.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+69
FoNikos21
Hrw Black Snape
Violleta Black
FLEUR258
Ignotus Peverell
Arcturus Regulus Black
Alviva Black
Amycus
GinnyHermione
Kasavas
Bella Black
Romilda Vane
-Moony
Neville Longbottom
EleniArmstrong-Potter
Isabelle Lightwood
mjhp4ever
anthian9
Jace Wayland
Lena*
Sectumsembra
Alicia Spinnet
Mysterious Wizard
Ariana Lestrange
Eleanna Lovegood
The Sorting Hat
Roxanne Derwent
Sorazal the Erised
Morgan le Fay
HermioneInLove
Victoire Weasley
Amelia Blackfoot
lily_13
Beedle the Bard
nymphadora9990
Elohim Meth
nasiatheslayer
December Princess
Poisonous_touch
AliceCullen
Mary Jane
Merlin the Great
Albus_The_Wise
Fleur Delacour
rozali87
Wanderer
Nathaniel
Christy
dark witch
Berenice
@RtVaVa
Ms Skellington
<3EvELiNa<3
EL.J girl
ellinida-1-
Madame Maxime
SiMoS
Pansy Parkinson
RemousLoupin
Darkness
Cassandra Black
Lilith
Tom Marvolo Riddle
E-vampire
Rose Black
Hecate
Ms Padfoot
Este
Narcissa
73 απαντήσεις

    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας...

    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29791
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Empty Απ: Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας...

    Δημοσίευση από Amycus Τετ Φεβ 19, 2014 1:35 pm

    @RtVaVa έγραψε:Ο Ντεμπυσσί εισήγαγε ατονικά στοιχεία στην μουσική του επειδή άκουσε κάποιες παράξενες μελωδίες σε ένα χωριό στην Σιγκαπούρη.
    Η Δυτική μουσική είναι αυτή που δεν αμφισβήτησε την τονικότητα. Μην ξεχνάς ότι άρχισε σε ένα πλαίσιο καθαρά εκκλησιαστικό. Κάποτε ακόμα και η πολυφωνία ήταν κατά μία έννοια επανάσταση και αποκηρύσσονταν ως "ταραχοποιό πνεύμα"!
    Νομίζω ότι συγκριτικά με όλη την ιστορία του ανθρώπου και της μουσικής (για την πλειονότητα της οποίας δεν έχουμε ακριβή ηχητικά δείγματα) αυτοί οι αιώνες δεν ήταν τόσο πολλοί. Θα επειμείνω στο ότι εξυπηρετούσαν την ανάγκη της εκάστοτε εποχής και συμβάδιζαν με το κοινωνικοπολιτικό πλαίσιο.
    Nομίζω ότι "ατονικά" στοιχεία εισάγει και ο Μπαχ στο νεανικό του έργο,την Toccata σε Ρε μινόρε.Οι τελικές συγχορδίες της φούγκας δεν θα χαρακτηριζόντουσαν και τόσο "τονικές." Το κάνει και ο Μπετόβεν στη "Μεγάλη Φούγκα" για κουαρτέτο εγχόρδων αλλά και ένας όψιμος Λίστ σε κάποιες συνθέσεις (κυρίως στην Συμφωνία του Δάντη,στο μέρος της Κόλασης).Βέβαια η παραδοσιακή μουσική κυρίως της Άπω Ανατολής έχει να κάνει και με το χόρδισμα των φυσικών οργάνων αλλά και με την έννοια ότι ο συγκερασμός εκεί δεν υιοθετήθηκε ποτέ (στο στενό 6-12 μόρια) και το τονικό ύψος της νότας μι στην φύση είναι πάντα λίγο ψηλότερο σε σχέση με το συγκερασμένο της Δυτικής.Αλλά και στην αρχαία Ελλάδα,παρόλο που δεν έχουμε ηχητικά δείγματα και δεν ξέρουμε το χόρδισμα των οργάνων,οι μαθηματικοί τύποι των τρόπων συνηγορούν σε ένα τονικά αυστηρό σύστημα με τα τετράχορδα.Θα μου πεις φυσικά ότι δεν είναι θέμα διαστημάτων μόνο (στην βυζαντινή έχουμε μικροδιάστημα 4 μορίων αλλά και 8 ή 10 μορίων) αλλά η χρήση τους παραμένει αυστηρά τονική.




