.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+13
Cassiopeia Black
Romilda Vane
Luna Scamander
Leonie Vernier
Christy
AliceCullen
Morgan le Fay
Madame Maxime
SiMoS
BaGGoS
Necro-Chriss
Tom Marvolo Riddle
Anastasia Black
17 απαντήσεις

    Μουσικό Γυμνάσιο

    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσικό Γυμνάσιο

    Δημοσίευση από Romilda Vane Πεμ Σεπ 27, 2012 11:36 pm

    ^^ ναι αλλα εκτος απο μουσικο ειναι και σχολειο. Πρεπει να συνδυαζει και τα δυο.

    Παντως θα ηθελα πολυ να ηταν ετσι και τα κανονικα σχολεια, ή τουλαχιστον να περνανε πιο σοβαρα αυτα τα μαθηματα (μουσικη κτλ), κι'ας τα βαζανε επιλογης -για να πηγαινουν αυτοι που ενδιαφερονται και να μη χαλαει το μαθημα απο τους υπολοιπους που βαριουνται... στο μαθημα μουσικης στο γυμνασιο λεγαμε καθε φορα το ιδιο τραγουδι, δηλαδη νισαφι πια. facepalm Ποσο χατζηγιαννη να αντεξεις, ακομα και στην 1η γυμνασιου? Razz


    Τωρα δεν ξερω τι γινεται με τα μουσικα... Ελπιζω να μην πανε για κλεισιμο.. erimi



    ghgh
    hhg
    hy
    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 2yv6ngk
    Reveal your secrets:
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσικό Γυμνάσιο

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Πεμ Σεπ 27, 2012 11:53 pm

    ^Το ψεγάδι βέβαια είναι πως παραμελούνται μεν τα κανονικά μαθήματα και καλά για τα μουσικά μαθήματα, όργανο από κει μόνο δε βγάζεις δε.

    Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τα Μ.Γ. ή τους μαθητές του, προς Θεού, ίσα-ίσα κι εγώ ήθελα κάποτε να πάω. Razz Αλλά ξέρω πολλά παιδιά που πήγαν/πάνε σε μουσικά σχολεία και δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα, αν αναλογιστείτε ότι τους περισσότερους τους ξέρω από το ωδείο. :P Χωρίς παρεξήγηση, αλλά για εμένα θα αξιζε να πάω σε μουσικό σχολείο εάν αυτό αντικαθιστούσε το ωδείο, πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν γίνεται. Αν θες να πας για να κάνεις το ψώνιο σου, ή να μάθεις μουσική γενικής παιδείας και σου φτάνει αυτό οκ, αλλά αν είναι να πηγαίνες και μετά να πας και 3-4 φορές τη βδομάδα ωδείο και φροντιστήρια αφού τα μαθήματα παραμελούνται...ε να το βράσω. :P

    Άποψή μου, μην αρπαχτεί κανείς. :P



    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Ypo
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσικό Γυμνάσιο

    Δημοσίευση από Romilda Vane Παρ Σεπ 28, 2012 12:09 am

    ^Συμφωνω giveup

    Ασε που νομιζα οτι αν παω εκει θα βγω με ντραμς, κιθαρα και βαλε στο τσεπακι. Laughing

    Αλλα αν ειναι ετσι οπως τα λες, χαλαει το πραγμα Razz



    ghgh
    hhg
    hy
    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 2yv6ngk
    Reveal your secrets:
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσικό Γυμνάσιο

