.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+22
Maria Granger
Μia Melanie Hawkins
Roxanne Derwent
Shana
Amelia Blackfoot
Romilda Vane
Christy
Fleur Delacour
EL.J girl
Narcissa
rozali87
Nathaniel
s0fia
BaGGoS
E-vampire
Pansy Parkinson
Oceanborn
Lilith
Darkness
Madame Maxime
Cassandra Black
RemousLoupin
26 απαντήσεις

    Μουσική και ναρκωτικά

    Fleur Delacour
    Fleur Delacour
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 21971
    Ηλικία : 230
    Location : Όπου νά'ναι, αρκεί να είναι στην Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Go sell crazy someplace else, we're all stocked up here

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Fleur Delacour Παρ Φεβ 06, 2009 4:06 pm

    Ναι αυτό με τα ηχητικά ναρκωτικά είναι νέο φρούτο, αν και μου φαίνεται λίγο βλακεία. Ναρκωτικά και μουσική είναι πάντα άρρηκτα δεμένα, δυστυχώς. Οι ρεμπέτες για παράδειγμα και έτσι ζούσαν και για ναρκωτικά έγραφαν πολλές φορές γι' αυτό και ήταν απαγορευμένα τα τραγούδια τους. Υπάρχει ρεμπέτικο που τραγουδάει η Αλεξίου με στίχο: πως το λένε πως το λένε το βοτάνι που το καίνε (έλα ντε!). Ή αυτό που λέει ο Μαργαρίτης "του διαβόλου το βοτάνι". Ενώ τώρα που δεν απαγορεύονται ο Νταλάρας περήφανα τραγουδάει μέσα στο Μέγαρο "όταν καπνίζει ο λουλάς εσύ δεν πρέπει να μιλάς". Γενικά πάντως οι τραγουδιστές ή που θα παίρνουν ναρκωτκά ή που θα είναι αλκοολικοί. Πως αλλιώς θα έχουν τρελό κέφι κάθε βράδυ;
    Nathaniel
    Nathaniel
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7252
    Ηλικία : 35
    Location : ---------------------
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The mirror will always gaze right back at you no matter the darkness of your room.

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Nathaniel Παρ Φεβ 06, 2009 7:41 pm

    Πάνω στα ρεμπέτικα (επειδή έχω κάνει κάτι σαν πτυχιακή σε αυτά Wink ) έχουν γίνει πολλές παρερμηνεύσεις, γιατί ο κόσμος σήμερα είναι διαφορετικός από τότε.
    Δεν ήταν ναρκωτικά. Όχι με την κοινή σημερινή έννοια του εθισμού του θανάτου κλπ.
    Το χασίς, όσο και να σας φαίνετι περίεργο, είναι ένα ιδιαίτερα όμορφο καλοπιστικό φυτό.
    Στη Μ.Ασία και γενικά στην Ελληνική ανατολή, υπήρζαν φυτείες χιλιάδων στρεμμάτων με χασίς, όχι για ναρκωτικό, αλλά για φαρμακευτικούς και καλοπιστικούς λόγους.
    Μόνο οι γηραιότεροι ξέραν ότι το φυτο κάνει για καπνος κι ότι είναι πολύ δυνατό (το χασίς αντίθετα με τα υπόλοιπα ναρκωτικά δεν σε εθίζει επειδή αντικαθιστά κάποια ουσία του οργανισμου, δεν ειναι αναβολικό, αλλά για ψυχολογικούς λόγους).
    Στην αρχή, γίναν κάποια ατυχήματα (πυρκαγιές και άλλα τέτοια) κι έτσι άρχισε η κακόβουλη ανάπτυξή του.
    Και μετά άρχισε ο εκφυλισμος... όσο παράξενο κι αν φαίνεται. Με την ακμή της μουσικής, άρχισε η παρακμή της ιδεολογίας. Οι παλιοί ρεμπέτες μάγκες χαθηκαν και μείνανε μονο οι σκιές των εαυτών τους να κάνουν γνωστή τη ρεμπέτικη κουλτούρα στη Δύση.
    Αυτά, χονδρικά...
    EL.J girl
    EL.J girl
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7702
    Ηλικία : 32
    Location : Σε έναν κόσμο δίχως έλεος!!!
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: L.O.V.E. is just another word I never learned to pronounce...

