετά απο πόση ώρα συνήλθε. Δεν αναφέρεται συγκεκριμένα κάτι.


    Sev έγραψε:Δεν είναι οι ισχυρισμοί μου ανίσχυροι. Καθόλου...

    Συνεχίζω να πιστεύω πως δεν είναι ισχυροί ωστόσο.
















    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    Witch-King
    Witch-King
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1320
    Ηλικία : 31
    Location : Minas Morgul
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Gia na dume..pff

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Witch-King Τετ Ιουν 30, 2010 12:57 pm

    Καλά, τώρα το εξειδικεύσατε πολύ το θέμα
    Μέρλιν σκέψου ότι 3 παιδιά (δεν θυμάμαι σε πιο έτος) ο Σείριος , Τζέιμς και ο Πίτερ κατάφεραν να γίνουν ζωομάγοι χωρίς την βοήθεια άλλου προσώπου άρα αυτό δείχνει ότι δεν χρειάζονται τόσο μεγάλες μαγικές ικανότητες για να μπορέσεις να γίνεις ζωομάγος

    Σε αυτό που λες για τα ξόρκια που έριξαν στον Σνέιπ οκ θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν θυμάμαι καλά αφοπλίσιους του έριξαν.



    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Purple_Dragon_by_deligaris

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 King

    Vindictus Viridian
    Vindictus Viridian
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 17209
    Ηλικία : 28
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: σημασία δεν έχει το τι κάνεις αλλα το πως και γιατί το κάνεις

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Vindictus Viridian Τετ Ιουν 30, 2010 12:59 pm

    ναι αλλα αν δεν δινει πλεονεκτημα στην μαχη στο σεβερους το οτι πεταει δεν δινει και στην μακγκοναγκαλ το οτι γινεται γατα...οποτε τι το αναλυουμε???και απαντω μονος μου , το αναλυουμε γιατι ισως δεν βοηθανε στην μαχη αλλα τους κανει ισχυροτερους σαν μαγους γενικα....τωρα ομως αν καποιοι αμφισβητουν το ποσο δυνατος μαγος ηταν ο σνεηπ για να μπορει να πεταει αλλα δινουν συγχαρητηρια στην μακγκοναγκαλ που ηταν ζωομαγος τοτε οι δικες τους αποψεις ειναι αβασιμες....κατα την γνωμη μου και το να πετας και το να εισαι ζωομαγος θελει να εισαι ισχυρος...δεν μπορουμε το ενα ομως να το θεωρουμε σπουδαιο και το αλλο τιποτα....ε σιγα του το εμαθε ο βολντεμορντ....





    We are the hot ghosts of HarryWorld
    "Τι σου κάνω Λίλα μου!"
    - Chost Chickos

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Tumblr_static_severus-snape-in-deathly-hallows-gifs-hogwarts-professors-17276177-500-208

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Gentleeeeeeeee_zpsda022e6e
    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Merlin the Great Τετ Ιουν 30, 2010 12:59 pm

    Witch-King έγραψε:Καλά, τώρα το εξειδικεύσατε πολύ το θέμα
    Μέρλιν σκέψου ότι 3 παιδιά (δεν θυμάμαι σε πιο έτος) ο Σείριος , Τζέιμς και ο Πίτερ κατάφεραν να γίνουν ζωομάγοι χωρίς την βοήθεια άλλου προσώπου άρα αυτό δείχνει ότι δεν χρειάζονται τόσο μεγάλες μαγικές ικανότητες για να μπορέσεις να γίνεις ζωομάγος

    Σε αυτό που λες για τα ξόρκια που έριξαν στον Σνέιπ οκ θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν θυμάμαι καλά αφοπλίσιους του έριξαν.

    Aκριβως Witch King Αφοπλισιους του έριξαν. Απλά λιποθυμησε απο τη φορα που έπεσε στο τοίχο.

    Ο Νταμπλντορ εξηγεί στον Χάρι στο 3ο Βιβλίο πόσο δύσκολο και περιπλοκο ήταν να γίνει κάποιος ζωομάγος. Δεν το λέω εγώ. Η Rowling το λέει. Wink






    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    Witch-King
    Witch-King
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1320
    Ηλικία : 31
    Location : Minas Morgul
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Gia na dume..pff

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Witch-King Τετ Ιουν 30, 2010 1:02 pm

    Ναι αλλα για να το καταφερουν 3 μικροι μαγοι οσο περιπλοκο και να ειναι δεν δειχνει κατι, επισης ο Νταμλντοορ μπορει να το λεει στον Χαρι για να μην προσπαθησει και αυτος να γινει ζωομαγος(να μιμηθει τον πατερα του δηλαδη)



    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Purple_Dragon_by_deligaris

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 King

    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Τετ Ιουν 30, 2010 1:12 pm

    Ε όχι τώρα και να βγάλουμε ψεύτη τον Ντάμπλντορ για ό,τι είπε για τους ζωομάγους, είναι σαφές πως η Ρόουλινγκ ήθελε να δείξει πόσο μεγάλο ήταν το επίτευγμα του να γίνεις ζωομάγος για να το καταφέρουν 3 μικρά παιδιά. Το οτι το κατάφεραν δεν σημαίνει πως ήταν εύκολο, σημαίνει πως ήταν ικανοί και με πείσμα.



