.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+2
Claire Delacour
Amycus
6 απαντήσεις

    Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld”

    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld” Empty Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld”

    Δημοσίευση από Amycus Παρ Αυγ 28, 2015 12:44 pm

    Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld”

    Σουρεάλ θεατρικό σε δύο πράξεις.

    Χαρακτήρες:
    ΚΙΤΣΑ: χήρα ιδιοκτήτη κομμωτηρίου
    ΑΣΤΥΝΟΜΟΣ ΠΙΣΠΥΡΙΓΚΟΣ: δεσμός της Κίτσας
    ΣΤΑΣΑ: αδερφή του ιδιοκτήτη κομμωτηρίου
    ΛΙΝΟΣ: νέος ιδιοκτήτης κομμωτηρίου, μετρ κομμωτικής
    ΤΟΥΛΑ: μακιγιέζ
    ΦΛΩΡΑ: μανικιουρίστα
    ΚΟΥΛΗΣ: βοηθός πιστολάκι
    ΣΙΛΒΗΣ: ανταύγειες
    ΦΙΦΗΣ: κομμωτής
    ΜΠΟΥΛΑ: κομμώτρια
    ΝΙΤΣΑ: βοηθός κομμωτηρίου
    ΛΑΛΑΚΗΣ: γείτονας
    ΒΕΤΑ: πελάτισσα κομμωτηρίου
    ΤΖΙΑ: πελάτισσα κομμωτηρίου
    ΛΟΧΑΓΟΣ ΤΣΑΛΔΑΡΗΣ: πελάτης κομμωτηρίου
    ΤΡΑΤΑΣ: πελάτης κομμωτηρίου
    ΛΟΥΛΑ και ΛΟΥΛΟΣ: το φουξ ζευγάρι, πελάτες κομμωτηρίου
    ΜΑΝΤΑΜ ΠΑΝΣΕ: γειτόνισσα και πελάτισσα κομμωτηρίου
    Kος Λουκάς: Θεοσεβούμενος γείτονας


    - ΠΡΑΞΗ Αʼ -

    Το Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld” είναι ένα συνοικιακό κομμωτήριο που βρίσκεται στο Παλαιό Φάληρο, στην οδό Σεβ & Εν 13. Ο ιδιοκτήτης του κομμωτηρίου έχει πεθάνει λίγους μήνες πριν, χωρίς να αφήσει διαθήκη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ξεκινήσει ένας υπόγειος πόλεμος ανάμεσα στη χήρα του εκλιπόντος και την αδερφή του, για το ποια θα κληρονομήσει την επιχείρηση.
    Μια μέρα που ήλιος της φαντασίας έλουζε την τζαμαρία του κομμωτηρίου, φωτίζοντας τους ροζ-χρυσαφί τοίχους του, ακούστηκαν φωνές έξω από το κομμωτήριο. Όλη η γειτονιά βγήκε ανάστατη στα μπαλκόνια και είδε την Κίτσα να ξεμαλλιάζεται με τη Στάσα.


    ΚΙΤΣΑ: Να φύγεις μωρή! Να φύγεις τώρα! Το κομμωτήριο ήταν του άντρα μου και τώρα μου ανήκει. Τι δουλειά έχεις εσύ; Να πας να βρεις άντρα να τον κληρονομήσεις, μωρή  γεροντοκόρη!

    ΣΤΑΣΑ: Εγώ δεν έχω δουλειά εδώ; Στο μαγαζί του αδερφού μου; Εσύ το πολύ-πολύ να πάρεις το 25%. Το υπόλοιπο 75% θα περάσει σε μένα. Το κατάλαβες, ξόανο;

    ΚΙΤΣΑ: Σε σένα; Ας γελάσω! Μήνες, για να μην πω χρόνια, είχες να μιλήσεις στον αδερφό σου και τον θυμήθηκες αφού πέθανε; Ωραία αγάπη του είχες του μακαρίτη.

    ΣΤΑΣΑ: Δεν ήξερα να τον τιμήσω σαν εσένα που πριν κλείσουν 40 μέρες από τον θάνατό του, κουβάλησες το παιδοβούβαλο στο σπίτι.

    Εκείνη την ώρα πλησιάζει ο αστυνόμος Πισπυρίγκος κρατώντας δύο τυρόπιτες και μασουλώντας πότε τη μια και πότε την άλλη.


    ΠΙΣΠΥΡΙΓΚΟΣ: Για μένα λέει; Όταν έρχεσαι και μου τρίβεσαι και μου την πέφτεις τότε δεν είμαι παιδοβούβαλο; Είμαι ωραίος;

    ΚΙΤΣΑ: ΤΙΙΙΙ; Σου την πέφτει; Δηλαδή εσύ θες να μου φας και το μαγαζί και τον άντρα. ΤΣΟΚΑΡΟ!

    ΣΤΑΣΑ: Κράτα τον, τον μπούλη χάρισμά σου. Δεν έχω τόσα λεφτά για να τον ταΐζω. Αλλά το κομμωτήριο θα το πάρω εγώ, που ο κόσμος να χαλάσει. Εσύ να περιμένεις να τα τινάξει και αυτός εδώ, για να κληρονομήσεις την επίσημη στολή που έχει για τις εθνικές γιορτές, να την φοράς στις απόκριες. Για μάσκα δεν το συζητώ, η μούρη σου ξεπερνά ακόμα κι αυτή του γορίλα.

    ΚΙΤΣΑ: ΤΙ ΕΊΠΕΣ; ΘΑ ΣΕ ΣΚΟΤΩΣΩ!

    ΣΤΑΣΑ: ΜΗ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ, ΜΩΡΗ. ΦΥΓΕ ΚΙ ΕΣΥ ΡΕ ΒΛΑΚΑ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ, ΜΕ ΕΧΕΙΣ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΨΙΧΟΥΛΑ!

    Μέσα στο κομμωτήριο...

    ΚΟΥΛΗΣ: Καλέ, θέαμα γίναμε πάλι στη γειτονιά. Έχουν βγει από τα μπαλκόνια και τις χαζεύουν. Να θέλει να έρθει κανείς στο κομμωτήριο και να μην τολμάει να μπει γιατί θα φοβάται μην τον δείρουν κι αυτόν.

    ΦΛΩΡΑ: Τρεις μήνες τώρα δεν έχουμε δουλειά εξ αιτίας τους, έτσι κι αλλιώς. Αφού κάθεμιά τους πιάνει ξεχωριστά έναν-έναν τους πελάτες και τους λέει να μην έρθουν, γιατί θέλει να κάνει ζημιά στην άλλη. Και τελικά κάνουν ζημιά σε εμάς και στο μαγαζί. Οι καρακοτάρες!

    ΦΙΦΗΣ: Μη συγχύζεσαι Φλώρα μου τώρα που μου φτιάχνεις τα νύχια. Κοντεύεις να μου κόψεις με το πενσάκι όλο το δάχτυλο αντί για τις παρανυχίδες.

    ΤΟΥΛΑ: Έχει δίκιο η Φλώρα. Από όταν πέθανε το αφεντικό αυτές, κάθε μέρα σκοτώνονται και διώχνουν την πελατεία. Ως πότε θα αντέξουμε να μην πληρωνόμαστε; Άσε που βαρέθηκα να μου κάνει ανταύγειες ο Σιλβής κάθε δυο μέρες για να του περάσει η ώρα.

    ΜΠΟΥΛΑ: Κάτι πρέπει να γίνει. Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Έχουμε κι εμείς ανάγκες. Είδα κάτι σούπερ σέξι εσώρουχα εχτές καθώς ερχόμουν εδώ, στο μαγαζί της Πίτσας αλλά πώς να τα αγοράσω; Να τις δώσω ρόλεϊ να μου δώσει βρακιά; Δηλαδή το σκέφτηκα να της το προτείνω αλλά δεν ξέρω αν θα δεχτεί.

