.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

+16
FLEUR258
Imperio
Romilda Vane
Phyllida Spore
Maria Lovegood
Amelia Blackfoot
RemousLoupin
Mysterious Wizard
Hecate
Mirabelle Salvatore
Morgan le Fay
Mrs Lovett
Harry Potter
Severia_Snape
Cassandra Black
!sunny!
20 απαντήσεις

    Les Misérables

    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Cassandra Black Σαβ Ιουν 22, 2013 1:39 am

    Η Seyfried ούτε μένα μ' άρεσε, αλλά γενικά τη θεωρώ ψιλο-έως χοντρο-άφωνη οπότε Razz 
    Της Κάρτερ μου άρεσε το φίλινγκ που έβγαζε αλλά φωνητικά δεν με εντυπωσίασε.
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Hecate Σαβ Ιουν 22, 2013 1:43 am

    To bonus round τα λέει όλα Razz

    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Σαβ Ιουν 22, 2013 2:40 am

    @Μαρία, δεν μίλησα ούτε για τον Τβέητ ούτε για την Μπαρκς. Συνήθως, στο επάγγελμά μου, η εκπαίδευση πάει να πει και ικανότητα. Ή τουλάχιστον δόμηση ικανοτήτων. Αν εκπαιδευτείς, πάει να πει πως σε νοιάζει. Κανέναν δεν έχω ακούσει να τον χώνουν σε δραματική σχολή χωρίς την θέλησή του. Άρα το θες. Για να το θες, πάει να πει πως θα δουλέψεις για αυτό. Και αν δεν δουλέψεις, αυτό θα φανεί από τις δουλειές που θα κάνεις, αν θα κάνεις. Ωστόσο δεν μπορείς να πεις πως η σκηνοθεσία άφησε χώρο για κανέναν να κάνει τη δουλειά του. Στην πρώτη μισή ώρα περίμενα ακόμα κάποιος να μιλήσει πρόζα. Και όταν μίλησε η Χάθαγουέη, απογοήτευσις.

    Hecate έγραψε:Τη Seyfried για παράδειγμα. Α heart full of SHUT UP ALREADY.
    Ή τον Crowe. Ή (με πόνο ψυχής το λέω αυτό) την Bonham Carter. Νομίζω ότι όλοι μπορούμε να παραδεχτούμε ότι το κάστινγκ έγινε για εμπορικούς λόγους.


    Νομίζω πως αυτό συνοψίζει αυτά που θέλω κυρίως να πω. Και εγώ δεν το λέω με πόνο ψυχής για την Κάρτερ. Στην μόνη ταινία που την παραδέχτηκα ήταν στο ΧΠ, και εκ των υστέρων πιστεύω πως ήταν ο ρόλος που έδωσε περισσότερο στην Κάρτερ, όχι η Κάρτερ στον ρόλο. Και γενικώς νευριάζω με τον εαυτό μου που νόμιζα πως η Κάρτερ ήταν υπόδειγμα ηθοποιού. Το υπόδειγμα ηθοποιού είναι ο άνθρωπος που επάνω στην σκηνή ή στην κάμερα, μεταμορφώνεται. Και όχι επειδή φοράει τόνους προσθετικών, μακιγιάζ και κοστούμια. Για βάλτην την Κάρτερ να σου παίξει όλους της τους ρόλους με ένα απλό μαύρο φόρεμα. Θα δεις το ίδιο πράγμα, ξανά και ξανά, στο εγγυώμαι. Το ίδιο και πολλοί υπερεκτιμημένοι.


    Στην τελική, για να μείνω ον τόπικ. Αυτή η ταινία ήταν μία ακόμα ταινία με γιγάντιο μπάτζετ το οποίο πήγε στράφι ακριβώς επειδή τα κίνητρα ήταν περισσότερο εμπορικά, παρά καλλιτεχνικά. Και να φανταστείς πως η Χάθαγουέη πήρε Όσκαρ για αυτό. Όσκαρ. Δηλαδή την βάζεις στην ίδια κατηγορία με Ντε Νίρο, Πατσίνο, Χόφμαν, Μπράντω, Στριπ. Όχι ρε φίλος. Απλά όχι. (Καλά εδώ πήρε όσκαρ η Τζέννιφερ Λώρενς...)