    Mischief managed.
    Witch-King
    Witch-King
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1320
    Ηλικία : 31
    Location : Minas Morgul
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Gia na dume..pff

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Witch-King Τετ Ιουν 30, 2010 1:15 pm

    Ο Νταμπλντορ εκανε πολλα πραγματα για να προστατευσει τον Χαρι..δεν τον αποκαλεσα ψευτη Happy



    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Purple_Dragon_by_deligaris

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 King

    Merlin the Great
    Merlin the Great
    Administrator
    Adviser to Minister
    Administrator Adviser to Minister


    Αριθμός μηνυμάτων : 35470
    Ηλικία : 864
    Location : Elven Kingdom
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Οι στιγμές για να γίνουν αναμνήσεις χρειάζονται αγάπη. Το HarryWorld είναι αγάπη

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Merlin the Great Τετ Ιουν 30, 2010 1:15 pm

    ^+1

    Μη ξεχνάτε οτι περιγράφει τους Σειριο και Τζεημς ως ιδιοφυΐες!!

    Εννοειται πως ήταν πολύ δύσκολο το να γίνει κάποιος ζωομάγος. Κι αυτο αποδεικνύει τη σημαντικότητα του.






    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Image10


    Waldorf

    House of Westeros:
    Sylvie Lovegood
    Sylvie Lovegood
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 15673
    Ηλικία : 26
    Location : Bon Temps
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μωρέ ποια ηθική και ποια αξιοπρεπεία....Τα μόνα χαρακτηριστικά που σε καθιστούν άνθρωπο, κατ εμέ, είναι η ειλικρίνεια κι η αυθεντικότητα.

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Sylvie Lovegood Τετ Ιουν 30, 2010 1:31 pm

    Η θέληση τους και η αγάπη τους για τον Λούπιν τους βοήθησε να γίνουν ζωομάγοι!
    Το να πετάει κάποιος δεν είναι ιδιαίτερο επίτευγμα στον κόσμο των μάγων!Εξάλλου μπορεί να ήταν σκοτεινή τέχνη και γι αυτό η Μακγκοναγκαλ δεν ασχολήθηκε με αυτό!Αν ήταν χρήσιμο και ανήκε στην λευκή μαγεία σίγουραθα το ήξερε η Μακγκόναγκαλ!Το ότι έχεις κάποιες σημαντικές δυνάμεις δεν σε κάνει δυνατότερο σην μάχη!Εγώ πιστεύω ότι για λόγους εφυίας και εμπειρίας θα νικούσε η Μακγκόναγκαλ.Ο Σνέιπ ήταν πολύ ποιο αδύναμος από αυτή και είχε λιγότερες εμπειρίες.Αλλά ποτέ δεν ξέρουμε τι θα γινόταν!



    Yes i Am a Shadowhunter
    Demons beware

    ΜΜΚΓΘ:

    We love Zeus
    Witch-King
    Witch-King
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1320
    Ηλικία : 31
    Location : Minas Morgul
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Gia na dume..pff

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Witch-King Τετ Ιουν 30, 2010 1:33 pm

    Το να πετάει κάποιος δεν είναι ιδιαίτερο επίτευγμα στον κόσμο των μάγων!

    Ελα τωρα...τεραστιο επιτευμα ειναι..πολλοι λιγοι μπορουν



    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Purple_Dragon_by_deligaris

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 King

    Sylvie Lovegood
    Sylvie Lovegood
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 15673
    Ηλικία : 26
    Location : Bon Temps
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μωρέ ποια ηθική και ποια αξιοπρεπεία....Τα μόνα χαρακτηριστικά που σε καθιστούν άνθρωπο, κατ εμέ, είναι η ειλικρίνεια κι η αυθεντικότητα.

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Sylvie Lovegood Τετ Ιουν 30, 2010 2:06 pm

    Witch-King έγραψε:
    Το να πετάει κάποιος δεν είναι ιδιαίτερο επίτευγμα στον κόσμο των μάγων!