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από EL.J girl Παρ Φεβ 06, 2009 8:18 pm

    Nathaniel έγραψε:Πάνω στα ρεμπέτικα (επειδή έχω κάνει κάτι σαν πτυχιακή σε αυτά Wink ) έχουν γίνει πολλές παρερμηνεύσεις, γιατί ο κόσμος σήμερα είναι διαφορετικός από τότε.
    Δεν ήταν ναρκωτικά. Όχι με την κοινή σημερινή έννοια του εθισμού του θανάτου κλπ.
    Το χασίς, όσο και να σας φαίνετι περίεργο, είναι ένα ιδιαίτερα όμορφο καλοπιστικό φυτό.
    Στη Μ.Ασία και γενικά στην Ελληνική ανατολή, υπήρζαν φυτείες χιλιάδων στρεμμάτων με χασίς, όχι για ναρκωτικό, αλλά για φαρμακευτικούς και καλοπιστικούς λόγους.
    Μόνο οι γηραιότεροι ξέραν ότι το φυτο κάνει για καπνος κι ότι είναι πολύ δυνατό (το χασίς αντίθετα με τα υπόλοιπα ναρκωτικά δεν σε εθίζει επειδή αντικαθιστά κάποια ουσία του οργανισμου, δεν ειναι αναβολικό, αλλά για ψυχολογικούς λόγους).
    Στην αρχή, γίναν κάποια ατυχήματα (πυρκαγιές και άλλα τέτοια) κι έτσι άρχισε η κακόβουλη ανάπτυξή του.
    Και μετά άρχισε ο εκφυλισμος... όσο παράξενο κι αν φαίνεται. Με την ακμή της μουσικής, άρχισε η παρακμή της ιδεολογίας. Οι παλιοί ρεμπέτες μάγκες χαθηκαν και μείνανε μονο οι σκιές των εαυτών τους να κάνουν γνωστή τη ρεμπέτικη κουλτούρα στη Δύση.
    Αυτά, χονδρικά...


    obey Ήθελα κι εγώ να το γράψω πριν αλλά δεν προλάβαινα...
    Μην τα ισοπαιδώσουμε όλα πια...
    Narcissa
    Narcissa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11154
    Ηλικία : 33
    Location : Salem
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought: Tίποτα δεν έχει αλλάξει και τίποτα δεν είναι όπως παλιά...

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Narcissa Παρ Φεβ 06, 2009 8:52 pm

    Μπράβο nathaniel....
    Christy
    Christy
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 1771
    Ηλικία : 29
    Location : Walking around the earth...
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/11/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Christy Σαβ Φεβ 07, 2009 5:43 pm

    Narcissa έγραψε:η μουσικη ΕΙΝΑΙ ναρκωτικό χωρίς όμως τα αρνητικά που προκαλει η χρηση τετοιων ουσιων...

    μεχρι τωρα.Γιατι τωρα πια υπαρχουν στο Youtube κομματια αν θελετε τα οποια εχουν ονοματα γνωστων ναρκωτικών και μεσω των ηχητικων κυμμάτων που φτλανουν στα εγκαφαλικά κύτταρα προκαλούν εθισμό.Και υπερβολικό πόνο αν δεν 'παρεις τη δοση σου.'Προσοχη παιδια....

    πρώτη φορά το ακούω. Ουάου...
    Narcissa
    Narcissa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11154
    Ηλικία : 33
    Location : Salem
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought: Tίποτα δεν έχει αλλάξει και τίποτα δεν είναι όπως παλιά...

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Narcissa Δευ Φεβ 09, 2009 8:51 pm

    Ναι το ξέρω.Δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστό...Γι αυτο προσοχή.
    Fleur Delacour
    Fleur Delacour
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 21971
    Ηλικία : 230
    Location : Όπου νά'ναι, αρκεί να είναι στην Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Go sell crazy someplace else, we're all stocked up here

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Fleur Delacour Δευ Φεβ 09, 2009 11:37 pm

