.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+9
Minerva McGonagall
GinnyHermione
Cassandra Black
FLEUR258
Amycus
Romilda Vane
anthian9
Phineas Nigellus Black
Aurora Sinistra
13 απαντήσεις

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Aurora Sinistra
    Aurora Sinistra
    Μαγικός Ζωολόγος
    Μαγικός Ζωολόγος


    Αριθμός μηνυμάτων : 8719
    Ηλικία : 224
    Location : neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought:

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Aurora Sinistra Τετ Μάης 08, 2013 8:36 pm

    Ποιά είναι η γνώμη σας για τις γούνες?θα αγοράζατε ποτέ?αν σας κάνανε δώρο,θα τη φορούσατε?
    Τι λετε για δερμάτινα παπούτσια?
    Κρίνετε αρνητικά τους ανθρώπους που φοράνε ?
    Θεωρείτε οτι πρέπει οι άνθρωποι να σταματήσουν να αγοράζουν αληθινές γούνες?
    Αν μαθαίνατε οτι για να φτιαχτεί ενα συγκεκριμένο ρούχο /παπούτσι/ζωνη/τσάντα σας κάποιο ζώο βασανίστηκε,θα συνεχίζατε να το φοράτε?
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 28
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Τετ Μάης 08, 2013 11:49 pm

    Ας πούμε οτι ο χαρακτήρας που έπαιξε η Γκλεν Κλόους σχετικά με τα αυτά με εκφράζει απόλυτα. :blasé:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από anthian9 Πεμ Μάης 09, 2013 8:53 pm

    Θα την γύριζα, ακόμη και δώρο να ήταν. Σίγουρα.
    Θεωρώ απαράδκετο, εν έτει 2013, με όλα τα τεχνολογικά επιτεύγματα στην κυριολεξία στα πόδια μας, ενώ μας παρέχεται η δυνατότητα να κατασκευάζουμε συνθετικά πανωφόρια, το ίδιο καλά με τα κανονικά, να βασανίζουμε αδίκως ζώα για να ικανοποιήσουμε ένα καπρίτσιο μας-να αποκτήσουμε δηλάδη μια γούνα. Μπρρ, ανατρίχιασα. Razz Αχρείαστη να 'ναι.
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Romilda Vane Πεμ Μάης 09, 2013 9:33 pm

    εκτος απο το οτι μου θυμιζουν λιγο κρουελα , τις βρισκω αντιαισθητικες. Razz
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Amycus Πεμ Μάης 09, 2013 9:43 pm

    Καλά,για γούνα (τόσο εξώφθαλμο) δεν το συζητώ καθόλου! Να σκοτώνεις καμιά εκατοστή ζωάκια για να ντυθεί ένα άλλο ζώο,λυπάμαι δεν θα πάρω! Μάλλον θα σε πάρει και θα σε σηκώσει.

    Δερμάτινα ποτέ δεν φορούσα.Μόλις έμαθα και για τα δερμάτινα παπούτσια και ζώνες,απο ΄κει πήγαν και αυτά! Να σκοτώνεις τόσα ζώα για το τομάρι τους για να κοκορεύεσαι την δερμάτινη ζώνη σου! Εντάξει,είσαι θλιβερός.

    Αν δω καμιά κότα με γούνα,είναι δεν είναι αληθινή,την στολίζω με κάποια καλοδιαλεγμένα γαλλικά.Όχι πως βλέπω και πολλές.Τώρα για τα δερμάτινα,τι να πω; Είναι τόσο στην νοοτροπία μερικών ανθρώπων που για να καταλάβουν τι εστί βερύκοκο πρέπει να τους βγάλεις το δικό τους το τομάρι και να το κάνεις παπούτσι.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από FLEUR258 Σαβ Μάης 11, 2013 2:37 pm