    ΝΙΤΣΑ: Αχ πέθανε ο μαύρος και δεν πρόλαβε να με κάνει κομμώτρια. Πάλι με τη σκούπα στο χέρι έμεινα. ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ, ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ; Μια ζωή θα σκουπίζω τις τρίχες;

    ΣΙΛΒΗΣ: Τρέλανέ με τώρα! Μαύρο ήταν το αφεντικό; Αφρικανός σα να λέμε;;;

    ΝΙΤΣΑ: Όχι καλέ. Που λέει ο λόγος. Τον θυμάσαι εσύ να ήταν μαύρος;

    ΣΙΛΒΗΣ: Α, δεν τον είχα δει ποτέ. Μου έστειλε και υπέγραψα το συμβόλαιο με ένα δικηγόρο και τον μισθό μου, τον έβαζε στην τράπεζα.

    ΦΛΩΡΑ: Ήταν ήδη άρρωστος όταν σε προσέλαβε και δεν πολυέβγαινε από το σπίτι. Για αυτό δεν τον είχες δει.

    ΤΟΥΛΑ: Ενώ η Κίτσα έβγαινε και παραέβγαινε. Έτσι γνώρισε και τον Πισπυρίγκο.

    ΦΙΦΗΣ: Μας κουβάλησε τον μπάτσο μέσα στον χώρο της δουλειάς μας και αναγκάζομαι ΕΓΩ που είμαι επαναστάτης και αριστερός να μιλάω με αυτόν! Που καλύτερα το έχω να φάω ένα μαγκάλι κάρβουνα παρά να μιλήσω σε μπάτσο. Αλλά τι να κάνω; Τα υπομένω όλα λόγω της δουλειάς μου. Αν και σκέφτομαι να παραιτηθώ.

    ΜΠΟΥΛΑ: Πάλι θα παραιτηθείς;

    ΦΙΦΗΣ: Έχω να παραιτηθώ εδώ και έξι μήνες γιατί σεβόμουν την δύσκολη κατάσταση της υγείας του μακαρίτη του αφεντικού. Έχει περάσει πολύς καιρός. Θα είχα παραιτηθεί ήδη αλλά δεν ξέρω σε ποια να υποβάλλω την παραίτησή μου. Στην Κίτσα ή στην Στάσα;

    ΦΛΩΡΑ: Να σε ρωτήσω κάτι. Γιατί παραιτείσαι συνέχεια;

    ΦΙΦΗΣ: Γιατί είμαι αντιδραστικός και όπως είπα και πριν, επαναστάτης και δεν ανέχομαι την καταπίεση του κεφαλαίου.

    ΦΛΩΡΑ: Σιγά ρε επαναστάτη του γλυκού νερού. Αφού οι δικοί σου, σου στέλνουν κάθε μήνα έμβασμα, αρκετά μεγάλο, από το εξωτερικό.

    ΦΙΦΗΣ: Αυτό δεν έχει καμία σημασία! Αλλά που να καταλάβεις εσύ που κάνεις παρέα μόνο με τις λεφτούδες που τους φτιάχνεις τα νύχια. Μόνο η κυρία Βέτα και η κυρία Τζία με καταλαβαίνουν. Εσύ ούτε σε μια διαδήλωση δεν έχεις έρθει και τολμάς και μου μιλάς;
    ΦΛΩΡΑ: Έχω αλλεργία. Θα πάθω ασφυξία από τα δακρυγόνα.

    ΦΙΦΗΣ: Φτηνές δικαιολογίες. Άμα ήθελες...

    ΜΠΟΥΛΑ: Εγώ έχω πάει σε διαδηλώσεις.

    Όλοι γυρνούν και την κοιτούν έκπληκτοι.

    ΤΟΥΛΑ: Εσύ; Γιατί; Πήγαινες για να αγοράσεις σουτιέν και έχασες τον δρόμο;

    ΜΠΟΥΛΑ: Όχι καλέ. Επειδή είμαι ενεργή πολίτης και ενδιαφέρομαι για το τι συμβαίνει γύρω μου αλλά και γιατί άκουσα ότι εκεί συχνάζουν ωραία τεκνά. Για την ακρίβεια πάω σε όλες τις διαδηλώσεις.

    ΦΙΦΗΣ: Σε όλες; Και πως δεν σε έχω δει;

    ΜΠΟΥΛΑ: Γιατί πηγαίνω μόνο στις ευθείες. Ανηφοριές και κατηφοριές τις αποφεύγω. Πώς να τις περπατήσω με τα δωδεκάποντα; Οπότε πάω από την ευθεία και αν πετύχω ξανά κάπου την διαδήλωση, την ακολουθώ. Αν όχι, συνεχίζω ώσπου να φτάσω στην Ομόνοια και να πάρω το λεωφορείο για το σπίτι μου.

    ΝΙΤΣΑ: Ναι αλλά αυτό που μόλις περιέγραψες, δε λέγεται διαδήλωση.

    ΜΠΟΥΛΑ: Και πως λέγεται;

    ΝΙΤΣΑ: Βόλτα στο κέντρο της Αθήνας.

    ΜΠΟΥΛΑ: Άντε γύρνα στην σκούπα σου, που θα κάνεις και την έξυπνη, εσύ σε εμένα που...

    Εκείνη την στιγμή οι φωνές έξω από το κομμωτήριο δυναμώνουν ακόμα περισσότερο. Η Κίτσα έχει πιάσει από τα μαλλιά την Στάσα και της βαράει το κεφάλι στην πόρτα του κομμωτηρίου, ενώ η Στάσα ουρλιάζει. Σε λίγο η πόρτα υποχωρεί και έτσι οι δύο γυναίκες βρίσκονται μέσα στο κομμωτήριο, κρατώντας η μια την άλλη από τα μαλλιά. Πίσω ακολουθεί ο αστυνόμος Πισπυρίγκος, τρώγοντας δύο κρουασάν.


    ΣΙΛΒΗΣ: Καλέ αυτές μπήκαν μέσα στο μαγαζί! Θα μας δείρουν κι εμάς! Τρέξτε να σωθείτε!

    Ο Σιλβής αρχίζει να τρέχει πανικόβλητος μέσα στο κομμωτήριο ενώ τον ακολουθούν η Φλώρα με την Τούλα, προσπαθώντας να τον ηρεμήσουν. Οι υπόλοιποι προσπαθούν να χωρίσουν την Κίτσα με τη Στάσα. Κάποια στιγμή ο Σιλβής μπερδεύεται και πέφτει πάνω στον καναπέ. Η Φλώρα με την Τούλα πάνε από πάνω του και του κάνουν αέρα.


    ΦΛΩΡΑ: Έλα βρε Σιλβή, ηρέμησε δεν θα μας πειράξουν εμάς.

    ΣΙΛΒΗΣ: Τρέμω, τρέμω, τρέμω, τρέμω! Α πα πα πα πα!

    ΤΟΥΛΑ: Για ποιο λόγο; Να δες, σταμάτησαν να τσακώνονται.

    Και του δείχνει προς την άλλη μεριά του κομμωτηρίου όπου ο Φίφης με την Μπούλα έχουν πάρει τα ψαλίδια και προσπαθούν να ξεμπλέψουν τα χέρια της Στάσας από τα μαλλιά της Κίτσας και αντιστρόφως.


    ΝΙΤΣΑ: Καλέ Σιλβή, κοτζάμ άντρας πώς κάνεις έτσι; Εσύ έχεις πάει και στρατό.

    Ο Σιλβής τινάζεται έξαλλος από τον καναπέ.

    ΣΙΛΒΗΣ: Είσαι κουλή μωρή; Πήγα εγώ στον στρατό; Πήρα απαλλαγή.
    (Και γυρνώντας στην Τούλα και την Φλώρα) Όχι επειδή ένιωσα λίγο καλύτερα να σταματήσετε να μου κάνετε αέρα. Δεν τεμπελιάζουμε τώρα! (Και ξαναπέφτει στον καναπέ).

    ΤΟΥΛΑ: Πώς είσαι τώρα;

    ΣΙΛΒΗΣ: Καλύτερα είμαι, ηρέμησα κάπως. Έχω να πάρω τέτοια σύγχυση από τότε που ο Ναντίτο φίλησε την ανάπηρη και έκανε έξαλλη την θεάρα, την Σοράγια Μοντενέγκρο.

    Εν τω μεταξύ η Κίτσα με την Σάσα έχουν αρχίσει πάλι να βρίζονται και να ξεμαλλιάζονται.