    Δημοσίευση από Amycus Παρ Σεπ 28, 2012 11:58 am

    Στο μουσικό γυμνάσιο δεν μαθαίνεις ούτε όργανο,ούτε αρμονία.Πρέπει να είσαι έτοιμος για να δώσεις εξετάσεις ώστε να μπεις και όταν βγείς το πολύ-πολύ να ξέρεις να γρατζουνάς κανά τζουρά ή να φαλτσάρεις στο κανονάκι.Η αρμονία στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι το υποχρεωτικό της αρμονίας (Α΄-Β΄-Γ΄) την οποίο εύκολα μαθαίνεις σε ένα ωδείο και αν είσαι διαβαστερός την κάνεις δύο χρονάκια.Ποτέ δεν είχα καλή άποψη για τα μουσικά γιατί δεν κάνουν μουσική.Πασάλειμμα κάνουν.Αν θες να βγεις μουσικός δεν πας ούτε μουσικό γυμνάσιο ούτε μουσικολογία στο πανεπιστήμιο,απλά μελετάς με τις ώρες μουσική.Και θα το πω και δεν έχω κανέναν πρόβλημα να κοντραριστώ άγρια,οι θεωρητικοί της μουσικής δεν είναι μουσικοί.Δεν έχει κανένα νόημα να αναλύεις την appasionata του Beethoven αν δεν μπορείς να παίξεις την appasionata του Beethoven.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Gg10
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσικό Γυμνάσιο

    Δημοσίευση από Hecate Παρ Σεπ 28, 2012 12:28 pm

    ^Και αυτό ισχύει σε όλες τις τέχνες.



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Ws1999D
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσικό Γυμνάσιο

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Παρ Σεπ 28, 2012 1:10 pm

    Amycus έγραψε:Στο μουσικό γυμνάσιο δεν μαθαίνεις ούτε όργανο,ούτε αρμονία.Πρέπει να είσαι έτοιμος για να δώσεις εξετάσεις ώστε να μπεις και όταν βγείς το πολύ-πολύ να ξέρεις να γρατζουνάς κανά τζουρά ή να φαλτσάρεις στο κανονάκι.Η αρμονία στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι το υποχρεωτικό της αρμονίας (Α΄-Β΄-Γ΄) την οποίο εύκολα μαθαίνεις σε ένα ωδείο και αν είσαι διαβαστερός την κάνεις δύο χρονάκια.Ποτέ δεν είχα καλή άποψη για τα μουσικά γιατί δεν κάνουν μουσική.Πασάλειμμα κάνουν.Αν θες να βγεις μουσικός δεν πας ούτε μουσικό γυμνάσιο ούτε μουσικολογία στο πανεπιστήμιο,απλά μελετάς με τις ώρες μουσική.Και θα το πω και δεν έχω κανέναν πρόβλημα να κοντραριστώ άγρια,οι θεωρητικοί της μουσικής δεν είναι μουσικοί.Δεν έχει κανένα νόημα να αναλύεις την appasionata του Beethoven αν δεν μπορείς να παίξεις την appasionata του Beethoven.