    Αν μου έκαναν δώρο μια γούνα,εντάξει θα την φόραγα. Razz
    Αλλά είμαι κατά.Δεν πρόκειται εννοείται να πάω να αγοράσω μόνη μου μια γούνα.
    Τώρα για τα δερμάτινα παππούτσια,με μπερδεύουν ποια είναι αληθινό δέρμα και ποια όχι.Οπότε δεν ξέρω αν έχω. unsure Αλλά νομίζω πως δεν έχω.Και εκεί κατά,αλλά ναι άμα μου τα έφερναν δώρο και αυτά τα φόραγα. Razz
    Κρίνω αρνητική μονάχα αυτούς που λένε,εγώ ψεύτικες γούνες δεν φοράω,μόνο αληθινές.Ε εκεί θέλει μια φάπα ο άλλος να συνέλθει. :P
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Cassandra Black Κυρ Μάης 12, 2013 3:25 pm

    Πριν με βρίσετε για το παρακάτω ποστ, δεν είμαι φιλόζωη, να το ξεκαθαρίσω. Αγαπάω μόνο τις γάτες και τέλος Razz

    Τις γούνες τις θεωρώ κακόγουστες έτσι κι αλλιώς οπότε μακριά Razz

    Δερμάτινα παπούτσια και ζώνες: ΝΑΙ. Δεν παθαίνουν τίποτα. Τα πληρώνεις μεν αλλά τα φοράς χρόνια. Έχω τις αρβύλες μου απ' το '06 κι ακόμα να διαλυθούν, και μια δερμάτινη ζώνη που πήρα την ίδια χρονιά είναι σαν καινούρια. Και στα ρούχα ναι. Όχι με υπερβολές, αλλά ένα δερμάτινο σακάκι δεν είναι το ίδιο με την απομίμηση, ούτε μια βίνιλ φούστα/παντελόνι πέφτει το ίδιο καλά με μια δερμάτινη.

    Τσάντες όχι ακόμα, βολεύομαι με τις πάνινες και τις απομιμήσεις δέρματος Razz

    Εννοείται πως δεν ξοδεύω σε δερμάτινα. Έχω λίγα αλλά καλά για να μη χρειάζεται να αγοράζω συνέχεια. Κακά τα ψέματα, όσο κι αν τραβάν τα βυζιά τους οι φιλοζωικές οργανώσεις κι όσο κι αν προσπαθούν οι εταιρίες, η ποιότητα του δερμάτινου δεν ξεπερνιέται.
    GinnyHermione
    GinnyHermione
    Πεμπτοετής στην Σχολή
    Πεμπτοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 211
    Ηλικία : 28
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/05/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Άλλωστε, το αύριο είναι μια άλλη μέρα...

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από GinnyHermione Κυρ Μάης 26, 2013 3:06 am

    Δεν φοράω ποτέ γούνες και δερμάτινα. Πραγματικά, δεν τα αντέχω πάνω μου. Όταν βλέπω άλλον να τις φοράει, ΟΚ, δεν τον κρίνω, δεν πάω να του πω "ιιιιιιι τι κάνεις εκεί παλιάνθρωπε" αλλά αισθάνομαι απέχθεια. Πώς μπορούν μερικοί να φοράνε γούνες και δερμάτινα ενώ κάποια αθώα πλασματάκια βασανίστηκαν για να ικανοποιήσουν την ανθρώπινη ματαιοδοξία κάποιων ανθρώπων που φοράνε π.χ γούνες για να δείξουν ΚΑΙ ΚΑΛΑ πως είναι πλούσιοι. Λες και δεν έχουμε συνθετικά υλικά, μόνο σκοτώνουμε ζωάκια χωρίς λόγο.

    Το χειμώνα ήρθε μια κοπελιά με γούνινο τζάκετ στο σχολείο και διατυμπάνιζε πως ήταν αληθινό και πανάκριβο αλλά εκείνη είχε τη δυνατότητα και το πήρε.
    Εντάξει, τη σκοτώνεις. vrisimo
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 28
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Κυρ Μάης 26, 2013 12:17 pm

    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το κόλλημα σας, δηλαδή κρέας δεν τρώτε; Το κρέας δηλαδή φυτρώνει; ή πιστεύετε οτι υπάρχει πιστό υποκατάστατο του κρέατος.

