.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+13
Mirabelle Salvatore
Imperio
Witch-King
anthian9
FLEUR258
Gellert
Romilda Vane
SiMoS
Cassandra Black
Arcturus Regulus Black
Hecate
Maria Lovegood
Amycus
17 απαντήσεις

    Περί Νηστείας

    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Περί Νηστείας Empty Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Amycus Παρ Απρ 19, 2013 12:56 pm

    Νηστεία είναι η εκούσια αποχή απο την τροφή συνολικά ή απο κάποιες συγκεκριμμένες διατροφικές ομάδες.Ανά τους αιώνες ο άνθρωπος νηστεύει για θρησκευτικούς κυρίως λόγους αλλά και κοινωνικούς.

    Στον Χριστιανισμό καθιερώθηκε το γνωστό σαρανταήμερο ή Τεσσαρακοστή (Πάσχα και Χριστούγεννα) καθώς και άλλες έκτακτες νηστείες.

    Εσείς νηστεύετε; Θεωρείτε ότι οι γονείς θα πρέπει να πιέζουν τα παιδιά να νηστεύουν έστω και για μικρό χρονικό διάστημα; Πιστεύετε ότι η νηστεία βλάπτει ή οφελεί τον οργανισμό; Αν νηστεύετε,τι δεν τρώτε; Μήπως η νηστεία είναι κατάλοιπο άλλων εποχών ή πάντα επίκαιρη;

    Συζητήστε ελεύθερα.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Περί Νηστείας Gg10
    Maria Lovegood
    Maria Lovegood
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19672
    Ηλικία : 30
    Location : Forgotten Fairytales
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Touching the starlight....

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Maria Lovegood Παρ Απρ 19, 2013 1:52 pm

    Βασικά, εγώ 'τσακωνόμουν' με τη γιαγιά μου επί του θέματος. Ο λόγος; Η Εκκλησία έχει επιβάλει τη νηστεία. Ναι, υπήρχαν μάρτυρες και άγιοι που απείχαν από το φαγητό γενικότερα, αλλά ο Χριστός δεν ξύπνησε μία ωραία πρωία και είπε "ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΗΣΤΕΙΑ DUDES hippie"
    Δεν εωρώ πως 'καθαρίζει' ο οργανισμός μέσω της νηστείας. Ο ανθρώπινος οργανισμός για να λειτουργήσει σωστά πρέπει να παίρνει θρεπτικές ουσίες από παντού. Η μητέρα μου που τελεί και την 50ημερη προ Χριστουγέννων και τη 40ήμερη προ Πάσχα είναι αδύναμη και κουράζεται πολύ πιο εύκολα αυτές τις περιόδους. Και επειδή οι επιλογές του φαγητού είναι πολύ λίγες (μερικές μέρες ούτε ψάρι κάνει να τρως, ούτε λάδι), καταλήγει να τρώει άλλα χαζά (π.χ. φιστίκια or something) τα οποία φουσκώνουν μεν το στομάχι αλλά έχουν μηδενική θρεπτική αξία και παχαίνουν παραπάνω.
    Παρ'όλα αυτά δεν λέω: η νηστεία είναι έθιμο βαθιά ριζωμένο στη θρησκεία μας. Δεν τη στηρίζω ιδιαίτερα, αλλά θα τηρήσω και εγώ τυπικά μία νηστεία το πολύ μίας εβδομάδας στις γιορτές.
    Και δε θεωρώ πως οι γονείς πρέπει να πιέζουν τα παιδιά να νηστεύουν. Είναι ολόκληρη ταλαιπωρία, ειδικά αν το παιδί είναι μικρό. Νομίζω ο Θεός δε θα τιμωρήσει ένα δίχρονο επειδή μετέλαβε αλλά είχε φάει κρέας την προηγούμενη και ήπιε γάλα το πρωί. roll

    Γενικά θεωρώ τη νηστεία πιο πολύ σαν έθιμο και μέρος της γενικότερης κουλτούρας μας πλέον, αλλά μερικοί άνθρωποι ίσως να τη θεωρούν επίκαιρη. Γενικά πάντως, αν και δεν είμαι άθεα, είμαι κατά της νηστείας.



    you were there for me on the days I rained nothing but pain yet when you left I became a hurricane and you are no where to be found





    something hidden...:
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Hecate Παρ Απρ 19, 2013 2:16 pm

    Πάνω κάτω συμφωνώ με τη Μαρία αν και οι ξηροί καρποί που ανέφερε έχουν αρκετά σημαντική θρεπτική αξία και ωφελούν τον οργανισμό.