    ΜΠΟΥΛΑ: Κυρία Στάσα, κυρία Κίτσα σταματήστε πια! Συνοικιακό κομμωτήριο καταντήσαμε,

    ΦΛΩΡΑ: Γιατί, τι είμαστε;

    ΚΙΤΣΑ: Α μην ακούω τρέλες! Συνοικιακό κομμωτήριο κοτζάμ Salon de Coiffure et de Beauté.

    ΦΙΦΗΣ: Κυρία Κίτσα, κυρία Στάσα, καθίστε να σας φτιάξουμε τα μαλλιά. Πώς θα βγείτε έτσι έξω;

    ΣΤΑΣΑ: Σε αυτήν να το πεις που μου όρμηξε στη μέση του δρόμου, στα καλά καθούμενα.

    ΚΙΤΣΑ: Καλά καθούμενα; Εσύ με είπες μουτσούνα! Δεν κάθομαι Φίφη. Θέλω να φύγω το συντομότερο από εδώ. Δεν αντέχω να είμαι δίπλα στην κάρια ούτε λεπτό. Καλά είναι κι έτσι τα μαλλιά μου.

    ΜΠΟΥΛΑ: Τι καλά, καλέ; Αυτά είναι λες και σας τα έχουν μασήσει κατσίκες. (η Κίτσα την κοιτάει αγριεμένη) Με την καλή έννοια.

    ΣΤΑΣΑ: Να φύγεις. Δε σε κράτησε κανείς. Να με αφήσεις ήσυχη να διευθύνω επιτέλους, την επιχείρησή μου.

    ΚΙΤΣΑ: Τι είπες; Σιγά μη φύγω. Εδώ θα κάτσω μέχρι να ξεκουμπιστείς.

    ΝΙΤΣΑ: Αχ όχι γιατί θέλω να σκουπίσω και με εμποδίζετε.

    ΚΙΤΣΑ: Άσε μας κι εσύ με τα σκουπίσματά σου.

    ΝΙΤΣΑ: Εγώ φταίω που ο άντρας σας δεν με προήγαγε σε κομμώτρια αλλά με άφησε βοηθό;

    ΣΤΑΣΑ: Όταν αναλάβω εγώ το μαγαζί, θα σε κάνω κομμώτρια.

    ΚΙΤΣΑ: Ώστε αυτά κάνεις πίσω από την πλάτη μου! Τάζεις θέσεις για να με υπονομεύσεις, λες και είσαι υποψήφια βουλευτής, τρομάρα σου.

    ΣΤΑΣΑ: Ναι, λες κι εσύ δεν κάνεις το ίδιο.

    ΚΙΤΣΑ: ΕΓΩ;

    ΣΤΑΣΑ: Εσύ και σκάσε. Τα ξέρω όλα. Μου τα έχουν πει.

    ΚΙΤΣΑ: Ποιος; Πες μου ποιος είπε τέτοια ψέματα για μένα;

    Ο Κούλης σφυρίζει δήθεν αδιάφορα και κάνει πως καθαρίζει μια βούρτσα.

    ΣΤΑΣΑ: Ο κανένας, να μη σε νοιάζει. Δεν αποκαλύπτω τις πηγές μου.

    ΚΙΤΣΑ: Γιατί ποια είσαι; Η Όλγα Τρέμη; Τέλος πάντων, δε με νοιάζει. Σκέφτηκα μόλις τώρα πώς θα λύσουμε το πρόβλημα με το μαγαζί.

    ΣΤΑΣΑ: Πως;

    ΚΙΤΣΑ: Θα ψηφίσουν όσοι εργάζονται εδώ και όποια πάρει τις περισσότερες ψήφους, αυτή θα πάρει και το κομμωτήριο. Συμφωνείς;

    ΣΤΑΣΑ: Συμφωνώ!

    ΦΛΩΡΑ: Τι λέτε; Δεν είναι δουλειά μας αυτό. Δεν μπορεί να αποφασίσουμε εμείς για κάτι τόσο σοβαρό. Για αυτές τις δουλειές ο κόσμος πάει στα δικαστήρια. Όχι στους κομμωτές.

    ΚΙΤΣΑ: Μέχρι να βγάλει απόφαση το δικαστήριο θα πάρει χρόνια. Κι εγώ θέλω να αναλάβω τη διαχείριση τώρα. Αφού λοιπόν συμφωνεί και η Στάσα θα κάνουμε όπως είπα. Έχει κανείς άλλος αντίρρηση;

    Κανείς δε μίλησε αλλά άρχισαν να μουρμουράνε μεταξύ τους.

    ΚΟΥΛΗΣ: Ποια να βγάλουμε; Και οι δύο μισοπάλαβες είναι.

    ΦΙΦΗΣ: Εγώ συμπαθώ πολύ την κυρία Στάσα αλλά και την κυρία Κίτσα.

    ΤΟΥΛΑ: Μας φώτισες.

    ΝΙΤΣΑ: Εγώ θα ψηφίσω την κυρία Κίτσα.

    ΦΛΩΡΑ: Αφού η κυρία Στάσα σου είπε πως θα σε χρίσει κομμώτρια.

    ΝΙΤΣΑ: Προφορικά, ενώ η κυρία Κίτσα μου έχει υπογράψει και συμφωνητικό.

    ΦΛΩΡΑ: Και θα ψηφίσεις τη ζαβή;

    ΝΙΤΣΑ: Ναι γιατί η άλλη τι είναι;

    ΦΛΩΡΑ: Ναι αλλά η άλλη δεν δέρνει. Αυτή άμα θυμώσει θα σε τουμπανιάσει στις φάπες.

    ΣΙΛΒΗΣ: Δεν ξέρω. Δεν θέλω καμιά από τις δύο.

    ΤΟΥΛΑ: Μακάρι να βρισκόταν κάποιος άλλος να αναλάβει τη διαχείριση του μαγαζιού.

    ΦΛΩΡΑ: Από το στόμα σου και στου Θεού τʼ αυτί.

    Εκείνη την ώρα ανοίγει η πόρτα και μπαίνει μέσα ένας άντρας.

    ΛΙΝΟΣ: Ήρθα! Νομίζω όλοι ξέρετε ποιος είμαι.

    ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ: ΟΧΙ!

    ΦΛΩΡΑ: Άλλο ψώνιο μας βρήκε. Ένας σοβαρός άνθρωπος ποτέ δεν θα μπει εδώ μέσα.

    ΛΙΝΟΣ: Τι εννοείται με το «όχι»;

    ΚΟΥΛΗΣ: Ότι δεν ξέρουμε ποιος είσαι χρυσό μου. Και πρώτα-πρώτα, πώς σε λένε ματάκια μου;

    ΛΙΝΟΣ: Λίνο. Είμαι ο νέος ιδιοκτήτης του κομμωτηρίου.

    ΚΙΤΣΑ & ΣΤΑΣΑ: Ο ΠΟΙΟΣ;

    ΛΙΝΟΣ: Ο νέος ιδιοκτήτης. Ορίστε και το συμβόλαιο.

    ΚΙΤΣΑ: Θα λιποθυμήσω. Δεν μπορώ. Αυτή είναι η υπογραφή του μακαρίτη του άντρα μου.

    ΣΤΑΣΑ: Για να δω. Ναι, όντως. Ποιος είστε κύριε; Από πού γνωρίζατε τον αδερφό μου;

    ΛΙΝΟΣ: Τον είχα γνωρίσει πριν δυο χρόνια στη Νέα Υόρκη σε έναν διαγωνισμό κομμωτικής. Τότε ακόμα ήμουν φοιτητής. Μου είπε πως όταν τελειώσω τις σπουδές μου θα ήθελε να συνεργαστούμε. Όταν γύρισα στην Ελλάδα δεν κατάφερα να τον εντοπίσω ώσπου μια μέρα, πριν 7-8 μήνες περίπου, ήρθε και με βρήκε και μου είπε πως σε περίπτωση που πεθάνει, μου αφήνει το μαγαζί. Είχε φέρει και τα συμβόλαια μαζί του.