    EL.J girl έγραψε:
    Nathaniel έγραψε:Πάνω στα ρεμπέτικα (επειδή έχω κάνει κάτι σαν πτυχιακή σε αυτά Wink ) έχουν γίνει πολλές παρερμηνεύσεις, γιατί ο κόσμος σήμερα είναι διαφορετικός από τότε.
    Δεν ήταν ναρκωτικά. Όχι με την κοινή σημερινή έννοια του εθισμού του θανάτου κλπ.
    Το χασίς, όσο και να σας φαίνετι περίεργο, είναι ένα ιδιαίτερα όμορφο καλοπιστικό φυτό.
    Στη Μ.Ασία και γενικά στην Ελληνική ανατολή, υπήρζαν φυτείες χιλιάδων στρεμμάτων με χασίς, όχι για ναρκωτικό, αλλά για φαρμακευτικούς και καλοπιστικούς λόγους.
    Μόνο οι γηραιότεροι ξέραν ότι το φυτο κάνει για καπνος κι ότι είναι πολύ δυνατό (το χασίς αντίθετα με τα υπόλοιπα ναρκωτικά δεν σε εθίζει επειδή αντικαθιστά κάποια ουσία του οργανισμου, δεν ειναι αναβολικό, αλλά για ψυχολογικούς λόγους).
    Στην αρχή, γίναν κάποια ατυχήματα (πυρκαγιές και άλλα τέτοια) κι έτσι άρχισε η κακόβουλη ανάπτυξή του.
    Και μετά άρχισε ο εκφυλισμος... όσο παράξενο κι αν φαίνεται. Με την ακμή της μουσικής, άρχισε η παρακμή της ιδεολογίας. Οι παλιοί ρεμπέτες μάγκες χαθηκαν και μείνανε μονο οι σκιές των εαυτών τους να κάνουν γνωστή τη ρεμπέτικη κουλτούρα στη Δύση.
    Αυτά, χονδρικά...


    obey Ήθελα κι εγώ να το γράψω πριν αλλά δεν προλάβαινα...
    Μην τα ισοπαιδώσουμε όλα πια...




    Εθισμό είχαν, όχι όλοι, σίγουρα όμως δεν είχαν εθισμό σε ναρκωτικά της σύγχρονης εποχής. Τους κατηγορούσαν όμως ότι εξ αιτίας της χρήσης τους είχαν μια παθηική αντιμετώπιση της ζωής, μια έλλειψη ενδιαφέροντος για όλα. Και παρά το ότι μπορεί να σου φανεί παράξενο, κι εγώ έχω κάνει πτυχιακή (αφού το θέτεις έτσι) πάνω στα ρεμπέτικα. Πάντως άσχετα από την αξία της μουσικής τους ή της προσωπικότητάς τους, η προβολή της χρήσης τους ως λύση στα όποια προβλήματα δεν νομίζω ότι είναι και η καλύτερη αντιμετώπιση.
    EL.J girl
    EL.J girl
    Θανατοφάγος
    Θανατοφάγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7702
    Ηλικία : 32
    Location : Σε έναν κόσμο δίχως έλεος!!!
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/02/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: L.O.V.E. is just another word I never learned to pronounce...

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από EL.J girl Τρι Φεβ 10, 2009 12:35 am

    Πτυχιακή πού έχεις κάνει???
    Πτυχιακή στο γυμνάσιο???
    Κοπελιά τα επιχειρήματά σου μου φαίνονται λιγάκι παιδιάστικα....

    Και λίγος σεβασμός στην μουσική που έχει μεγαλώσει τόσες γενιές δεν θα έβλαπτε κανέναν...
    Narcissa
    Narcissa
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 11154
    Ηλικία : 33
    Location : Salem
    Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought: Tίποτα δεν έχει αλλάξει και τίποτα δεν είναι όπως παλιά...

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Narcissa Τρι Φεβ 10, 2009 12:45 am

    Εγω υποστηριζω τον Ναθανιελ....σεβασμός στην παλια μουσικη σκηνη.Και μια που μιλάμε για μουσικη και ναρκωτικα παρτε κ ενα κομματακι που τα σπαει....

    Nathaniel
    Nathaniel
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7252
    Ηλικία : 35
    Location : ---------------------
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: The mirror will always gaze right back at you no matter the darkness of your room.

