.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

5 απαντήσεις

    Μεσαιωνικά Θρίλερ

    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Μεσαιωνικά Θρίλερ Empty Μεσαιωνικά Θρίλερ

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Δευ Δεκ 30, 2013 10:43 am

    Είναι μια συγκεκριμένη κατηγορία βιβλίων θρίλερ που ονομάζονται μεσαιωνικά θρίλερ. Αφορούν γεγονότα του 13ου-16ου κυρίως αιώνες, συνήθως με χριστιανικά γεγονότα, όπως Ιερά Εξέταση και όλες απάνθρωπες πράξεις της εκκλησιαστικής εξουσίας του μεσαίωνα. Εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ αυτά τα είδους βιβλία, τα προτιμάω σχεδόν από όλα τα άλλα. Γνωστά μου μεσαιωνικά θρίλερ που έχω διαβάσει είναι: Ο έμπορος των καταραμένων βιβλίων, η χαμένη βιβλιοθήκη του αλχημιστή και η γνώση των αγγέλων. Έχετε διαβασει κανένα από αυτά τα βιβλία;; Έχετε διαβάσει άλλα μεσαιωνικά θρίλερ;; Ποια ήταν η άποψή σας γι' αυτά;; Και κυρίως, σας αρέσει και θα διαβάζατε ευχάριστα ένα μεσαιωνικό θρίλερ;; Οτιδήποτε περί αυτού, μπορεί να συζητείται εδώ! Very Happy 

    edit by Ignotus Peverell: Καλό είναι να μην βάζεις χρώμα στον τίτλο  Laughing 
    katsaplias
    katsaplias
    Πρωτοετής στην Σχολή
    Πρωτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2
    Ηλικία : 50
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2014

    Μεσαιωνικά Θρίλερ Empty Απ: Μεσαιωνικά Θρίλερ

    Δημοσίευση από katsaplias Παρ Ιαν 03, 2014 9:29 am

    αγαπητέ φιλε επειδη βλέπω ότι ψαχνεις καποια θεματα περι μεσαιωνα να σου πω τα εξης:
    1. εχω διαβασει κι εγω τα βιβλια του simoni τα οποια βρισκω καταπληκλτικα. ο συγγραφεας εχει γραψει αρκετα ακομη (αν ψαξεις λιγο στο goodreads θα δεις) απλα περιμενουμε τη μεταφραση απο τον εκδοτικο οικο.
    2. σε αυτο το ειδος μπορεις να βρεις πολυ υλικο και σε αρκετα καλες τιμες σε διαφορα παζαρια
    3. το σημαδι του θεου του romain sardou ειναι αντιστοιχο βιβλιο...το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο. λιγο πιο ζορικο και πιο μπερδεμενο ειναι ο εκκλησιαστης των luther blissett και πολλα αλλα.
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Μεσαιωνικά Θρίλερ Empty Απ: Μεσαιωνικά Θρίλερ

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Παρ Ιαν 03, 2014 11:57 am

    katsaplias έγραψε:αγαπητέ φιλε επειδη βλέπω ότι ψαχνεις καποια θεματα περι μεσαιωνα να σου πω τα εξης:
    1. εχω διαβασει κι εγω τα βιβλια του simoni τα οποια βρισκω καταπληκλτικα. ο συγγραφεας εχει γραψει αρκετα ακομη (αν ψαξεις λιγο στο goodreads θα δεις) απλα περιμενουμε τη μεταφραση απο τον εκδοτικο οικο.
    2. σε αυτο το ειδος μπορεις να βρεις πολυ υλικο και σε αρκετα καλες τιμες σε διαφορα παζαρια
    3. το σημαδι του θεου του romain sardou ειναι αντιστοιχο βιβλιο...το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο. λιγο πιο ζορικο και πιο μπερδεμενο ειναι ο εκκλησιαστης των luther blissett και πολλα αλλα.
    1. Με πιάνεις φίλε μου! Wink 
    2. Αυτό ισχύει! Wink 
    3. Αυτά που λες δεν τα έχω διαβάσει, αν και το τελευταίο το χω δει σε βιβλιοπωλείο!
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33267
    Ηλικία : 31
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Μεσαιωνικά Θρίλερ Empty Απ: Μεσαιωνικά Θρίλερ

