.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+5
FLEUR258
Aurora Sinistra
Romilda Vane
Cassandra Black
Amelia Blackfoot
9 απαντήσεις

    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Amelia Blackfoot
    Amelia Blackfoot
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20437
    Ηλικία : 571
    Location : 12, Grimmauld Place, 4th floor
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: And Iʼve been looking at the stars for a long, long time, Iʼve been putting out fires all my life. Everybody wants a flame, they donʼt want to get burnt and today is our turn.

    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις Empty Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Δημοσίευση από Amelia Blackfoot Παρ Δεκ 06, 2013 12:00 am

    Έχουμε τόπικ που λέμε τι κάναμε φέτος τα Χριστούγεννα, πώς περάσαμε, πού πήγαμε, πώς θα θέλαμε να είναι και πώς στολίζουμε αλλά είναι κάποια πράγματα που μένουν ίδια και απαράλλαχτα κάθε χρόνο.

    Πείτε μας, λοιπόν, ποιες είναι οι οικογενειακές σας παραδόσεις για την εποχή τούτη; Πάτε εκκλησία; Φτιάχνετε το ίδιο γλυκό κάθε χρόνο; Τι είναι αυτό, τέλος πάντων, που είναι το σημείο κατατεθέν για το Χριστουγεννιάτικο κλίμα στο σπιτικό σας;
    hero
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις Empty Απ: Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Δημοσίευση από Cassandra Black Παρ Δεκ 06, 2013 7:56 pm

    Παραμονή μας ξυπνάνε τα παιδάκια που έρχονται να πουν τα κάλαντα. Μέχρι πριν 2-3 χρόνια με κάνανε χρυσή να τους τα πω κι εγώ, αλλά δεν υπήρχε περίπτωση οπότε το πήρανε απόφαση και πλέον μου δίνουν τον μπουναμά έτσι κι αλλιώς hehe
    Πρωί Χριστουγέννων πάντα πηγαίνουμε εκκλησία, είτε είμαστε Αθήνα είτε στο χωριό. Στο χωριό βέβαια πάω με μεγαλύτερη όρεξη γιατί ξέρω ότι θα δω 10 γνωστούς κι όχι όλη την πόλη. Razz Δεν μπορώ τον πολύ κόσμο, αγχώνομαι giveup
    Μετά τη λειτουργία πηγαίνουμε για καφέ και το μεσημέρι γυρνάμε σπίτι για τη γαλοπούλα ή το αρνάκι (δεν είναι στάνταρ). Πέρσι η μάνα είχε φτιάξει και γέμιση yummy
    Από γλυκά κάθε χρόνο φτιάχνουμε μελομακάρονα και κουραμπιέδες. Δεν παίρνουμε απέξω εκτός κι αν μας φέρουν, γιατί μας φαίνονται άνοστα. Razz
    Το βράδυ φοράμε τα καλά μας και πηγαίνουμε στη θεία μου που γιορτάζει και φτιάχνει φαγητά και μαζεύει όλο το σόι. Κλασικά εγώ δε μιλάω με κανέναν εκεί μέσα οπότε δεν μου κάνει κάποια ιδιαίτερη αίσθηση σαν έξοδος.
    Την Πρωτοχρονιά κάνουμε (ή μάλλον κάνουν) την αντίστροφη μέτρηση, κόβουμε τη βασιλόπιτα, τρώμε μέχρι σκασμού και το πρωί πάλι εκκλησία. Μέχρι πριν κάποια χρόνια, πηγαίναμε σ' ένα κοντινό μαγαζί που είχε ζωντανή παραδοσιακή μουσική το βράδυ και πέρναγε η ώρα μας, πλέον το 'χουμε κόψει κι αυτό.
    Γενικά τίποτα το ιδιαίτερο. Τα Χριστούγεννά μου είναι κάθε χρόνο τα ίδια και με εκνευρίζουν. Razz
    Αυτά. Razz
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις Empty Απ: Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Δημοσίευση από Romilda Vane Παρ Δεκ 06, 2013 11:48 pm

    το μονο που μπορώ να σκεφτώ ειναι τα οικογενειακα τραπεζια Χριστουγεννων και Πρωτοχρονιας και το ποδαρικο. :P  Φτιαχνουμε το ιδιο γλυκο καθε χρονο, αν πιάνεται η Βασιλοπιτα.mouble mouble 
    Αυτα νομιζω. Razz 
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις Empty Απ: Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Σαβ Δεκ 07, 2013 12:05 am

