.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+2
SiMoS
Gellert
6 απαντήσεις

    Τρόπος διαβάσματος

    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Τρόπος διαβάσματος Empty Τρόπος διαβάσματος

    Δημοσίευση από Gellert Κυρ Ιουλ 07, 2013 5:34 pm

    Ποιος πιστευετε οτι ειναι ο σωστός τρόπος διαβάσματος για να επιτύχει κανεις σε μια υψηλή σχολή (η εστω στην σχολη της 1ης επιλογής του); Πολλες ωρες διαβάσματος; Πρόγραμμα; Επιμονή; Ηρεμία; Κατανόηση;

    Και εν τέλει: Ποιοτικό η ποσοστικό διάβασμα;



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Τρόπος διαβάσματος Shma
    SiMoS
    SiMoS
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18162
    Ηλικία : 30
    Location : Εκεί που όλα ειν' ωραία...
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I thought that I heard you laughing, I thought that I heard you sing...

    Τρόπος διαβάσματος Empty Απ: Τρόπος διαβάσματος

    Δημοσίευση από SiMoS Κυρ Ιουλ 07, 2013 6:20 pm

    Αν δεν έχεις καθόλου κενά και είσαι εξοικειωμένος με τα φυσικομαθηματικά, 2-3 ώρες τη μέρα νομίζω είναι αρκετές. Ειδάλλως, κάλυψε πρώτα τα κενά των προηγούμενων τάξεων και διάβαζε όσο πιο πολύ μπορείς. :P 




    The Composer
    C.Addicts United
    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Τρόπος διαβάσματος Empty Απ: Τρόπος διαβάσματος

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Κυρ Ιουλ 07, 2013 6:26 pm

    ντάξει όταν τίθεται δίλημμα ποιοτικό ή ποσοτικό,εννοείται ποιοτικό.Μπορεί κάποιος να διαβάσει ενα μάθημα πόσες φορές αλλα πιστεύω πως αν δεν έχει το μυαλό του εκεί όσες φορές και να το διαβάσει δεν προκεται να το μάθει.
    Γενικότερα όμως δεν πιστεύω πως υπάρχει πιο σωστός τρόπος διαβάσματος,ο καθένας λειτουργεί διαφορετικά.Προσωπικά λοιπόν για να διαβάσω δεν χρειάζομαι απαραίτητα ησηχία,χρειάζομαι όμως να είμαι μακρυά απο οτιδήποτε μπορεί να μου αποσπάσει την προσοχή.Αυτό μπορεί να είναι ενας υπολογιστής,ένα βιβλίο λογοτεχνικό γενικά οτιδηποτε, οποτε πήγαινα και διάβαζα στο φροντιστήριό μου οταν αρχισα τις κοπανες απο το σχολειο.Πήγαινα πρωί και έφευγα βράδυ.Ομως είχαμε και σπίτι μια άδεια αποθήκη που πήγαινα αλλα πιο σπάνια.Εφτιαχνα και πρόγραμμα ποιές μέρες θα διαβάσω το κάθε μάθημα και όταν δεν ήθελα να διαβάσω ελεγα μέσα μου πως πρέπει να βγάλω τοσες σελίδες και μετά θα κάνω οτι θέλω και καμιά φορά έπιανε.



    Τρόπος διαβάσματος Untitl10
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Τρόπος διαβάσματος Empty Απ: Τρόπος διαβάσματος

    Δημοσίευση από Romilda Vane Κυρ Ιουλ 07, 2013 6:45 pm

    Στο ερώτημα ποσοτικο/ ποιοτικο, νομίζω χρειάζονται και τα δύο. Ναι μεν η αρχή πρέπει να γίνεται με ποιοτικο- δηλαδή πρώτα απ'όλα κατανόηση- αλλά η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως Razz 
    Σίγουρα το πρόγραμμα είναι απαραίτητο, ειδικά αν κάποιος θέλει να πιάσει το άριστο. Αλλά ο καθένας έχει άλλες αντοχές, διαφορετικό τροπο μάθησης, οποτε πιστευω πρεπει να προσαρμοζει το προγραμμα του στις αναγκες του, και να μην το κάνει εξαντλητικο ή της τελευταίας στιγμής. Σταδιακά, νομίζω ειναι το καλυτερο. Βήμα-βήμα, χωρίς κενά, ετσι ώστε στο τέλος να χρειάζεται μόνο μια-δυο απλές επαναλήψεις. Και επίσης πολλή πρακτική εξάσκηση, ειδικά σε αγνωστο ή φυσικομαθηματικά κτλ: ασκήσεις, ασκησεις και πάλι ασκήσεις. Μόνο η θεωρία δεν αρκει. Από ένα σημείο και μετά πρέπει να βγαινουν αυθόρμητα κάποια πραγματα, σαν την προπαίδεια. Γλυτώνει κανείς πολυ χρόνο έτσι και είναι πιο πιθανό να γράψει άριστα. Και όχι μόνο αυτο, θα είναι και σιγουρο ότι τα έχει μάθει περα για περαRazz

