.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+48
Vesper
Dominique Weasley
Luna Lovegood Longbottom
Aurora Sinistra
Sectumsembra
Harry Potter Black
Ηarry Potter
AngieWiz
Arcturus Regulus Black
radiopalmos
Mysterious Wizard
Maria Lovegood
Beedle the Bard
Ronerm
Laura Mandley
Amelia Blackfoot
Minerva McGonagall
Stardust.
Katie Bell
Andros the Invincible
Alphard Black
Romilda Vane
Sir Brutus
Laverne de Montmorency
Amycus
Dimitra Peverell
Poisonous_touch
Morgan le Fay
ΑΦΡΟ
sabinosss
The Voice of Eternity
Leonie Vernier
Nymphadora Tonks
Harry Potter
Wanderer
FLEUR258
Merlin the Great
Bathory's_Son
sweety
exvolter
Rose
Berenice
Narcissa
Albus_The_Wise
Hecate
Cassandra Black
Christy
Tom Marvolo Riddle
52 απαντήσεις

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Ψηφοφορία

    μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    [ 33 ]
    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 I_vote_lcap41%Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 I_vote_rcap [41%] 
    [ 25 ]
    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 I_vote_lcap31%Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 I_vote_rcap [31%] 
    [ 23 ]
    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 I_vote_lcap28%Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 I_vote_rcap [28%] 

    Σύνολο Ψήφων: 81
    Mysterious Wizard
    Mysterious Wizard
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 8962
    Ηλικία : 28
    Location : Gatlin
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/02/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: “The best fantasy is written in the language of dreams. It is alive as dreams are alive, more real than real ... for a moment at least ... that long magic moment before we wake. [...] They can keep their heaven. When I die, I'd sooner go to middle Earth.”

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Mysterious Wizard Τετ Μαρ 09, 2011 4:01 pm

    Ο μόνος λόγος που ψήφισα τον Αλχημιστή ήταν για να τον ισοσταθμίσω με τον Μικρό Πρίγκηπα!!! Πιστεύω πως και τα δύο είναι εξισου αξιόλογα και αξιέπαινα, αν και θα έλεγα πως στο μικρό πρίγηπα οι αλήθειες της ζωής παρουσιάζονται με έναν πιο απλό και γνώριμο τρόπο στον σύγχρονο άνθρωπο, ενώ στον Αλχημιστή τα γεγονότα εκείνα μας φαίνονται μακρινά, λόγω της εποχής!!! Παρόλα αυτά ο Αλχημιστής έχει πιο αληθοφανή στοιχεία από τον Μικρό Πρίγκηπα, ο οποίος είναι πιο παιδικό και πιο απλουστευμένο βιβλίο από τον Αλχημιστή. Ωσόσο είναι και τα δύο εξίσου καλά!!!
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Τετ Μαρ 09, 2011 7:09 pm

    Hecate έγραψε:ο μικρος πριγκιπας ειναι ενα βιβλιο που πρεπει να διαβαστει σε μικρη ηλικια, λιγα χρονια μετα να ξαναδιαβαστει κτλ. βγαζεις διαφορετικο νοημα καθε φορα που το διαβαζεις. ο αλχημιστης για μενα ειναι ενα απλο μυθηστορημα, δεν μου εδωσε κατι.
    +1
    Συμφωνώ
    Mysterious Wizard έγραψε:Ο μόνος λόγος που ψήφισα τον Αλχημιστή ήταν για να τον ισοσταθμίσω με τον Μικρό Πρίγκηπα!!! Πιστεύω πως και τα δύο είναι εξισου αξιόλογα και αξιέπαινα, αν και θα έλεγα πως στο μικρό πρίγηπα οι αλήθειες της ζωής παρουσιάζονται με έναν πιο απλό και γνώριμο τρόπο στον σύγχρονο άνθρωπο, ενώ στον Αλχημιστή τα γεγονότα εκείνα μας φαίνονται μακρινά, λόγω της εποχής!!! Παρόλα αυτά ο Αλχημιστής έχει πιο αληθοφανή στοιχεία από τον Μικρό Πρίγκηπα, ο οποίος είναι πιο παιδικό και πιο απλουστευμένο βιβλίο από τον Αλχημιστή. Ωσόσο είναι και τα δύο εξίσου καλά!!!
    Φοβερή λογική...
    Laverne de Montmorency
    Laverne de Montmorency
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 6050
    Ηλικία : 28
    Location : Probably in another world....
    Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: There was once a small dream. No one knew who had dreamt it. Such a tiny dream it was.

