.::HarryWorld::.

Εδώ ο Ήλιος της Φαντασίας δεν δύει ποτέ...

Μην το μετακινείτε γιατί δεν φαίνεται η πρώτη είδηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ενδιαφέρεστε να γίνετε δημοσιογράφοι?
Αν υπάρχουν θέματα και απουσιάζουμε, στείλτε μήνυμα στο Φατσοβιβλίο

2 απαντήσεις

    Fate Series

    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 26
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Fate Series Empty Fate Series

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Τρι Νοε 17, 2015 4:16 am

    Fate Series 9067?size=1600x600&region=US

    Η σειρά Fate αποτελείται από πολλά διαφορετικά installments εκ των οποίων anime έχουν γίνει τα δύο: το Fate/Stay Night και το Fate/Zero. Είναι σχεδόν άμεσα συνδεδεμένα μεταξύ τους καθώς το Zero είναι prequel του Stay Night παρόλο που έχουν προβληθεί με διαφορετική σειρά. Το Stay Night έχει δύο σίζον των 24 και 26 επεισοδίων και το Zero άλλες δύο που έχουν μαζί 25 επεισόδια.

    Πλοκή: Στα δύο installments διαδραματίζεται ο Holy Grail War, δηλαδή ο πόλεμος για το Άγιο Δισκοπότηρο. Κάθε φορά στον πόλεμο συμμετέχουν εφτά μάγοι οι οποίοι επιλέγονται από το Δισκοπότηρο ώστε να διαγωνιστούν για το ποιος είναι ο καλύτερος. Καθένας από τους εφτά διαγωνιζόμενους λαμβάνει στο χέρι του μία σφραγίδα την οποία μπορεί να χρησιμοποιήσει για να καλέσει ένα Heroic Spirit, το πνεύμα ενός μεγάλου ήρωα του παρελθόντος (βλέπουμε και γνωστά ονόματα όπως ο Alexander the Great, ο Gilgamesh και ο transgender βασιλιάς Αρθούρος, η Arturia Pendragon). Κάθε ένα από τα Heroic Spirits έχει και από μία ιδιότητα (Saber, Lancer, Archer, Assasin, Berserker, Caster, Rider) που χρησιμοποιεί ώστε να εξολοθρεύσει τους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους και να κερδίσει το Άγιο Δισκοπότηρο για αυτόν που το έχει καλέσει. Ο λόγος; Φυσικά το Άγιο Δισκοπότηρο έχει την ιδιότητα να πραγματοποιεί την επιθυμία αυτού που το κερδίζει.

    Σωστή σειρά για να τα δείτε δεν υπάρχει. Αν δείτε πρώτα το Stay Night θα φάτε spoiler, αν δείτε πρώτα το Zero θα έχετε έπειτα πρόβλημα με την ποιότητα του animation.


    Fate/Stay Night M.A.L.
    Fate/Zero M.A.L.




    Έχει επεξεργασθεί από τον/την The Sorting Hat στις Τρι Νοε 17, 2015 12:50 pm, 1 φορά
    Cassandra Black
    Cassandra Black
    Member of Order Of Merlin 2nd
    Member of Order Of Merlin 2nd


    Αριθμός μηνυμάτων : 33695
    Ηλικία : 35
    Location : Cairhien
    Ημερομηνία εγγραφής : 08/04/2008

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Ραβενκλόου Ραβενκλόου
    Blood Status: Pureblood
    Today's thought: I'd name you Darkfriend as well, but I suspect that the Dark One would perhaps be embarrassed to associate with you.

