.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

4 απαντήσεις

    Αντιγόνη (1961)

    Nearly Headless Nick
    Nearly Headless Nick
    Ministry's Ambassador
    Ministry's Ambassador


    Αριθμός μηνυμάτων : 39570
    Ηλικία : 26
    Location : Στο στομάχι μιας κατσίκας (ναι είμαι μπέζοαρ)
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: My philosophy is that worrying means you suffer twice

    Αντιγόνη (1961) Empty Αντιγόνη (1961)

    Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Παρ Φεβ 21, 2014 12:50 am

    Αντιγόνη (1961) Antigone_Movie_Poster
    H Αντιγόνη είναι βραβευμένη μαυρόασπρη ταινία του Γ. Τζαβέλλα παραγωγής 1961, βασισμένη στο ομώνυμο αρχαίο δράμα του Σοφοκλή με πρωταγωνίστρια την Ειρήνη Παππά.
    Η Αντιγόνη ζητάει από την αδελφή της Ισμήνη να θάψουν τον ετεροθαλή αδελφό τους [Πολυνεικη ]. Η Ισμήνη αρνείται να παραβεί την απόφαση του νέου ηγεμόνα των Θηβών και θείου τους Κρέοντα, όμως η Αντιγόνη έχει πάρει την απόφαση της. Μερικές ώρες αργότερα ένας από τους φύλακες που φρουρούσαν το άταφο πτώμα, ανακοινώνει με τρεμάμενη φωνή στον Κρέοντα, ότι κάποιος έκανε σπονδές στον νεκρό και τον κάλυψε με σκόνη. Ο Βασιλιάς οργισμένος τον διώχνει. Ο φύλακας επιτρέφει μετά από μερικές ώρες έχοντας μαζί του την Αντιγόνη.

    πηγή: wiki


    Την έχετε δει, ποια η άποψή σας και πόσο μισήσατε τον Κρέοντα; :P



    Αντιγόνη (1961) Receiv13


    Isn't everything we do in life a way to be loved a little more?”
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Αντιγόνη (1961) Empty Απ: Αντιγόνη (1961)

    Δημοσίευση από Romilda Vane Παρ Φεβ 21, 2014 9:18 pm

    Δεν την εχω δει, αλλα ωραια περιγραφη εκανες, θα το κοιταξουμε. Razz 


    Αν και λιγο ασχετο, σχετικα με το ¨ποσο μισησατε τον Κρεοντα", σε ενα θεατρικο που μου ειχανε πει , το παρουσιαζε απο μια διαφορετικη οπτικη το θεμα, οχι απο την κλασσικη του "κακου"¨Κρεοντα και σου εδειχνε και τις δικιες του σκεψεις και λογους που εδρασε οπως εδρασε. Σου εδειχνε και την αλλη μερια του νομισματος, παρουσιαζοντας και τις δυο μεριες - και εκεινη της Αντιγονης και εκεινη του Κρεοντα, αλλά με τετοιο τροπο που μπορουσες να καταλάβεις και τους δύο και ηταν δυσκολο να παρεις θεση.
    Ηταν διασκευη βεβαια. Αλλά ακουγεται ενδιαφερον και θα ηθελα να το δω και αυτό.



    ghgh
    hhg
    hy
    Αντιγόνη (1961) 2yv6ngk
    Reveal your secrets:
    Nearly Headless Nick
    Nearly Headless Nick
    Ministry's Ambassador
    Ministry's Ambassador


    Αριθμός μηνυμάτων : 39570
    Ηλικία : 26
    Location : Στο στομάχι μιας κατσίκας (ναι είμαι μπέζοαρ)
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: My philosophy is that worrying means you suffer twice

    Αντιγόνη (1961) Empty Απ: Αντιγόνη (1961)

    Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Σαβ Φεβ 22, 2014 1:08 am

    Αυτή την οπτική γωνία που λες δε μπορώ να τη καταλάβω. Ό,τι και να λέει ο Κρέοντας, ο κανόνας για όσους ατίμησαν τη πόλη τους θα ήταν να θαυτούν έξω από αυτή. Βάσει θεϊκών νόμων πάντα.



