.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+3
Severus John Snape
Amycus
Kreacher
7 απαντήσεις

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Anonymous
    Dragon The Grey
    Επισκέπτης


    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Dragon The Grey Τρι Σεπ 24, 2013 11:10 pm

    Λοιπόν, δεν βρήκα αντίστοιχο τόπικ και είπα να το φτιάξω εγώ, αν πάλι υπάρχει παρόμοιο και παραπλανήθηκα από τον τίτλο του ζητώ συγνώμη!!Very Happy 

    Το θέμα είναι καθαρά πολιτικό. Υποτίθεται πως στην Ευρωζώνη αλλά και σε ολόκληρη την Ε.Ε, κάθε κράτος μέλος συμμετέχει ενεργά, και καμιά χώρα δεν έχει το πάνω χέρι ή ασκεί επιρροές στην υπόλοιπη ευρώπη. Αν παρατηρήσετε όμως τα τελευταία χρόνια, με την είσοδο της χώρας μας στο ΔΝΤ και με την έλευση της Τρόικας στην Ελλάδα, ουκ ολίγοι θα έχουν παρατηρήσει πως η κυρία Άνγκελα Μέρκελ ασκεί ιδιαίτερα μεγάλη επιρροή στην Ε.Ε. και σε ότι μέτρο λιτότητας εφαρμόζεται στην χώρα μας.

    Κατά πόσο συμφωνείτε με αυτό;; Πιστεύετε πως αν αλλάξει η καγκελαρία η Γερμανία θα σταματήσει να ασκεί τέτοια επιρροή στην ένωση;; Είναι συγκεκριμένα η "σιδηρά κυρία" όπως την αποκαλούν που ουσιαστικά ψιλοκουμαντάρει την ένωση ή η Γερμανία είναι γενικά μία τόσο ισχυρή χώρα;;

    Μιλήστε ελεύθερα και μπορείτε εννοείται να επεκταθείτε!!

    Αν βέβαια δεν έχω εκφράσει σωστά κάποια παράμετρο της δημοσίευσής μου, να μου το πείτε να το διορθώσω εννοείται!Very Happy 

    Ποια είναι η γνώμη σας;;Very Happy
    Kreacher
    Kreacher
    Τριτοετής στην Σχολή
    Τριτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 55
    Ηλικία : 25
    Location : Αθήνα, Ελλάδα
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/01/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Kreacher Κυρ Μάης 31, 2015 1:35 am

    Σε κάθε ένωση ή οργανισμό, ο ισχυρότερος επηρεάζει τους υπόλοιπους. Πόσο μάλλον όταν ο ισχυρότερος ( Γερμανία ) μετά από την καταστροφή της Ανατολικής Γερμανίας και την ένωση της Γερμανίας δεν έδινε αυξήσεις στους μισθούς για χρόνια. Ενώ κάποιες άλλες χώρες ( Ελλάδα ) έδιναν αυξήσεις στο δημόσιο, υπήρχε το πελατειακό σύστημα, έπαιρναν δάνεια για αυτοκίνητα και διακοπές.
    Στο ΝΑΤΟ ποιος επηρεάζει; Οι ΗΠΑ. Στο Bricks ποιος επηρεάζει; Η Κίνα και η Ρωσία.
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29791
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Amycus Δευ Ιουλ 13, 2015 9:42 pm

    Nαι, ας μαζευτούμε οι 28 της Ευρωζώνης αποφασίσει δημοκρατικά πάντα, η Γερμανία.

    Ας το δεχτούμε τελικά. Δεν είναι τυχαίο που ο εθννικοσοσιαλισμός αναπτύχθηκε στην Γερμανία. Υπάρχει λόγος. Αλλοι υμνούν την ελευθερία και άλλοι την Μεγάλη Γερμανία.

    Deutschland über alles!



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Gg10
    Kreacher
    Kreacher
    Τριτοετής στην Σχολή
    Τριτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 55
    Ηλικία : 25
    Location : Αθήνα, Ελλάδα
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/01/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status:
    Today's thought:

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Kreacher Τετ Αυγ 26, 2015 5:24 pm

    Amycus έγραψε:Nαι, ας μαζευτούμε οι 28 της Ευρωζώνης αποφασίσει δημοκρατικά πάντα, η Γερμανία.

    Ας το δεχτούμε τελικά. Δεν είναι τυχαίο που ο εθννικοσοσιαλισμός αναπτύχθηκε στην Γερμανία. Υπάρχει λόγος. Αλλοι υμνούν την ελευθερία και άλλοι την Μεγάλη Γερμανία.

    Deutschland über alles!

    Θάνο, ελεύθεροι δεν είμαστε να αποχωρήσουμε από την Ευρωζώνη και από την ΕΕ;
    Αν προτιμάμε την Ρωσία από την Γερμανία, τότε βαδίζουμε σε καλό δρόμο... :down:
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Severus John Snape Κυρ Σεπ 06, 2015 11:45 am

    Εγώ θα μιλήσω σαν άνθρωπος που α) μεγάλωσε στην Γερμανία και β) ασχολείται με τους νόμους και τους κανόνες. Θα σας θέσω λοιπό κάποιες ερωτήσεις τις οποίες έχω ακούγοντας κάποιες συζητήσεις όλο το καλοκαίρι.

    Ερώτηση 1η: Όταν πριν το δημοψήφισμα η Ερώτηση ξαφνικά έγινε Ευρώ ή Δραχμή γιατί όλοι ξεσηκωθηκαν και ζητούσαν να μείνουν στο Ευρώ αλλά όχι με μνημόνιο/δανεικά σύμβαση what ever. Αυτό τι σήμαινε; Φέρτε τα λεφτά των άλλων εμείς να γλεντάμε και όλα καλά;

    Ερώτηση 2η: Όταν δεν έκλεινε αυτή η συμφωνία, γιατί όλοι οι παράγωντες του ιδιωτικού τομέα φώναζαν να κλείσει επιτέλους, αλλά μόλις έκλεισε φώναζαν γιατί αφορούσε ΚΑΙ αυτούς;

    Ερώτηση 3η: Σε όλη την Ευρώπη πληρώνουμε φόρους, για τα πάντα! Στην Ελλάδα γιατί δεν θέλουμε να πληρώσουμε για τίποτα; Δεν λέω αν είναι δίκαιο ή όχι το φορολογικό στην εκάστοτε χώρα, λέω γιατί διαφωνούμε στο γεγονός ότι το κράτος το συντηρούν οι πολίτες.

    Ερώτηση 4η: ΈΝΦΙΑ γιατί όχι;

    Ερώτηση 5η: Αν ο παραγωγός λαμβάνει για κάθε λίτρο γάλα 56! λεπτά , πως θα πέσει η τιμή του γάλακτος; Ειδικά όταν στην Ευρώπη ο παραγωγός γάλακτος λαμβάνει κατά μέσο όρο 6!!! λεπτά το λίτρο;

    Ερώτηση 6η: Γιατί να μην ανοίξουν τα καταστήματα και Κυριακές, ρυθμίζοντας το εργασιακό.

    Ερώτηση 7η: Τι είναι πιο δίκαιο; Το να φορολογούνται όλοι με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή α) ανύπαντροι 30% του εισοδήματος (ολοκλήρου του εισοδήματος {μισθούς συντάξεις ενοίκια κτλ.}) β) παντρεμένοι ο ένας 30% ο άλλος 15%





    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Sign10
    Dragon The Grey
    Dragon The Grey
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ηλικία : 25
    Location : Dragonstone
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Ours is the Fury

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Dragon The Grey Κυρ Σεπ 06, 2015 11:04 pm

    Severus John Snape έγραψε:Εγώ θα μιλήσω σαν άνθρωπος που α) μεγάλωσε στην Γερμανία και β) ασχολείται με τους νόμους και τους κανόνες.  Θα σας θέσω λοιπό κάποιες ερωτήσεις τις οποίες έχω ακούγοντας κάποιες συζητήσεις όλο το καλοκαίρι.

    Ερώτηση 1η: Όταν πριν το δημοψήφισμα η Ερώτηση ξαφνικά έγινε  Ευρώ ή Δραχμή  γιατί όλοι ξεσηκωθηκαν και ζητούσαν  να μείνουν στο Ευρώ αλλά όχι με μνημόνιο/δανεικά σύμβαση what ever. Αυτό τι σήμαινε; Φέρτε τα λεφτά των άλλων εμείς να γλεντάμε και όλα καλά;

    Ερώτηση 2η: Όταν δεν έκλεινε αυτή η συμφωνία, γιατί όλοι οι παράγωντες του ιδιωτικού τομέα φώναζαν να κλείσει επιτέλους, αλλά  μόλις έκλεισε φώναζαν γιατί αφορούσε ΚΑΙ αυτούς;

    Ερώτηση  3η: Σε όλη την Ευρώπη πληρώνουμε φόρους, για τα πάντα! Στην Ελλάδα γιατί δεν θέλουμε να πληρώσουμε για τίποτα;  Δεν λέω αν είναι δίκαιο ή όχι το φορολογικό στην εκάστοτε χώρα, λέω γιατί διαφωνούμε στο γεγονός ότι το κράτος το συντηρούν οι πολίτες.