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Laverne de Montmorency Δευ Μαρ 14, 2011 3:55 pm

    Πλέον τα έχω διαβάσει και τα δυο. Και τα δύο μου άρεσαν αλλά πραγματικά δεν μπορώ να μην ψηφίσω μικρό πρίγκιπα! Ήταν το τρίτο κανονικό βιβλίο που διάβασα (όταν ήμουν 8 νομίζω) και δεν είχα καταλάβει και πολλά. Κι όμως τη νύχτα που το τελείωσα κοίταξα τον ουρανό και αναρωτήθηκα αν το αρνί έφαγε το λουλούδι. Μετά το κάναμε θεατρικό στο σχολείο και το ξαναδιάβασα και μου έκανε εντύπωση το πώς χάνουν κάποιοι άνθρωποι το παιδί μέσα τους. Μετά το ξαναδιάβασα πέρσι, με αφορμή το μάθημα της λογοτεχνίας. Εκεί ΤΟ ΛΑΤΡΕΨΑ! Υπέροχο θεωρώ όλο το κεφάλαιο με την αλεπού αλλά και το βιβλίο γενικότερα. Είναι ένα βιβλίο που απευθύνεται στο παιδί που έχει μέσα του ο καθένας με αγνό και απλό τρόπο χωρίς να είναι παιδικό.
    Από τον αλχημιστή μου άρεσαν τα νοήματα που περνάει αλλά δεν με ενθουσίασε τόσο πολύ όσο ο μικρός πρίγκιπας.
    Οπότε μικρός πρίγκιπας με 1000! In Love
    radiopalmos
    radiopalmos
    Τάγμα του Φοίνικα
    Τάγμα του Φοίνικα


    Αριθμός μηνυμάτων : 707
    Ηλικία : 25
    Location : Γκρίμολντ Πλέις
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Σκέψεις και συναισθήματα

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από radiopalmos Τετ Απρ 20, 2011 10:33 pm

    αλχημιστης
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Πεμ Μάης 19, 2011 2:49 pm

    Θα συμφωνήσω με τον Νικόλα(Mysterious Wizard) παραπάνω.
    Θεωρώ οτι ο αλχημιστής είναι άλλου επιπέδου βιβλίο ενώ τα νοήματα είναι πολύ βαθύτερα σε σχέση με τον μικρό Πρίγκιππα.Δε λέω οτι ο μικρός πρίγκιππας δεν έχει βαθιά νοήματα αλλά είναι πολύ απλουστευμένο σε σύγκριση με τον αλχημιστή που αναφέρεται σε πολλά ζητήματα και μάλιστα όχι άμεσα αλλά συχνά έμμεσα μέσα απο διάφορες ιστορίες(αφήγηση μέσα στην αφήγηση δηλαδή).Ο Αλχημιστής δεν είναι απλώς ένα διήγημα είναι φιλοσοφικό μυθιστόρημα ενώ ο μικρός πρίγκιππας είναι παραμύθι που προσπαθεί να διδάξει.Ίσως αυτή να είναι και η ουσιαστική διαφορά ενώ γενικά ο αλχημιστής είναι πιο δυσνόητος και για να καταλάβεις πραγματικά τι εννοεί ο ποιητής μερικά σημεία πρέπει να τα διαβάσεις και 2 κα 3 φορές.
    Γενικά και τα δύο μου άρεσαν αλλά δεν μπορώ να τα συγκρίνω ως προς τα μηνύματα σε καμία περίπτωση.
    Αλχημιστής απο μένα!!! hoho
    AngieWiz
    AngieWiz
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 422
    Ηλικία : 34
    Location : Hogwarts(always)
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: How much happier a person can be...?! :D

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από AngieWiz Κυρ Ιουλ 17, 2011 3:40 am

    Δύσκολη η σύγκριση...αλλά πιστεύω στον Μικρό Πρίγκιπα! respekt
    Ηarry Potter
    Ηarry Potter
    Οδηγός στο Λεωφορείο των Ιπποτών
    Οδηγός στο Λεωφορείο των Ιπποτών


    Αριθμός μηνυμάτων : 585
    Ηλικία : 27
    Location : Πατρα
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/08/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Ηarry Potter Σαβ Αυγ 27, 2011 11:03 am

    αλχημιστης
    Harry Potter Black
    Harry Potter Black
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 1221
    Ηλικία : 26
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Harry Potter Black Δευ Ιαν 30, 2012 6:35 pm

    μικρος πριγκιπας.τελειο
    Sectumsembra
    Sectumsembra
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 5829
    Ηλικία : 549
    Location : Mystic Falls
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/05/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Life sucks.Get a helmet!