    Διαφωνώ κάθετα με τους γονείς που πιέζουν τα παιδιά τους να νηστέψουν. Ευτυχώς δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με τους δικούς μου.



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Περί Νηστείας Ws1999D
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Παρ Απρ 19, 2013 2:20 pm

    Ωραίο τόπικ!

    Καταρχάς η θρησκευτική νηστεία που συνίσταται από την Εκκλησία για όλο το χρόνο ξεπερνά τις 180 μέρες(Σαρακοστή , Χριστούγεννα, Δεκαπενταύγουστο ,μονοήμερες). Όσον αφορά την υγεία έχει και θετικά και αρνητικά. Στα θετικά είναι ότι κατά τη διάρκειά της έχουμε μείωση κατανάλωσης κορεσμένων λιπών και οξειδωτικού στρες με παράλληλη μείωση του βάρους. Στα αρνητικά είναι ότι σύμφωνα με έρευνες οι περισσότεροι νηστεύουν γύρω στις 10 μέρες το χρόνο με αποτέλεσμα μετά να το παρακάνουν με το φαγητό. Η μακροχρόνια νηστεία επίσης επιτάσσει μείωση κατανάλωσης γαλακτοκομικών που είναι τεράστιο πρόβλημα λόγω έλλειψης ασβεστίου και ειδικά για ομάδες πληθυσμών.Επίσης η περιορισμένη πρόσβαση στις πρωτεΐνες του κρέατος πρέπει να αναπληρωθεί από αλλού.

    Προσωπικά τώρα, νηστεύω ένα πενταήμερο κάθε φορά που μεταλαβαίνω (συμπεριλαμβανομένης της Μεγάλης Βδομάδας) και κάποιες μεμονωμένες μέρες χωρίς ωστόσο να δίνω μεγάλη σημασία στη χριστιανική βαρύτητα του "εθίμου". Όσο περνάει ο καιρός αρχίζει να ξεφτίζει αυτή η παράδοση και ως επί τω πλείστον νηστεύουν μεγάλης ηλικίας άτομα.

    Δεν μπορώ να βρω μια άμεση σύνδεση μεταξύ νηστείας και εκκλησίας ωστόσο. Αυτό που προβάλλει η ορθοδοξία είναι ότι μέσω της νηστείας έχουμε χαλιναγώγηση των παθών, πνευματική ενδυνάμωση του ανθρώπου και καταπολέμηση των δαιμονικών προσβολών ωστόσο πιο πολύ σωματική-ενεργειακή κατάπτωση παρατηρείται που δεν ξέρω με ποια έννοια συνάδει με την πνευματική ενδυνάμωση.Όπως και δεν ξέρω γενικότερα με ποια έννοια κάποια συγκεκριμένη διατροφή θα μπορούσε να οδηγήσει σε πνευματική ενδυνάμωση. mouble mouble Και επίσης πως είναι δυνατόν αυτό:
    « Και ενετείλατο Κύριος ο Θεός τώ Αδάμ λέγων, από παντός ξύλου του έν τώ Παραδείσω βρώσει φαγείν από δε του ξύλου του γιγνώσκειν καλόν και πονηρόν, ού φάγεσθε απ΄ αυτού( νηστεία????). Ή δ΄ αν ημέρα φάγητε απ΄ αυτού, θανάτω αποθανείσθε»
    να το ερμηνεύεις ως απαίτηση για νηστεία;
    Τέλος επειδή αναφερόμαστε στον όρο νηστεία, αυτή πρέπει να είναι και σαρκική και θα πρέπει να αποφεύγουμε γάμους τα Σάββατα και παραμονές γιορτών για να μην αμαρτήσουμε σαρκικά. Νομίζω ότι έτσι όμως ξεφεύγουμε κατά πολύ από το επίπεδο της θρησκευτικής ευλάβειας στο επίπεδο της βλακείας.