    ΚΙΤΣΑ: Α, το κάθαρμα! Κι εγώ του στάθηκα κερί αναμμένο στις δύσκολες ώρες ενώ αυτός έδινε το μαγαζί μας σε έναν άγνωστο.

    ΣΤΑΣΑ: Σπίρτο αναμμένο ίσως. Για κερί δεν το βλέπω. Εσύ από τις 24 ώρες της ημέρας, έλειπες τις 17 γιατί ήσουν μαζί με τον Πισπυρίγκο.

    ΚΙΤΣΑ: Δεν το βουλώνεις, μη σε πιάσω από το μαλλί και σου πω εγώ.

    ΛΙΝΟΣ: Κυρίες μου χωρίς να θέλω να σας θίξω, δεν μας ενδιαφέρουν τα προσωπικά σας. Αν δεν έχετε κάποια δουλειά να κάνετε εδώ, θα σας παρακαλούσα να φύγετε ώστε να γνωριστώ με το προσωπικό και να ξεκινήσουμε να δουλεύουμε, επιτέλους.

    ΚΙΤΣΑ: Με μένα δεν ξεμπερδεύεις έτσι εύκολα. Θα πάω σε γραφολόγο, εσύ μπορεί να έχεις κάνει πλαστογραφία.

    ΛΙΝΟΣ: Πήγαινε και σε διατροφολόγο το ίδιο μου κάνει.

    ΣΤΑΣΑ: Φεύγω κι εγώ. Δεν ξέρω αν σας εμπιστεύομαι όμως. Είστε ανύπαντρος;

    ΛΙΝΟΣ: Ναι.

    ΣΤΑΣΑ: Τότε σας εμπιστεύομαι τυφλά. Αν θέλετε καμιά μέρα περάστε για καφέ από το σπίτι μου. Να πούμε και για τον αδερφό μου.

    Η Κίτσα βγαίνει έξω σέρνοντας από το μανίκι τον Πισπυρίγκο που δεν έχει πολυκαταλάβει τι γίνεται γιατί ήταν απασχολημένος με μια ζαμπονοτυρόπιτα, ενώ η Στάσα αποχωρεί αφήνοντας την κάρτα με τη διεύθυνσή της στον Λίνο.

    ΛΙΝΟΣ: Επιτέλους μόνοι. Θέλω να σας πω ότι θα αλλάξουν όλα εδώ μέσα. Τα χρώματα, η επίπλωση, τα μηχανήματα, ο τρόπος δουλειάς, τα πάντα. Ξεκινάει μια νέα εποχή για το “HairWorld”.

    Ο Φίφης με τον Σιλβή πάνε και αγκαλιάζουν τον Λίνο.

    ΦΙΦΗΣ: Καλώς ήρθες. Είσαι η τελευταία μας ελπίδα.

    ΣΙΛΒΗΣ: Ναι και φοράς και ωραίο άρωμα. Από πού το πήρες;

    ΦΛΩΡΑ: Εσύ Κούλη δεν θα πας να αγκαλιαστείς με το νέο αφεντικό;

    ΚΟΥΛΗΣ: Αργότερα. Τώρα ακούω τι λένε η Κίτσα με τη Στάσα.

    ΜΠΟΥΛΑ: Τι λένε;

    ΚΟΥΛΗΣ: Βρίζονται.

    ΤΟΥΛΑ: Α, οκ. Ρουτίνα δηλαδή.

    ΝΙΤΣΑ: Καλώς ήρθατε κύριε Λίνο. Πότε θα με κάνετε κομμώτρια;

    - ΤΕΛΟΣ Αʼ ΠΡΑΞΗΣ -
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld” Empty Απ: Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld”

    Δημοσίευση από Amycus Παρ Αυγ 28, 2015 1:14 pm

    - Βʼ ΠΡΑΞΗ -

    Έξι μήνες μετά, τίποτα δε θυμίζει το παλιό “HairWorld”. Όλα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο. Ένας άνεμος ανανέωσης και δημιουργικότητας πνέει πια στο κομμωτήριο.

    ΦΛΩΡΑ: Καλημέρα.

    ΤΟΥΛΑ: Καλημέρα.

    ΦΛΩΡΑ: Οι άλλοι δεν έχουν έρθει;

    ΤΟΥΛΑ: Έχουν έρθει, είναι στην κουζίνα.

    ΚΟΥΛΗΣ: (βγάζοντας το κεφάλι από την πόρτα της κουζίνας) Μας πεθύμησες κουκλίτσα;

    ΦΛΩΡΑ: Σας πεθύμησα κουκλίτσες. (γυρνώντας προς το μέρος της Τούλας) Το Σάββατο όταν έφυγα από εδώ δεν αισθανόμουν τα πόδια μου. Δε λέω. Καλός και χρυσός ο κύριος Λίνος αλλά με αυτή του τη συνήθεια να μας κρατάει μετά τη δουλειά για να αλλάξουμε διακόσμηση κάθε λίγο και λιγάκι, μου έχει σπάσει τα νεύρα.

    ΤΟΥΛΑ: Δίκιο έχεις. Κι εγώ χώμα ήμουν. Αλλά ευτυχώς που ήρθε και άλλαξε το μαγαζί και έχουμε επιτέλους δουλειά. Γιατί πριν η μόνη ασχολία μας ήταν οι καυγάδες της Κίτσας με τη Στάσα.

    ΦΛΩΡΑ: Αυτό λες; Θυμάσαι παλιά που παρακαλούσαμε να βρούμε νέο προσωπικό; Ε, τώρα έχουν λυσσάξει όλοι να δουλέψουν εδώ. Μέχρι και ο Λαλάκης, ο γιος της κυρά Μαρίας της ζαβής, μας έχει πρήξει τα συκώτια για να δουλέψει εδώ. Ποιος; Ο Λαλάκης, που μέχρι εχτές η μόνη του ασχολία ήταν να βουλιάζει τον καναπέ του σπιτιού του.

    ΛΙΝΟΣ: Καλημέρα αγάπες, τι κάνετε; Οι άλλοι δεν ήρθαν;

    ΤΟΥΛΑ: Μέσα είναι.

    ΦΛΩΡΑ: Καλημέρα. Κύριε Λίνο θέλετε καφέ;

    ΛΙΝΟΣ: Ναι.

    ΦΛΩΡΑ: Ωραία, φτιάξτε έναν για σας κι αν δεν σας κάνει κόπο φτιάξτε και για μένα, γιατί με έχουν πεθάνει τα πόδια μου από την ορθοστασία

    ΤΟΥΛΑ: Πια ορθοστασία μωρέ; Αφού χτες δε δουλεύαμε.

    ΦΛΩΡΑ: Άλλο αυτό.

    ΛΙΝΟΣ: Καλά έχω σκεφτεί να κάνουμε κάτι καταπληκτικές αλλαγές στο κομμωτήριο. Αν τις δείτε θα ενθουσιαστείτε!
    ΦΛΩΡΑ: Ωχ μάνα. Πάλι θα φάμε το βράδυ ανεβάζοντας-κατεβάζοντας κουρτίνες.

    ΛΙΝΟΣ: Τι λες; Δε σε ακούω.

    ΦΛΩΡΑ: Ωραία λέω. Δεν βλέπω την ώρα να ξεκινήσουμε να κάνουμε πρόβες με τις κουρτίνες, (γυρνώντας προς την Τούλα) Ξέρεις από πού κλείνει; Αν όχι τότε να του βγάλουμε τις μπαταρίες.

    Η πόρτα ανοίγει και κάποιος μπαίνει στο κομμωτήριο.

    ΜΠΟΥΛΑ: Δεν έχουμε ανοίξει ακόμα. Σε μισή ώρ... Α, εσύ είσαι Λαλάκη.

    ΛΑΛΑΚΗΣ: Ναι, εγώ. Είδα πως δεν έχετε βγάλει την αγγελία για νέο κομμωτή και ήρθα να ρωτήσω τον κύριο Λίνο αν θέλει να με προσλάβει.

    ΣΙΛΒΗΣ: Πάλι βρε πουλάκι μου; Και πριν δυο μέρες δε ρώτησες και σου είπε όχι;

    ΛΑΛΑΚΗΣ: Και τι με εμποδίζει να ξαναρωτήσω;

    ΤΟΥΛΑ: Θα σου έλεγα η λογική αλλά είναι φανερό πως δεν διαθέτεις.