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Sectumsembra Παρ Μαρ 02, 2012 5:37 pm

    Δεν έχω διαβάσει τίποτα από τα δύο αλλά θα πω Μικρό Πρίγκηπα.
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Τρι Ιουν 26, 2012 1:17 am

    αλχημιστής.Ο μικρός πριγκιπας βασικά δεν μου άρεσε
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Romilda Vane Δευ Ιουλ 29, 2013 11:45 pm

    Arcturus Regulus Black έγραψε:.Ο Αλχημιστής δεν είναι απλώς ένα διήγημα είναι φιλοσοφικό μυθιστόρημα ενώ ο μικρός πρίγκιππας είναι παραμύθι που προσπαθεί να διδάξει


    Το αντιθετο θα'λεγα.
    Ο αλχημιστής μου αφησε την εντυπωση οτι προσπαθει να σου "περασει" αυτα που λέει πολυ αμεσα, σαν διδασκαλια ή χωρις να τα εχει ενσωματώσει μεσα στην πλοκη του βιβλιου και αυτο με ξενισε λιγο... Στον μικρό πριγκιπα τα περνάει με τέχνη, μεσα απο διαλόγους, με αφορμές από όσα οσα βλέπει ή απο τα τα μέρη που πάει... Δεν είναι απλά οι σκεψεις του ήρωα και τίποτα άλλο. Η οπτικη γωνία -ακομα και αν μας τα περιγραφει και στα δυο ο κεντρικος ηρωας- στον αλχημιστη δεν ξερω.. μου φαινεται πιο "κλειστή" να το πω;


    Γενικά, ο Μικρός Πριγκιπας είναι τόσο ωραίο βιβλίο. Και αφου τελικα, ειχα διαβάσει τον Αλχημιστή και το είχα μπερδεψει με άλλο βιβλιο στην αρχη, δεν υπάρχει πια συγκριση για μένα.
    Μου αρεσει πάρα πολυ που τα λέει με απλό τρόπο, κι 'ομως δεν χανει το νοημα του  ούτε πεφτει σε επιπεδο... Δεν είναι βαρύγδουπο, ειναι απλο, χωρίς "φανφαρες", δεν προσπαθει να προκαλεσει εντυπωση... Ισα, ισα,αυτή ειναι η ομορφια του..  ειναι πολυ θετικο αυτο πιστευω, να δινει ενα ομορφο, καλοδουλεμενο αποτελεσμα αβίαστα, εντελως φυσικά... Το θαυμαζω αυτο.
    Και το οτι μπορει να διαβαστεί απο όλες τις ηλικίες, και να συγκινησει και μικρους και μεγαλους, ειναι ακομα ενα συν.
    Luna Lovegood Longbottom
    Luna Lovegood Longbottom
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 821
    Ηλικία : 24
    Location : Hogwarts!
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Luna Lovegood Longbottom Τρι Ιουλ 30, 2013 12:40 am

    Δεν εχω διαβασει τιποτα απο τα δυο :Ρ 
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Τετ Ιουλ 31, 2013 6:51 pm

    Romilda Vane έγραψε:
    Arcturus Regulus Black έγραψε:.Ο Αλχημιστής δεν είναι απλώς ένα διήγημα είναι φιλοσοφικό μυθιστόρημα ενώ ο μικρός πρίγκιππας είναι παραμύθι που προσπαθεί να διδάξει


    Το αντιθετο θα'λεγα.
    Ο αλχημιστής μου αφησε την εντυπωση οτι προσπαθει να σου "περασει" αυτα που λέει πολυ αμεσα, σαν διδασκαλια ή χωρις να τα εχει ενσωματώσει μεσα στην πλοκη του βιβλιου και αυτο με ξενισε λιγο... Στον μικρό πριγκιπα τα περνάει με τέχνη, μεσα απο διαλόγους, με αφορμές από όσα οσα βλέπει ή απο τα τα μέρη που πάει... Δεν είναι απλά οι σκεψεις του ήρωα και τίποτα άλλο. Η οπτικη γωνία -ακομα και αν μας τα περιγραφει και στα δυο ο κεντρικος ηρωας- στον αλχημιστη δεν ξερω.. μου φαινεται πιο "κλειστή" να το πω;



    Εγώ πάλι δεν βρίσκω καμιά διαφορά ανάμεσα στο μικρό πρίγκιπα και σε ένα παραμύθι ή μια ιστορία από τους μύθους του Αισώπου σε πιο εκτεταμένη ανάλυση. Και τα 2 προσπαθούν να περάσουν ένα πράγμα (όχι πάνω από 1 δίδαγμα) και γύρω από αυτό περιστρέφεται η πλοκή. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι πανέμορφο βιβλίο αλλά για μένα ο Αλχημιστής είναι άλλο στυλ που λέει πολλά και διαφορετικά πράγματα.