    *
    *
    *
    *
    *
    *

    Περί Νηστείας Image
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Amycus Παρ Απρ 19, 2013 2:37 pm

    Δεν το στηρίζουν τόσο εκεί για το θέμα της νηστείας όσο στο Ευαγγέλιο του Ματθαίου κεφ.4,στ.2 " καὶ νηστεύσας (εν.ο Ιησους) ἡμέρας τεσσαράκοντα καὶ νύκτας τεσσαράκοντα ὕστερον ἐπείνασε." Razz

    Με την νηστεία κάποτε τα πήγαινα καλά,τώρα όχι και τόσο.Θυμάμαι την Μ.Σαρακοστή και την Σαρακοστή των Χριστουγέννων που έπεφτε καθολική απαγόρευση αλλά για κάποιον λόγο δεν με πολυπείραζε.Μόνο κάτι σοκολάτες λιγουρευόμουν αλλά όχι τραγικά πράγματα.Μετά μεγάλωσα και άρχισα να περιορίζω τις ημέρες της νηστείας.Τώρα έχουν μείνει η Μ.Εβδομάδα,οι Τετάρτες και οι Παρασκευές της Μ.Σαρακοστής,του Σταυρού,η παραμονή των Θεοφανείων και οι Τετάρτες και Παρασκευές του έτους αλλά όχι πάντα. :P

    Όσον αφορά την σύνδεση νηστείας-εκκλησίας-πνευματικής προόδου νομίζω πως το όλο θέμα ξεκινά απο αυτό που λέμε πνευματικό αγώνα.Υποτάσσεις κάτι σχετικά εύκολο (το φαγητό) για να τα βάλεις και με τα πιο δύσκολα.Μην ξεχνάμε πόσο επηρέασαν και οι ασκητές τον χριστιανικό βίο.Αλλά αυτό έχει κουβέντα.

    Νηστεία σύμφωνα με τον γιατρό.Αν παίζει κάποιο ειδικό πρόβλημα,αν πρέπει να λαμβάνονται ειδικά φάρμακα και αν εξετάσουμε όλες τις παραμέτρους,τότε μπορείς να νηστεύσεις.Νομίζω και οι ιερείς δεν είναι πια τόσο υπερβολικοί στο θέμα αυτό. :P



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Περί Νηστείας Gg10
    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Παρ Απρ 19, 2013 2:47 pm

    Δεν είπα ότι το στηρίζουν εκεί. Το στηρίζουν και εκεί όμως, για αυτό ρώτησα πως συνδέονται, όπως και στη σαρανταήμερη νηστεία του Μωυσή πριν πάρει το Λόγο του Θεού που ήταν καταναγκαστική. Η Γέχα ξέρει :P



    *
    *
    *
    *
    *
    *

    Περί Νηστείας Image
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Cassandra Black Παρ Απρ 19, 2013 4:01 pm

    Δεν ξέρω πολλά για το τι λένε οι γραφές και η Εκκλησία για τη νηστεία οπότε δεν θα σχολιάσω Razz

    Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με όσους νηστεύουν σε όλες τις νηστείες αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το κάνουν αυτό στον εαυτό τους Razz Γενικά πιστεύω πως οι γέροι και τα μικρά παιδιά δεν πρέπει να νηστεύουν καθόλου, είναι οι πιο αδύναμες σωματικά ηλικίες και δεν πρέπει να στερούνται πράγματα επειδή το λέει μια θρησκεία -που στην τελική δεν στο επιβάλει και δια νόμου.

    Προσωπικά δεν μπορώ να διανοηθώ καν να κόψω κρέας και γαλακτοκομικά για τόσες πολλές μέρες, οπότε νηστεύω μόνο τη Μεγάλη Εβδομάδα και κάποιες μέρες πριν τον Δεκαπενταύγουστο. Όχι πολύ αυστηρά' πίνω γάλα αλλά δεν τρώω κρέας, τυρί και γλυκά. Μεγάλη Παρασκευή κόβω και το λάδι Razz

    Από τις "καθημερινές" νηστείες, στο σπίτι τηρούμε της Τετάρτης και της Παρασκευής αλλά αν τύχει να βγω έξω εκείνες τις μέρες τρώω ό,τι να 'ναι hehe Επίσης νηστεύουμε της Σταυροπροσκυνήσεως (που ποτέ δεν θα μάθω πότε πέφτει) και της Πρωτάγιασης (η μέρα πριν τα Θεοφάνεια).



    Περί Νηστείας Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    SiMoS
    SiMoS
    Μάντης
    Μάντης


    Αριθμός μηνυμάτων : 18162
    Ηλικία : 30
    Location : Εκεί που όλα ειν' ωραία...
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: I thought that I heard you laughing, I thought that I heard you sing...

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από SiMoS Παρ Απρ 19, 2013 4:16 pm

    Το νόημα της θρησκείας για μένα δεν είναι η αποχή απ'το φαΐ, αλλά απ'οτιδήποτε θεωρείς πως είσαι εξαρτημένος.