    Αντιγόνη (1961) Receiv13


    Isn't everything we do in life a way to be loved a little more?”
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29773
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Αντιγόνη (1961) Empty Απ: Αντιγόνη (1961)

    Δημοσίευση από Amycus Σαβ Φεβ 22, 2014 3:36 pm

    Tην έχω δει,αρκετά παλιά βέβαια.Εκεί κοντά είχα δει και την "Ιφιγένεια εν Αυλίδι" (πάλι με την Παππά) σε σκηνοθεσία Κακογιάννη αλλά και την "Μήδεια" με την Κάλλας σε σκηνοθεσία Παζολίνι,εντελώς διαφορετικής αισθητικής βέβαια.

    Ο Τζαβέλλας έχει ήδη γυρίσει την "Κάλπικη Λίρα" και -αν δεν κάνω λάθος- το "Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα" και έχει κάνει τις επιτυχίες του.Αυτό που γνωρίζω είναι ότι διακαής του πόθος ήταν να κινηματογραφήσει την Αντιγόνη και να την παρουσιάσει στο ευρύ κοινό παρόλο που ο μύθος της είναι πασίγνωστος.Και το δεύτερο είναι ότι ο Τζαβέλλας γύριζε ταινίες per l'amore dell'arte,δεν είχε θέμα με την απόλυτη επιτυχία και με τα εισιτήρια.

    Αυτό που θυμάμαι είναι ότι δεν αλλάζει σχεδόν τίποτε στον σοφόκλειο λόγο,τον σέβεται απόλυτα.Ακόμα και ο χορός,που είναι δύσκολο να σταθεί σε ένα σκηνικό αλλά τόσο νευραλγικός στην τραγωδία,κινηματογραφείται με έξυπνο τρόπο χωρίς να προκαλεί αμηχανία.Βέβαια,κανείς πρέπει να ξεπεράσει τον σκόλοπα των σκηνικών γιατί οι τραγωδίες είναι πάντα γραμμένες για την ορχήστρα και τα φυσικά σκηνικά θέλουν μαεστρία ώστε να δέσουν αλλά ο Τζαβέλλας νομίζω ότι τα καταφέρνει καλά.Η Παππά νομίζω ότι στέκεται υπεράνω κάθε κριτικής και απλά σου αρέσει ή δεν σου αρέσει και καθώς ο επικός στόμφος της Επιδαύρειας εκφοράς του κειμένου δεν υπάρχει,αυτό είναι απο μόνο του ένα συν.

    Στην Ιφιγένεια είναι ένα κλίκ καλύτερη νομίζω σαν Κλυταιμνήστρα.Ίσως οφείλεται και στον Κακογιάννη βέβαια αλλά η ηθοποιός που παίζει την Ιφιγένεια,δεν βλέπεται. Η ταινία.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Αντιγόνη (1961) Gg10
    Milady D' Hiver
    Milady D' Hiver
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 40685
    Ηλικία : 28
    Location : Sydney, Australia
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: If someoneʼs lying about something small, you donʼt know what else theyʼre lying about.

    Αντιγόνη (1961) Empty Απ: Αντιγόνη (1961)

    Δημοσίευση από Milady D' Hiver Πεμ Σεπ 18, 2014 12:11 pm

    Αν ειναι αυτη που νομιζω, την εχω δει. Μας την ειχε βαλει η φιλολογος μας να την δουμε στην ταξη προς το τελος της χρονιας την ωρα της Αντιγονης Razz Καλη ηταν, θυμαμαι καποια κομματια που μου ειχαν κανει εντυπωση αλλα θα θελα να την δω μονη μου καποια στιγμη χωρις τις βλακειες της ταξης. Επισης θα μου αρεσε να εκαναν μια ποιοτικη αξιοπρεπης ταινια με την τωρινη τεχνολογια.



    .
    .
    .
    Αντιγόνη (1961) Elsa_u12
    .
    .
    .:

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Απρ 28, 2024 6:16 pm