    Ερώτηση 4η: ΈΝΦΙΑ γιατί  όχι;

    Ερώτηση 5η: Αν ο παραγωγός λαμβάνει για κάθε λίτρο γάλα 56! λεπτά , πως θα πέσει η τιμή του γάλακτος; Ειδικά όταν στην Ευρώπη ο παραγωγός γάλακτος λαμβάνει κατά μέσο όρο 6!!! λεπτά το λίτρο;

    Ερώτηση 6η: Γιατί να μην ανοίξουν τα καταστήματα και Κυριακές, ρυθμίζοντας το εργασιακό.

    Ερώτηση 7η: Τι είναι πιο δίκαιο; Το να φορολογούνται όλοι με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή  α) ανύπαντροι 30% του εισοδήματος  (ολοκλήρου του εισοδήματος {μισθούς συντάξεις ενοίκια κτλ.}) β) παντρεμένοι ο ένας 30% ο άλλος 15%

    Αν και συμφωνώ μαζί σου σε πολλά από τα σημεία σου, θα απαντήσω σε μερικά.
    1. Εκεί συμφωνώ απόλυτα. Ο Τσίπρας από την αρχή ήθελε να διαγράψει το χρέος, αλλά να παίρνει λεφτά από την ΕΕ. Αυτό κάνω εγώ με τον πατέρα μου που μου δίνει χαρτζιλίκι χωρίς αντάλλαγμα, δεν το κάνουν οι σοβαρές οικονομίες. Είναι ανώριμο, δεν γίνεται να λες "δεν πληρώνω δεν πληρώνω αλλά φέρνε μου λεφτά" Εκτός κι αν θεωρείς την κάθε Γερμανία μαλάκα.
    2.Αυτό είναι άλλο θέμα. :P Καλά είναι τα πάντα όσο δεν σε αφορούν. Μετά αλλάζεις σκοπιά. :P
    3.Ο έλληνας έχει αναπτύξει μια παρασιτική νοοτροπία. Και όσοι αντιδράσουν πάνω σε αυτό, να πω εξαρχής πως αυτό αναφέρεται σε σχολικό βιβλίο στην πολιτική οικονομία στα χαρακτηριστικά της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας. Σαν παρασιτική νοοτροπία λοιπόν, είναι πολύ ωραίο να τρώει, αλλά μέχρι εκεί. Στο θέμα της πληρωμής σκαλώνει λίγο.
    4. Σαν θεωρία ο ΕΝΦΙΑ είναι σωστός, αλλά το θέμα είναι πόσοι σήμερα μπορούν να τον εξοφλήσουν; =/
    5. Φίλε μου, φέτος τα αγγούρια έπεσαν στα 15 λεπτά το κιλό. Οκτώ ώρες γ@αμήσι στην κάψα του θερμοκηπίου για 15 λεπτά το κιλό, μην μου λες για τις τιμές. Τα οπωροκηπευτικά τουλάχιστον που ξέρω γιατί οι γονείς μου είναι αγρότες, φέτος πουλήθηκαν πάμφθηνα και στα ράφια ήταν πάλι ακριβά. Τι σημαίνει αυτό; Ο μεσάζωντας βγάζει το μερτικό του. :P Αλλά και πάλι, θα παρατηρείς σαν γερμανός στην ελλάδα που πηγαίνεις συχνά στα lidl, πως πολλά εισαγώμενα προιόντα είναι πολύ πιο φτηνά από τα αντίστοιχα ελληνικά, κι αυτό γιατί δυστυχώς τα έξοδα μεταφοράς και τα σχετικά είναι πιο λίγα από αυτά που απαιτούνται για να παρασκευαστεί αυτό στην χώρα μας. Και φυσικά δεν μπορεί να πέσει το γάλα κάτω από 56 λεπτά στην ελλάδα, γιατί αλλιώς ο αγρότης δεν βγαίνει. Είναι ένας φαύλος κύκλος. Όσο ο ένας επηρεάζει τον άλλον, δεν μπορεί να πέσει κάτι.
    6. Κι εκεί συμφωνώ. Είναι παράλογο να παραπονιέσαι πως δεν έχεις πελατεία και τζίρο και να αρνείσαι ταυτόχρονα να ανοίξεις τις Κυριακές, μπας και βγάλεις πράμα παραπάνω. Κι ένας πελάτης να έρθει, σκέψου ότι αν δεν είχες ανοίξει δεν θα είχες εισπράξει αυτά τα χρήματα. Μην είμαστε παράλογοι. Και εντάξει, ίσως σε μεσαίες επιχειρήσεις με υπαλλήλους να ανεβαίνει το κόστος, αλλά ειδικά στις μικρές, οι περισσότερες στην ιεράπετρα, είναι τρελό να παραπονιέσαι που κανείς δεν πατά στο μαγαζί σου και να αρνείσαι να το ανοίξεις μία κυριακή που ίσως εξυπηρετεί κάποιον που δουλεύει τις άλλες μέρες. Ένας; ένας, δύο; αυτοί οι δύο, στις εποχές μας εκτιμάμε τα πάντα.
    7. Κανείς δεν φορολογείται το ίδιο. Ξεχνάς πως υπάρχουν κλίμακες και οι φόροι ορίζονται ανάλογα με εισοδήματα και ένα σωρό άλλα. Και ο ΕΝΦΙΑ που αναφέρεις, δεν είναι ένα πόσο για άλλους και όποιον πάρει ο χάρος. Προκύπτει από τα τετραγωνικά, και ένα σωρό άλλα που δεν υποχρέωση και να ξέρω. Υπάρχει μία διαβάθμιση και αναλογία, άσχετα αν εξαρχής είναι υψηλών απαιτήσεων. Οι φόροι όμως δεν είναι οι ίδιοι.
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Τρι Σεπ 08, 2015 9:59 pm

    Severus John Snape έγραψε:Εγώ θα μιλήσω σαν άνθρωπος που α) μεγάλωσε στην Γερμανία και β) ασχολείται με τους νόμους και τους κανόνες.  Θα σας θέσω λοιπό κάποιες ερωτήσεις τις οποίες έχω ακούγοντας κάποιες συζητήσεις όλο το καλοκαίρι.

    Ερώτηση 1η: Όταν πριν το δημοψήφισμα η Ερώτηση ξαφνικά έγινε  Ευρώ ή Δραχμή  γιατί όλοι ξεσηκωθηκαν και ζητούσαν  να μείνουν στο Ευρώ αλλά όχι με μνημόνιο/δανεικά σύμβαση what ever. Αυτό τι σήμαινε; Φέρτε τα λεφτά των άλλων εμείς να γλεντάμε και όλα καλά;

    Ναι, δεν βλέπεις πως γλεντάμε κάθε μέρα. Δίπλα στα συσσίτια της Εκκλησίας, στήνουμε τον χορό κάθε μεσημέρι.


    Ερώτηση  3η: Σε όλη την Ευρώπη πληρώνουμε φόρους, για τα πάντα! Στην Ελλάδα γιατί δεν θέλουμε να πληρώσουμε για τίποτα;
    Στην Ευρώπη πληρώνουμε φόρο για τις υπηρεσίες που παίρνουμε, όχι για τα πάντα...
    Παράδειγμα που ζω καθημερινά: Πληρώνουμε φόρο κάθε μήνα για τα σκουπίδια, παρόλο που αυτά έχουν να μαζευτούν 1,5 χρόνο και τα πετάμε μόνοι μας στα ποτάμια ή όπου βρούμε.

    Ερώτηση 5η: Αν ο παραγωγός λαμβάνει για κάθε λίτρο γάλα 56! λεπτά , πως θα πέσει η τιμή του γάλακτος; Ειδικά όταν στην Ευρώπη ο παραγωγός γάλακτος λαμβάνει κατά μέσο όρο 6!!! λεπτά το λίτρο;

    Ευρώπη εννοείς αυτούς εκεί στην Γαλλία που κατεβαίνουν 10 μέρες τώρα με τα τρακτέρ στις πόλεις και πετάνε αβγά και γάλα στους αστυνομικούς γιατί ούτως ή άλλως δεν καλύπτουν τα έξοδα τους αν το πουλήσουν;





    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Screen24
    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Tumblr11
    Dragon The Grey
    Dragon The Grey
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ηλικία : 25
    Location : Dragonstone
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Ours is the Fury

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Dragon The Grey Τετ Σεπ 09, 2015 10:32 am

    Βαγγέλη, σχετικά με την απάντησή σου στην 1η ερώτηση
    Οφείλω να παραδεχτώ πως η προσέγγιση "γλεντάμε" είναι λίγο άβολη στην προκειμένη, ωστόσο εδώ αποτελεί σχήμα λόγου περισσότερο πιστεύω και θέλει να τονίσει κάτι άλλο στην ίδια πρόταση. Αλλά φυσικά όπως πάντα βλέπεις το δέντρο και την λέξη, κι όχι το δάσος και το γενικότερο νόημα της πρότασης. Razz

    Πιστεύω πως εννοεί ότι δεν γίνεται να είμαστε αχάριστοι, να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο. Δεν γίνεται έχοντας μια ελλειμματική κοινωνία να θες να σου δανείζουν αλλά όχι να πληρώνεις κι εσύ και να απαιτείς διαγραφή του χρέους αλλά και να συνεχίζουν να σε δανείζουν δίχως αντάλλαγμα. Ακόμα κι αν ένα καλό ποσοστό βρίσκεται κάτω από τα όρια της φτώχειας, σκέψου ξανά την πλειοψηφία, και πόσο στα αλήθεια θα γλεντούσαν αν συνέβαινε αυτό, δηλαδή τέρμα μνημόνια και τσάμπα χρήμα χωρίς αντάλλαγμα. Και πάλι πιστεύω ότι η συγκεκριμένη έκφραση αστοχεί, αλλά προσπαθείς επανειλλημένα να εστιάσεις σε μεμονωμένες λέξεις αντί να σχολιάσεις ολόκληρη την πρόταση.