    Ένιγουει, δε νηστεύω. :P




    The Composer
    C.Addicts United
    Romilda Vane
    Romilda Vane
    Δασοφύλακας
    Δασοφύλακας


    Αριθμός μηνυμάτων : 12879
    Ηλικία : 29
    Location : Neverland
    Ημερομηνία εγγραφής : 17/08/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Μάγεψαν και σένανε τα ξωτικά;

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Romilda Vane Παρ Απρ 19, 2013 5:45 pm

    Απο θρησκευτικη αποψη, η νηστεια ειναι ενας τροπος ελεγχου του σωματος, ωστε να μην εμποδιζει τον πνευματικο αγωνα. Μεσα απο τους βιους των Αγιων - με τη νηστεια και την ασκητικη ζωη- αλλα και απο τις θρησκευτικες εικονες φαινεται οτι το σωμα, οι σαρκικες επιθυμιες ακομα και οι βασικες σωματικες αναγκες θεωρουνται πηγη αμαρτιας: Το προτυπο του πνευματικου-θρησκευτικου ανθρωπου αναπαρισταται λιποσαρκο και αδυναμο σωματικα, δειχνοντας ετσι την αποχη απο ο,τιδηποτε εχει να κανει με το σωμα- ακομα και τα ακρως απαραιτητα. Φαινεται λοιπον οτι το σωμα πρεπει να παραμεριστει για χαρη του πνευματος, του νου,αν θελετε. Εδω θα συμφωνησω με την αλλη αποψη, οτι για να ειναι υγιης ο νους πρεπει να ειναι και το σωμα.



    Σιγουρα το να μπορει καποιος να ελεγχει τον εαυτο ,του και τα παθη του -ειτε σωματικα ειτε πνευματικα- και να εχει εγκρατεια ειναι καλο. Αλλά το να καταπολεμα το ιδιο του το σωμα θεωρωντας οτι απο μονο του μπαινει εμποδιο στον πνευματικο αγωνα, ειναι υπερβολικο(για να μην πω ακραιο σε μερικες περιπτωσεις, οπως το εθιμο της Σταυρωσης στις Φιλιπιννες για παραδειγμα, που γινεται για "αφεση αμαρτιων"). Πως το να κανεις νηστεια σε ανεβαζει πνευματικα ενω το αντιθετο ειναι αμαρτια και σε απομακρυνει απο τον πνευματικο αγωνα; Αλλωστε στη φυση του ανθρωπου ειναι και τα δυο, και υπαρχουν και οι πνευματικες και οι σωματικες αναγκες. Αλλά η εκκλησια δινει την εντυπωση οτι θεωρει τις πρωτες ανωτερες και τις δευτερες αμαρτωλες.


    Τωρα, ασχετα απο το θρησκευτικο κομματι του θεματος,με το οποιο διαφωνω, η νηστεια ειναι μια ευκαιρια για αποτοξινωση και αν δεν υπαρχουν προβληματα υγειας, καλο κανει. Razz







    ghgh
    hhg
    hy
    Περί Νηστείας 2yv6ngk
    Reveal your secrets:
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29775
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Amycus Σαβ Απρ 20, 2013 9:58 am

    Arcturus Regulus Black έγραψε:Δεν είπα ότι το στηρίζουν εκεί. Το στηρίζουν και εκεί όμως, για αυτό ρώτησα πως συνδέονται, όπως και στη σαρανταήμερη νηστεία του Μωυσή πριν πάρει το Λόγο του Θεού που ήταν καταναγκαστική. Η Γέχα ξέρει :P
    Πνευματικός αγώνας.40 ημέρες ο Μωϋσής,40 ημέρες ο Ισραήλ για μετάνοια,νομίζω πέρασε έντονα την εικόνα της νηστείας,της μετάνοιας και της συντριβής.Τώρα και χωρίς να γίνομαι βλάσθημος,μεγάλο ρόλο έπαιξαν και οι Μανιχαίοι στην "Περί Καθαρών και Ακαθάρτων" διδασκαλία τους. Razz

    Πάντως η μοναδική νηστεία που επεκτεινόταν στους λαϊκούς ήταν μόνο η Μ.Σαρακοστή Ολες οι υπόλοιπες νηστείες ήταν άσκηση των μοναχών και έγιναν μεγάλες συνοδικές μάχες για να επεκταθούν και στον κόσμο.Μετά τον 7ο-8ο μ.Χ. και μερικές ακόμα πιο αργά παίρνουν θέση κανονικής νηστείας. Razz



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Περί Νηστείας Gg10
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Gellert Σαβ Απρ 20, 2013 10:20 am

    Arcturus Regulus Black έγραψε:Ωραίο τόπικ!