    Συνοψίζοντας, δεν κάνει και κακό να παρατηρούμε μια ταινία αντί απλά να την περνάμε επιφανειακά για απλή διασκέδαση. Προσωπικά παίρνω πολλά, και κυρίως, από τα λάθη. Μπορεί να μην ξέρεις ακόμα τι είναι το σωστό, τουλάχιστον όμως ξέρεις τι ΔΕΝ είναι, και η γνώση αυτή είναι το ίδιο σημαντική.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 30
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από FLEUR258 Κυρ Φεβ 02, 2014 3:39 pm

    Tην είδα. Razz 
    Βασικά μισή,δεν είδα το τέλος.
    Νομίζω όμως δεν μπορώ να εκφράσω ολοκληρομένη άποψη χωρίς να έχω δει το τέλος. mouble mouble 
    Πάντως ήξερα ότι ήτανε μούσικαλ,αλλά δεν περίμενα τόσο πολύ.Πίστευα θα μιλάνε και λίγο.Αφήστε που είχα χαλάσει το τηλεκοντρολ και δεν μπορούσαμε να βάλουμε υπότιτλους. facepalm 
    Έτσι με το να τραγουδάνε κιόλας,καταλάβαινα μόνο τα μισά.Και μετά νύσταζα επειδή είχα ξυπνήσει νωρίς,ήμουν και κοντά σε σόμπα,οπότε νύσταξα,βαρέθηκα,δεν ξέρω τι φταίει. :P 
    Πάντως εκεί που είχα μείνει ήτανε με την ΑνΧαθα Γουεη.Όταν τραγούδαγε σε κάποια φάση μόνη της.Δεν περίμενα να είναι τόσο καλή.Ήτανε απίστευτη.Απλά κάναμε όλοι ησυχία(την έβλεπα με παρέα) και δεν μίλαγε καμία μας. Razz 
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Κυρ Φεβ 02, 2014 4:46 pm

    FLEUR258 έγραψε:
    Πάντως εκεί που είχα μείνει ήτανε με την ΑνΧαθα Γουεη.Όταν τραγούδαγε σε κάποια φάση μόνη της.Δεν περίμενα να είναι τόσο καλή.Ήτανε απίστευτη.Απλά κάναμε όλοι ησυχία(την έβλεπα με παρέα) και δεν μίλαγε καμία μας. Razz 

    @Hecate πρέπει να παιδεύσουμε την Μαρία.
    FLEUR258
    FLEUR258
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 30341
    Ηλικία : 30
    Location : Καλαμάκι Κορινθίας <3
    Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Δεν υπάρχει ευτυχισμένη ζωή.Μόνο ευτυχισμένες στιγμές.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από FLEUR258 Τετ Φεβ 19, 2014 12:00 am

    Ως προς πιο θέμα;  Razz 
    Alison Sheridan
    Alison Sheridan
    Hogwarts Professor
    Hogwarts Professor


    Αριθμός μηνυμάτων : 10933
    Ηλικία : 22
    Location : Glades
    Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: Je deviens plus difficile, plus insociable, de plus en plus misanthrope.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Alison Sheridan Πεμ Αυγ 21, 2014 2:58 am

    Υπεροχη ταινια! Δεν εχω διαβασει τα βιβλια αλλα η ταινια ηταν εκπληκτικη και την εχω δει πολλες φορες...
    Helena Malfoy
    Helena Malfoy
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών
    Κατασκευαστής/στρια ραβδιών


    Αριθμός μηνυμάτων : 4395
    Ηλικία : 23
    Location : Abroad The Black Pearl
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: “Heaven may be a fantasy for the credulous and the afraid, but I can give you a map reference for hell.”

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Helena Malfoy Τρι Ιαν 13, 2015 10:08 pm

    Την εχω δει και απλα respekt δεν εχω λογια. Θα διαβασω και το βιβλιο οταν το τελειωσει η κολλητη μου
    Milady D' Hiver
    Milady D' Hiver
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 40685
    Ηλικία : 28
    Location : Sydney, Australia
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: If someoneʼs lying about something small, you donʼt know what else theyʼre lying about.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Milady D' Hiver Δευ Φεβ 29, 2016 1:14 pm

    Για καποιο λογο ειχα μια εντονη επιθυμια να δω το les miz. Ειχα καιρο να το δω. Δεν ξερω πως μου ηρθε. Παρολο που το εχω δει αρκετες φορες, τωρα ακομα συνειδητοποιησα οτι ο Grantaire ειναι.... Ο ΑΘΕΛΣΤΑΝ panic panic

    Les Misérables - Σελίδα 3 O5s3o4

    Les Misérables - Σελίδα 3 PgeDd4S


    I CANT BELIEVE I DIDNT NOTICE THIS BEFORE
    Imperio
    Imperio
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 33321
    Ηλικία : 30
    Location : Greece
    Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2010