    Θα διαφωνήσω μαζί σου κάθετα. Στο μουσικό γυμνάσιο μαθαίνεις, και όργανο, και αρμονία. Εμείς σε 2μιση χρόνια βγάλαμε από την αρχή όλη την θεωρία και την καταλάβαμε ΟΛΟΙ (και πρόσεξε να δεις, οι μισοί από μας πήγαιναν ήδη αρμονία) και στα μισά της 3ης γυμνασίου ξεκινήσαμε αρμονία. Φυσικά και είναι η υποχρεωτική αρμονία και όχι η ειδική. Μουσικό σχολείο, ναι, αλλά δεν θα βγουν όλοι από εκεί με δίπλωμα σε κάποιο όργανο, ούτε θα χουν τελειώσει σύνθεση ΙΙ. Προσωπικά έχω κάτσει 3 χρόνια εκεί πέρα, και δεν ξέρω αν φτάνουν στην ειδική αρμονία. Οπότε αυτό άστο.
    Καλά, και ποιος σου είπε πως από το Μουσικό Σχολείο βγαίνεις μουσικός; Ούτε από μουσικολογία βγαίνεις μουσικός. Ακόμα κι αν πάρεις πτυχίο, δίπλωμα, και μετά το αφήσεις για κανά χρόνο, αυτό σε αναιρεί ως μουσικό. Η πολύωρη ενασχόληση όπως είπες είναι αυτή που σε κάνει μουσικό κάποια στιγμή. Και το μουσικό δε διαφέρει. Προσθέτονται ώρες και δημιουργούνται μουσικά σχολεία όχι για να γίνουν πασαλείμματα, σε διαβεβαιώ. Προσωπικά στο γυμνάσιο δεν ήξερα τι ήθελα και δεν ήξερα τι να αφήσω στη μέση και τι να παρατήσω και με κηνυγούσαν οι καθηγητές μου για αυτό, και του μουσικού σχολείου και του ωδείου. Και σου μιλάω για καθηγητές μουσικής. Σε αυτά τα τρία χρόνια πέρασα από 3 διαφορετικούς καθηγητές πιάνου με απόλυτη συνοχή ( ο ένας συνεχίζοντας από εκεί που έχει αφήσει ο άλλος, δίνοντας βάση στις αδυναμίες μου) 1 καθηγήτρια θεωρίας αρμονίας, 1 καθηγητή κιθάρας (τον οποίο μάλιστα βασάνισα με την απόλυτη δική μου αδιαφορία), 3 καθηγητές ταμπουρά (η ύλη εκεί ήταν προκαθορισμένη για το κάθε έτος οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα διαδοχής καθηγητών) και παρακολούθησα αρκετά μαθήματα άλλων καθηγητών και άλλων μουσικών οργάνων. Και σε διαβεβαιώ πως δεν κάναν πασαλείμματα. Και δεν φταίει ούτε ένα μουσικό σχολείο ούτε το πασάλειμμα που λες. Ναι, το ΜΓ δεν σε κάνει μουσικό. Εσύ κάνεις τον εαυτό σου μουσικό. Αν πας ΜΓ, και έχεις καθημερινή επαφή με την μουσική, με ανθρώπους οι οποίοι θέλουν να σε διδάξουν για να γίνεις καλύτερος, κάνετε ιστορία μουσικής και βυζαντινή μουσική και κάθε μέρα έχεις επαφή με μουσικά όργανα και πας σπίτι σου και τραβήξεις ένα Χ, μην κάνοντας εξάσκηση, τότε είναι δικό σου λάθος. Το μουσικό σου δίνει τα εφόδια, εσύ τα χρησιμοποιείς. Ένα παιδί που ήταν να ξεκινήσει η χρονιά μας και να πάει 1η λυκ, άφησε το μουσικό γιατί τον δέχτηκαν σε πανεπιστήμιο μουσικής στην αμερική. μη με ρωτάς τμήμα, αλλά είχε να κάνει με πρακτικά πράγματα. Το παιδί όχι μόνο είχε να πάρει το δίπλωμά του την προηγούμενη χρονιά, αλλά είχε εξτρά ύλη από το μουσικό, και τις 3-4 καθηγήτριες που σε κάθε γιορτή ή ακρόαση (και αυτά τα events γίνονται κάθε λίγο και λιγάκι, δουλεμένα με μουσική, χορωδίες και ιστορίες, όχι αστεία και ποιήματα μόνο) που η καθεμιά τους ζητούσε από κανένα 6σέλιδο κομμάτι για την πλάκα τους. Ένας συμμαθητής μου φέτος πηγαίνει στην ακαδημία της Σόφιας, ενώ μία άλλη συμμαθήτριά μου δεν θα εκπλησσόμουν αν μάθαινα πως είναι στο σπίτι της με σύφιλη και έγκυος. Το μουσικό είναι πολυπολιτισμικό. Όχι, δεν γίνονται όλοι μουσικοί, σωστότατα το είπες. Αλλά μη βγάζεις το μουσικό τον κακό της υπόθεσης. Δεν το λέω με καμμία υπερβολή, όποιον μουσικό καθηγητή (και κανονικό, και πρόσεξε; τα 15-16άρια που μας βάζανε, σε κανονικά σχολεία ήταν 12-13άρια και μας το ξεκαθάριζαν πως ο μόνος λόγος που μας τα έβαζαν ήταν λόγω φόρτου μουσικής) έχω γνωρίσει, ήταν ανοιχτός, μεταδοτικός ως καθηγητής, και πάνω από όλα είχε πάθος για αυτό που έκανε. Ήταν δάσκαλος. Στο μουσικό της θεσσαλονίκης μέχρι και από τους ορομίσθιους γνωρίζω πως έχουν μεταπτυχιακά στην μουσική. Βέβαια το πτυχίο δεν σε κάνει μουσικό. Αλλά μία βόλτα εκεί πέρα 5 χρόνια πριν, και θα έβλεπες αν το μουσικό κάνει πασαλείμματα όσον αφορά την διδασκαλία των μαθητών του.
    Και εκτός αυτού, δεν κάναμε μόνο μουσική. Τα σύνολα ήταν κάτι σαν δραστηριότητα που έπρεπε να επιλέξεις. Έχει σύνολο Χατζιδάκι, παραδοσιακής μουσικής, φωτογραφίας, θεάτρου, ευρωπαϊκής χορωδίας, κιθάρας, κρουστών, ορχήστρας, εικαστικών και πολύ πράμα ακόμα.
    Ας καταλήξω σε αυτό: το μουσικό γυμνάσιο είναι φορέας γνώσεων και στην ουσία, είναι μία ευκαιρία. Αν θέλεις, την εκμεταλλεύεσαι, αν δε θες, πάλι καλώς.