    Καταρχάς η θρησκευτική νηστεία που συνίσταται από την Εκκλησία για όλο το χρόνο ξεπερνά τις 180 μέρες(Σαρακοστή , Χριστούγεννα, Δεκαπενταύγουστο ,μονοήμερες). Όσον αφορά την υγεία έχει και θετικά και αρνητικά. Στα θετικά είναι ότι κατά τη διάρκειά της έχουμε μείωση κατανάλωσης κορεσμένων λιπών και οξειδωτικού στρες με παράλληλη μείωση του βάρους. Στα αρνητικά είναι ότι σύμφωνα με έρευνες οι περισσότεροι νηστεύουν γύρω στις 10 μέρες το χρόνο με αποτέλεσμα μετά να το παρακάνουν με το φαγητό. Η μακροχρόνια νηστεία επίσης επιτάσσει μείωση κατανάλωσης γαλακτοκομικών που είναι τεράστιο πρόβλημα λόγω έλλειψης ασβεστίου και ειδικά για ομάδες πληθυσμών.Επίσης η περιορισμένη πρόσβαση στις πρωτεΐνες του κρέατος πρέπει να αναπληρωθεί από αλλού.


    Πριν πω την αποψη μου, να πω οτι γουσταρω ιατρικες αναλυσεις made by Χρηστος summer1


    Εγω προσωπικα ειμαι χορτοφαγος. Η περιοδος της νηστειας ειναι η μονη περιοδος που με δελεαζει να φαω κρεας μονο για να παω κοντρα στην εκλησια και στις γιαγιαδες (και συγκεκριμενα στην δικη μου γιαγια).

    Απο ιστορικης αποψης η νηστεια και η αποχη απο το κρεας και τα γαλακτοκομικα προιοντα, εχει εβραικες ριζες, και καθε αλλο παρα θρησκευτικες.

    Οπως οι Εβραιοι απαγορευαν απο τοτε το χοιρινο διοτι (συγκριτικα με τα αλλα ζωα που ειχαν ως τροφη) ειναι το πιο ανθυγιεινο. Ακομα και σημερα ισχυει αυτο με ολες τις προφυλαξεις και τεχνικες συντηρησης του 21ου αιωνα. Ποσο μαλλον σε θερμο κλιμα οπως της Μεσης Ανατολης και 2000 χρονια πριν.

    Ετσι καπως κληροδοτηθηκε και στον Χριστιανισμο. Συν του οτι εκεινο τον καιρο οι ανθρωποι σε εκεινη την περιοχη του πλανητη δεν καταναλωναν μονο κομματια κρεατος οπως σημερα. Τοτε επιναν και το αιμα των ζωων που εσφαζαν, κρατουσαν τα κοκκαλα στο σπιτι για μηνες, μαζι με οτι μολυσματικους παραγοντες τα ακολουθουν.

    Λογικο ειναι. Και εγω αμα ημουν πνευματικος ηγετης μιας ομαδας ανθρωπων οπου μαστιζεται απο μολυνσεις και λοιμωξεις απο καταναλωση μιας συγκεκριμενης τροφης, θα εβαζα και οτι τριτοξαδερφα του Χριστου μου ερχονταν στο μυαλο για να τους πεισω να μην το φανε Razz



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Περί Νηστείας Shma
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 30
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από FLEUR258 Σαβ Απρ 20, 2013 4:59 pm

    Εγώ νηστεύω μόνο μεγάλη εβδομάδα. Razz
    Μια φίλη μου από την σχολή νήστεψε και 40 ημέρες πριν τα Χριστούγεννα αλλά και τώρα για το Πάσχα από το κρέας.Αλλά όχι επειδή της το επέβαλλαν.Αντίθετα οι γονείς της τρώνε κρέας.Μόνη της.
    Και αυτό πιστεύω ότι είναι το σωστό.Δηλαδή μετά τα 17-18 τα παιδιά να αποφασίζουν μόνα τους αν θέλουν να νηστέψουν ή όχι.
    Όταν είναι μικρά καλό θα είναι να νηστεύουν μόνο την μεγάλη εβδομάδα,αλλά όχι με πολύ αυστηρή νηστεία,και άμα θελήσουν πχ κρέας καλύτερα να τους το δώσουνε.
    Πχ Έχω μια φίλη,που ο μπαμπάς της ήτανε πολύ αυστηρός σ'αυτό.Και η καημένη μετά από κάθε Ανάσταση έτρεχε γρήγορα σπίτι μετά και έτρωγε σοκολάτες. Razz Αυτό είναι ΛΑΘΟΣ τρόπος.