    Δεν είπα οτι είναι σωστό να σκοτώνεις ζώα μόνο και μόνο για να τα κάνεις γούνες και δερμάτινα, αλλά ούτε και για να τα φας είναι αλλά όλοι τρώμε. Wink

    Ένα δερμάτινο παπούτσι μπουφάν εγώ θα τα φορούσα και φυσικά αν ζούσα ποτέ σε κάποια πολύ κρύα χώρα γιατί όχι μια γούνα.

    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Cassandra Black Κυρ Μάης 26, 2013 12:48 pm

    Phineas Nigellus Black έγραψε:Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το κόλλημα σας, δηλαδή κρέας δεν τρώτε; Το κρέας δηλαδή φυτρώνει; ή πιστεύετε οτι υπάρχει πιστό υποκατάστατο του κρέατος.

    Δεν είπα οτι είναι σωστό να σκοτώνεις ζώα μόνο και μόνο για να τα κάνεις γούνες και δερμάτινα, αλλά ούτε και για να τα φας είναι αλλά όλοι τρώμε. Wink
    +24601

    Εξάλλου τα περισσότερα δερμάτινα φτιάχνονται από δέρματα ζώων που τα τρώμε, και κυρίως από αρνί (νάπα αν έχετε ακουστά). Αφού το τρως που το τρως, γιατί να μην εκμεταλλευτείς και το υπόλοιπο μέρος του?

    Ούτε πιστεύω πως "κοκορεύεται" όποιος φοράει δερμάτινα giveup Στην τελική το πλήρωσες για να σου κρατήσει 5 χρόνια παραπάνω, όχι για να το πετάξεις τον επόμενο χειμώνα.

    εδιτ γιατί τώρα το είδα:
    Φλεράκι, όταν πηγαίνεις να πάρεις παπούτσια, να κοιτάς αν υπάρχει ένα αυτοκόλλητο στον πάτο ή κάπου στο εσωτερικό που να δείχνει από τι είναι φτιαγμένο. Αν δεις 3 ρόμβους, σημαίνει ότι είναι όλο πλαστικό ή δερματίνη. Το πλέγμα σημαίνει ότι είναι υφασμάτινο, ενώ ένα σημάδι σαν πολύγωνο είναι δέρμα Razz
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Romilda Vane Κυρ Μάης 26, 2013 3:19 pm

    ^+^^ Συμφωνώ σε αυτό. Αλλά όταν προκειται για ζώα που χρησιμοποιούν μονο το δερμα/τριχωμα τους για γούνες και δερματινα, εκεί είμαι αντιθετη.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 31
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από FLEUR258 Κυρ Μάης 26, 2013 5:14 pm

    Cassandra Black έγραψε:εδιτ γιατί τώρα το είδα:
    Φλεράκι, όταν πηγαίνεις να πάρεις παπούτσια, να κοιτάς αν υπάρχει ένα αυτοκόλλητο στον πάτο ή κάπου στο εσωτερικό που να δείχνει από τι είναι φτιαγμένο. Αν δεις 3 ρόμβους, σημαίνει ότι είναι όλο πλαστικό ή δερματίνη. Το πλέγμα σημαίνει ότι είναι υφασμάτινο, ενώ ένα σημάδι σαν πολύγωνο είναι δέρμα Razz

    Καλά ούτε που το ήξερα αυτό. :P
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Amycus Δευ Μάης 27, 2013 11:12 am