    ΛΑΛΑΚΗΣ: Λέγε ό,τι θες, δε με νοιάζει. Κύριε Λίνο, θα με προσλάβετε για κομμωτή;

    ΛΙΝΟΣ: Όχι.

    ΛΑΛΑΚΗΣ: Καλά, θα δείτε! Θα σας δείξω εγώ! Θα σας το κλείσω το παλιομάγαζο για διατάραξη κοινής ησυχίας. Που μας έχετε φάει τα αυτιά με τα πιστολάκια! Σταματήστε επιτέλους πριν φωνάξω την αστυνομία.

    ΜΠΟΥΛΑ: Ρε συ είσαι βλαμμένος, το ξέρεις; Ποια πιστολάκια ρε καημένε; Αφού ακόμα δεν έχουμε ξεκινήσει να δουλεύουμε.
    Ο Λαλάκης κατακόκκινος από θυμό ανοίγει την πόρτα και πάει να βγει. Εκείνη την ώρα προσπαθεί να μπει στο κομμωτήριο ένας ηλικιωμένος άντρας και συγκρούονται μεταξύ τους.

    Κος ΛΟΥΚΑΣ: Πρόσεχε βρωμόπαιδο πού πατάς, μη φας καμιά κατάρα πρωινιάτικα.

    ΚΟΥΛΗΣ: Ποιος είναι αυτός;

    ΜΠΟΥΛΑ: Ο κος Λουκάς.

    ΚΟΥΛΗΣ: Καλέ υπήρχε πάντα εδώ; Γιατί εγώ πρώτη φορά τον βλέπω.

    ΤΟΥΛΑ: Μετακόμισε στη γειτονιά την προηγούμενη βδομάδα, όταν έλειπες με άδεια. Έρχεται εδώ κάθε μέρα, πριν πάει στην εκκλησία και όταν γυρίζει από αυτή, για να μας βρίσει.

    Κος ΛΟΥΚΑΣ: Σας βρίζω για να σας φέρω στον ίσιο δρόμο, στο δρόμο του Θεού. Γιατί εδώ μέσα είναι άντρο ακολασίας. Μόνο τα μαλλιά και τα βαψίματα, σας νοιάζουν. Μόνο να ομορφαίνετε το σώμα, ενδιαφέρεστε. Την ψυχή όμως; Αυτή την έχετε αφήσει σκοτεινή και άσχημη και για αυτό θα καείτε στην Κόλαση.

    ΚΟΥΛΗΣ: Θα καούμε στην κόλαση επειδή χτενίζουμε τα μαλλιά μας; Καλέ μη χειρότερα. Να σας πω, αργούτσικα δεν πάτε στην εκκλησία ή έχει Λειτουργία after;

    Κος ΛΟΥΚΑΣ: Τώρα γυρίζω, ήμουν σε ολονυχτία.

    ΚΟΥΛΗΣ: Το ξενύχτησες ατιμούτσικο, ε;

    Κος ΛΟΥΚΑΣ: Τι λες βλάσφημε; Να πάρε σατανά, φύγε μακριά μου.

    ΚΟΥΛΗΣ: Καλέ με ραίνετε με άρωμα; Μμμμμ βαρύ, ανατολίτικο. Μη μου πείτε, μη μου πείτε τι μάρκα είναι, θα το βρω. Λεμονάκι Μυρτώ; Aπο την Αρχιεπισκοπή;

    Κος ΛΟΥΚΑΣ: Άγιο Μύρο είναι καταραμένε, άπιστε, αλλόθρησκε, γιε του Σατανά που να καείς στα καζάνια της κόλασης!

    ΚΟΥΛΗΣ: Καλά μην κάνετε έτσι. Δεν θα τσακωθούμε για ένα άρωμα!

    Κος ΛΟΥΚΑΣ: Φεύγω αλλά θα ξαναγυρίσω.

    ΦΛΩΡΑ: Ναι μη σε χάσουμε, αρκουδιάρη.

    ΜΠΟΥΛΑ: Πως δεν έχει έρθει ακόμα η μαντάμ Πανσέ για τις ανταύγειες;

    ΛΙΝΟΣ: Με ειδοποίησε πως θα καθυστερήσει λίγο.

    Ανοίγει η πόρτα και μπαίνει μια γυναίκα.

    ΤΟΥΛΑ: Καλημέρα κυρία Βέτα. Τι έπαθε το χέρι σας;

    ΒΕΤΑ: Καλημέρα. Άσε είχα τρεχάματα. Αναγκάστηκα να κάνω εγχείρηση γιατί δεν έβγαινε το κύπελλο με τον φραπέ από το χέρι μου.

    ΦΛΩΡΑ: Τώρα είστε καλύτερα; Οι γιατροί τι σας είπαν;

    ΒΕΤΑ: Να βρω δουλειά ή έστω κάποιο χόμπι για να μην ξανακυλήσω.

    ΦΛΩΡΑ: Περαστικά και κουράγιο. Για κούρεμα ήρθατε;

    ΒΕΤΑ: Ναι αλλά δεν θέλω κανέναν άλλον. Μόνο τον Φίφη θέλω.

    ΦΙΦΗΣ: Άκουσα μια γλυκιά φωνούλα να με καλεί. Τι κάνετε κυρία Βέτα; (φιλιόνται στον αέρα)

    ΒΕΤΑ: Έλεγα για τα τρεχάματα που είχα με το χέρι μου.

    ΦΙΦΗΣ: Ναι το άκουσα. Τι να πεις; Από εκεί που δεν το περιμένεις σε βρίσκουν.

    ΒΕΤΑ: Ψέματα; Παρʼ όλα αυτά όμως εγώ εχτές ήμουν στη διαδήλωση. Εσένα δε σε είδα.

    ΦΙΦΗΣ: Τι να έκανα κυρία Βέτα μου; Είχε πριβέ πάρτι ένα στρατόπεδο εδώ κοντά και ήμουν καλεσμένος. Επειδή όμως δεν μπορούσα να αποφασίσω έριξα κέρμα: κορώνα: θα πάω στο πάρτυ, γράμματα: δεν θα πάω στη διαδήλωση. Βγήκε κορώνα και με βαριά καρδιά, θέλω να με πιστέψετε, πήγα στο πάρτυ.

    ΒΕΤΑ: Αχ πουλάκι μου, αν σε καταλαβαίνω λέει! Ξέρεις πόσα χρόνια έχω να πάω σε πάρτυ σε στρατόπεδο; Τι μου θύμησες! Ωραίες εποχές. Η Τζία δεν έχει έρθει;

    ΦΙΦΗΣ: Της είπα να έρθει λίγο αργότερα γιατί δεν μπορώ να κουρέψω και τις δύο ταυτόχρονα.

    ΒΕΤΑ: Σου έχουμε και οι δύο, τρελή αδυναμία. Εγώ σε προτιμώ γιατί μόνο εσύ ξέρεις τι κούρεμα να μου κάνεις για να μη φαίνεται μεγάλη η μύτη μου. Σε έναν κομμωτή που πήγαινα παλιά, ξέρεις τι μου είχε απαντήσει όταν τον ρώτησα τι κούρεμα να κάνω για να μην πετάει η μύτη μου;

    ΦΛΩΡΑ: Να κάνετε πλαστική;

    ΒΕΤΑ: Ναι. Πού το ξέρεις;

    ΦΛΩΡΑ: Είμαι καλή στους γρίφους.

    ΤΟΥΛΑ: Που είναι η ζακέτα μου; Σαν να πάγωσα ξαφνικά (τυχαία κοιτάει προς την  πόρτα) Α, για αυτό πάγωσα.

    Στην πόρτα στέκεται η Τζία, με προσποιητό σνομπ ύφος, αγέλαστη.

    ΒΕΤΑ: Τζία γλυκιά μου ήρθες; Τι κάνεις;

    ΤΖΙΑ: Καλά ήμουν, μέχρι που μπήκα εδώ. Τι κακογουστιά είναι αυτή; Κάθε τόσο αλλάζετε διακόσμηση και όλο χειρότερη την κάνετε.