    Περί Νηστείας Tumblr_m6tdjvSrz61rzb9bro1_500
    <3:
    anthian9
    anthian9
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 20262
    Ηλικία : 28
    Location : Thessaloniki
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/07/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από anthian9 Σαβ Απρ 20, 2013 8:14 pm

    Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να νηστεύσω και δεν έχω και κάμια πρόθεση να το δοκιμάσω στο άμεσο μέλλον. Ξέρω πως μπορώ να το καταφέρω, ωστόσο θα το έκανα απλά και μόνο για να αποδείξω στον εαυτό μου πως όντως είναι κάτι ακόμη που μπορώ να ξεπεράσω και όχι για κάποιο λόγο υγείας ή πνευματικής κάθαρσης(αυτό με βάση την θρησκεία), οπότε νομίζω δεν έχει κανένα νόημα να το δοκιμάσω με τέτοια μυαλά.
    Στο σπίτι μου ποτέ δεν υπήρχε κάποιο αυστηρό πλαίσιο για τις περιόδους νηστείας, μονάχα οι γιαγιάδες μου νήστευαν αλλά ποτέ δεν μου επέβαλαν να το κάνω και γω. Αντιθέτως, με παρότρυναν πάντα να κάνω ό,τι τραβάει η ψυχή μου και να μην ανησυχώ όταν πρόκειται να μεταλάβω αν πριν είχα φάει κάτι-κυρίως γαλακτομικά. :P Αυτά μικρή, τότε πήγαινα ακόμη στην Εκκλησία. Η μητέρα μου νομίζω είναι κατά της νηστείας, τον πατέρα μου δεν τον είδα να νηστεύει ποτέ,αλλά ούτε και να κρίνει κάποιον που νήστευε, οπότε πιστεύω ότι ήμουν/είμαι μια χαρά.
    Ωστόσο ενίσταμαι στους τυμπανισμούς που προκαλεί η νηστεία της Σαρακοστής. If you know what I mean. :P
    Και φυσικά να προσθέσω πως όσοι νηστεύουν πρέπει οπωσδήποτε να προσέχουν να αναπληρώνουν τα θρεπτικά συστατικά του κρέατος και των γαλακτομικών μέσα από τις υπόλοιπες τροφές για να μην καταρρεύσουν.



    ♩ - ♫


    Warriors don't show their heart
    until the axe reveals it.
    Witch-King
    Witch-King
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1320
    Ηλικία : 31
    Location : Minas Morgul
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Gia na dume..pff

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Witch-King Κυρ Απρ 21, 2013 2:29 am

    Η Μεγάλη Εβδομάδα για τις γιαγιάδες είναι ότι το Μουντιάλ για τους άνδρες..



    Περί Νηστείας Purple_Dragon_by_deligaris

    Περί Νηστείας King

    Arcturus Regulus Black
    Arcturus Regulus Black
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 24400
    Ηλικία : 30
    Location : Somewhere between dreams and reality
    Ημερομηνία εγγραφής : 24/11/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια μόνο τρόπο να κοιτάνε...

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Arcturus Regulus Black Κυρ Απρ 21, 2013 3:31 am

    Witch-King έγραψε:Η Μεγάλη Εβδομάδα για τις γιαγιάδες είναι ότι το Μουντιάλ για τους άνδρες..

    Αφορμή για πίτσες; :P



    *
    *
    *
    *
    *
    *

    Περί Νηστείας Image
    Witch-King
    Witch-King
    Εκπαιδευτής Δράκων
    Εκπαιδευτής Δράκων


    Αριθμός μηνυμάτων : 1320
    Ηλικία : 31
    Location : Minas Morgul
    Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2007

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Squib
    Today's thought: Gia na dume..pff

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Witch-King Κυρ Απρ 21, 2013 3:33 am

    πες σε καμια γιαγιά για πίτσα..θα σε φάει :P



    Περί Νηστείας Purple_Dragon_by_deligaris

    Περί Νηστείας King

    Imperio
    Imperio
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 33323
    Ηλικία : 30
    Location : Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'm the one I should love

