.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+11
Vesper
Hermione Black
Rowena Ravenclaw
Alviva Black
Gellert
Hecate
Amycus
Mirabelle Salvatore
Imperio
Morgan le Fay
Cassandra Black
15 απαντήσεις

    Όπερα - Μελόδραμα

    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Cassandra Black Τρι Φεβ 12, 2013 1:17 am

    (Σημ. Ο όρος "όπερα" χρησιμοποιείται για το λυρικό μελόδραμα του 19ου-αρχές 20ου αιώνα, το αυθεντικό μελόδραμα εμφανίστηκε στον 17-18ο αιώνα και είναι πιο γλυκό και λιγότερο θεατρικό απ' το λυρικό Razz)

    Έχετε δει (στην τηλεόραση, σε ταινία ή σε θέατρο) ή έστω ακούσει κάποια όπερα ή μελόδραμα? Σας άρεσε? Γενικά θα θέλατε να ασχοληθείτε περισσότερο με το είδος?



    Όπερα - Μελόδραμα Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Τρι Φεβ 12, 2013 1:24 am

    Αγαπώ όπερα, αλλά ως ένα σημείο. :P Είναι ξεκάθαρα κάτι πιο κοσμικό. Για τον θεατή τουλάχιστον. Θέατρο δεν το λες, η θεατρική του τέχνη είναι τόσο συμβατική που είναι ψεύτικη. Το όλο θέμα είναι να κρατηθεί η τεχνική ενώ ο λυρικός τραγουδιστής δρα στην σκηνή, και δεν είναι καθόλου, μα καθόλου εύκολο. Αυτά Razz
    Γενικά αγαπώ να βλέπω τις τρελές παραγωγές και να το ακούω, το θεωρώ καλαίσθητο αν μη τι άλλο. Αλλά είναι μουσική για κόσμο που γνωρίζει από μουσική. Και εννοώ κόσμο με δίπλωμα στην μουσική, με χρόνια ενασχόληση.







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Cassandra Black Τρι Φεβ 12, 2013 1:32 am

    Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να ξέρεις πολλά από μουσική για να πιάσεις το συναίσθημα Razz Ούτε να ξέρεις τη γλώσσα χρειάζεται. Προφανώς κι είναι ένα μεγάλο ατού για να καταλάβεις την πλοκή και τη μουσική, αλλά δεν νομίζω πως όσοι πάνε στην όπερα ξέρουν όλοι ιταλικά ή γερμανικά ή είναι επαγγελματίες μουσικοί. Σκέψου εξάλλου πως η λυρική όπερα ξεκίνησε ως ένα είδος θεάτρου στο οποίο είχαν πρόσβαση όλοι, ανεξαρτήτως εκπαιδευτικού επιπέδου Razz

    Πάντως στο θέατρο έχω δει το Ελιξήριο του Έρωτα και τη Μανόν Λεσκώ. Σε βιντεοσκοπημένες παραστάσεις έχω δει Τόσκα, την πρώτη πράξη της Τραβιάτα, την τελευταία της Μαντάμ Μπάτερφλαϊ και από μελοδράματα την Στέψη της Ποππέας.



    Όπερα - Μελόδραμα Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Imperio
    Imperio
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 33323
    Ηλικία : 30
    Location : Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'm the one I should love

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Imperio Τρι Φεβ 12, 2013 1:55 am

    Πάω κάθε χρόνο στο Ηρώδειο και βλέπω! Γενικά μου αρέσουν αν και δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ασχοληθώ με το αντικείμενο. :P
    Έχω δει λαιβ Καρμεν, Τοσκα, Μαγικό Αυλό, Τροβατορε και είμαι σίγουρη ότι ξεχνάω.