    ΒΕΤΑ: Δίκιο έχεις. Ειδικά αυτό το σκατί χρώμα στους τοίχους είναι ανυπόφορο.

    ΤΟΥΛΑ: Σέπια το λένε.

    ΒΕΤΑ: Όπως κι αν το λένε, είναι αίσχος. Μόνο η Κίτσα είχε καλό γούστο.

    ΤΖΙΑ: Από όταν έφυγε αυτή, έφυγε μαζί της και το καλό γούστο από εδώ μέσα.

    ΝΙΤΣΑ: Καλό γούστο το ροζ με το χρυσαφί;

    ΛΙΝΟΣ: Αυτή την Τζία συγκρατούμαι να μην την πιάσω καμιά ώρα από το μαλλί. Πως αντέχετε να την έχετε πελάτισσα τόσα χρόνια;

    ΦΛΩΡΑ: Γιατί μας είναι χρήσιμη.

    ΛΙΝΟΣ: Με τι τρόπο;

    ΦΛΩΡΑ: Δώστε μου δύο από τους χυμούς που είναι στο ντουλάπι.

    ΛΙΝΟΣ: Ορίστε.

    ΦΛΩΡΑ: Κυρία Τζία, μπορείτε να κρατήσετε λίγο τους χυμούς; (τους πετάει προς το μέρος της Τζίας)

    ΤΖΙΑ: (αφού τους πιάσει τους πετάει αμέσως πίσω στην Φλώρα) Να μου κάνεις τη χάρη! Δεν είμαι υπηρέτριά σου!

    Η Φλώρα δίνει τους χυμούς στον Λίνο.

    ΛΙΝΟΣ: Καλέ αυτοί είναι παγωμένοι! Πώς το έκανε αυτό;

    ΦΛΩΡΑ: Είναι το κρυφό της ταλέντο, παγώνει τα πάντα γύρω της. Σωστή παγοκολόνα. Πέρσυ το καλοκαίρι δε βάλαμε νερό στο ψυγείο, μόνο πετούσαμε μπουκάλια με νερό στην Τζία και αυτή τα πάγωνε. Ένα σωρό λεφτά γλιτώσαμε από τη ΔΕΗ.
    ΤΟΥΛΑ: Κακιασμένη, κρύα γυναίκα. Τουλάχιστον είναι χρηστική.

    ΝΙΤΣΑ: Για ποιαν λέτε;

    ΛΙΝΟΣ: Άντε να σκουπίσεις την κουζίνα που κάθεσαι και χαζολογάς.

    ΝΙΤΣΑ: Βέβαια, εγώ μόνιμα με τη σκούπα στο χέρι. ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ ΚΥΡΙΕ ΛΙΝΟ;

    ΛΙΝΟΣ: Όσο συμπεριφέρεσαι σαν ζαβό, ποτέ!

    (Ανοίγει η πόρτα)

    ΣΙΛΒΗΣ: Ήρθατε μαντάμ Πανσέ; Καλημέρα πως είστε;

    ΜΑΝΤΑΜ ΠΑΝΣΕ: Καλημέρα. Ναι ήρθα για να μου κάνεις ανταύγειες αλλά θέλω να κάνω κι ένα χτένισμα μοντέρνο. Προχώ που λένε. Θα με χτενίσει ο Φίφης ή ο Κούλης;

    ΤΟΥΛΑ: Τα μοντέρνα και προχώ χτενίσματα, τα κάνει ο κύριος Λίνος.

    ΜΑΝΤΑΜ ΠΑΝΣΕ: Κι ο Φίφης με τον Κούλη τι κάνουν;

    ΤΟΥΛΑ: Άλλα…

    ΜΑΝΤΑΜ ΠΑΝΣΕ: Οπότε τελειώνω με τον Φίφη και με αναλαμβάνει ο κύριος Λίνος.

    ΛΙΝΟΣ: Ναι.

    ΜΑΝΤΑΜ ΠΑΝΣΕ: Υπέροχα. Όπως ερχόμουν πήρε το μάτι μου στον δρόμο τον λοχαγό Τσαλδάρη. Μάλλον έρχεται εδώ. Α, νά ʽτος.

    ΛΟΧΑΓΟΣ ΤΣΑΛΔΑΡΗΣ: Καλημέρα. Τι κάνετε; Μπούλα όπως βλέπω εσύ θα με αναλάβεις σήμερα.

    ΜΠΟΥΛΑ: Χαρά μου λοχαγέ. Θα τα κόψουμε όπως και την άλλη φορά;

    ΛΟΧΑΓΟΣ ΤΣΑΛΔΑΡΗΣ: Ναι μια χαρά ήταν.

    ΛΙΝΟΣ: Γιατί δε δοκιμάζετε και κάποιο άλλο κούρεμα; Δε βαρεθήκατε αυτό που έχετε;

    ΛΟΧΑΓΟΣ ΤΣΑΛΔΑΡΗΣ: Δε λέμε για τα μαλλιά μου.

    ΛΙΝΟΣ: Αλλά;

    ΛΟΧΑΓΟΣ ΤΣΑΛΔΑΡΗΣ: Για τα φρύδια μου.

    ΤΖΙΑ: Η Κίτσα δεν έρχεται πια εδώ.

    ΦΙΦΗΣ: Όχι, έχουμε μήνες να την δούμε.

    ΛΙΝΟΣ: Θα έρθει σήμερα.

    ΦΛΩΡΑ: Γιατί;

    ΛΙΝΟΣ: Θα μας ανακοινώσει ο δικηγόρος της την απόφαση του δικαστηρίου σχετικά με την ιδιοκτησία του κομμωτηρίου και θέλει να είναι εδώ να πανηγυρίσει, σε περίπτωση που κερδίσει εκείνη.

    ΤΟΥΛΑ: Υπάρχει τέτοια πιθανότητα;

    ΛΙΝΟΣ: Δε νομίζω αλλά εκείνη έτσι πιστεύει.

    ΒΕΤΑ: Μόνη της θα έρθει ή μαζί με τον αστυνόμο;

    ΛΙΝΟΣ: Μαζί με τον Πισπυρίγκο. Παντρεύτηκαν κιόλας τον προηγούμενο μήνα

    ΚΟΥΛΗΣ: Σε άλλες ταιριάζουν τα νυφικά και άλλες τα χαίρονται. Αχχχ…

    ΣΙΛΒΗΣ: Πες τα! Μαντάμ Πανσέ μήπως να ξανοίγαμε λίγο τις ανταύγειες;

    ΜΑΝΤΑΜ ΠΑΝΣΕ: Ναι Σιλβή μου, αυτό ήθελα να σου πω κι εγώ. Έχω διάθεση για αλλαγές. Πώς το κατάλαβες;

    ΣΙΛΒΗΣ: Μα εγώ δεν είμαι ένας απλός κομμωτής. Είμαι κάτι σαν ψυχολόγος με πινέλο και βούρτσα.

    (Ανοίγει η πόρτα και μπαίνει ένα ζευγάρι ντυμένο σε έντονο ροζ χρώμα)

    ΝΙΤΣΑ: Ποιοι είναι αυτοί;

    ΦΙΦΗΣ: Δεν ξέρω, δεν τους έχω ξαναδεί.

    ΤΟΥΛΑ: Εσύ Φλώρα; Ε; Φλώρα με ακούς; Χάζεψες;

    ΦΛΩΡΑ: Άσε με. Δεν έχω ξαναδεί από κοντά φλαμίνγκο. Παράξενα είναι. Το αρσενικό είναι πιο κοντό από το θηλυκό.

    ΛΟΥΛΑ: Καλημέρα, είμαι η κυρία Λούλα και αυτός είναι ο άντρας μου, ο Λούλος. Ήρθαμε για την αγγελία αλλά και για να με μακιγιάρετε.

    ΛΟΥΛΟΣ: Ενδιαφέρομαι για τη θέση...

    ΛΟΥΛΑ: Σταμάτα Λούλε, θα τα πω εγώ. Εσύ απασχολήσου με κάτι.