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσικό Γυμνάσιο

    Δημοσίευση από Amycus Παρ Σεπ 28, 2012 2:43 pm

    Mα δεν λέμε τίποτα διαφορετικό.
    Η θεωρία είναι τίποτα.Συγχορδίες,κλίμακες,διαστήματα,μέτρημα.Αυτό δεν είναι ύλη γυμνασίου.Είναι ύλη δημοτικού.Το να βρω ένα διάστημα 4ης αυξημένο στην 2α γυμνασίου και να χτυπάω τα τρίηχα στον σωστό ρυθμό δεν είναι αποδεκτό για παιδιά 14 χρονών κατά την γνώμη μου.Πρέπει να μιλήσουμε για αρμονία.Που και αυτή είναι θέμα για το γυμνάσιο.Γιατί το να λύσω αρμονικές αλυσίδες στα 15 και να γυρίσω σε αναστροφή 6/4 χωρίς να κάνω παράλληλες όγδοες δεν είναι και το δυσκολότερο πρόβλημα για αυτές τις ηλικίες.Αλλά επειδή δεν γεννήθηκαν όλοι Mozart,θα το δεχτώ.Χωρίς το ωδείο το μουσικό γυμνάσιο χωλαίνει.Θέλει τα δεκανίκια του.Να δεχτώ ότι ο μαθητής θα έρθει σε επαφή με άλλα όργανα ή θα ενταχθεί σε μία χορωδία ή μαθητική ορχήστρα.Το θέμα είναι ότι αν δεν έχει βαρέσει μαθήματα βιολιού στο ωδείο,δεν θα μάθει ποτέ να παίζει το λα σε ανοιχτή θέση.Εκεί είναι το πρόβλημά μου,ότι το ωδείο είναι η βάση που ψιθυρίζουν μεταξύ τους οι καθηγητές των μουσικών γυμνασίων.Και η αποστολή των μουσικών λυκείων είναι να στείλουν μαθητές στο μουσικών σπουδών.Μπορούν όμως; Με το υποχρεωτικό της αρμονίας δεν μπαίνεις γιατί απλά τα θέματα θα είναι άγνωστο πεδίο.Αν δεν έχεις τρέξει κατοστάρι στον Dubois δεν παίζει να μπορέσεις να λύσεις θέματα.Όσο για το dictee είναι άλλο θέμα.Που θέλω να καταλήξω; Οτι θα ήταν πιό συνεπές να μιλάμε για συμπληρωματική δουλειά στην ήδη υπάρχουσα ωδειακή βάση των μαθητών και για εξτρα ενασχόληση για ένα παιδί που γουστάρει την μουσική παρά για μουσικές σπουδές.Είναι κάργα καταχρηστικός ο όρος.Όπως και οι καθηγητάδες των μουσικών σπουδών στα επιμέρους πανεπιστήμια που βαπτίζουν μουσικολόγους τους αποφοιτήσαντες.Μουσικολόγος χωρίς δίπλωμα οργάνου ορχήστρας,αντίστιξη και φούγκα,σύνθεση και διεύθυνση ορχήστρας (στην πράξη) δεν ονομάζεσαι ούτε για αστείο.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Gg10
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσικό Γυμνάσιο

