.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+2
Morgan le Fay
Sauron the Great
6 απαντήσεις

    Stratego

    Sauron the Great
    Sauron the Great
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 4137
    Ηλικία : 925
    Location : Είμαι παντού και πουθενά! Ναι, είμαι το Μαύρο Φάντασμα!
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: never try to teach a pig to sing it wastes your time and it annoys the pig...

    Stratego Empty Stratego

    Δημοσίευση από Sauron the Great Παρ Σεπ 05, 2014 3:19 am

    Παρατήρισα ότι έχει δημιουργηθεί τόπικ για το σκάκι, το δημοσιότερο αναμφισβήτητα παιχνίδι στρατηγικής που υπάρχει, και είπα να ανοίξω θέμα και για ένα άλλο περίφημο στρατηγικό παιχνίδι, το Stratego!

     Όπως στο σκάκι η νίκη επέρχεται (σχεδόν) πάντοτε όταν ένας παίχτης καταφέρει να προκαλέσει ματ στον αντίπαλο βασιλιά, έτσι στο stratego η νίκη επέρχεται αν μπορέσουμε να εντοπίσουμε την αντίπαλη σημαία! Έχοντας 40 πιόνια ο κάθε παίκτης, μπορεί να τα τοποθετήσει όπως εκείνος επιθυμεί, προς την δική του μεριά(για να μην τα βλέπει ο αντίπαλος), σε κάθε γύρο μπορούμε να κουνήσουμε ένα μόνο πιόνι σε ένα μόνο τετραγωνάκι(εξαιρούνται οι ανιχνευτές που μπορούν να μετακινηθούν οπουδήποτε, αρκεί να μην υπερπηδούν άλλα πιόνια) και μπορούμε να "φάμε" ένα αντίπαλο πιόνι υπό την προϋπόθεση αυτό που έχουμε εμείς να είναι ανώτερης ιεραραρχίας, πχ ο Στρατηγός(10) τρώει τον Στρατάρχη(9), ο Στρατάρχης τρώει τον Συνταγματάρχη(8) κοκ μέχρις που φτάνουμε στον κατώτατο βαθμό(1), τον κατάσκοπο που έχει την ιδιότητα να "τρώει" τον Στρατάρχη, τον ανώτατο βαθμό! Μοναδικά ακουνητα πιόνια είναι φυσικά η σημαία και οι βόμβες που συνήθως την περιστοιχίζουν έτσι ώστε κανένα πιόνι να μην μπορεί να την φτάσει εκτός από τους σαμποτέρ(γενικά όμως την σημαία την κατακτά οποιοδήποτε πιόνι)! Νίκη επιτυγχάνεται και όταν μόνον η σημαία και οι βόμβες έχουν απομείνει ή αν υπάρχουν πιόνια που όμως είναι περικυκλωμένα από βόμβες(άρα είναι αδύνατον να υπάρξει κίνηση από τον αντίπαλο)...

     Εσείς έχετε παίξει ποτέ αυτό το πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στρατηγικής?? Θα σας ενδιέφερε να ασχοληθείτε ποτέ μαζί του?? Σημειωτέον ότι πλέον υπάρχει ακόμη και σαν online παιχνίδι στο internet όπως και το σκάκι...

    Stratego 1rd85c

    Stratego 2gxkxo4



    Stratego 90096-jugra
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Stratego Empty Απ: Stratego

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Παρ Σεπ 05, 2014 3:28 am

    αγαπώ στρατέγκοοοο oh! έπαιζα παλιά στο δημοτικό, τώρα κανείς δεν παίζει μαζί μου και μάλιστα πρέπει να έχω χάσει και το deck :P







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Sauron the Great
    Sauron the Great
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 4137
    Ηλικία : 925
    Location : Είμαι παντού και πουθενά! Ναι, είμαι το Μαύρο Φάντασμα!
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: never try to teach a pig to sing it wastes your time and it annoys the pig...