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Imperio Κυρ Απρ 21, 2013 3:44 am

    Δεν νήστευουμε ποτέ σπίτι. Ο λόγος; Επειδή ο πατέρας μου έτυχε να περάσει μεγάλο μέρος της παιδικοεφωβικής του σε ένα μοναστήρι της Αίγινας και κοιμόταν στο δωμάτιο του παπά σε μια περίοδο νηστείας έφεραν πάτατες με κοτόπουλο στον φούρνο για τον παπά και πατάτες βραστες για τον πατέρα μου. Ακολουθησε σκηνή απείρου κάλους κι ευγενείας και τελικά έφαγε εκείνος το κοτόπουλο. Ε από τότε δεν ξανανήστεψε. Η μάδα δεν είναι πολύ του θεού οπότε για ποιό λόγο; Βασικά το μόνο religion-related φαγητόθέμα μας είναι οι φακές με ξύδι μεγάλη Πέμπτη (τότε δεν είναι; unsure ) :P




    Περί Νηστείας 4thvideo5
    _
    _

    Sometimes I'm afraid of myself, thanks to my self-hatred
    And the depression that came to play again
    Min Yoongi is already dead (I killed him)
    It's been a long time since my everyday life became killing my passions and comparing myself with others


    Stuff:
    Mirabelle Salvatore
    Mirabelle Salvatore
    Βιβλιοθηκάριος
    Βιβλιοθηκάριος


    Αριθμός μηνυμάτων : 14394
    Ηλικία : 34
    Location : Phobos-Deimos Castle
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: 'HAIL HYDRA'

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Mirabelle Salvatore Κυρ Απρ 21, 2013 10:04 pm

    Αν και Θεούσα (λέμε τώρα Razz ) αποφοιτούσα του τμήματος της Κοινωνικής Θεολογίας , δεν νηστεύω ποτέ. Με εξαίρεση μόνο το μεγάλο διάστημα 2006-2008 όπου είχα πάθει κατάθλιψη και ακολούθησα ένα πρόγραμμα διαίτης οπότε πήρε και την νηστεία η μπάλα. Από εκεί και πέρα τα κλασσικά, κάθε χρόνο , δεν τρώμε τπτ τλχστν την Μεγάλη βδομάδα για να κοινωνήσουμε το Μ.Σάββατο. Razz



    ♔ THE DARK PRINCE & THE SCAVENGER ♔
     Περί Νηστείας Tenor
    “I've never felt so alone.”
    “You're not alone.”
    “Neither are you. It's not too late.”

    "Let the past die."~ K.R. :
    Milady D' Hiver
    Milady D' Hiver
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 40685
    Ηλικία : 28
    Location : Sydney, Australia
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: If someoneʼs lying about something small, you donʼt know what else theyʼre lying about.

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Milady D' Hiver Παρ Μαρ 06, 2015 3:35 am

    Δεν ειμαι κατα της νυστειας. Ειναι επιλογη του καθενος. Απλα δεν ειμαι και εντελως υπερ. Δηλαδη δεν το θεωρω υποχρεωτικο. Η μανα μου ας πουμε το θελει και το κανει. Αλλα δεν μου αρεσει η ιδεα οτι η εκκλησια υποχρεωνει τους πιστους να νηστευουν. Θεωρω πως το κανουν οσοι θελουν απο μονοι τους.

    Εγω δεν εχω νηστεψει ποτε και τις 49 μερες αλλα καποιες χρονιες την περιοδο της νηστειας νηστευα τεταρτη και παρασκευη το κρεας. Και ελεγα να το κανω και φετος.

    ΑΠλα θεωρω πως για να πετυχει η νηστεια πρεπει να νυστεψεις και το μυαλο σου απο κακες-αμαρτωλες σκεψεις και πραξεις και καλα Razz Δεν εχει νοημα να απεχεις απο το κρεας αν καθε μερα κλωτσας κουταβακια, χαστουκιζεις παιδακια και πισωμαχαιρωνεις φιλους giveup



    .
    .
    .
    Περί Νηστείας Elsa_u12
    .
    .
    .:
    Claire Delacour
    Claire Delacour
    Administrator
    Head of D.I.M.C.
    AdministratorHead of D.I.M.C.