    Όπερα - Μελόδραμα 4thvideo5
    _
    _

    Sometimes I'm afraid of myself, thanks to my self-hatred
    And the depression that came to play again
    Min Yoongi is already dead (I killed him)
    It's been a long time since my everyday life became killing my passions and comparing myself with others


    Stuff:
    Mirabelle Salvatore
    Mirabelle Salvatore
    Βιβλιοθηκάριος
    Βιβλιοθηκάριος


    Αριθμός μηνυμάτων : 14394
    Ηλικία : 34
    Location : Phobos-Deimos Castle
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: 'HAIL HYDRA'

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Mirabelle Salvatore Τρι Φεβ 12, 2013 2:00 am

    Λοιπόν έχω ακούσει απ'το ραδιόφωνο (κυρίως δεύτερο και τρίτο πρόγραμμα αν δεν κάνω λάθος βάζει συχνά mouble mouble )
    Καθώς επίσης (μη σας φανεί γελοίο) ακούω μουσικές και σε παγκόσμια πρωταθλήματα καλλιτεχνικού πατινάζ.
    Από κοντά δυστυχώς δεν έχω τύχει να δω αν και θα το'θελα πάρα πολύ!
    Λοιπόν οι αγαπημένες μου μέχρι στιγμής: (αυτές που μου'ρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή θα πω Razz )
    https://www.youtube.com/watch?v=NcKdnkGBSgA (αφήστε με να κλάψω cry In Love )
    https://www.youtube.com/watch?v=8w9yJdkeryI (έλα δώσε Very Happy ανέκαθεν το αγαπούσα αυτό! απ'όταν ήμουν μικρό oh! )
    https://www.youtube.com/watch?v=XkgSHOpjiMg (αυτό το ανακάλυψα πρόσφατα, κι έχω ξετρελαθεί In Love )
    https://www.youtube.com/watch?v=2RdJmqLrsbo(ok εδώ αφήστε με να λιώσω με την ησυχία μου In Love )
    https://www.youtube.com/watch?v=7cIr-bgTuTg (τι να πει κανείς εδώ; In Love )
    https://www.youtube.com/watch?v=AR0SlCTj1Bo ( In Love In Love )
    https://www.youtube.com/watch?v=eiyT5_UipMs ( In Love In Love )

    και δεν τελειώνει ο κατάλογος...



    ♔ THE DARK PRINCE & THE SCAVENGER ♔
     Όπερα - Μελόδραμα Tenor
    “I've never felt so alone.”
    “You're not alone.”
    “Neither are you. It's not too late.”

    "Let the past die."~ K.R. :
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Cassandra Black Τρι Φεβ 12, 2013 2:02 am

    ^Ήταν καλός ο Τροβατόρε? Μιλάγαμε για Βέρντι σήμερα και θέλω να το δω κι αυτό κάποια στιγμή Razz

    Επίσης ξέχασα να πω πως έχω ακούσει ηχογραφημένο τον Ελεύθερο Σκοπευτή του φον Βέμπερ και ολόκληρη τη Μαντάμ Μπάτερφλαϊ Razz



    Όπερα - Μελόδραμα Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Imperio
    Imperio
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 33323
    Ηλικία : 30
    Location : Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'm the one I should love

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Imperio Τρι Φεβ 12, 2013 2:05 am

    Αχά!




    Όπερα - Μελόδραμα 4thvideo5
    _
    _

    Sometimes I'm afraid of myself, thanks to my self-hatred
    And the depression that came to play again
    Min Yoongi is already dead (I killed him)
    It's been a long time since my everyday life became killing my passions and comparing myself with others


    Stuff:
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29773
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Amycus Τρι Φεβ 12, 2013 10:57 am

    Morgan le Fay έγραψε:Αγαπώ όπερα, αλλά ως ένα σημείο. :P Είναι ξεκάθαρα κάτι πιο κοσμικό. Για τον θεατή τουλάχιστον. Θέατρο δεν το λες, η θεατρική του τέχνη είναι τόσο συμβατική που είναι ψεύτικη. Το όλο θέμα είναι να κρατηθεί η τεχνική ενώ ο λυρικός τραγουδιστής δρα στην σκηνή, και δεν είναι καθόλου, μα καθόλου εύκολο. Αυτά Razz
    Γενικά αγαπώ να βλέπω τις τρελές παραγωγές και να το ακούω, το θεωρώ καλαίσθητο αν μη τι άλλο. Αλλά είναι μουσική για κόσμο που γνωρίζει από μουσική. Και εννοώ κόσμο με δίπλωμα στην μουσική, με χρόνια ενασχόληση.
    Θέατρο δεν είναι,δίκιο έχεις,αλλά όχι επειδή δεν έχει πρόζα (αν και αρκετές σύγχρονες όπερες έχουν αυτό το στοιχείο),αλλά επειδή οι ίδιοι οι μουσικοί δεν του δίνουν σημασία.Φυσικά το βάρος πέφτει στην μελωδία και στην μουσική εξέλιξη αλλά μην ξεχνάς ότι η μία που ασχολήθηκε σοβαρά με το θεατρικό στοιχείο είναι η αθάνατη Diva του λυρικού θεάτρου,η Μαρία Κάλλας,αλλάζοντας τα μέχρι τότε δεδομένα. Razz