    Κάτι άλλο, που είναι σημαντικό έιναι να κάνει το διάβασμα ευχαριστο. Όπως σκεφτεί ο καθένας, με ηχογραφήσεις, να διαβάζει κάπου έξω, με ηρεμία, ο,τι βοηθάει τον καθενα τελως πάντων να μη το βλέπει σαν αγγαρεία. Π.χ εμείς στο σχολείο με μια φίλη μου κάναμε τους διαλόγους Ισμήνη-Αντιγόνη θεατρικό. Razz 



    ghgh
    hhg
    hy
    Τρόπος διαβάσματος 2yv6ngk
    Reveal your secrets:
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Τρόπος διαβάσματος Empty Απ: Τρόπος διαβάσματος

    Δημοσίευση από FLEUR258 Πεμ Ιουλ 11, 2013 1:44 am

    Δεν υπάρχει σωστός τρόπος διαβάσματος.
    Είναι ανάλογα με τις συνήθειες και τον τρόπο του καθενός.Razz 
    Εγώ πχ απέδιδα μόνο με πρόγραμμα.Την Δευτέρα ξερω'γω έχει Ιστορία,την Κυριακή Αρχαία και λίγα Λατινικά.
    Πάντα το ίδιο κάθε εβδομάδα χωρίς αλλαγή.Και με το να αφιερώνω στο κάθε μάθημα τουλάχιστον 4 με 5 ώρες.:P 



    Τρόπος διαβάσματος Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    Dimitra Peverell
    Dimitra Peverell
    Αστρονόμος
    Αστρονόμος


    Αριθμός μηνυμάτων : 2455
    Ηλικία : 29
    Location : alex/polis
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/03/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: 'Όταν βαριέμαι πάω στο φαρμακείο και ζητάω τις παστίλιες για τον πόνο του άλλου και λέω πως θα περάσει ο άλλος να τις πληρώσει...

    Τρόπος διαβάσματος Empty Απ: Τρόπος διαβάσματος

    Δημοσίευση από Dimitra Peverell Δευ Ιουλ 22, 2013 1:02 am

    Δεν είναι ο σωστος τρόπος διαβάσματος αλλά με μένα δούλεψε (να πω οτι ημουν θετικη κατευθυνση)

    Αφιερώνεις τον χρονο σου στις ασκήσεις... οταν τελιωνεις μέσα στη μέρα σου τις ασκήσεις, ριχνεις έναν ύπνο, βγαινεις έξω και πανω απ ολα δεν ξενιχτας όπως κάνουν πολλοί. Καλύτερα να κοιμηθείς παραπάνω...
    γενικά οι ασκησεις στην αρχή σου πέρνουν καμοια ωρίτσα και στη συνέχεια 2-3.

    Όλη τη χρονιά λοιπον λύνεις μόνο ασκήσεις σε σημείο να τις έχεις κάνει κτήμα σου...
    Κατά τον Μάρτη.. άντε καλά Φλεβάρη (γιατι η υλη σε μερικα μαθηματα είναι μεγάλη) ριχνεις μια ματια στη θεωρια... φαίνεται πολύ ευκολότερη απ ότι αν τν διάβαζες απο την αρχή... και την καταλαβαινεις καλυτερα.

    Δυστυχως δν ποιανει και στα μαθηματα της θεωρητικής... εκει θέλει στρώσιμο τον κωλο κατω και διαβασμα.. διαβασμα...



    Τρόπος διαβάσματος Tumblr_mf9pn8fvXW1rmbb6lo1_500
    Τρόπος διαβάσματος Ndzn

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τετ Οκτ 02, 2024 7:34 pm