    @RtVaVa έγραψε:Συμφωνώ ότι η φύση έχει εμπνεύσει κατά καιρούς τους συνθέτες, τους πάντες, μα είσαι σίγουρος ότι σώνει και καλά αυτό ήθελαν να πουν; ... Αυτά τα κομμάτια είναι αριστουργήματα προπάντων γιατί είναι όμορφα, και γιατί έχουν πολλά επίπεδα ερμηνείας, αναλόγως τα βιώματα και τις παραστάσεις του καθενός. Δεν με πείθει το γεγονός ότι κάποιες φορές όχι πάντα οι συνθέτες εμπνεύονται από την φύση ότι η έλλειψη αρμονίας είναι παρά φύσιν και άσχημη.
    Σίγουρος δεν μπορώ να είναι για τίποτε αλλά πάντα υπάρχει ανάγκη για μια αντιστοιχία.Όταν έπαιζα την 3η μπαλάντα του Σοπέν,υπάρχει ένα σημείο σε μορφή: όγδοο-παύση ογδοού-όγδοο-όγδοο-παύση ογδόου που μου θύμιζε κουτσό που περπατάει.Τέλοσπάντων,κάναμε και λίγη πλάκα με το θέμα (καθώς εγώ αποκαλούσα το κομμάτι ως "Του Κούτσαβλου") μέχρι που πρόσφατα άκουσα στο ραδιόφωνο πως το ρυθμικό σχήμα το δανείστηκε ο Σοπέν απο ένα γαϊδουράκι που τον ανέβαζε σε ένα σονατόριο και που κούτσαινε λίγο.Νομίζω λίγο-πολύ,μπορείς να κάνεις αναγωγές σε κάτι εξωμουσικό.Την ορ.31 Νο.3 του Μπετόβεν την έλεγα "Ο Λόξυγκας." :P 



    @RtVaVa έγραψε: Τώρα γιατί γράφει τόσος κόσμος μουσική η οποία είναι απλώς ακαταλαβίστικη, με στείρες συνηχήσεις και κοπανήματα... Δεν το ξέρω ακριβώς. Δεν νομίζω πάντως ότι έχει να κάνει τόσο με την αισθητική, αλλά με τον στείρο ακαδημαϊσμό, ο οποίος αφορά μόνο τους στείρους ακαδημαϊκούς Razzκαι δεν σκοπεύει να επικοινωνήσει με τον "υπόλοιπο κόσμο". Αυτό το ζήτημα το τοποθετώ ως ανοιχτό στο κεφάλι μου. Για ποιον γράφουν, γιατί γράφουν, έχει σημασία;
    Και αυτό είναι το πρόβλημά μου με τον Αγγελόπουλο τον σκηνοθέτη (Θεός σχωρέσ'τον) όταν είχε βγεί και είχε δηλώσει πως δεν κάνει ταινίες για το κοινό αλλά πρωτίστως για την ανάγκη του να κάνει ταινίες.Αυτή είναι η όλη προβληματική μου όπως σου γράφω και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις.Αν έχουν να προτείνουν κάτι νέο,ας το κάνουν.Κάτι όμως που να είναι μουσική,όχι ήχοι.Κανένας μεγάλος δεν συνθέτει για να συνθέσει.Ξέρει πάντα ότι συνθέτει για κοινό,για τον κόσμο.Αυτό το "συνθέτω για να συνθέτω" μου κάνει κάτι σαν εγκεφαλική αναπηρία."Συνθέτω γιατί δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο,είμαι ανίκανος." Και εμείς τι φταίμε δηλαδή; Πάντως,αυτή η τραγική εσωστρέφεια των σύγχρονων συνθετών,έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην μουσική.Τους έχουν πάρει φαλάγγι οι κινηματογραφικοί συνθέτες.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Gg10
    @RtVaVa
    @RtVaVa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 10225
    Ηλικία : 29
    Location : Utero
    Ημερομηνία εγγραφής : 20/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: lalala

    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Empty Απ: Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας...

    Δημοσίευση από @RtVaVa Τετ Φεβ 19, 2014 9:48 pm

    ^Και οι σκυλάδες, μην ξεχνάς τους σκυλάδες! Laughing 
    Μου άρεσε η συζήτησή μας έχω να πω, εν τέλει συμφωνούμε στα σημαντικά και θεμελιώδη. Razz



    We will always be so much more human than we wished to be.
    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 A66886f5f2317df58aaa293295815e55

    They're taking the Hobbits to Isengard!:

    Κάνε μια παύση.
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Empty Απ: Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας...