    Αριθμός μηνυμάτων : 10301
    Ηλικία : 30
    Location : στο κρεβατι μου
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: give more, expect less

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Claire Delacour Κυρ Μάης 24, 2015 2:24 am

    εγω δεν μπορω να νηστεψω...οκκ μονο μεγαλη εβδομαδα συνηθως τα κοβω ολα, φετος μεχρι και μεγαλο Σαββατο ετρωγα πιτογυρα... Razz γενικα δεν ειμαι υπερ ουτε κατα, ειναι επιλογη του καθενος!!! Very Happy



    Περί Νηστείας Stormy10
    my stuff... :
    Phineas Nigellus Black
    Phineas Nigellus Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 63952
    Ηλικία : 28
    Location : Looking-Glass Land
    Ημερομηνία εγγραφής : 14/07/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I am not good, I am not nice, I am just right.

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Phineas Nigellus Black Πεμ Σεπ 24, 2015 3:19 am

    Όχι απλά όχι.

    Και που είναι το τόπικ με βίγκαν και βετζιτεριαν να παω να κραξω και εκει; {rulez}





    meet me in montauk


    Carl
    Mrs Darcy
    Mrs Darcy
    Δημοσιογράφος
    Δημοσιογράφος


    Αριθμός μηνυμάτων : 1289
    Ηλικία : 35
    Location : Sydney, NSW
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Περί Νηστείας Empty Απ: Περί Νηστείας

    Δημοσίευση από Mrs Darcy Τετ Δεκ 16, 2015 5:00 am

    Οι γονείς μου νηστεύουν μόνο Μεγάλη Εβδομάδα...Μικρή έβλεπα τις γιαγιάδες μου που νήστευαν χωρίς να με πιέζουν να κάνω το ίδιο. Ξεκίνησα από μόνη μου να νηστεύω κανονικά ολόκληρη τη Σαρακοστή, όταν ήμουν Β' Λυκείου, παρά το γεγονός πως από Α' Γυμνασίου είχα προβλήματα με σιδηροπενική αναιμία κλπ και ακόμα κατά καιρούς έχω, ακόμα κι αν δεν νηστεύω. Ευτυχώς είχα τη στήριξη της γιαγιάς oh!  Ρώτησα και γιατρό και φυσικά συμφώνησε. Εξάλλου υπάρχει πληθώρα τροφών απ'τις οποίες μπορείς να πάρεις τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεσαι... Λες και το να τρως μόνο σουβλάκια και σοκολάτα σου διαφυλλάσσει την υγεία... Έκτοτε νηστεύω ανελλιπώς τη Σαρακοστή και μια βδομάδα πριν τα Χριστούγεννα.

    Νομίζω πως αυτό που παίζει ρόλο είναι να το κάνει κανείς χωρίς να του το επιβάλλουν. Μόνο αν νιώσει κάποιος από μόνος του την ανάγκη να νηστέψει, ακόμα κι αν δεν κοινωνήσει εντέλει. Προσωπικά συνήθιζα να κοινωνάω κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα, και κάποιες φορές και της Παναγίας. Ωστόσο πολλές φορές που, ενώ έκανα νηστεία από το φαγητό, δεν ένιωθα ψυχολογικά έτοιμη να κοινωνήσω, πήγαινα μεν στην εκκλησία, αλλά δεν κοινωνούσα. Πώς να μεταλάβω αν έχω κάνει κακές σκέψεις ή μάλωσα με κάποιον;

    Οι θρησκευτικές πεποιθήσεις του καθενός δεν επιδέχονται κριτικής ούτε πρόκειται για μόδα... Απλά θεωρώ στενάχωρο το να θεωρούν πολλά νέα παιδιά την Εκκλησία (και μην παραξηγηθώ, δεν εννοώ  παπάδες-καρικατούρες, μεγαλεπίβολα κτίρια, χρυσοκέντητα ράσα και όλα τα συναφή που λογικό είναι να μας αηδιάζουν) αφορμή για κράξιμο. Συνειδητοποίησα ως φοιτήτρια πόσο "μόδα" είχε γίνει η αθεϊα και αν τολμούσες να ρωτήσεις οι απαντήσεις ήταν κυρίως κυνικές και εγωιστικές ή στηρίζονταν αποκλειστικά σε γενικεύσεις που γίνονταν για το έργο των ιερέων κλπ. Φυσικά κάθε "πιστεύω" είναι σεβαστό. Δεν μας κάνει πιο μάγκες το να κοροϊδεύουμε κάποιον για τις πεποιθήσεις του, οποιεσδήποτε κι αν είναι αυτές. Απολίτιστους μας κάνει.

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Τρι Μάης 07, 2024 10:21 am