    Cassandra Black έγραψε:Εξάλλου τα περισσότερα δερμάτινα φτιάχνονται από δέρματα ζώων που τα τρώμε, και κυρίως από αρνί (νάπα αν έχετε ακουστά). Αφού το τρως που το τρως, γιατί να μην εκμεταλλευτείς και το υπόλοιπο μέρος του?
    Θυμάσε όμως την περίπτωση Timberland στην δεκαετία του '90; Δεν ήταν φτιαγμένα απο αρνάκι αλλά απο δέρμα φώκιας καθώς και το λάδι περιποίησης. Razz

    Δεν θα ρίξουμε στον Καιάδα όσους φορούν δερμάτινα,προς Θεού.Απλά είναι θέμα νοοτροπίας.Υπάρχουν πλέον τόσο υποκατάστατα και εξαιρετικής ποιότητας. Razz
    Minerva McGonagall
    Minerva McGonagall
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 22848
    Ηλικία : 29
    Location : Winterfell
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Και πες στο Χάρο, θα πάω εγώ όταν γουστάρω.

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Minerva McGonagall Δευ Μάης 27, 2013 12:01 pm

    Τάσο όχι ότι διαφωνώ εν γένει μαζί σου, αλλά το κρέας το έχουμε ανάγκη να το φάμε, χρειαζόμαστε τις πρωτείνες. Τη γούνα τώρα... :P

    Το λοιπό, το χειμώνα μου πήρε η μάνα μου έεεενα μπουφάν γεμισμένο με φτερά πάπιας, και η γούνα πάνω δε ξέρω αν ήταν κανονική, αλλά ήταν γαμάτο και πολύ ζεστό και εννοείται το φόρεσα Laughing
    Δε θα αγόραζα μόνη μου δέρμα ή γούνα λόγω ποιοτικής υπεροχής, αν το υποκατάστατο είναι καλό δεν έχω κανένα θέμα, αλλά δώρο ούτε γω θα γύριζα πίσω αν μου άρεσε Razz
    Isabelle Lightwood
    Isabelle Lightwood
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 36189
    Ηλικία : 124
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Κι ενώ ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει, όλοι ωστόσο δεν πεθαίνουν.

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Isabelle Lightwood Σαβ Αυγ 10, 2013 4:38 pm

    Παιδιά γιατί τόσο μίσος για τα δερμάτινα;Razz 
    Και καλα οι γούνες,οκ, κι εγω πέρα από την "ηθική"διάσταση του θέματος,τις βρισκω άσχημες και αντιαισθητικες,που και δώρο να μου κάνανε δεν νομίζω να φορούσα ποτε.
    Αλλά τα δερμάτινα,γιατί; Ναι οκ, ειναι το δέρμα του ζώου και για τη παραγωγή τους υποβάλλεται το ζώο σε βασανιστήρια,αλλα δεν ειναι όλα άσπρο-μαύρο. Η ποιότητα των δερματινων ειναι πολυ καλη,δεν χαλάνε,δεν διαλύονται απο το πρώτο μήνα (μιλώντας για παπούτσια δηλαδή που έχω δοκιμάσει). Και διαφωνώ στο οτι "υπάρχουν εξίσου καλα υποκατάστατα" γιατι απλα δεν υπάρχουν. Οπως και να το κανεις θα φθαρεί. Τώρα για μπουφάν και αλλα πράγματα δεν ξέρω,δεν έχω δοκιμάσει,αλλα δερμάτινα παπούτσια έχω και με έχουν βγάλει ασπροπροσωπη και με το παραπάνω. +αυτο που ειπώθηκε πιο πάνω με το κρέας κι όχι μονο.
    Δεν είπα να μη καταδεχομαστε να φορέσουμε τίποτα κάτω του ατόφιου δέρματος αλλά μην είμαστε τοσο απόλυτοι.=/ 
    Violleta Black
    Violleta Black
    Εβδομοετής στην Σχολή
    Εβδομοετής στην Σχολή


    Αριθμός μηνυμάτων : 2572
    Ηλικία : 26
    Location : Mystic Falls
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I am nothing special, of this I am sure. I am a common woman with common thoughts and I've led a common life. There are no monuments dedicated to me and my name will soon be forgotten, but I've loved another with all my heart and soul, and to me, this has always been enough..