    Το ότι ο Κοελιο έγινε πλέον εμπορικός και όλα τα βιβλία του κινούνται στο ίδιο μοτίβο δεν αναιρεί για μένα την αξία του Αλχημιστή ως βιβλίο, ένα βιβλίο που γράφτηκε πριν 30 χρόνια. Νομίζω ότι η πρόταση που έγραψα στο παραπάνω quote είναι η καλύτερη που μου έρχεται, ως σύντομα διατυπωμένη άποψη και προσπάθεια σύγκρισης των δύο βιβλίων. Ωστόσο σε κάθε περίπτωση η σύγκριση των 2 βιβλίων δεν μ αρέσει :P 
    Dominique Weasley
    Dominique Weasley
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 803
    Ηλικία : 37
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: I'm dreaming of a white Christmas!!

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Dominique Weasley Δευ Δεκ 02, 2013 1:02 am

    Μικρός Πρίγκιπας!!

    Ο Αλχημιστής δε μου άρεσε ιδιαίτερα, ίσως επειδή το διάβασα σε μια φάση της ζωής μου που δεν ήμουν ''συγκεντρωμένη'' για να το καταλάβω-βιώσω διαφορετικά ή απλά επειδή είχα ακούσει τόσα πολλά γι'αυτό το βιβλίο κι είχα πολύ μεγάλες προσδοκίες. Θέλω πάντως να το ξαναδιαβάσω με μεγαλύτερη ηρεμία.
    Vesper
    Vesper
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 2141
    Ηλικία : 29
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/03/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Light thinks it travels faster than anything, but it is wrong. No matter how fast light travels, it finds the darkness has always gotten there first, and is waiting for it.

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Vesper Δευ Δεκ 02, 2013 3:48 pm

    Αδιαμφισβήτητα και ακράδαντα ο Μικρός Πρίγκιπας.Έχω διαβάσει και τον Αλχημιστή,στην έκτη δημοτικού νομίζω,τότε ναι,είχα ενθουσιαστεί.Αλλά νομίζω ότι είναι κάπως υπερεκτιμημένο.Σίγουρα από τα πιο καλά του συγγραφέα του.
    Ο Μικρός Πρίγκιπας,θα διαβαστεί ξανά και ξανά και ξανά.Είναι ένα πολύ σύνθετο βιβλίο μέσα στην απλότητά του.
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Δευ Δεκ 02, 2013 4:43 pm

    Μα φυσικά τον μικρό πρίγκηπα, τα έχω διαβάσει και τα δύο, όλα πολύ ωραία, αλλά προτιμώ το πρώτο!
    Alison Sheridan
    Alison Sheridan
    Hogwarts Professor
    Hogwarts Professor


    Αριθμός μηνυμάτων : 10933
    Ηλικία : 22
    Location : Glades
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Je deviens plus difficile, plus insociable, de plus en plus misanthrope.

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Alison Sheridan Τετ Αυγ 20, 2014 12:57 am

    Και τα δυο ειναι πολυ ωραια βιβλια αλλα ψηφισα τον αλχημιστη... <3
    Severous Albous
    Severous Albous
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 658
    Ηλικία : 23
    Location : Σχολή Χόγκουαρτς
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Severous Albous Παρ Οκτ 03, 2014 4:09 pm

    αμα ειναι ο Αλχιμηστης ο Νικολας Φλαμελ (αυτη η σειρα), τοτε ασυζητητί ο Νίκολας Φλαμέλ
    βέβαια και ο Μικρός Πρίγκηπας μου άρεσε
    Louna fw
    Louna fw
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 1378
    Ηλικία : 39
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/01/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought:

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Louna fw Τετ Νοε 12, 2014 1:53 am

    Αλχημιστής!! Πέρα απο το ότι ο Coello είναι στο τοπ 10 των συγγραφέων που αγαπώ ο Αλχημιστής και το Ημερολόγιο ενός Μάγου πιστέυω είναι τα καλύτερά του!!
    Roland Weasley
    Roland Weasley
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 4343
    Ηλικία : 21
    Location : Τρίκαλα,Ελλάδα
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Fuck it all.

    Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης? - Σελίδα 3 Empty Απ: Μικρος πριγκηπας ή Αλχημιστης?

    Δημοσίευση από Roland Weasley Τρι Δεκ 30, 2014 8:55 pm

    Μικρός πρίγκιπας.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Μάης 20, 2024 8:35 pm