    Και δεν την θεωρώ τόσο για ανθρώπους που έχουν δίπλωμα σε κάποιο μουσικό όργανο.Είναι θέμα μουσικής ευαισθησίας.Πόσες μελωδίες δεν έχουν ξεπεράσει τις λυρικές σκηνές και δεν έχουν γίνει τραγούδια στο στόμα ευρύτερων μαζών; Τρανό παράδειγμα η Habanera από την Carmen,το brindisi απο την La Traniata,η Casta Diva από την Norma,η La Dona e mobile από τον Rigoletto; :P

    Δεν με τρελαίνει η όπερα.Τουλάχιστον όχι μία ολόκληρη παράσταση.Τα περισσότερα προβλήματα τα έχω με τον Βάγκνερ,πραγματικά δεν τον αντέχω.Όλο αυτό το πομπώδες,το επικό και η διάρκεια! Καμιά του όπερα δεν πέφτει κάτω από τις 3 1/2 ώρες! Ε,για όνομα!! Μακριά και αγαπημένοι.
    Στο θέμα όπερα είμαι περισσότερο στην μπαροκ εποχή ή στην προ Μότσαρτ (με εξαίρεση τον ίδιο τον Μότσαρτ).H αγαπημένη μου είναι η "Διδώ και Αινείας" του Purcell (απλά ακούστε τον Θρήνο της Διδούς και εκείνο το σπαραξικάρδιο "Remember me" και θα καταλάβετε γιατί την αγαπώ) και συνεχίζουμε με Palestrina και Mozart.Τώρα από σύγχονες ,πολύ επιλεκτικά.Στο κανάλι της Βουλής κάθε Κυριακή βράδυ έχει διάσημες παραστάσεις.Ο,τι σιχαίνομαι όμως στην σκηνοθεσία και την σκηνογραφία είναι αυτά τα πολύ προχωρημένα.Ελεος! Να βλέπεις Μοτσαρτ με σκηνικό ένα τοίχο από τούβλα και την σοπράνο με ταγεράκι.Λίγο γούστο...

    Θα επανέλθω. Razz

    A,μην ξεχάσω και το κορυφαίο έργο "Ορφέας και Ευριδίκη" του Gluck. Ακούστε το Air de Furies που λειτουργεί εισαγωγικά.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Όπερα - Μελόδραμα Gg10
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Τρι Φεβ 12, 2013 11:40 am

    όχι, το συναισθηματικό της υπόθεσης μπορεί να το νιώσει ο οποιοσδήποτε συναισθηματικά ευαίσθητος, μιλάω για το μουσικό Razz όπως και σε όλα τα πράγματα όσα περισσότερα ξέρεις για το αντικείμενο, τόσο καλύτερα το αντιλαμβάνεσαι.
    το ίδιο εννοούσα και για το θεατρικό της υπόθεσης. δεν είναι η πρόζα. έχω δει μιούζικαλ χωρίς πρόζα αλλά ήταν θέατρο :P
    αυτά!







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Hecate Τρι Φεβ 12, 2013 11:54 am

    Συμφωνώ με τον Θάνο στο θέμα των "μοντέρνων" παραστάσεων. Σίγουρα υπάρχει και πιο κομψός τρόπος για να μεταφέρουν την όπερα στη σημερινή εποχή ή θα μπορούσαν ξέρω γω και να την αφήσουν εκεί που κάθεται. Όταν όλη η σκηνοθετική άποψη του έργου στηρίζεται για παράδειγμα στα χίπικα ρούχα των ηθοποιών και στα δύο πεταμένα ζαντολάστιχα που έχεις για σκηνικό τότε η δουλειά σου είναι λίγο ξεπέτα. Αυτό το πρόβλημα το έχω κυρίως με το Αρχαίο θέατρο που του έχουν βγάλει την ψυχή πια...