    ΤΟΥΛΑ: Γιατί θέλει να μακιγιαριστεί; Δεν υπάρχει εκατοστό στο πρόσωπό της χωρίς μακιγιάζ.

    ΛΟΥΛΑ: Ποια είναι υπεύθυνη για το μακιγιάζ;

    ΤΟΥΛΑ: Εγώ.

    ΛΟΥΛΑ: Εσύ λοιπόν θέλω να με μακιγιάρεις σε τόνους φουξ.

    ΤΟΥΛΑ: (χαμηλόφωνα) Φουξ και ξερός.

    ΛΟΥΛΑ: Τι είπατε;

    ΤΟΥΛΑ: Αν βάλω φούξια σκιά πάνω από την σιέλ θα βγει μωβ.

    ΛΟΥΛΑ: Δεν ακούω τίποτα. Θέλω να με μακιγιάρετε και να φαίνομαι πολύ αριστοκρατική.

    ΤΟΥΛΑ: Μακιγιέζ είμαι, όχι θαυματοποιός.

    ΝΙΤΣΑ: Καλέ το παιδάκι σας, πειράζει τις βούρτσες. Φύγε από εκεί, θα κάνεις ζημιά. Αααα ο Χριστός κι η Παναγία! Τι τριχοφυία είναι αυτή που έχει το παιδί στο πρόσωπο! Να το τάξετε σε κάποιον άγιο να σας βοηθήσει. Έτσι ήταν και η ξαδέρφη μου η Μαρκέλλα και την έταξε η μάνα της και τώρα είναι μια χαρά.

    ΛΟΥΛΑ: Δεν είναι το παιδί μου. Είναι ο άντρας μου!

    ΛΟΥΛΟΣ: Αγάπη μου, να πάω να συζητήσω με τον υπεύθυνο του κομμωτηρίου;

    ΛΟΥΛΑ: Κάτσε να σκεφτώ. Νομίζω ναι, στο επιτρέπω.

    ΛΙΝΟΣ: Εγώ είμαι ο υπεύθυνος, τι θα θέλατε;

    ΛΟΥΛΟΣ: Θα ήθελα να με προσλάβετε για κομμωτή.

    ΛΙΝΟΣ: Έχετε σπουδάσει;

    ΛΟΥΛΟΣ: Όχι είμαι φυσικό ταλέντο. Και πηγαίο.

    ΛΙΝΟΣ: Δυστυχώς χωρίς πτυχίο από σχολή κομμωτικής δεν μπορώ να σας προσλάβω.

    ΛΟΥΛΟΣ: Αγάπη μου τον ακούς; Δε με θέλει, δήθεν επειδή δεν ξέρω να κουρεύω.

    ΛΟΥΛΑ: ΤΙ; ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙΣ ΤΟ ΑΓΑΠΟΥΛΙΝΙ;

    ΛΙΝΟΣ: Μα δεν έχει ιδέα από κομμωτική.

    ΛΟΥΛΑ: Ε, και; Έχει σημασία αυτό;

    ΛΙΝΟΣ: Και τι έχει σημασία;

    ΛΟΥΛΑ: Ότι σας διαβεβαιώνω ΕΓΩ πως θα τέλειος στη δουλειά του.

    ΛΙΝΟΣ: Δε γίνονται αυτά κυρία μου, πηγαίνετε.

    ΛΟΥΛΑ: Πάμε μπισκοτάκι και θα πούμε παντού να μην πατήσει κανείς το πόδι του σε αυτό το αίσχος που τολμάνε να το λένε κομμωτήριο.

    ΛΟΥΛΟΣ: Ναι αγάπ..

    ΛΟΥΛΑ: Σταμάτα, πολλά λες.

    ΦΛΩΡΑ: Μας έχουν ζώσει οι τρελοί.

    ΛΙΝΟΣ: Αυτό ξαναπές το.

    ΦΛΩΡΑ: Βαριέμαι.

    ΛΙΝΟΣ: Καλά ασʼ τα αυτά τώρα. Κοίτα, έφερα δειγματολόγιο. Λέω να βάλω βίντατζ κουρτίνες και να βάψω γαλάζιους τους τοίχους. Τι λες;

    ΦΛΩΡΑ: Πάλι αλλαγές θα κάνουμε; Πριν δυο μέρες δεν αλλάξαμε τα πάντα;

    ΛΙΝΟΣ: Δεν πειράζει. Θέλω να δοκιμάσω και άλλους συνδυασμούς.

    ΦΛΩΡΑ: Ναι αλλά σήμερα δεν θα προλάβω, έχω πολλά ραντεβού από το μεσημέρι και μετά.

    ΛΙΝΟΣ: Δεν θα σε χρειαστώ, θα δεις...

    ΤΟΥΛΑ: Τι σου λέει;

    ΦΛΩΡΑ: Για χρώματα και κουρτίνες.

    ΤΟΥΛΑ: Α, οκ.

    ΦΛΩΡΑ: Κάτι έπαθαν τα μάτια μου.

    ΤΟΥΛΑ: Γιατί;

    ΦΛΩΡΑ: Νομίζω πως βλέπω τις κουρτίνες και τους τοίχους να αλλάζουν διαρκώς χρώμα.

    ΤΟΥΛΑ: Τι; Μα δεν γίνεται αυτό. Αααα έχεις δίκιο. Τι συμβαίνει;

    Γυρνάνε και οι δυο προς τα πίσω και βλέπουν τον Λίνο να μουρμουρίζει κάτι.

    ΦΛΩΡΑ: Τι κάνει; Και κυρίως πως;

    ΤΟΥΛΑ: Ούτε ξέρω. Οι άλλοι γιατί είναι ψύχραιμοι; Δεν βλέπουν τι γίνεται;

    ΦΛΩΡΑ: Μάλλον όχι.

    Εκείνη τη στιγμή ανοίγει η πόρτα και μπαίνουν ταυτόχρονα ο Λαλάκης με τον Κύριο Λουκά.

    ΛΑΛΑΚΗΣ: Θα σας κάνω μήνυση για διατάραξη κοινής ησυχίας.

    Κος ΛΟΥΚΑΣ: Να καείτε στην Κόλαση άπιστα πλάσματα.

    Ξαφνικά βλέπουν πως οι κουρτίνες και οι τοίχοι αλλάζουν συνεχώς χρώματα.

    ΛΑΛΑΚΗΣ: Τι συμβαίνει; ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ!

    Κος ΛΟΥΚΑΣ: ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ! ΜΑΥΡΗ ΜΑΓΕΙΑ!

    Και οι δύο υποχωρούν σπρώχνοντας ο ένας τον άλλον και τρέχουν πανικόβλητοι, φωνάζοντας και χειρονομώντας.

    ΤΟΥΛΑ: Τουλάχιστον απαλλαχτήκαμε από τους παλαβούς.

    ΦΛΩΡΑ: Όχι για πολύ. Μόλις κατέφθασε το ζεύγος Πισπυρίγκου.

    ΚΙΤΣΑ: Πάμε στο γραφείο να τα πούμε.

    ΛΙΝΟΣ: Ο δικηγόρος σου δεν ήρθε;

    ΚΙΤΣΑ: Όταν βγει η απόφαση θα μας τηλεφωνήσει. Ως τότε θέλω να έχεις μαζέψει τα πράγματά σου.

    ΛΙΝΟΣ: Η σιγουριά θα σε φάει.

    ΠΙΣΠΥΡΙΓΚΟΣ: Μπα, καλλωπίζεται ο ελληνικός στρατός; Λοχαγός είσαι εσύ ή κοπελίτσα;

    ΛΟΧΑΓΟΣ ΤΣΑΛΔΑΡΗΣ: Κοίτα το χάλι σου σώγαμπρε, που δεν αναπνέεις αν δεν στο επιτρέψει η Κίτσα.

    ΠΙΣΠΥΡΙΓΚΟΣ: Για πρόσεχε πως μιλάς! Εγώ δεν αργώ να τα πάρω!

    ΛΟΧΑΓΟΣ ΤΣΑΛΔΑΡΗΣ: Γιατί δεν πας να φας καμιά τυρόπιτα να σου περάσει ο θυμός;

    ΠΙΣΠΥΡΙΓΚΟΣ: Θα πήγαινα αλλά δε με αφήνει η Κίτσα. Λέει πως ένα ταψί είναι υπεραρκετό.

