.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+62
penny12000
Arcturus Regulus Black
Druella Black
Αlbus Dumbledοre
Adriana Weasley
RosalieSnapeHale
Lena*
Antioch Peverell
Eleanna Lovegood
princessmaggie
Vasilisp
Amycus
Eleniotis
Nicolas Flamel
Isabelle Lightwood
Harry Potter Black
malfoi1999
Σελήνη
Bella Black
Maria Granger
Berenice
SophieHogwarts
Herpo The Foul
averypotterfan
Lucy Weasley
Anactaciaa_Rosetta
Christina Granger
vaG
Helena Ravenclaw
agnostos
Sorazal the Erised
Sirius Black
Andros the Invincible
Nena Cahill-Malfoy
Merlin the Great
Minerva McGonagall
ΥΠΟΚΙΝΗΤΗΣ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ
fanny
Agapame.Harry<3
Maria Lovegood
Albus_Dum
Hermione Granger.
Clary Fray
Leroy Jethro Gibbs
ΑΦΡΟ
RemousLoupin
Hermione GrangerWeasley
Eileen Prince
Dimitris el Mago Secreto
Melrose
elliza
Rea
Cassandra Black
slsnakes4
anthian9
Merlin Longstaff
Godric
Morgan le Fay
Tina Riddle
Tom Marvolo Riddle
December Princess
WHiTeNighT
66 απαντήσεις

    Απορίες

    Eleniotis
    Eleniotis
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ηλικία : 33
    Location : Αγγλία
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Eleniotis Δευ Ιαν 23, 2012 11:06 pm

    Στο έβδομο βιβλίο, στη σελ. 648, την ώρα που γίνεται η μάχη μεταξύ Βόλντερμοντ και Χάρι, η Ρόουλινγκ αναφέρει πως ο Χάρι σήκωσε το ραβδί του (για να ρίξει το ξόρκι στον Βόλντερμοντ) εναποθέτοντας τις ελπίδες του στον ουρανό.
    Γιατί αυτό; Εννοώ σε τι εξυπηρετούσε ο ουρανός; Πιο πριν ο ήλιος είχε "λούσει" και τους δύο ταυτόχρονα και η Ρόουλινγκ τόνισε στο βιβλίο πως ο Χάρι έβλεπε τον Βόλντερμοντ σαν μια "θολή φλεγόμενη σιλουέτα". Μήπως ευχόταν ο Χάρι να τον βλέπει και ο Βόλντερμοτν έτσι για να αστοχήσει η κατάρα του; Προσωπικά εμένα μου φαντάζει λίγο περίεργο αυτό. Τέσπα θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29791
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Amycus Τρι Ιαν 24, 2012 12:51 pm