    Fate Series Empty Απ: Fate Series

    Δημοσίευση από Cassandra Black Τρι Νοε 17, 2015 12:33 pm

    Και γαμώ τις σειρές. Razz
    Είδα πρώτα το Stay Night και μετά το Zero (το 'βλεπα όταν ήταν ongoing και είχα πάθει ταράκουλο να περιμένω κάθε βδομάδα Razz).
    Από άποψη σχεδίου προτιμώ το Zero, από χαρακτήρες και μουσική επίσης. Η πλοκή ίσως είναι πιο απλή απ' ό,τι στο Stay Night αλλά και πάλι μ' άρεσε οπότε δε μπαίνω στη διαδικασία να διαλέξω Razz Γενικά το Stay Night θεωρείται πιο ποιοτικό αλλά δεν ξέρω, το Zero με κράτησε πιο πολύ Razz
    Έχω δει και το Prototype που ήταν ένα what-if επεισόδιο με τον Αρθούρο άντρα και την ταινία Unlimited Blade Works που παίζει να μ' άρεσε πιο πολύ απ' το Stay Night :P
    Από χαρακτήρες: εκτός από τους κλασικούς Saber, Gilgamesh και τους δύο Lancers, λάτρεψα και τον Rider/Μέγα Αλέξανδρο, ήταν πολύ badass και σε κάτι φάσεις κλασικός Έλληνας, και τον Berserk/Lancelot. Ο Caster του Zero ήταν για πολύ ξύλο αν και τον παραδέχτηκα που έκανε summon τον Κθούλου :P Από τους Masters είχα μια αδυναμία στην οικογένεια Tohsaka και στον Kariya.


    I love you
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 26
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Fate Series Empty Απ: Fate Series

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Τρι Νοε 17, 2015 1:01 pm

    Ευτυχώς που έκανες ποστ και είδα μία βλακεία που είχα γράψει^. Αντί για Caster είχα γράψει Warlock.

    Έχω δει 15 επεισόδια από το Zero (γενικά αν και τρομερό, μία το πιάνω και μία το αφήνω, ανάλογα με τα κέφια και τον χρόνο) και σκοπεύω μόλις το τελειώσω να skipάρω τελείως το Fate/Stay Night του 2006 και να δω το Fate/Stay Night: Unlimited Bladeworks που είναι reboot/alternative (δεν ξέρω ακριβώς) από άλλο studio και είναι παραγωγής 2014 οπότε δεν θα έχω πρόβλημα με την διαφορά στο animation. Πολλοί otaku προτείνουν σε μη otaku αυτό το watching order ειδικά αν δεν έχεις το γνωστό πρόβλημα: "Ξεκίνησα κάτι, άρα πρέπει να δω ότι σχετικό υπάρχει".

    Από Heroes πέρα από την συμπάθεια μου για την Saber που είναι φυσιολογική αφού είναι ο πιο πρωταγωνιστικός Hero, απλά αγαπώ τον Gilgamesh... Το στυλ του, οι ατάκες του, η συμπεριφορά του απλά τρομερά... Μισώ τον Alexander γιατί είναι λίγο dumbass και αρέσει σε όλους ενώ μου αρέσουν ο Diarmuid/Lancer γιατί είναι πολύ noble κτλ. και ο Bluebeard/Gilles de Rais/Caster γιατί το badassery level του είναι over 9000 απλά.

    Από masters και γενικά άλλους χαρακτήρες μου αρέσει τρομερά η Irie (είναι και homunculus bounce ) , o Kirei και o Kariya. Επίσης, αγαπώ την μικρούλα την Rin I love you .
    The Sorting Hat
    The Sorting Hat
    Αλχημιστής
    Αλχημιστής


    Αριθμός μηνυμάτων : 36341
    Ηλικία : 26
    Location : Wrong side of Heaven
    Ημερομηνία εγγραφής : 27/06/2011

    Magical Identity
    Κοιτώνας Hogwarts: Χάφλπαφ Χάφλπαφ
    Blood Status: Muggle born
    Today's thought: Life is like a box of chocolates. Except it's not.

    Fate Series Empty Απ: Fate Series

    Δημοσίευση από The Sorting Hat Σαβ Δεκ 01, 2018 6:26 pm

    Πόσο λάθος παίζει να τα έχω εξηγήσει στο topic  giveup .
    Έχω δει  :P :
    Fate/Stay Night
    Fate/Zero
    Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works (τη σειρά)
    Fate/Stay Night: Heaven's Feel (1 ταινία, θα βγουν άλλες 2)
    Fate/Prototype
    Fate/Apocrypha
    Fate/Grand Order (1 ταινία, θα βγουν άλλη 1 σειρά και 2 ταινίες)
    Fate/Extra Last Encore (το βλέπω atm)
    Το τελευταίο δεκαπενθήμερο ξεκίνησα να παίζω και το mobile game Fate/Grand Order Razz.

    Γενικά υπάρχει ΠΟΛΥ content στο Nasuverse, αν αποφασίσεις να το ακολουθήσεις έστω και λίγο είναι πολύ fun awesome .

      Η τρέχουσα ημερομηνία/ώρα είναι Παρ Μαρ 29, 2024 12:10 am