    Ελα τωρα...τεραστιο επιτευμα ειναι..πολλοι λιγοι μπορουν

    Κοίτα ,αν είναι μαύρη μαγεία φυσικό δεν είναι να μπορούν λίγοι;Επείσης μπορεί να είναι και κάποιο ξόρκι πο χάθηκε με τον χρόνο και να το ήξερε μόνο ο Βόλντι.



    Yes i Am a Shadowhunter
    Demons beware

    ΜΜΚΓΘ:

    We love Zeus
    Witch-King
    Witch-King
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1320
    Ηλικία : 31
    Location : Minas Morgul
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Gia na dume..pff

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Witch-King Τετ Ιουν 30, 2010 2:12 pm

    Και εγω ΜΠΟΡΕΙ να ειμαι ξανθος γαλανοματης..ελα τωρα δεν ειναι λιγοι οι σκοτεινοι μαγοι..



    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Purple_Dragon_by_deligaris

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 King

    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Τετ Ιουν 30, 2010 2:17 pm

    Sylvie Lovegood έγραψε:Η θέληση τους και η αγάπη τους για τον Λούπιν τους βοήθησε να γίνουν ζωομάγοι!
    Το να πετάει κάποιος δεν είναι ιδιαίτερο επίτευγμα στον κόσμο των μάγων!Εξάλλου μπορεί να ήταν σκοτεινή τέχνη και γι αυτό η Μακγκοναγκαλ δεν ασχολήθηκε με αυτό!Αν ήταν χρήσιμο και ανήκε στην λευκή μαγεία σίγουραθα το ήξερε η Μακγκόναγκαλ!Το ότι έχεις κάποιες σημαντικές δυνάμεις δεν σε κάνει δυνατότερο σην μάχη!Εγώ πιστεύω ότι για λόγους εφυίας και εμπειρίας θα νικούσε η Μακγκόναγκαλ.Ο Σνέιπ ήταν πολύ ποιο αδύναμος από αυτή και είχε λιγότερες εμπειρίες.Αλλά ποτέ δεν ξέρουμε τι θα γινόταν!

    To οτι ο Βόλντεμορτ πετούσε, είχε δημιουργήσει τεράστιο σοκ στους υπόλοιπους μάγους, ήταν κάτι παραπάνω από απλά σημαντικό επίτευγμα!



    Mischief managed.
    Sylvie Lovegood
    Sylvie Lovegood
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 15673
    Ηλικία : 26
    Location : Bon Temps
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/05/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Μωρέ ποια ηθική και ποια αξιοπρεπεία....Τα μόνα χαρακτηριστικά που σε καθιστούν άνθρωπο, κατ εμέ, είναι η ειλικρίνεια κι η αυθεντικότητα.

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Sylvie Lovegood Τετ Ιουν 30, 2010 2:19 pm

    Σπόιλερ:

    Και που ξέρω εγώ ότι ο Βόλντι επειδή δεν τους εμπιστευόταν τους άλλους το αποκάλυψε μόνο στον Σνέιπ!



    Yes i Am a Shadowhunter
    Demons beware

    ΜΜΚΓΘ:

    We love Zeus
    Vindictus Viridian
    Vindictus Viridian
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 17209
    Ηλικία : 28
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: σημασία δεν έχει το τι κάνεις αλλα το πως και γιατί το κάνεις

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Vindictus Viridian Τετ Ιουν 30, 2010 2:44 pm

    την μπελα την εμπιστευοταν πολυ!!!!!την ειδαμε να πεταει?????ο γκριντελβαλντ ηταν επισης σκοτεινος μαγος......τον ειδαμε να πεταει?????οχι....ε οποτε και σκοτεινη μαγεια να ειναι πρεπει να εισαι αρκετα ισχυριος για να το κανεις αλλιως ολοι οι σκοτεινοι μαγοι θα ηταν στον αερα!!!!!!





    We are the hot ghosts of HarryWorld
    "Τι σου κάνω Λίλα μου!"
    - Chost Chickos

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Tumblr_static_severus-snape-in-deathly-hallows-gifs-hogwarts-professors-17276177-500-208

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Gentleeeeeeeee_zpsda022e6e
    Sev
    Sev
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 1500
    Ηλικία : 31
    Location : Athens
    Ημερομηνία εγγραφής : 21/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Η τύχη μοιάζει να είναι εχθρική μαζί μου, έτσι που συχνά αυτό που σχεδιάζω ανατρέπεται και αυτό που επιθυμώ δεν το αποκτώ...

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Empty Απ: Minerva McGonagall vs Severus Snape

    Δημοσίευση από Sev Τετ Ιουν 30, 2010 2:45 pm

    Merlin the Great έγραψε:

    O Πετιγκρίου τελικά απέδειξε οτι ήταν ισχυρός μάγος. Μπορεί να ήταν σιχαμένος αλλά αποδείχθηκε πολύ δυνατός. Μη ξεχνάς οτι δημιουργησε τόσο μεγάλη εκρηξη που σκοτώθηκαν 12 ανθρωποι. Σαφέστατα και ήταν δυνατός μαγός.