    Δημοσίευση από anthian9 Τετ Μάης 21, 2014 11:04 pm

    Φοίβο Δεληβοριά δεν σε αντέχω καθόλου βρε πουλάκι μου! 3 τραγούδια σου αντέχω να ακούω, τα αγαπάω κιόλας μη σου πω, τα υπόλοιπα απλά δεν...
    Από τους πιο καταθλιπτικούς και μονότονους στίχους έβερ. Είπε ο άνθρωπος που ακούει ό,τι καταθλιπτικό υπάρχει σε ξένο αλλά δεν άντεξε τον Δεληβοριά. meh



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Katherine Black
    Katherine Black
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 5614
    Ηλικία : 28
    Location : Mystic Falls...
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: It is important to remember that we all have magic inside us...

    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Empty Απ: Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας...

    Δημοσίευση από Katherine Black Τετ Μάης 21, 2014 11:12 pm

    Η κατάσταση με τους boys and noise έχει παραπάει... 'Ήμασταν στη χορωδία και η κυρία μας είπε να της προτείνουμε τραγούδια που μας αρέσουν και έχουν αφήσει ιστορία π.χ. My Heart Will Go On, Imagine etc και πετάγεται η άλλη και λέει Κυρία κυρία να πούμε boys and noise;  banghead 



    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Demi%20k%20kitty%20disney%20upo2_zpsfuiueaue
    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Photo


    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 2vjof7q
    Beauxbatons:



     
    It's Hufflepuff time :
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Empty Απ: Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας...

    Δημοσίευση από anthian9 Κυρ Μάης 25, 2014 10:03 pm

    Katherine Black έγραψε:Η κατάσταση με τους boys and noise έχει παραπάει... 'Ήμασταν στη χορωδία και η κυρία μας είπε να της προτείνουμε τραγούδια που μας αρέσουν και έχουν αφήσει ιστορία π.χ. My Heart Will Go On, Imagine etc και πετάγεται η άλλη και λέει Κυρία κυρία να πούμε boys and noise;  banghead 
    what is this
    is it music



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Nearly Headless Nick
    Nearly Headless Nick
    Ministry's Ambassador
    Ministry's Ambassador


    Αριθμός μηνυμάτων : 39580
    Ηλικία : 27
    Location : Στο στομάχι μιας κατσίκας (ναι είμαι μπέζοαρ)
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: My philosophy is that worrying means you suffer twice

    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Empty Απ: Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας...

    Δημοσίευση από Nearly Headless Nick Κυρ Μάης 25, 2014 10:34 pm

    no it is money or something like that.



    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Receiv13


    Isn't everything we do in life a way to be loved a little more?”
    dimitra granger
    dimitra granger
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 683
    Ηλικία : 25
    Location : los Angeles, California
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Somietimes you win, sometimes you won

    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Empty Απ: Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας...

    Δημοσίευση από dimitra granger Τρι Νοε 08, 2016 1:56 pm

    1) Fifthy Harmony
    2)Miley Syrious
    3)Justin Bieber
    4)Lady Gaga
    και ολους ομως τους έλληνες καλλιτέχνες: παντελιδης σταν Ασλανίδου Ρέμος οικονομοπουλος φουρειρα kings κλπ +συγκροτηματα απλα απαισιοι δεν ειναι καθολου του γούστου μου ατατατα

    Απλα τους Μ Ι Σ Ω !


    Έχει επεξεργασθεί από τον/την dimitra granger στις Πεμ Δεκ 29, 2016 11:33 am, 2 φορές συνολικά
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Empty Απ: Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας...

    Δημοσίευση από Severus John Snape Τρι Νοε 08, 2016 5:11 pm

    1) Παντελής Παντελίδης... δηλαδή γιατί να μην πληρώνει τέλη ρύπανσης;
    2) ΣΤΑΝ... Ο Justin είναι άλλος ααααα και Μαζωνάκη έχουμε... κάτι σε δικό σου παίζει;
    3) Όλα εκείνα τα φρούτα που βγαίνουν... κάνουν πως τραγουδάνε και κάποιοι τους πληρώνουν...




    Anti-fan εκφράστε την απέχθεια σας... - Σελίδα 10 Sign10

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Σαβ Σεπ 21, 2024 7:24 am