    Περιέργως αυτή η σκηνή μου είχε κολλήσει στο μυαλό όλο το Σάββατο.Και ειδικά αυτή η φράση.
    Η άποψή μου είναι καθαρά προσωπική.Πιστεύω ότι δεν έχει κανένα υπαινιγμό για άνωθεν βοήθεια ή ο,τιδήποτε σχετικό.Είναι σχεδόν ποιητική η εικόνα.Ο ήλιος που συμβολίζει την ζωή,το καλό,την ζεστασιά,την ελπίδα πέφτει στα πρόσωπα και των δύο καθώς ξημερώνει.Του Χάρι που ενσαρκώνει το καλό και την θέληση για ζωή και του Βόλντεμορτ που είναι η προσωποποίηση του κακού.Και ενώ στον Χάρι δίνει δύναμη και τον γεμίζει ελπίδα για την καινούργια ημέρα που ανατέλλει για όλους πλέον,αντίθετα στον Βόλντεμορτ φαίνεται σαν προοικονομία της ήττας και του χαμού.Φαίνεται σα να φλέγεται,να καταστρέφεται,σαν να μην αντέχει,σαν να είναι προορισμένος να αφανιστεί,να τελειώσει.Ο ήλιος ανατέλλει,η ζωή θα επικρατήσει,το καλό θα νικήσει.Οι περισσότεροι απο εμάς συνδέουμε την επόμενη μέρα με την ελπίδα για κάτι καλύτερο,για αλλαγή.Σε αυτό το πνεύμα πιστεύω κινείται και η Ρόουλινγκ όταν γράφει για "ελπίδες στον ουρανό".Η στιγμή που ο Χάρι φτάνει πλέον στο ζενίθ της πίστης του για ένα καλύτερο μέλλον ενώ ο Βόλντεμορτ βρίσκεται στο ναδίρ,θλιβερός και ηττημένος,μια θολή φιγούρα,ούτε άνθρωπος,ούτε πνεύμα,κάτι χωρίς υπόσταση,χωρίς σώμα,χωρίς ψυχή.Για μιά τελευταία φορά η συγγραφέας μας υπενθυμίζει την τραγικότητα του Βόλντεμορτ και σχεδόν νομοτελειακά,προετοιμάζει το τέλος.Το τέλος που δεν μπορεί να είναι παρά ένα.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Απορίες - Σελίδα 5 Gg10
    Herpo The Foul
    Herpo The Foul
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 5442
    Ηλικία : 30
    Location : Γκόντρικς Χόλοου
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Ryuga Hideki

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Herpo The Foul Τρι Ιαν 24, 2012 1:01 pm

    ^Έμεινα erimi . Και εγώ νομίζω ότι ακριβώς αυτό θέλει να δείξει η Ρόουλινγκ. Καταπληκτική ανάλυση! buttrock




    Απορίες - Σελίδα 5 Npq97s

    “You - you alone will have the stars as no one else has them...In one of the stars I shall be living. In one of them I shall be laughing. And so it will be as if all the stars were laughing, when you look at the sky at night...You - only you - will have stars that can laugh.”

    Almost forgot Cool :
    Eleniotis
    Eleniotis
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 16
    Ηλικία : 33
    Location : Αγγλία
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Eleniotis Τρι Ιαν 24, 2012 4:04 pm

    Και εγώ έμεινα!!! Είχα σκεφτεί ότι κάτι τέτοιο θα ήταν αλλά εσύ τα συνόψισες και τα εξήγησες με αξιοθαύμαστη ακρίβεια!
    Vasilisp
    Vasilisp
    Τριτοετής στην Σχολή
    Τριτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 68
    Ηλικία : 33
    Location : Αιγάλεω,Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Happiness can be found even in the darkest of times,if only one remembers to turn on the light!

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Vasilisp Παρ Ιουν 08, 2012 2:21 am

    Εγω πάλι θεωρώ οτι όσον αφορά το φως του Ηλίου που λούζει την τραπεζαρία είναι μια καθαρά "κινηματογραφική χροιά" τυπωμένη στο χαρτί.Δίνει το έναυσμα,ισως ακόμα και θυμίζει στους δυο αντιπάλους οτι ολα καταλήγουν εδω(εκεί στην πραγματικότητα!).Τώρα,πίσω απο τη φράση "εναποθέτοντας τις ελπίδες του στον ουρανό" πιστεύω κρύβεται η βαθειά κατανόηση του Χάρι για το τι διακυδεύεται και περισσότερο ποιον αντιμετωπίζει ( πράγμα που επαληθεύεται αν σκεφτούμε τι είχε πει ο Ντάμπλντορ στο Χάρι πως ακόμα και αν καταστραφούν όλοι οι Πεμπτουσιωτές,το τελευταίο κομμάτι βρίσκεται μέσα στον Βόλντεμορτ,ο οποίος διαθέτει εξαιρετικές μαγικές ικανότητες).Έτσι με ολα αυτά στο μυαλό του προφέρει το ξόρκι και ελπίζει...



    -After all this time?
    -Always..
    princessmaggie
    princessmaggie
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 414
    Ηλικία : 31
    Location : 12 Grimmauld Place
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I Solemnly Swear That I Am Up To No Good....