    έχουμε τα κάλαντα που μας τα λένε αλλα ανοίγω ααν είμαι ξυπνια.Οταν πηγαινα εγώ μου αρεσε καλύτερα σαν έθιμο.Μας έρχονται πάντως συγκεκριμένα συνήθως παιδάκια ,γνωστά.Σπάνια έρχοντα άγνωστα.
    Μετά εχουμε το τραπέζι την παραμονή της Πρωτοχρονιάς σπίτι μας που ναι ντυνεται ακόμα ο μπαμπάς αι βασίλης ,με την ανταλλαγή δώρων.Κοψιμο πρώτης βασιλόπιτας.Την πρωτοχρονιά πάμε πρωί πρωί στο σπίτι του νονού μου να τους κάνουμε ποδαρικό.Κόψιμο δεύτερης βασιλόπιτας( σε αυτήν σχεδόν πάντα , κατα 90% , κερδίζω εγώ το φλουρί.καλε δεν ειναι στημενο οοοχι) Εκεί βασικά δεν περνάω και χάλια,βασικά τα πάω καλα με τον νονόhippie .Μετά τραπέζι στον παππού που έχει γιορτη και γεννέθλια.Εκει βαριέμαι λίγο τη ζωή μου και είμαστε και εγω και ο αδερφος μου σε φαση "παμε να φύγουμε ΤΩΡΑ" μόνο που εγώ εξωτερικεύω τα συναισθηματα μου πολυ διακριτικά και σαν κυρία με ένα απλό νόημα-ελαφρυ σφιξιμο χεριου της μανας μου για να καταλαβει οτι πραγματικα θελω να φυγω.Ο αδερφος μου το κανει πολυ φανερα και καρφωνεταιsnob (ολα τα αλλα "ξαδερφια" περνανε καλα και παρακαλανε να μείνουν κι άλλο)Κοψιμο τρίτης βασιλόπιτας.

    Καθε χρόνο φτιαχνουμε κουραμπιεδες και μελομακάρωνα εγώ και η γιαγιά:P
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις Empty Απ: Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Δημοσίευση από FLEUR258 Σαβ Δεκ 07, 2013 1:25 am

    Στολίζουμε το ίδιο δέντρο χρόνια.
    Χμμ και φτιάχνουμε την ίδια συνταγή βασιλόπιτας εδώ και χρόνια.
    Αυτά τα 2 μόνο.Razz 
    αααα,και την πρωτοχρονιά μένουν σχεδόν πάντα σπίτι τα τελευταία χρόνια.giveup 
    Helena Malfoy
    Helena Malfoy
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 4395
    Ηλικία : 23
    Location : Abroad The Black Pearl
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: “Heaven may be a fantasy for the credulous and the afraid, but I can give you a map reference for hell.”

    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις Empty Απ: Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Δημοσίευση από Helena Malfoy Σαβ Δεκ 07, 2013 1:49 pm

    Παραμονη παω απο τις 8 με τα παιδια για καλαντα και μετα το βραδυ παμε στο πανηγυρι. Τη μερα των Χριστουγεννων εκκλησια, μετα στο σπιτι για να φτιαξουμε γεμιση (γαλοπουλα εχουμε φτιαξει απο χτες γιατι ειναι ποιο νοστιμη τη δευτερη μερα) και περιμενουμε το κοσμο κανουμε κουραμπιεδες και μελομακαρονα καθε φορα και βασιλοπιτα
    Vesper
    Vesper
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 2141
    Ηλικία : 29
    Ημερομηνία εγγραφής : 31/03/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Light thinks it travels faster than anything, but it is wrong. No matter how fast light travels, it finds the darkness has always gotten there first, and is waiting for it.

    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις Empty Απ: Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Δημοσίευση από Vesper Σαβ Δεκ 07, 2013 4:47 pm

    Tα τελευταία χρόνια κόψαμε την κακή συνήθεια να μαζευόμαστε 10+ άτομα στο σπίτι και να τρώμε από το μεσημέρι,σαν να μην υπάρχει αύριο.Αν δεν ανέβουμε προς την συμπρωτεύουσα,θα κάτσουμε πολύ οικογενειακά πλέον.
    Το πιο ωραίο κομμάτι κατ'εμέ είναι ο στολισμός του δέντρου και τα γλυκά.Ειδικά στο δέντρο,λατρεύω που πάντα ξεχνάς κάποια στολίδια,και όταν τα βλέπεις λες''το είχα ξεχάσει αυτό!''.
    Ποτέ δεν πέρναγα ιδιαίτερα καλά,λόγω πολυκοσμίας και βαρεμάρας,αλλά τα τελευταία χρόνια έχω αρχίσει και δεν σηκώνω πολλά πολλά οπότεRazz 
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις Empty Απ: Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Κυρ Δεκ 08, 2013 7:50 pm

    Λοιπόν, πρωί παραμονής πρωτοχρονιάς εκκλησία, έπειτα βοηθάμε (ειδικά ο αδερφός μου) και φτιάχνουμε μαζί με την γιαγιά μου την θεία μου την μάνα μου μελομακάρονα, κουραμπιέδες και ξεροτήγανα, χαρακτηριστικό γλυκό. Το βράδυ μαζευόμαστε όλοι μαζί και τρώμε μέχρι σκασμού. Στις δώδεκα, φιλιόμαστε μεταξύ μας, λέμε ευχές για το νέο έτος και κοιμάμαι μέχρι τις 7 (Ιανουαρίου)! Razz

    Τώρα γενικά τα Χριστούγεννα στολίζουμε πολύ τα σπίτια μας και λέμε κάλαντα όπου πέρνουμε χοντρά λεφτά αν πάμε σε σπίτια. Θα σκεφτώ και άλλα και θα τα γράψω!
    Violleta Black
    Violleta Black
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2572
    Ηλικία : 26
    Location : Mystic Falls
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I am nothing special, of this I am sure. I am a common woman with common thoughts and I've led a common life. There are no monuments dedicated to me and my name will soon be forgotten, but I've loved another with all my heart and soul, and to me, this has always been enough..