    Ξαφνικά ακούγονται φωνές από το γραφείο.


    ΜΠΟΥΛΑ: Τι έγινε; Ποιος φωνάζει;

    ΦΙΦΗΣ: Η κυρία Κίτσα με τον κύριο Λίνο. Μάλλον βγήκε η απόφαση.

    ΒΕΤΑ: Αχ μακάρι να κερδίσει η Κίτσα να φύγει επιτέλους ο Λίνος.

    ΚΙΤΣΑ: Δεν το δέχομαι! Δεν δέχομαι να μου πάρεις εσύ τη δουλειά!

    ΛΙΝΟΣ: Δεν φταίω εγώ. Το δικαστήριο αποφάσισε πως ανήκει σε εμένα.

    ΚΙΤΣΑ: Δε με νοιάζει. Θα πάω στον Άρειο Πάγο, θα κάνω ό,τι χρειαστεί! Στην ανάγκη θα το κάψω αλλά σε σένα δεν το αφήνω!

    ΜΑΝΤΑΜ ΠΑΝΣΕ: Καλώς τη χούντα.

    ΚΙΤΣΑ: Δε σου μίλησε κανείς εσένα, δε σου πέφτει λόγος.

    ΜΑΝΤΑΜ ΠΑΝΣΕ: Μπα; Θα μας απαγορεύσεις και να μιλάμε τώρα παλιοκαρακάξα;

    Η Κίτσα αρπάζει από το μανίκι τον Πισπυρίγκο και βγαίνει έξω βρίζοντας

    ΚΟΥΛΗΣ: ...και είμαι που λες πάνω στην πίστα και παίζει το αγαπημένο μου κομμάτι. Το «φωτιά στα.... αχχχ το ξέχασα.

    ΦΙΦΗΣ: ...σύνορα της γης;

    ΚΟΥΛΗΣ: Όχι.

    ΣΙΛΒΗΣ: ...στα μπατζάκια μας;

    ΚΟΥΛΗΣ: Όχι.

    ΝΙΤΣΑ: ...στα κόκκινα;

    ΚΟΥΛΗΣ: Όχι, όχι!

    ΛΙΝΟΣ: ΦΩΤΙΑ ΣΤΟ ΚΟΜΜΩΤΗΡΙΟ!!!

    ΚΟΥΛΗΣ:...στα Σαββατόβραδα! Το βρήκα! Αααα φλόγες! Καιγόμαστε! Βοήθεια! Παθαίνω ασφυξία! Λιποθυμώ!

    ΤΟΥΛΑ: Βγες έξω πριν σε αρχίσω στις φάπες και άσε τις υστερίες.

    Την επόμενη μέρα, όλοι οι εργαζόμενοι του κομμωτηρίου είναι εκεί, ξενυχτισμένοι, κουρασμένοι να κοιτάνε τα αποκαΐδια. Το κομμωτήριο δεν καταστράφηκε αλλά είχε πάθει μεγάλες ζημιές.

    ΝΙΤΣΑ: Και πηγαίναμε τόσο καλά και ήρθε τώρα αυτό και μείναμε χωρίς δουλειά.

    ΦΛΩΡΑ: Αφού δεν πέρασε το δικό της, αποφάσισε να κάψει το κομμωτήριο η φάουσσα η Κίτσα.

    ΤΟΥΛΑ: Εμένα με νευρίασε η Βέτα που ενώ προσπαθούσαμε να σβήσουμε τη φωτιά αυτή μας ειρωνευόταν.

    ΜΠΟΥΛΑ: Αυτή θα νοιαστεί μόνο αν καεί η καφετέρια που παραγγέλνει τον φραπέ της.

    ΦΙΦΗΣ: Ξέρει κανείς που πήγε ο κύριος Λίνος;

    ΚΟΥΛΗΣ: Όχι. Αλλά μάλλον στο σπίτι του.

    ΛΙΝΟΣ: Όχι, κάνεις λάθος. Μόλις έρχομαι από την ασφαλιστική εταιρεία. Ο μακαρίτης ο άντρας της Κίτσας είχε ασφαλίσει το κτίριο και την επιχείρηση κι έτσι τώρα η ασφαλιστική θα μας δώσει χρήματα για να ξαναφτιάξουμε την επιχείρηση! Τίποτα δεν τελείωσε! Τώρα ξεκινάνε όλα!

    Όλοι μαζί αγκαλιάζονται ενώ ακούγεται μουσική και αρχίζουν να χορεύουν μακαρένα.

    ΝΙΤΣΑ: Κύριε Λίνο, να σας πω;

    ΛΙΝΟΣ: Τι είναι Νίτσα; Θες να χορέψουμε παρέα;

    ΝΙΤΣΑ: Θέλω να σας πω ότι πολύ χάρηκα που θα ξανανοίξει το κομμωτήριο. Και ήθελα να σας ρωτήσω: ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΟΜΜΩΤΡΙΑ;


    - ΤΕΛΟΣ -

    Όλα τα πρόσωπα που συμμετέχουν στο θεατρικό είναι πραγματικά.
    Συγγραφή: Fleur Delacour και Amycus.
    Claire Delacour
    Claire Delacour
    Administrator
    Head of D.I.M.C.
    AdministratorHead of D.I.M.C.


    Αριθμός μηνυμάτων : 10301
    Ηλικία : 30
    Location : στο κρεβατι μου
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: give more, expect less

    Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld” Empty Απ: Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld”

    Δημοσίευση από Claire Delacour Σαβ Αυγ 29, 2015 1:59 pm

    ειναι τελειοοοοο!!!!! πεθανα στα γελιααα, ειναι σαν να ακουω τον θανο να ξεκατινιαζεται :P συγχαρητηρια κανατε υπεροχη δουλειαα!! Very Happy
    Luna Scamander
    Luna Scamander
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 15186
    Ηλικία : 27
    Location : Memories
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Fake friends are like shadows: always near you at your brightest moments, but nowhere to be seen at your darkest hour... True friends are like stars, you don't always see them but they are always there...

    Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld” Empty Απ: Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld”

    Δημοσίευση από Luna Scamander Σαβ Αυγ 29, 2015 2:06 pm

    Ερώτηση: Πόσα από αυτά τα άτομα υπάρχουν ακόμα στο φορουμ; :P
    Magorian Greyback
    Magorian Greyback
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 8444
    Ηλικία : 25
    Location : Hogwarts
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Just Nothing

    Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld” Empty Απ: Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld”

    Δημοσίευση από Magorian Greyback Σαβ Αυγ 29, 2015 2:24 pm

    rofl rofl
    Το να βάζετΕ ποιοι είναι οι συγγραφείς από κάτω δεν νομίζω να είναι απαραίτητο rofl
    Θάνο ζείς μέσα από το έργο σου :P
    Alison Sheridan
    Alison Sheridan
    Hogwarts Professor
    Hogwarts Professor


    Αριθμός μηνυμάτων : 10933
    Ηλικία : 22
    Location : Glades
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Je deviens plus difficile, plus insociable, de plus en plus misanthrope.

    Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld” Empty Απ: Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld”

    Δημοσίευση από Alison Sheridan Σαβ Αυγ 29, 2015 5:27 pm

    Το πατωμα ηθελε αγκαλια rofl Ηταν τελειο εχω λιωσει  rofl
    Mirabelle Salvatore
    Mirabelle Salvatore
    Βιβλιοθηκάριος
    Βιβλιοθηκάριος


    Αριθμός μηνυμάτων : 14394
    Ηλικία : 34
    Location : Phobos-Deimos Castle
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: 'HAIL HYDRA'

    Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld” Empty Απ: Salon de Coiffure et de Beauté “HairWorld”

    Δημοσίευση από Mirabelle Salvatore Κυρ Αυγ 30, 2015 12:38 am

    Χριστέ μου πραγματικά κρατώ την κοιλιά μου απ' τα γέλια.
    Συγχαρητήρια κι στους δυο σας!
    respekt respekt respekt rofl rofl rofl

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Μάης 23, 2024 9:35 am