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από princessmaggie Τετ Ιουν 13, 2012 3:46 am

    Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί λένε τον Βόλντεμορτ Tom Riddle στις ταινίες κι όχι Αnton Hert?Είδα και πιό πάνω παρόμοια ερώτηση αλλά το link που είδα ως απάντηση δε μου βγάζει τίποτα...
    Eleanna Lovegood
    Eleanna Lovegood
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 25823
    Ηλικία : 25
    Location : London's Shadowhunter Institute
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: A mind needs books as a sword needs a whetstone, if it is to keep its edge.

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Eleanna Lovegood Τετ Ιουν 13, 2012 7:28 am

    Στα πρωτοτυπα βιβλια της Ροουλινγκ στα αγγλικα, το ονομα του Βολντεμορτ ειναι Tom Marvolo Riddle, και οταν κανει τον αναγραμματισμο στην Καμαρα με τα Μυστικα, γινεται I AM LORD VOLDEMORT. Στα ελληνικα, κατι τετοιο δεν θα ηταν δυνατο, οποτε αναγκστηκα αλλαξαν το ονομα σε Αντον Μορβολ Χερτ, ετσι ωστε να αλλαξει σε ΕΙΜΑΙ Ο ΑΡΧΩΝ ΒΟΛΝΤΕΜΟΡΤ.



    Απορίες - Σελίδα 5 10dwccy
    Απορίες - Σελίδα 5 Wguogg
    Vasilisp
    Vasilisp
    Τριτοετής στην Σχολή
    Τριτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 68
    Ηλικία : 33
    Location : Αιγάλεω,Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Happiness can be found even in the darkest of times,if only one remembers to turn on the light!

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Vasilisp Τετ Ιουν 13, 2012 7:40 am

    Το Άντον Μορβολ Χερτ αλλάζει σε ΑΡΧΩΝ ΒΟΛΝΤΕΜΟΡΤ.Λανθασμένα φυσικά γιατί στο όνομα του δεν υπάρχει κανένα "ω".Εδω αυτός που το μετέφρασε έκανε σοβαρό λάθος...Πάρακάτω στο 6ο μαθαίνουμε για τους Χερτ,ενω έπρεπε να μαθαίνουμε για τους Riddle κλπ..



    -After all this time?
    -Always..
    Maria Granger
    Maria Granger
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι


    Αριθμός μηνυμάτων : 6382
    Ηλικία : 26
    Location : Now I'm here...Now I'm there...
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Friends can help each other. A true friend is someone who lets you have total freedom to be yourself - and especially to feel. Or, not feel. Whatever you happen to be feeling at the moment is fine with them. That's what real love amounts to - letting a person be what he really is.

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Maria Granger Τετ Ιουν 13, 2012 10:36 am

    Έχουμε πει πολλές φορές στο φόρουμ τι λαθάρα έκανε η μεταφράστρια αλλά ακόμα δεν μπορώ να το χωνέψω...
    Σπόιλερ:




    Απορίες - Σελίδα 5 6yearsHW3

    Απορίες - Σελίδα 5 Banner-huff
    agnostos
    agnostos
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 583
    Ηλικία : 26
    Location : middle earth
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/12/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από agnostos Παρ Ιουλ 06, 2012 6:40 pm

    Ναι το όνομα είναι αλαγμένο (ριζικά) γι' αυτόν τον ηλίθιο λόγο του αναγραμματισμού(λες και δεν μπορούσε να το εξηγήσει σε παραθεση απο κάτου).
    Antioch Peverell
    Antioch Peverell
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 649
    Ηλικία : 1011
    Location : Χόγκουαρτς
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Το να λές άσχημα λόγια για τους άλλους είναι ένας άτιμος τρόπος να επαινείς τον εαυτό σου..