    Ερώτηση 3.
    Μου φαίνεται πως ξεχνάς που και αν περιορίζονται οι ανάγκες και οι υπηρεσίες που λαμβάνει ο μέσος άνθρωπος της δυτικής κοινωνίας. Και ό, τι αυτές τείνουν όντως "στα πάντα", αφού χρειαζόμαστε δεκάδες υπηρεσίες που παλιά τις κάναμε μόνοι μας. Πιστεύω πως κι εδώ εστιάζεις σε μεμονωμένη λέξη, αντί να κοιτάξεις αυτό που προσπαθεί να πει το παιδί, ότι οι Ευρωπαίοι πληρώνουν φόρους γιατί κατανοούν την χρησιμότητα ότι πρέπει το κράτος να συντηρείται από τους πολίτες από την στιγμή που απολαμβάνουν και διάφορες υπηρεσίες ενώ οι Έλληνες δεν θέλουν να πληρώνουν. Ακόμα και αν οι υπηρεσίες ήταν τέλειες, πάλι δεν θα θέλαν να πληρώνουν φόρους για τίποτα (και ε, το "τίποτα" εννοεί καμία από τις υπηρεσίες που λαμβάνει, και το "πάντα" για κάθε υπηρεσία που λαμβάνει, διατίθεμαι να επεξηγώ κάθε ξεχωριστή λέξη από δω και πέρα.), είναι μια παρασιτική νοοτροπία.

    Οι αγρότες και γενικά τα λαικά στρώματα πάντα έκαναν και θα κάνουν διαδηλώσεις. Δεν είμαστε μια ουτοπική κοινωνία. Είμαι από οικογένεια αγροτών και όντας μέλη συνεταιρισμών θα μου επιτρέψεις να ξέρω καλύτερα. Όταν αγοράζουν λιπάσματα και άλλα μηχανήματα από το εμπόριο τα οποία είναι πιο ακριβά, ταυτόχρονα με ίδιες αποδόσεις σημαίνει λιγότερος τζίρος. Και δεν μπορεί να αυξηθεί η απόδοση γιατί απαιτούνται περισσότερα εργατικά χέρια και μεθόδοι που ανισοσκελίζουν τον προυπολογισμό. Ο τζίρος του πρωτογενούς τομέα εξαρτάται άμεσα από τους άλλους τομείς. Μην ξεχνάμε ότι χώρα όπως η Γαλλία και άλλες, δανείζονται με επιτόκιο για παράδειγμα 4 ή 5 %, και δανείζουν στην Ελλάδα, την Ισπανία, την Ιταλία κ.λπ. με επιτόκιο 1 ή 1,5%. Οι τιμές μπορεί να είναι παραπλήσιες, αλλά είναι ευρέως γνωστό πως δανειζόμαστε με το χαμηλότερο επιτόκιο. Και μάντεψε πως ισοσκελίζουν τον προυπολογισμό και πως επηρεάζεται πρώτος.

    Κι όσο για τα 6 λεπτά το λίτρο γάλα, να θυμίσω και στον πρώτο που έβγαλε τις ερωτήσεις, για τι παραγωγή μιλάμε στην Γαλλία, με απέραντες πεδιάδες κ.λπ., όταν εδώ έχουμε 10 στρέμματα για οπωροκηπευτικά και είναι πολλά, ενώ εκεί μπορεί να μετριούνται και σε βάσιμες υποδιαιρέσεις του τετραγωνικού χιλιομέτρου (ξέρω γω μισό τ.χ. ή παραπάνω). Η παραγωγή είναι τόσο μαζική που είναι λογικό να μειώνεται η τιμή. Δεν είναι ίδιες οι συνθήκες εργασίες ούτε οι τιμές σε Ελλάδα και εξωτερικό. Γι' αυτό και ο ΖΑΡΑ γράφει σε κάθε ρούχο μέιντ ιν Μπακλαντές, Ινδονησία και λοιπά, και όχι Ελλάδα. :P Αν τέτοιες εταιρίες είχαν έδρες χώρες με τόσο ψηλούς παραγωγικούς συντελεστές, δηλαδή εργασία κ.λπ., αμφιβάλλει κανείς ότι αυτά θα ήταν πολύ πιο ακριβά; Είναι άτοπο να λέγεται για την διαφορά στις τιμές ανάμεσα σε χώρες, γιατί οι περιστάσεις δεν είναι οι ίδιες.



    And as we wind on down the road
    Our shadows taller than our soul.
    There walks a lady we all know
    Who shines white light and wants to show
    How everything still turns to gold.
    And if you listen very hard
    The tune will come to you at last.
    When all are one and one is all
    To be a rock and not to roll.

    And she's buying a stairway to heaven.



    Houses:
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Τετ Σεπ 09, 2015 12:14 pm

    Και εσύ όπως πάντα βλέπεις το δάσος και δεν προσέχεις το δέντρο. Ακόμα και αν η πλειοψηφία καταφέρνει να "βγαίνει" οικονομικά ακόμα και μέσω κρίσης σημαίνει ότι πρέπει να ξεχάσουμε την μειοψηφία; Και δεν μιλάω για την μειοψηφία που έτυχε λόγω κακής οικονομικής διαχείρισης να χρωστάει ένα δάνειο και να δυσκολεύεται να το αποπληρώσει. Μιλάω για την ακόμα μικρότερη πλειοψηφία, οικογένειες με δύο και τρία παιδιά που λόγω του κακού εκπαιδευτικού συστήματος πρέπει να πληρώνουν αγγλικά, φροντιστήρια ή ιδιαίτερα (μην ακούσω κανένα "ας πρόσεχαν, να μην έκαναν παιδιά", για να είναι σε ηλικία για να πάνε φροντιστήριο σημαίνει ότι γεννήθηκαν πριν ακόμα μπούμε στην κρίση), μιλάω για τους συνταξιούχους που έχουν αναλάβει να τρέφουν επειδή ακριβώς έχουν έστω αυτήν την σύνταξη παιδιά και εγγόνια και τους κόβονται οι επικουρικές συντάξεις. Αυτές οι περιπτώσεις ανέχειας μάλιστα είναι πολύ "καλές" σε σχέση με άλλες οικογένειες που δεν μπορούν να πληρώσουν το ρεύμα ή να νοικιάσουν ένα διαμέρισμα και μένουν στους δρόμους.

    Έπειτα και εγώ από αγροτική οικογένεια είμαι άρα δεν σου επιτρέπω να ξέρεις καλύτερα. Άλλωστε αυτό που λες περισσότερο δικαιολογεί αυτό που είπα παρά το αντικρούει.

    Και τέλος, αφού είναι άτοπο να κάνουμε σύγκριση στις τιμές γιατί ζητάς και εσύ και ο Γιάννης/Σέβερους να εξισωθούν γιατί ναι μεν έχεις τις αμφιβολίες σου παρόλα αυτά συμφώνησες μαζί του.




    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Screen24
    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Tumblr11
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Severus John Snape Τετ Σεπ 09, 2015 3:11 pm

    Θα σας πω λοιπόν τι εννοώ.

    Στο θέμα του γλεντιού. Όσο οι καφετέριες, τα μπουζούκια και οι ταβέρνες δεν μείνουν με μία παρέα κάθε βράδυ και αν, γλεντάμε (όπως γλεντούσαμε και πριν το 2010! Που γινόταν το έλα να δεις παντού)
    Αυτό για το 1ο ερώτημα ΥΓ εδώ: Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που δεν βγαίνουν αλλά η εικόνα μετράει!

    Για το ερώτημα 3: Από την στιγμή που ρωτάτε ο κάθε πικραμένος στο θέμα τον σκουπιδιών, για παράδειγμα, που θα πάνε πως θα πάνε κτλ. και δεν έρχονται τα φορτηγά και τα πάνε στην κοντινότερη χωματερή, δεν μπορούμε να συζητάμε για το ότι δεν πληρώνω φόρους για αυτό και για αυτό.

    Στο 5: Το θέμα δεν είναι ότι δεν βγαίνουν! Το θέμα είναι ότι είναι πολλοί! Και τι να κάνουμε δεν μπορεί ο αγρότης να μένει σε Βίλα με πισίνα, βλέπε Λάρισα! Επίσης δεν μπορεί να θεωρείτε εκείνος με πάνω από 1 στρέμμα (άρα για προσωπική χρήση)! Αυτοί λέγονται επιχειρηματίες και πρέπει να λειτουργούν σαν τέτοιοι (με τις εφορίες κτλ.)