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Nathaniel Τρι Φεβ 10, 2009 12:55 am

    Fleur Delacour έγραψε:
    EL.J girl έγραψε:
    Nathaniel έγραψε:Πάνω στα ρεμπέτικα (επειδή έχω κάνει κάτι σαν πτυχιακή σε αυτά Wink ) έχουν γίνει πολλές παρερμηνεύσεις, γιατί ο κόσμος σήμερα είναι διαφορετικός από τότε.
    Δεν ήταν ναρκωτικά. Όχι με την κοινή σημερινή έννοια του εθισμού του θανάτου κλπ.
    Το χασίς, όσο και να σας φαίνετι περίεργο, είναι ένα ιδιαίτερα όμορφο καλοπιστικό φυτό.
    Στη Μ.Ασία και γενικά στην Ελληνική ανατολή, υπήρζαν φυτείες χιλιάδων στρεμμάτων με χασίς, όχι για ναρκωτικό, αλλά για φαρμακευτικούς και καλοπιστικούς λόγους.
    Μόνο οι γηραιότεροι ξέραν ότι το φυτο κάνει για καπνος κι ότι είναι πολύ δυνατό (το χασίς αντίθετα με τα υπόλοιπα ναρκωτικά δεν σε εθίζει επειδή αντικαθιστά κάποια ουσία του οργανισμου, δεν ειναι αναβολικό, αλλά για ψυχολογικούς λόγους).
    Στην αρχή, γίναν κάποια ατυχήματα (πυρκαγιές και άλλα τέτοια) κι έτσι άρχισε η κακόβουλη ανάπτυξή του.
    Και μετά άρχισε ο εκφυλισμος... όσο παράξενο κι αν φαίνεται. Με την ακμή της μουσικής, άρχισε η παρακμή της ιδεολογίας. Οι παλιοί ρεμπέτες μάγκες χαθηκαν και μείνανε μονο οι σκιές των εαυτών τους να κάνουν γνωστή τη ρεμπέτικη κουλτούρα στη Δύση.
    Αυτά, χονδρικά...


    obey Ήθελα κι εγώ να το γράψω πριν αλλά δεν προλάβαινα...
    Μην τα ισοπαιδώσουμε όλα πια...




    Εθισμό είχαν, όχι όλοι, σίγουρα όμως δεν είχαν εθισμό σε ναρκωτικά της σύγχρονης εποχής. Τους κατηγορούσαν όμως ότι εξ αιτίας της χρήσης τους είχαν μια παθηική αντιμετώπιση της ζωής, μια έλλειψη ενδιαφέροντος για όλα. Και παρά το ότι μπορεί να σου φανεί παράξενο, κι εγώ έχω κάνει πτυχιακή (αφού το θέτεις έτσι) πάνω στα ρεμπέτικα. Πάντως άσχετα από την αξία της μουσικής τους ή της προσωπικότητάς τους, η προβολή της χρήσης τους ως λύση στα όποια προβλήματα δεν νομίζω ότι είναι και η καλύτερη αντιμετώπιση.

    Πρώτον. Το χασις, δεν εθίζει Happy Και ναρκωτικά όπως η κοκαΐνη ή η ηρωΐνη δεν ειχαν ανακαλυφθει ή αν είχαν (προς το τελος των καφε Αμμάν) δεν ειχαν ερθει στην ελλάδα. Το όπιο πάλι το χρησιμοποιούσαν μόνο για ιατρικούς σκοπους.
    Δεν κατηγορουσε κανενας ρεμπέτη γιατί πολυ απλά τους σεβοντουσαν. ήταν άνθρωποι με πυγμή και σεβασμο στη ζωή, αξιοπρέπεια και θάρρος και πάνω απ'όλα μάγκες. Η τιμη τους ήταν πάνω απ'όλα.
    Ξέρεις τότε... η γλώσσα του σώματος ήταν η κύριο γλώσσα. Δεν είναι το καταλληλο θεμα για τετοια συζητηση ομως Happy
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Romilda Vane Κυρ Οκτ 17, 2010 2:00 am

    "Η μουσικη ειναι αρηκτα δεμενη με τα ναρκωτικα"
    "Η μουσικη ειναι απο μονη της ναρκωτικο"

    πραγματικα δεν σας καταλαβαινω. Το οτι καποιοι τραγουδιστες χασισωνονταν παει να πει οτι μουσικη=ναρκωτικα?


    Οσοι μουσικοι παιρνουν ναρκωτικα νομιζω το κανουν επειδη πιστευουν οτι με αυτο τον τροπο θα γραψουν καλυτερη μουσικη... Κατι που δεν ισχυει βεβαια. Υπαρχουν απειροι τροποι για να εμπνευστει κανεις. Δεν χρειαζονται τα ναρκωτικα για να γινει!
    Τωρα βεβαια τον καθε καλλλιτεχνη πρεπει να τον κρινουμε σαν καλλιτεχνη. Εννοω για τα τραγουδια που γραφει. Οχι για τη προσωπικη του ζωη.