    Διαφωνώ με τον Θάνο στο θέμα του Wagner, είναι από τους αγαπημένους μου επειδή έχει το επικό στοιχείο και οι όπερες του είναι πολύ μεγάλες. Αγαπημένες μου είναι οι όπερες / μουσικά δράματα που αποτελούν την τετραλογία Der Ring des Nibelungen (που αρκετοί λένε ότι ήταν μία από τις επιρροές του Tolkien για να γράψει τον Άρχοντα αν και ο ίδιος το είχε αρνηθεί) και η Tristan und Isolde
    Άλλη αγαπημένη είναι η Die Zauberflöte του Mozart, κυρίως για το "Der Hölle Rache" που το έχουν ακουστά όλοι και ας μην ξέρουν από που είναι. Το μόνο που με ξενίζει σε αυτή την άρια είναι πως το ύφος της μουσικής δεν ταιριάζει με το λιμπρέτο. Ξεκινάει με τη φράση "η εκδίκηση της κόλασης βράζει στην καρδιά μου" και καταλήγει με την Βασίλισσα να καταριέται την κόρη της αν δεν δεχτεί να κάνει φόνο, αν όμως δεν έχεις εύκαιρη τη μετάφραση ή ιδέα από γερμανικά νομίζεις πως μιλάει για μια κοπέλα που τρέχει στους αγρούς και μαζεύει λουλούδια, λίγοι μαντεύουν τι λέει στην πραγματικότητα ακούγοντας μόνο τη μουσική.
    Επίσης μου αρέσουν: La Boheme του Puccini, Faust του Gounod, Cosi Fan Tutte του Mozart (αν και δεν μου αρέσει η πλοκή Razz ), Madama Butterfly του Puccini, Carmen του Bizet και πιθανότατα ξεχνάω μερικές...



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Όπερα - Μελόδραμα Ws1999D
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29773
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Amycus Τρι Φεβ 12, 2013 12:15 pm

    Καλά,ο "Μαγικός Αυλός" είναι η κορυφαία στιγμή της γερμανικής όπερας και γενικά της όπερας.Και ο Μότσαρτ έφτασε το είδος σε άλλο επίπεδο από κάθε άποψη.Και μόνο που επέβαλε την γερμανική γλώσσα σε όπερα (μέχρι τότε μόνο η ιταλική θεωρείτο κατάλληλη),του πρέπει στέφανος δόξης. obey
    Τον χάσαμε νωρίς όμως.36 χρονών.Amadeus...

    Κωνσταντίνα μην ξεχνάς πως όταν έγραφαν όπερες,ήξεραν ότι δεν είχαν ως κοινό μόνο επαγγελματίες ή ερασιτέχνες μουσικούς αλλά ετέροκλητο τέτοιο.Κανείς δεν νοιάζεται αν ο Μότσαρτ θα κάνει 10 μετατροπίες σε μία άρια ή θα βάλει το μπάσο σε τρίηχα με τον σολίστα σε όγδοα.Αυτά αφορούν τους μουσικούς,μην σου πω τους θεωρητικούς.Άρα η μουσική ήταν το πρώτο μέλημα τους. Razz

    Kαι μιας και πιάσαμε τον Αμαντέους,οι "Γάμοι του Φίγκαρο" και L'ho perduta. blowkiss



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Όπερα - Μελόδραμα Gg10
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Gellert Τρι Φεβ 12, 2013 12:47 pm

    Amycus έγραψε:Τα περισσότερα προβλήματα τα έχω με τον Βάγκνερ,πραγματικά δεν τον αντέχω.Όλο αυτό το πομπώδες,το επικό και η διάρκεια! Καμιά του όπερα δεν πέφτει κάτω από τις 3 1/2 ώρες! Ε,για όνομα!! Μακριά και αγαπημένοι.

    Διαφωνωωωωωω. Λατρευω τον Παρσιφαλ! Razz

    Γενικα ειμαι λατρης του Πουτσινι. (Ξερω ολο το λιμπρετο της Τοσκα απεξω) Razz

    Επεισης γουσταρω απεριγραπτα την Λαιδη Μακβεθ και την Νορμα.

    https://www.youtube.com/watch?v=PVzT-aZ2eFY

    La luce langue!!!!!