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Violleta Black Κυρ Νοε 10, 2013 10:47 pm

    Λοιπόν αρχικά, θεωρώ τις γούνες ΑΠΑΙΣΙΕΣ και εντελώς ντεμοντέ. Όταν σκέφτομαι τα καιμενα τα ζωάκια απλά.. Ανατριχιάζω. Από την άλλη, αφού μερικά ζώα τα σκοτώνουμε που τα σκοτώνουμε για το κρεας τους, γιατί να μην τα εκμεταλλευτούμε και να δημιουργήσουμε υπέροχα δερμάτινα τζακετ κτλ?Δεν είμαι βέβαια της άποψης ότι και αυτό είναι ωραίο, αλλά αφού έτσι κι αλλιώς θα το σκοτωνανε, δεν θεωρείτε κακό, σωστά?
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Hecate Δευ Νοε 11, 2013 1:10 am

    Isabelle Lightwood έγραψε:Ναι οκ, ειναι το δέρμα του ζώου και για τη παραγωγή τους υποβάλλεται το ζώο σε βασανιστήρια,αλλα δεν ειναι όλα άσπρο-μαύρο. Η ποιότητα των δερματινων ειναι πολυ καλη,δεν χαλάνε,δεν διαλύονται απο το πρώτο μήνα (μιλώντας για παπούτσια δηλαδή που έχω δοκιμάσει). Και διαφωνώ στο οτι "υπάρχουν εξίσου καλα υποκατάστατα" γιατι απλα δεν υπάρχουν.
    Τι; facepalm Δεν είναι άσπρο-μαύρο, είναι μαύρο-μαύρο. Αχ, ναι, ας γδάρουμε ζωντανά μερικά μωρά φώκιας που θα πεθάνουν μερικές ώρες μετά με φριχτούς πόνους για να φτιάξουμε ένα τζάκετ, το αποτέλεσμα μας δικαιώνει. Δεν έχω πρόβλημα με την κατανάλωση κρέατος και την επεξεργασία του δέρματος των ζώων που προορίζονται για κατανάλωση αλλά το να σκοτώνεις ζώα με τον πιο βάναυσο τρόπο με μοναδικό σκοπό το δέρμα τους που δεν σου είναι απαραίτητο για την επιβίωση σου, δεν ξέρω, περνά την διαχωριστική γραμμή και γίνεται ανήθικο. Τρώμε κρέας γιατί είμαστε παμφάγα, τη γούνα της αρκούδας όμως δεν την έχουμε ανάγκη (πλέον) έκτος ξέρω γω αν είμαστε Εσκιμώοι ή μέλη κάποιας πρωτόγονης φυλής στην οποία το να φοράς το δέρμα μιας λεοπάρδαλης σου δίνει κύρος.
    Και δεν καταλαβαίνω επιχειρήματα τύπου "προτιμώ αυθεντικό δέρμα επειδή είναι πιο ανθεκτικό" και "τα υποκατάστατα χαλάνε αμέσως μόλις τα βγάλεις από το μαγαζί" τι κάνετε στα πράγματα σας, κατρακυλάτε στις πλαγιές και τα βουτάτε σε οξύ; Έχω παπούτσια από υποκατάστατο δέρματος που τα αγόρασα στο λύκειο και είναι ακόμα σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Βασικά, έχω βαμβακερά μπλουζάκια που αντέχουν ακόμα.
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 28
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Δευ Νοε 11, 2013 2:21 am

    αν είχες δερμάτινα μπλουζάκια θα έπρεπε να ανησυχούμε rofl 

    δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα απο που προήλθαν τα δέρματα τα οποία αγοράσαμε, αλλά το πιο πιθανό είναι να προέρχονται απο ζώα τα οποία προορίζονται για κατανάλωση κιόλας. Μιας και είναι και το πιο οικονομικό πιστεύω γι'αυτούς. Απο μωρά φώκιας ή απο αρκούδα αν ήταν είμαι σίγουρος οτι θα ήταν πανάκριβα Razz