    Τέλος θέλω να πω ότι επιτρέπεται να λέει ότι δεν έχει να πληρώσει κάποιος, ο οποίος πραγματικά δεν έχει, όχι αυτός που έχει περιουσία! ακόμα και 1 σπίτι. Θα μου πείτε πως θα το πουλήσει. Θα το πουλήσει όσο πάει για να μπορέσει να ανταπεξέλθει. Ή αν δεν θέλει δεν θα λαμβάνει τίποτα από το κράτος (όχι ότι τώρα λαμβάνει)

    Τέλος να πω και για τις τιμές. Και εδώ θα πω κάτι που είπα παραπάνω! ΔΕΝ ΡΩΤΑΜΕ πράττουμε. Αποφάσισαν να αλλάξουν την διάρκεια του γάλακτος. Σωστά; Γιατί έπρεπε να γίνει τόση συζήτηση. Το αποφασίζει απλά η κυβέρνηση και τέλος. Θα πάει την άλλη μέρα ο καταναλωτής στο σούπερ μάρκετ και θα βρει μόνο τέτοιο. Αν θέλει γάλα ας πάρει αν δεν του αρέσει ας μην πάρει.
    Το ίδιο με τα αεροδρόμια! Δηλαδή έλεος. Αφού εμείς ΔΕΝ κάνουμε τίποτα γιατί να μην κάνει κάποιος άλλος; Ο διεθνής αερολιμένας Θεσσαλονίκης υποβιβάστηκε σε κρατικός! Γιατί; Γιατί δεν τηρεί τις προδιαγραφές! Άρα τι κάνουμε, αφού θέλουμε να επενδύσουμε στον τουρισμό; Βρίσκουμε τρόπο να τον αναβαθμίσουμε.
    Τα φαρμακεία! Πρέπει να καταλάβουν ότι είναι ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ! Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Ο καθένας μπορεί να τα ανοίξει οι Φαρμακοποιοί πρέπει να τα δουλεύουν (ακόμα και σαν υπάλληλοι)

    Συνεχίζω τα υπόλοιπα εμπορικά! Τι πράγμα είναι αυτό;
    Στην Γερμανία ξέρεις 9:30-20:00 Κάθε μέρα,Στην Γαλλία 8:00-00:00 κάθε μέρα στην Αυστρία 9:00-19:00 κάθε μέρα στην Ελλάδα Δευτέρα έτσι, Τρίτη γιουβέτσι δεν γίνετε έτσι να λειτουργήσει τίποτα.

    Τέλος να πω και για το δημόσιο! Εφορίες ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΕ άρα όποιος δεν ξέρει ΣΠΙΤΙ, αυτοί που ξέρουν όμως και δουλεύουν να ανταμειφθούν! Όχι με περικοπές συνέχεια!




    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Sign10
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Τετ Σεπ 09, 2015 3:22 pm

    -Στις 10 ταβέρνες και στις 10 καφετέριες δουλεύει η μία. Και τα μπουζούκια από εκεί που είχαν δουλειά και τις καθημερινές δουλεύουν ένα σαββατοκύριακο το μήνα.

    -Τα φορτηγά από που θα έρθουν; Ποιος θα τα φέρει; Αφού ο δήμος δεν μαζεύει σκουπίδια.

    -Και αν το πουλήσει το σπίτι του θα μείνει στο δρόμο για να πληρώσει το δάνειο;

    -Για την τελευταία σου παράγραφο τι να πω ρε Γιάννη; Αποφασίζομεν και διατάσσομεν...




    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Screen24
    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Tumblr11
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Severus John Snape Τετ Σεπ 09, 2015 3:59 pm

    Αφού βλέπουμε ότι αλλιώς δεν μπορούμε να λειτουργήσουμε! Δεν πρέπει κάπως να γίνει κράτος αυτό το Ελλαδιστάν;
    Πως θα γίνει Βαγγ;

    Το φορτηγό δεν έρχεται γιατί δεν έχει που να πάει. Γιατί δηλαδή του Πύργου τα σκουπίδια δεν πάνε στα Γιάννενα; Ή στην Πάτρα ή όπου αλλού έχει χωματερή;




    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Sign10
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Τετ Σεπ 09, 2015 4:05 pm

    Σίγουρα όχι με δικτατορία πάντως.


    Μα εσύ λες πως δεν έχει νόημα να μιλάμε για φορολογία στα σκουπίδια επειδή δεν έρχονται τα φορτηγά. Αν έρθουν όντως δεν έχει νόημα, αν δεν έρθουν φυσικά και έχει γιατί πληρώνουμε μία υπηρεσία την οποία δεν έχουμε.



    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Screen24
    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Tumblr11
    Dragon The Grey
    Dragon The Grey
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ηλικία : 25
    Location : Dragonstone
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Ours is the Fury

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Dragon The Grey Τετ Σεπ 09, 2015 4:08 pm

    The Sorting Hat έγραψε:Και εσύ όπως πάντα βλέπεις το δάσος και δεν προσέχεις το δέντρο. Ακόμα και αν η πλειοψηφία καταφέρνει να "βγαίνει" οικονομικά ακόμα και μέσω κρίσης σημαίνει ότι πρέπει να ξεχάσουμε την μειοψηφία;
    Να σου θυμίσω ποια από τις δύο φράσεις είναι πιο ευρέως γνωστή στις μέρες μας. Razz Γιατί να προσέξω το δέντρο; Σχολιάζω, δεν ξεψαχνίζω. Και στο σχολείο και σε όλες τις ψηφοφορίες, ποιο αποτέλεσμα έβγαινε; Της μειοψηφίας ή της πλειοψηφίας; Και το μπέρδεψες λίγο. Εγώ βλέπω το δέντρο, αλλά προσέχω το δάσος. Δεν είμαι αργόστροφος. Θα επεξεργαστώ κάθε ξεχωριστή σου λέξη, αλλά θα μείνω στο γενικότερο νόημα του κειμένου. Να σου θυμίσω ιστορικά πως αίρεση σημαίνει η επιλογή ενός συγκεκριμένου κομματιού της Αγίας Γραφής και η εμμονή σε αυτό. Με αυτόν τον τρόπο δίνεται μία τελείως διαφορετική κατεύθυνση στις Γραφές. Μέσα από τις απαντήσεις σου, βλέπω πως προσπαθείς να μονοπωλήσεις σε συγκεκριμένα ψιλά γράμματα. Οπότε ναι, με τιμάει αυτή η πρόταση. Αν θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου, θα ψάξω να βρω κάποια άποψη ή ένα λεγόμενο που να μην συμφωνώ, όχι μία λέξη και θα σε τσιμπήσω εκεί. =/


    The Sorting Hat έγραψε:Έπειτα και εγώ από αγροτική οικογένεια είμαι άρα δεν σου επιτρέπω να ξέρεις καλύτερα. Άλλωστε αυτό που λες περισσότερο δικαιολογεί αυτό που είπα παρά το αντικρούει.
    Από πότε η οριστική έγκλιση μεταβιβάζεται σε προστακτική; Δεν έχεις ούτε την στοιχειώδη παρατηρητικότητα να δεις ότι κι εγώ μπορώ να δω τις εγκλίσεις που χρησιμοποιείς. Δείχνει επιβολή, είμαι λάθος; Αν είσαι κι εσύ από αγροτική οικογένεια είμαι σίγουρος πως ξέρεις αρκετά πράγματα, αλλά το γεγονός πως δεν μου επιτρέπεις να ξέρω καλύτερα, άσχετα αν ξέρω ή όχι, μου δείχνει πολύ βαθιά χαρίσματα. Αλλά και πάλι έχω σε κουότ και το επόμενο ποστ γιατί δεν θα μείνω σε γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα, αλλά στα επί του θέματος.


    The Sorting Hat έγραψε:-Στις 10 ταβέρνες και στις 10 καφετέριες δουλεύει η μία. Και τα μπουζούκια από εκεί που είχαν δουλειά και τις καθημερινές δουλεύουν ένα σαββατοκύριακο το μήνα.
    Δεν ξέρω που μένεις, αλλά εδώ οι καφετέριες είναι γεμάτες, όλες από το 2010. Και τα μπαράκια είναι τα ίδια, έχει ανοίξει και 1 καινούργιο και ήταν φίσκα το καλοκαίρι φέτος, που αναλόγως είχε κομμένη κίνηση η Ιεράπετρα. Και μπουκάλια αρκετά έτσι; Μόνο το σχολείο μου διοργάνωσε 5 πάρτι σε μπαράκια φέτος. Κι έχουμε ακόμα 2 λύκεια. Το θέμα είναι ότι μπουζούκια δεν έχουμε δεν μπορώ να ξέρω, αλλά αν είσαι από αγροτική οικογένεια να υποθέσω ότι μένεις επαρχία; Γιατί μου φαίνεται περίεργο πως εδώ κάτω που είναι ένα κατσικοχώρι χωρίς τίποτα ωραίο για να είσαι τουρίστας και να επισκεφτείς, έχει τόση κίνηση η εστίαση, ενώ εσύ λες πως στις 10 δουλεύει η 1. Αυτό δεν είναι τίποτα πέρα από καθαρή απορία.




    And as we wind on down the road
    Our shadows taller than our soul.
    There walks a lady we all know
    Who shines white light and wants to show
    How everything still turns to gold.
    And if you listen very hard
    The tune will come to you at last.
    When all are one and one is all
    To be a rock and not to roll.

    And she's buying a stairway to heaven.