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Όπερα - Μελόδραμα Shma
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Τρι Φεβ 12, 2013 12:50 pm

    Amycus έγραψε:

    Κωνσταντίνα μην ξεχνάς πως όταν έγραφαν όπερες,ήξεραν ότι δεν είχαν ως κοινό μόνο επαγγελματίες ή ερασιτέχνες μουσικούς αλλά ετέροκλητο τέτοιο.Κανείς δεν νοιάζεται αν ο Μότσαρτ θα κάνει 10 μετατροπίες σε μία άρια ή θα βάλει το μπάσο σε τρίηχα με τον σολίστα σε όγδοα.Αυτά αφορούν τους μουσικούς,μην σου πω τους θεωρητικούς.Άρα η μουσική ήταν το πρώτο μέλημα τους. Razz

    Ξεκάθαρα Razz Εγώ αναφερόμουν στο σύγχρονο κοινό. Razz







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Gellert Τρι Φεβ 12, 2013 12:55 pm

    Επεισης να συμφωνησω με τον θανο πιο πανω για τον μοτσαρτ και το ταγερακι. Να δεχθω την Τοσκα σε μεταφορα Β' ΠΠ αλλα οχι και Τραβιατα με το κοκκινο της πουτ@ν@ς και τα ποδια ανοιχτα, το αισχος που ανεβασαν στην Μετροπολιταν Οπερα.

    https://www.youtube.com/watch?v=ehIwBCDoL9U



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Όπερα - Μελόδραμα Shma
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Cassandra Black Τρι Φεβ 12, 2013 1:37 pm

    Δεν έχω πρόβλημα με τις μοντέρνες μεταφορές αρκεί να μην είναι υπερβολικές. Δηλαδή πήγα να δω τη Μανόν Λεσκώ και μου 'χανε βάλει μέσα ναρκωτικά και αιμομιξίες, για ποιο λόγο? cross
    Δημήτρη αυτό που πόσταρες μου άρεσε πιο πολύ λόγω φωνών, δεν έδωσα μεγάλη σημασία στα κοστούμια ή στην έλλειψη σκηνικού Laughing

    Κι εμένα μ' αρέσει ο Βάγκνερ ακριβώς επειδή είναι επικός και πομπώδης, και γενικά τα αγαπημένα μου κομμάτια στην όπερα έχουν αυτό το στυλ Razz Πχ η άρια του Σκάρπια στην Τόσκα https://www.youtube.com/watch?v=G3lPxwct2sk

    Επίσης ακούστε λίγο αυτό, είναι το μόνο που επέζησε απ' το μελόδραμα "Αριάδνη" του Μοντεβέρντι :P



    Όπερα - Μελόδραμα Y2uq2a4e

    We seed the stars:
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29773
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Amycus Τρι Φεβ 12, 2013 1:59 pm

    Hecate έγραψε:Διαφωνώ με τον Θάνο στο θέμα του Wagner, είναι από τους αγαπημένους μου επειδή έχει το επικό στοιχείο και οι όπερες του είναι πολύ μεγάλες.
    Gellert έγραψε:Διαφωνωωωωωω. Λατρευω τον Παρσιφαλ!
    Cassandra Black έγραψε:Κι εμένα μ' αρέσει ο Βάγκνερ ακριβώς επειδή είναι επικός και πομπώδης, και γενικά τα αγαπημένα μου κομμάτια στην όπερα έχουν αυτό το στυλ.
    O Bάγκνερ έχει "μουσική βαβούρα" για αυτό δεν τον μπορώ.Μεταχειρίζεται τα όργανα όλα το ίδιο.Δεν το ενδιαφέρει η μουσική περισσότερο από τον εντυπωσιασμό.Όχι πως δεν έχει μελωδικές εξάρσεις αλλά είναι λίγες.Και αν κάτσεις να ακούσεις το "Δαχτυλίδι των Νιμπελούνγκεν" ολόκληρο έχει αλλάξει ο χρόνος.Μόνο το "Λυκόφως των Θεών" διαρκεί πέντε ώρες!!! ti?