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'm the one I should love

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Imperio Δευ Φεβ 29, 2016 4:06 pm

    Άρχισα να βλέπω Βίκινγκς επειδη έπαιζε ο R
    Mirabelle Salvatore
    Mirabelle Salvatore
    Βιβλιοθηκάριος
    Βιβλιοθηκάριος


    Αριθμός μηνυμάτων : 14394
    Ηλικία : 34
    Location : Phobos-Deimos Castle
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2012

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: 'HAIL HYDRA'

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Mirabelle Salvatore Δευ Φεβ 29, 2016 6:03 pm

    ^Αυτό ακριβώς, τι στιγμή που είδα το παιδί να ζωγραφίζει τα ιερά εκεί χάμω, είπα "Καλέ αυτός δεν ήταν που τραγουδούσε στας Γαλλίας;;!! " :P
    Milady D' Hiver
    Milady D' Hiver
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 40685
    Ηλικία : 28
    Location : Sydney, Australia
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: If someoneʼs lying about something small, you donʼt know what else theyʼre lying about.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Milady D' Hiver Δευ Φεβ 29, 2016 10:33 pm

    Ειδα την ταινια πρωτη φορα αφου ειχα δει (τουλαχιστον τους δυο πρωτους κυκλους vikings) απλα δεν τον αναγνωρισα. Αυτη τη φορα νομιζω φταιει οτι το ειδα "κοντα" με το vikings γιατι την παρασκευη που ημουν αρρωστη ειδα πρωτο κυκλο.
    Evie Frye
    Evie Frye
    Administrator
    Head of D.M.L.E.
    Administrator Head of D.M.L.E.


    Αριθμός μηνυμάτων : 5570
    Ηλικία : 25
    Location : Grand Budapest Hotel
    Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2015

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Mathematics is not about numbers, equations, computations, or algorithms; it is about understanding.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Evie Frye Κυρ Ιουλ 22, 2018 4:50 pm

    Το τόπικ ονομάστηκε από Les Misérables (2012) σε Les Misérables.



    Έχω δει και τις δύο βερσιόν. Καλύτερη είναι του 1998. Εκτός από το καλύτερο καστ (Liam Neeson, Geoffrey Rush) που ενσάρκωσαν άψογα του χαρακτήρες, λέει την ιστορία καλύτερα.
    Αυτή του 2012 είναι μεν πιο όμορφη, αλλά το καστ δεν το ένιωθε και οι μουσικές ερμηνείες ήταν meh -εκτός του Jackman και του άλλου που έκανε τον Enjolras. Η Seyfield νιαούριζε, ο Crowe απλά μίλαγε με διαφορετικούς τόνους, ο Cohen...ήταν ο Cohen. Προτιμώ το 25th Anniversary :P
    Milady D' Hiver
    Milady D' Hiver
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς
    Απόφοιτος Χόγκουαρτς


    Αριθμός μηνυμάτων : 40685
    Ηλικία : 28
    Location : Sydney, Australia
    Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Γκρίφιντορ Γκρίφιντορ
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: If someoneʼs lying about something small, you donʼt know what else theyʼre lying about.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Milady D' Hiver Κυρ Ιουλ 22, 2018 5:19 pm

    ιιιιι τι λεει ρε

    το καστ δεν το ενιωθε; που τα τραγουδια τα γυρισαν κανονικα και οχι σε στουντιο;










    μερικα απο τα αγαπημενα μου κομματια.
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Hecate Τετ Ιουλ 01, 2020 9:42 pm

    @ΜόργκανΛεΦέι



    hippie
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Πεμ Ιουλ 02, 2020 6:09 pm

    Δεν θα πάρω τίποτα καινούριο πέρα από παραπάνω contempt. Θα επενέδυα σε 38 λεπτά βίντεο αν ήταν για καλή ταινία-μιούζικαλ. This is not the case Razz Θα ανοίξω τόπικ Χάμιλτον για την ταινία που βγαίνει αύριο :P

    Ντάξει κάποια στιγμή θα το δω ρε παιδί μου μη φωνάξεις :P
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Hecate Πεμ Ιουλ 02, 2020 6:13 pm

    Έχω δει μπούτλεγκ το OBC πριν 2-3 χρόνια και δεν μου άρεσε καθόλου η σκηνοθεσία. Τρομερά άνευρη πέρα από 2-3 ευρηματικά σημεία πχ. αυτό με τους περιστρεφόμενουν κύκλους στη σκηνή. Καμία σχέση με αυτό που είχα στο κεφάλι μου όταν άκουγα τα τραγούδια.
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Πεμ Ιουλ 02, 2020 6:29 pm