    Houses:
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Τετ Σεπ 09, 2015 4:42 pm

    Smaug έγραψε:
    Να σου θυμίσω ποια από τις δύο φράσεις είναι πιο ευρέως γνωστή στις μέρες μας. Razz  Γιατί να προσέξω το δέντρο; Σχολιάζω, δεν ξεψαχνίζω. Και στο σχολείο και σε όλες τις ψηφοφορίες, ποιο αποτέλεσμα έβγαινε; Της μειοψηφίας ή της πλειοψηφίας; Και το μπέρδεψες λίγο. Εγώ βλέπω το δέντρο, αλλά προσέχω το δάσος. Δεν είμαι αργόστροφος. Θα επεξεργαστώ κάθε ξεχωριστή σου λέξη, αλλά θα μείνω στο γενικότερο νόημα του κειμένου. Να σου θυμίσω ιστορικά πως αίρεση σημαίνει η επιλογή ενός συγκεκριμένου κομματιού της Αγίας Γραφής και η εμμονή σε αυτό. Με αυτόν τον τρόπο δίνεται μία τελείως διαφορετική κατεύθυνση στις Γραφές. Μέσα από τις απαντήσεις σου, βλέπω πως προσπαθείς να μονοπωλήσεις σε συγκεκριμένα ψιλά γράμματα. Οπότε ναι, με τιμάει αυτή η πρόταση. Αν θέλω να αντιπαρατεθώ μαζί σου, θα ψάξω να βρω κάποια άποψη ή ένα λεγόμενο που να μην συμφωνώ, όχι μία λέξη και θα σε τσιμπήσω εκεί.  =/
    Και στο σχολείο και στις εκλογές εκπροσωπείται τόσο η πλειοψηφία όσο και η μειοψηφία, το ποσοστό των πολιτών που δεν εκπροσωπείται στην βουλή είναι πολύ μικρό... Το παράδειγμα σου με την Αγία Γραφή δεν το πολυκαταλαβαίνω κυρίως γιατί δεν έχω πρόβλημα να θεωρηθώ αιρετικός. Δίνω σημασία σε συγκεκριμένα σημεία γιατί αυτά θέλω να σχολιάσω, όχι γιατί δεν πρόσεξα τα υπόλοιπα. Επίσης, λες ότι δεν ξεψαχνίζεις αλλά... στην επόμενη παράγραφο κάνεις ολόκληρη αναφορά στις εγκλίσεις που χρησιμοποιώ.


    Από πότε η οριστική έγκλιση μεταβιβάζεται σε προστακτική; Δεν έχεις ούτε την στοιχειώδη παρατηρητικότητα να δεις ότι κι εγώ μπορώ να δω τις εγκλίσεις που χρησιμοποιείς. Δείχνει επιβολή, είμαι λάθος; Αν είσαι κι εσύ από αγροτική οικογένεια είμαι σίγουρος πως ξέρεις αρκετά πράγματα, αλλά το γεγονός πως δεν μου επιτρέπεις να ξέρω καλύτερα, άσχετα αν ξέρω ή όχι, μου δείχνει πολύ βαθιά χαρίσματα. Αλλά και πάλι έχω σε κουότ και το επόμενο ποστ γιατί δεν θα μείνω σε γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα, αλλά στα επί του θέματος.

    Δεν δείχνει επιβολή. Απλά χρησιμοποίησα το ίδιο ρήμα με σένα για να σου πω πως και εγώ από αγροτική οικογένεια είμαι Razz . Δεν είμαι αργόστροφος. Απάντησα γρήγορα και δεν κάθισα να ξαναδιαβάσω το κείμενο μου για να το ελέγξω για τυχόν συντακτικά/εκφραστικά/τυπογραφικά λάθη. Μόνο και μόνο που καθόμαστε και συζητάμε πιστεύω πως δείχνει πως κανένας δεν θέλει να επιβληθεί. Στην προκειμένη, εσύ θες να πείσεις και εγώ να σχολιάσω.



    Δεν ξέρω που μένεις, αλλά εδώ οι καφετέριες είναι γεμάτες, όλες από το 2010. Και τα μπαράκια είναι τα ίδια, έχει ανοίξει και 1 καινούργιο και ήταν φίσκα το καλοκαίρι φέτος, που αναλόγως είχε κομμένη κίνηση η Ιεράπετρα. Και μπουκάλια αρκετά έτσι; Μόνο το σχολείο μου διοργάνωσε 5 πάρτι σε μπαράκια φέτος. Κι έχουμε ακόμα 2 λύκεια. Το θέμα είναι ότι μπουζούκια δεν έχουμε δεν μπορώ να ξέρω, αλλά αν είσαι από αγροτική οικογένεια να υποθέσω ότι μένεις επαρχία; Γιατί μου φαίνεται περίεργο πως εδώ κάτω που είναι ένα κατσικοχώρι χωρίς τίποτα ωραίο για να είσαι τουρίστας και να επισκεφτείς, έχει τόση κίνηση η εστίαση, ενώ εσύ λες πως στις 10 δουλεύει η 1. Αυτό δεν είναι τίποτα πέρα από καθαρή απορία.

    Επαρχία μένω. Συγκεκριμένα στον Πύργο, όχι μέσα. Σε ένα χωριουδάκι 8-10 χιλιόμετρα έξω από την πόλη. Ο Πύργος έχει πολύ μεγάλη πλατεία και πολλές καφετέριες πάνω σε αυτή. Από αυτές της καφετέριες κόσμο έχει η μία σχεδόν καθημερινά και τα Σαββατοκύριακα και μία δεύτερη. Τώρα αυτό που λες για τις καφετέριες και το μπαράκι που ήταν φίσκα το καλοκαίρι, αφού όπως είπες μένεις σε κατσικοχώρι πιστεύω ότι θα είναι μία παρόμοια κατάσταση με εδώ: όλοι οι συγγενείς των κατοίκων του χωριού έρχονται για επίσκεψη ή διακοπές το καλοκαίρι εκεί. Για αυτό και είναι φίσκα. Δεν νομίζω να είναι έτσι όλο το χρόνο... Επίσης, τα 5 πάρτι τον χρόνο δεν είναι τίποτα Razz . Μέχρι και πριν την κρίση τα πάρτι γίνονταν κάθε Παρασκευή και μάλιστα όσοι περνούσαν καλά την Παρασκευή πήγαιναν στο ίδιο μαγαζί και το Σάββατο.
    [/quote]



    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Screen24
    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Tumblr11
    Dragon The Grey
    Dragon The Grey
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ηλικία : 25
    Location : Dragonstone
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Ours is the Fury

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Dragon The Grey Τετ Σεπ 09, 2015 4:59 pm

    Με το παράδειγμα της Αγίας Γραφής φυσικά και δεν σε λέω αιρετικό, ήθελα να δείξω μόνο πως όπως στην θρησκεία η επιλογή ενός κομματιού και η εμμονή σε αυτή μπορεί να αλλάξει τελείως το νόημα, έτσι με το να μονοπωλείς σε συγκεκριμένες λέξεις αποπροσανατολίζεις την συζήτηση. Επίσης αν διάβασες την παράγραφο την επόμενη με τις εγκλίσεις, ήταν ένα παράδειγμα ότι κι εγώ μπορώ να κάνω το ίδιο αν θέλω.
    1.Και όχι, όταν λες "να κι εσύ κάνεις το ίδιο" δεν σε τιμάει, γιατί υπάρχει και η φράση "είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα Razz "
    2. δεν με ενδιαφέρει αν χρησιμοποιείς το ίδιο ρήμα, όλα τα ρήματα έχουν από 3 εγκλίσεις, οπότε είναι δυνατόν να χρησιμοποιείς το ίδιο ρήμα με διαφορετικό τόνο. Razz Και είναι άτοπο να λες πως δεν θέλει κανένας να επιβληθεί, όταν ανισώνεις και λες πως εγώ θέλω να πείσω κι εγώ να σχολιάσω. Razz
    Και βασικά σπαμμάρουμε λίγο. Razz

    Κατσικοχώρι το χαρακτηρίζω εγώ. Ήταν παρεξήγηση. Εγώ μένω στην Ιεράπετρα, μια πόλη 20.000 κατοίκων, η νοτιότερη πόλη της Ευρώπης έχει χαρακτηριστεί δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει τες πα Razz. Το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία των πολιτών έχει θερμοκήπια και ασχολείται με την πρωτογενή τομέα, δεν έχει και πολλά αξιοθέατα να δεις, έχουμε πολλές καφετέριες και λοιπά μαγαζιά, το θέμα είναι ότι εκεί πατάνε μόνο οι δικοί μας, όχι ξένοι. Οι καφετέριες ήταν ανέκαθεν έτσι εδώ και χρόνια. Αυτές που ήταν γεμάτες προ κρίσης είναι και τώρα και το ίδιο και εκείνες που δεν πατούσε άνθρωπος, προ κρίσης. Επίσης, επειδή οι εργοδότες λοιπόν έχουν και χωράφια παράλληλα με καφετέριες, δεν θα δεις εδώ να κλείνει καφετέρια, ακόμα κι αν δεν έχει πολύ κόσμο. Δεν παρουσιάζω μια ουτοπία, κι εμάς μας έχει χτυπήσει η κρίση κι έχουν κλείσει μαγαζιά, αλλά πάντα μετά από λίγο καιρό κάποιος βρίσκει να ανοίξει στο ίδιο μέρος, και κλείνει σε μερικούς μήνες, και πάλι από την αρχή. Έτσι πρακτικά είμαστε πάντα γεμάτοι από μαγαζιά. Τώρα αν μιλάς για χωριό εντάξει. Δεν ξέρω τα δεδομένα σου. Μα κι εμάς τα μπαράκια είναι γεμάτα από μαθητές, εγώ λέω τα πάρτι που πλήρωνες είσοδο 5 ευρώ με πρώτο ποτό τσάμπα και 2 από αυτά τα 5 ευρώ στο δεκαπενταμελές. Razz



    And as we wind on down the road
    Our shadows taller than our soul.
    There walks a lady we all know
    Who shines white light and wants to show
    How everything still turns to gold.
    And if you listen very hard
    The tune will come to you at last.
    When all are one and one is all
    To be a rock and not to roll.