    Αλλά γούστα είναι αυτά οπότε πάω πάσο. :P

    Κατά τα άλλα,ένας "Don Giovanni" είναι πάντα ευπρόσδεκτος ειδικά η τελευταία σκηνή. obey

    Αριστούργημα ο Monteverdi!!!! respekt



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Όπερα - Μελόδραμα Gg10
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Hecate Τρι Φεβ 12, 2013 2:16 pm

    ^Μια μέρα θα κάτσω να δω όλη την τετραλογία μαζί, θα μου πάρει κυριολεκτικά μια μέρα :P

    Το "καλό" με μένα είναι ότι δεν έχω ιδέα από μουσική οπότε μου είναι πολύ πιο εύκολο να απολαύσω κάτι χωρίς να μπω σε σκέψεις του τύπου "δεν χειρίζεται καλά το ένα και το άλλο" γιατί πολύ απλά δεν καταλαβαίνω τις διαφορές. Αν ήξερα θα τις αντιμετώπιζα όπως αντιμετωπίζω τη λογοτεχνία όπου το ένα μου ξινίζει, το άλλο δε μ' αρέσει κτλ. Και αυτό μας φέρνει στο ποστ της Κωνσταντίνας, πραγματικά δεν πιστεύω πως χρειάζεται έστω και η ελάχιστη γνώση των τεχνικών σημείων ενός αντικειμένου για να ασχοληθείς μαζί του, αρκεί η θέληση. Σίγουρα αν ξέρεις για παράδειγμα κλασσικό τραγούδι εκτιμάς περισσότερο τη δουλειά των τραγουδιστών αλλά δεν είναι προαπαιτούμενο.



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Όπερα - Μελόδραμα Ws1999D
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29773
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Amycus Τρι Φεβ 12, 2013 2:34 pm

    Σιγά καλέ,μόνο 15-16 ώρες θα σου πάρει. :P

    O Rossini για τον Wagner:

    "Ο κύριος Βάγκερ έχει καλές στιγμές αλλά απαίσια τέταρτα της ώρας."




    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Όπερα - Μελόδραμα Gg10
    Gellert
    Gellert
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 19472
    Ηλικία : 37
    Location : In a galaxy far far away...
    Ημερομηνία εγγραφής : 19/09/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: "Per Aspera Ad Astra" Through hardships to the stars...

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Gellert Τρι Φεβ 12, 2013 4:54 pm

    Η Αρια του Σκαρπια στην πρωτη πραξη με ανατριχιαζει διοτι βαζει το θεικο στοιχειο, ως μεσο για την λαγνεια του, κατι που ειναι διεστραμμενο αρκετα για να μου αρεσει. respekt

    Αλλα κατι πιο Light ειναι ευπροσδεκτο, σαν τον απλο ρομαντικο ερωτα του la Boheme.

    https://www.youtube.com/watch?v=DPrtJ4VoND4



    «Πολλὰ τὰ δεινὰ κοὐδὲν ἀνθρώπου δεινότερον πέλει»
    Όπερα - Μελόδραμα Shma
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Τρι Φεβ 12, 2013 5:56 pm

    Hecate έγραψε:^Μια μέρα θα κάτσω να δω όλη την τετραλογία μαζί, θα μου πάρει κυριολεκτικά μια μέρα :P

    Το "καλό" με μένα είναι ότι δεν έχω ιδέα από μουσική οπότε μου είναι πολύ πιο εύκολο να απολαύσω κάτι χωρίς να μπω σε σκέψεις του τύπου "δεν χειρίζεται καλά το ένα και το άλλο" γιατί πολύ απλά δεν καταλαβαίνω τις διαφορές. Αν ήξερα θα τις αντιμετώπιζα όπως αντιμετωπίζω τη λογοτεχνία όπου το ένα μου ξινίζει, το άλλο δε μ' αρέσει κτλ. Και αυτό μας φέρνει στο ποστ της Κωνσταντίνας, πραγματικά δεν πιστεύω πως χρειάζεται έστω και η ελάχιστη γνώση των τεχνικών σημείων ενός αντικειμένου για να ασχοληθείς μαζί του, αρκεί η θέληση. Σίγουρα αν ξέρεις για παράδειγμα κλασσικό τραγούδι εκτιμάς περισσότερο τη δουλειά των τραγουδιστών αλλά δεν είναι προαπαιτούμενο.


    Ρε, τίποτα δεν είναι προαπαιτούμενο για να ασχοληθείς με κάτι, ας παραφράσω Razz
    Όσα περισσότερα ξέρεις για κάτι, τόσο το αντιλαμβάνεσαι. Τόσο απλά Razz







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Hecate Τρι Φεβ 12, 2013 6:07 pm

    Αυτό που θέλω εγώ να πω είναι πως για μένα και σίγουρα και για αρκετούς άλλους ανθρώπους το να ξέρεις πολλά τεχνικά σημεία είναι "αρνητικό" γιατί κολλάς σε αυτά και χάνεις το σύνολο.
    Δεν λέω πως πρέπει να είσαι άσχετος αλλά σημασία έχει η γενική κουλτούρα και η διάθεση σου, η όπερα όπως και οποιοδήποτε άλλο είδος τέχνης δεν απευθύνεται στους λίγους.