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Antioch Peverell Τετ Ιουλ 11, 2012 1:09 pm

    Έχω και εγώ μια απορία: ο Χάρι ξήπνησε στο αιθέριο μέρος και ήταν μαζί του ο Νταμπλντορ και ένα μωρό που συμβόλιζε τον Βόλντι. Μετά όταν αποφάσησε να επιστρέψει κατάλαβε πως και ο Βόλντι είχε πέσει κάτω ανέσθητος. Αυτό γιατί έγινε;; Γιατί ήταν και ο Βόλντι στο αιθέριο μέρος;;;



    ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ:
    ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ


    Απορίες - Σελίδα 5 Slytherin
    Maria Granger
    Maria Granger
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι


    Αριθμός μηνυμάτων : 6382
    Ηλικία : 26
    Location : Now I'm here...Now I'm there...
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Friends can help each other. A true friend is someone who lets you have total freedom to be yourself - and especially to feel. Or, not feel. Whatever you happen to be feeling at the moment is fine with them. That's what real love amounts to - letting a person be what he really is.

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Maria Granger Τετ Ιουλ 11, 2012 1:52 pm

    Δεν ήταν ο Βόλντι,ήταν το κομμάτι της ψυχής του πεθάνε όταν έκανε την Αβάντα Κεντάβρα στον Χάρι.




    Απορίες - Σελίδα 5 6yearsHW3

    Απορίες - Σελίδα 5 Banner-huff
    Antioch Peverell
    Antioch Peverell
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 649
    Ηλικία : 1011
    Location : Χόγκουαρτς
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Το να λές άσχημα λόγια για τους άλλους είναι ένας άτιμος τρόπος να επαινείς τον εαυτό σου..

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Antioch Peverell Τετ Ιουλ 11, 2012 2:04 pm

    Δηλ;; Στην καταστροφή των υπολοίπων δεν έγινε έτσι
    -----
    Δεν έπεσε αναίσθητος
    -----
    Άσε που σε μια δήλωση της έγγραφε ότι ήταν το κομμάτι της ψυχής του Βόλντι που ήταν μέσα στο σώμα του

    Τροποποίηση από Άμυκο.Δεν επιτρέπονται τα διπλά/πολλαπλά ποστς. Very Happy
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29791
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Amycus Τετ Ιουλ 11, 2012 7:26 pm

    Να σου πω εγώ την άποψή μου.Όταν ο Βόλντεμορτ αποφάσισε να ρίξει την φονική κατάρα στον Χάρι ήταν ήδη διπλά δεμένος μαζί του.Δεν ήταν μόνο το κομμάτι της ψυχής του Βόλντεμορτ που "ζούσε" μέσα στον Χάρι αλλά και το αίμα του που είχε χρησιμοποιήσει στην τελετή της αναγεννησεώς του.Εκείνη την στιγμή σκότωσε τόσο τον Χάρι όσο και το προτελευταίο κομμάτι της ψυχής του (το τελευταίο ήταν στην Ναγκίνι).Ο δεσμός τους έσπασε οριστικά και αμετάκλητα.Ο Χάρι πέρασε στο limbo (μέρος μεταξύ των δύο κόσμων,ζωντανών και νεκρών).Αν προσθέσεις σε αυτά την προφητεία της καθηγήτριας Τρελόνι -γιατί κανένας από τους δυό δεν μπορεί να ζήσει όσο ζει ο άλλος- και την ψυχή του Βόλντεμορτ που ήταν κατακερματισμένη και ασταθής πλέον λόγω των πεμπτουσιωτών,το ξόρκι "πέρασε" και τράνταξε ισχυρά τον Βόλντεμορτ.Το σπάσιμο του δεσμού τον αποσταθεροποίησε εντελώς,τον αποδυνάμωσε σε ελάχιστο σημείο και γι'αυτό έπεσε αναίσθητος.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Απορίες - Σελίδα 5 Gg10
    Antioch Peverell
    Antioch Peverell
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 649
    Ηλικία : 1011
    Location : Χόγκουαρτς
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Το να λές άσχημα λόγια για τους άλλους είναι ένας άτιμος τρόπος να επαινείς τον εαυτό σου..