    OBC? από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω ότι εννοείς το Χάμιλτον, και θα διαφωνήσω κάθετα. Ένιωσα ότι χτίστηκε ένα αναπαραστατικό landscape με τρομερή ενέργεια με πολύ απλά πράγματα όπως κινήσεις/χειρονομίες/καθημερινές πράξεις/συμπεριφορές. Τώρα στην actual παράσταση ψιλοκουράζεσαι γιατί είναι 3 ώρες και θέλει τέλειο diction και 100% ενέργεια για να δουλέψει. Οτιδήποτε λιγότερο από crack! δεν φτάνει και δεν επικοινωνεί κάτω. Αυτό τώρα από τη δική μου εμπειρία. Το είδα west end οπότε μπορεί και να έπαιξε λίγο ρόλο η προφορά...


    edit: έλα, μόλις είδα το 38λεπτο βίντεο :P λίγο παραπάνω cringe ρε παιδί μου, έλειπε να μάθουμε τα αίσχη του μοναδικού ηθοποιού που ήξερε τι έκανε και έκανε μαλ@κίες στοχευμένα, και φυσικά εξτρά κριντζ όταν θυμήθηκα την ντροπή της Χάθαγουεη :P
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Cassandra Black Πεμ Ιουλ 02, 2020 10:36 pm

    Χμ μου βγήκε στα προτεινόμενα κι εμένα αυτό. Δεν διαφωνώ για τον Κρόου και σε κάποια σημεία για τον Τζάκμαν όμως πραγματικά γιατί είναι τόσο λάθος που είναι διαφορετική η μουσική στην ταινία απ' ό,τι στο stage musical? Και γιατί είναι κακό που έκλαιγε η Χάθαγουεϊ στο I dreamed a dream και που ακουγόταν "σπασμένη" στο Come to me? Η Φαντίν είναι σπασμένος χαρακτήρας, γιατί αυτή η εμμονή με τα αψεγάδιαστα φωνητικά? Και στο Come to me συγκεκριμένα ήταν στα πρόθυρα του θανάτου. Δεν ξέρω, μπορεί να μην ήταν άψογη, αλλά για μένα δούλεψε.
    Μ' άρεσε πάντως που ήθελε να δείξει το πόσο ωραίο είναι το Empty Chairs κι έβαλε τον Jonas (ο Χριστός δηλαδή) giveup
    Επίσης όχι ρε φίλε δεν ξέρουμε όλοι τι σημαίνει click track.

    Γενικά την ταινία την βλέπω και την ξαναβλέπω κυρίως για το 2ο μέρος, και ξέρω ότι μπορεί να θεωρηθώ άμουση, αλλά δεν με νοιάζει, εμένα με αγγίζει κάθε φορά, όπως με αγγίζει και η 10η επέτειος και η 25η. Και γενικά βρίσκω κάτι καλό σε κάθε παραγωγή, ακόμα και σε μια παρακμιακή ελληνική που βρήκα στο youtube. Τώρα αν πρέπει να μάθω μουσική θεωρία για να απολαύσω κάτι I rest my case giveup

    edit
    Best
    Hecate
    Hecate
    Member of Order of Merlin 3rd
    Member of Order of Merlin 3rd


    Αριθμός μηνυμάτων : 11324
    Ηλικία : 32
    Location : Outer Space
    Ημερομηνία εγγραφής : 01/09/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought:

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Hecate Παρ Ιουλ 03, 2020 12:31 am

    ^^OBC / Original Broadway Cast

    Γιάννα δεν με χάλασε ο Jonas να πω την αλήθεια. Όχι ότι αξίζει μία μπροστά στον Ball αλλά δεν τον θεωρώ κακό Μάριο.
    Συμφωνώ με τα περισσότερα στο βίντεο, κυρίως στα σημεία για τον Jackman και την Hathaway, ήταν τεχνικά λάθος και επικίνδυνο για τη φωνή τους αυτό που τους έβαλαν / δέχτηκαν να κάνουν και το αποτέλεσμα τόσου κόπου, ειδικά στην περίπτωση του Jackman που έχει και Τόνι τρομάρα του, δεν ήταν καν καλό. Μπήκε σε όλη αυτή τη διαδικασία να μην τρώει, να μην πίνει, να τραγουδάει 15 ώρες συνεχόμενα σαν τζουκ μποξ και το αποτέλεσμα ήταν να κρώζει τα μισά του τραγούδια σε άσχετα σημεία με τη μουσική και την κάμερα του Χούπερ μες στο μάτι, όλα τα πλάνα ήταν τόσο κοντινά που μετρούσαμε τους πόρους του προσώπου του.
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Κυρ Ιουλ 05, 2020 4:39 am

