.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+8
Isabelle Lightwood
Leonie Vernier
Alviva Black
Ignotus Peverell
@RtVaVa
σκοτηνος μαγος
Amycus
sthnanonymiagiapanta
12 απαντήσεις

    Γιατί ντρέπομαι που είμαι Νεοέλληνας!

    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Γιατί ντρέπομαι που είμαι Νεοέλληνας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί ντρέπομαι που είμαι Νεοέλληνας!

    Δημοσίευση από Cassandra Black Πεμ Δεκ 19, 2013 6:21 pm

    Δεν ντρέπομαι που είμαι (νεο)ελληνίδα. Το "νέο" το βάζω σε παρένθεση γιατί δεν πιστεύω πως φέρομαι σαν μλκας Νεοέλληνας (κοινώς Ελληναράς) σε γενικές γραμμές. Στενοχωριέμαι όταν ακούω νέα παιδιά να λένε πως ντρέπονται και πως θα προτιμούσαν να έχουν ευρωπαϊκή ή αμερικάνικη ή ό,τι άλλο καταγωγή, γιατί είναι και αυτή η νοοτροπία ένας λόγος που δεν αναπτυσσόμαστε σαν χώρα. Όταν η νεολαία φεύγει στο εξωτερικό, ποιος θα παλέψει για να καλυτερεύσει τις συνθήκες στο εσωτερικό?

    Ντρέπομαι γενικότερα για την ανθρωπότητα, γιατί απ' ό,τι φαίνεται πολλοί νομίζουν πως ζουν ακόμα στο Μεσαίωνα κι όχι στο 2013. Δεν μπορώ να διανοηθώ πως στον 21ο αιώνα η ισότητα μεταξύ των φύλων και τα εργασιακά δικαιώματα είναι ακόμα αμφιλεγόμενα, όπως και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να γίνονται τόσο μεγάλο θέμα τα δικαιώματα της LGBQΤ κοινότητας, που θα έπρεπε να είναι ακριβώς τα ίδια με του υπόλοιπου κόσμου και φυσικά δεν είναι γιατί κάποιοι τους θεωρούν κατώτερους.

    Αντί λοιπόν να συγκρίνουμε τη νέα Ελλάδα με την αρχαία (οι οποίοι αρχαίοι σε καμιά περίπτωση δεν ήταν άγιοι, ενδεικτικά από την Αθηναϊκή δημοκρατία εξαιρούνταν τα παιδιά, οι γυναίκες, οι μέτοικοι και οι δούλοι, υπολογίζω δλδ ένα 65-70% του πληθυσμού), να κοιτάξουμε λίγο την ιστορική μας διαδρομή και να προσπαθήσουμε α) να μην κάνουμε τα ίδια λάθη, β) να βελτιώσουμε τα κακώς κείμενα. Όχι μόνο σαν Ελλάδα, σαν κόσμος. Αν εμείς οι ίδιοι δεν προσπαθούμε να μην είμαστε μλκες στην καθημερινή μας ζωή, πώς να το απαιτήσουμε από τους άλλους?
    Katherine Black
    Katherine Black
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 5614
    Ηλικία : 28
    Location : Mystic Falls...
    Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: It is important to remember that we all have magic inside us...

    Γιατί ντρέπομαι που είμαι Νεοέλληνας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί ντρέπομαι που είμαι Νεοέλληνας!

    Δημοσίευση από Katherine Black Τρι Ιαν 28, 2014 10:05 pm

    -_- πω ρε παιδι μου τι κολημα εχεις με τους χριστιανους; Προβλημα μας εαν γουσταρουμε να ειμαστε! κι επισης εμενα ΝΑΙ ρε μαρεσει που ειμαι ελληνιδα για πολλους λογους...και οτι γραφεις εναι φτηνες δικαιολογιες!
    geowizard
    geowizard
    Χρυσούχος
    Χρυσούχος


    Αριθμός μηνυμάτων : 3125
    Ηλικία : 27
    Location : Milky Way
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2014

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Γιατί ντρέπομαι που είμαι Νεοέλληνας! - Σελίδα 2 Empty Απ: Γιατί ντρέπομαι που είμαι Νεοέλληνας!

    Δημοσίευση από geowizard Τρι Ιουλ 01, 2014 1:01 pm

    Κλαίω από τα γέλια με αυτά που διαβάζω. Όποιος ντρέπεται για την χώρα στην οποία γεννήθηκε και για την εθνικότητά του, είναι ελεύθερος να φύγει. Δεν τον κρατάμε, και πάνω απ' όλα δεν τον χρειαζόμαστε/θέλουμε.

    Από την άλλη, όποιος έχει πρόβλημα με τον Χριστιανισμό, είναι επίσης ελεύθερος από το 313 μ.Χ. να πιστεύει σε ό,τι θέλει, ή να μην πιστεύει καθόλου.

    Τόσο απλό.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Μάης 20, 2024 10:43 pm