    Stratego Empty Απ: Stratego

    Δημοσίευση από Sauron the Great Παρ Σεπ 05, 2014 3:52 am

    αχχ και εγώ το λατρεύω, πάντα αγαπώ την στιγμή που θα πρέπει να οργανώσω το στρατό μου όπως εγώ θελώ(ενώ στο σκάκι πρεπει να κάτσεις να μάθεις απ'έξω σε ποιά θέση μπαίνει το κάθε πιόνι πχ ο πύργος ντε και καλά στην γωνία, το αλογάκι δίπλα του κοκ), ίσως και η κάποια αποτυχία μου στον τομέα του σκακιού να με έκανε να υπερτιμήσω το stratego αλλά πραγματικα νιώθω πως αυτό το παιχνίδι μου δίνει(εμένα τουλάχιστον)πολύ περισσότερες επιλογές, σχέδια, τρόπους να ξεγελάσεις τον αντίπαλο, εκπλήξεις κλπ από ότι το σκάκι(ίσως πάλι να φταίει που απλά δεν πολυασχολήθηκα μαζί του)...
     Παλιότερα είχα και κανονικό επιτραπέζιο(ακριβώς ίδιο με το εικονιζόμενο)αλλά τώρα δυστυχώς δεν το έχω μαζί...κρίμας...Ιδιοφυέστατο παιχνίδι! Sad



    Stratego 90096-jugra
    Lisette de Lapin
    Lisette de Lapin
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 11396
    Ηλικία : 27
    Location : Asteroid B618
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/10/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: κεφτέδες.

    Stratego Empty Απ: Stratego

    Δημοσίευση από Lisette de Lapin Παρ Σεπ 05, 2014 11:10 am

    Το αγαπημένο ίσως παιχνίδι των παιδικών μου χρόνων.Πλέον δεν παίζω συχνά άλλα όποτε κάποιος το προτείνει,κάνω σα χαζό από τη χαρά μου :P Πέρυσι είχα ψιλολιώσει το διαδυκτιακό,αλλά εντάξει δεν είναι το ίδιο.
    Θυμάμαι ότι είχα μούρλα με τους σαμποτερ,σε σημείο που τους προστάτευα πιο πολύ κι από τη σημαία.Επίσης θυμάμαι ότι έβαζα πάντα τον κατάσκοπο κοντά στο στραταρχη και τον στρατηγό και ότι έβαζα άκυρες μπόμπες δεξιά αριστερά για να μπερδεψω την αδερφή μου(δεν έπαιζα και με κανέναν άλλον :P )Το πιο δύσκολο από όλα ήταν όταν ανακάλυπτα τον στρατάρχη και προσπαθούσα να πάω κοντά με τον κατάσκοπο,με έπαιρναν παντα χαμπάρι :P
    Μετά όταν μεγάλωσα,κατάλαβα περισσότερα για τη στρατηγική,έμαθα πως να μένω ψύχραιμη και ανέκφραστη έτσι ώστε να μην μπορεί κανείς να μαντέψει τι σκέφτομαι,πως να οργανώνω καλύτερα τον στρατό μου και πως να μπερδεύω τον άλλον.



    Stratego Pamjim10

    Stratego 6BKOQ7P

    Stratego Pamjim11
    Sauron the Great
    Sauron the Great
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 4137
    Ηλικία : 925
    Location : Είμαι παντού και πουθενά! Ναι, είμαι το Μαύρο Φάντασμα!
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: never try to teach a pig to sing it wastes your time and it annoys the pig...

    Stratego Empty Απ: Stratego

    Δημοσίευση από Sauron the Great Παρ Σεπ 05, 2014 11:37 am

    Lisette de Lapin έγραψε:Το πιο δύσκολο από όλα ήταν όταν ανακάλυπτα τον στρατάρχη και προσπαθούσα να πάω κοντά με τον κατάσκοπο,με έπαιρναν παντα χαμπάρι 

     Συμφωνώ απολύτως με αυτό που είπες πιό κάτω, ότι πρέπει πάντα να είμαστε ψύχραιμοι και ανέκφραστοι για να τα χάσει ο αντίπαλος!!

     Και εμένα παλιότερα συνέχεια με κέρδιζαν και ποτέ δεν κατάφερνα να φάω τον στρατάρχη με τον κατάσκοπο(γιατί πάντα ο στρατάρχης τύχαινε να είναι ένα σωρό τετραγωνάκια πιό μακριά, οπότε αμέσως φαινόταν το πιόνι που πλησίαζε)...
     Εγώ όμως μία φορά σκέφτηκα να επιστρατεύσω την πονηρια μου, ακόμη θυμάμαι τον τρόπο που τα κατάφερα(και μακάρι να το ξαναέκανα)...Μία φορά λοιπόν με έναν φίλο μου παίζαμε μία παρτίδα και εκείνος μου έφαγε ένα πιόνι με τον στρατάρχη(οπότε εγώ έμαθα ποιό πιόνι ήταν)...Πήρα λοιπόν τον κατάσκοπο και ένα άλλο πιόνι και πλησίασα τον στρατάρχη με ένα ύφος συνωμοτικό, έτοιμος να βάλω τα γέλια(επιτηδευμένα)...Τον πλησιάζω λοιπόν τον στρατάρχη με το άσχετο πιόνι και έχω βγάλει ένα χαμόγελο στα χείλη μου, όχι κάτι υπερβολικό, ίσα ίσα να φανεί ότι κάτι σκέφτομαι για να τον νικήσω, εκείνος μου λέει <<άσ'το, προδώθηκες>> και μου το έφαγε...Και επειδή ο κατάσκοπος βρισκόταν ακριβώς δίπλα του έφαγα εγώ τον στρατάρχη(και κέρδισα κιόλας την παρτίδα)...Συμπέρασμα, ποτέ μην εμπιστεύεσαι τον αντίπαλο σου! :P