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Κυρ Απρ 27, 2014 8:39 pm

    μπορείς να εμπλουτίσεις λίγο το αρχικό ποστ; δεν ξέρω καν σε τι αναφέρεσαι, οπότε ένα λήμμα από τη wikipedia, μια λίστα με τίτλους/συγγραφείς θα ήταν καλό να υπάρχει Razz







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Laura Mandley
    Laura Mandley
    Θεραπευτής/ρια
    Θεραπευτής/ρια


    Αριθμός μηνυμάτων : 4034
    Ηλικία : 32
    Location : Nargothrond
    Ημερομηνία εγγραφής : 16/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Misunderstanding is geniuses curse, they call us evil but nothing is worse than passive submission to meaningless rules these are oppression and misery's tools.

    Μεσαιωνικά Θρίλερ Empty Απ: Μεσαιωνικά Θρίλερ

    Δημοσίευση από Laura Mandley Σαβ Μάης 24, 2014 12:27 am

    Λίστα από το Goodreads:http://www.goodreads.com/list/show/25981.Best_Medieval_Mystery_Thriller

    Eγώ από αυτά που αναφέρει έχει διαβάσει μόνο το Όνομα του Ρόδου και μ' άρεσε πάρα πολύ.Γενικά,δεν ξετρελαίνομαι με το συγκεκριμένο είδος.Είμαι πολύ επιλεκτική και σπάνια με ελκύει κάτι.Τα δύο του Σιμόνι που ανέφερες θέλω να τα τσεκάρω και γω.



    Όταν μιλάτε ακούω να λέτε "Γιατί;"
    Όλο "Γιατί;"
    Βλέπετε πράγματα και λέτε "Γιατί;"
    Μα εγώ ονειρεύομαι πράγματα που ποτέ δεν υπήρξαν και λέω:
    "Γιατί όχι;"
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 36
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Μεσαιωνικά Θρίλερ Empty Απ: Μεσαιωνικά Θρίλερ

    Δημοσίευση από Cassandra Black Κυρ Ιουν 15, 2014 4:56 pm

    Κι εγώ μόνο το Όνομα του Ρόδου έχω διαβάσει από τη λίστα, τα άλλα δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν.
    Επίσης και τον Τελευταίο Ναΐτη του Μάικλ Τζεκς, δεν είναι στη λίστα αλλά θεωρείται το ίδιο είδος.
    Η Πένμαν με ψήνει αρκετά πάντως. Razz



    Μεσαιωνικά Θρίλερ Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Vesper
    Vesper
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 2141
    Ηλικία : 29
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/03/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Light thinks it travels faster than anything, but it is wrong. No matter how fast light travels, it finds the darkness has always gotten there first, and is waiting for it.

    Μεσαιωνικά Θρίλερ Empty Απ: Μεσαιωνικά Θρίλερ

    Δημοσίευση από Vesper Κυρ Ιουν 15, 2014 10:51 pm

    Αυτό που εγώ προτείνω αδιαμφισβήτητα και είδα ότι έχει είναι Τα Χρονικά του αδερφού Κάντφελ.Είναι μια σειρά από 20(ναι 20 βιβλία) από την συγγραφέα Έλις Πήτερς που διαδραματίζονται σε ένα μοναστήρι και υπάρχει ο πολύ οξυδερκής,με διάφορες γνώσεις σε πολλούς τομείς, καλόγερος που εξιχνιάζει το εκάστοτε έγκλημα.



    Μεσαιωνικά Θρίλερ Alicealicewakeup_zps0e97ecf6

    do you really wanna know?:


      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Οκτ 04, 2024 5:33 am