    And she's buying a stairway to heaven.



    Houses:
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Τετ Σεπ 09, 2015 5:16 pm

    Δηλαδή εσύ μπορείς να κάνεις το ίδιο με μένα αλλά εγώ δεν μπορώ να επισημάνω το γεγονός ότι έκανες το ίδιο confused ; Το πόσο με τιμάει ποσώς με ενδιαφέρει από την στιγμή που δεν προσβάλει εμένα ή εσένα.

    Έπειτα, εσύ συζητάς για να επιβάλεις την γνώμη σου; Όχι για να την εκφράσεις και να την εκθέσεις αντιθετικά με την γνώμη των υπολοίπων; Αν ήθελες να την επιβάλεις υπάρχουν και τα τανκς Razz ...


    Μπορεί να μην περιγράφεις μία ουτοπία αλλά έτσι μοιάζει στα μάτια μου, εν μέσω κρίσης. Πουθενά αλλού δεν γίνεται αυτό. Από ότι φαίνεται το δέντρο παίρνεις τελικά σαν παράδειγμα και όχι το δάσος. Στους δρόμους των υπόλοιπων πόλεων πάρα πολλά καταστήματα είναι κλειστά και παραμένουν έτσι γιατί κανείς δεν έχει την οικονομική δυνατότητα και επενδυτική ικανότητα για να τα νοικιάει και να έχει κέρδος από αυτό. Άλλωστε, όσα σου είπα για τον Πύργο αφορούν μόνο την πλατεία. Εκεί υπάρχουν οι 2 καφετέριες που έχουν αρκετό κόσμο, οι υπόλοιπες της πλατείας επιβιώνουν ενώ όσες δεν βρίσκονται στο κέντρο κλείνουν, ή οι καταστηματάρχες βαράνε μύγες.



    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Screen24
    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Tumblr11
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Τετ Σεπ 09, 2015 5:19 pm

    Severus John Snape έγραψε:Τέλος θέλω να πω ότι επιτρέπεται να λέει ότι δεν έχει να πληρώσει κάποιος, ο οποίος πραγματικά δεν έχει, όχι αυτός που έχει περιουσία! ακόμα και 1 σπίτι. Θα μου πείτε πως θα το πουλήσει. Θα το πουλήσει όσο πάει για να μπορέσει να ανταπεξέλθει. Ή αν δεν θέλει δεν θα λαμβάνει τίποτα από το κράτος (όχι ότι τώρα λαμβάνει)!
    Χαχαχαχαχα.
    Να μιλάμε και λίγο σοβαρά όμως.
    1 σπίτι=περιουσία; Και άρα όποιος δε βγαίνει να πουλήσει ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ; Όχι ότι του είναι και τίποτα βασικό, έχεις δίκιο, μόνο τη βασική ανάγκη στέγασης του καλύπτει μωρέ.
    Πανευκολάκι, ο άλλος με δυο δουλειές και δυο παιδιά που σπουδάζουν ξημεροβραδιάζεται, αλλά ντάξει, τι απαιτήσεις είναι τώρα αυτές να χει και σπίτι ο άνθρωπος, ας μη τα θέλουμε κι όλα δικά μας.

    Θεέ μου, τι ακούω και δε σωριάζομαι.



    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Ypo
    Dragon The Grey
    Dragon The Grey
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ηλικία : 25
    Location : Dragonstone
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Ours is the Fury

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Dragon The Grey Τετ Σεπ 09, 2015 8:39 pm

    The Sorting Hat έγραψε:Δηλαδή εσύ μπορείς να κάνεις το ίδιο με μένα αλλά εγώ δεν μπορώ να επισημάνω το γεγονός ότι έκανες το ίδιο confused ; Το πόσο με τιμάει ποσώς με ενδιαφέρει από την στιγμή που δεν προσβάλει εμένα ή εσένα.

    Έπειτα, εσύ συζητάς για να επιβάλεις την γνώμη σου; Όχι για να την εκφράσεις και να την εκθέσεις αντιθετικά με την γνώμη των υπολοίπων; Αν ήθελες να την επιβάλεις υπάρχουν και τα τανκς Razz ...


    Μπορεί να μην περιγράφεις μία ουτοπία αλλά έτσι μοιάζει στα μάτια μου, εν μέσω κρίσης. Πουθενά αλλού δεν γίνεται αυτό. Από ότι φαίνεται το δέντρο παίρνεις τελικά σαν παράδειγμα και όχι το δάσος. Στους δρόμους των υπόλοιπων πόλεων πάρα πολλά καταστήματα είναι κλειστά και παραμένουν έτσι γιατί κανείς δεν έχει την οικονομική δυνατότητα και επενδυτική ικανότητα για να τα νοικιάει και να έχει κέρδος από αυτό. Άλλωστε, όσα σου είπα για τον Πύργο αφορούν μόνο την πλατεία. Εκεί υπάρχουν οι 2 καφετέριες που έχουν αρκετό κόσμο, οι υπόλοιπες της πλατείας επιβιώνουν ενώ όσες δεν βρίσκονται στο κέντρο κλείνουν, ή οι καταστηματάρχες βαράνε μύγες.

    Ρε δεν σου κάνω πλάκα. Razz  Το ξέρω πως ακούγεται λιγάκι χαζό αλλά πραγματικά προσπαθώ να φανταστώ την πλατεία, τον παραλιακό και άλλους δρόμους με μαγαζιά που υπήρχαν προ κρίσης αλλά τώρα όχι. Σου λέω ότι κατά καιρούς κλείνουν, αλλά ανοίγουν άλλα. Ξέρω στον περιφερειακό δρόμο ένα μαγαζί που ήταν μαγαζί γεωπονικό, έκλεισε και σε λίγους μήνες μετά άνοιξε ένα κτηνιατρείο. Κι ένα άλλο μαγαζί με καφέδες και φαγητά στον ίδιο δρόμο άνοιξε και έκλεισε 3 φορές. Λεγόταν λιχουδιές, έγινε η πίτα της γιαγιάς, και τώρα δεν ξέρω αλλά ξανάνοιξε.  :P  Δεν ξέρω αν θυμάται καθόλου, αλλά ρώτα τον τζον ντάουλις που είχε έρθει Ιεράπετρα να σου πει την γνώμη του. Razz

    Isabelle Lightwood έγραψε:
    Severus John Snape έγραψε:Τέλος θέλω να πω ότι επιτρέπεται να λέει ότι δεν έχει να πληρώσει κάποιος, ο οποίος πραγματικά δεν έχει, όχι αυτός που έχει περιουσία! ακόμα και 1 σπίτι. Θα μου πείτε πως θα το πουλήσει. Θα το πουλήσει όσο πάει για να μπορέσει να ανταπεξέλθει. Ή αν δεν θέλει δεν θα λαμβάνει τίποτα από το κράτος (όχι ότι τώρα λαμβάνει)!
    Χαχαχαχαχα.
    Να μιλάμε και λίγο σοβαρά όμως.
    1 σπίτι=περιουσία; Και άρα όποιος δε βγαίνει να πουλήσει ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ; Όχι ότι του είναι και τίποτα βασικό, έχεις δίκιο, μόνο τη βασική ανάγκη στέγασης του καλύπτει μωρέ.
    Πανευκολάκι, ο άλλος με δυο δουλειές και δυο παιδιά που σπουδάζουν ξημεροβραδιάζεται, αλλά ντάξει, τι απαιτήσεις είναι τώρα αυτές να χει και σπίτι ο άνθρωπος, ας μη τα θέλουμε κι όλα δικά μας.

    Θεέ μου, τι ακούω και δε σωριάζομαι.

    Μαρία θυμήσου πως έχει μεγαλώσει στην Γερμανία το παιδί. Οι αντιλήψεις εκεί μπορεί να είναι διαφορετικές. Είναι τυπολάτρες, και όταν τύχει και έχουν χρέος, προκειμένου να το πληρώσουν δίνουν και την πρώτη κατοικία. Βέβαια επειδή πριν ασχολιόμουνα με τον Βάγγο και αγνόησα με αυτό το ποστ, τώρα με την απάντηση της Μαρίας θα το θίξω κι εγώ. Όπως προείπα αγαπητέ Σνέηπ (όνομα; Razz ) ο ΕΝΦΙΑ σε πρώτη κατοικία και εν έτει 2015 είναι gtp. :P  Κυρίως γιατί ποιος θα τον πληρώσει ρε; :P Δεν ξέρω πως δουλεύει η κοινωνική υπηρεσία για τους άστεγους στο Γερμανία, αλλά εδώ δεν. Razz  Και θα συμφωνήσω με την Μαρία ( confused :P :P ) ότι η πρώτη κατοικία δεν είναι περιουσία. Κυρίως γιατί μιλάμε για μικρομεσαίου μεγέθους σπίτια. Όσοι έχουν σπιταρόνες είναι λιγάκι αδύνατο να έχουν μόνο ένα σπίτι.