    Αυτή τη στιγμή δεν έχω στην κατοχή μου κάτι δερμάτινο θαρρώ αν και δεν θα έλεγα όχι σε ένα καλό ζευγάρι δερμάτινα μποτάκια (τίμπερλαντ κατά προτίμηση Cool ) ή σε ένα ωραίο δερμάτινο μπουφάν ή (και κάτι που θέλω να αποκτήσω) ένα ζευγάρι δερμάτινα γάντια. Δυστυχώς οι γούνες αν και του στυλ μου ( blas&#233; ) δεν θα αγόραζα μιας και θα μου ήταν άχρηστη στην ελλάδα εκτός αν αποφάσιζα να γυρίζω βίντεο κλιπ awesome 

    Και αν ήμουν εκατομυριούχος αφού έκανα ένα ρίσερτς επί του θέματος θα μου άρεσε να βάλω ένα χαλί απο γούνα αρκούδας εφόσον δεν την σκότωσαν γι'αυτό το σκοπό. Γιατί όχι;
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Amycus Δευ Νοε 11, 2013 11:13 am

    Απλά συμφωνώ με την Εκάτη.Διαφορετικές εποχές,διαφορετικές ανάγκες.Κάμποσες αιώνες πριν δεν υπήρχε η πληθώρα υφασμάτων για να καλυφθούν οι ανάγκες ένδυσης και ειδικότερα των ψυχρών περιοχών.Εκτοτε δημιουργήθηκαν ένα σωρό ειδικά ρούχα για την αντιμετώπιση του ψύχους.Λοιπόν,η γούνα είναι απλά δηλωτική ενός κοινωνικού status.Οποιος έχει δει διαφήμιση για γούνες επί επταετίας,καταλαβαίνει.Το όνειρο κάθε γυναίκας στις ελληνικές ταινίες,να αποκτήσει γούνα.Γούνα στην Ελλάδα με τους 8 μήνες ηλιοφάνειας.Ανέκδοτο.

    Τα δερμάτινα επίσης.Με την νοοτροπία "αγοράζω 20 ζευγάρια δερμάτινα παπούτσια" ποιά λογική εξυπηρετούμε; Ότι θα ζήσουμε 200 με 300 χρόνια για να μην χρειαστεί να ξαναγοράσουμε; Οι ζώνες; Και τα καραβόσχοινα αντέχουν χρόνια,γιατί δεν αγοράζουμε ζώνες απο αυτό το υλικό αφού μας ενδιαφέρει τόσο η μακροβιότητα του προϊόντος; Το αυτό και για τα σακάκια.Δεν είναι επιχείρημα λοιπόν η αντοχή,υπάρχουν άλλα υλικά που αντέχουν περισσότερο και κοστίζουν λιγότερο.Ας πούμε την αλήθεια ότι μας αρέσει το δέρμα σαν υλικό και ας αφήσουμε τα ψευδο-επιχειρήματα περί αντοχής.Δεν θεωρώ καννίβαλους αυτούς που φοράνε δερμάτινα ούτε ασυνείδητους οικολογικά αλλά δεν μπορώ και την χαζομάρα ή την κουτοπονηριά που κρύβεται πίσω απο αυτήν την λογική.