    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις Empty Απ: Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Δημοσίευση από Violleta Black Κυρ Δεκ 22, 2013 11:02 pm

    Εμείς κλασικά, τρώμε οικογενειακά , του σκασμού βεβαίως βεβαίως, βασιλόπιτα και τα σχετικά. Ανήμερα Χριστούγεννα το πρωί η Αργυρω (αδερφή μου ) μας ξυπνά όλους από τις 6 για να δει τι της έφερε ο "Άγιος Βασίλης". Μετά ο μπαμπάς μου τσακώνεται με την γιαγιά μου για το ποιος θα ανάψει το τζακι ενώ εμείς τσακίζουμε τα μελομακάρονα και τους κουραμπιέδες. Αυτά πάνω κάτω. Α'μην ξεχνάμε και τα κάλαντα.
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6401
    Ηλικία : 1506
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις Empty Απ: Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Δημοσίευση από Severus John Snape Δευ Δεκ 23, 2013 3:12 am

    Χριστούγεννα η πιο ωραία εποχή του χρόνου. Το σπίτι βάζει τα γιορτινά του από το τέλος του Νοέμβρη, αλλιώς δεν αξίζει το στόλισμα Razz
    Το πρώτο ΣΚ του Δεκεμβρίου θα γίνουν τα πρώτα γλυκά, Μελομακάρονα-Κουραμπιέδες-Κουλουράκια. Με συνταγές παλιές και κλασικές, της γιαγιάς που λένε.
    Το δεύτερο ΣΚ θα στολιστεί το δέντρο, θα μπούνε οι χρονοδιακόπτες σε λειτουργία και ως την νύχτα θα λάμπει όλο το σπίτι.
    Τρίτο ΣΚ και αρχίζουν να ασχολούνται όλοι με το τι θα κάνουμε 24/25/26. Αν τα γλυκά έχουνε τελειώσει (πράγμα σίγουρο) θα φτιάξουμε ξανά
    Τελευταίο ΣΚ πριν την παραμονή. Θα γίνουν τα ψώνια, κάποιοι θα πάνε κομμωτήριο. Άλλοι πάλι όχι :P
    Παραμονή Χριστουγέννων, αν είμαστε κάπου καλεσμένοι καλώς, αλλιώς αρχίζει το θρίλερ. Από τις 6 το πρωί βγαίνουν κατσαρόλες, ταψιά και τηγάνια. Μέχρι τις 18:00 προσπαθούμε να είμαστε έτοιμοι, όχι ότι τα καταφέρνουμε, αλλά το προσπαθούμε και αυτό έχει σημασία. Στις 20:00 θα έρθουν οι καλεσμένοι ή θα χτυπάμε εμείς κάποιο κουδούνι. Και μέχρι το πρωί φαγοπότι.
    Anonymous
    Επισκέπτης
    Επισκέπτης


    Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις Empty Απ: Χριστουγεννιάτικες παραδόσεις

    Δημοσίευση από Επισκέπτης Τρι Δεκ 24, 2013 2:26 pm

    Το πρωί των Χριστουγέννων πάμε στην εκκλησία,μετά πάμε στο χωριό και τρώμε-πίνουμε με την γιαγιά.Κατά το μεσημέρι πάμε σε όλους τους συγγενείς για να ευχηθούμε και το βράδυ βγαίνουμε έξω είτε οικογενειακώς είτε εγώ με φίλους και οι δικοί μου με τους δικούς τους φίλους.
    ~Τις επόμενες μέρες μέχρι την Πρωτοχρονιά πάω στο χωριό της ξαδερφής μου όπου εκεί είναι και άλλη μία ξαδερφούλα καθόμαστε μέχρι αργά το βράδυ.
    Την Πρωτοχρονιά τρώμε κάτι πρόχειρο το μεσημέρι,μετά τις 8 ώρα πηγαίνουμε πάλι στο χωριό αλλά στο σπίτι του θείου μου γιατί είναι 2 όροφο και μαζευόμαστε 3-4 οικογένειες που η κάθε μία έχει 5-10 άτομα και τρώμε και μετά κόβουμε βασιλόπιτα.
    Όταν πάμε σπίτι πετάει ο νοικοκύρης του σπιτιού,ρόδι για να έχουμε καλή τύχη.  :smilenew: 

      Παρόμοια θέματα

      -

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Μάης 19, 2024 7:41 am