    Παρεπιπτόντος Μαρία το ύφος σου όπως πάντα καυστικό. :P :P




    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Smaug στις Παρ Σεπ 11, 2015 12:13 am, 1 φορά
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Severus John Snape Τετ Σεπ 09, 2015 10:49 pm

    Δυστυχώς πρέπει να πω πως ούτε στην υπόλοιπη Ευρώπη δεν υπάρχει μέριμνα για τους αστέγους! Μένουν ακριβώς εκεί στο δρόμο.
    Ναι και η πρώτη κατοικία θεωρείτε περιουσία που για να πω την αλήθεια τι θα πει πρώτη δεύτερη τρίτη και ΄τέταρτη κατοικία! Ακίνητο είναι, είτε είναι το πρώτο είτε το δεύτερο.
    Και βασική ανάγκη είναι η στέγαση όχι η ιδιοκτησία. Γιατί η ιδιοκτησία ΕΙΝΑΙ περιουσία!
    Άμα δεν βγαίνει αυτός με τις δυο δουλειές και δεν ξέρω εγώ τι άλλα θα πάει στο ενοίκιο! Δεν πρέπει όλοι να είναι ιδιοκτήτες! Και τότε ούτε ΕΝΦΙΑ θα έχει! Δεν είπα ποτέ να βρεθεί στον δρόμο αλλά το να λέμε ότι όλοι πρέπει να είναι ιδιοκτήτες είναι κάπως.

    ΥΓ.: Για να μην με παρεξηγήσετε! Δεν λέω ότι είναι κάτι σωστό ή λάθος απλά προσπαθώ να καταλάβω την νοοτροπία του Έλληνα γιατί όλοι εμείς που κάποια στιγμή μπορεί να ζήσουμε έξω, αλλάζουμε νοοτροπία ενώ όταν έρχεται η ώρα να στρώσουμε την χώρα μας, απλά αδιαφορούμε;




    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Sign10
    Dragon The Grey
    Dragon The Grey
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ηλικία : 25
    Location : Dragonstone
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Ours is the Fury

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Dragon The Grey Πεμ Σεπ 10, 2015 11:55 am

    Severus John Snape έγραψε:Δυστυχώς πρέπει να πω πως ούτε στην υπόλοιπη Ευρώπη δεν υπάρχει μέριμνα για τους αστέγους! Μένουν ακριβώς εκεί στο δρόμο.
    Ναι και η πρώτη κατοικία θεωρείτε περιουσία που για να πω την αλήθεια τι θα πει πρώτη δεύτερη τρίτη και ΄τέταρτη κατοικία! Ακίνητο είναι, είτε είναι το πρώτο είτε το δεύτερο.
    Και βασική ανάγκη είναι η στέγαση όχι η ιδιοκτησία. Γιατί η ιδιοκτησία ΕΙΝΑΙ περιουσία!
    Άμα δεν βγαίνει αυτός με τις δυο δουλειές και δεν ξέρω εγώ τι άλλα θα πάει στο ενοίκιο! Δεν πρέπει όλοι να είναι ιδιοκτήτες! Και τότε ούτε ΕΝΦΙΑ θα έχει! Δεν είπα ποτέ να βρεθεί στον δρόμο αλλά το να λέμε ότι όλοι πρέπει να είναι ιδιοκτήτες είναι κάπως.

    ΥΓ.: Για να μην με παρεξηγήσετε! Δεν λέω ότι είναι κάτι σωστό ή λάθος απλά προσπαθώ να καταλάβω την νοοτροπία του Έλληνα γιατί όλοι εμείς που κάποια στιγμή μπορεί να ζήσουμε έξω, αλλάζουμε νοοτροπία ενώ όταν έρχεται η ώρα να στρώσουμε την χώρα μας, απλά αδιαφορούμε;
    Πρώτη κατοικία είναι εκεί που μένεις, νομίζω είναι ευκόλως εννοούμενο. :P  Αν έχεις στην ιδιοκτησία σου παραπάνω από 1 ακίνητα δεν πιστεύω να μένεις ταυτόχρονα και στα δύο ή στα τρία. Συμφωνώ με τον ΕΝΦΙΑ στα ακίνητα μετά την πρώτη κατοικία, γιατί αυτοί έχουν να πληρώσουν. Υποθετικά πάντα μιλάμε, γιατί από εμπειρία θα σου πω ότι κι αυτοί που έχουν πάνω από 1 ακίνητο πάλι δυσκολεύονται. Razz
    Και επιμένω ότι αν έχεις ένα σπίτι δικό σου δεν σημαίνει πως έχεις λεφτά να πληρώσεις τον ΕΝΦΙΑ. Οι περισσότεροι που στις μέρες μας έχουν σπίτι δικό τους το έχουν από παλιά ή το έχουν κληρονομήσει.

    Άμα δεν βγαίνει αυτός με τις δύο δουλειές θα πουλήσει το ακίνητο, το οποίο παρεπιπτόντως μπορεί να είναι και πολυκατοικία άρα χάνεται και η ανάγκη της στέγασης για τους ενοίκους αν ο νέος αγοραστής θέλει να το γκρεμίσει. Και δεν είπαμε ότι όλοι πρέπει να είναι ιδιοκτήτες. Λίγοι είναι οι ιδιοκτήτες ειδικά στις μεγάλες πόλεις π.χ. Αθήνα. Ειπώθηκε ότι δεν είναι ανάγκη εν έτει 2015 και με την παρούσα οικονομική κατάσταση, να χάσουμε κι αυτούς που έχουμε.

    Και πως μπορείς να λες ότι η ιδιοκτησία είναι περιουσία; Δεν μιλάμε για τον Βενιζέλο που έχει 51 ακίνητα, μιλάμε για τον μέσο Έλληνα που έχτισε ένα σπίτι τις καλές εποχές πριν καμιά δεκαριά-δεκαπενταριά χρόνια, και κληρονόμησε το σπιτάκι της Γιαγιάς και του πατέρα για παράδειγμα. Σαφώς στην πρώτη περίπτωση θεωρείται περιουσία, αλλά αυτό εδώ όχι. Γιατί ή τα αφήνεις να αραχνιάσουν γιατί δεν βρίσκεις ενοίκους και μετά από λίγα χρόνια είναι άχρηστα, οπότε δεν είναι περιουσία, ή βάζεις μέσα ενοίκους που λόγω δυσκολιών σου καθυστερούν τα ενοίκια και τα ρεύματα/νερά και αναγκάζεσαι να τα πληρώνεις εσύ από την τσέπη σου για να μην μείνουν χωρίς ρεύμα ή νερό και εν τέλει μπαίνεις μέσα. Ε όχι, δεν θα το δεχτώ αυτό ως περιουσία. Υπάρχουν χίλιοι άλλοι φόροι για να τα πάρεις. Ακόμα κι εγώ θεωρούμαι τεκμήριο. Και σου λέω ότι εγώ που έχω βάλει υποθήκη την σπιταρόνα των 200τμ μπορώ να το πουλήσω και θα βολευτώ και στο μπουρδελάκι των 50, αλλά τι γίνεται στην πόλη την μεγάλη;;

    Αν ερχόσουν πριν 5 χρόνια με το ίδιο ερώτημα, θα σου μιλούσα για τον "αγανακτισμένο" λαό που είχε κάποια φράγκα και είχε το κίνημα "δεν πληρώνω" από πείσμα. Το θέμα είναι ότι σήμερα, κάθε φορά που πρέπει να στρώσουμε την χώρα μας πρέπει να στρώσουμε κώλο ουσιαστικά. Και αν ήταν μία φορά να πω στο διάολο. Η Γερμανία για παράδειγμα βγήκε διαλυμμένη, και έστρωσε κώλο γερό, εξοντώθηκε αλλά σε 2-3 δεκαετίες έφτιαξε την καλύτερη οικονομία. Μέχρι τώρα σε 5 χρόνια έχουμε στρωθεί 3 φορές. Και πάνω που ο δείκτης καταναλωτικότητας έφτανε το 49% (που στο 50 και πάνω σημαίνει ανάπτυξη, τα έλεγε ο Σαμαράς και ξύναμε την πέτσα μας) ήρθε κι ο άλλος με το έτσι θέλω και τον έριξε στο 30%. Και τώρα θα στρωθούμε και 3η φορά.
    Τώρα λοιπόν ο κόσμος δεν έχει λεφτά να πληρώσει ενφια και μαλακίες. Και μην μου λες για τύπου μετράει η στέγαση και όχι η ιδιοκτησία. Γιατί αν φτάσεις στο σημείο να πουλήσεις το σπίτι σου, μπορώ να φανταστώ ότι δεν έχεις και πολλά για στέγαση έτσι;



    Έχει επεξεργασθεί από τον/την Smaug στις Παρ Σεπ 11, 2015 12:13 am, 1 φορά
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Severus John Snape Πεμ Σεπ 10, 2015 6:34 pm

    Επειδή θα πω πράγματα που θα με κάνουν να φαίνομαι Χρυσαυγίτης και δεν είμαι θα το αφήσω εδώ το θέμα.
    Πιστεύω ότι σήμερα, εν έτη 2015 πρέπει απλά να αποφασίσουμε όλοι μαζί πως έτσι δεν μπορεί να συνεχίσουμε. Όταν αυτό το καταλάβουμε θα πάμε μπροστά. Ως τότε θα βλέπουμε δημοσκοπήσεις όπως αυτές των τελευταίων ημερών, που δείχνουν ξεκάθαρα ότι ο κόσμος θέλει να ζήσει με το παλιό!