    Οσο για τα ηχητικα ναρκωτικα το εχω ξανακουσει αλλα δεν νομιζω οτι ειναι τοσο επικυνδυνα οσο τα κανονικα ναρκωτικα. Πως γινεται η μουσικη να σε κανει να βλαψεις το σωμα σου και τον εαυτό σου? Δεν ειναι λιγο κουφο?? Shocked
    Madame Maxime
    Madame Maxime
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 55431
    Ηλικία : 29
    Location : Deep in my soul..
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/05/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Somebody mixed my medicine. :S

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Madame Maxime Κυρ Οκτ 17, 2010 8:17 pm

    Madame Maxime έγραψε:Και βεβαια δεν ειναι αναγκαια τα ναρκωτικα για να γραψεις μουσικη ή να τραγουδησεις, δεν υπαρχει θεμα για συζητηση σε αυτο το πραγμα.
    Τι χαζή που ήμουν. Razz

    Ναρκωτικά παίρνουν οι καλλιτέχνες όχι τόσο για να γράψουν αλλά για να αντέξουν την όλη πίεση και το τρεχάλα. :P
    Amelia Blackfoot
    Amelia Blackfoot
    Λύτης Κατάρων
    Λύτης Κατάρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20437
    Ηλικία : 571
    Location : 12, Grimmauld Place, 4th floor
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: And Iʼve been looking at the stars for a long, long time, Iʼve been putting out fires all my life. Everybody wants a flame, they donʼt want to get burnt and today is our turn.

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Amelia Blackfoot Σαβ Μάης 28, 2011 7:06 pm

    Αυτό το θέμα το σκεφτόμουν πρόσφατα.

    Εγώ πιστεύω ότι είναι πιο πολύ η ιδεολόγια sex, drugs and rock 'n roll, είναι για να πεις ότι είσαι ροκσταρ και ουάου. Δε ξέρω για ποιο λόγο το κάνουν όλοι, μπορεί να είναι λόγω της πίεσης κλπ, απλά είναι το ρεύμα που τραβάει πολλές φορές.

    Το θεωρώ ιδιαίτερα λυπηρό να πεθαίνουν μουσικοί από OD, πετάνε τη ζωή τους στα σκουπίδια για ποιο λόγο...;


    Για το τέλος, βάζω το τραγούδι που με έβαλε σε σκέψεις, στου οποίου το βίντεο αφιερώνεται ένα μέρος στον drummer του συγκροτήματος, Rev, που πέθανε από υπερβολική χρήση.


    Shana
    Shana
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 2251
    Ηλικία : 910
    Location : Wherever I May Roam
    Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Shana Κυρ Ιουλ 03, 2011 12:11 am

    ^^ αυτό ακριβώς. πολλές φορές η ιδεολογία κάποιου μουσικού είδους, όπως πχ του rock κάνει πολλούς καλλιτέχνες να κάνουν χρήση ουσιών, αλλά φυσικά αυτό δε σημαίνει ότι δεν παίρνουν ναρκωτικά κ μουσικοί που εκπροσωπούν κ άλλα είδη. εκτός από την ιδεολογία που αντιπροσωπεύει κάποιο είδος, πολλές φορές οι μουσικοί κάνουν χρήση ουσιών για ν' αντέξουν πιο πολύ ώρα στη σκηνή, στις πρόβες κ σ' όλες τις συναυλίες που πηγαίνουν που είναι πραγματικά κάτι που θέλει αρκετή αντοχή γιατί η όλη διαδικασία είναι πολύ κουραστική. ακόμα, οι δύσκολες καταστάσεις κ τα προβλήματα που περνούν μπορεί να κάνουν αρκετούς μουσικούς να καταφύγουν στα ναρκωτικά... το να κάνουν χρήση για "πηγή έμπνευσης" μου φαίνεται πολύ πιο σπάνιο. κυρίως συμβαίνει με τις παραισθησιογόνες ουσίες... γενικά όμως νομίζω πως οι καλλιτέχνες έχουν συχνότερα διακυμάνσεις στη διάθεση κ τα συναισθήματά τους, οπότε μου φαίνεται λογικό να είναι πιο ευάλωτοι κ να θέλουν να καταφύγουν σε τέτοιες ουσίες για ν΄ αντιμετωπίσουν προβλήματα της καθημερινότητας...
    Roxanne Derwent
    Roxanne Derwent
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων
    Παρασκευαστής/-στρια φίλτρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 15667
    Ηλικία : 25
    Location : Shell Cottage
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/12/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Roxanne Derwent Παρ Ιουλ 29, 2011 3:26 pm

    Όχι όχι είμαι τελείως κατά. Τα ναρκωτικά μπορεί να βοηθούν κάποιους καλλιτέχνες προσωρινά αλλά μακροχρόνια τους καταστρέφουν. Πρόσφατο παράδειγμα η Amy Winehouse, για της οποίας το θάνατο στεναχωρήθηκα ιδιαίτερα αφού μ άρεσε πολύ η φωνη της.