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Όπερα - Μελόδραμα Ws1999D
    Amycus
    Amycus
    Member of Order Of Merlin 1st
    Member of Order Of Merlin 1st


    Αριθμός μηνυμάτων : 29773
    Ηλικία : 44
    Location : Κατάληψη σε ζαχαροπλαστείο!
    Ημερομηνία εγγραφής : 26/07/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Δεν νιώθω ποτέ μοναξιά.Είμαι σχιζοφρενής!

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Amycus Τετ Φεβ 13, 2013 11:55 am

    Mα δεν είναι θέμα να ξέρεις πολλά τεχνικά σημεία,είναι θέμα πως το ακούς.Αν βέβαια ξέρεις κάτι παραπάνω καταλαβαίνεις (μάλλον) γιατί ακούγεται έτσι και μπορείς να δικαιολογήσεις το γιατί δεν σου αρέσει.Αλλά πέρα από αυτό τίποτα,απλά δεν σου αρέσει.Αλλά πρέπει να υπάρχει λόγος που δεν σου αρέσει. Razz

    Από την Carmen,2η πράξη σε παράσταση με τον αγαπημένο της μαέστρο,George Pretre.

    Les tringles des sistres tintaient.



    _
    __
    ____
    ___
    ___
    -----
    -----
    ---------------------------------------
    Όπερα - Μελόδραμα Gg10
    Alviva Black
    Alviva Black
    Παράφρων
    Παράφρων


    Αριθμός μηνυμάτων : 20832
    Ηλικία : 23
    Location : Derry,Northern Ireland
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/10/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Credo in un Dio crudel.

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Alviva Black Τετ Φεβ 13, 2013 7:20 pm

    Cassandra Black έγραψε:Δεν έχω πρόβλημα με τις μοντέρνες μεταφορές αρκεί να μην είναι υπερβολικές. Δηλαδή πήγα να δω τη Μανόν Λεσκώ και μου 'χανε βάλει μέσα ναρκωτικά και αιμομιξίες, για ποιο λόγο? cross

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.-
    Και όλο το θέμα με τα γυρίσματα της ταινίας το βρήκα σπαστικό facepalm
    Άσε που βάζουν τον νεαρό με το ράστα μαλλί να παίζει τον γέρο και τον άλλο να παίζει τον νέο cross
    ---
    Εκτός από την Μανόν Λεσκώ έχω δει στο Ηρώδειο το Ιλ Τροβατορε,τον Ναμπούκο και στο Μέγαρο τον Φάουστ.
    Ήθελα να δω και τον Βέρθερο αλλά οι ηλίθιοι το ακύρωσαν cry
    Και έχω ακούσει και διάφορα αποσπάσματα στο yt Razz



    Όπερα - Μελόδραμα Tumblr_nhcydymyca1rhrm95o1_500

    Όπερα - Μελόδραμα 1290vg5h


    RAULSON:
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Τετ Φεβ 13, 2013 11:59 pm

    ^^Αυτό :P







    Oh, the skies, tumbling from your eyes
    So sublime, a chase to end all time
    Seasons call and fall, from grace and uniform
    Anatomical, metaphysical

    Oh, the dye, a blood red setting sun
    Rushing through my veins, burning up my skin
    I will survive, live and thrive
    Win this deadly game

    Love crime
    I will survive, live and thrive
    I will survive
    I will...

    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Όπερα - Μελόδραμα Empty Απ: Όπερα - Μελόδραμα

    Δημοσίευση από Hecate Πεμ Φεβ 14, 2013 12:08 am

    Έχει δει κανείς σας κάποια από τις παραστάσεις του προγράμματος MET Live in HD; Εγώ ήθελα να πάω αλλά στη Λάρισα μόνο Πάολα ξέρουν να φέρνουν Razz



    .
    Θέλεις μπουντρούμια; Πάμε.
    Όπερα - Μελόδραμα Ws1999D

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Απρ 26, 2024 1:39 pm