    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Sign10
    Dragon The Grey
    Dragon The Grey
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 832
    Ηλικία : 25
    Location : Dragonstone
    Ημερομηνία εγγραφής : 07/06/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Ours is the Fury

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Dragon The Grey Παρ Σεπ 11, 2015 12:33 am

    Όχι ρε φίλε, μην κολλάς στην Χρυσή Αυγή σαν κόμμα. Ο φασισμός είναι μπαζόκαδος από γιαπί στο Μενίδι, τα κόμματα ήταν και θα είναι μια βιτρίνα. Το θέμα δεν είναι το τι θα πιστέψουμε για σένα, αλλά το τι θα μας κάνεις εσύ να πιστέψουμε. Σίγουρα εν έτει 2015 πρέπει να αποφασίσουμε πως δεν γίνεται να συνεχίσουμε έτσι, όταν όμως βλέπεις ότι το "νέο" ακολουθεί τις τακτικές του "παλιού", βλακεία που επικαλείσαι κι εσύ αλλά τες πα, τι περιμένεις;; Πελατειακό κράτος προσλαμβάνοντας 3000 υπαλλήλους στην ΕΡΤ όταν η ΝΕΡΙΤ έκανε την ίδια δουλειά για 1000, την ώρα που αν προσλαμβάνονταν 100 νοσοκόμες στο ΚΑΤ θα γίνονταν διπλάσιες εγχειρήσεις κάθε μέρα και την ώρα που τμήμα του Παίδων κλείνει για 3 γιατρούς. Πως περιμένεις να γίνει κάτι ότι ο κόσμος αυτό το ψηφίζει; Και όχι τον Γενάρη, τώρα. Όταν οι ίδιοι εκείνοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που είναι άχρηστοι δεν καταλαβαίνουν ότι τώρα πρέπει να κοπούν οι π@π@ρι3ς και να μείνουν μόνοι όσοι χρειάζονται και δουλεύουν, ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ για να μην χάσουν τον τρελό μισθό για την μηδαμινή εργασία τους και καταδικάζει την ΝΔ που ήθελε να περιορίσει το δημόσιο για να το κάνει πιο λειτουργικό.

    Και όσο για αυτό το "παλιό και νέο", είναι το μεγαλύτερο βλακώδες επιχείρημα που έχω ακούσει. Ουσιαστικά το συριζα ιδρύθηκε το 2004, αλλά πριν από αυτό, αφού αποτελείται από 16 συνιστώσεις, απλώνει τις ρίζες πολύ πιο βαθιά στο χρόνο. Έχει και ο συριζα "βαρίδια" αν και όχι με τον συγκεκριμένο συνασπισμό δεν πολυγνωρίζω κιόλας. Το θέμα είναι ότι αναλώνεται συνεχώς σε μια αντιπαράθεση με βάση την χρονολογία να πούμε. Δεν είναι έτσι το παλιό. Ένα κόμμα διαμορφώνεται από την ιδεολογία του, όχι από την χρονολογία. Και όταν αυτή η αντικαπιταλιστική και αριστερή ιδεολογία δεν μπορεί να εφαρμοστεί σε ένα κράτος μεγαλύτερου βεληνεκούς από το Τζιμπουτί (Βαγγέλη τυχαίο το κράτος Wink ) που εντάσσεται σε μια κοινωνία που καλώς ή κακώς κουμάντο κάνουν τα "κεφάλαια" και επομένως δεν ανταποκρίνεται σε μια ρεαλιστική πραγματικότητα, δεν μπορεί να επικαλείται το "νέο". Κι αν το "νέο" είναι κακομαθημένο και ανεπίδεκτο έστω συζήτησης συνεργασιών, ενώ το "παλιό" δέχεται να συνεργαστεί ακόμα και με συριζα, τότε στο αφήνω πάνω σου. Ας μην μιλάμε για νέο ή παλιό. Ο κ. Τσίπρας προσπαθεί να συσπειρώσει το κόμμα του πάλι με διχασμούς, όπως πριν 2 μήνες που δίχασε τον κόσμο με ναι ή όχι και οι ΉΡΩΕΣ του ελληνικού κράτους φώναξαν ένα γερό όχι, το οποίο είναι το γαμώτο του ελληνικού λαού σύμφωνα με τον πρώην πρωθυπουργό, ο οποίος το έκανε ναι σε μια νύχτα. Το να τάζεις τα πάντα και να μην τηρείς τίποτα είναι νέο; Ντάξει ναουμ. :P



    And as we wind on down the road
    Our shadows taller than our soul.
    There walks a lady we all know
    Who shines white light and wants to show
    How everything still turns to gold.
    And if you listen very hard
    The tune will come to you at last.
    When all are one and one is all
    To be a rock and not to roll.

    And she's buying a stairway to heaven.



    Houses:
    Severus John Snape
    Severus John Snape
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 6403
    Ηλικία : 1507
    Location : St. Petersburg
    Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: The question is... Stay or leave... because at the end nobody cares...

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από Severus John Snape Παρ Σεπ 11, 2015 12:53 am

    Συμφωνώ σε όλα!
    Παρ' όλα αυτά, ως νομικός θεωρώ ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να τηρηθεί είναι οι νόμοι. Και οι νόμοι δεν μπορεί να λειτουργούν, αναδρομικά! Μπορεί, να αλλάξει, ένας νόμος (πχ οι δημόσιοι να μπορούν να απολυθούν), αλλά δεν μπορεί να ισχύσει αναδρομικά! Αυτό μόνο στην Ελλάδα. Οπότε, άμα θέλουμε να μειώσουμε το δημόσιο, πρέπει να το κάνουμε σε βάθος χρόνου.
    Πιστεύω ότι η Ελλάδα χρειάζεται 5 νομοσχέδια για να λειτουργήσει.
    1. Νέο φορολογικό - Προπληρωμή φόρου 110% τον μήνα και εθελοντική φορολογική δήλωση
    2. Νέο εργασιακό - 5 εργάσιμες, 9 ώρες την ημέρα 10-15% εισφορά υγείας, 15-20% εισφορά σύνταξης
    3. Δικαστική εξουσία - Οι υποθέσεις πρέπει να κλείνουν μέσα σε 18 μήνες
    4. Αλλαγή στο Εμπόριο - Συνεχές ωράριο, 7 μέρες την βδομάδα, το λιγότερο 3 βάρδιες => μείωση ανεργίας.
    5. Νέο εκπαιδευτικό - Αλλαγή, της εισαγωγής στην τριτοβάθμιας, αλλαγή του προγράμματος σπουδών , του σχολικού προγράμματος.

    Μόνο έτσι μπορεί ν' αλλάξει κάτι.




    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Sign10
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 27
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Empty Απ: Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Παρ Σεπ 11, 2015 12:57 am

    Ευτυχώς την έκανες τυχαία την επιλογή και δεν ακούστηκε ρατσιστικά giveup . Φαντάζεσαι να έλεγες "από την Σιέρα Λεόνε συγκεκριμένα"; Θα ήταν πολύ χειρότερο.

    Επίσης, too much Mikeius Happy  . Και μάλιστα παρμένη φράση από άκρως σεξιστικό βίντεο.

    Τέσπα, δεν έγραψα γι'αυτό. Έγραψα για να σου πω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο να αλλάξεις τις φράσεις που σε μία συζήτηση θεωρούνται απαράδεκτες, χυδαίες και προκλητικές. Δεν είναι τόσο δύσκολο να πεις "να κοπούν οι βλακείες" αντί να βάζεις παπάκια. Έτσι ούτε καν κρύβεις την λέξη... Είπαμε το "μλκας" το δεχόμαστε γιατί πλέον είναι συνήθεια, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το μπινελίκωμα είναι must σε όλα τα ποστ. Σου έχω ήδη κάνει 2 έντιτ και είμαι σίγουρος ότι αν ανατρέξω και σε παλαιότερα ποστ αυτής της συζήτησης και τα "ξεψαχνίσω" όπως λες ότι κάνω θα βρω και άλλα. Σε παρακαλώ, πρόσεχε το λεξιλόγιο σου, αν μπορείς να ελέγξεις τις εγκλίσεις που χρησιμοποιώ μπορείς και αυτό.

    Γιάννη-Σέβερους, σταμάτησα να διαβάζω όταν μίλησες για 9ώρη εργασία.




    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Screen24
    Η επιρροή Χωρών στην Ευρωπαϊκή ένωση  Tumblr11

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Πεμ Σεπ 19, 2024 9:36 pm