    ^Βασικά αυτά ακριβώς θα απαντούσα στη Γιάννα
    Όταν είδα τίτλο Νικ Τζόνας Empty Chairs την πρώτη φορά λέω θα γελάσουμε αλλά έπεσα έξω, όπως έπεσα έξω με Νικόλ Σέρτσιγκερλ Φάντασμα της Όπερας! Το ότι τους έχουμε συνηθίσει ποπ δεν πάει να πει πως δεν έχουν καλή εκπαίδευση φωνής και δεν έχουν ρίξει δουλειά...

    Δεν ήταν κακό ότι η Χάθαγουεη έσπασε φωνή όσον αφορά την ερμηνεία και το δράμα. Ήταν όμως επίσης επικίνδυνο. Όσο καιρό έχω κάνει θέατρο αυτό είναι πάντα, και για όλους τους ηθοποιούς το μεγάλο πρόβλημα: να ισορροπείς τεχνική με ερμηνεία. Και τα μεγέθη επίσης παίζουν ρόλο. Αν η Χάθαγουεη το έκανε αυτό στο θέατρο θα είχε πάρει πόδι, χάνοντας ίσως και τη φωνή της στην πορεία. Στην ταινία δούλεψε όμως αυτό. Αναμενόμενο όμως επίσης και να την κράξουν για αυτό.

    Τα ίδια μικροπταίσματα βρίσκω τώρα στο Χάμιλτον την ταινία, στο οποίο Εκάτη και όποιος το κατέβασε να το δει ας έρθει να τα πούμε, ειδικά Εκάτη γιατί μου πες κάτι για χορογραφία/σκηνοθεσία και σε έχω ήδη ταγκάρει να μου απαντήσεις Razz
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Cassandra Black Κυρ Ιουλ 05, 2020 12:06 pm

    Για τον Τζόνας, καλά, δεν έχει να κάνει το ότι είναι ποπ, αλλά η φωνή του μου ακούγεται πολύ παιδική και μου βγάζει μια κακομοιριά που οι άλλοι δεν έχουν. Οκ, ο Μάριος είναι drama queen αλλά όχι κι έτσι.

    Αυτό που έκανε η Χάθαγουεϊ ναι εννοείται ότι δεν θα το έκανε κανείς στο θέατρο. Στο σινεμά μπορείς να πάρεις ελευθερίες. Για το νερό πάντως ήξερα ότι ο Τζάκμαν το είχε κόψει δυο μέρες πριν γυρίσουν τον πρόλογο για να φαίνεται έξτρα ταλαιπωρημένος, όχι ότι δεν τους άφηναν να πιουν νερό στα γυρίσματα γενικά, τι φάση confused

    Ένα άλλο σημείο που απόρησα στο βίντεο ήταν για τις αλλαγές στη μουσική, που ηχογραφήθηκε μετά τα γυρίσματα για να ταιριάξει με τις φωνές, οκέι σε πολλά σημεία είναι διαφορετική και σε πολύ κόσμο μπορεί αυτό να μην αρέσει, εμένα δε με χάλασε, όπως δεν με ενόχλησαν και τα κοντινά. Δεν ξέρω τι πάει στραβά με μένα Razz
    Κράξτε άφοβα:
    Morgan le Fay
    Morgan le Fay
    Βάρδος
    Βάρδος


    Αριθμός μηνυμάτων : 33254
    Ηλικία : 30
    Ημερομηνία εγγραφής : 29/06/2009

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Σλίθεριν Σλίθεριν
    Blood Status: Half-Blood
    Today's thought: Many times since, I have called to Marius. But there was no answer. Just the endless procession of days, months...years. My teacher left me to my darkest lesson. That in the end, we are alone. And there is nothing but the cold, dark wasteland of eternity.

    Les Misérables - Σελίδα 3 Empty Απ: Les Misérables

    Δημοσίευση από Morgan le Fay Δευ Ιουλ 13, 2020 2:03 am

    τίποτα δεν πάει στραβά, αισθητικές είναι αυτές, ο καθένας έχει καλλιεργήσει τη δική του :P

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 4:10 am