    Και όχι δεν είναι "απαραίτητο" , αν ο καλλιτέχνης έχει ταλέντο δεν χρειάζεται να παίρνει ναρκωτικά για να γράψει ωραία τραγούδια ή να έχει μια καλή σκηνική παρουσία erimi
    Μia Melanie Hawkins
    Μia Melanie Hawkins
    Μαγικός Προσωπογράφος
    Μαγικός Προσωπογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 7030
    Ηλικία : 121
    Location : your nightmares
    Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Όλοι εσεις που προσπαθείτε καθημερινά να με βυθίστηκε,συνεχίστε,απλά να θυμ'αστε πως στην ιστορία έμεινε ο Τιτανικός και όχι το παγώβουνο.

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Μia Melanie Hawkins Δευ Αυγ 13, 2012 9:54 am

    Madame Maxime έγραψε:Και βεβαια δεν ειναι αναγκαια τα ναρκωτικα για να γραψεις μουσικη ή να τραγουδησεις, δεν υπαρχει θεμα για συζητηση σε αυτο το πραγμα.
    +1
    Οι αληθινοί καλλιτεχνες μπορούν να γραψουν μουσική νυμφάλιοι
    Maria Granger
    Maria Granger
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι
    Υπάλληλος Μαγικών Τρικ Ουέσλι


    Αριθμός μηνυμάτων : 6382
    Ηλικία : 26
    Location : Now I'm here...Now I'm there...
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Friends can help each other. A true friend is someone who lets you have total freedom to be yourself - and especially to feel. Or, not feel. Whatever you happen to be feeling at the moment is fine with them. That's what real love amounts to - letting a person be what he really is.

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Maria Granger Δευ Αυγ 13, 2012 1:24 pm

    Δεν ξεχωρίζω τους καλλιτέχνες ανάλογα με το αν παίρνουν ή όχι ναρκωτικά.Και ούτε με ενδιαφέρει αν ένα καλό τραγούδι το έγραψε κάποιος μαστουρομένος ή όχι.Πάρτε για παράδειγμα τον Jim Morrison.Φωνάρα και τέλειοι στίχοι.Το τι βλακείες έκανε στην προσωπική του ζωή δεν με νοιάζουν όταν ακούω τραγουδάρες όπως το People are strange ή το The end.Αυτά.
    Jace Wayland
    Jace Wayland
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 11954
    Ηλικία : 27
    Location : City Of Glass
    Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Friends share secrets. That's what keeps us close.

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Jace Wayland Δευ Αυγ 13, 2012 3:25 pm

    Τραγουδιστες που πρεπει να κανουν τουρς και πρεπει να χορευουν για τοσες ωρες καθε μερα φυσικα θα παρουν ναρκωτικα για να το αντεξουν ειτε ειναι κατα η οχι!
    Kasavas
    Kasavas
    Τριτοετής στην Σχολή
    Τριτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 63
    Ηλικία : 28
    Location : Hogsmith
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Kasavas Τρι Φεβ 26, 2013 11:48 pm

    Να ένας βασικός λόγος:
    Δημοσιογράφος: What do you think it'll take to get the paparazzi to leave you alone?
    Britney Spears: I Don't know.I...don't...know...(κλαιει)
    Δ:Is that one of your biggest wishes?
    BS: Yeah...It's ok.
    Δ: What would you say to them?
    BS: You have a life,and if you don't you have to realise that we're people and we just need privacy,and we need our respect and those are things that you have to have as a human.
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Romilda Vane Τετ Φεβ 27, 2013 1:22 am

    Οποτε ,η απαντηση που λες να δινει ειναι:
    Δημοσιογράφος: What do you think it'll take to get the paparazzi to leave you alone?
    Britney Spears: I Don't know.I...don't...know...(κλαιει Drugs.