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Antioch Peverell Δευ Ιουλ 30, 2012 8:11 pm

    όβελ έγραψε:Ναι,είναι το κομμάτι της ψυχής του Βόλντεμορτ που βρισκόταν μέσα στον Χάρι.
    Δεν το αναφέρει κάπου στο βιβλίο,ωστόσο η Ρόουλινγκ το έχει απαντησει σε συνέντευξη που έδωσε αργότεραWink

    Eileen Prince έγραψε:Παιδιά εγώ έχω μια απορία:πώς βρέθηκε το ραβδί από κουφιοξυλιά στο χέρι του Χάρι στη μονομαχία με τον Βολντεμορτ??Μπερδεύτικα :see stars:!!!!

    Θα ήθελα να διωρθώσω εδώ κάποια πράγματα: Το μωρό δεν ήταν το κομμάτι της ψυχής του Βόλντι που βρησκόταν στον Χάρι, αλλά το κομμάτι που βρησκόταν στον ίδιο τον Βόλντι. Όταν ο Βόλντι εξαπέλυσε την κατάρα, αυτή λειτούργησε στον αφέντη της γιατί εκείνος το ήθελε. Έτσι ο Βόλντι σκότωσε τον Χάρι και το κομμάτι της ψυχής του. Όλοι οι μάγοι πηγαίνουν στο limpo(μέρος μεταξύ ζωής και θανάτου) όπου επιλέγουν είτε να πάνε στην χώρα των νεκρών είτε να γυρίσουν ως φαντάσματα. Όμως επειδή ο Βόλντι είχε αίμα του Χάρι κρατούσε ζωντανή την αυτοθυσία της Λίλυς και έτσι του Χάρι του δώθηκε η επιλογή να γυρίσει μέσω του δρόμου διαφυγής της Λίλυς. Αν παρατηρίσατε ο Βόλντι έπεσε και αυτός αναίσθητος λόγω του δεσμού τους που έσπασε. Πέρασε και αυτός στο limpo και μεταφρζόταν ως ένα παιδάκι επειδή είχε παραποιήσει την ψυχή του.
    Όσον αφορά το ραβδί δεν μπορούσε να βλάψει τον αφέντη του. Όμως αρχικά δούλεψε γιατί ο αφέντης του το ήθελε. Η βασανιστικη δεν λειτουργεί και τώρα φτάνουμε στην τελική μονομαχία. Εκεί ο Χάρι φωνάζει Αφοπλίσιους και ο Βόλντι Αβάντα Κεντάβρα. Το ραβδί αναγνώρισε τον Χάρι ως αφέντη του και όταν είχε έρθει επιτέλους να το διεκδικήσει έφυγε βίαια από τα χέρια του Βόλντι και πήγε πρός τον Χάρι επειδή όπως είπα είχε έρθει να το διεκδικήσει, επιτέλους. Τώρα τον Βόλντι χωρίς ραβδί τον χτύπησε η κατάρα του και πέθανε.(στην ταινία δεν είναι πολυ καλή απόδοση) Αυτά πάνω κάτω, δεν ξέρω άν έχει να συμπληρώσει κάτι ο Ανέστης ή ο Θάνος που είναι expert σε τέτοια θέματα.

    Τώρα σειρά μου: Θα ήθελε να τους/σας ρωτήσω γιατί ο Βόλντι δεν έστελνε κάποιον θανατοφάγο να κάνει τη δουλειά όσο ο Χάρι ήταν στο σπίτι του(Privet Drive 4). Ξέρω πως ο ίδιος δεν μπορεί να τον αγγίξει λόγω του δεσμού αίματος με την Πετούνια και το ξόρκι που έκανε ο Ντάμπλι και πως όταν έγινε 17 δεν θα αποκαλούσε πια εκείνο το σπίτι, σπίτι του δεν θα προστατευόταν. Η απορία είναι η εξής: γιατί δεν έστελνε κάποιον θανατοφάγο να βγάλει έξω τον Χάρι ή να τον σκοτώσει;; Μήπως προστατευόταν κάπως και από αυτούς;; Αν ναί πώς; Μου το εξηγείται please?



    ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ:
    ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ


    Απορίες - Σελίδα 5 Slytherin
    Lena*
    Lena*
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 2854
    Ηλικία : 30
    Location : Hogwarts
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/11/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: i solemnly swear that you're a huge fucking nerd.

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Lena* Τρι Ιουλ 31, 2012 1:26 am

    alstormoody έγραψε:

    Τώρα σειρά μου: Θα ήθελε να τους/σας ρωτήσω γιατί ο Βόλντι δεν έστελνε κάποιον θανατοφάγο να κάνει τη δουλειά όσο ο Χάρι ήταν στο σπίτι του(Privet Drive 4). Ξέρω πως ο ίδιος δεν μπορεί να τον αγγίξει λόγω του δεσμού αίματος με την Πετούνια και το ξόρκι που έκανε ο Ντάμπλι και πως όταν έγινε 17 δεν θα αποκαλούσε πια εκείνο το σπίτι, σπίτι του δεν θα προστατευόταν. Η απορία είναι η εξής: γιατί δεν έστελνε κάποιον θανατοφάγο να βγάλει έξω τον Χάρι ή να τον σκοτώσει;; Μήπως προστατευόταν κάπως και από αυτούς;; Αν ναί πώς; Μου το εξηγείται please?
    Ηθελε να το κανει ο ιδιος για να μην ξανααμφισβητήσει κανεις τις δυναμεις του!



    Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_p1hxaz4Cz41skp2zjo4_400Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_p1hxaz4Cz41skp2zjo2_400
    Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_p1hxaz4Cz41skp2zjo3_400Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_p1hxaz4Cz41skp2zjo1_400
    ♡:
    Antioch Peverell
    Antioch Peverell
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 649
    Ηλικία : 1011
    Location : Χόγκουαρτς
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Το να λές άσχημα λόγια για τους άλλους είναι ένας άτιμος τρόπος να επαινείς τον εαυτό σου..

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Antioch Peverell Τρι Ιουλ 31, 2012 8:58 am

    Ναι, αυτό μπορεί να είναι σωστό αλλά βρήκα στην wikia(http://harrypotter.wikia.com/wiki/Sacrificial_protection) ότι ο Βόλντι δεν μπορούσε να αγγίξει ή να βλάψει τον Χάρι με κανέναν τρόπο.Άρα δεν θα μπορούσε να στείλε τους Θανατοφάγους για να τον βλάψουν καθώς θα σταλότουσαν από τον ίδιο.. Εσύ τι λές; Wink



    ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ:
    ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ


    Απορίες - Σελίδα 5 Slytherin
    Nicolas Flamel
    Nicolas Flamel
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 2135
    Location : Deutschland
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/01/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δύο πραγματά είναι άπειρα,το σύμπαν και η βλακεία του ανθρώπου.Αν και για το πρώτο έχω τις επιφυλάξεις μου.

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Nicolas Flamel Τρι Ιουλ 31, 2012 11:35 am