    Stratego 90096-jugra
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Stratego Empty Απ: Stratego

    Δημοσίευση από Romilda Vane Παρ Σεπ 05, 2014 12:47 pm

    Πρωτη φορα το ακουω. Ετσι οπως το περιγραφεις, μου θυμιζει το κυβας απο το γκοτ. Razz



    ghgh
    hhg
    hy
    Stratego 2yv6ngk
    Reveal your secrets:
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 30
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Stratego Empty Απ: Stratego

    Δημοσίευση από FLEUR258 Παρ Σεπ 05, 2014 2:40 pm

    Αχ τι λες τώρα oh!

    Μικρή ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι.Το λάτρευα.
    Έπαιζα πάντα μαζί με την αδερφή μου και πάντα είχα τα μπλέ.

    Συνήπως έβαζα την σημαία στην γωνία και να την φυλάνε μια βόμβα και ο ανώτατος στις βαθμίδες. :P



    Stratego Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Sauron the Great
    Sauron the Great
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 4137
    Ηλικία : 925
    Location : Είμαι παντού και πουθενά! Ναι, είμαι το Μαύρο Φάντασμα!
    Ημερομηνία εγγραφής : 11/08/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: never try to teach a pig to sing it wastes your time and it annoys the pig...

    Stratego Empty Απ: Stratego

    Δημοσίευση από Sauron the Great Παρ Σεπ 05, 2014 3:05 pm

    Romilda Vane έγραψε:Πρωτη φορα το ακουω. Ετσι οπως το περιγραφεις, μου θυμιζει το κυβας απο το γκοτ. Razz

     Είχα απηυδήσει να χάνω όλην την ώρα και είπα να βγάλω τον άσσο από το μανίκι μου Cool

     Κάν'το και εσύ αν τυχόν παίξεις με κάποιον άλλον παρτίδα!(φτάνει να μην προδοθείς εε :P )


    ^ Και εγώ την σημαία πάντα στην γωνία την έβαζα και την περικύκλωνα με βόμβες και μετά μπροστά από αυτές πάντα έβαζα τους συνταγματάρχες ή τους ταγματάρχες! Και τις βόμβες που περίσσευαν τις έβαζα πάντα προς τα έξω και στην γωνία...
     Θυμάμαι μία φορά είχα χάσει όλα μου τα ισχυρά πιόνια, μου είχαν μείνει μόνο δύο ανιχνευτές, και ο αντίπαλος είχε τον στρατηγό του που είχε φτάσει ως την σημαία...Εγώ ήξερα πως είχα χάσει και θυσίασα τον ένα μου ανιχνευτή για να καταστρέψω την μόνη βόμβα που είχε απομείνει...Η σημαία ήταν ελεύθερη μα και ο αντίπαλος είχε πλησιάσει την δική μου, μπρος σημαία δεξιά βόμβα...Επέλεξε ως εκ θαύματος την βόμβα και έτσι κέρδισα...Ώρες ώρες άμα σε θέλει... :P



    Stratego 90096-jugra
    Roland Weasley
    Roland Weasley
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 4343
    Ηλικία : 21
    Location : Τρίκαλα,Ελλάδα
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Fuck it all.

    Stratego Empty Απ: Stratego

    Δημοσίευση από Roland Weasley Παρ Σεπ 05, 2014 5:26 pm

    Απλά τέ-λει-ο. Το έχω παίξει και σαν επιτραπέζιο, αλλά και πραγματικά στο δάσος.



    Just because everybody hates it doesn't mean it's no good.
    -Despicable Me 2



    Stratego 2eehhdzStratego Ok7edxStratego Zjjlte
    Stratego 2ir17rkStratego N6cbqgStratego 2e3wcuo



    Yes, you are cute
    but a minion will always be cuter


    Stratego 2q99kli

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τρι Μάης 07, 2024 9:56 pm