    Είναι της ίδιας κατηγορίας με τα διακοσμητικά απο χαυλιόδοντα.Αντέχουν.Τα κεραμικά ή τα γυάλινα ή τα κρυστάλλινα σπάνε.
    Fleur Delacour
    Fleur Delacour
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 21971
    Ηλικία : 230
    Location : Όπου νά'ναι, αρκεί να είναι στην Αθήνα
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Go sell crazy someplace else, we're all stocked up here

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Fleur Delacour Δευ Νοε 11, 2013 10:57 pm

    Κατ' αρχάς ας ξεκαθαρίσουμε κάτι: τίποτα δε ζεσταίνει όσο η γούνα, ούτε ένας τόνος υαλοβάμβακα :P  Ακόμα και ως γιακάς η γούνα είναι μακράν ό,τι πιο ζεστό υπάρχει. Και ναι δεν έχουμε συχνά κρύο στην Αττική αλλά όταν έχουμε θερίζει.
    Γούνα δεν έχω, έχει η μαμά τώρα πια δεν την φοράει, αλλά θεωρώ πως είναι πολύ θηλυκό και πολύ ωραίο ρούχο, στο εξωτερικό, σε πολύ κρύα κλίματα, βέβαια τη φοράν και άντρες. Γιατί δεν ντυνόμαστε μόνο για να μην είμαστε γυμνοί ή να μην κρυώνουμε αλλά και για να είμαστε ωραίοι, όσο μπορούμε.
    Συμφωνώ ότι η γούνα έχει ταυτιστεί με μικροαστικές υστερίες (Μπάμπη ή μου παίρνεις γούνα ή χωρίζουμε), όμως αυτό δε στερεί τίποτα από την αισθητική της και από την χρησιμότητά της. Γιατί στη Ρωσία πχ το θεωρούν αδύνατο να κυκλοφορήσεις χωρίς γούνα όταν έχει -30 βαθμούς Κελσίου, εκτός κι αν είσαι ο Κώστας Καραμανλής.
    Δερμάτινα έχω διάφορα, παπούτσια, ζώνες, παλτό, σακάκι διάφορα τέλος πάντων :P  Πρώτον γιατί το χειμώνα είναι ζεστά, δεύτερον γιατί οι δερματίνες και χαλάν αλλά και επειδή είμαι αλλεργική στο συνθετικό υλικό. Μια φορά φόρεσα γόβες από δερματίνη και ήρθαν και πρήστηκαν τα πόδια μου και είχα φαγούρα για 3 μέρες, οπότε αποκλείεται να ξαναφορέσω τέτοιο πράγμα. Κάτι αντίστοιχο έχω πάθει καλοκαίρι με τσάντα από δερματίνη, όπου ακουμπούσε το χέρι μου σε αυτή γέμισε σπυράκια. Ως εκ τούτου ξουτ η δερματίνη :P 
    Δε λέω υπάρχουν διάφορα υλικά από τα οποία φτιάχνονται ρούχα, παπούτσια και αξεσουάρ όμως τα δερμάτινα είναι πολύ ωραιότερά τους. Επίσης όπως και να γίνει δεν μπορείς να πας κάπου επίσημα φορώντας σταράκια, εκτός αν είσαι πρωταγωνιστής σε αμερικάνικη εφηβική ταινία :P 
    Ηθικά δεν ανήκω σε αυτούς που το θεωρούν βέβηλο ή δεν ξέρω τι άλλο, το να φοράς δερμάτινα ή γούνες, όπως δε θεωρώ κακό την κρεωφαγία ή την ψαροφαγία.
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Amycus Σαβ Μαρ 28, 2015 11:38 am

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. 2ppkfgh

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. 2md29l1
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Γούνες, Δερμάτινα κτλ. Empty Απ: Γούνες, Δερμάτινα κτλ.

    Δημοσίευση από Amycus Παρ Ιουλ 31, 2015 1:51 pm

    http://city.sigmalive.com/article/12541/jane-birkin-enantion-hermes-gia-vinteo-me-toys-krokodeiloys

    Γιατί μωρή ΚΟΤΑΡΑ, μέχρι τώρα τι φανταζόσουν; Ότι πάνε εθελοντικά και δείχνανε με νοηματική αν θέλουν να γίνουν τσάντα, παπούτσι, ζώνη ή πορτοφόλι;

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Δευ Μάης 20, 2024 1:04 am