    Οι ζωομάγος δεν γεννιέσαι οπως αποδείχθηκε. Γίνεις. Σαφέστατα και ΟΛΟΙ οι ζωομαγοι ήταν πολύ ισχυροί για να καταφέρουν τη μεταμόρφωση. Μη περνάς στο ντούκου τις λεπτομέρειες.

    Ο Πέτιγκριου δεν ήταν καθόλου δυνατός. Στις εξετάσεις δεν είχε γράψει καλά στην άμυνα εναντίων των σκοτεινών τεχνών, ήταν αδέξιος και είχα κάνει αμέτρητα λάθη (για τα οποία τιμωρήθηκε από τον Βόλντι) και φυσικά ζωομάγος έγινε με τη βοηθεία των Τζέιμς, Σείριο. Όπως λέει και το βιβλίο μόνος του δε θα κατάφερνε τίποτα. Αν συνεχίζεις να θεωρείς ότι ήταν δυνατός μάγος και μάλιστα πολύ...

    Merlin the Great έγραψε:
    Ακριβώς. Κατα τη γνώμη σου. Εικάζεις. Δεν έχουμε κανένα στοιχείο πάνω σε αυτό. Επίσης το γεγονός οτι πετάει δεν τον κάνει ισχυρότερο σε μια μάχη. Ούτε αναφέρεται πουθενά οτι είναι ξόρκι Σκοτεινων Τεχνών. Δεν τον είδαμε να χειρίζεται ενα Fiendfyre να πετάει τον είδαμε.

    Μέρλιν τα αξήγησα όλα πολύ ωραία. Γιατί δεν βλέπεις το προφανές. Λέω και ξαναλέω τα ίδια πράγματα. Είτε του το δίδαξε ο Βόλντι είτε το έμαθε μόνος του, που είναι ακόμη πιο εντυπωσιακό. Δε χρειάζεται να είναι ένα ξόρκι Σκοτεινών Τεχνών για να είναι δυνατό. Τον είδαμε να πετάει, μόνο αυτόν και τον Άρχοντα του Σκότους. Μόνοι αυτοί είχαν ανακαλύψει τον τρόπο. Αυτό δείχνει την απίστευτη ικανότητά τους. Το Fiendfyre το εκτέλεσε ο Κράμπε. Τι να λέμε τώρα...

    Merlin the Great έγραψε:


    Ο Σνεηπ δεν εφαγε 4 ξόρκια απο χρυσούχους! Εφαγε 3 ξόρκια απο 12χρονα παιδια. Δεν νομιζω να συγκρίνεται η ισχύς τους. Oυτε ξέρουμε μετά απο πόση ώρα συνήλθε. Δεν αναφέρεται συγκεκριμένα κάτι.


    Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία από ποιον. Το ξόρκι ίδιο είναι. Ο Χάρι μπορούσε από το 3 να εκτελεί το ξόρκι του Προστάτη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η δύναμή του Προστάτη θα ήταν πιο αδύναμη από την αντίστοιχη ενός ενήλικου μάγου. Αν θυμάσαι αυτοί οι 3 νίκησαν τον Βόλντι, όταν όλοι οι Χρυσούχοι τα έκαναν μπαντάρα. Και πίστεψέ με αν ήταν ο Σνέιπ στη θέση της ΜακΓκόναγκαλ θα τα είχε αποφύγει τα ξόρκια...
    Και ο Σνέιπ συνήλθε ύστερα από ένα μισάωρο πάνω-κάτω...


    Οι ικανότητες μονομαχίας του Σνέιπ ήταν αξεπέραστες. Έκανε σκόνη τον Χάρι στο τέλος του 6, χωρίς καν να προσπαθήσει. Είχε επινοήσει ξόρκια της δύναμης του "Σεκτουμσέμπρα" από παιδί. Και είχε το θάρρος και τη δύναμη να φέρει εις πέρας κάθε αποστολή που του ανέθεσε ο Βόλντεμορτ. Και δεν ήταν και οι ευκολότερες...

    Νομίζω ότι μετά από τους Ντάμπι, Βόλντι ήταν ο ισχυρότερος μάγος μαζί με τον Κίνγκσλι και τον Σείριο. Δεν μπαίνω στον κόπο να αναφέρω καν την Μπέλα. Αν χάνεις από τη Μόλι Ουέσλι...



    Fear is in the eye of the beholder

    Minerva McGonagall vs Severus Snape - Σελίδα 4 Motorcycle

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μάης 10, 2024 1:31 pm