    Σόρρυ που επεμβαίνω αλλά νομίζω πως ο Βόλντεμορτ μπορούσε άνετα να βασιστεί στους Θανατοφάγους.Το ξόρκι προστασίας του Χάρι τον προστάτευε μεν απο τις άμεσες επιθέσεις του Βόλντεμορτ εναντίον του αλλά δεν προφύλαζε και απο τις έμμεσες Wink .Ας πάρουμε για παράδειγμα το νεκροταφείο,εάν ο Βόλντεμορτ ζητούσε απο κάποιον Θανατοφάγο του να σκοτώσει τον Χάρι με οποιονδήποτε τρόπο τότε ο Χάρι δεν θα είχε καμία ελπίδα.Δεν θα τον προστάτευαν ούτε όμοιοι πυρήνες ραβδιών ούτε η αναγέννηση που είχε γίνει με το αίμα του ούτε η προστασία της μητέρας του,τίποτα.Παρόλαυτα ο Βόλντεμορτ δεν ήθελε κανένας να σκοτώσει τον Χάρι,θυμήσου πως και στο έβδομο βιβλίο όταν η Μπέλατριξ του ζήτησε να σκοτώσει η ίδια τον Χάρι,εκείνος αρνήθηκε κατευθείαν.Εκείνος ήθελε να σκοτώσει τον Χάρι απλώς και μόνο επειδή ήθελε να κάνει για αλλη μια φορά επίδειξη των δυνάμεων του και για να αποδείξει κατά την γνώμη του πως είναι ανώτερος του Χάρι,μιάς και υπήρχαν ακόμη μάγοι που νόμιζαν το αντίθετο και αυτό εξόργιζε τον Άρχοντα του Σκότους.
    Και άλλωστε είμαι βέβαιος πως το σπίτι των Ντάρσλι θα ήταν πολύ καλά φυλαγμένο απο το ίδιο το Υπουργείο,δεν μπορεί ο Ντάμπλντορ να ήταν τόσο αφελής ώστε να παρατήσει τον Χάρι ενός έτους μπροστά απο την πόρτα των Ντάρσλυ εντελώς αφύλακτο,έστω και ο Βόλντεμορτ είχε πεθανει(θυμηθείτε τους Λονγκμπότομ που βασανίστηκαν μέχρι τρέλας απο τους Θανατοφάγους).Όλο και κάποια προστατευτικά μέτρα θα είχαν ληφθεί στο σπίτι,διαφορετικά δεν βρίσκω τον λόγο να μην είχε στείλει ο Βόλντεμορτ τους Θανατοφάγους του στην οδό Πριβέτ για να αρπάξουν τον νεαρό Πότερ και να τον κανονίσει ο ίδιος Wink ...Αυτά απο εμένα,αν έχει να πει κάτι ο Ανέστης,ο Θάνος ή οποισδήποτε... whistling



    Slytherin Fiction Team


    Σπόιλερ:
    Antioch Peverell
    Antioch Peverell
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 649
    Ηλικία : 1011
    Location : Χόγκουαρτς
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/07/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Το να λές άσχημα λόγια για τους άλλους είναι ένας άτιμος τρόπος να επαινείς τον εαυτό σου..

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Antioch Peverell Σαβ Αυγ 04, 2012 11:20 am

    Ναι αλλά αν ισχυεί αυτό, αν δηλαδή μπόρεσε με κάποια ξόρκια, να εμποδίσει τους Θανατοφάγους στο να έχουν πρόσβαση στη Privet Drive 4 τότε το ξόρκι μετά τη θυσία θα μπορούσε να είχε αντικατασταθεί με άλλα ξόρκια που θα εμπόδιζαν τον Βόλντι; Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί αν έχετε να πείτε κάτι..


    Edit: βρήκα και κάτι άλλο: Θυμάσε όταν ο Χάρι θυσιάστηκε στην Μάχη του Χόγκουαρτς;; Τότε ενεργοποιήθηκε ξανά το ξόρκι της αυτοθυσίας. Ο Χάρι έσωσε όσους πήγε να θυσιαστεί για χάρη τους. Μετά τα ξόρκια που έκανε ο Βόλντι και οι Deatheaters δεν λειτουργούν γιατί οι Deatheaters στάλθηκαν από το Βόλντι;


    Σπόιλερ:



    ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ:
    ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΖΕΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ


    Απορίες - Σελίδα 5 Slytherin
    RosalieSnapeHale
    RosalieSnapeHale
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 105
    Ηλικία : 26
    Location : Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts:
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από RosalieSnapeHale Σαβ Αυγ 11, 2012 11:54 am

    εχω κι εγω μια απορια: γτ ο Βολντεμορ δεν εχει μυτη ?(λιγο χαζη) θυμαμε απο την 2η ταινια πο0 τον εδειχνε εφηβο και ηταν μια χαρα και μαλλια ειχε και μυτη.



    Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_ma9b44aolj1ry4jemo2_250Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_ma9b44aolj1ry4jemo3_250
    Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_ma9b44aolj1ry4jemo4_250Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_ma9b44aolj1ry4jemo5_250
    Maria Granger
    Maria Granger
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι


    Αριθμός μηνυμάτων : 6382
    Ηλικία : 26
    Location : Now I'm here...Now I'm there...
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Friends can help each other. A true friend is someone who lets you have total freedom to be yourself - and especially to feel. Or, not feel. Whatever you happen to be feeling at the moment is fine with them. That's what real love amounts to - letting a person be what he really is.

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Maria Granger Σαβ Αυγ 11, 2012 1:22 pm

    Στην 2η ταινία έδιχνε πως ήταν ο Βόλντι σαν έφηβος.Λογικά,και από ό,τι έχω διαβάσει η δημιουργία Πεμπουσιωτών(και μάλιστα πολλών)επιφέρει σημαντικές αλλαγές στην εμαφάνιση.




    Απορίες - Σελίδα 5 6yearsHW3

    Απορίες - Σελίδα 5 Banner-huff
    RosalieSnapeHale
    RosalieSnapeHale
    Τεταρτοετής στην Σχολή
    Τεταρτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 105
    Ηλικία : 26
    Location : Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/08/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts:
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από RosalieSnapeHale Σαβ Αυγ 11, 2012 2:27 pm

    αρα ηθικο διδαγμα: μην δημιο0ργεις ποτε πεμπο0σιωτες γτ γινεσαι καπως ετσι cthulhu



    Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_ma9b44aolj1ry4jemo2_250Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_ma9b44aolj1ry4jemo3_250
    Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_ma9b44aolj1ry4jemo4_250Απορίες - Σελίδα 5 Tumblr_ma9b44aolj1ry4jemo5_250
    Maria Granger
    Maria Granger
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι


    Αριθμός μηνυμάτων : 6382
    Ηλικία : 26
    Location : Now I'm here...Now I'm there...
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Friends can help each other. A true friend is someone who lets you have total freedom to be yourself - and especially to feel. Or, not feel. Whatever you happen to be feeling at the moment is fine with them. That's what real love amounts to - letting a person be what he really is.

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Maria Granger Σαβ Αυγ 11, 2012 2:29 pm

    Ναι ναι...




    Απορίες - Σελίδα 5 6yearsHW3

    Απορίες - Σελίδα 5 Banner-huff
    Adriana Weasley
    Adriana Weasley
    Δευτεροετής στην Σχολή
    Δευτεροετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 29
    Ηλικία : 25
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/08/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Adriana Weasley Τρι Αυγ 28, 2012 6:07 pm

    Εφοσον δεν το αναφερει στο βιβλιο,μπορουμε να κανουμε μονο υποθεσεις!
    Vasilisp
    Vasilisp
    Τριτοετής στην Σχολή
    Τριτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 68
    Ηλικία : 33
    Location : Αιγάλεω,Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/12/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Happiness can be found even in the darkest of times,if only one remembers to turn on the light!

    Απορίες - Σελίδα 5 Empty Απ: Απορίες

    Δημοσίευση από Vasilisp Δευ Σεπ 17, 2012 2:06 pm

    Μόνο δυο υποθέσεις μπορούν να σταθούν.
    Η μία είναι οτι κατάντησε έτσι λόγω των Πεμπτουσιωτών
    Η άλλη επειδή πειραματίστηκε γενικά με τη μαύρη μαγεία ( δεν ασχολήθηκε μόνο με τους Πεμπτουσιωτές )

    Εμένα πιο λογική μου φαίνεται η δεύτερη



    -After all this time?
    -Always..

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Σεπ 21, 2024 2:03 pm