    *Τραγουδιστες που πρεπει να κανουν τουρς και πρεπει να χορευουν για τοσες ωρες καθε μερα φυσικα θα παρουν ναρκωτικα για να το αντεξουν ειτε ειναι κατα η οχι*



    Δε νομιζω οτι ενας τραγουδιστης θα επαιρνε ναρκωτικα για να ανταπεξελθει στην πιεση των τουρ! Το πιο πιθανο ειναι να το κανει επειδη ειναι στο χωρο του θεαματος, επειδη το κανουν ολοι ή για να "φτιαχτει" πανω στη σκηνη (λογω της "ιδεολογιας" διαφορων μουσικων ιδων που συνδεθηκαν με τα ναρκωτικα π.χ, οπως ειπωθηκε και πιο πανω) αλλά το να παιρνει ενας τραγουδιστης ναρκωτικα για να "αντεξει¨" μου φαινεται καπως αβασιμο! Με την ιδια λογικη ολοι οσοι εχουν δυσκολα και κουραστικα επαγγελματα που τους προκαλουν στρες , θα επρεπε να καταφευγουν στα ναρκωτικα για να αντιμετωπισουν την επαγγελματικη πιεση. Οι χορευτες για παραδειγμα: Και εκεινοι παιρνουν μερος σε παραστασεις που χρειαζονται πολλη δουλεια, πολλη προετοιμασια και απειρες προβες. Και γενικα, υπαρχουν τοσα αλλα επαγγελματα το ιδιο στρεσογονα ή και περισσοτερο που ομως δεν θεωρειται φυσικο και αναμενομενο να παιρνει ναρκωτικα οποιος τα κανει για να ανταπεξελθει.
    Kasavas
    Kasavas
    Τριτοετής στην Σχολή
    Τριτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 63
    Ηλικία : 28
    Location : Hogsmith
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/02/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status:
    Today's thought:

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Kasavas Τετ Φεβ 27, 2013 1:57 pm

    υπάρχουν όμως πολύ νηφάλιοι,και η συγκεκριμένη αποτωξινόθηκε,οπότε δεν θεωρώ οτι το κάνουν για "να αντέξουν" την πίεση.
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Τετ Φεβ 27, 2013 5:48 pm

    Jace Wayland έγραψε:Τραγουδιστες που πρεπει να κανουν τουρς και πρεπει να χορευουν για τοσες ωρες καθε μερα φυσικα θα παρουν ναρκωτικα για να το αντεξουν ειτε ειναι κατα η οχι!

    Omg :P

    -Drugs are forbidenn!
    -Bitch please, i am a singer.

    Jace logic :P
    Alviva Black
    Alviva Black
    Παράφρων
    Παράφρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20832
    Ηλικία : 23
    Location : Derry,Northern Ireland
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Credo in un Dio crudel.

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Alviva Black Τετ Φεβ 27, 2013 9:08 pm

    Δεν είναι απαραίτητα για να γραφτεί μουσική.Μπορεί σε ορισμένες περιπτώσεις να βοηθάνε πάρα πολύ και σε άλλες καθόλου Razz
    Και δεν νομίζω πως χρειάζονται για τις περιοδείες Razz Περισσότερο κακό κάνουν,παρά καλό.Μπορεί να λιποθυμήσουν πάνω στην σκηνή λόγω χρήσης και ακόμα και να πεθάνουν.

    Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ για τους Doors και στα 3/4 μαστούρωναν Razz

    tongue
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Μουσική και ναρκωτικά - Σελίδα 2 Empty Απ: Μουσική και ναρκωτικά

    Δημοσίευση από Romilda Vane Τετ Φεβ 27, 2013 10:00 pm

    ^ α, σε ενα αλλο βιντακι που ειχα δει δε μαστουρωνουν μονοι τους, αλλα παρεα με το κοινο.

    +1 σ'αυτο για τις περιοδίες, ασε που αν τα παρουν εκεινη την ωρα παιζει αντι να τραγουδανε να ειναι σε φαση "α, κοιτα... χερια!" :P (π.χ [url=κατι τετοιο]https://www.youtube.com/watch?v=ObFDMxZLA8U[/url], αν ηταν οντως μαστουρωμενη εδω και οχι απλα μεθυσμενη. Δεν ξερω, ειχαν ακουστει και τα 2. :P )

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Κυρ Μάης 19, 2024 12:07 pm