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Παρ Σεπ 28, 2012 5:38 pm

    Θα σε διορθώσω σε κάτι, ενώ στα υπόλοιπα, προς το τέλος του ποστ σου έχεις δίκιο. Το μουσικό σχολείο έχει κάποιες εισαγωγικές εξετάσεις ενός συγκεκριμένου επιπέδου στα γραπτά (στην ουσία είναι ακουστικές που εξασκούν το αυτί και την ικανότητα του παιδιού προς την μουσική) και οι πρακτικές εξετάσεις που έχουν να κάνουν με όργανο, επανάληψη ήχου στο μεταλλόφωνο και προαιρετικά τραγούδι. ΕΚΕΙ, είναι που φαίνεται το επίπεδό σου. Άλλος μπορεί να παίξει Oestern από το 15άρι το παιδικό, άλλος μπορεί να παίξει συμφωνία Μπετόβεν. Από κει γίνεται και η κατάταξη των μαθητών. Ακόμα κι αν δεν ξέρεις όργανο και περάσεις, κυρίως τους ενδιαφέρει να έχεις κλίση προς αυτό αλλά και μουσικό αυτί. Πχ, κάποιο παιδί που είναι πρώτο μέση και δώσει για μουσικό, από κει θα τον πιάσει ο καθηγητής πιάνου και θα προχωρήσουν μαζί. Αν άλλος δεν έχει μουσικές γνώσεις, ο καθ θα τον πιάσει από τον Beyer και το κατοστάρι του Λεμουάν αργότερα. Εγώ για να προλάβω τις εξετάσεις μου από κατωτέρα σε μέση είχα πηδήξει το πρώτο Kuhlau και πήγα κατευθείαν στο 2ο. Η καθηγήτρια στο σχολείο κάλυψε αυτό μου το κενό, εκεί που η καθηγήτριά μου στο ωδείο έδωσε περισσότερη σημασία στο να προλάβω την εξέταση. True, όταν είσαι σε ανώτερο επίπεδο από τους άλλους (ας θέσουμε μέση +), το ωδείο δεν το παρατάς, χρειάζεσαι ό, τι μπορείς να πάρεις και από μουσικό και από ωδείο. Αλλά από προκαταρκτικά μέχρι 3η κατωτέρα, το μουσικό σε καλύπτει. Και στην ουσία είναι η προσωπική προσπάθεια που θα κάνεις. Αν ένα παιδί 2ας 3ης λυκ είναι 2α 3η ανωτέρα, οι 2 διδακτικές ώρες στην ουσία θα είναι έρχομαι, παίζω αυτό που έχω ξεσκίσει στο σπίτι, ο καθηγητής κάνει σχόλια παρατηρήσεις και συνεχίζω από κει. Δεν θα τον έχω από πάνω μου για επόπτη. Έχω μάθει πως γίνεται η δουλειά.

    Τώρα, για τα θεωρητικά, τα παίρνουν από την αρχή. Κανείς δεν περιμένει από όλα τα 75 παιδιά που δέχονται στο μουσικό να είναι άρτιοι γνώστες ειδικής αρμονίας και να ξεκινήσω από το γυμνάσιο φούγκα. Το μουσικό δεν είναι κάποια posh ιδιωτική σχολή που δέχεται τους καλύτερους των καλύτερων, είναι ένα μέρος για να μάθεις από το μηδέν και να χτίσεις.

    Και καλώς ή κακώς δεν ξεκίνησαν όλοι να μαθαίνουν, ούτε είχαν την ευκαιρία να διδαχτούν μουσική από μικρή ηλικία :/

    Εν κατακλείδι, συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά lower your standards.







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Μουσικό Γυμνάσιο - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσικό Γυμνάσιο

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Πεμ Φεβ 28, 2013 7:13 pm

    Δεν ξέρω πραγματικά καθόλου πως είναι ένα μουσικό σχολείο. Το πολύ πολύ να βρίσκεται ένα στο Ηράκλειο , αλλιώς όλη η υπόλοιπη Κρήτη( viking Cool ) δεν πιστεύω να έχει!

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μάης 17, 2024 6:33 am